m Koebel als wekker bij slaapwandelen Acupunctuur zinvol bij aanpak kanker Vijftig jaar kernenergie 'Savannisatie' van de Negev-woestijn Dronkemansgelal misser hersenen WETENSCHAP Bijzondere eiwitten ontdekt WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 22 Internationaal congres in Noordwijkerhout Experimenten tonen meer en meer aan dat acupunctuur een rol kan spelen bij het behandelen van kanker. Als de oosterse en westerse therapieën worden gebundeld, heeft de patiënt daar meer baat bij, dan wanneer ze apart worden toegepast. DEN HAAG WIM VAN DUK De Israëliërs zouden de droge Negev-woes tijn even snel veranderen in een verse groen tetuin. Maar men verkeek zich op de enorme hoeveelheid water die daarvoor nodig bleek te zijn. Daarom worden nu nieuwe wegen gezocht om de Negev te redden van de tota le 'verwoestijning'. De nieuwe formule die is uitgedokterd heeft heel 'savannisatie' (een savanne is een tropisch landschap met verspreide groepjes bomen). Op de rotsachtige oppervlakte le ven grote kolonies microscopisch kleine or ganismen, die lange draden uitscheiden. Die draden zorgen ervoor dat fijne zandkorrel tjes aan elkaar klitten, waardoor een dunne, grijzige grondkorst ontstaat. Deze grond- korst speelt een belangrijke rol bij de natuur lijke waterhuishouding van de Negev-woes tijn. Het principe van savannisatie komt erop neer dat alleen gebruik wordt gemaakt van de hoeveelheid neerslag en het 'regelen' van die dunne grondkorst. Door het bouwen van kleine, smalle dammen met de natuurlijke loop van woestijnhellingen mee, wordt ge tracht het water een betere verspreiding te geven door optimaal van die grondkorst te profiteren. Het project werd voor het eerst bij het plaatsje Sede Boqer in praktijk gebracht. De eerste resultaten zijn bemoedigend. Het aantal verschillende soorten organismen is flink gestegen en met succes zijn er bomen geplant die er anders nooit hadden kunnen groeien. De vraag doemt op of savannisatie in vergelijkbare done streken elders op de wereld kan worden toegepast. Het project in de Negev-woestijn bevindt zich echter nog in een te pril stadium om daarop antwoord te geven. Marieke Melissen die onderzoek heeft gedaan naar de invloed van alcohol op het taalgebruik. foto gpd LEEUWARDEN HERMAN DAMVELD Vijftig jaar geleden, op 2 december 1942, slaagde de naar de VS uitgeweken Italiaan Enrico Fermi erin een gecontroleerde ket tingreactie met uranium tot stand te bren gen. Het begin van het kernenergie-tijd perk. De Duitsers Hahn en Strassmann hadden eind 1938 al ontdekt dat uranium zich heel apart gedroeg als het werd ge bombardeerd met neutronen. Hun landge noten Meitner en Frisch gingen hier op door en toonden aan dat uranium splijt bij een beschieting met neutronen. Uranium bestaat uit een atoomkern met daaromheen deeltjes, waarvan sommige neutronen heten. Door uranium te beschie ten met neutronen, splijt de atoomkern. Daarbij komen nieuwe neutronen vrij, die op hun beurt weer andere uraniumatomen kunnen splijten. Zo kan een kettingreactie op gang komen. Bij een ongecontroleerde kettingreactie spreekt men over een kern bom. In een kerncentrale wordt de ketting reactie in de hand gehouden. Dat lukt niet altijd, zoals onder meer in Tsjernobyl bleek. Eind jaren dertig was dit alles nog onbe kend. Wetenschappers vermoedden dat uranium belangrijk zou kunnen worden. In Chicago gingen twee wetenschappers er mee aan de slag. Dat waren Leo Szilard, een Hongaar die gevlucht was voor de Nazi's, en Enrico Fermi, een Italiaan die zijn land had verlaten wegens het fascisme van Mus solini. Ze wisten Einstein zo ver te krijgen dat hij