Ml Q K Stad te klein voor twee kabelnetten' Leiden Aandacht voor ouderen DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 De begroting voor volgend jaar wordt niet zomaar even op een namiddagje vastgesteld. Bepaald niet. Tijdens vier raadsvergaderingen en negen commissievergaderingen wordt uitgebreid gesproken over de gemeentelijke lasten, de gemeentelijke plannen, en de gemeentelijke bezuinigingen in 1993. Vooral tijdens de raadsvergaderingen spelen slechts enkele politici de hoofdrollen. De meerderheid van de raadsleden is aanwezig, maar zegt niets of bijna niets. Vandaag laat het Leidsch Dagblad twee van deze zwijgers aan het woord. Vlakbij Heineken Selectief Naam: H.P. de Goede Partij: D66 Leeftijd: 34 jaar Beroep: milieukundige bij ad viesbureau Zit sinds twee jaar in de Leidse gemeenteraad Wat doet u zoal tijdens de verga deringen over de begroting? „Ik luister naar de verhalen van de fractievoorzitters, lees de Leidse pagina's van het Leidsch Dagblad en ik bereid een paar stukken voor, voor volgende commissievergaderingen. Kijkt u vaak op uw horloge? „Nee, nooit." Wat vindt u van de manier waarop de begroting wordt be handeld? „Ik vind dat we veel te veel tijd kwijt zijn met vergaderen. Als je al die commissievergaderingen er ook bij rekent... Maar goed, ik besteed mijn tijd toch wel zin nig omdat ik ook andere verga deringen voorbereid. Ik luister selectief." Wat vindt u van de inhoud van de debatten? „Het gaat natuurlijk altijd om de vraag: wat komt eruit. Vooraf had ik de hoop dat er meer ruimte zou zijn om meer van onze ideeën en bezuinigings voorstellen erdoor te krijgen. Wij hebben als oppositiepartij een eigen bezuinigingsnota ge maakt, waardoor de lasten min der omhoog zouden hoeven. Maar er blijkt maar heel weinig onderhandelingsruimte te zijn. Daar had ik meer van ver wacht." Wat vond u tot nu toe het span nendst? „Het financiële gedeelte, omdat ik dat voor onze fractie samen met onze fractievoorzitter Lan- genberg heb voorbereid. Als het daarover gaat, dan spits ik mijn oren. En als over milieuzaken wordt gesproken." Hoe is uw eigen inbreng ge weest? „Ik heb tijdens de eerste verga dering het financiële gedeelte van onze algemene beschou wingen uitgesproken. Daarna ben ik niet meer aan het woord geweest. Dat laat jVdan toch zo veel mogelijk aan de fractie voorzitter over. Nee, daar heb ik geen moeite mee." Bent u blij als de begroting is vastgesteld? „Ja, want dan zit de drukke maand erop. Nee, want we heb ben als fractie minder bereikt dan we hadden gehoopt." JANET VAN DUK H.P. de Goede (D66). FOTO HIELCO KUIPERS Hoogtepunt Naam: Edith van Middelkoop leeftijd: 44 jaar beroep: lerares in het (open baar) basisonderwijs partij: Groen Links Zit sinds mei 1990 in de ge meenteraad Heeft u hulpmiddelen bij zich voor het doden van de tijd? „Je bedoelt een goed boek? Nee, dat heb ik niet bij me. Om te le zen heb ik aan de raadsstukken meer dan genoeg. Ik had gister avond in de vergadering pas tijd om de reacties van burgemees ter en wethouders op de moties en amendementen door te ne men. De rest van de tijd gebruik ik om op de wandelgangen met andere fracties te overleggen. Ook heb ik stukken bij me voor toekomstige commissieverga deringen. Maar daar kom ik echt niet aan toe. Ik probeer zo veel mogelijk te luisteren naar wat er wordt gezegd. Er zitten veel dingen bij die ik later kan gebruiken." Houdt u de tijd in de gaten tij dens de