ZonnekoningMitterrand in oorlog met eigen partij Bosnië: Een gebrek aan morele hygiëne Donaudam leidt ook tot politieke spanningen Feiten &Meningen Student verkondigt de naakte waarheid WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 2 De University of California in Berkeley bij San Francisco heeft een lange, eerbiedwaar dige traditie van tolerantie je gens individualisme, maar de 19-jarige communicatie-stu - dent Andrew Martinez lijkt nu toch de grens te hebben over schreden. De afgelopen maanden heeft Martinez rondgelopen in slip pers en een rugzak, verder niets. In een bescheiden bui bedekt hij soms zijn edele de len met een klein doekje. Maar meestal is hij helemaal naakt. Martinez, die 1,90 meter lang is en de bouw heeft van een olympische zwemmer, was op de middelbare school al tot de conclusie gekomen dat kleren 'stom' zijn. Volgens hem zou den er in de wereld veel min der neuroses zijn als iedereen Maar de wereld lijkt het niet met hem eens te zijn. De uni versiteit heeft hem voorlopig geschorst in afwachting van de behandeling van zijn zaak door de commissie voor het gedrag van studenten. „Als een professor zijn broek ten overstaan van een student zou laten zakken, zou hij zonder meer worden ontslagen", al dus Mike Smith, vice-voorzit- ter van het universiteitsbe stuur. Zelfs de studenten die in de jaren zestig in de voorhoede liepen bij de strijd voor ver nieuwing en burgerrechten lijken niet op de hand van Martinez te zijn. Er zijn talloze klachten tegen hem inge diend. Toen hij in adamskos tuum verscheen voor een le zing, verlieten twee (mannelij ke) studenten de zaal in pro test. De aanwezige docent maakte overigens geen be- Af en toe oefent de naakte Martinez met zijn skateboard op het terrein van de universi teit. De campus-politie heeft hem al twee keer gearresteerd. Toen hij zijn opwachting maakte om de aanklacht je gens hem te vernemen, was hij eveneens naakt dus werd hij opnieuw gearres teerd, dit keer door de sheriff. De officier van justitie heeft de zaak echter laten vallen. Door alle opschudding heeft de universiteit een nieuwe be leidslijn uitgevaardigd, waar door openbare naaktheid is verboden behalve in „spe ciaal hiervoor aangewezen ge bieden waar het dragen van kleding facultatief is". Marti nez overweegt naar de rechter te stappen. De winter nadert echter met rasse schreden en zijn mede-studenten vragen zich af hoelang hij de koude wind van de San Francisco Bay zal kunnen trotseren. MARGREET HESLINOA Franse president en socialisten hebben elkaar niet meer nodig De liefde tussen de Franse president en zijn Socialisti sche Partij (PS) lijkt na elf jaar danig bekoeld. De schei dingsdatum staat al vrijwel vast. Als de socialisten in maart volgend jaar de voorspelde verpletterende neder laag lijden bij de parlementsverkiezingen, zal Frangois Mitterrand de laatste twee jaar van zijn ambtstermijn met de rechtse oppositie moeten 'hokken'. FRANS GERTSEN De eerste botsing vond plaats kort na Mitterrands herverkie zing in 1988. Mitterrand wilde zijn toenmalige lieveling Lau rent Fabius tot partijleider bom barderen en daarmee tot zijn gedoodverfde opvolger. Michel Rocard en Lionel Jospin, de lei ders van twee stromingen bin nen de partij, staken daar een stokje voor. Het was het begin van een lange strijd om de macht in de partij, die ontaardde in het beruchte congres van Rennes in maart 1990. Een congres waarop de diverse troonpretendenten vechtend over de vloer rolden. Een spektakel dat de socialisten heel veel krediet en aanhang heeft gekost en volgens velen het begin van het einde van de partij vormde. Volgens sommige commentato ren heeft Mitterrand het de par tijkopstukken nooit vergeven dat ze 'zijn' partij zo door het slijk hebben gehaald. Omge keerd wordt Mitterrand verwe ten dat hij alleen maar aan zijn politieke overleven denkt en dat hij blijkt geeft van minachting voor zijn 'onderdanen' en hun zorgen. Mitterrand zou zich nauwelijks interesseren voorde