op 2 augustus 1939 een brief schreef aan president Roosevelt. In deze brief wees Einstein op het belang dat uranium op kor te termijn zou kunnen krijgen als nieuwe energiebron. Daarop stelde de overheid geld beschik baar voor onderzoek; dit mondde uit in een proef op 2 december 1942 op de squash - baan onder de tribunes van Stagg Field, het football stadion van de Universiteit van Chicago. Er waren 43 getuigen aanwezig bij het experiment. De 'reactor' bestond uit een opeenstapeling van 58 lagen met 6 ton uraniummetaal, 50 ton uraniumoxide en 400 ton grafiet om het uranium heen. Om de kernreactie te controleren werden drie neutronen-absorberende cadmiumsta- ven gebruikt. Eén staaf werd mechanisch bediend, een tweede met de hand. Als vei ligheidsvoorziening hing een derde staaf aan een touw aan het plafond. Veiligheids functionarissen stonden gereed om dit touw met een bijl door te hakken, zodat bij een noodsituatie deze staaf in de 'reactor' zou vallen en de kernsplijting zou stoppen. Toen de eerste regelstaaf langzaam naar buiten werd getrokken, registreerden tellers een toename van het aantal neutronen. Na 28 minuten werd de proef succesvol afge sloten. Kort daarop kwam er kritiek. Fermi had onder zwarè druk gewerkt, omdat de geldschieters ongeduldig werden. Het expe riment werd gekenmerkt door improvisatie. Het doek van een oude luchtballon hing als een tent half over de 'reactor' heen: de 'veiligheidsomhulling'. Drie mannen ston den op een steiger met emmers gereed om in geval van nood de kernreactie af te rem men met een vloeibare oplossing van cad- mium-zout. De overheid besloot verdere proeven te verplaatsen naar Los Alamos, in de bergen van de staat New Mexico. Op 16 juli 1945 ontplofte daar de eerste kernbom. Zo kwam het werk van Fermi tot een succesvol einde. Een maand later vielen de atoombommen op de Japanse steden Hiroshima en Na- Leidse arts schrijft boek over kinderproblemen R. Hirasing: „Met het boekje hopen we de kennis van ouders wat te vergroten om te voorkomen dat vragen en kleine, kinderzorgen ontaar den in grote problemen. foIo jan holvast JAN WESTERLAKEN Dat zegt professor Wei Bei Hai, deskundige op het terrein van de traditionele Chinese genees kunst (TCM). Hij onderzocht de invloed van TCM op de bijwer king van kankertherapieën, zoals een chemokuur en het be stralen van tumoren. Wei Bei Hai volgde jarenlang kankerpa tiënten, die waren behandeld volgens de traditioneel Chinese gemeeskunst in combinatie met de westerse. Zijn bevindingen maakt hij in de tweede helft van deze maand bekend op een congres in Noordwijkerhout waar TCM- beoefenaars uit alle delen van de wereld over de nieuwste ont wikkelingen van gedachten wis selen. Het congres - met workshops - is van 21 tot en Onderzoek naar dementie door 'Alzheimer' vordert gestaag UTRECHT ANP Het onderzoek naar de oorzaak van dementie door de ziekte van Alzheimer vordert gestaag. De werkelijke oorzaak is nog steeds onduidelijk, maar hier en daar duiken nieuwe inzichten op, zo bleek vorige week op een symposium in Amsterdam. Volgens hoogleraar algemene dierfysiologie prof.dr. F. Lopes da Silva was het tot nu toe al leen mogelijk om veranderin gen in de hersenen aan te tonen bij overleden patiënten. Maar tegenwoordig kunnen ook beeldverwerkende analyses van de levende hersenen zoals kernspinresonantie (MRI) een beeld geven van de hersen structuren die zijn aangetast. Er bestaat nog geen test die Alzheimer definitief aantoont. Wel is het steeds vaker mogelijk om de ziekte vast te stellen door andere aandoeningen uit te sluiten. De twee belangrijkste facto ren voor de ziekte zijn