Student vaker met bus Binnenland Akkoord in SER over bevriezing uitkeringen Bedrijven houden voor 20 miljoen premies achter Komst Bosniërs pas over twee of drie weken Op eenzame hoogtes Kamer buigt zich over doorsnee van een pizza Protest van zwangere vrouwen 'Je kunt mensen toch niet zomaar laten sterven WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 'E' op kentekenplaat niet zo'n slimme zet zaandam» Hij dacht er zonder risico de wegenbelasting mee te kunnen ontduiken. Met een stukje zwart plakband had een 56- jarige Zaandammer op zijn kentekenplaten van de F een E ge maakt. Bij een controle zou hij op die manier nooit als wanbeta ler uit de computer rollen. Het liep iets anders. Politieagenten zagen de man gisteren rijden met een kenteken dat niet kan be staan: de E komt in kentekens niet voor. Hij kreeg een boete voor het rijden met valse kentekenplaten. Dode bij explosie op schip zevenbergen Bij een zware explosie op een Maltees schip op het industrieterrein Moerdijk is gistermiddag een 39-jarig Pools be manningslid om het leven gekomen. Drie andere Poolse opva renden raakten gewond. De explosie is waarschijnlijk ontstaan door een storing in een compressor bij het overpompen van de lading. Daarop raakten enkele olievaten in de brand op het voordek. Het schip vervoerde cement uit Litouwen. Baard (ex-KEP) wil weer paspoort maken Schiedam» Voormalig paspoortfabrikant W. Baard uit Schiedam wil opnieuw een poging wagen het Nederlands paspoort te pro duceren. Baard, in de jaren tachtig initiatiefnemer van het (mis lukte) KEP-project, heeft zich vandaag gemeld bij Moret, Ernst en Young. Dit accountantsbureau coördineert de offertes voor het ministerie van binnenlandse zaken. Ook de drukkerijen SdU in Den Haag en joh. Enschede in Haarlem (dat het Nederlandse papiergeld drukt) hebben zich gemeld. Vandaag sluit de termijn waarop bedrijven zich kunnen aanmelden. Het debacle van KEP leidde indertijd tot het aftreden van minister Van Eekelen en staatssecretaris Van der Linden, terwijl drie topambtenaren naar buitenlandse posten werden gestuurd. Baard wil nu de kennis van KEP gebruiken in een samenwerking met een ander bedrijf. Weer opgepakt voor moord echtgenote ommen Een 52-jarige Amsterdammer is opnieuw aangehouden in verband met de moord op zijn 56-jarige vrouw. Na zijn eerste arrestatie werd hij wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. De po litie is weer tot aanhouding overgegaan op grond van nieuwe in formatie. Het lijk van de vrouw werd op 17 mei van dit jaar ge vonden in een bos in Ommen. Dienstplichtigen dienen ontslag in den haag Zesduizend dienstplichtigen hebben hun ontslagbrief ingediend. Directeur-generaal personeelszaken van het ministe rie van defensie W. Bunnik nam gisteravond op een manifestatie van de soldatenvakbond WDM tegen de dienstplicht de brieven in ontvangst. De WDM wil met de manifestatie de stem van de dienstplichtigen laten horen. Volgens de WDM zijn zij in de dis cussie rond de afschaffing van de dienstplicht nauwelijks aan bod gekomen. De vakbond vindt dat de dienstplicht zinloos en onrechtvaardig is en ziet het als een weggegooid jaar. den haag anp Werkgevers en werknemers gaan akkoord met de bevriezing van minimumloon en sociale uitkeringen in 1993. Dat is giste ren gebleken uit een concept advies van de Sociaal Economi sche Raad (SER) dat vrijdag moet worden vastgesteld. Het kabinet heeft in de bijge stelde miljoenennota gekozen voor de nullijn voor afle inko mens in Nederland. Door las tenverlichting blijft de koop kracht door de bank genomen overeind. De commissie van de SER die het