Bestuur UDWS stelt ultimatum aan leden Sampras werkt niet mee aan Duits feestje BOLLEN Sport Hoofdrol in videofilm komt Vinnie Jones duur te staan Piontek provoceert Engelse bondscoach WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 25 REDACTIE HERMAN JOUSTRA Koeman via Tokyo naar Istanbul Barcelona Ronald Koeman zal volgende maand de WK-kwalifi- catie-interland tegen Turkije kunnen spelen en enige dagen eer der met Barcelona de ontmoeting om de wereldbeker in Tokyo afwerken. Bondscoach Dick Advocaat kwam in Barcelona met de Oranje-verdediger daarover tot een akkoord. Het Nederlands elftal speelt op woensdag 16 december in Istanbul de uitwed strijd tegen Turkije. Op 13 december treedt Barcelona aan tegen Sao Paulo in de strijd om de wereldbeker. Koeman en Advocaat kwamen overeen dat het spelen van twee wedstrijden binnen vier dagen en de langdurige reis daartussen geen onoverkomelij ke bezwaren vormen. Glen Schaap vervangt Krajicek amsterdam Bij zijn jacht op een vervanger van Richard Krajicek bij de nationale Masters in Amsterdam is toernooi-directeur Pe ter Lever uiteindelijk uitgekomen bij Glen Schaap. Hiermee ging de Amsterdamse organisatie voorbij aan de officiële reserve Martijn Bok. De pogingen alsnog een speler van de top-honderd binnen te halen waren vergeefs. Paul Haarhuis was onbereik baar op zijn Jamaicaanse vakantie-adres. Jacco Eltingh en Jan Siemerink meldden dat zij met een blessure uit Moskou zijn te ruggekeerd. De Rijnsburger Siemerink kampt met een spierver- rekking in het onderbeen. Duidelijkheid in status clenbuterol londen De 1AAF heeft gisteren duidelijkheid geschapen inzake de omstreden status van clenbuterol. De internationale atletiek- bond heeft geoordeeld dat clenbuterol definitief op de lijst van verboden middelen wordt geplaatst. Iedere sportman of -vrouw die op het gebruik ervan wordt betrapt, kan rekenen op een schorsing van vier jaar. Recidivisten hangt levenslange schorsing boven het hoofd, faabbe, regerend wereldkampioen op de 100 en de 200 meter, is door de Duitse atletiekfederatie (DLV) ge schorst nadat zij het afgelopen voorjaar positief was bevonden op clenbuterol. Krabbe heeft vrijspraak geëist. Indien de DLV tot een andere conclusie komt, stapt ze naar de burgerrechter. McNeil overrompelt Graf new york» Steffi Graf, de nummer twee van de wereld, is tijdens het Masters-toemooi in New York uitgeschakeld door de zestien plaatsen lager geklasseerde McNeil. De vrouwen spelen volgens het knock out-systeem. De donkere Amerikaanse wilde van geen opgeven weten. In de eerste set maakte ze een achterstand van 0-4 ongedaan. In de tiebreak had ze geen moeite meer met de negentien onnodige missers producerende Graf: 7-1. In de twee de set leidde de Duitse met 4-2. De laatste vier games waren voor McNeil: 6-4. UDWS luidt de noodklok. De Leidse voetbalclub wordt geplaagd door organisatorische problemen en werd en kele weken geleden tot overmaat van ramp geconfron teerd met diefstal van kantinegelden. Gisteravond hield de derdeklasser een buitengewone ledenvergadering om de huidige impasse met de leden te bespreken. De bij eenkomst in de kantine kreeg een onverwachte wending, want het bestuur besloot af te treden. ROB ONDERWATER Voorzitter Sanders c. van mening dat de 55 ge leden te weinig bereidheid toonden de club weer in het juiste vaarwater te krijgen. Tot de nieuwe algemene ledenver gadering over drie weken is het bestuur demissionair. Secretaris Henk Piket: „Als er dan nog geen mentaliteitsverandering heeft plaatsgevonden, zijn we allemaal weg." De financiële perikelen bij UDWS zijn een direct gevolg van verduisteringen in de kanti ne. Hoe groot het ontvreemde bedrag is, wilde secretaris Henk Piket niet zeggen: „Om de sim pele reden dat ik niet weet om hoeveel geld het gaat." De voetbalclub heeft de poli tie niet ingeschakeld omdat de daders niet kunnen worden aangewezen. Piket: „De verant woordelijke kantinemensen hebben we op het matje geroe pen. Dat is het eerste wat we hebben gedaan." Een