kunt afdeling. uparkeren Saab neemt voorsprong op strengste milieuwetgeving H Weg en wiel Tn om een 100% rake groep bersteberei- ITlljnte ken. Bel onze advertentie- VOLVO Geniet het vertrouwen Autofabrikanten in VS mogen tegen betaling milieuwet overtreden Hyena Zagato: in Nederland bedachte rasechte Italiaan Proef met lease-fietsen geslaagd DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 REDACTIE PETER LODEWIJKS Motorische wijzigingen bij Volvo '93 BEESO» Volvo gaat het modeljaar '93 voornamelijk in met een aan tal nieuwe motoren. In de 800-serie komt er een tweede type bij. Deze 850 GLE heeft een 2.5 liter multikleps- motor en neemt genoegen met 140 pk (103 kW) vermo gen. Uiterlijk verschilt dit mo del van 64 mille weinig van de, reeds populair te noemen 850 GLT (69 mille). De 900-serie, met een basis model van 59 mille, krijgt een 2.0 liter 155 pk (114 kW) tur bomotor die de 2.3 motoren vervangt. De gewone diesel motor is vervallen, slechts de 'schone' 940 GL met 6-cilinder 2.4 turbodieselmotor (122 pk/90 kW) blijft. De 400-serie (vanaf ruim 30 mille) wordt uitgebreid met een 2.0 liter krachtbron (110 pk/81 kW), die de 1.8 liter motor vervangt. ABS is nu le verbaar op alle modellen van Volvo's kleinste serie. Diverse typen van de 440 en 460 zijn tegen een relatief ge ringe meerprijs voor '93 in uit rusting en aankleding opge waardeerd. Zo heeft de G In versie nu standaard stuurbe krachtiging. Verder is er een uitgebreide serie optiepakket ten leverbaar om de opvolger van de eertijds zo succesrijke DAF 44/Volvo 300 leuk aan te kleden. 'Gouwe ouwe' is de 240 Estate, overgebleven uit de collectie die bijna 20 jaar terug startte. De stevige vierkante bak, enigszins gedateerd maar nog steeds populair, is minimaal gewijzigd en staat genoteerd voor 49 mille. d(ZZJ@ auto^e^e^- BMW VAN DER PLAS KATWIJK Ambactitsweg 14, Katwijk, tel.:01718-26161 RIETSCHANS 70, IND.TERREIN BAANDERIJ, LEIDERDORP, TEL.:071-899307. De Zweedse autofabriek Saab heeft naar eigen zeggen een re volutionair motormanagement systeem ontwikkeld, waarmee de fabrikant de heersende en toekomstige wettelijke milieu- eisen ver voorblijft. Zóver zelfs, dat de nu al aangekondigde emissie-voorschriften, die in 1999 in Califomië zullen gaan gelden, ruim worden gehaald. Califomië hanteert de strengste milieuwetgeving ter wereld en is als zodanig het voorbeeld voor de rest van de wereld, waar ove rigens doorgaans soepeler eisen worden gesteld. In het modeljaar 1993 worden alle Saabs 9000 Turbo voorzien van het Trionic-motormanage- mentsysteem, het 'eerste en enige systeem in zijn soort dat de ontsteking, de brandstofin spuiting en de laaddruk van de turbocompressor gelijktijdig re gelt', aldus Saab. Het geheel wordt computerge stuurd via een 32 bit micro-pro cessor waarvan de capaciteit vergelijkbaar is met die van de krachtigste personal computers die thans op de markt zijn. Daardoor is het mogelijk dat toekomstige emissie controle systemen moeiteloos geïnte greerd worden door simpelweg de software aan te passen. De verbranding wordt in iedere cilinder gecontroleerd en gere geld, waarbij de computer niet alleen het tijdstip van de ont branding berekent, maar ook de juiste hoeveelheid brandstof. Dat is belangrijk als alternatieve brandstoffen zoals ethanol en methanol in beeld komen of combinaties daarvan met een willekeurige hoeveelheid benzi ne. Voor het Trionic-systeem vormt dat volgens Saab geen enkel probleem, waardoor het 'de sleutel is tot het ontwikkelen van een motor, die geschikt is voor meer soorten brandstof. De fabrikant meldt verder dat het systeem de prestaties van de 2.3 turbomotor aanzienlijk ver