S3 Vouwwagen krijgt flitsende uitstraling OÊ» Wat van belang is bij aanschaf van vouwwagen ih Camping en Caravan RAI ftl jd RAI-nieuwtjes DONDERDAG 19 NOVEMBER 1992 13 REDACTIE HANS BOS MEDEWERKING AART KOK Tien soorten caravans Zeven soorten vouwwagens Dwars- of langslaper met middenkeuken en twee tafels. Dwars- of langslaper met kopkeuken. Vóór het kopen van een vouwwagen moet je je eerst afvragen wat je precies zoekt. Verzamel zo veel mo gelijk documentatie van de vouwwagens die je wel wat lijken en ga dan naar de dealer voor een demon stratie. Vraag of je de wagen zelf eens mag in- en uit klappen. Prijs Bepaal van tevoren wat je wilt uitgeven. Met de aan schaf van de wagen alleen ben je er nog niet. Er komt nog van alles bij aan kampeerartikelen en ac cessoires. Hou ook rekening met extra kosten voor aanpassingen aan de auto. Een trekhaak kost inclu sief montage zo'n 400 tot 500 gulden. Soms zijn ex tra zijclignoteurs vereist. Je moet een extra kente kenplaat aanschaffen en er kan een rechter buiten spiegel nodig zijn. Gewicht Hou rekening met de auto die de vouwwagen moet trekken. Behalve dat de auto extra te trekken krijgt, kan het laadvermogen tot een onbruikbaar lage waarde teruglopen. Als je het maximumtotaalge- wicht overschrijdt, overtreed je de wet. Bovendien worden banden en onderstel te zwaar belast, met het risico van hoge (reparatie)kosten. Het gewicht van toebehoren, zoals gasflessen, water, reservewiel en soms een voortent, moeten van het laadvermo gen worden afgetrokken bij het bepalen van de maximale hoeveelheid bagage. Neem veiligheidshal ve een ruime marge tussen maximumtotaalgewicht en afleveringsgewicht. Als de beladen vouwwagen zwaarder is dan de helft van het leeggewicht van de trekauto, is een rem op de vouwwagen verplicht. Ruimte Koop een vouwwagen waarin het hele gezin goed onder dak kan komen. Dit geldt vooral voor het aan tal zitplaatsen. Belangrijk bij slecht weer. De afme tingen van de bedden zijn belangrijk voor een goede nachtrust. Ga uit van minimaal 200 cm voor de leng te en 65 cm per persoon voor de breedte. Controleer de opgegeven maten, is er voldoende ruimte om rechtop te staan? Trekken of vast kamp Als je van plan bent om vaak te verkassen is de op- zettijd en dus het opzetsysteem van belang. Rijd je in één of twee etappes naar de eindbestemming, dan doet de opzettijd er minder toe. Zeker als je be denkt dat er vouwwagens zijn die in simpele vorm (bij voorbeeld zonder voortent) onderweg kunnen worden gebruikt en op de plaats van bestemming tot royale afmetingen kunnen worden uitgebouwd. Hou er rekening mee dat het heel wat tijd kan kos ten om de wagen volledig in te richten. Compleet of niet? Koop een vouwwagen zo veel mogelijk compleet. Later uitbreiden kan, maar is niet altijd zonder risi co. Zo is kleurverschil met later gekocht doek vrijwel niet te voorkomen. En delen kunnen minder goed passen door rek of krimp van het oude doek of door produktiewijzigingen. Koop altijd een reservewiel. Sommige kleine bandenmaten zijn in het buiten land moeilijk te krijgen. Klimaat Voor het kamperen in een warm klimaat is katoen het beste materiaal. Synthetisch doek geeft in derge lijke omstandigheden altijd een wat broeierige at mosfeer in de wagen. In gebieden met wisselvallig weer komt zowel katoen als synthetisch doek in aan merking, maar voor de wanden blijft katoen het meest geschikt. De meeste vouwwagens zijn onge schikt voor kamperen in de winter. Het min vlakke dak geeft problemen met de afv sneeuw. Bovendien stook je de grote ruimte ker warm. Ventilatie Om onder alle omstandigheden goed te kunnen ventileren zijn voldoende openingen nodig. De bin- nentent moet voorzien zijn van fijnmazig gaas tegen kleine insekten. In de voortent behoort bij de keuken en liefst ook in de tegenoverstaande wand een ventilatieraam te zitten. Dit moet je ook kunnen ge bruiken als het regent. Staldeuren in de voorwand bieden prima ventilatiemogelijkheden. Daarnaast is het handig als de voorwand opgerold en een van de zijwanden uitgezet kan worden. Als het dak van syn thetisch doek is, moeten zich zowel vlak onder het dak als in de achterwand ventilatieopeningen bevin den. Bij vouwwagens met alleen maar syntethisch doek zijn katoenen binnententen te prefereren. Overweeg de aanschaf van een extra zonneluifel. (Ontleend aan het RAI-i en Caravan Kampioen.) i de Kampeer- Dwarsslaper met middenkeuken en 2- tweepersoonsbed- E A A i :-■!