SPD: Duitse soldaten bij VN-missies Engholm moet woorden omzetten in daden Buitenland In de schijnwerpers 'Chinese leiders bang voor een staatsgreep' Fransen overwegen veto tegen subsidie-akkoord Afschaffing controle op luchthavens EG uitgesteld Athene woedend op Macedonië Biddende blauwe baretten Schandalen zijn bom onder geloofwaardigheid De Klerk WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 d Press International 'Hamer van de maand' voor paus münchen Het Duitse tijdschrift Naturzal de 'hamer van de maand' in december toekennen aan paus Johannes Paulus II. Het blad kent deze 'onderscheiding' maandelijks toe aan ie mand die de grootst mogelijke onzin heeft uitgekraamd over de natuur of het milieu. De paus heeft zijn bekroning te danken aan zijn uitspraak, dat de kerk „zich van meet af aan heeft beijverd voor de bescherming en de rechten van de indianen". Taiwan tekent contract Mirages taipei - Taiwan heeft vanmorgen een contract met Frankrijk ge tekend over de aankoop van 60 Mirage-gevechtsvliegtuigen. De levering, die ook raketten voor de korte en middellange afstand betreft, heeft een totale waarde van ruim 3,5 miljard dollar. Het akkoord tussen beide landen zal ongetwijfeld de betrekkingen tussen China en Frankrijk onder druk zetten. Bedrijf wilde Collor rechtszaak besparen Rio de Janeiro* Een Braziliaanse ondernemer heeft officier van justitie Junqueiras 50 miljoen dollar (90 miljoen gulden) gebo den als hij de geschorste president Collor de Mello niet vervolgt wegens corruptie en fraude. De jurist Roberto Martins was door de ondernemer benaderd om het aanbod aan de officier van justitie over te brengen. Martins zelf zou voor zijn diensten een miljoen dollar ontvangen. Hij besloot echter om behalve Jun queiras ook de politie op de hoogte te stellen van de omkopings poging. Aanslag kantoor Duitse minderheid Polen Warschau Het regionale kantoor van de Vereniging voor de Cultuur van de Duitse Minderheid in het Poolse Lubon is het doelwit geworden van een bomaanslag. De schade aan aan het gebouw was enorm, maar er vielen geen gewonden. De verant woordelijkheid voor de aanslag is nog niet opgeëist. Kurden heffen blokkade Noord-Irak op ankara Turks-Kurdische opstandelingen hebben gisteren hun zes weken oude blokkade tegen vrachtverkeer naar Noord-Irak opgeheven. De Turkse Kurden hadden de blokkade ingesteld vanwege de steun die de Iraakse Kurden vorige maand gaven aan de acties van het Turkse leger. Volgens de Kurdische Arbei derspartij PKK is de blokkade na sluiting van een bestand met de Iraakse Kurden overbodig geworden. VS loven beloning uit voor terroristen Washington De VS zijn een internationale speurtocht begon nen naar terroristen die in opdracht van Iran Amerikanen heb ben ontvoerd en vermoord. De VS hebben in totaal twee miljoen dollar uitgeloofd voor mensen die terroristen aangeven. Licht uit voor Japanse workaholics Tokyo» Het licht is gedoofd voor personeel van het hoofdkan toor van de Japanse staalfabriek Nippon dat 's avonds hardnek kig aan het werk blijft. Voortaan gaan om 22.00 uur de lampen uit. Een woordvoerder zei dat het ontmoedigingsbeleid de managers er van moet overtuigen dat er een keer een tijd komt om naar huis te gaan. De maatregel is vooral gericht op werkne mers die niet betaald overwerken, maar met extra uren hun car rière willen bevorderen. Degenen die op zondag hun tijd in wil len halen, vinden de deur op slot. Opnieuw aanslagen in Peru uma» De maoïstische guerrillabeweging Lichtend Pad heeft gis teren opnieuw op verschillende plaatsen in de Peruaanse hoofd stad Lima aanslagen gepleegd. Het offensief is bedoeld om ver kiezingen die voor zondag zijn uitgeschreven, te torpederen. In Lima werden banken, een