vergadering? „Zoals je ziet heb ik niet eens een horloge om. Ik kijk wel 's naar de klok in de raadzaal, merk dan telkens weer dat ik daarop niet goed kan zien hoe laat het is en vergeet vervolgens dat ik de tijd wilde weten." Tevreden met wat Groen Links in de begrotingsdebatlen be reikt? „Zeker. We vormen een kleine fractie maar toch hebben we zo'n beetje alle punten binnen gehaald die we op onze lijst hadden staan. Belangrijk was in dit verband dat Groen Links ontdekte dat de gemeente te veel betaalde btw te goed had van de EWR. Daarmee hebben we onder meer Club '58 kunnen helpen en wordt ook de peuter speelzaalcapaciteit in de Ste venshof opgekrikt. Wat vond u het spannendst? „Het debat over de nota's over welzijns- en minderhedenbe leid, die er dus niet blijken te zijn. Dat vind ik heel erg, ja. Het was ook door deze discussies dat de politieke verhoudingen het duidelijkst naar voren kwa men." Verlangt u naar het einde? Nee. Ik ben juist bang dat ik na de begrotingsbehandelingen in een soort gat val. Het is natuur lijk wel prettig dat ik hiema weer wat meer tijd en gelegen heid heb voor allerlei dingen, maar ik ben blij dat er al weer nieuwe commissievergaderin gen aan zitten te komen, ook al hebben die een andere status. De vergaderingen van de afge lopen weken beschouw ik na melijk als hoogtepunten van het politieke jaar." WIM KOEVOET E. van Middelkoop (Groen Links). FOTO HENK BOUWMAN Leiden kent veel hulp-sinterklazen. er niet over. „Nee, mijnheer, daar doen we niet aan. Maar misschien kunnen we u op een andere manier van dienst zijn. We hebben wel een jute zak bij de hand. Misschien dat een ver- blijf hierin een aardige suggestie is?" Het lijkt Klaveren wel wat, maar hij wil toch eerst nog even verder zoeken naar een ouder wetse Klaas met roe. 071-124835. „Goeienavond met Teske", meldt een damesstem. Dat kan sinterklaas toch niet zijn? De vrouw aan de andere Het jaar 1993 is uitgeroepen tot het internationale jaar van de ouderen en dat gegeven heeft verschillende partijen geïnspi reerd. Zo komt er een onder zoek naar de manier waarop oudere Leidenaars aankijken te gen het verleden en de toe komst van de stad. Bovendien gaat het gemeentebestuur bij Radio Freewave pleiten voor een programma voor ouderen. En de Bewoners Belangen Vere niging 'De Dobbegaarde' krijgt 3000 gulden subsidie. Andere voorstellen die gister avond door B en W werden ge honoreerd: kinderen die het zwemdiplo ma A niet in een jaar halen, krij gen extra zwemles een folder met een route langs Leidse galeries verschijnt de mogelijkheden voor bui tenschoolse opvang worden be ter er kunnen meer kinderen te- Het hoge woord is eruit: wethouder S. de Vreeze (PvdA/financiën) heeft lie ver één exploitant van het Leidse kabelnet, de Stads- kabel. De tweede, de Stich ting Kabelnet Merenwijk (SKM), is er eigenlijk één te veel. Zijn plan om belas ting op kabels onder de grond te heffen, is echter niet bedoeld om de SKM het leven onmogelijk te maken, verklaart hij met grote nadruk. LEIDEN WIM KOEVOET De wethouder reageert hiermee op de aanhoudende kritiek van het Merenwijkse kabelnet. De SKM verwijt de wethouder dat hij met zijn plan om belasting (precariorechten) te heffen op de kabels onder de grond, de particuliere kabelexploitant een dolkstoot in de rug toebrengt. Stadskabei heeft veel minder last van de belasting omdat zijn reservepot groot genoeg is om de aanslag te betalen. SKM heeft