Weinig kans op gehuwde priester 'Celibaat heeft wat tobberigs' Kerk Samenleving Keeler leidt bisschoppen Theoloog Van Itterzon overleden DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 dick van der plas* UIT DE KERKBLADEN Goede gewoonte Is het erg om naar de kerk gaan te beschouwen als een gewoonte? Rinus Rhynen- burch vindt van niet. In de Samen op Weg Maandbrief van de Hervormde en Gere formeerde Kerk Koudekerk aan den Rijn/Hazerswoude- Rijndijk onderscheidt hij goede en slechte gewoonten. „Persoonlijk ben ik graag be reid iemand die slechte ge woonten heeft voor lief te ne men als er maar goede ge woonten tegenover staan. Gelukkig ken ik van kerk, fa milie, vrienden en werk erg veel mensen met goede ge woonten. Mochten deze mensen de gewoonte heb ben orn in het geniep in hun neus te pulken of aan hun achterste te krabben, dan heb ik daar vrede mee. Het goede overkoepelt gelukkig het slechte, net als in de bij bel. Zulke dingen leer je als je de gewoonte hebt om naar de kerk te gaan. Christelijke taak De doden begraven. Is dat een christelijke taak? „ja wel". zo wordt geconclu deerd in de Kerkbode van De Kaag. „Maar wij hebben die taak uit handen gegeven aan professionele krachten, zoals de begrafenisondernemer." Dat was vroeger wel anders. In het kerkelijk archief van de hervormde gemeente is daarvan een aantal voorbeel den te vinden. „De armen in de gemeente werden 'van de diaconie' naar hun laatste rustplaats begeleid. In het ar chief vinden wij een aantal rekeningen van de timmer man, die een doodskist maakte voor 6,50 gulden. Ook het doodshemd en het klokluiden werd bij de diaco nie in rekening gebracht." Maar het overlijden van een gemeentelld leverde ook wel eens wat op. De diake nen werden dikwijls ook tot executeur testamentair be noemd. Wat er overschoot van een begrafenis, was voor de kerk. Bij een bemiddelde ingezetene hoefde dan ook niet op een dubbeltje te wor den gekeken, zo blijkt uit het archief. „Op de borderel is aangegeven dat er zeS dra gers werden gehuurd en een rouwkleed, terwijl de schip per die de overledene naar Woubrugge vervoerde het ro yale becirag kreeg van 3,50 gulden en de koster 1,50 gul den voor het extra lang lui den van de klok." Spontaan Een kenmerk van notulen is dat ze beknopt zijn. De lezer wordt in telegramstijl van het gepasseerde op de hoogte gesteld. Verrassingen blijven daarbij niet altijd uit. In het kerkblad van de hervormde gemeente Rijnsburg wordt in een verslag van de kerke- raadsvergadering een lezing weergegeven van dr. ir. H. Jo- chemsen, die onder meer sprak over ongewenste kin derloosheid. „In het alge meen is het geen bezwaar in zo'n geval medische hulp in tc roepen. Er zijn vanuit christelijk oogpunt echter grenzen. Een oorzaak kan zijn gelegen in spanningen. Als deze zijn verwerkt, komt er soms spontaan een kind." Bcir gooit discussie over verplicht celibaat weer open Kardinaal dr. A.J. Simonis is tegen de ontkoppeling van priesterambt en celibaat. De suggestie van bisschop R.Ph. Bar van Rotterdam om 'viri probati' ('rijpere' ge huwde mannen die zich in kerk en samenleving hebben bewezen) tot priester te wijden, wijst hij om zowel inhou delijke als praktische redenen af. den haag* anp Ook bij zijn collega-bisschop pen in Nederland maakt Bar weinig kans gehoor te vinden, zo blijkt uit Simonis' reactie. De meerderheid van de elf bis schoppen bleek bij een eerdere discussie niets voor de wijding van bepaalde gehuwde mannen te voelen. Simonis vraagt zich af, welke leeftijd zou moeten worden ge