benzinestation, een gemeentekantoor en een politiebureau aangevallen. Daarbij vielen zeker zeven ge wonden. Leger in actie tegen Bhutto-aanhang Islamabad» De Pakistaanse regering heeft gisteren met groot scheepse maatregelen gereageerd op het plan van de oppositio nele Pakistaanse Volkspartij (PPP) van ex-premier Benazir Bhut to om een mars te houden naar het parlement met de bedoeling de regering af te zetten. Het leger werd te hulp geroepen om de mars te verhinderen en duizenden aanhangers van Bhutto wer den gearresteerd. Volgens een hoge regeringsfunctionaris is het leger in staat van paraatheid gebracht. Inzet bij gevechtshandelingen uitgesloten De Duitse Sociaal-Democraten (SPD) gaan akkoord met de inzet van Duitse soldaten onder VN-commando in in ternationale conflicten. De SPD wil echter in geen geval dat Duitse soldaten bij gevechtshandelingen betrokken raken. Ook zouden de strijdende partijen waar de Vere nigde Naties (VN) tussen willen gaan staan, toestemming moeten verlenen voor de inzet van Duitse troepen. little rock Soeks, de kat van de familie Clinton, is blijkbaar niet gewend om in de schijnwerpers te staan. Verlegen, of is het uit minachting, draait hij weg van de fotografen. foto epa HONG KONG IPS 'Troepenmacht paraat buiten Peking meldde gisteren de krant Horig Kong Standard, Volgens het dagblad heeft de Chinese lei ding gezegd dat de troepenver plaatsingen samenhangen met de veranderingen in de militai re top waartoe op het Partij congres werd besloten. Vol gens militaire waarnemers zijn de meeste hoge officieren in de militaire divisies van de hoofd stad Peking aanhangers van de broers Yang. Tot voor kort werd Yang Shangkun gezien als de op een na machtigste man in China, na de Chinese leider Deng Xiao Ping. Rond de Chinese hoofdstad Peking hebben zich legertroe- pen uit militaire regio's buiten Peking samengetrokken. Ze moeten een mogelijke poging tot staatsgreep verijdelen. Er zijn geruchten dat een coup zou zijn beraamd door officie ren, die loyaal zijn gebleven aan president Yang Shangkun en zijn broer Yang Baibing, die in oktober op het Veertiende Partijcongres van de commu nistische partij uit hun hoge militaire posten zijn gezet Dat Frankrijk heeft gisteren gezegd dat het slecht is voor de Franse boe ren en de EG als er nog deze week een akkoord wordt bereikt met de VS over de Europese landbouwsubsidies. Een snel akkoord kan Parijs ertoe dwingen een veto uit te spreken, aldus de Franse rege ring. Door de Franse uitspraak is de verdeeldheid binnen de EG weer openlijk op tafel komen te liggen. Begin deze week hadden de twaalf ministers van landbouw in Brussel nog geprobeerd een eensgezind standpunt te bereiken. Groot-Brittannië reageerde geïr riteerd op het Franse veto-dreigement met de opmerking dat som mige EG-lidstaten helemaal geen handelsakkoord willen. De Franse minister Soisson (landbouw) beschuldigde zijn Britse collega ervan met „politieke manipulatie" een gezamenlijk Euro pees standpunt erdoor te hebben willen drukken. Vandaag wordt in Washington over het geschil onderhandeld. De VS willen dat de EG alle subsidies voor de landbouw afschaft. De EG is slechts tot gedeeltelijke afschaffing bereid. De SPD wil ook dat aan elke deelname van Duitse troepen de goedkeuring van een twee derde meerderheid van de Bondsdag voorafgaat. Onder die voorwaarden is de partij bereid met de regerende coalitie van CDU/CSU en FDP de grondwet te veranderen. Voor de inzet van Duitse troepen buiten het NAVO-verdragsgebied is zo'n verandering noodzakelijk. Het besluit over de troepenin- zet werd gisteren genomen op de laatste dag van een bijzonder partijcongres in Bonn. De door de SPD-top voorgestelde inzet van Duitse blauwhelmen ging een deel van