Leidsch Dagblad 'Bernhard loog in zaak-King Kong Kabinet-De Quay gaf heimelijk financiële steun aan het Hof /""AKRON DTP m/v Profronde Nederland in Leiden van start Kans op 3 miljoen gulden GOED NIEUWS DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40012 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Historicus werpt nieuw licht op affaire weliswaar op gezag van de prins naar bezet gebied werd ge stuurd en de Duitsers op de hoogte stelde van de op handen zijnde geallieerde operatie-Mar- ket Garden (de Slag bij Arn hem), maar dat nergens blijkt dat hij zijn informatie op het hoofdkwartier van Prins Bem- hard heeft opgedaan. Het verraad heeft volgens De Graaff overigens wel degelijk ef fect gehad. Niet zozeer wat be treft de geallieerde luchtlandin gen bij Arnhem, maar wel waar het gaat om de opmars over de grond. „Het gaat te ver om te zeggen dat Market Garden is mislukt door King Kong, maar ik denk dat het verraad in de beginfase een cruciale betekenis heeft gehad", zegt de auteur in een toelichting. De Graaff onthult ook dat de Britten al voordat King Kong werd ingezet, wisten dat hij een dubbelspion was. De in Londen aanwezige informatie bereikte de troepen aan het front echter niet. Bovendien kreeg de Neder landse justitie kort na de oorlog duidelijke bewijzen van het ver raad van Lindemans in handen. Er is echter verzuimd hem daar over aan de tand te voelen, zo blijkt uit het boek. Pagina 2: Nieuw licht in i doofpot-affaire. BRUIDSJURKJES HET WOORD IS AAN Seneca Hij die u onrecht heeft gedaan, was of sterker of zwakker dan u. Was hij zwakker, spaar hem. Was hij sterker, spaar uzelf. VANDAAG Familieberichten Feiten en meningen - Film Info Overleven10 Programma's15 Regio17,19,20,21 Religie - Sport weg en Wiel - VANDAAG OOK CARAVAN-RAI PAGINA'S 12 en 13 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Buien Half tot zwaar bewolkt en buien, sommige met hagel en onweer. Minimumtemperatuur omstreeks 4 graden. Middagtemperatuur on geveer 7 graden. Wind uit noord west tot west, matig tot vrij krach tig, 4 k 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig, 7 k 8. advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk tel 01719-46566 fax 01719-48547 De ware rol die dubbelspion Christi- aan Lindemans (King Kong) in 1944 speelde, is uit loyaliteit met prins Bernhard en het Koninklijk Huis tientallen jaren verzwegen en met listen en leugens omgeven. Ook de prins heeft daaraan meegedaan. Lin demans blijkt zelfs zes weken lang verbindingsofficier te zijn geweest tussen het hoofdkwartier van de prins en de Canadese militaire in lichtingendienst. De prins koester de 'gevoelens van vriendschap' voor Lindemans. Bern- hard, die eerst el ke relatie ontken de, geeft nu zelfs toe dat de dub belspion destijds 'om de tweede dag' op zijn hoofdkwartier is geweest. Dit blijkt uit het boek 'Spion in de tuin, King Kong voor en na zijn dood', dat volgen de week ver schijnt. Volgens de schrijver van het boek, de his toricus drs. Bob de Graaff, is prins Bernhard 'meer dan eens gewaar schuwd voor Lin demans.' De waarschuwingen werden echter in de wind geslagen. In het hoofdkwar tier van de prins, die bevelhebber was van de Bin nenlandse Strijd krachten, was sprake van 'een ergerlijk gebrek aan security'. Ook de Britten die bij de zaak waren be trokken, hebben via Canadese archie- blad op 4 februari 1986 publi- streeks en persoonlijk was be- Nederland. De krant baseerde grove veiligheidsfouten ge-ven, nieuw bewijsmateriaal bo- ceerde. Toen werd gemeld dat