hanteerd voor de toelating van 'viri probati' tot het priester ambt. Als de leeftijd laag wordt gesteld, bijvoorbeeld 35 jaar zoals bij de gehuwde diakens het geval is, zal het aantal jonge kandidaten voor het priester ambt dalen. Een aantal kandi daat-priesters zal wachten met de wijding tot zij 35 jaar zijn ge worden. Wordt de leeftijd van toela ting veel hoger gesteld, bijvoor beeld 50 of 55 jaar, dan zal het aantal ouderen in het totale priesterbestand oplopen. Po tentiële kandidaten zullen ge neigd zijn eerst te kiezen voor de functie van (niet-gewijde) pastoraal werker en zich pas op latere leeftijd voor de priester wijding aanmelden, voorziet de aartsbisschop van Utrecht. Simonis herinnert eraan dat er tijdens de wereldbisschop pensynodes van 1971 en 1990 over de priesters geen meerder heid voor de ontkoppeling van priesterambt en celibaat te vin den was. Bij de meeste Nederlandse katholieken zal het pleidooi van bisschop Bar in goede aarde vallen. Uit een enquête van het KRO-televisieprogramma Kruis punt bleek in mei dit jaar dat 84 procent van de ondervraagde katholieken voor afschaffing van het verplichte celibaat was. Washington Aartsbisschop William Keeler van Baltimore leidt de komende drie jaar de Amerikaanse bisschoppenconferenties. De geestelijken zijn momenteel in Washington bijeen voor hun halfjaar lijkse vergadering. Het 'herderlijk schrijven over de vrouw' haalde gisteren niet de vereiste tweederde meerderheid. De brief, waaraan in totaal negen jaar is gewerkt veroordeelt het seksisme (discrimina tie op basis van geslacht), maar spreekt zich niet uit over vrouwelijke priesters, geboortebeperking, echtscheiding en abortus. De conser vatieve bisschoppen waren van mening dat de tekst te ver ging. De progressieven daarentegen vonden dat het vierde ontwerp onder druk van het Vaticaan zodanig was afgezwakt dat de brief geen be tekenis meer had. foto ap Vicaris-generaal Zuidgeest voorstander van gehuwde priesters langeraar dick v Wat gebeurt er als de vicaris-ge neraal iemand toevertrouwt dat hij bij zijn vriendin op bezoek is geweest? Dan krijgt hij te horen: goh, heb je een vriendin? Ja, antwoordt de vicaris dan olijk, wel meer dan één ook. Zolang de Rooms-Katholieke Kerk het wijden van gehuwde priesters nog niet toestaat, zal vicaris-generaal J.G.M. Zuid geest wel te maken krijgen met dit soort stereotype reacties. En blijven ook de roddels over de pastoor en zijn huishoudster hardnekkig de ronde doen. „Het celibaat heeft nu eenmaal wat raars, wat tobberigs. Als de kerk instemt met gehuwde priesters, zou er op een veel gezondere manier tegen aan worden geke ken. Dat komt het celibaat al leen maar ten goede." Witte boordje Zuidgeest schaarde zich giste ren op een parochie-avond in Langeraar achter het standpunt van zijn directe baas, bisschop Bar van Rotterdam. Het wijden van gehuwde priesters is een verrijking voor de Rooms-Ka tholieke Kerk. Ook letterlijk, want de animo voor het vast maken van het witte boordje is bijna geheel verdwenen. Som bere voorspellingen gaven enige tijd geleden al aan dat het bis dom Rotterdam in 1995 nog maar 135 priesters zou tellen, maar Zuidgeest liet weten dat dit aantal nog verder naar bene den moet worden bijgesteld. „En voor de daarop volgende jaren ziet het er nog somberder uit", aldus de vicaris. Dat er momenteel zo weinig priesters zijn, noemde Zuid geest niet eens het allerergst. „Maar dat degenen die we nog hebben zo oud ziin, dat is ver ontrustend. Eigenlijk heb je jon geren nodig om jongeren te