-1 Dwars- of langslaper met eindkeuken en toilet/wasruimte. 1 r Dwars- en langslaper, twee dinettes, mid denkeuken met toi- let/wasruimte. i G 71 jj Dwars- of langslaper, met twee dinettes, een middenkeuken en toilet/wasruimte. Treinzit met twee dinettes, middenkeu ken en toilet/was ruimte. 3 Treinzit met midden- dlnette, eindkeuken, voorin dwarsbed of dinette en toilet/was ruimte. Slaapkamerwagen: dwars- of langslaper met voorin vaste bed den (2 éénpersoons- of één dubbelbed in lengte of dwars rich ting)- mÊM De Villa 4 van Esvo, een 280-grams katoenen tent met vast grondzeil. In 1992 zijn in Nederland 19.000 toercara- vans verkocht. Dat betekent een daling ver geleken met de topjaren 1990 en 1991. In de periode januari tot en met augustus is de afzet ongeveer 11 procent achtergebleven bij vorig jaar. Sinds lange tijd is er weer een nieuw tent doek op de markt: Litetex. Het is gemaakt van een kunststofmengvezel dat de ade mende eigenschap van katoen heeft en de sterkte en waterdichtheid van kunststof. Naast de bekende koppelingsstabilisatoren voor caravans SSK (Westfalia) en Alko 2000 zagen we de Stabifix van Sanders. Behalve de horizontale slingerbeweging onderdrukt deze stabilisator ook de verticale, het doordeinen. Met één handgreep eenvoudig te bedienen en gemakkelijk na te stellen. Prijs/575,-(incl.BTW). Zelf het totale gewicht van uw (vouw caravan bepalen, dat kan met de weger van IVRA Nederland. De caravan hoeft dus niet meer op een weegbrug. Je rijdt met elk wiel over het apparaat. Op een schermpje ver schijnen de afzonderlijke metingen en ten slotte het totale gewicht. Zo kun je te zwaar of ongelijkmatig beladen van de caravan vermijden. Ter gelegenheid van de Camping en Cara van RAI heeft de ANWB een speciaal num mer van de Kampeer en Caravan Kampioen uitgegeven. Het blad bevat een koopgids over caravans, vouwwagens, campers en accessoires. In deze gids een overzicht van alle stands op de RAI. De prijs van het no vembernummer van de KCK, dat algemeen wordt verkocht, is 14,50. Een opvallende stand is die van Hinder- mann die onder de naam Pro-Solar een kunststoffolie aanbiedt die bescherming biedt tegen schadelijke zonnestralen. Deze folie is verwerkt in zonneschermen, wind schermen, strandtentjes, parasols en derge lijke. De firma speelt hiermee in op de zorg wekkende toestand van de ozonlaag en het stijgend aantal huidkankerpatiënten. Het paradepaardje van het assortiment is een scherm met een spanwijdte van 4 meter dat zich vanaf windkracht 6 automatisch sluit. Zo bereikt u de RAI De RAI ligt vlak bij NS-station Amsterdam RAI. Vanaf dit station tramlijn 4 (loopafstand circa 7 minuten). Bezoekers uit Leiden kun nen ieder kwartier naar en van station RAI rei zen. Van station Amsterdam CS vormt de snel ste verbinding de Amstelveenlijn (sneltramlijn 51) naar station RAI. Reisduur 12 minuten. Verder tramlijn 4 (reisduur 30 minuten, uit stappen Europaplein) en tramlijn 25 (reisduur 25 minuten, uitstappen Churchilllaan.) Per bus de lijnen 15, 69 en 169 (reisduur 10 minuten, uitstappen Europaplein). Voor de automobilist zijn In de buurt van de RAI verscheidene parkeertreinen en garages. Maar die zijn meestal vol. Daarom verwijzen met name vanaf autosnelweg AIO oranje bor den P RAI naar verderweg gelegen terreinen. Vandaar brengen gratis pendelbussen u naar de RAI. Toegangspry zen De Caravan en Camping RAI is geopend van vrijdag 20 tot en met 25 november, dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 12,50; jeugd van 4 tot en met 11 jaar, houders van Pas 65+ en groepen (mits van tevoren schriftelijk aange meld) 5,-. Speciaal gezinstarief: twee vol wassenen en maximaal drie kinderen 27,50; voor elk volgend kind het gebruikelij ke tarief. De NS heeft een Trein Plus Toe gangsregeling die korting biedt op zowel ver voer als