'Algemene identificatieplicht' Maandag hartinfarctdag, dat is wat al te simpel Weg met de managers en de hoofdkantoren Binnenland Spaarsnip voorlopig nog wel vleugellam Gelijke behandeling Mgr. Bar ziet wel wat in keurig gehuwde priesters 4 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Rechercheur gepakt wegens corruptie enschede Een 41 -jarige rechercheur van de politie in Enschede is gisteren aangehouden op verdenking van corruptie. De man zou enige tijd geleden informatie hebben doorgegeven aan een persoon bij wie de politie van plan was een huiszoeking te doen. De man die de informatie ontving zou daardoor de gelegenheid hebben gekregen goederen en geld te onttrekken aan eventuele inbeslagneming. Beslag gelegd op 700 kilo vuurwerk Schiedam De Schiedamse politie heeft in een woning 700 kilo vuurwerk in beslag genomen. De partij was opgeslagen in de kelder en was bestemd voor de handel. Tegen de 36-jarige be woner is proces-verbaal opgemaakt. De politie trof naast sierv uurwerk en rotjes ook dozen met strijkers aan. Die zijn door hun enorme explosieve kracht levensgevaarlijk en om die reden ver boden. Pronk mag toch noodhulp geven den haag Het geven van noodhulp uit het budget van Ontwik kelingssamenwerking kan doorgaan, ondanks het kabinetsbe sluit van vorige week dat ministeries geen nieuwe verplichtingen mogen aangaan. Het gaat vooral om hulp aan het voormalige Joegoslavië en de Kurden in Irak. In beide landen dreigen door de invallende winter noodsituaties. Dat heeft minister Pronk gis teren in het kamerdebat over zijn begroting voor het volgend jaar meegedeeld. Pronk zei dat minister Kok (financiën) hem enige uren tevoren had laten weten dat voor noodhulp een uit zondering wordt gemaakt Casino blijft in Valkenburg den haag Minister Andriessen van economische zaken volgt het advies van de Raad voor de Casinospelen om het casino in Val kenburg niet te verplaatsen naar Maastricht. Hij liet dit gisteren aan de Tweede Kamer weten, nadat kamerlid Van Rey (WD) hierover vragen had gesteld. Burgemeester Nuytens van Valken burg dreigde in mei dit jaar tijdens een hoorzitting van de Raad voor Casinospelen naar de Europese rechter te stappen en zelfs een buitenlands casino toe te laten als de verplaatsing zou door gaan. Acht jaar cel voor hasjsmokkel den haag Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 36-ja- rige man uit Voorburg veroordeeld tot acht jaar cel en 250.000 gulden boete. Hij werd eerder door de rechtbank veroordeeld tot tien jaar cel als een van de leiders van een drugssyndicaat dat in april 1991 na twee jaar politie-onderzoek werd opgerold. In ho ger beroep was bij het hof twaalf jaar cel en een ton boete tegen de man geëist. Volgens het gerechtshof is bewezen dat hij een aantal jaren heeft deelgenomen aan een organisatie die met schepen hasj smokkelde. Prima bomen in Amsterdam Amsterdam Het gaat slecht met de Nederlandse bossen, maar de 9.500 bomen in de Amsterdamse binnenstad staan er uitzon derlijk patent bij. Dat verkondigt de chef Bomen en Platsoenen Binnenstad en Westelijk Havengebied, E. Blankers, in Stads nieuws, de informatiekrant van de gemeente. In de eerste tien maanden van dit jaar hoefden slechts 32 bomen te worden ge kapt. lepziekte eist elk jaar een aantal slachtoffers, maar wortel- rot is de voornaamste bedreiging van het hoofdstedelijke groen. Door het gewicht van geparkeerde auto's zakt de bodem in zo dat de wortels verstikken en gaan rotten. De boom-heelmeesters van de gemeente voorkomen voortijdig overlijden in zo'n geval door het aanbrengen van luchtbuizen. 