die reserves niet. Het zit het bestuur van het Merenwijkse kabelnet ook dwars dat het nooit de gelegen- kant van de lijn meldt dat haar bisschop even op bezoek is bij kennissen. „Ik kan u het num mer wel geven". Sint is snel ge vonden en luistert aandachtig naar het probleem van de ver velende kinderen. Hij is Klave ren ter wille. „Meestal vragen ouders juist om geen roe mee te nemen, dus ik gebruik hem al twee jaar niet meer. Maar als u er om vraagt, wil ik er wel eentje in elkaar zetten. Geen pro bleem." Van Klaveren is uit de brand. Voor 45 gulden is hij van recht in de peuterspeelzaal in de Stevenshof aan de hand van een enquête kunnen bewoners van Pancras- Oost, Slaaghwijk en Leiden- Noord aangeven wat zij vinden van sociale vernieuwing voor september '93 staat een conferentie over emancipatie op het programma de gemeente gaat bij woning bouwverenigingen pleiten voor een grotere of duidelijkere in breng van de leden zo snel mogelijk wordt in Vreewijk, de Academiewijk en Tuinstadwijk het strenge par keerbeleid ingevoerd mogelijk rijdt op kerstzondag een pendelbus van de parkeer terreinen naar het centrum de Stichting Leefbaar Zuid- West krijgt 5.000 gulden subsi die het college van B en W mag geen cent gemeentelijk geld be steden aan de bouw van een Rembrandthuis. heid heeft gekregen op het plan te reageren. SKM-bestuurder Th. van der Valk heeft geen goed woord over voor de proce dure die De Vreeze bij dit deel van de bezuinigingsoperatie heeft gevolgd. Van der Valk maakt overigens ook deel uit van de inspraakcommissie, die klachten van burgers over de in spraak behandelt. Pikant detail: hij is bovendien penningmees ter van het Leidse CDA, en moest gisteravond toezien hoe zijn eigen partij vóór het ge wraakte plan stemde. De hef fing op ondergrondse leiding werd alleen afgewezen door op positiepartijen WD en D66. De Vreeze legt ook de kritiek over de inspraak naast zich neer. Alle instellingen die door de bezuinigingen worden ge troffen, hebben de kans gehad om daarop te reageren, stelt hij vast. „Maar ik heb de SKM niet gezien op de inspraakavonden." De wethouder geeft toe dat de sfeer gespannen is nu de ge meente en de SKM zijn verwik keld in een gerechtelijke proce dure over oude kabels die SKM in de Merenwijkse bodem heeft zitten. De gemeente wil dat de SKM die weghaalt nu de Meren- wijkers over een glasvezelnet beschikken. „De wethouder wil het gedonder met zijn kinderen af. Een beetje pedagogisch boek kost minimaal het dubbele. Sinterbaas Maar toch is hij ongerust. Zou er dan geen echte Idndervriend meer zijn en is alles te koop? Zijn pessimisme blijkt onge grond. Onder het nummer 071- 416212 meldt zich een sinter klaas die bijna verontwaardigd is als hij het woord roe hoort. ons nog meer op onkosten ja gen", aldus Van der Valk. „Die kabels zitten niemand in de weg en misschien kunnen we ze la ter nog eens ergens voor gebrui ken." „Een gekunstelde redere- ning", aldus De Vreeze. „Het is gewoon een principe-kwestie, we vragen altijd aan iedereen na vervanging oude nutsleidin- gen te verwijderen. Ook hier voor geldt weer waarom een uitzondering maken voor de SKM?" En: „Los van dit alles vind ik twee machtiginghouders bin nen de grenzen van één ge meente hoogst ongelukkig. En als een van die twee dan ook nog gaat schermen met lagere tarieven, dan is dat zelfs irri tant." Hij geeft nog een ander voorbeeld waarom het beter is als er één exploitant