'Zonder opschrijfboekje voel ik me niet gekleed' BUTLER OP VAKANTIE? Cultuur Kunst Tuttige kleding met mysterieuze kleuren Cubaanse documentaire centraal bij filmfestival 'Hello Dolly' terug in Schouwburg Den Haag 'De vier gedaanten van de arts' in Museum Boerhaave WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 Operette in Stadsgehoorzaal leiden Het Leidse operettegezelschap Crescendo brengt vrijdag en zaterdag weer twee voorstellingen in de Stadsgehoorzaal. On der regie van Jack van Dam wordt deze keer de operette 'Grafin Mariza', van Emmerich Kalman, opgevoerd. De zigeunermelo dieën worden gebracht door solisten die worden ondersteund door een koor, een uit 22 muzikanten bestaand orkest en de bal letschool van Jeanette de Jager uit Alphen aan den Rijn. Als zi geunerviolist treedt Henk Flandrijn voor het voetlicht. Het ge heel staat onder leiding van dirigent Joop van Eek. De voorstel lingen beginnen om 20.00 uur. Zaterdag is er tot slot een bal met een groot dansorkest. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O aan de Oude Vest 45 en bij het VW-Leiden aan het Stationsplein. Expositie in Theatermuseum Het Theatermuseum in Amsterdam toont van 26 november tot en met 24 januari affiche- en enkele decor- en kostuumontwerpen van R.N. Roland Holst. De expositie geeft een beeld van het grafisch werk van beeldend kunstenaar Ri chard Roland Holst (1868-1938). Nederlander dirigeert Moskous orkest Maastricht» De 31-jarige Nederlandse dirigent René Gulikers leidt op 11 december het Moskous Filharmonisch Orkest leiden. Hij dirigeert er stukken van Feldman, Schnittke, Lindberg en Freisitzer. Dit alles gebeurt tijdens het festival Moskou Modem. Gulikers werd door Anton Kersjes en Lucas Vis opgeleid aan het conservatorium van Maastricht, waar hij later zelf weer les gaf in moderne kamermuziek. Hij is op het ogenblik onder meer werk zaam als artistiek leider van het kamerorkest Ensemble '88 voor hedendaagse muziek. Expositie Voorschotense kunstkring voorschoten Leden van de Voorschotense kunstkring expose ren vanaf 20 november hun beste werk van het afgelopen jaar in het Ambachts en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12. De expositie is te zien van woensdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 Première film Malcolm X los anceles Na een jarenlange produktieperiode, conflicten en controverses is vandaag in de Verenigde Staten de film Malcolm X in première gegaan. De levensbeschrijving van de zwarte acti vist, geregisseerd door Spike Lee, heeft een ongebruikelijke leng te van drie uur en 21 minuten. Oscarwinnaar Denzei Washing ton speelt de hoofdrol. Malcolm X was een omstreden activist die het gebruik van geweld zou hebben gepredikt in de strijd voor de emancipatie van zwarten in de Amerikaanse maat schappij. Hij werd in 1965 vermoord. De producent van de film, Marvin Worth, heeft zich 26 jaar ingespannen om de film ge maakt te krijgen. David Dinkins, de eerste zwarte burgemeester van New York, zei maandag na de voorpremière, waarbij ook de weduwe en dochters van Malcolm aanwezig waren, dat de film een getrouw beeld geeft van het leven van Malcolm X en misver standen over zijn rol en opvattingen uit de weg zal ruimen. REDACTIE ANNEMIEK RUYGROK (chef) JAN RIJSDAM SASKIA STOELINGA Armando in Sociëteit De Burcht Hij glimlacht als hij het persbericht ziet. Daarin staat dat Armando 'zich wapenend' betekent. „Dat lees ik wel va ker, maar Armando is geen pseudoniem. Ik heet echt zo. Toen ik een jongen was, noemde een Italiaans familielid mij Armando en dat is sindsdien zo gebleven. In het Frans is het Armand, in het Duits Herrmann. Mijn moe der noemde mij Armando, mijn vrouw noemt mij zo. Zelfs in mijn paspoort staat dat ik Armando heet." amsterdam wilfred simons De nu in Berlijn woonachtige Amsterdamse schilder, dichter, schrijver en violist treedt mor gen op in sociëteit De Burcht in Leiden. Hij doet de sleutelstad aan in het kader van een serie voorleesavonden, die hem door heel Nederland brengt. De toer- nee