aantal van die verant woordelijke mensen voelde zich in zijn eer aangetast en keerde de vereniging geëmotioneerd de rug toe. Piket: „Heel verve lend allemaal. Maar we hebben ze alleen maar gewezen op hun verantwoordelijkheden. Die plicht hebben we als bestuur. Maar we hebben ze zeker niet beschuldigd." Niettemin heb ben de opgestapte leden ge dreigd een advocaat in de arm te nemen. Kader Piket steekt in deze netelige kwestie de hand in eigen boe zem. „Want het controlesys teem van de kantinegelden werkte dus gewoon niet. En dat moeten we ons als bestuur aan trekken." Er is inmiddels een fi nanciële commissie samenge steld, die tot doel heeft de pro blemen uit de weg te ruimen. Mede als gevolg van de opge stapte medewerkers kampt UDWS met een nijpend tekort aan kader. Tijdens de extra le denvergadering werden de le den op hun verantwoordelijk- UDWS-secretaris Henk Piket: „Als er geen mentaliteitsverandering komt, dan zijn we allemaal weg." archieffoto heden gewezen. „We merken dat de verbondenheid van de leden terugloopt. Daarom han gen we aan de bel. De meesten denken dat alles vanzelf gaat, maar zo is het natuurlijk niet." UDWS is het fusieprodukt van LDWS en Unitas Leiden. Twee seizoenen geleden beslo ten de clubs de handen ineen te slaan. Eén van de redenen was om het tekort aan kader op te heffen. Dat zich twee jaar na de fusie alweer problemen aandie nen, bevalt Piket allerminst: „Het bestuur wil niet meema ken, wat er destijds met LDWS is gebeurd. We willen niet alles op onze schouders nemen en trekken nu aan de bel. We zitten in een dalletje, onmiskenbaar. Aan het begin van de avond dacht ik echt dat we er niet meer zouden uitkomen, maar later kwam er toch wat los bij de leden. Zo iets van: als we nu niks doen, is deze club binnen de kortste keren naar de knop pen." Boris Becker afgeserveerd op Masters-toemooi FRANKFURT ROB VAN DER ZANDEN belangstelling voor Boris Becker is weer even ge luwd. De 'man in vorm' die op het Masters-toemooi in Frank furt zou gaan domineren, kreeg op de openingsdag al meteen een enorme tegenvaller te ver werken. Het Amerikaanse natuurta lent Pete Sampras deelde een gevoelige tik uit aan de 24-jarige Duitser, die op souplesse werd afgetroefd. De Master van '91 gaf met een kleine overwinning 7-6 (7-5), 7-6 (7-3) aan dat hij opnieuw gaat voor de titel. Volgens Becker hoefde hij zich als verliezer niet te scha men voor het thuispubliek. „Ik had nooit het gevoel te kunnen winnen. Deze wedstrijd is op een paar punten beslist, zo close was het. Pete sloeg de ballen op de lijn, ik iets erover, zo simpel was het eigenlijk", aldus de Duitser, die nu in zijn poule de twee resterende duels tegen Ed- berg en Korda moet winnen om zich te plaatsen voor de halve eindstrijd. Edberg had eerder op de dag al een stap richting laatste vier gezet door Korda in twee sets terug te wijzen: 6-3, 7- 6 (11-9). In de groep van Kraji cek verzorgden de Kroaat Goran Ivanisevic en de kleine Ameri- kaaen Michael Chang gister avond een boeiende slotpartij. Ivanisevic won: 7-6,6-2. Hoewel Becker het kwaliteits verschil bagatelliseerde, was in het duel wel degelijk sprake van meer onderscheid. Sampras speelde op gevoel, intuïtie en leek geen moment aan een goe de afloop te twijfelen. Zijn te genstander des te meer. Elk foutje van Pete Sampras werd gisteren met een uitzinnig gejuich begroet door de 9000 toeschouwers die als één man achter Becker stonden. Zij be seften pas laat dat hun pu bliekslieveling de meeste mis sers maakte. Zo sloeg Becker in de tiebreak van de tweede set maar liefst twee dubbele fouten. Sommigen hadden 200 D- Mark neergeteld om 'hun Boris' weer eens van dichtbij aan het werk te zien. De schitterende Festhalle, die door de vele bal kons een warme schouwburgs feer ademt, schudde op haar grondvesten. Overal waar de mega-ster verschijnt, verandert de atmosfeer op slag. Nu werd het effect nog eens versterkt door de omgeving. De 21-jarige Sampras weiger de echter alle medewerking aan een Duits feestje. Hij