trekken. Maar wat krijg je te genwoordig te horen als je ie mand vraagt of het priester schap niet wat voor hem zou zijn: ben je belazerd..." Het wijden van gehuwde priesters lost het probleem niet in één keer op. „Maar helpen doet het wel." Leken Ook het inschakelen van pasto raal werkers theologen die dezelfde opleiding hebben als de priester, maar alleen niet zijn gewijd kan voorzien in de be hoefte aan deskundigheid bin nen de parochies. Tot de taken van deze 'leken-theologen' re kent de vicaris-generaal vooral het geven van de catechese, het opzetten van de diaconie en de gemeenschapsopbouw. „De priester is daarvoor niet het eni ge referentiekader." Wat Zuidgeest zijn gehoor echter vooral inpeperde, was dat de kerk in de toekomst niet meer staat of valt met de aan wezigheid van een pastoor of pastoraal werker. De toenemen de democratisering maakt de weg vrij om parochianen steeds nauwer bij de activiteiten te be trekken. „Ik hoor wel eens zeg gen: de kerk gaat achteruit. Dat zie ik zelf anders. Het aantal kerkgéngers mag dan achteruit gaan, als ik zie hoeveel tijd de resterende groep aan het kerke- werk besteedt, dan ben ik niet zo somber." Jongeren Als de belangrijkste taak voor de parochianen ziet de vicaris het doorgeven van het geloof aan de jongeren. „Dat onderricht, de catechese, is nu eigenlijk het grote manco van de kerk. Vroe ger werd het geloof met de pap lepel ingegoten, soms zelfs zo gedegen dat het niet meer te bevatten viel." En zo moeilijk hoeft het allemaal niet, zo her innerde Zuidgeest zich. „Mijn eigen moeder gaf me bijvoor beeld altijd een kruisje voordat ik naar bed ging. Een kusje van Onze Lieve Heer, zei ze dan." Dr. G.P. van Itterzon, oud-hoog leraar in de geschiedenis van het christendom en de leerstel lingen van de christelijke gods dienst aan de Rijksuniversiteit Utrecht, is maandag in zijn woonplaats De Bilt overleden. Hij is 91 jaar oud geworden. Van Itterzon, afkomstig uit Amsterdam, heeft zitting gehad in het moderamen (bestuur) van de hervormde synode en was vele jaren vice-voorzitter van de NCRV. In de oorlog heeft Van Itterzon als voorzitter van de schoolraad voor de scholen met de bijbel leiding gegeven aan het verzet van deze scholen tegen het nationaal-socialisme. Van Itterzon nam een belang rijke plaats in in de Confessio nele Vereniging, die het belij dende karakter van de Her vormde Kerk wil bewaren. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Boven-Hardmxveld (wijk 1): P B. Verspui] te Goudriaan en Ot- toland; te Boven-Hardinxveld (wijk 2): C.J.W. Verboom te Ooltgensplaat; te 's-Heer Abtskerke en Ntsse: mevr. J. Allewijn, kandidaat te Middelburg. Bedankt: voor Nieuwveen: D. van Duijvenbode, kandidaat te Katwijk aan Zee. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Leimuiden: M. Koster, kandidaat te Kampen. Beroepbaarstelling: M. Koster, Thor- beckestraat 69.8262 SH Kampen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Harkstede (Gr.), i.c.m. Overschild: R.M. Meijer, kandidaat te Kampen; te Groningen-Noord. voor de missionaire dienst op Irian Jaya: H.S. van Hemmen, kandidaat te Gouda. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Haarlem: J J. van Ec- COLOFON uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever^ Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adi), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Henk van der Post (adi). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18.2505 ED Alphen a/d Rijn, Lisse. 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. ADVERTENTIES ma.