leeftijd en erfelijkheid. Het eerste symptoom is vaak een gestoord geheugen. Bij Alzheimer is spra ke van een afname in korte ter mijn-geheugen. Neuroloog dr. C. Jonker sprak van een explosieve groei van het aantal dementen, vooral door de vergrijzing. Elke vijf jaar ver dubbelt de kans op het krijgen van Alzheimer en dat betekent dat tussen 60 en 65 jaar één procent van de bejaarden aan de ziekte lijdt en dat dit tussen de 90 en 95 jaar 30 procent is. Behalve de leeftijd spelen ook erfelijke factoren een rol, zoals het voorkomen in de familie van Alzheimer, van het syn droom van Down en van de ziekte van Parkinson. Maar ook de leeftijd van de moeder bij de geboorte van de patiënt speelt mee. Een oudere moeder (bo ven de 40) of juist een heel jón ge moeder (onder de 19 jaar) vergroot de kans voor het kind om op latere leeftijd Alzheimer te krijgen. Al eerder was vastge steld dat het roken van een pak je sigaretten per dag het risico juist vermindert met 25 november in Leeuwen horst en wordt georganiseerd door het 20-jarige Anglo-Dutch College of Acupuncture (ADCO) in Haarlem. Volgens de hoogleraar uit China is de combinatie van oos terse en westerse geneeskunde minder giftig en verhoogt het het therapeutisch effect van de behandeling. Sommige thera peuten, aldus Wei Bei Hai, zeg gen dat er bij de combinatie TCM en radiotherapie een ge ringere dosis straling nodig is om een kwaadaardig tumor te bestrijden. De acupunctuurbe handeling is erop gericht om de weerstand van de patiënt te ver groten. Serieus Acupunctuur is een serieuze vorm van geneeskunst, die een plaats verdient in onze gezond heidszorg, meent het Anglo- GRONINGEN EELTSJE HETT1NGA Met negen of tien alcoholische versnaperingen achter de kie zen praat en formuleert het doorgaans moeilijker dan in nuchtere toestand. De dronke manstaal staat vaak bol van de versprekingen. Lange tijd werd aangenomen dat het uitsluitend het gevolg is van de 'dubbele tong', oftewel een verslapping van de spieren. Marieke Melissen uit Gronin gen toont in haar onderzoek 'Dronkenschap, de invloed van alcohol op taal' aan dat de ver sprekingen van de beschonkene niet alleen het gevolg zijn van articulatie- en spraakproblemen met een lichamelijke oorzaak. Het zijn ook taalstoornissen met psychische oorzaak. Even als bijvoorbeeld bij stotteren gaat er iets verkeerd in de her- Zij selecteerde voor haar on derzoek acht proefpersonen. Dutch College of Acupuncture. Volgens het college heeft TCM zich inmiddels toch wel bewe zen. Helaas, zegt het, benade ren veel artsen acupunctuur nog argwanend. Het ADCO vindt dat het zo langzamerhand tijd wordt dat de therapie uit de sfeer 'baat het niet, dan schaadt het niet' wordt gehaald. Een andere in het oog sprin gende voordracht is die van TCM en AIDS door de Ameri kaanse acupuncturist B. Flaws. Hij heeft een protocol opgesteld hoe er moet worden behandeld. De Amerikaan meldt dat hij 'zeer goede resultaten' heeft ge boekt bij het bestrijden van symptomen die voorkomen bij patiënten bij wie het AIDS-virus is vastgesteld. AIDS-patiënten, die hij met acupunctuur behan delde, hadden minder Idachten over hun ziekte. Op het congres worden ook andere kwalen on der de loep genomen. Zoals hoe astma bij kinderen kan worden verlicht via acupunctuur; hoe te handelen bij wonden, verslavin gen en onvruchtbaarheid bij vrouwen. „Geen notoire drinkers, maar mensen die gewoon eens een pilsje drinken". Zij kregen in acht uur om de 20 minuten een glaasje jenever, voor iedereen ongeveer 0,6 liter jenever. Na el ke borrel moesten de 'slachtof fers' een lijst met woorden en zinnen oplezen. Daaronder zaten