'Niet dom dingen tikken, ook nadenken' Rotondes in plaats van kruisingen 't IS NIET WAAR!? Teamwerk is toverwoord in de moderne industrie Kritiek op politieberichten Het Gesprek van de Dag Leeuwepak Tweede ronde polioprik door GGD van Leiden WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 Leidse Thea Betcke kandidaat voor 'Secretaresse van het jaar' In haar kamer hangen prenten over secretaresses. Mooie juffrouwen met een laag decolleté zittend bij de baas op schoot. Thea Betcke lijkt niet op een stereotype secreta resse. Ze spot met de vooroordelen. Toch is zij een van de kandidaten voor de verkiezing 'Secretaresse van het jaar', die morgen wordt gehouden. Betcke wilde zelf helemaal niet meedoen aan de wedstrijd. Haar baas vroeg echter de deel nameformulieren aan en vulde 'zijn' gedeelte alvast in. Betcke, directiesecretaresse bij Holland Biotechnology in Leiden, hoef de niet zo nodig op de voor grond te treden. Maar ze kwam er niet onderuit. Directeur Pie- ter Koning bleef drammen en uiteindelijk vulde zij de papie ren in. Uit de zeshonderd in zendingen werden er tien geno mineerd. Betcke is een van die tien. „Ik doe gewoon mijn werk en hoef geen roem en eer. Maar nu ik in de finale zit, ga ik voor goud. Het secretaressewerk ver schilt tussen grote en kleine be drijven. Bij een klein bedrijf als het onze, moetje altijd van alles doen. Dat loopt van vuilniszak ken verwisselen tot meedenken. Een secretaresse moet niet dom dingen tikken zonder er over na te denken. Mijn baas hoeft ach teraf nooit te vragen of ik iets gedaan heb. Ik doe het gewoon. Als je enthousiast bent, komt er een hoop uit voort. In die twee jaar dat ik hier zit heb ik allerlei taken opgepakt en nu behoren ze gewoon tot mijn werk", ver telt Betcke. Ze vind haar baan niet vrouw onvriendelijk. „De stereotypen hebben weinig met de werke lijkheid te maken. Een directeur hangt veel op aan een goede se cretaresse. Mijn baas blijft de baas. Daar is hij directeur voor. Ja goed, ik ben ondergeschikt. Maar hij luistert wel naar mij. Ik ben geen slijmtype. Als hij vraagt of ik een fax wil versturen terwijl ik denk dat hij beter even kan bellen, verstuur ik die fax niet. Dan dramt hij eerst, maar belt toch op. Achteraf geeft hij mij gelijk. In dit bedrijf luistert men naar elkaar", zegt Betcke. Het werk van Betcke beperkt zich niet tot typen en telefone ren. „Het bedrijf doet veel za ken met Amerika daarom heb ik veel correspondentie in het En gels. Verder heb ik de agenda in beheer en regel ik tickets en ho tels voor de buitenlandse rei zen. Ik zorg ook voor perso neelszaken en notuleer de di rectievergaderingen. Samen met mijn baas organiseer ik een groot Europees congres en een dag in de week doe ik de boek houding. Van de boekhouding klopt mijn hart niet sneller, maar het is mijn eer te na om het niet te doen. Het werken met de computer heb ik mijzelf aangeleerd. Het irriteert mij mateloos als ik iets niet begrijp. De eerste dagen dat ik hier werkte zag ik het niet zitten om dat ik de terminologie niet ken de. Ik wil altijd alles begrijpen." vertelt Betcke. Pieter Koning, directeur van Holland Biotechnology, vindt Betcke een goede secretaresse juist omdat ze de biotechnolo- gisch jargon zo snel eigen heeft gemaakt. „Een secretaresse iso leert zich of ze maakt zich de materie eigen en speelt een we zenlijke rol in het bedrijf. Dat De redactie van Het Gesprek van de Dag is op zoek naar mo derne