'Woest idee' van minister Andriessen den haag marc peeperkorn Minister Andriessen van econo mische zaken is verbaasd. Ver baasd over de aandacht voor de 'spaarsnip': honderd gulden be loning voor huishoudens die Zuinig zijn met energie. Het idee staat immers al in de nota Energiebesparing uit 1990 en is dus verre van nieuw. Daarbij ziet het er niet naar uit dat de spaarsnip op korte termijn wordt ingevoerd. Moeilijkhedén bij de invoering en scepsis bij de energiebedrijven maken de snip bij voorbaat vleugellam. De Energiebesparingsnota vestigt de aandacht op „een ex periment dat erop is gericht via positieve prikkels energiebespa rend gedrag aan te moedigen. Het is de bedoeling dat gebrui kers die een bepaalde energie besparing weten te bereiken, daarvoor een premie ontvan gen". Het kabinet trok 2,5 mil joen gulden uit voor de organi satie van het experiment dat in ij 1991 moest beginnen. Volgens Economische Zaken is er herhaaldelijk overleg ge weest met de energiebedrijven, sinds kort verenigd in Energie- Ned, over mogelijke spaarplan- nen. Woordvoerder Worm van EnergieNed ontkent dit. Vol gens hem zijn de ambtenaren jvan Andriessen pas eind okto ber voor het eerst langs ge weest. „Ze hebben aangekon digd op korte termijn met con crete voorstellen te komen", al dus Worm. Elke suggestie als zouden de energiebedrijven de zaak traineren, werpt hij verre van zich. Wel ziet Worm aanzienlijke problemen bij het invoeren van een spaarsnip. Voordat kan worden gesproken over energie- zuinig gedrag, moet eerst wor den vastgesteld wat normaal ge- drag is. Als een huishouden la- ger zit dan dit normverbruik komt het in aanmerking voor de premie. Volgens Worm is het „buitengewoon moeilijk" zo'n norm vast te stellen. De ondpr- houdsstaat van het huis, het aantal en de leeftijd van de be- woners zijn mede bepalend den haag»gpd Op maandag hebben werkende mensen veertig procent meer kans op een hartinfarct dan op een andere dag, melden Duitse onderzoekers. Vijf jaar lang hiel den ze ruim 300.000 mensen in de gaten van wie er 6.000 een hartinfarct kregen. Zo'n twintig procent van de gevallen deed zich op de eerste dag van de werkweek voor. Maar om de maandag als boosdoener te be stempelen, gaat het Rotterdam se ziekenhuis Dijkzigt en de Ne derlandse Hartstichting te ver. „Dat is te simplistisch. Een hartinfarct heeft vaak een lange voorgeschiedenis", reageert cardioloog De Feyter van zie kenhuis Dijkzigt. Ook zegsman Stiggelbout van de Nederlandse Hartstichting heeft vraagtekens. „De conclusie zal wel kloppen, maar we kunnen er niets mee doen." Het is heel goed mogelijk dat de spanning van een nieuwe werkweek haar tol eist. Stress als veroorzaker van een hartin farct is geen onzin. Hij staat wel degelijk in het rijtje van hoge bloeddruk, roken, te veel cho lesterol in het bloed en te wei nig beweging. „Probleem is echter dat het bij stress om een enorm vaag gebied gaat. Je kunt immers niet zeggen dat stress altijd leidt tot een hartinfarct. De een heeft enorm veel plezier in werken onder spanning, de ander vindt het een ramp", al dus De Feyter. Onderzoekers over de hele wereld proberen dan ook hel derheid in dit schemergebied te brengen. Onlangs presenteer den Amerikaanse artsen de uit komst van een onderzoek onder zo'n 130 mensen. Ze vroegen de patiënten wat was gebeurd in de 26 uur vóór het hartinfarct. Bij iets meer dan de helft was sprake van ruzie in het gezin of met de werkgever, van drukke tijden op het werk of juist van ontslag. Maar omdat mensen zo ver schillend reageren op stress, is het bijna onmogelijk adviezen te geven waardoor een hartin farct zou kunnen worden voor komen, zegt woordvoerder Stig gelbout van de Nederlandse Hartstichting. Hij benadrukt dat onderzoek belangrijk is. In Ne derland is het hartinfarct volks vijand nummer één. Jaarlijks krijgen zo'n 40.000 mensen een aanval. Dagelijks overlijden twee mensen direct of indirect aan de gevolgen ervan. den haag Inde soms verhitte discus sies rond de vluchte lingen uit het voor mal ige Joegoslavië, dreigt de aandacht voor andere asielzoe kers wat onderge sneeuwd te raken. Zo n 250 Chinese asielzoekers eisten gisteren op het Bin nenhof een gelijk waardige behande ling. De demonstratie werd georganiseerd door de