toegang. De regeling bestaat uit een 'treinreis retour 2de klasse naar Amsterdam, een dagkaart voor tram/bus/metro in Amster dam en een toegangsbewijs voor de RAI. Van vrijdag 20 tot en met woensdag 25 no vember wordt in Amsterdam de Caravan en Camping RAI gehouden, de jaarlijkse vrijetijdsbeurs voor alle categorieën kam peerders. In de Europa-, Holland- en R andstadhal staan veertig merken toerca- ravans te pronken in vele typen en uitvoe ringen, in prijs uiteenlopend van 7000 tot in de 50.000 gulden. Vijftien exposanten van vouwwagens en -caravans presente ren zich gezamenlijk in de Deltahal on der het motto 'Da's inpakken en wegwe zen' met meer dan zeventig verschillende modellen tussen de 4000 en 20.000 gulden. Voor de eerste keer is de hele Zuidhal he lemaal gevuld met ruim 200 tenten in vele soorten en maten, in prijs oplopend van zeven tientjes tot 3000 gulden. Zestien stands tonen caravanvoortenten tussen de 1000 en 4000 gulden. De mogelijkheden van de stacaravan kun je bekijken in de tot camping omgebouwde Amstelhal. Dertig merken in 350 uitvoeringen vragen hier de aandacht. Centraal in deze hal is er een presentatie met als titel 'Ontdek je (staca- ravan)plekje'. Complete kampeerauto's, op- en inbouwsets alsmede afzetsystemen voor pick-ups zijn uitgestald in de Oost- en Noordhal. Het grootste aanbod van campers is te vinden in de prijsklasse van 70.000 tot 90.000 gulden. Voor steeds meer gemak en modern comfort zorgen toebe horen en accessoires, overzichtelijk bijeen gebracht op zuidwest- en noordoostbal kon. Het nieuws bij de toercaravans beperkt zich de laatste tijd tot het interieur. 'Hout' is weer helemaal terug, in lichte en warme tinten. Gebleven zijn de grijswitte kleurstel lingen, maar dan wel met donkere accen ten. Uiterlijk blijven de caravans lichtgetint, met een striping in frisse kleuren, zij het hier en daar met ramen in grijze of donkere kaders. Opvallend is de grote mate van eenvor migheid door het gebruik van hoofdcompo nenten van een beperkt aantal toeleveran ciers. Daardoor is er bij de grote merken als Adria, Bürstner, Chateau, Dethleffs, Hobby, Kip en Knaus weinig revolutionairs te be speuren. Onze vaderlandse fabrikant Holtkamp ziet altijd weer kans met opzienbarende no viteiten naar de RAI te komen. Reeds in 1977 was hij met zijn Rapido de eerste die een caravan op de markt bracht met een ver laagd dak en vaste klapwanden. De nu ge presenteerde Club 30 is niet breder dan de trekauto, namelijk 1,62 m, en daardoor ge schikt voor vrijwel alle kleine en lichte au to's. Met zijn beperkte hoogte van 1,98 m past de wagen gemakkelijk in de garage. De panelen onder het dak zijn voorzien van klapramen in plaats van vaste. Meer nieuws dan over de caravans is te melden over de vouwwagens en -caravans. Het zijn allang niet meer de oubollige aan hangers waar een tent op gespijkerd zit. Was de vouwwagen wat ondergesneeuwd en in het grijze circuit terechtgekomen, hij heeft nu een flitsende uitstraling. Aan de trekhaak hangen fraai gestroomlijnde vol gers die vliegensvlug zijn uit te vouwen. De ontwerpers houden zich naast design steeds meer bezig met gebruiksgemak. De bedden worden groter en de voortenten ruimer. Ook van Holtkamp dit jaar de Feluka, een symmetrische vouwwagen zonder losse tentstokken die in vijf minuten staat met voortent en al. Maar dé blikvanger is de Astro, een vouw wagen van ongebleekt en öngeverfd katoen die uitneembaar is en in delen, bij voor beeld op zolder of in de schuur op te ber gen. De wagen heeft grote autowielen en is ook als transportaanhanger te gebruiken. Veel vernuft stopt ook de Deense fabriek van de Combi-Camp en de Camp-let in haar kampeermiddelen. Over het jongste type van de Camp-let, de Apollo Lux, staat een uitgebreide test in het aan de Caravan en Camping RAI gewijde novembernum mer van de Kampeer- en Caravan Kam pioen van de ANWB. Het merk Rapido fabriceert naast cara vans vouwwagens met vaste wanden die ook wel liftdakcaravans worden genoemd. Tijdens het rijden is de wagen niet breder dan de auto, maar uitgeklapt wordt hij net ■zo breed als een gewone caravan. Aange zien Esterel