grote sociale en economische problemen die Frankrijk kent en zich te veel verliezen in tacti sche spelletjes en abstracte za ken zoals hervormingen van de Grondwet. Zonnekoning Daar komt nog bij dat de re- geerstijl van Mitterrand niet be paald elegant is. De Franse pre sident ruilt premiers en minis ters in op een wijze die soms aan hofintriges ten tijde van de Zonnekoning Louis XIV doen denken. Ex-premier Michel Ro card werd vorig jaar na een da genlange en pijnlijke geruch tencampagne aan de dijk gezet en ingeruild voor Edith Cresson, die op haar beurt al spoedig plaats moest maken voor Pierre Bérégovoy. Manoeuvres waar mee Mitterrand een groot deel van het partijkader tegen zich in het harnas heeft gejaagd. De 'operette' rond de met veel tamtam door de regering gepre senteerde anti-corruptiewet be wees vorige maand opnieuw dat het tussen Mitterrand en de PS in het geheel niet meer bo tert. In het parlement kwam het tot een harde aanvaring tussen de socialistische fractie en de regering over een voorstel om het mede financieren van poli tieke campagnes door het be drijfsleven geheel te verbieden. Daarmee dreigde Mitterrand zijn gedoodverfde opvolger Mi chel Rocard in de wielen te rij den. Rocard is achter de scher men al druk geld aan het inza melen voor de dure presidents campagne van 1995. Zonder steun van het bedrijfsleven kan Rocard het wel vergeten. De re geringen daarmee Mitter rand haalde bakzeil, maar het was voor veel socialisten een nieuwe aanwijzing dat de belangen van Mitterrand en die i de PS niet meer dezelfde i. tussen Mitter- De ge week opnieuw naar buiten. In een televisie-interview pleitte Mitterrand ervoor drie in op spraak geraakte socialistische ex-ministers, waaronder oud premier Laurent Fabius, via de Haute Cour te berechten voor hun aandeel in het bloedschan- daal (het bewust gebruiken van met het HIV-virus besmet bloed door de Franse bloedbank). Daarmee zette hij de socialisten voor het blok. Wat de partij hem echter nog kwalijker neemt, is het feit dat Mitterrand in het in terview niet eens een troostend woord voor Fabius over had. Mitterrand liet zijn voormalige lieveling als een baksteen val len, zo concludeerde heel poli tiek Frankrijk. De reactie van de partij liet niet lang op zich wachten. Afgelo pen weekeinde verklaarde de partijraad zich en bloc solidair met Fabius. De socialisten slui ten de rijen, niet alleen tegen de rechtse oppositie, maar ook te gen een president die zijn par tijgenoten in de steek laat als het er op aan komt. Kritiek op het handelen van Mitterrand blijft niet langer bin nenskamers, maar wordt voor meer echt nodig hebbenEn de camera's en microfoons ge- omgekeerd. Het après Mitter- uit. Een gang van zaken die tot rand-tijdperk is aangebroken, voor kort volslagen ondenkbaar ook al blijft de president moge- was. De socialisten lijken te be- lijk nog tot 1995 zitten, seffen dat ze Mitterrand niet Straks roepen we weer dat zoiets nooit meer mag gebeuren De aanleg van de Donau-dam heeft geleid tot spanningen tussen Hongaren en Slowaken en tussen Slowaken en Tsjechen. fora epa LEIDEN» CEES VAN HOORE Er worden in Bosnië dagelijks honderden mensen vermoord, mishandeld, gemarteld en ver kracht. Om de andere week vindt men een massagraf. Dui zenden vluchtelingen worden opgejaagd naar de grenzen, grenzen die Éij nooit zullen kunnen passeren omdat Kroatië en de Westeuropese landen dat niet willen. Duizenden kinde ren, mannen en vrouwen zullen straks als honden langs de weg kant sterven bij gebrek aan kle ding, voedsel en warmte. Nog eens duizenden zullen kreperen door het op grote schaal uitbre ken van besmettelijke ziekten. Gevangenen in concentratie kampen kijken ons vanaf de te levisie en de voorpagina's van de kranten aan, hun handen in BUDAPEST. RUNA HELUNCA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Het water van de Donau in Bu dapest is inmiddels weer op het peil van vóór 24 oktober, de dag dat de Slowaken begonnen met afsluiten