de partij te ver. Sommige leden zien liever niet dat Duitse troepen in het bui tenland optreden en willen dat Bonn zich beperkt tot Financiële ondersteuning van VN-vredes- operatie*. SPD-veitigheidsdes- kundige Norbert Gansel was daarentegen van mening dat zijn partij de deelname van Duitse troepen aan gevechts handelingen juist niet mag uit sluiten. Duitsland zou zich daarmee onttrekken aan een deel van het VN-charter. Bonds dagafgevaardigde Ingrid Matt- haus-Maier sloot zich daarbij aan. Volgens haar zou Duits land zich in een „moreel twijfel achtige positie" manoeuvreren. Wie militaire inzet tegen dicta tors afwijst, geeft ze een vrij brief, aldus Matthaus-Maier, verwijzend naar de Golfoorlog tegen Irak. De SPD sprak zich gisteren ook uit voor de hervorming van de Verenigde Naties, om „mis bruik van de wereldorganisatie" door grootmachten of groepen landen te voorkomen. straatsburg» verkeer van personen na 1 janu ari en het asiel- en immigratie beleid. Bangemann maakte in zijn commentaar duidelijk dat de Commissie niet zal aarzelen lidstaten die de controle voor EG-burgers vanaf 1 januari niet hebben afgeschaft, voor het Eu ropese Hof van Justitie te sle pen. Hij maakte daarbij echter onderscheid tussen land- en zeegrenzen. Luchthavens krijgen tot volgend jaar december de tijd om de controle op het interne perso nenverkeer van de EG af te schaffen. Europees commissaris Bangemann (interne markt) kondigde dit gisteren aan tij dens een debat van het Euro parlement over het uitblijven van duidelijkheid over het vrije ATHENE AP-UPI-Rtr Griekenland heeft gisteren woe dend gereageerd op een kaart die is gepubliceerd in de voor malige Joegoslavische republiek Macedonië door de Grieken Skopje genoemd. De kaart, die zaterdag werd afgedrukt in het Macedonische dagblad Detoka Radost laat de Griekse provincie Macedonië zien als deel van een republiek 'Groot-Macedo- nië'. Een Griekse regeringswoord voerder noemde de kaart een provocatie. Hij zei dat het de expansionistische plannen van de voormalige Joegoslavische republiek tegen Griekenland bewees. Minister Michalis Papaconstantinou (buitenland se zaken) heeft volgens rege- zen wegens onenigheid over de naam van de voormalige Joego slavische republiek. De ruzie brak uit toen een krant in Athe ne een intem document van conferentie-organisator Eurmo- ney Publications publiceerde. Daaruit bleek dat deze in een ringsfunctionarissen een brief economisch verhaal over de e gestuurd naar zijn EG-collega's om hun aandacht op de kaart te vestigen. Een internationale conferen tie over de Griekse economie in Athene werd gisteren afgebla- Joegoslavische republiek de naam 'Macedonië' gebruikte. Griekenland vindt dat haar pro vincie het enige echte Macedo nië is en als enige die naam mag gebruiken. Duitse SPD op zoek naar nieuwe rol BONN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT „Wij willen dit land regeren, omdat Duitsland en ons volk een betere regering verdienen." Björn Engholm, minister-presi dent van Sleeswijk-Holstein en sinds twee jaar voorzitter van de SPD, sprak die woorden maan dag met een voor deze flegma tieke noordeling opmerkelijke gedrevenheid. Opmerkelijk, omdat ook bin nen zijn eigen partij vele menen dat hij in zijn hart niet echt aan de slopende mars naar de macht in Bonn wil beginnen. Ze verdenken hem ervan uiteinde lijk toch liever langs het strand te Fietsen, een galerie te bezoe ken of een hapje te eten bij zijn favoriete Italiaan in Kiel. „Björn wil wel, als we hem naar de kanseliersstoel dragen", zei een afgevaardigde, die het niet eens kwaad bedoelde. Maar het ware vuur ontbreekt nog. Het was zijn plaatsvervanger Johannes Rau, minister-presi dent van Noordrijn-Westfalen en ooit ook