advies voorbereidt, is het eens met de regering dat de economische omstandigheden (oplopende werkloosheid, toe nemend aantal mensen met een uitkering, afnemende den haag anp Ruim honderd loonbedrijven die opereren in de Westlandse tuinbouw hebben in 1990 en 1991 voor circa 20 miljoen gul den aan sociale verzekerings premies achtergehouden. De bedrijfsvereniging voor de agra rische sector, de BV TAB in Den Haag, heeft inmiddels voor de helft van de loonbedrijven een faillissement aangevraagd. De zogeheten handmatige agrarische loonbedrijven ne men bij tuinders in het West- land werk aan en werven ver volgens personeel. Het gaat hierbij om eenvoudige handar beid. De loonbedrijfjes worden den haag anp Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) verwacht dat het nog twee drie weken zal duren, voordat nog eens twee honderd Bosnische vluchtelin gen, voor wie het kabinet op vang heeft aangeboden, naar Nederland kunnen komen. Van den Broek bestreed gisteravond emotionele verwijten uit de Tweede Kamer dat het kabinet niet doortastend genoeg zou optreden. De minister wijt de vertraag de komst van de vluchtelingen aan problemen bij de registratie en selectie van de ex-gevange nen uit Servische concentratie kampen in Bosnië-Hercegovina. De betrokkenen worden opge vangen in een kamp in de Kroatische grensplaats Karlo- vac. Daar zitten nu 1.750 men sen. Rode Kruis en Verenigde Naties zullen pas bij de volgen de lichting die naar het kamp kor it gebruik maken van het Nederlandse aanbod voor de extra opvang van tweehonderd mensen. Van den Broek reageerde geïrriteerd op verwijten van vooral de WD dat het kabinet het Joegoslavische vluchtelin gen-probleem te traag en te af standelijk benadert Gebruik openbaar vervoer sterk gestegen sinds invoering OV-kaart Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeer»schappe<i|ke I Sinds de invoering van de openbaar vervoer-kaart (OV- kaart) voor beursstudenten, bijna twee jaar geleden, ma ken studenten veel meer gebruik van het openbaar ver voer. Vooral de stadsbus is in trek; die wordt meer dan twee keer zo vaak gebruikt. De trein anderhalf keer zo vaak. De grote toename vindt buiten de spits plaats. zijn 3.200 studenten voor on dervraagd; het aantal studenten met een OV-kaart is 600.000. Het is niet zo dat de studen ten veel vaker reizen, maar als ze reizen, kiezen ze vaker voor het openbaar vervoer, zo blijkt uit het onderzoek. Bus, tram en trein zijn vooral in de plaats ge- den haag anp Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Onderwijs is gedaan naar het gebruik van de OV-kaart. Het onderzoek maakt deel uit van de evaluatie van de kaart. Er komen van fiets en bromfiets en minder van de auto. De invoering van de OV-kaart heeft nog niet geleid tot een duidelijke daling van de aanko pen van bromfietsen of auto's en ook niet tot minder aanvra gen voor een rijbewijs. Wel blijkt dat meer studenten ervoor kiezen bij hun ouders te blijven wonen, vooral de jongerejaars. Een zware extra belasting van de ochtendspits zijn de studen ten niet, zo blijkt uit het onder zoek. De studenten maken hun extra kilometers met de trein veel meer in de daluren dan tussen 7 en 9 uur 's morgens. De sterke stijging van het aantal kilometers dat studenten met de trein reizen, was deze zomer voor de NS aanleiding al vast te speculeren op prijsver hoging van de OV-kaart. Het contract tussen het ministerie van onderwijs en de NS loopt nog tot september 1994 en de onderhandelingen over de nieuwe prijs van de kaart begin nen komend jaar. Overigens doen ook de NS nog onderzoek naar het reisgedrag van de stu denten. -ü?tstop.