vouwcaravans niet meer in ons land worden aangeboden, is Rapido met zijn Orline de laatste der Mohikanen. Tenten Bij de tenten hebben de fabrikanten het opzetgemak vergroot door met minder en Symmetrisch Dit type wordt het meest aange boden. Links en rechts van de wa gen worden de bedden omge klapt. De bak dient als woonver blijf en bevat meestal twee bank kas tj es. Een tafel completeert meestal het interieur. De veelal standaard bijgeleverde keuken kan In de voortent worden ge plaatst. Dit type wagen is uit te breiden met ondertentjes voor de kinderen. Het accent ligt op vast kamp. Voordeel: kan op ongelijke grond worden opgesteld. Nadeel: onderweg ligt de bagage in de bak. Asymmetrisch 1 Het deksel klapt op de grond. Je woont op het deksel en slaapt in de bak. Soms zijn er aan de ande re kant van de bak ook nog slaap plaatsen in een soort tentuitbouw. Het deksel moet goed plat op de grond liggen, anders gaan op den duur de scharnieren kapot. De ba gage kan in de bak blijven liggen en is meestal goed bereikbaar. Vrijwel altijd is er een bermkeu ken die tijdens stops kan worden gebruikt. Ook deze wagen dient meestal voor vast kamp. I Asymmetrisch 2 Dit type heeft slaapplaatsen op het deksel en woonruimte in de bak. Het deksel blijft op dezelfde hoogte als de bak en wordt onder steund door poten. De wagen is geschikt voor twee personen of een klein gezin. Uitbreiding met ondertent mogelijk. Ook hier ligt de bagage onderweg in de bak en moet worden verplaatst. Minder geschikt voor trekkend kamperen. Asymmetrisch 3 Dit model heeft een deksel dat in de lengte open klapt. Het steunt direct op de grond. Het tentrdoek is bevestigd aan deksel en wagen bak casu quo de uitschuifbare bedplank. Slaapplaatsen in de bak en/of op de bedplank.ln het laatste geval dient de bak als woonruimte. Asymmetrisch 4 Het deksel klapt opzij open. Er be staat een geringe ruimte tussen deksel en grond. Slaapplaatsen in deksel en grond, eventueel woon ruimte in de bak. Wagen- en voortent zijn één geheel en zitten vast aan wagenbak en deksel. High tech disselkeuken van Hoitkamper met geïntegreerde koelkast hefdak 1 Dit model is snel opzetbaar. Het interieur lijkt op dat van een cara van. De meubels staan tijdens het rijden op de vloer. Op de cam ping moet alle meubilair worden neergezet of op z'n plaats gehan gen. De wanden zijn van tent doek, het dak van polyester. Hefdak 2 In de lengterichting van de wa genbak worden twee bedplanken uitgeschoven. Ze steunen op stangen die In het onderstel of In de dissel steken. De wanden zijn van tentdoek. Meubels en kasten liggen tlidens het transport op de wagenvloer en worden op de camping op hun plaats gekanteld. Het interieur is zeer compleet met onder andere een keukenblok. lichtere stokken te werken, waardoor ook een bungalow tent makkelijker verrijst. Khaki en canvas zijn allang niet meer de modekleuren. Alle kleuren uit het spectrum worden toege past inclusief lichtgevende dis- cotinten. Bij de gezinstenten is er echter een voorkeur te be speuren voor gnjs. Uit het royale aanbod noe men we enkele uitschieters. Van de Volendamse tenten bouwer is er de Villa 4, waarvan de vorm het midden houdt tus- Rap'do sen bungalow en piramide. Door de uitgekiende constructie biedt de woonruimte van twee bij ruim drie meter bijzonder veel stahoogte. Heel apart is de Jan van Gent van het gerenommeerde merk De Waard. Deze nieuwe piramide heeft één grote slaapcabine met thermowand. Dat houdt in dat er een afgesloten ruimte tus sen buiten- en binnentent is, waardoor je de warmte of de koelte langer vasthoudt in de slaapcabine. Het aanbod van allerlei accessoires, on derdelen en toebehoren die het kampeer- plezier verhogen, wordt steeds groter. Op Club met klapramen in het hefdak. deze markt heeft ook de toege paste elektronica haar intrede gedaan met schotelantennes, omvormers, centrale energiere gelsystemen en zonnepanelen. Op de RAI is een toeristisch paviljoen ingericht, waarin VW's, verkeersbureaus, cam pings en dergelijke informatie verstrekken over interessante kam peerbestemmingen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13