lijsttrekker van de SPD, die gisteren aan het slot van dit buitengewone congres wel de juiste woorden vond. Rau vol vuur: „Kanselierskandi daat is geen job. Maar kanselier, dat is wat en dat moet jij wor den. Niet langer kandidaat, nee, bondskanselier van Duitsland." Het congres stond onder het motto 'Bezin je op je eigen kracht en besef dat elke tijd ei gen antwoorden verlangt'. Met deze woorden sprak Willy Brandt kort voor zijn dood de SPD-leider Björn Engholm (links) en partijgenoot Oskar Lafontaine tij dens het partijcongres. Socialistische Internationale schriftelijk moed in. Brandt was een meester in het formuleren van dergelijke kernachtige, maar tegelijk wazige stellingen. Je kunt er alle kanten mee op. Ook die van het populisme, een verwijt dat Engholm van wege zijn koerswijzigingen op het gebied van de asielproble matiek en de inzet van Duitse strijdkrachten in VN-verband van verschillende kanten te ho ren had gekregen. Engholm ver dedigde zich met de opmerking des woords geen oppositiepartij foto reuter michael urban thema's als de asielzoekers. Op het congres had hij de moeilijke taak een brug te slaan tussen traditionele SPD-waar- den en de politieke problemen van dit moment, die pragmati sche antwoorden verlangen. Hij moest duidelijk maken dat zijn partij de macht in Bonn wil en dat de SPD een alternatief voor de CDU-CSU is. Een bijkomend probleem voor de sociaal-democraten i$ dat de partij in de klassieke zin dat het niet populistisch een partijvoorzitter luistert naar wat er onder de mensen leeft. Dat is volkomen juist, maar de grenzen tussen serieuze politiek meer is. In de meeste deelstaten is de SPD immers aan de macht en beschikt daardoor over de meerderheid in de Bondsraad, een soort Eerste Kamer. Sinds en populisme zijn vaag. Zeker ongeveer twee jaar moet Kohl als het gaat om zulke gevoelige als het om essentiële proble men gaat rekening houden met de SPD, hetgeen inhoudt dat de partij al lang een vinger in de landelijke politieke pap heeft. Dat betekent dat er in de Bondsdag wel harde oppositie kan worden gevoerd, maar in de Bondsraad compromissen moe ten worden gezocht. Een pro bleem hoeft dat niet te zijn. In tegendeel, zo kan de machts overname in Bonn worden voorbereid. Björn Engholm moet het alleen willen en zijn partij dient hem daar ook vol doende speelruimte voor te ge ven. Engholm heeft in Bonn ge probeerd voor zijn SPD een nieuwe oriëntatie te vinden in deze na de val van de Muur zo veranderde wereld. De grijze 'voordenker' Erhard Eppler had een mooie formulering voor de problemen bij het zoeken naar die nieuwe rol, waarmee niet al leen alle partijen, maar ook de vakbonden, de industrie, de boeren, de kerken en de strijd krachten worstelen. Eppler: „Het is nu eenmaal een heel verschil of men in de ijzige luw te van de Koude Oorlog wel vaart verdeelt en wapens verza melt of dat men in zwoele tij den, waardoor overal in Europa het onkruid welig tiert, alle branden moet blussen die door blikseminslagen zijn ontstaan in grote en kleinere hutten." Eppler verder: „We leven niet meer in een Europa dat zich aaneensluiten moest om stand te houden tegen een vijandige kolos in het Oosten. In plaats daarvan stellen we ontzet vast dat wij, Westeuropeanen, onze villa's aan de rand van krotten wijken hebben gebouwd en dat de bewoners daarvan ook eens met eigen ogen willen zien hoe het leven in zo'n villa is." Als specifiek extra probleem voor Duitsland noemde Eppler dat onder de ogen van de 'pari a's' de Westduitsers een ooit respectabele, intussen verloe derde aanbouw genaamd DDR met veel geld tot een gelijk waardig deel van hun villa ver bouwen. „En dat riante geheel wordt dan ingebracht in het Eu ropese dorp met een gemeen schappelijke