van de rivier en het vullen van het kanaal van de waterkrachtcentrale bij Gabcik- ovo. Maar honderd kilometer stroomopwaarts ziet de situatie er anders uit. Duizenden dode vissen, uitgedroogde rivierkre ken en een dramatische grond waterdaling vormen voor de Hongaren de bevestiging van hun gelijk: de dam is een na tuurramp. Hoe groot de schade uiteinde lijk wordt, is op dit moment niet te becijferen. De huidige situa tie is maar een tijdelijke, want uiteindelijk zal er meer water door de Donau stromen dan in deze eerste weken waarin het kanaal moet worden gevuld. Maar de eerste gevolgen van de afsluiting zijn niet onaanzien lijk. Juist in een jaargetijde waarin het krekengebied ten zuiden van Gabcikovo vanwege het hoge water geheel onder water zou moeten staan, is de waterstand lager dan ooit. Som mige delen dreigen zo sterk uit te drogen, dat de schade aan flora en fauna volgens deskun digen onherstelbaar is. Met zorg wordt ook gekeken naar het grondwaterpeil, dat op sommige plaatsen met één tot anderhalve meter zou zijn ge daald. Veel dorpen in de regio zijn afhankelijk van water uit putten. Als de situatie zo blijft, komt ook de landbouw ernstig in gevaar. Voor de Slowaken is de schade nog ernstiger dan nodig was ge weest. Bij het in gebruik nemen van de sluizen die de water stand in het kanaal en in de Do nau moeten regelen, bleken de deüren niet open te gaan. Daar door zal minstens tot zaterdag Geen volksraadpleging over deling Tsjecho-Slowakije De parlementen van Tsje chië' en Slowakije hebben gisteren in Praag en in Brati slava besloten dat de Tsjecho-Slowaakse federatie moet worden ontbonden zonder dat het volk erover wordt geraadpleegd. De par lementen hebben het federa le parlement in een geza menlijke resolutie opgeroe pen het wetsontwerp van de regering te aanvaarden over de ontbinding van de federa tie en van een referendum af te zien. Op 31 december 1992 zal Tsjecho-Slowakije plaatsmaken voor de onaf hankelijke staten Tsjechië' en Slowakije. De debatten in het federale parlement over het wetsontwerp beginnen vandaag. minder water door de Donau stromen dan de Slowaken eer der hadden toegezegd. Maar er is niet alleen materiële schade. Naast de spanningen tussen Budapest en Bratislava voelt nu ook Praag zich door de Slowaken voor gek gezet. Nau welijks hadden Tsjechoslowaak- se onderhandelaars in Brussel eind oktober een tijdelijke op schorting van de werkzaamhe den toegezegd, of de eerste vrachtwagenladingen beton blokken werden in de rivier ge stort. De EG reageerde boos en de fe derale Tsjechoslowaakse rege ring dreigde zelfs met aftreden als de Slowaken zich niet aan de Brusselse afspraken zouden houden. De Slowaakse minister van buitenlandse zaken Milan Knazko zei daarop dat Praag kon afspreken wat het wilde, maar dat Slowakije het projekt zal voltooien. Het eenzijdige be sluit toch met de afsluiting van de Donau te beginnen, was vol gens de Slowaken nodig omdat verder dralen zou hebben bete kend dat de werkzaamheden tot het voorjaar hadden moeten worden uitgesteld als gevolg van een te hoge waterstand in de Donau. Knazko zei vorige week in We nen wel dat zijn regering bereid is een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van de EG, Tsjecho-Slowakije en Hongarije onderzoek naar de stuwdam te laten doen. Als die een negatief oordeel velt, zal Bratislava zich daarbij neerleggen. Maar de Slowaken speculeren er niet ge heel ten onrechte op dat zo'n commissie niet zal besluiten dat Gabcikovo moet worden afge broken. Hongarije maakt daarom nog steeds een voorbehoud bij zo'n internationaal onderzoek. Voor lopig is overigens nog steeds onduidelijk of die commissie er echt komt. Premier Lubbers bood afgelopen week bij zijn bezoek aan Budapest de Neder landse expertise op het gebied van waterbouw aan. Maar con creet ligt er alleen maar de pro cedure die Hongarije bij het In ternationale Gerechtshof in Den Haag wil aanspannen. En dat kan niet over de dam op zich