actiegroep Hulpverlening Chine se Asielzoekers, foto CDA-fractie in de Eerste Kamer: voor de hoogte van het energie verbruik. Ook minister Andriessen is zich daarvan bewust. In het de bat waarin hij de spaarsnip aan kondigde, wees hij het PvdA- plan voor boetes bij extra ver bruik van de hand. Volgens de minister is het „niet mogelijk elk gezin de maat te nemen". Hoe dat dan bij invoering van zijn spaarsnip wel zou kunnen, blijft voorlopig onduidelijk. Een woordvoerster van de minister heeft het over een „woest idee", dat nog veel nadere uitwerking vergt. Daarin kunnen de energiebe drijven zich goed vinden. Vol gens Worm zijn de spaarplan- nen „nog niet goed uitgediscus sieerd". Als dat wel het geval is, ligt een experiment voor de hand, menen Andriessen en Worm. Het geld ervoor uit 1990 staat nog steeds op de begro ting. De CDA-fractie in de Eerste Kamer wil een algemene identificatieplicht. Tijdens de algemene beschouwingen in de Senaat vroeg CDA-fractievoorzitter Kaland om zo'n algemene plicht omdat dat de enige manier zou zijn om fraude afdoende te bestrijden. Het kabinet is er ook voor stander van dat burgers zich legitimeren, maar wil dat slechts in een beperkt aantal gevallen verplicht stellen. Gisteren, tijdens de eerste dag van de algemene beschouwingen liet de CDA-fractie weten dat legitimatiep licht noodzakelijk is om fraude op afdoende manier te kunnen bestrijden. foto fotoburo dijkstra den haag gpd Kaland zei gisteren tijdens de eerste vergaderdag van de Se naat over de begroting van het kabinet dat de overheid pas „sterk en geloofwaardig" kan zijn als het een algemene iden tificatieplicht invoert. „Fraude plegen, ontduiking van belas ting en premies, en toch ge bruik maken van alle gemeen schapsvoorzieningen, tegen een te geringe bijdrage, is een schandvlek der natie", aldus Kaland. „En dan in die zaak kis sebissen over privacy of alge mene identificatieplicht, dat doet de geloofwaardigheid en het aanzien van de overheid geen goed." De meerderheid van de Eerste Kamer, bestaande uit CDA en WD, blijkt ernstige kritiek te hebben op de manier waarop het kabinet de financië le problemen aanpakt. Zowel Kaland als zijn WD-collega Da vid Luteijn verweet het kabinet dat het de belastingen te veel heeft verhoogd en te weinig heeft bezuinigd. PvdA-senator G. Schinck ver zette zich tegen verlaging van belastingen en premies. „Er is te weinig ruimte voor nieuw be leid. Dat geldt temeer nu de economische vooruitzichten verslechteren, ingesnoerd als we zitten tussen afspraken over collectieve lastendruk en finan cieringstekort." Volgens de PvdA'er is het he lemaal niet waar dat onze col lectieve uitgaven te hoog zou den zijn om internationaal mee te kunnen (een argument dat door CDA en WD vaak wordt gebruikt). „Ons overschot op de betalingsbalans (we exporteren veel meer dan we importeren, red.) bewijst dat we een zeer goedkoop land zijn, dat het zeer goed doet in de internationale concurrentiestrijd." Volgens D66-fractievoorzitter J. Vis is op dit moment geen duidelijkheid te geven over de financiële koers die het kabinet amsterdam anp Briesend, stampend, maar vooral uitda gend. Tom Peters, Amerika's bekendste managementgoeroe, is in ons land en zijn gehoor zal het weten. Hiërarchie, hoofdkantoren en saaie managers heb ben afgedaan. De tijd van centraal ge stuurde multinationals is voorbij. Op de Europese fusiemanie heeft hij het al he lemaal niet begrepen. „Pijn in mijn buik krijg ik ervan." Peters (49) is het nog altijd niet ver leerd. Tien jaar na de publikatie van het boek 'Excellente Ondernemingen' trekt zijn naam nog steeds volle zalen. Voor het geld hoeft hij niet meer. 