trokken bij King Kongs geheime zich op archiefmateriaal bij de maakt ven tafel gebracht voor de me- Prins Bernhard, in tegenstelling missie, op 15 september 1944, sectie militaire geschiedenis van De Graaff heeft, onder meer dedelingen die Haarlems Dag- tot wat hij zelf beweerde, recht- vanuit bevrijd gebied naar bezet de Koninklijke Landmacht in Prins Bernhard in Wageningenwaar de Duitsers zich in 1945 officieel over gaven. foto anefo Den Haag. De Graaff, specialist op het gebied van (contra)spionage, stelt in zijn boek dat Lindemans LEIDEN GERT VISSER De profronde van Nederland start volgend jaar in Leiden. De gemeente heeft daarover een akkoord gesloten met de gelijk namige stichting die verant woordelijk is voor deze jaarlijk se wielerronde voor beroeps renners. Leiden legt hiervoor 10.000 gulden op tafel. De start is maandag 16 au gustus en heeft plaats voor het stadhuis aan de Breestraat. De ongeveer 100 renners zullen Leiden daarna zo snel mogelijk verlaten op weg naar Noord- Brabant waar de eerste etappe eindigt. Zij worden gevolgd door zo'n 150 volg- en reclame wagens. Het is de tweede keer dat een belangrijke wielerkoers in Lei den begint. In 1978 werd de proloog van de Tour de France in Leiden verreden. Deze rit tel de echter niet mee voor het klassement omdat het wegdek door de regen te glad zou zijn geweest. De etappe, die toen werd gewonnen door Jan Raas, bezorgde Leiden wel veel recla- Wethouder J. Walenkamp (economische zaken) rekent er op dat de start van de profronde Leiden volgend jaar flink wat publiciteit bezorgt. De 10.000 gulden hoopt hij terug te ver dienen met de opbrengst van de reclame die bedrijven rond de start kunnen maken. Pagina Leiden: Profronde zet Leiden dag in het zonnetje. Prins Bernhard jokte ook over biografie HAARLEM ARTHUR MAANDAG Het kabinet-De Quay (1959-1963) heeft be gin jaren '60 heimelijk financiële steun ge geven aan het Koninklijk Huis. Dat gebeur de buiten de begroting om en zonder dat het parlement er iets van wist. Dat blijkt uit een brief die prins Bernhard in 1962 schreef aan zijn Amerikaanse biograaf Alden Hatch. De historicus drs. B. de Graaff maakt van de brief melding in zijn boek 'Spion in de tuin', dat volgende week verschijnt. De Graaff heeft in het archief van Hatch, dat zich in de Verenigde Staten bevindt, een brief ontdekt die prins Bernhard op 25 maart 1962 schreef aan Hatch. De prins zegt daarin dat er „een paar dingen zijn waarvan het duidelijk is dat daarover on mogelijk iets kan worden gepubliceerd". Volgens de prins gaat het daarbij „in het bijzonder om de financiële situatie" aan het hof „aangezien de regering ons veel helpt, maar sub rosa, niet via het parlement of door wetgeving". Uit de brief wordt niet duidelijk hoeveel de regering bijsprong en op welke manier. Volgens De Graaff heeft prins Bernhard „persoonlijk zeer veel correcties aange bracht" in het boek dat Hatch in 1962 over de prins schreef. „Het was wel degelijk een geautoriseerde biografie. De twijfel die prins Bernhard daarover later zaaide, is niet in stonden. Volgens Bernhard was dat zijn eigen schuld omdat hij „destijds te lui was geweest het manuscript te lezen". Pas in 1976 zou hij er voor het eerst goed naar hebben gekeken. De Graaff toont echter aan dat daar niets van klopt. Uit de pape rassen van Hatch blijkt dat de prins in juni 1962 zijn biograaf zelfs heeft opgezocht om het manuscript te bespreken. Ook is een brief bewaard gebleven waarin de prins aan Hatch meldt dat hij samen met koningin Juliana een deel