politie die ook nog in actie moet komen als de be woners van de slums elkaar doodslaan." Engholm vertaalde deze pro zaïsch verpakte horrorvisie za kelijk: „Voor Duitsland geldt, net als voor Europa en de rest van de wereld, dat als wij mor gen veilig willen leven, er van daag voor veranderingen moet worden gestreden." Dat bete kent voor de SPD delen van de welvaart, meer verantwoorde lijkheid dragen en de eventuele angst bij de buren voor teveel macht wegnemen. Engholms conclusie: „En dat kunnen al leen wij, sociaal-democraten." De 438 afgevaardigden begre pen de boodschap en lieten hun voorzitter in ieder geval op dit buitengewone congres niet in de kou staan. Nu zal Engholm zijn strijdlustige woorden door daden moeten laten volgen. Maar dat kan niet vanuit het mooie, kalme, ver van de brandhaarden gelegen Kiel. Sarajevo» Jordaanse VN-blauwhelmen bidden bij een controlepost van de Verenigde Naties in Bosnië. In Sarajevo, de hoofdstad van de verscheurde repu bliek, zijn gisteren door artillerie-aanvallen wateren elektriciteit uitgevallen. VN-functionarissen zijn niet temin optimistisch dat het jongste bestand, dat vori ge week overeen werd gekomen, zal houden. De Oostenrijkse regering heeft gisteren gezegd tijdelijk asiel te zullen verlenen aan honderden Bosnische vluchtelingen. Zij zitten vast aan de Oostenrijks-Slo- veense grens omdat Groot-Brittannië hen niet wil opnemen. foto»rtr»miloscvetkovic JOHANNESBURG P.v.NUUSENBURG CORRESPONDENT Het Zuidafrikaanse publiek is heel wat gewend. Maar na de laatste onthullingen over de handelwijze van de geheime dienst van het Zuidafrikaanse leger moet zelfs de grootste cy nicus in ongeloof zijn hoofd hebben geschud. Rechter Goldstone, die in op dracht van de regering het ge weld in de zwarte woonoorden onderzoekt, legde maandag een verklaring af die de grootste ver trouwenscrisis sinds het aantre den van de regering De Klerk in 1989 heeft ontketend. Hij onthulde dat het leger vo rig jaar mei een tweevoudige moordenaar, ex-politieman Fer- di Barnard, in de arm had geno men om via geheime operaties het ANC-leger Umkhonto we Sizwe (Speer der Natie) in dis krediet te brengen. Barnard was op zijn beurt evenmin kieskeu rig bij het selecteren van zijn medewerkers. Prostituées, man nelijke en vrouwelijke, drugs handelaren en eigenaars van louche drankholen moesten het karwei opknappen. De voorma lige chef van de militaire inlich tingendienst (Ml), generaal Ba- dcnhorst, had de plannen van Bamard goedgekeurd. Wat de MI heeft uitgebroed, zou in elk ander land als insu bordinatie worden bestempeld. In juli vorig jaar verzekerde De Klerk na het schandaal over ge heime betalingen aan de Zulu- beweging Inkatha, dat dergelij ke operaties dat wil zeggen: met een partijpolitiek doel niet langer zouden worden ge tolereerd. Veel gewicht hebben zijn woorden kennelijk niet gehad. Het leger ging na 'Inkatha gate' onverdroten door met plannen om de positie van het ANC te ondermijnen. Het eigenmachtige optreden van het leger heeft nieuw voed sel gegeven aan het vermoeden dat er een 'georganiseerde der de macht' bestaat. Deze siniste re organisatie zou bestaan uit leden van leger en politie, die een vreedzame oplossing in het land willen torpederen. Gold stone had tot dusver geen be wijzen voor het bestaan van de derde macht gevonden. Maan dag was hij echter voor het eerst minder stellig van zijn zaak. ooi I )e h Irrk moetm de re cente onthullingen aanleiding zijn om voor eens en afttyd schoon schip te maken. Hij is als president verantwoordelijk voor de acties van het leger en kan niet langer volstaan met de verzekering dat alleen 'geïso leerde elementen' over de schreef zijn gegaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7