betert. Het indrukwekkende motorkoppel van 330 Nm dat voorheen al bij 2.000 toeren werd bereikt, wordt nu reeds bij 1.900 toeren afgegeven, terwijl het brandstofverbruik met twee procent daalt. De auto heeft bovendien een andere overbrengingsverhou ding van de vijfversnellingsbak gekregen, waardoor de Saab 9000 2.3 turbo niet alleen snel ler is geworden, maar ook zuini ger. Op lange trajecten is zelfs een vermindering van benzine verbruik van 20% gemeten. Gratis boekje Michelin over banden Michelin heeft een nieuwe, geactualiseerde versie van het bekende 'bandenboekje' uitgebracht. Hierin staan van ruim dertig merken en ongeveer 1.650 typen personenauto's de aanbevolen banden- montages en -spanningen. Daarbij geeft de fabrikant een hoeveel heid informatie en tips 'rond de band'. Niet onbelangrijk, want ten slotte is de band het enige raakvlak tussen auto en wegdek en dit onderdeel verdient dus veel meer aandacht dan de meeste auto mobilisten er nu aan geven. Het boekje kan, alleen schriftelijk, wor den aangevraagd bij: N.V. Michelin, postbus 508,1110 AM Diemen. Toezending geschiedt kosteloos, zolang de voorraad strekt. De Duitse automerken BMW en Mercedes hebben jaren lang Amerikaanse milieu wetten overtreden en zijn daarvoor bestraft met zware boetes, zo blijkt uit gegevens van de Amerikaanse Dienst Verkeersveiligheid (NHTSA). Wanneer autofabrikanten voertuigen produceren die minder dan 27,5 mijl (44 ki lometer) rijden per gallon (3,8 liter) benzine dan krij gen ze een boete van de NHTSA opgelegd. De Amerikaanse wet staat echter toe dat autofabrikan ten die deze norm over schrijden auto's mogen blij ven verkopen als zij maar boete betalen. Uit de NHTSA-gegevens, die onlangs op verzoek van het persbureau The Associated Press openbaar werden ge maakt blijkt dat de autofa brikanten tezamen sinds 1985 meer dan 233 miljoen dollar aan milieuboetes heb ben betaald. Mercedes-Benz of North America Inc. betaalde van dit stevige bedrag bijna de helft, 102,5 miljoen dollar, en BMW was goed voor 58,6 miljoen dollar. Maar de bedrijven zeggen dat zij liever boetes betalen dan een beter bezinever- bruik realiseren omdat daar voor het gewicht van de au to's zoveel zou moeten dalen dat de veiligheid niet meer gegarandeerd kan worden. Bij de boetebepaling kijkt men naar het gemiddelde verbruik van alle modelse ries bij elkaar. Een fabrikant mag dus wel de cijfers van het benzineverbruik van ver schillende modellen onder ling verrekenen. Bepaalde modellen hebben daarom veel slechtere resultaten dan andere, maar als het gemid delde de norm maar niet overstijgt is er volgens de wet niets aan de hand. BOEKEN Lamp voor overdag Philips haakt in op de campag ne Motorvoertuigverlichting Overdag met een nieuwe serie autolampen. De Perform-lam- pen gaan tweemaal zo lang mee voor anderhalf keer de prijs van gewone autolampen. Daarbij blijft de lichtintensiteit veel langer op peil. Audi 80 TDI rijdt 1:26,5 In de experimentele Saab MFV zorgt het computergestuurde Trionic-systeem ervoor dat zowel benzine als ethanol of methanol door elkaar kunnen worden gebruikt. foto aim Tussen Spaamwoude en Halfweg, beide richtingen, overdag. Hoek van Holland - Gouda (A 20) Tussen Kleinpolderplein en Rotterdam-centrum, beide richt., dag. Breda - Utrecht (A 2) T.h.v. knooppunt Gorkum, in beide richtingen, dag en nacht. T.h.v. knooppunt Lunetten, beide richtingen, overdag. Assen richting Zwolle (A 28) Tussen Staphorst en Nieuwleusen, overdag. Op tweewielers door de tijd Tussen knooppunt Batadorp en De Hogt, beide richt., dag/nacht. •Amsterdam - Rijswijk (A 4) T.h.v. de Schipholtunnel, beide richtingen, dag en nacht. Vlaardingen - Hoogvliet (A 4) T.h.v. Beneluxtunnel, beide richtingen, dagen nacht. Amsterdam - Haarlem (A 5) vallen de ondergang van meer dan hon derd fabrikaten, niet alleen motorfietsen maar ook scooters en bromfietsen, die in de jaren zestig opeens heel popu lair werden. Het is een boeiende reis door de tijd met een enorme hoe veelheid informatie over de klassieke motorfiets (tot de ja ren zeventig) en ruim 200 zwart/wit foto's. Een heerlijk boek voor motorliefhebbers die graag terugblikken. Op tweewielers door de tijd telt 160 pagina's en ligt voor 49,75 in de boekhandel. De Nederlandse zakenman en liefhebber van Italiaan se sportauto's, Paul Koot, vatte enige jaren geleden het plan op een tot de verbeelding sprekende coupé te bouwen. Het moest een auto worden volgens de aloude Italiaanse traditie, strak, sierlijk en supersnel, zo'n auto waar iedereen voor opzij gaat. Als basis had hij de Lancia Delta Integrale op het oog en het koetswerk moest natuurlijk ook uit Italië ko men. De gerenommeerde carrosseriebouwer Zagato had nog een aardig ontwerp voor een lichte, compac te, coupé liggen dat perfect paste bij het onderstel van de Lancia. En zo ontstond de Lancia Hyena Zagato. De naam Hyena koos Zagato vanwege de unieke ei genschap van dit roofdier dat twee stel gelijk in sterk te en functie ontwikkelde poten heeft, in de auto ver taald in aandrijving op alle vier de wielen. Traditioneel Italiaans betekende ook dat het koets werk niet van kunststof werd gemaakt maar van alu minium, dat scheelde 200 kilogram met de oorspron kelijke Lancia Delta-carrosserie zodat de Hyena ver zekerd is van zeer goede prestaties, want de Delta In tegrale is al niet bepaald traag. Ook de exclusiviteit is gewaarborgd want er staan vooralsnog slechts 75 exemplaren op stapel, die voor een slordige twee ton per stuk worden verkocht Mogelijk wordt de produktie nog uitgebreid tot enke le honderden Hyena's, want de belangstelling is, zoals gebruikelijk bij dergelijke auto's, zeer groot. De Duitse autofabrikant Audi heeft een Audi 80 Turbodiesel rond de wereld gestuurd met de opdracht de reis zo zuinig mo gelijk te volbrengen. Deze 'Eco- wereldtoer' voerde door in to taal twintig landen in de vijf continenten Azië, Australië. Amerika, Afrika en Europa. De Audi met direct ingespoten dieselmotor reed in totaal 40.273 kilometer en verbruikte daarbij gemiddeld 3,78 liter brandstof per 100 kilometer, of wel 1:26,5. De gemiddelde snel heid bedroeg 85,8 km/uur. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Amsterdam - Utrecht - Eindhoven (A 2) De motorfiets is weer helemaal terug. Toch werden er vorig jaar in Nederland langs officiële weg slechts 14 motorfietsmerken verkocht. Ooit kon de motorliefhebber kie zen uit een dikke 50 merken. Dat was meer dan een halve eeuw geleden, toen de Japanse motorfiets (nu de onbetwiste marktleider) nog een onbekend fenomeen in Eu ropa was. Deze dagen verscheen bij uitge verij Kluwer het boek Op twee wielers door de tijd. Auteur Frank van der Heul behandelt hierin de opkomst en in veel ge- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN De afstand woon- werk is vaak gemak kelijk per stalen ros te overbruggen. De Nederlander lijkt echter met geen stok de au to uit te krijgen. Dat kan niet aan een tekort aan fietsen lig gen, want ons land kent bijna evenveel bewoners als fietsen. De ANWB en Gazelle hebben inmiddels een geslaagde proef achter de rug met lease-fietsen voor bedrijven. De resultaten worden volgende maand be kendgemaakt. Gedurende een iaar werden 150 gratis fietsen telkens een maand uitgezet bij een groot aantal be drijven in de Randstad. Vrijwilli gers die