roept herinneringen op aan de theaterversie van 'Heren leed', waarmee hij met Cherry Duyns enkele jaren geledep door het land trok. Het gesprek komt op De straat en het struikgewas, een roman die Armando in 1989 schreef: „Dat is een loodzwaar, ernstig boek. Ik begin er mijn voorleesavonden altijd mee. Meer nog dan over de Tweede Wereldoorlog gaat het boek over het verstrijken van de tijd. Dat is heel gek; die gaat in een flits voorbij. In een huis, waar tijdens de oorlog gruwelijke dingen gebeurden, wonen nu mensen die daar niets over we ten. Ik vind dat verbazingwek kend." Armando maakte een deel van de oorlog mee in Amers foort, vlak bij het kamp. „Ik was geen jongen die thuiszat. Ik trok er op uit. Daardoor maakte ik veel mee, zag ik ook veel. Het heeft een enorme indruk op me gemaakt; het merendeel van mijn werk heeft de oorlogstijd als onderwerp. De straat en het struikgewasheb ik gemaakt om dat ik van die herinneringen af wilde. Sinds ik het boek ge schreven heb, begin ik inder daad te vergeten." Armando wilde in De straat en het struikgewas geen anek dotes schrijven en niet emotio neel zijn. Hij zegt dat hij, louter door te beschrijven, bij de lezer beelden wilde opwekken. De kracht van de roman schuilt in de woorden die hij gebruikt: „Ik amsterdam anp Tijdens het vijfde International Documentary Filmfestival Am sterdam (IDFA), dat van 2 tot en met 10 december in Amsterdam wordt gehouden, wordt speciale aandacht besteed aan de docu mentaire uit Cuba. In totaal worden een kleine veertig docu mentaires uit de periode 1954- heden vertoond. Het meeste filmmateriaal uit Cuba uit de eerste helft van de ze eeuw is verloren gegaan. De eerst gevonden (gedramatiseer de) documentaire stamt uit 1954 en werd gemaakt door Ju lio Garcia Espinosa en leden van het culturele genootschap Nuestro Tiempo. Die documen taire wordt in Cuba als de eerste revolutionare film beschouwd. Een paar jaar later, in 1959 •werd een revolutionaire wet aangenomen, waarmee het In- stituto Cubano del Arte y Indus- tria werd opgericht. Dat insti- leiden inge ruigrok Het lijkt kleding uit een theater stuk, de beschilderde gewaden van Cootje Kenemans en Bar bara van der Waal. Mysterieuze kleuren op Bourette of Crêpe de Chine. Hun winkeltje 'Soit' aan de Hooglandsekerkgracht be staat nu precies twee jaar. Een reden voor een expositie bij Zó ne, de Vereniging voor toege paste kunst. Venetië' heet de groen en paars beschilderde jas met een 'pauwoog-knoopje' als sluiting. Wat hier nu zo Veneti- aans aan is, is niet duidelijk. De naam staat natuurlijk wel. Be halve de 'Venetië-jas' hangen nog vijf andere exemplaren met bijbehorende hoofddeksels aan de muur. Ze zijn nogal onopval lend opgehangen. Van een ech te expositie is, ook door het klei- Lunch-aanbieding deze weele Varkensreepjes in champignon- ■*^"T\gSTAURANT" roomsaus, aardappelgarnituur rS naar keuze met een frisse witte J[ 1HG6 kool/fruitsalade. 10.95 Aanbieding geldig t/m zaterdag 21 november 1992 Op de 4e etage V&D, UW WARENHUIS^ ne aantal, eigenlijk geen sprake. Verrassend mooi zijn echter de dessins en kleuren. Ook de binnenkant van de jassen zijn vaak net zo apart beschilderd als de buitenkant. Een paar kle dingstukken hebben opvallende details, zoals knopen gemaakt van klei of op een speciale ma nier geplooide manchetten. De prijs is trouwens niet misselijk. Wie de eigenaar wil worden van een beschilderde jas, moet al gauw zo'n tweeduizend gulden neertellen. De hoeden worden verkocht voor een paar honderd gulden. De poging van Kootje en Bar bara om kunst draagbaar te ma- heb een vreemde esthetiek. Zo houd ik alleen van marmeren, Hollandse woorden als stoel gang, argwaan, achterdocht, grond, uitsluitsel. Een woord als 'communiceren' zul je mij niet horen gebruiken. Maar in het boek moest het vaak wel: liqui deren, fusilleren, dat zijn woor den waar je niet omheen kunt. Ik heb ze daarom in het boek geïsoleerd en benadrukt, zodat ze als het ware op een podium pje staan." Opschrijfboekje De straat en het struikgewas is