komt. „De Stadskabei had op een gegeven moment geregeld dat er een Turkse zender op de kabel kwam. Maar juist in de Slaagh wijk in de Merenwijk wonen veel Turken. Het heeft een jaar geduurd voordat de Turkse ge meenschap in de Merenwijk ook die zender kon ontvangen. Om dit soort redenen heb ik het liefst één machtiginghouder." weer van stal. ARCHIEFFOTO JAN HOLVAST „Nee, kom nou. Het moet wel gezellig bliiven voor de kinde ren. Liefst krijg ik gegevens over leuke dingen die de kinderen het afgelopen jaar hebben mee gemaakt. Als er dan al wat kri tiek is, is een klein standie het maximale. De roe is werkelijk uit den boze." Deze sinterklaas is uit het goede hout gesneden. De baas uit Spanje zal tevreden zijn. Er zijn nog echte kinder vrienden. (RK) Roy Kloppf co Loman Lwfmam tet: 071 -161418 Het Leidsch Dagblad nodigde 'buitenstaanders' uit om de vergaderingen van de ge meenteraad over de begroting voor volgend jaar bij te wonen. In een colurrtn geven zij hun indrukken weer. De vierde en laatste bijeenkomst van de raad werd bijgewoond door André Coenen. directeur van het Leidse bedrijf Research voor Beleid. Begrotingsbehandeling in Leiden: het is de financiering van een...ja, van wat eigenlijk? De carrousel wordt draaiende gehouden met kunstgrepen en onbegrijpelijke termen. Leiden wordt bestuurd: maar in Lei den is regeren vooral negeren. Op het stadhuis circuleren veel abstracte beleidsplannen, voorbereidende studies en in tegrale notities, maar de uit voering van het beleid is bui ten beeld geraakt. De onderwerpen liggen voor het oprapen: het gemeentelijk emancipatiebeleid, ontwikke lingssamenwerking, een ge structureerd atelierbeleid, on gewenste intimiteiten op de werkplek, een anti-discrimina tiecode, de vernietiging van tropische regenwouden. Uit elke nota blijkt hoe be langrijk het onderwerp is. Maar ook hoe hartverscheu rend weinig de gemeente kan uitrichten om de samenleving van de ondergang te redden. De ambtenaren werken zich uit de naad, ploeteren 's avonds en in het weekeinde door om hun onderwerp tot prioriteit verheven te krijgen en zetten alles op alles om de beleidsnotitie op tijd klaar te hebben. Oogsten applaus als de diepgravende studie ten slotte ter tafel komt. Allerlei in teressante aspecten van het vraagstuk worden belicht en het gevoel van hoe-nu-verder ontstaat. De Leidse gemeenteraad smult van breedvoerige nota's. Want ook de Leidse raad be staat vooral uit doctorandus sen. Bovendien wordt de Leid se gemeenteraad bevolkt door volksvertegenwoordigers die overdag een baan hebben als ambtenaar. Het gevolg is dat ook in de gemeenteraden en op bijeen komsten van politieke partijen ambtenaren de discussie do mineren, en het taalgebruik naar hun hand zetten. Het lo kale bestuur blijft verwijderd van de gewone burger (Op dit probleem wordt dan weer een ambtenaar gezet om de kloof te overbruggen, die vervolgens allen maar groter wordt). Een wethouder die zijn ap paraat zo goed organiseert dat iemand aan de slag gaat om een paar hinderlijke kuilen in een veel gebruikt fietspad te egaliseren komt niet in de krant. Als de wethouder daar entegen komt met een 'toe komstgericht geïntegreerd fietspadenbeleid, waarbij reke ning wordt gehouden met al lochtone bejaarden tevens af- VRIJE TUD Bingo In buurthuis Comelis loppensz (Oppenheimstraat 6a) wordt vrijdag 20 november een bingo gehouden van 20.15 tot 23.00 Ruilavond De Ruilvereniging