bleef uit eindelijk moeiteloos overeind en deelde en passant verras send de eerste klap uit op de Masters. Het toernooi vormt de tradi tionele afsluiting van de door de ATP georganiseerde Tour. De machtige spelersvakbond wordt niet gehinderd door beschei denheid en noemt haar slotak koord "World Championship'. Hoewel het toernooi een con frontatie is tussen de besten van de wereld, is de titel wereld kampioen een beetje mis plaatst. In december wijst de In ternationale Tennis Federatie (ITF) altijd een officiële wereld kampioen aan op basis van de prestaties in het afgelopen sei zoen. Dat was vorig jaar Stefan Edberg, terwijl Sampras eerder door de ATP tot 'wereldkam pioen' was gekroond. De ITF wil qua status niet graag onderdoen voor de in vloedrijke ATP. Daarom werd drie jaar geleden een poenerig Boris Becker kon het thuispubliek in Frankfurt niet vermaken. Hij verloor Van Sampras. toernooi gehouden, dat de ATP- Masters in de schaduw moest plaatsen: de Grand Slam-Cup. Spelers kwalificeren zich voor dit evenement door hun presta ties in de vier Grand Slams. Het is in feite een overbodig en ge kunsteld toernooi. De toppers gaven dat meermalen toe. Niet temin doen ze vlak voor de jaar wisseling toch nog even een graai in de rijkelijk gevulde prij- zenpot van tien miljoen gulden. Daarmee steekt de Grand Slam-Cup het Masterstoemooi alleen financieel naar de kroon. Toch hoeven de acht deelne mers in Frankfurt deze week geen armoede te lijden. Er wordt door de vakbond nog al tijd een totaalbedrag van 4,5 miljoen gulden uitgekeerd aan het achttal. Ook Richard Krajicek pikt een leuk graantje mee uit de ruif. Zelfs als de Hagenaar in de pou lewedstrijden tegen Courier (vanmiddag 17.00 uur), Ivanise vic en Chang geen game wint, wordt hij nog vorstelijk be loond. De deelnemers krijgen 'startgeld' toegestopt door de ATP. Als Krajicek de poule overleeft (de eerste twee gaan naar de halve finales) incasseert hij mi nimaal drie ton extra. In het beste geval (toernooiwinst) kan dat bedrag oplopen tot twee miljoen gulden. Wat dat betreft zou Tom Ok- ker best wat later geboren wil len zijn. Hij was de laatste Ne derlander die op een Masters- toemooi verscheen. In 1973 ver loor hij de finale in Madison Square Garden van Ilie Nastase. Zijn beloning: 10.000 dollar. Krajicek heeft al het tienvoudige binnen voor hij een bal heeft Vinnie Jones (27) voetbalt voorlopig niet meer. De Engelse voet balbond heeft de middenvelder van Wimbledon voor zes maan den geschorst en een geldboete van 20.000 pond (ruim 60.000 gulden) opgelegd. Het is de zwaarste straf, die ooit over een Engelse speler werd uitgesproken. Naast zijn uitsluiting kreeg hij drie jaar voorwaar delijk. Maar Jones misdeed niets op het veld. Hij speelde de hoofdrol in een film, waarin alle smerigheden van de voetbalwe reld worden gedemonstreerd. Hij verklaarde niet in beroep te zullen gaan. De film, een cassette-video onder de titel 'Soccers Hard Men', duurt 70 minuten. Gedurende 25 minuten worden alle mogelij ke verboden handelingen in beeld gebracht. De tuchtcommissie van de Football Association kwam tot de slotsom dat het voetbal door de video in diskrediet is gebracht. De 27-jarige Jones staat in de Engelse voetbalwereld bekend als een harde. In zijn loop baan werd hij zes keer van het veld gestuurd. De acteur/voetbal ler heeft echter berouw getoond. Hij beloofde zijn inkomsten uit de film te schenken aan liefdadige instellingen. LONDEN GPD Dick Advocaat zit vanavond met zijn dikste notitieblok op de voorste rijen van het Wembley- stadion in Londen. De Hage naar zal het waarschijnlijk van de eerste tot de laatste bladzijde vullen. De kwalificatiewedstrijd Engeland-Turkije is voor Oran jes bondscoach - naast de eigen interlands - misschien wel de meest belangrijke ontmoeting van alle andere duels in de groep van Nederland op weg naar Amerika. Om meerdere redenen. Ne derland reist volgende maand af naar Turkije om daar de laatste interland van 1992 af te werken. Het duel moet worden