oordelen, alleen maar over de Slowaakse stap om eenzijdig de Donau af te sluiten. prikkeldraad. Wij kijken toe. Dit hebben we al eens gezien. Net alsof er een speelfilm die je al hebt gezien wordt herhaald. In teressante beelden, maar voor de tweede keer kunnen ze niet meer zo boeien. De Servische genocide is nog lang niet op zijn hoogtepunt. En niemand, maar dan ook nie mand, die daadwerkelijk iets doet. Geen land dat zegt: dit kan niet meer, hier moeten we ingrijpen met wapens, want praten helpt niet meer. Ter sus sing van ons geweten gooien we een paar hompen brood over de afrastering heen en nog een paar dollars er achteraan. En we denken: zoek het zelf maar lek ker uit daar. Ten tijde van de Vietnamoorlog kon je geen zijstraat inslaan of je kwam wel een protestmars tegen. Piet Nak liep met het hei lige vuur in zijn ogen voorop, schreeuwend: 'Johnson, moor denaar!'. Er zijn geen Piet Naks meer. Voor Bosnië althans niet. Geen enkele protestmars voor die mensen. Niks. Niemendal. We vullen een girootje in en schenken een aalmoes. Makke lijk zat. Het is alsof de Nierstich ting aan de deur komt. Ach ja, die arme mensen. Meer veront waardiging roepen die beelden uit Bosnië niet op. Toen de Spaanse Burgeroorlog uitbrak waren er hier vele, vele mensen die zich spontaan aan meldden om tegen de fascis tische troepen van Franco te gaan vechten. Nederland grom de van verontwaardiging, Ne derland liet zijn tanden zien. Nu discussiëren chefs van staven uittentreure over het feit of het voor onze jongens daar toch niet te gevaarlijk is. En onze jongens zelf zeggen en masse geen trek te hebben om naar het oorlogsgebied af te reizen. En niet alleen de dienstplichti gen zeggen dat, ook de beroeps. Hoe kan dit toch? Roepen we straks, vijftig jaar later, weer met onze huilgezichten dat dit nooit meer mag gebeuren, net zoals we dat deden na de Tweede Wereldoorlog? Hoe is dit toch mogelijk in een Bosnische kinderen zoeken naar iets eetbaars op een afvalhoop van de VN-vredesmacht in Sarajevo. Europa dat beschaafd wordt ge noemd? Twee keer hard op het gaspedaal trappen en je bent in een brandhaard die zijn weerga niet kent. Eén uurtje in een comfortabel vliegtuig en de ko gels vliegen je als een hagelre- gen om de oren. Alles, maar dan ook alles, heeft deze situatie te maken met de teloorgang van elk idealisme. Met een gebrek aan morele hy giëne ook. 'Ach', zeggen we, als we uit Amerika beelden ontvan gen waarin voetgangers gewoon over kreperende mensen heen stappen, 'dat kan bij ons toch nooit gebeuren'. Maar het ge beurt bij ons ook. Met onze goed gepoetste zevensmijlslaar- zen stappen wij heen over dui zenden lijken. Er zijn wel een paar mensen hier die al vanaf het begin van de genocide in Bosnië hebben gepleit voor een grootscheeps militair ingrijpen. Een van die mensen is Joris Voorhoeve, di recteur van Clingendael, het In stituut voor Internationale Be trekkingen. Hoewel hij toch mag worden beschouwd als een voorzichtig en tactisch man, trekt hij telkens fel van leer te gen het beleid van de Europese Gemeenschap en de VS. Maar hij vecht tegen de bierkaai. Daarom heeft hij voorgesteld om samen met het Rode JCruis een actie te beginnen: 'Help Bosnië de winter door'. Misschien dat Mies Bouwman nog kan worden ingeschakeld om deze actie een extra huilerig tintje te verlenen. 'Oh, wat ont roerend, lieve mensen. Lelystad heeft bij elkaar zo'n tienduizend gulden in luciferdoosjes gedaan! Lieve, lieve mensen. Wat zijn de Nederlanders toch gul en mee levend.' De moslims in Bosnië zijn niet antwoord: agressie, gebaat met geld of goederen. Wie een pistool tegen zijn slaap Cees van Hoore was onlangs gedrukt krijgt, heeft niet zo'n met een team van Artsen zon- trek meer in brood. De ploeg- der Grenzen in de Bosnische scharen moeten worden omge- stad Bihac, die door Servische smeed tot wapens. Op de Servi- milities wordt belegerd, sche agressie past maar een TOM JANSSEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2