-nü den haag gpd „Maar dan zit je weer met het probleem wat de diameter van de pizza mag zijn." Zonder spoor van ironie steekt minister An - driessen de armen voor zich uit. „Zoiets?", vraagt hij richting WD, de handen tot een gebakschoteltje vormend. „Of miscchien dit", waarbij de handen uiteen waaieren tot een ruime opdienschaal voor koude sala des. De verkoop van (etens)waren door benzi nestations blijft de gemoederen in de Twee de Kamer bezighouden. De grens tussen wat wel en niet mag na zes uur 's avonds heeft een grillig verloop. Papieren zakdoek jes mag wel, een pak toiletpapier niet. Fris drank is toegestaan, maar dan moet het wel in blikjes zitten. Een literfles als wapen te gen dreinende kinderen op de achterbank is niet geoorloofd. Een zak drop van 250 gram vormt geen probleem, maar o wee als er 250 gram chips in de schappen ligt: dat kan de bezinestation-houder op een forse boete komen te staan. De Economische Controle Dienst (ECD) constateerde vorig jaar 1.604 vermoedelijke overtredingen van de regels, bijna driekwart van de onderzochte stations. Bij 1.383 ben zinestations werd proces-verbaal opge maakt. De WD wierp zich gisteren bij mon de van woorvoerder Van Erp op als pleitbe zorger voor de vrije markt. Van Erp vroeg de minister van economische zaken om de ECD-controles te stoppen. Directe aanleiding voor het WD-verzoek is de verkoopbeperking van sigaretten door bezinestations in de bebouwde kom. Deze regeling heeft het gerechtshof in Den Bosch vorige week voor een advies voorgelegd aan het Europese gerechtshof in Luxemburg. Op de achtergrond speelt de liberale afkeer voor de 'betutteling' van het pompwezen. De grens wat wel en niet 's avonds langs de weg mag worden verkocht, moet in WD- ogen veel ruimer worden getrokken. Hoe ruim dan, verzuchtte Andriessen, met zijn handen de omvang van een luchti ge pizza trekkend. „De grens verleggen heeft geen zin, je houdt het probleem van afbakening." Leg je die niet bij de grootte van een rol drop, dan ligt hij bij het alcohol percentage van de verkochte dranken. Of bij de omvang van de pizza, koud of warm. Dat werd Groen Linkser Rosenmöller te veel. Hij verweet de WD de Tweede Kamer te vermoeien met een „ongelooflijk fluton- derwerp". Besturen op hoofdlijnen is iets anders dan het aantal dropjes in een rol. Andriessen beloofde de WD dat hij de ECD zal vragen om voorlopig niet meer te con troleren. Een Pyrrhus-overwinning voor de liberalen, want ondertussen werkt de mi nister aan een aanscherping van de regels voor de sigarettenverkoop. Voor alle bezi nestations. Dordrecht» Actievoerders van de Vereniging Milieudefensie bezet ten gisterochtend vroeg een pro- duktietoren van het chemisch concern Dupont/Akzo in Dordrecht. De actie moest vroeg tijdig worden afgebroken, omdat de spandoeken wegens harde winsten van bedrijven) de „ont koppeling" rechtvaardigt van lonen enerzijds en minimum loon en uitkeringen anderzijds in 1993. De werkgevers vinden bevriezing „minimaal noodza kelijk", de vakbeweging vindt dat „maximaal aanvaardbaar". Het kabinet is voorstander van een volledige nullijn (geen bruto-loonsverhogingen). De marktsector lijkt echter niet van plan dat aan te houden. Sociale partners gaven de CAO-onder- handelaars in hun vorige week gesloten akkoord mee de alge mene loonkosten te matigen. Hoewel de vakbonden hun ei sen matigden, zitten ze nog steeds op 2,5 procent tot iets daarboven. Ambtenaren vrezen volgend jaar echter wel een ab solute nullijn. wel 070-bedrijven genoemd, omdat de meeste in Den Haag zijn gevestigd. Voor het personeel, meestal illegaal in Nederland