gewon nen wil Advocaat uitzicht blij ven houden op kwalificatie voor het WK van 1994. Engeland mag, naast de Noren, worden beschouwd als de meest ge vaarlijke bedreiging voor het Nederlands elftal en is boven dien na de winterpauze aan de beurt om Oranje te ontmoeten. Advocaat zaJ vanavond ook tot de ontdekking komen of zijn Britse collega Graham Taylor zich net zo in de nesten werkt als hijzelf. Engeland verspeelde in eigen huis al een kostbaar punt aan Noorwegen (1-1) en kan het zich niet veroorloven opnieuw in de fout te gaan. Erg hoopvol zijn de voorteke nen voor de Engelsen, die zo te leurstelden op het EK in Zwe den, niet. De Britse media her innerden Graham Taylor de af gelopen dagen nog eens fijntjes aan het feit dat hij eigenlijk een 'bijelkaar geraapt zooitje' heeft, dat de afgelopen twee seizoe nen totaal niets heeft gepres teerd. Het Engelse nationale team maakt met andere woorden een diepe crisis door. Na het vertrek van Gary Lineker ontbeert de ploeg een spits van acceptabel niveau. In de laatste acht inter lands produceerden de mannen van Taylor niet meer dan zes schamele treffers. Sepp Piontek, de Duitse bondscoach van de Turken, strooide in de aanloop naar het duel op Wembley nog wat zout in de open wonden. Piontek verklaarde gisteren tijdens een persconferentie tegenover de gehele Britse media dat het En gelse voetbal al bijna dertig jaar niet meer is veranderd. „Jullie probleem", hekelde Piontek, „is dat er ouderwets volgens het 4- 4-2 systeem wordt gespeeld. Lange halen, gauw thuis. Er zit geen enkele verrassing in. Sinds Alf Ramsey in 1966 heeft nie mand meer iets in positieve zin bijgedragen aan het Engelse voetbal.' Graham Taylor was later in alle staten. De uitlatingen van Piontek hadden hem diep ge raakt. „Ik hoop", counterde de Brit, „dat Nederland en Enge land die Turken een lesje leren. Want ik ga er nog steeds vanuit dat Nederland en wij over an derhalf jaar naar Amerika afrei zen. Het zou wat zijn zeg, Tur kije en Noorwegen op het WK en wij met z'n allen voor de buis." OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Dat er op een voet balveld afen toe een robbertje wordt gevochten, is een be kend gegeven. Voetbal is een contactsport en dan wordt er, per ongeluk of niet, in het vuur van het spel wel eens wat verkeerds geraakt. Met al le gevolgen van dien. Nieuw voor ons is dat ook rondom het schaakbord rake klappen vallen. Wij maar den ken dat koning en koningin louter door stoffige, saaie of van de wereld geraakte figu ren worden beroerd. Een mis vatting, zo bleek twee weken geleden tijdens een competi tiewedstrijd van Philidor 6 te gen Lisse. Daar liep wedstrijd leider Kees van Steenwijk op tegen de vuist van Hans Nieuwkoop, lid van Philidor. Een niet onbelangrijk gege ven: Kees van Steenwijk staat evenals Van Nieuwkoop op de ledenlijst van Philidor. Bij de Leidse schaakvereni ging is het incident al twee weken lang het gesprek van de dag. Een vechtpartij heeft de schaakgeschiedenis nog nimmer opgeschrikt. De oor zaak van het handgemeen op de bewuste avond is even simpel als duidelijk: het twee tal kan elkaar niet luchten of zien. Van Nieuwkoop: Hij heeft me het bloed onder de nagels vandaan gehaald. En als je mij kwaad maakt, doe ik rare dingen. Dan han del ik als een klein kind. Wedstrijdleider Van Steenwijk oordeelde dat Van Nieuw koop tijdens het competitie duel zijn notatieformulier niet nauwkeurig genoeg bijhield. Volgens de regels handelde Van Steenwijk juist, maar vol gens de kenners hanteerde de wedstrijdleider de reglemen ten wel op erg strakke wijze. In het vuur van de strijd en het vallen van de vlag in het vooruitzicht, worden de zet ten vaak pas achteraf geno teerd. Dat wordt oogluikend toegestaan. Van Nieuwkoop weet waarom Van Steenwijk zijn poot stijfhield: „Hij heeft gewoon de pik op mij. Ik heb 'm tijdens een alge mene ledenvergadering als lid van de kascommissie om op heldering gevraagd over be paalde rekeningen. En ik heb 'm ook gezegd dat-ieab wed strijdleider een