geschreven in korte alinea's, met veel witregels ertussen. Dat komt doordat Armando zijn in vallen noteert in een klein op schrijfboekje. „Dat heb ik altijd bij me. Als ik uitga en ik heb het niet in mijn binnenzak, voel ik me niet gekleed. Zo'n werkwijze heeft zijn weerslag op mijn stijl. Mijn invallen noteer ik, waar ik ook ben, altijd direct in mijn opschrijfboekje. Ik heb bij wijze van spreken niet eens een schrijftafel." In zijn opschrijfboekje noteert Armando ook gedichten en vi suele invallen, zoals schetsen voor schilderijen. Jarenlang heeft hij vooral bomen geschil derd. Die fascinatie heeft ook zijn oorsprong in de oorlog: „Tijdens de hongerwinter hak ten we in het bos bomen om, voor verwarming. Dat was ver boden, dus moest het snel en stil gebeuren. We kozen er één uit die niet te dik was, want an ders duurde het te lang voordat hij gekapt was en bovendien maakte je dan te veel lawaai. Maar de boom mocht ook niet te dun zijn, want dan had je er niets aan." Door die ervaring heeft hij intensief naar bomen leren kijken. Hij noemt ze 'een wonder'. „Ze groeien en veran deren, maar zijn toch steeds de zelfde. Ze staan als wachters in een landschap, ze zijn getuigen van alles wat mensen doen en toch trekken ze zich niets van hen aan." Momenteel schildert hij ook ladders. „Ik heb de laatste tijd drie grote reizen naar de Vere nigde Staten gemaakt. Tijdens één daarvan kwam ik in Mesa Verde, een autonoom en geïso leerd gebied. Daar woonden In dianen in diepe rotsspleten bo ven hoge rotswanden. Zij ge bruikten ladders om zich van de ene nederzetting naar de ande re te verplaatsen. Dat boeit Hij kijkt op zijn horloge, dan naar zijn zwart besmeurde han den. Hij toont zich ongeduldig en wil een eind aan het gesprek Armando: „Mijn moeder noemde mij Armando, mijn vrouw noemt mij zo. Zelfs in mijn paspoort staat dat ik Armando heet." foto gpd maken: „Ik heb hier in de buurt heen en dan aan het werk. Bo- een atelier kunnen lenen van men en ladders. Gewoon, lekker een vriend. Ik ga er zo meteen schilderen." tuut beschouwde de film als kunstvorm om revolutionaire idealen over te brengen op de bevolking. Behalve vertoning van de Cubaanse documentai res wordt op 9 december een forumdiscussie over dit onder werp gehouden, in de Balie in Amsterdam. Een tweede lustrumprogram ma is gewijd aan de muziekdo- cumentaire. Aan verschillende Nederlandse muzikanten, zoals Greetje Bijma, Vincent van War merdam en Louis Andriessen, is gevraagd een documentaire voor dit programma te maken. Ook klassieke documentaires over de afsluiting van de Zui derzee (Ivens' Nieuwe Gronden uit 1933), verwoestingen uit de Tweede Wereldoorlog (John Femhouts Broken Dykes, 1944) en over het Deltaplan (Haans tra's De stem van het water uit 1967) zijn te zien. In totaal wor den 175 films gedraaid tijdens het festival. Prijs voor Stichting Beeldrecht De Auteursrechtprijs 1992 is toegekend aan de Stichting Beeld recht. De tweejaarlijkse prijs, een bronzen sculptuur van Jochen Möller, is vandaag tijdens het symposium 'Bescherming van vorm geving in Europa' in het stadhuis van Rotterdam uitgereikt. De prijs is bedoeld als stimulans voor de ontwikkeling en bevordering van begrip voor auteursrecht. De Stichting Beeldrecht, die in 1977 werd opgericht als belangen organisatie van beeldend kunstenaars, krijgt de prijs volgens de ju ry omdat de stichting de afgelopen jaren veel principiële zaken ter beoordeling aan de rechter heeft voorgelegd. Het ging daarbij veel al om contractgeschillen van kunstenaars met uitgevers, musea en andere exploitanten. den haag Het Koninklijk Ballet van Vlaande- In de hoofdrol van de musical, die op Broad- ren brengt op 3 en 4 december, en op 4 en 5 way bijna 3000 keer werd opgevoerd, schit- januari, de musical Hello Dolly op de planken tert Lina Lepomme. In totaal werken 45 men- van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. sen mee aan deze produktie. Bij K&O, aan de Oude Vest 45 in Leiden, ziin vanaf heden, tot een week voor de voorstelling, kaarten ver krijgbaar voor deze voorstelling (tel. 071 - 141141). FOTO PAUL DE BACKER ken is niet helemaal gelukt. Veel kledingstukken zijn nogal 'bag gy' en vormloos. Ze functione ren beter als decoratie dan dat ze de status van kledingstuk verdienen. Alleen de aparte kleuren en motieven maken het geheel tot iets moois. Voor de rest blijft het een beetje tuttig en decadent. De expositie is nog te zien tot 29 november. Zone aan de Nieuwstraat is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 11.00-18.