verblijven de buitenlanders, worden vaak geen sociale premies of loonbe lasting afgedragen. De bedrijfs vereniging is daarvan de dupe, omdat de illegale werknemers bij ziekte wel recht hebben op een uitkering. De BV TAB heeft de strijd te gen de 070-bedrijven sinds en kele jaren geïntensiveerd. Voor 49 van de ruim honderd loon bedrijven is inmiddels faillisse ment aangevraagd. Over 29 be drijven is dat al uitgesproken. den haag Vertegenwoordigers van de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) protesteerden gisteren op het Binnenhof tegen het kabinetsplan o te vergoeden. (Hoog)zwangere vrouwen liepen achter kinderwagens over het plein en boden 40.000 handtekeningen aan. wind en regen niet konden wor den ontrold op de veertig meter hoge toren. Dupont/Akzo is de grootste producent van de voor de ozonlaag zeer schadelijke CFK's. In Kopenhagen begon gisteren een conferentie over dit probleem. FOTO ANP PAUL STOLK Ministerie koopt 230 voertuigen voor brigade Het ministerie van defensie koopt op korte termijn 230 voertuigen voor de luchtmobie le brigade. De kosten bedragen 25 miljoen gulden. Dit heeft staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie gisteren aan de Tweede Kamer laten we ten. De luchtmobiele brigade, de nieuwe, snel inzetbare eenheid van de Koninklijke Landmacht, zal deels al volgend jaar paraat zijn. Van Voorst wil daarom de speciale voertuigen zo snel mo gelijk aanschaffen. Bij de keuze houdt Defensie rekening met de voertuigen die nu in gebruik zijn in Groot-Brit- tannië, Duitsland en België, de landen waarmee Nederland een multinationale luchtmobiele di visie zal vormen. De luchtmobiele brigade, die ruim 2.000 man zal omvatten, gaat in de zomer van 1994 in Griekenland oefenen, samen met eenheden van de Griekse krijgsmacht. Daarover zijn mi nister Ter Beek en zijn Griekse collega Varvitsiotis het gisteren in Athene eens geworden. Ter Beek is op bezoek in Grieken land. De luchtmobiele brigade wordt onderdeel van de snelle interventiemacht van de NAVO die in crisissituaties op korte termijn moet kunnen worden ingezet ter verdediging van het NAVO-grondgebied of voor operaties daarbuiten. Ministerie verkoopt scholen voor 1,2 miljard den haag gpd Minister Ritzen (onderwijs) en de HBO-scholen zijn het eens geworden over de verkoop van schoolgebouwen. Met de ver koop is een bedrag gemoeid van 1,2 miljard gulden. Daarvan is 900 miljoen voor het ministerie van onderwijs. De rest is voor Financiën. HBO-scholen moeten nu dus naar de bank om geld te lenen om hun schoolgebouw te ko pen. De rente en aflossing moe ten ze zelf betalen, maar daar voor krijgen ze van Ritzen een vergoeding die is gebaseerd op het aantal leerlingen en de ruimte die de school nodig heeft. Mocht een school in grote fi nanciële problemen komen, dan kan er een beroep worden gedaan op een waarborgfonds dat door de gezamenlijke hoge scholen wordt opgericht. Het ministerie stort eenmalig 55 miljoen gulden in dat fonds. Joris Voorhoeve en Rode Kruis willen nationale actie voor Bosnië noordwiik cees v 'Help de Bosniërs de winter doori. Zo moet de nationale inzamelingsactie gaan heten die professor Joris Voorhoe ve samen met het Rode Kruis voor het begin van december van de grond wil tillen. Voorhoeve, directeur van het In stituut voor Internationale Betrekkin gen Clingendael, pleit al maandenlang voor een grootscheepse militaire inter ventie in het voormalige Joegoslavië. Maar nu de winter nadert en tiendui zenden Bosnische moslims de bevrie- zingsdood dreigen te sterven, is natio nale actie geboden. Voorhoeve: „Weet u dat er in Stalin grad (het