Koningskerk houdt op 20 november een ruil avond voor verzamelaars. Lief hebbers van suikerzakjes, mun ten, postzegels, prentbriefkaar ten, sigarenbandjes kunnen 19.00 uur terecht in buurthuis 'Het Spoortje' aan de Bemhard- kade. Entree voor deze ruil avond is 1,50 voor niet-leden en 1,00 gulden voor leden. Kaart- en sjoelavond LFC De voetbalvereniging LFC houdt op 20 november een kaart en sjoelavond. Kaarters zijn vanaf 20.00 uur welkom in de kantine op het sportcomplex aan de Boshuizerkade. Duivensport De duivensportvereniging LPC houdt op 21 en 22 november haar jaarlijkse clubtentoonstel ling in het verenigingsgebouw aan de Valeriusstraat in Leiden Zuid-West. 's Zaterdags is de ex positie open vanaf 11.00 uur, 's Zondags vanaf 11.00 uur. De laatste dag sluit de tentoonstel ling om 17.30 uur. Perufilm 'Aderen van de Aarde' is de titel van een film over de leefsituatie van mensen in Mollepata, een Peruaans gebied, die op don derdag 19 november is te zien in het Tuya-lokaai van de Kaas- estemd op zwervers' scoort ij wel en heeft de idee iets nuttigs gedaan te hebben. Het zijn de gevolgen van een lokaal bestuur dat steeds op zoek is naar politieke mode trends en de uitvoering van oude taken veronachtzaamt. Het zijn de consequenties van geen keuzes maken, van het gebrek aan totaalvisie. Het is het gevolg van het proberen van alles wat te doen. Geheel in deze stijl heeft de gemeente Leiden de afgelopen jaren getracht te bezuinigen. Omdat minder geld beschik baar is. heeft men de stofkam en de kaasschaaf gebruikt: een kleine afslanking hier en wat natuurlijk verloop daar. Het gemeentebestuur heeft zich onvoldoende afgevraagd of het niet tijd werd terug te keren tot de oude kerntaken. Het bleef zich met van alles en nog wat bezighouden. Jaar op jaar worden alle afdelingen onder druk gezet om iets van het budget in te leveren. Dat ge beurde onder het vaandel van heroverwegingen, rekenings tekorten, bestuurlijke vernieu wing en dergelijke. Wie onder neemt er iets tegen de tasjes rovers? De aanrander? Wie doet er wat tegen de sloopau to's op straat? Tegen het zwer- vuil? Tegen de hondepoep? Tegen de junks? De tijd dringt. De mensen hebben het geloof in de poli tiek verloren. Ze gaan niet meer stemmen en vooral niet op de PvdA. Ze sympathiseren steeds openlijker met racisti sche partijen. Gealarmeerd door deze ontwikkelingen heeft de gemeente besloten dat zij haar apparaat anders moet organiseren. De ge meente wordt opgezet als een Van 1572 tot 1618 verschijnt de grote stedenatlas van G. Braun en F. Hogenberg 'Be- schreibung und contrafactur der vomembster Stat der Welt'. De plattegrond van Lei den komt in deze atlas voor, naast steden als Amsterdam. Parijs, Rome, Berlijn en We nen. Op de vraag: „Waar ligt Leidenkan het antwoord zijn: „Vlakbij Heineken". Zoe- terwoude is inmiddels in de wereld meer bekend dan Lei den. Dat hadden onze voorou ders niet gedacht. piarktschool (Koppenhink- steeg). De filmprojector begint om 20.00 uur te draaien. Alles over huren Het Buro voor Rechtshulp houdt op donderdag 26 novem ber een voorlichtingsavond over huren. Volgens het bureau we ten veel huurders niet goed wat hun rechten allemaal zijn. De voorlichtingsavond begint om 19.30 uur en wordt gegeven in de SKIL-ruimte aan de Heren gracht 48. Presentatieconcert Alle afdelinge van de Lcide mu ziekvereniging K&G geven za terdag 28 november hun twee jaarlijks presentatieconcert in de