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 13.00 tot 16.00 uur en op donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Museumprijs 'Boymans' rotterdam gpd Het Rotterdamse museum Boy- mans-van Beuningen heeft de Prins Bernhard Museum Prijs ontvangen. „De wijze van expo seren en het vennogen weten schappelijk en speels met het eigen bezit om te gaan, is voor beeldig. Het museum voldoet daarbij aan die extra toetssteen die het geacht wordt te hante ren: de voorbeeldfunctie", luid de de motivering. Tenorsaxofonist George Adams overleden new york» gpd Tenorsaxofonist George Adams is zondag op 52-jarige leeftijd in zijn woonplaats New York over leden. Hij leed al enige tijd aan kanker. George Adams, die ook fluit en basklarinet speelde, wordt gerekend tot de grote te norsaxofonisten uit de periode na John Coltrane. George Rufus Adams, die zelf zei voornamelijk door Charlie Parker, Ben Webster en Cole man Hawkins te zijn beïnvloed, speelde in 1961 in de band van soulzanger Sam Cooke. Hij maakte platen met onder ande ren Art Blakey, James 'Blood' Ulmer, Gil Evans, McCoy Tyner en Archie Shepp. De periode dat hij deel uit maakte van de groep van bassist Charles Min- gus (1973 tot 1976), noemde hij zelf als belangrijkste moment in zijn muzikale leven. Het kwartet dat hij vanaf 1979 met pianist Don Pullen leidde, behoorde tot de meest hechte jazzformaties. De schilderijen 'De vier gedaan ten van de arts' van de Antwer penaar Jan Jozef Horemans (1714-1790) zijn tot en met 15 januari te zien in het Museum Boerhaave aan de Lange St. Agnietenstraat in Leiden. Deze vierdelige serie is een pendant van vier vroeg-17de eeuwse schilderijen met hetzelfde on derwerp, dat al enige tijd deel uitmaakt van de museumcol lectie van Boerhaave. Beide schilderijenseries beel den de afnemende waardering van de patiënt voor zijn genees heer uit. Het eerste doek laat zien hoe de arts voor de zwaar zieke patiënt gelijk is aan Chris tus, die kan beslissen over leven en dood. Als het levensgevaar is geweken wordt de arts, in het tweede schilderij, voorgesteld als een engel. Op het derde doek is hij een gewone sterve ling. Wanneer de dokter ten slotte met de rekening komt, wordt hij door de geheel her stelde patiënt en zijn familie ge zien als de duivel, die met kracht uit het huis verwijderd moet worden. De schilderijen vormen een moralistische voorstelling over de verhouding tussen arts en patiënt. Als de patiënt niet meer lijdt aan zijn kwaal, is ondank baarheid het loon van de arts. De 17de eeuwse schilderijen presenteren dit verhaal echter als een vermanende preek, ter wijl de 18de eeuwse versie veel meer een mild spottende ze denschets Iaat zien. Volgens Tim Huisman van het museum Boerhaave was het bestaan van de 18de eeuwse schilderijen al heel lang bekend. alleen de verblijfplaats was tot afgelopen zomer raadselachtig. „In een artikel van een tijd schrift uit 1900 werden de schil derijen genoemd, zonder ver melding van de verblijfplaats. In de zomer van 1992 werd be kend dat de schilderijen deel uitmaakten van een privé-col- lectie van een Zwitserse kunst handelaar. Hij heeft de volledige serie verkocht aan ons muse- Naast de beide schilderijense ries, zullen op de tentoonstel ling ook drie prentenreeksen met hetzelfde thema te zien zijn, waaronder de serie uitge geven door Hendrik Gottzius in 1587. De gravures ma de» Haarlemse kunstenaar vormen de eerste uitbeelding van de verhouding tussen arts en pa tiënL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23