'Excellente Ondernemingen' is het meest verkochte managementboek in de geschiedenis. En een spreekbeurt is nog steeds goed' voor 60.000 dollar. Het Eindhovense organisatiebureau Euromanagement kreeg dit jaar vier Eu ropese sessies toegewezen. Stuk voor stuk waren ze rap uitverkocht. Zo ook het tweedaagse seminar in Amsterdam, maandag en gisteren. Het prijskaartje van 5.600 gulden bleek voor de ruim 130 gretige managers geen probleem. Het afgelopen decennium zijn Peters' ideeën drastisch gewijzigd. Baseerde hij zich in 1982 nog uitsluitend op de grootste ondernemingen in de Verenig de Staten, inmiddels is zijn visie op de omvang van bedrijven 180 graden ge draaid. „Small is beautiful" is nu zijn parool. De jaren negentig zijn voor het midden- en kleinbedrijf. De toegestroomde managers krijgen allereerst te horen hoe het niet moet. General Motors (GM) is volgens Peters een voorbeeld bij uitstek. „Een immen se bureaucratie met een totaal verkeer de organisatiestructuur, te veel hiëra- chie en inadequaat management." Nee, dan liever Microsoft, een van Peters' pa- radepaardjes. De manier waarop mul- timiljardair Bill Gates deze toonaange vende softwareproducent bestuurt, toont volgens Peters hoe het wel moet. Gates heeft het bedrijf opgesplitst in zelfstandige eenheden van maximaal twaalf werknemers. Units waarin hiëra- chie totaal ontbreekt, met een eigen verantwoordelijkheid voor het maken van winst. Peters: „De beurswaarde be wijst Gates' gelijk. Microsoft, met zijn omzet van twee miljard dollar, is mo menteel meer waard dan GM, dat vorig jaar een omzet van 124 miljard dollar behaalde!" Het belangrijkste probleem van GM is dat het bedrijf te lang is blijven steken in het industriële tijdperk. Peters: „Be stuurders richten zich te veel op het managen van produktieprocessen. Wat nu echter telt, is kennis. Kijk naar IBM. Daar werkt nog maar zes procent van het personeel in de fabriek.' Aangezien kennis de spil vormt van de huidige economie, is een drastische structuurverandering bij bedrijven on ontbeerlijk, meent Peters. Ze moeten worden opgesplitst in units. Hij pleit voor eenheden van maximaal 60 werk nemers. Hoofdkantoren zijn uit den bo ze. Niet meer dan vijf stafmedewerkers op een miljard dollar omzet, luidt zijn devies. Het Zweeds-Zwitserse Asea Brown Boveri, waar de staf door topman Percy Bamevik is uitgedund van 4.000 tot 200 mensen, verdient in Peters' ogen daarom veel lof. Kleine units hebben volgens de Amerikaan als bijkomend voordeel dat ze snel kunnen reageren op de markt, want ze staan dicht bij de klant. Peters beseft dat het werken in kleine, zelfstandige eenheden vraagt om goed opgeleide werknemers met veel gevoel voor verantwoordelijkheid. Kritiek dat wellicht niet alle werknemers daar aan toe zijn, wijst hij van de hand. „Waarom zouden mensen die dagelijks huishou dens, verenigingen en andere organisa ties besturen, dat ineens niet kunnen als het gaat om een kleine bedrijfseenheid? Het gaat erom dat ze de vrijheid krijgen om zich verantwoordelijk op te stellen." Om aan die laatste voorwaarde te vol doen, moet het management zich zeer terughoudend opstellen. De leiding moet de atmosfeer scheppen waarin nieuwsgierige en creatieve werknemers zich maximaal kunnen ontplooien. Is met dat.al succes verzekerd? Kennelijk niet: „Succes is in 99 procent van de ge vallen zuiver geluk." moet varen. „Regeren lijkt op dit moment op het drijvend houden en het leeghozen van een schip dat aan alle kanten lekt en ronddobbert in dichte mist temidden van gevaarlijke ijsbergen", aldus Vis. Premier Lubbers antwoordt de Eerste Kamer vandaag op de gestelde vragen. Raadsels rond dodelijke schietpartij scharmer anp De schietpartij die gisteren in Scharmer (Groningen) twee mannen het leven kostte, stelt de politie voor raadsels. Een van de slachtoffers, een autohande laar, woonde in de boerderij waar de schotenwisseling plaatsvond. De identiteit van de andere man, die dood op de achterbank van de auto van het eerste slachtoffer werd aange troffen, is onbekend. Mogelijk is dit tweede slacht offer door een politiekogel ge- trofffen. Sectie zal dat moeten uitwijzen. De politie sluit even min uit dat bij de