Stadsgehoorzaal. Het concert begint om 20.00 uur. Video-avond De films Bugs Bunny en Good- moming Vietnam zijn op zater dag 24 november om 9 uur te zien tijdens een videoavond in 't Stathuys aan de Breestraat. De video's worden getoond op een groot scherm. Toegang be draagt vijf gulden. Aids Het HlV-Café Leiden houdt op 7 december een thema-avond over Aids en kruiswerk. Een me dewerker van het kruiswerk in de wiik komt vertellen over de mogelijkheden van het kruis werk om mensen met Aids ter zijde te staan. De bijeenkomst wordt gehouden in de 'Bakkerij' aan de oude Rijn 44 en begint om 20.00 uur. Sinterklaas arriveert zaterdag in Leiden, Met die vele schuine en gladde daken is dit altijd een moeilijke stad voor de Goedheiligman. Daarom heeft hij een hele reeks helpers in de stad. Handelen zij wel in de geest van de kindervriend of denken ze vooral in Peseta's? I De helpers van sinterklaas staan te lypia popelen om de gast SI uit Spanje wat werk uit handen te nemen. Al weken prijzen zij zich via advertenties aan. Een simpel telefoontje is genoeg om zo'n uitzend-sint een tijdje over de vloer te krijgen. De tijden dat de Goedheiligman voor niets over de daken reed, zijn voorbij. Gangbaar tarief is zo'n 35 gulden per uur. Een lucratieve bezigheid, getuige het steeds groeiende leger klazen dat jaarlijks de advertentiekolommen vult. De concurrentie onder de mijter dragers neemt toe. Dus probeert iedere Sint net even iets meer service te bieden dan de andere. Interessant om eens te onderzoeken hoe ver de Leidse hulp-klazen gaan. Sinterklaas Ene mijnheer Klaveren neemt het Leidsch Dagblad van afgelo pen zaterdag. Onder de rubriek 'Diversen' vindt hij telefoon nummers van verscheidene sin terklazen die in de aanbieding zijn. Nu moet u weten dat mijn heer Klaveren een bijzondere wens heeft. Hij wil zijn kinderen van drie en vijfjaar eens even flink onder de druk zetten. Ze kunnen namelijk nergens met hun jatten afblijven. Alles dat op de salontafel staat, trekken de bengels er van af. Klaveren en echtgenote hebben alle«- a' geprobeerd, maar de op voeding faalt op dit punt. Het echtpaar heeft de laatste hoop gevestigd op Sint en Piet. Die hebben een reputatie op het ge bied van opvoeden. Een verma nend vingertje doet al wonde ren, om nog maar te zwijgen van de alom gevreesde roe. Nou is dat martel-instrument een beetje uit zwang geraakt. Een moderne ouder bediscussi- eert zaken met zijn kind. Het 'Schiet op, naar bed', is vervan gen door een zachtmoedig 'Denk je zelf ook niet dat het beter is dat je je oogjes toe doet'. De roe past niet bij die nieuwe benadering. En dus la ten de Zwarte Pieten hun ge reedschap tegenwoordig thuis. De kinderen zouden er maar van schrikken en voor je het weet, heb je een progressieve ouder aan je cape die wil weten of die samengebonden twijgjes soms van tropisch hardhout zijn gemaakt. Sinterklaas Maar goed, mijnheer Klaveren is echt ten einde raad, dus hij probeert een sinterklaas te vin den die nog wel eens even met de roe wil dreigen. Nood breekt wetten. Zou zo'n sint van het oude stempel nog bestaan? 071-130433. „Goedenavond, de regio-sinterklaas, u spreekt met Willem". Mijnheer Klaveren stelt zich voor en legt het pro bleem uit. Ten slotte komt het hoge woord eruit. Zou sinter klaas zijn pieten even opdracht willen geven met de roe te drei gen? De regio-sinterklaas peinst

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19