-vnj. van 08.00-1700 uur: Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vnj. van 8.30-17.00 uur: (Sleutelties): Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel.071-161400 bij vooruitbetaling(mcl BTW) per kwartaal 80.10 per kwartaal (post) 113.85 peqaar 310.85 per maand 27.80 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: ma t/m/vri|: 18.00-19.30u zat; 10.00-12.00 uur 071-161400/161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071 -161367/161363 AGENDA DONDERDAG 19 NOVEMBER Film over de leefsituatie van mensen in Mollepata (Peru), in het Tuya-lo- kaal van de Kaasmarktschool, Kop- penhinksteeg, aanvang 20.00 uur. Lisse 'Bollenstreekshow' door de Pluimvee en Konijnensportvereniging Lisse Omstreken, Hobaho-hal, van 19.00 tot 22.00 uur. Noordwijk Informatie-uur van de Voedingsbond FNV in Café De Wels, A. van Royen- straat. aanvang 19 30 uur Bijeenkomst van de Ned. Chr. Vrou- :aiek', Tripodia, aanvang 20.00 u Mini-koopjes-markt, org. e tengroep Herensingelkerk, in de hal en op het binnenplein van de Heren singelkerk, van 19.00 tot 21.00 uur. Klaverjassen in Dienstencentrum De Linde. Herenstraat 64. aanvang 20.00 uur. "Grèfin Mériza' door het Leids Operet te Gezelschap 'Crescendo', speciale voorstelling voor ouderen, Stadsge hoorzaal. aanvang 20.00 uur. Lezing door prof. dr. Ouweneel uit De Bilt; 'Israel Middelpunt van de Eind- I, Lammen- schanspark 1aanvang 20.00 uur. Bingo in buurthuis Cornelis Joppen- sz, Oppenheimstraat 6a, van 20.15 tot 23.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij 'Bollenstreekshow' door de Pluimvee en Konijnensportvereniging Lisse Omstreken. Hobaho-hal, van 9.00 to' 22.00 uur. Noordwijk Lezing/Dia-avond van de Brandwon denstichting. DeVierboet-school, Stakman Bossestraat 77. aanvang 19.30 uur. HET WEER ROB GROENLAND Wind wakkerde flink aan De huidige ligging van de straal stroom boven onze omgeving zorgt voor een karakteristieke opeenvol ging van weersystemen zoals je ze ook in de leerboekjes kunt terug vinden. De krachtige windtunnel op 5-8 kilometer hoogte heeft volop wisselwerking met de lucht lagen daaronder, en stuurt diverse systemen vanboven de Atlantische Oceaan naar Nederland. Bijna al tijd is er dan sprake van het polaire front waarin golven ontstaan die uitgroeien tot volwassen depres sies. In het najaar en de winter is het temperatuursverschil tussen pool en evenaar het grootst en daarmee ook de straalstroom en het polaire front. In dit jaargetijde is de me teoroloog verplicht om zeer scherp de ontwikkeling in de omgeving van New Foundland in de gaten te houden. Dit wordt ookwel het 'broednest' van depressies ge noemd, die vervolgens met de westdrift soms binnen 48 uur Ne derlands grondgebied weten te be reiken. Naast deze snel trekkende depres sies zijn er ook kleine hogedrukge- biedjes, trekhoogjesgenaamd, die meetrekken in de stroming. Deze trekhoogjes zijn niet te vergelijken met de flink opgeblazen standvas tige hogedrukgebieden, die soms weken lang boven een continent liggen. Gisterochtend kreeg onze regio zo'n karakteristiek trekhoogje over zich heen, met tijdelijk felle opkla ringen en een afgenomen wind. Wie de bovenlucht in de gaten hield, kon duidelijk zien dat dit hoogje (ookwel rugje van hogedruk genoemd) zeer snel werd ingelopen door frontale wolkenstructuren op 4-6 kilometer hoogte. Tijdelijk wa ren hierin zelfs fraaie golfstructu- ren in te ontdekken. Aan het begin van de middag was de wolkenlaag zo dik geworden, dat een saai grijs deken overbleef en het begon te regenen. In de na nacht en vroege ochtend was het flink onrustig op wmdgebied met op de marinebasis Valkenburg bij Leiden herhaaldelijke w;nd met stormkracht. In de late avond passeerde het koufront, en kwamen we in de win derige achterkamer van het Schot se stormlaag. Vandaag en morgen houden we een guur weertype met opklaringen en buien en een stevi ge westenwind. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Zuid-Noorwegen en Zuid- Zweden: Vandaag bewolkt en nat. In het binnenland peno- kust natte sneeuw. Mor gen vanuit het westen, dus het eerst in zuid-Noorwe- gen, verbeterend. Geleide lijk meer zon. en afne mend buiig. Maxima van 4 graden langs de zuidwest kust van Noorwegen en bij Malmö tot rond het vries punt in het binnenland. Dfenemarken: Vandaag erg veel wind, in de kustgebieden wester storm. Verder bewolkt en vrij langdurig regen. Mor gen afnemende wind, nu en dan zon en enkele bui en, mogelijk met natte sneeuw. Middagtempera- tuur ongeveer 5 graden. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. In Schotland en noord- Engeland sneeuw of natte sneeuw. Morgen in het zuiden van Engeland wat meer zon en misschien overwegend droog. Middag- temperatuur van 5 graden in Schotland tot 7 a 9 graden in het zuiden van Enge land. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel en/of onweer. Mor gen afnemende bungheid en waar schijnlijk wat meer zon. Middagtempe- ratuur ongeveer 8 graden, in de Arden nen enkele graden lager. Duitsland: Vandaag snel naar het oosten wegtrek kende regen. In zuid-Duits- land van daag vrij langdurig regen of sneeuw. VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.08 zon onder 16.41 Maan op 03.13 maan onder 14.22 Waterstanden iJmuiden Hoogwater 11.51 Laag water 7.45 en 19.44 Amsterdam regen De Bilt motregen Deelen regen Eelde motregen Madeira: Wolkenvelden e i droog. Maxima ca. 21 Canarische Eilanden: Wolkenvelden, maar langs de zuidstran- den flinke perioden met zon. Droog en middagtemperatuur rond 26 graden langs de zuidstranden. Marokkaanse westkust: Perioden met zon, maar vooral in het noorden bij Cassablanca ook wolkenvel den. Droog. Maxima van 20 gradenin het noorden, tot 25 in het zuiden bij Ag- Tunesische kust Vooral vandaag nog kans op een stevige onweersbui. Daarna afnemend buiig en toenemend zonnig. Een frisse noordwes tenwind en net 20 graden. Frankrijk: Vrij veel bewolking en vooral op vandaag op veel plaatsen regen of buien. Morgen op de meeste plaatsen droog en mis schien m het zuiden wat zon. Langs de Middellandse Zee overwegend droog en vrij zonnig. In het Rhonedal staat een stevige mistral. Maxima 8 tot 12 gra den, 15 in het zuiden en 16 tot 19 langs de Middellandse Zee. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra- Spanje: Langs de Costa's en ook ten zuiden van Madrid droog en perioden met zon. Maxima tussen 20 en 22 graden. Ten noorden van de hoofdstad wolkenvelden en langs de noordkust mogelijk wat re gen. Maxima tussen 16 en 19 graden, maar langs de costa del sol iets warmer. ZONMAANWATER VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.08 zon onder 16.41 Maan op 03.13 maan onder 14.22 Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.24 Laag water 7.26 en 19.25 Aberdeen onbew. Athene weerlicht Barcelona licht bew Berli|n onbew. Budapest licht bew Las Palmas half bew. Lissabon onbew. Locamo onbew. Stockholm Wenen Buenos Aires onbew. Johannesburg nietontv Los Angeles licht bew New Orleans onbew. BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18