nonsenszin- nen als 'De gnostische fratsen swingen pneumatisch door de kwelder'of 'De psychologische gestoorde knecht schreef zijn scriptie over Shri Lanka'. Alle maal zinnen met veel me deklinkers aan het begin van het woord. Na ongeveer acht tot negen afzakke/tjes kraamden de proefkonijnen allerlei gekke ver sprekingen uit. Zo werd scriptie o'ciptie', schrijft 'schijft' of frat sen 'sfratsen'. De vraag was of deze 'nieuwe' woorden nu het gevolg van taal- of spraakstoornis waren, of een combinatie van beide. Volgens de hypothese van Melissen zou het een taalstoornis zijn, als in het taalgebruik van de beschon kene regelmatige vereenvoudi gingen zouden optreden. Dat bleek inderdaad het geval. „Dronkemanstaal heeft in die zin overeenkomsten met kin dertaal. Bepaalde moeilijke klinkers worden weggelaten Maar een woord als 'fratsen' waar de dronken proefpersonen 'sfratsen' van maakten? Daar keek ook de onderzoekster van op. Uit de fonologie (de studie van systematiek van de spraak klanken) bleek evenwel, dat de toevoeging van medeklinkers in een lettergreep ook een vereen voudiging kan zijn. Marieke Melissen: „Mijn con clusie is dat er sterke aanwijzin gen zijn dat er ook taalstoornis sen optreden. Al moet ik wel eerlijk zeggen, dat er op mijn methode van onderzoek veel is aan te merken. Het aantal proefpersonen bijvoorbeeld was veel te klein". LEIDEN JAN WESTERLAKEN Joris is kerngezond, maar klaagt toch vaak over buikpijn; Karin heeft zulke verschrikkelijke driftbuien waarbij alle stoppen bij haar doorslaan; Bart is negen jaar, maar plast nog elke nacht in zijn bed; Sandra spookt 's nachts en houdt de familie uit haar slaap. Zo maar een paar problemen die bij kinderen voorkomen. Moeilijkheden, waarmee hun ouders soms geen raad weten. De klachten gaan meestal wel over, maar voor het kind en zijn omgeving kunnen ze hinderlijk zijn. Over de kwaaltjes en wat eraan kan worden gedaan, heeft de TNO-jeugdarts Remy Hira sing met Annelies Kuijper, psy choloog, een boekje geschreven met praktische tips. De voorbeelden die in het boekje worden beschreven (slecht slapen, angstig, slecht eten, zindelijk worden, luizen, zenuwtrekjes, nerveus, tv-kij- ken, druk, echtscheiding, enz.) zijn van toepassing op kinderen die de basisschool nog bezoe ken. Elk hoofdstuk eindigt met antwoord op de vraag wat eraan kan worden gedaan. Hirasing: „Met het boekje ho pen we de kennis van ouders wat te vergroten om te voorko men dat vragen en kleine kin derzorgen ontaarden in grote problemen. Op die manier kan er een basis worden gelegd voor een goede gezondheid. De tips zijn simpel opgeschreven en kunnen in ieder gezin met kin deren, dat met dit soort kwaal tjes wordt geconfronteerd, zo worden toegepast." Het eerste exemplaar van 'Kinderzorgen' werd onlangs overhandigd aan staatssecreta ris Simons (volksgezondheid), die bij deze gelegenheid van een 'verrassend eenvoudig toe gankelijk boekje' sprak. Hira sing: „Simons beloofde ons dat hij alle huisartsen in Nederland een brief zou schrijven waarin hij hen aanzet het boek aan te schaffen. Hij deed ons zelfs de suggestie voor een vervolg. Maar dan gericht op kinderen van twaalf tot zestien jaar. Of dat ook gebeurt? We denken er over na." 