overval op de autohandelaar nog anderen be trokken zijn geweest. De schietpartij ontstond toen de handelaar op weg ging naar de Utrechtse automarkt. Hij werd buiten opgewacht door een of twee mannen, waarna op het erf een woordenwisseling ontstond. Kort daarop klonken de schoten. Daardoor gealar meerd, waarschuwde de familie van de handelaar de politie. Toen een van de agenten pools hoogte bij het lichaam van de handelaar wilde nemen, werden op hem geschoten. De politie schoot daarop terug. De zware bewapening van de overvaller lijkt te duiden op een poging tot ontvoering of afrekening. Over het motief verkeert de politie nog in het ongewisse. Taxichauffeur na 'beroving' aangehouden breda anp De Bredase politie heeft een 25- jarige taxichauffeur aangehou den omdat wordt vermoed dat hij er vandoor is met het geld van een zogenaamde overval. De man deed 8 november aan gifte omdat hij de nacht tevoren zou zijn beroofd van 30.000 gul den. Dat was de speelwinst van een klant van het Holland Casi no Breda. Deze had de taxi chauffeur gevraagd het geld naar zijn vrouw te brengen, die op dat moment in Bavel ver bleef. Toen hij het adres in Bavel niet kon vinden, belde de chauffeur de vrouw op. Terug bij zijn auto zou hij door twee mannen met een vuurwapen zijn bedreigd. Ze dwongen hem naar Brussel te rijden en beroof den hem onderweg van de 30.000 gulden. In Brussel zou den de overvallers de chauffeur in de kofferbak van een gereed staande auto hebben gestopt en pas acht uur later in Antwerpen hebben vrijgelaten. De politie zegt na onderzoek in Breda, Antwerpen en Brussel aanwijzingen te hebben dat het verhaal van de taxichauffeur niet klopt Sociale dienst mag uitkering dakloze korten den haag anp Staatssecretaris Ter Veld (socia le zaken) vindt het terecht dat de grote gemeenten de bij standsuitkering van dak- en thuislozen korten. Die mensen hebben immers geen doorlo pende woonlasten. Ter Veld antwoordt dit op vragen van de D66-fractie in de Tweede Ka- De sociale dienst in Amster dam hééft een aantal daklozen onlangs een korting opgelegd van 299 gulden per maand. Dat is volgens Ter Veld in overeen stemming met de Bijstandswet. Ook de Raad van State vindt de korting toelaatbaar als de daklo ze slechts nu en dan geld kwijt is voor een overnachting maar geen blijvende woonlasten neeft. rotterdam anp Bisschop Bar van Rotterdam wil het verplichte celibaat van priesters in de katholieke kerk ter discussie stellen. Hij ziet geen onoverkomelijke bezwa ren tegen de toelating van 'rij pere' gehuwde mannen (viri probati in het door de roomse kerk gehanteerde Latijn) tot het priesterambt. Dat vrouwen ooit katholiek priester zouden kun nen worden, acht hij echter uit gesloten. Bar liet dit blijken tijdens een discussie in de pastorale raad van zijn bisdom over versoepe ling van de eisen die worden ge steld aan mensen die priester willen worden. De raad advi seerde de bisschop binnen de Nederlandse kerk en in zijn contacten met het Vaticaan de mogelijkheden te bespreken om viri probati voor het priester ambt in aanmerking te laten ko men. Deze mannen zouden moeten voldoen aan de criteria: voldoende theologische oplei ding, een pastorale houding en leven in een harmonisch huwe lijk. Bovendien moeten ze er ze ker van zijn dat de geloofsge meenschap het accepteert. Bar meent dat de rooms-ka- tholieke kerk haar theologie omtrent het priesterambt en de andere sacramenten niet aan tast door viri probati als priester toe te laten. Hij keerde zich ech ter wel tegen toelating van vrouwen tot het priesterambt. Voor het besluit van de Angli caanse kerk om vrouwelijke priesters te accepteren is geen enkele grond te vinden in de joods-christelijke traditie, meent Bar. De enige kans om het aantal potentiële kandida ten voor het priesterambt te vergroten, ligt volgens hem in verruiming van de toelatingscri teria voor n

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5