van de tekst ,,'s nachts her schreven en opnieuw vertaald" had. Konin gin Juliana, zo blijkt verder, wilde dat een passage over de affaire Greet Hofmans (de gebedsgenezeres die in 1956 grote invloed had aan het hof, waardoor bijna een consti tutionele crisis ontstond) ingrijpend zou worden gewijzigd. Bernhard liet Hatch we ten dat hij daarover „wat moeilijkheden" met zijn vtouw had. „Maar ik houd het been stijf omdat ik het zelf geschreven heb", aldus de prins. Prins Bernhard liet zijn biograaf verder weten dat in het boek beter geen melding foto united photos de boer ^on worden gemaakt van zijn vriend Walter terecht", zegt De Graaff vandaag in een in- Wunderlich, „een echte nazi, hoewel een terview met deze krant. fatsoenlijke Wunderlich was in de jaren In 1986 verklaarde prins Bernhard tegen -30 jn Berlijn leider van de gemotoriseerde de journalist Fred Lammers dat aan het afdeling van de Reiter-SS. In zijn boek voert werk van Hatch niet veel waarde moest Hatch hem ten tonele als een „idealistische worden gehecht omdat er „zoveel fouten" nazj". Oud minister-president De Quay. Studentensoos Minerva krijgt de gele kaart LEIDEN ROY KLOPPER Studentenvereniging Minerva aan de Breestraat heeft van de gemeente een gele kaart uitge reikt vanwege geluidsoverlast tijdens haar feest in de nacht van de Amerikaanse presidents verkiezingen. Met de organisa tie was afgesproken dat de ra men gesloten zouden blijven. Maar volgens de politie galmde de muziek 's nachts door de open ramen naar buiten. Het is de eerste keer dat een kaart is uitgedeeld aan een zaak die niet tot de 'normale' horeca be hoort. Bij een volgende overtreding worden maatregelen genomen tegen Minerva. Dat kan beteke nen dat de sociëteit eerder moet sluiten. Café De Twee Spieghels aan de Nieuwstraat kreeg eveneens een officiële waarschuwing. De ze kroeg bleef onlangs te lang open. Café-restaurant De Koombrug aan de Nieuwe Rijn liep tegen twee gele kaarten op: zowel vanwege geluidsoverlast als te late sluiting. Ten slotte gingen kaarten naar shoarma zaken op de Breestraat, Zijlsin gel en Nieuwe Rijn. Reclame A/\arketir Wij zoeken een creatieve/parttime (24 uur) De Staatsloterij houdt dit jaar v rrfet een extra hoge hoofdprijs van 3 miljoen guldei r het eerst een oudejaarstrekking ^PHiBj|jBHpilBSlpnialige trekking is op 31 december en heeft een totaal aan prijzen van 22,6 miljoen gulden. De Staatsloterij is in juni een zelfstandige onderne ming geworden en probeert door middel van bijvoorbeeld de extra trekking meer klanten te trekken. Het bekendmaken van de win nende loten gebeurt in een speciale TV-show. Er zullen alleen hele loten te koop zijn. Behalve de superhoofdprijs zijn er prijzen van 50 tot 100.000 gulden. l JL [/•talmat SS - postbus 366 - 2300 Al Leiden - Apple, Pagemaker, Freehand. Bel: 071 - 89 93 66 telefoon: 071 - 89 93 66 - fax: 071 -893859 en vraag naar Theo Luijpen of Michael Brcel. 1 Leidsch Dagblad i ~r~Tï - 1 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. i Voorletters: Adres: Postcode: Plaats; 1 Td.: Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: O Per maand, automatisch (f 27,80)». I Per kwartaal. (f80,10). Per kwartaal, automatisch i (f80.10)». *Nr. bank/giro: j Handtekening: i acceptgiro r bon it 8 712141 400053 SLECHTS 3 DAGEN* IN DE AANBIEDING Hoge Rijndijk 260 Leiden lel 071-410608 Fraai geloogd grenen uitschuiftafel 0 120 cm en tussenblad 40 cm als extra aanbieding incl. 4 rieten stoelen van voor /L875,-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1