'Kinderzorgen', dat 19,50 gul den kost, laat het niet alleen bij tips, maar zegt ook wanneer ou ders hulp moeten zoeken bij een deskundige. Het wijst de weg naar instellingen waar ze kunnen aankloppen. Hirasing vertelt dat in het boek één hele nuttige tip van een ouder met een kind dat slaapwandelde is opgenomen. Slaapwandelen kan gevaarlijk zijn, zegt hij. De kinderen kunnen van de trap vallen of uit een raam klimmen. De ouder van dat kind monteer de op de deur van de slaapka mer een grote koebel. „Op het moment dat het kind die deur opentrok, rinkelde de bel en schrok er altijd wel iemand in huis wakker om in te grijpen. En daarmee was het probleem op gelost. De ouders zochten en vonden het antwoord. Wij heb ben het graag overgenomen." REDACTIE. BRAM VAN LEEUWEN Pijn op borst door afwijking aan slokdarm UTRECHT «ANP Patiënten met pijn op de borst komen vaak ten onrechte op hartbewaking terecht. Niet het hart, maar een afwijking aan de slokdarm is dan meestal de oor zaak van de pijn. Eén op de drie patiënten met pijn op de borst blijkt geen afwijkingen aan het hart te hebben. Dat staat in het proefschrift van drs. H. Lam die promoveerde aan de Universi teit Utrecht. Lam onderzocht patiënten die met ernstige pijn op de borst in het ziekenhuis zijn op genomen, maar bij wie de car dioloog geen afwijkingen kon vinden. Van deze mensen had driekwart een afwijking aan de slokdarm en niet aan het hart. Pijn op de borst kan ontstaan door terugstromend maagzuur of door krampen in de slok darm. Lam deed zijn onderzoek met een nieuwe zogenoemde 24-uurs-recorder. Die meet de functie van de slokdarm gedu rende een etmaal. Patiënten kunnen het apparaatje bij voor beeld aan de broekriem dragen. Het apparaat meet de zuur graad in de slokdarm en de druk die de slokdarm uitoefent om het voedsel naar de maag te transporteren. Als die druk te groot is, komen er krampen. Als de patiënt pijn op de borst krijgt, drukt hij een knop in. Zo kan later worden bekeken wat er precies aan de hand was. GRONINGEN ANP Het laboratorium voor mole culaire biologie van de RU Groningen heeft eiwitten ontdekt met heel bijzondere eigenschappen. Ze kunnen volgens prof.dr. J. Wessels wellicht van nut zijn bij de behandeling van mensen met een verzwakt afweersys teem, zoals transplantatie- en AIDS-patiënten. De kleine eiwitten, hydrophobins ge noemd, worden in grote hoe veelheden door schimmels gevormd. Daarom is het, al dus de hoogleraar, des te op merkelijker dat de eiwitten zolang onopgemerkt bleven. De eiwitten werden ont dekt bij de bestudering van het erfelijk materiaal van schimmels. Terwijl het groot ste deel van de schimmel in zijn waterrijke voedselbron groeit, worden op een be paald moment schimmeldra den de lucht ingestuurd voor de voortplanting en versprei ding. Tijdens dit proces schei den de schimmelcellen de nu ontdekte eiwitten in grote hoeveelheden uit. Op het op pervlak van de celdraden, die in de lucht groeien, komen de eiwitten in het grensvlak tussen water en lucht te recht. Daar gaan de hydrop hobins spontaan over tot een waterafstotende eiwitmantel, die de gehele celdraad om geeft. Sommige van deze eiwit ten lijken volgens Wessels als belangrijkste functie te heb ben dat zij uitdroging van de celdraden voorkomen. Ande ren spelen een rol bij de vor ming van paddestoelen of maken de sporen waterafsto tend zodat deze door een zuchtje wind kunnen worden verspreid. Sony komt met videobril TOKYO RTR Het Japanse elektronicaconcern Sony is bezig met de ontwikke ling van een 'videobril'. Het prototype kreeg de naam Vi- sortron. Het apparaat bestaat uit twee schermpjes en een hoofdtelefoon en wordt gedra gen als een skibril. Het appa raatje weegt 250 gram en is het bedoeld voor mensen die lang in vliegtuig, trein of bus zitten. Het zal nog wel een jaar of twee duren voordat er een commer ciële versie van het apparaat op de markt verschijnt. Er moet eerst grondig worden onder zocht wat de effecten ervan voor de gezondheid zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22