maximaal zo'n tien ki lometer van het werk wonen, kregen de kans om die afstand per fiets te overbruggen. Liefst dagelijks, daarom kregen ze er een regenpak bij cadeau. Het project werd een succes en daarom worden de proefbedrij ven nu vooreen definitief lease contract benaderd. Dat kost 39 gulden per fiets per maand, in clusief een verzekering op basis van de huidige nieuwwurde fiscus betalen. Heeft hij een lea se-auto, dan geldt een fiscale bijtellingsregeling. Met de fiets is dat niet het geval. Smid: ,,De deelnemers van de proef hebben een logboek bij gehouden. Daaruit blijkt dat een deel van plan is uit milieu overwegingen te blijven fietsen. Minpunt is dan dat een ander deel besluit dit niet te doen. Dat zijn vooral mensen die zeggen toch een auto voor het werk no dig te hebben. Anderen vinden het te ver of vinden de route te gevaarlijk of in het donker te schaars verlicht." Vanuit het bedrijfsleven is al in teresse getoond voor een lease contract. Wie het maandbedrag van 39 gulden gaat betalen is nog niet overal duidelijk. De werknemers vinden het vrij veel geld. Ook de ondernemingsraad moet het contract goedkeuren, omdat er sprake is van secun daire arbeidsvoorwaarden. Ver der moeten de bedrijven ge noeg fietsenstallingen hebben en ruimten waar de fieters zich kunnen verfrissen en verkleden. GPO In 1948 stelde de Britse fabrikant Jaguar op de Lon- dense autosalon de XK120 roadster voor. Het was een schot in de roos. De open tweezitter met zesci linder motor werd al snel heel populair in de Vere nigde Staten, waar dan ook bijna alle XK120's naar toe gingen. Dat kwam mooi uit, omdat in die tijd heel Europa zat te springen om harde dollars. De Jaguar XK120 (later ook te koop als gesloten versie en als cabriolet) was fraai vormgegeven, zat tech nisch goed in elkaar en was daarbij redelijk betaal baar. In 1953 werd de sportwagen vervangen door de (iets aangepaste) XK140 en enkele jaren daarna de XK150. In 1961 zette Jaguar een punt achter de XK-serie en kwam de beroemde E-type ervoor in de plaats. Van de eerste (open) versie XK120 (op de foto in actie tijdens de Mitsubishi Classic Marathon eerder dit jaar) hebben ruim 7.600 exemplaren de fabriek verlaten. foto john brussel van rond de 800 gulden. Tijdens het drie jaar durende leasecon tract krijgt de van gedegen slo ten voorziene twee-versnellin- genfiets gratis jaarlijkse service beurten van een Gazelledealer naar keuze. Na afloop van het contract krijgt de gebruiker de mogelijkheid de fiets voor een klein bedrag te kopen. Vanwaar ineens de hevige inte resse van de ANWB voor de fiets? F. Smid van de afdeling Tweewielers van de ANWB: „Het is niet zo dat we de initia len WB (Wielrijdersbond) weer eens waar wilden maken. We willen juist bijdragen aan de discussie over vermindering van het autogebruik. De fiets is ove rigens bij ons nooit uit beeld ge weest, maar alleen overstemd door de auto. Het werd tijd voor een koersverandering." Zowel werkgever als werknemer zijn een stuk voordeliger uit met de fiets. Personeelsleden kun nen er onbeperkt privé mee rij den. Dat kost hen niets en het De Gazelle 'Primeur' wordt gebruikt als leasefiets. Er is een dames- en een herenmodel, uitgerust met trommelremmen en twee versnellingen. spaart ook aanschaf en onder houd van een eigen fiets en in enkele gevallen misschien ook wel van een eigen auto uit. Be drijven zijn er ook voordelig mee uit, want de anders uit te keren vergoedingen voor woon werkverkeer per auto bedragen per maand een veelvoud van die 39 gulden. Bovendien moet de werknemer al snel een deel van die vergoedingen aan de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14