maandenlange beleg van deze Russische stad door de Duitsers in de winter van 1942/43, red.) meer mensen van de kou zijn gestorven dan door de kogels. Het wordt een barre winter in Bosnië. Daarom moet deze actie voor Sinterklaas en Kerstmis plaats hebben. Anders bereik je niemand meer. Ik kan mij voorstellen dat de mensen in plaats van een cadeautje een bewijs van een donatie onder de boom leggen." Samen met zijn collega Van den Doel heeft Voorhoeve al in augustus 1991 ge pleit voor een snelle bevrijding van de gevangenen uit de concentratiekampen in Bosnië. En voor de totstandkoming van een aantal veilige zones. Op dat aambeeld blijft hij hameren. Ethisch ge zien vindt hij het „verbijsterend dat zo veel miljoen Europeanen en de Verenig de Staten niet in staat zijn een aantal cri minelen een halt toe te roepen". Maar nu de zaken eenmaal zo liggen, moeten alle humanitaire zeilen worden bijgezet. „Er wordt wel gezegd dat je met groot scheepse humanitaire hulp en met het opnemen van vluchtelingen de etnische zuiveringspolitiek van de Serviërs zou ondersteunen. Maar je kunt de mensen toch niet zomaar laten doodgaan? Daar om moet deze actie er komen. Er moe ten snel een groot aantal noodwoningen in Bosnië worden opgetrokken. Ik denk dat deze actie grote kans van slagen heeft, want de problematiek leeft onder de Nederlanders. De actie moet min stens 15 miljoen gulden opbrengen, minstens. De omroepen zullen hun me dewerking verlenen. En een groot aantal bekende Nederlanders. Wie dat zijn, kan ik nog niet zeggen." De problematiek leeft bij de Neder landse bevolking. Zegt Voorhoeve. Maar hoe komt het dan toch dat er nergens protestdemonstraties zijn, zoals destijds met Vietnam? „Wat er in Bosnië gebeurt, vindt men echt afschuwelijk. Er zijn hier mensen wier handen al maandenlang jeuken. Maar de politiek is er niet in geslaagd die verontwaardiging te mobiliseren. De Eu ropese Gemeenschap en ook de andere landen hebben aanvankelijk gedacht: hier hebben wij niets mee te maken, dit is een conflict van Joegoslaven tegen Joegoslaven, het kwaad zal wel dood bloeden, wel uitzieken. Maar dat gebeurt nooit. Dat kwaad zal na verloop van tijd altijd terugkomen. Wat er nu in het voor malige Joegoslavië gebeurt, is een reactie op wat de Kroatische fascisten destijds hebben misdreven." Vluchtelingen worden hier maar mondjesmaat toegelaten. Denkt u dat het Nederlandse vreemdelingenbeleid hier iets mee te maken heeft? „Ik weet dat niet. Maar als wij niets doen, als wij niet én militair ingrijpen én de vluchtelingen helpen, zal dit diepe wonden slaan bij de islamitische landen. Dat heeft op den duur gevolgen voor on ze betrekkingen met die landen. Ze zul len zeggen dat wij het zomaar hebben toegestaan dat er honderdduizenden moslims zijn vermoord. Daarmee is het respect voor ons ernstig ondermijnd. Bo vendien heeft dan het Europese veilig heidsbeleid ernstig gefaald en dat is een afschuwelijke gedachte. We moeten dit tuig toch kunnen stoppen. Ik heb van een journalist eens gehoord hoe het er bij de Servische milities aan toe gaat. 's Avonds drinken ze een paar kratjes bier en daarna worden de mortieren in stel ling gebracht. Ze hebben geen idee van wat ze aanrichten. Die journalist zei: 'Het is het soort tuig dat als je eens flink terugschiet onmiddellijk de benen neemt.' Dat is misschien wat te optimis tisch. Er zijn ook officieren uit het voor malige Joegoslavische leger bij I n KMI barst van de munitie. Maar de Servische artilleriestellingen zijn met precisiebom bardementen vanuit de lucht makkelijk te raken."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3