sfeerverzieker Van Steenwijk broedde op re vanche en zag op de bewuste avond zijn kans schoon. Na dat Van Nieuwkoop had ge weigerd de schaakzetten te noteren, zei Van Steenwijk dat hij een reglementaire 'nul' zou krijgen. Dit terwijl Van Nieuwkoop met zijn tegen stander op weg was naar een remise. Een briesende Van Nieuwkoop scheurde het for mulier vervolgens in stukken. Een in schaakkringen onver teerbare daad. Van Steenwijk wilde zijn rivaal dan ook prompt op het rapport mel den bij de Leidse competitie leider Karei Verbiest: Maar daartoe kreeg hij de kans niet. Net voordat hij de hoorn in de hand wilde nemen, sloeg Van Nieuwkoop toe. Hij haal de uit en raakte het gelaat van Van Steenwijk. Van Nieuwkoop is, tot grote teleurstelling van sensatiezoe kers binnen de schaakclub, geschorst. Van Steenwijk mag niet meer als wedstrijdleider functioneren. Philidor hoeft niet te vrezen dat de schaker- -met-de-losse-handjesooit nog terugkeert. Van Nieuw koop: Mij zien ze daar niet meer. Ik richt mijn eigen club op. En Van Steenwijk? Hij was de afgelopen twee dagen niet in staat de telefoon op te ne men. Kennelijk nog steeds 'van de wereld' van de opdof- De Zwarte Schapen zijn dan wel kaal geschoren, dood zijn ze allerminst. De KNVB heeft zoals bekend de Am sterdamse voetbalvereniging geroyeerd, maar het speeltje van Richard Smith, de won- derfysiotherapeut uit de hoofdstad, geeft zich niet zonder slag of stoot gewon nen. De club wacht in span ning af wanneer het hoger be roep tegen het royement wordt behandeld. Smith heeft in ieder geval zwaar geschut ingezet om in Zeist zo besla gen mogelijk ten ijs te komen. Advocaat Keje Molenaar (ja wel, de ex-profvoetballer) is de voorganger van de hulp troepen. Rien Timmer, penningmees ter bij Alphense Boys, pro beert op de achtergrond zijn steentje bij te dragen. Een prangende vraag aan hem: hoe komt hij in hemelsnaam terecht bij een club als Zwarte Schapen?: „Richard Smith is een maatje van me. Hij vroeg me of ik hem wilde helpen. Dit moet je dan ook zien ab een vrienden dienst, verduidelijkt de schatbewaar der van de Alphense hoofd klasser. Lekker karweitje. De Zwarte Schapen zit tot over zijn oren in de schulden, moet daarom per 3 februari het gemeente lijk sportcomplex verlaten en heeft bovendien een dubieus imago. Timmer, onbewogen: „Denk je nu echt dat ik hier was ingestapt, ab ik geen overlevingskansen had gezien? Natuurlijk heeft de club schul den, maar noem mii maar een club die geen schulden heeft. Ab je bijvoorbeeld een hypo theek hebt, wil dat toch niet zeggen dat je financieel aan de grond zit. Zo moet je dat zien. De KNVB verwijt Zwarte Schapen een ondeugdelijke boekhouding te voeren. Tim mer geeft toe dat de penning meester van de Amsterdamse club geen schitterend boek werk heeft afgeleverd. Wat er precies niet aan deugt, houdt Timmer in afwachting tot het hoger beroep voor zich. „Maar het is belachelijk dat voor zoiets een club uit de competitie wordt genomen. Het had allemaal beter ge kund, dat is waar. Maar ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat deze club wordt gezocht. De reputatie is niet goed, dat weet ik ook wel, maar ik weet nog wel meer verenigingen waar met zwart geld wordt gerotzooid. Daar zijn zelfs vierdeklassers bij. Zolang er nog uitzicht is op 'vrijspraak', onderwerpt trai ner John Kila zijn selectie aan louter trainingen. Lang kan deze situatie niet duren, be seft ook Timmer, want de ge meente heeft de huur per 3 februari opgezegd: „Daarom moet dat hoger be- roep snel worden behandeld. De mensen van de club gelo ven er allemaal in, er heerst daar helemaal geen sfeer van geslagenheid. Mijn f>ersoonlij- ke i>eru>achting? Die is niet zo belangrijk. Ik l*en wel be nieuwd wat de KNVB aan voert om Zwarte Schapen nog langer uit de competitie te houden. In Zeist wacht de commissie van beroep naarstig op het schriftelijke verweer van ad vocaat Molenaar. Pas dan wordt de datum van het ho ger beroep bepaald. Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25