vertelsels met ongeloofwaardige gebeurtenissen. Enkele daarvan werden afgelopen week al geplaatst. Mensen die een sterk verhaal hebben, kunnen die nog steeds opsturen naar het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Maar u kunt uw verhaal ook aan ons vertellen: tel. 071 - 161440. Voor elk verhaal dat in de krant komt, stellen wij een beloning van 25 gulden beschikbaar. Thea Betcke: „Nu ik in de finale zit, ga ik voor goud." foto loekzuyderduin laatste heeft zij heel goed ge daan. Ze heeft grip op de mate rie gekregen en kan functione ren in een veld dat verdomd moeilijk is", vindt Koning. Koning heeft haar voor de ver kiezing opgegeven omdat het altijd de grote bedrijven zijn die in de schijnwerpers staan. „Met dit soort zaken gaat het altijd om grote namen terwijl het midden en klein bedrijf heel be langrijk is voor de Nederlandse economie. Thea heeft het heel knap aangepakt en speelt een belangrijke rol in het teamge- beuren. Ze houdt het team staande. Ze moet de verkiezing winnen omdat ze een verdomd goede kracht is. Zo'n wedstrijd geeft ook aan dat bedrijven als deze niet bestaan bij de gratie van de directeur of de weten schapper maar dat er ook ande re mensen zitten achter het suc ces", aldus Koning. ELLY HEKMAN Het was in de zomer van 1938 circus Sarassani z'n tenten ïr eens opsloeg op het Schuttersveld in Leiden. ras toen 15 jaar en dol op circussen, als ik weer de gele genheid had was ik op het Schuttersveld aanwezig bij de opbouw der tenten. Het was n ook zo, dat je tegen een ge ringe vergoeding(of een vrijkaartje) kon helpen bij de opbouw, sjouwen, boodschap pen doen enz. Maar ik wilde meer, ik wilde op de een of andere manier direkt betrokken zijn, ik wilde in de piste. Ik kreeg toen de gelegenheid wensen kenbaar te maken bij de spreekstalmeester die veel contact had met de arties- n, hij zou voor me informe- Toen ik me de volgende dag ïr bij hem meldde zei hij dat hij goed nieuws had, ik moest bij hem in de wagen komen ir hij me vertelde wat ik zou moeten doen. Hij zei dat er een van de vier leeuwen was doodgegaan en of ik bereid was in een prachtig leeuwenpak de komende voor stelling als vierde leeuw op te treden, ik zou daar 2,50 per optreden voor ontvangen. Ik had in die tijd 0,50 z per week dus dat was een heel bedrag, maar toch ook weer niet veel voor zo'n stunt. Ik besloot het te doen en na een paar uur oefenen kende ik alle bevelen en bewegingen van de dompteur die mij verzekerde dat er geen enkel risico aan ver bonden was, de andere drie leeuwen zouden er niets van merken, zo zei hij. Naarmate het tijdstip voor de avondvoorstelling naderde des te zenuwachtiger werd ik, bo vendien kreeg ik spijt van m'n genomen beslissing, maar m'n trots kreeg de overhand. Direkt na de pauze sloop ik via de kruipkooi de met ijzeren hekken omgeven piste in en ging net als de andere leeuwen op m'n podest zitten rillend en trillend over al m'n ledematen. Na de aangeleerde spring- en evenwichtsnummers moesten we op het eind midden in de piste voor de dompteur gaan liggen met de koppen tegen el kaar. Ik lag er als eerste, drei gend en grommend stapte nummer 2 naar het midden der piste waar ik verstijfd van angst m'n hart in m'n keel voelde bonken. Langzaam en majestu eus kwam nummer 2 naast me liggen, ik zag hem z'n grote muil openen van waar uit plots een stem kwam die vroeg: vre- dien jij ook maar 2,50 per avond? Ingezonden door J. Doel uit Leiden Zuid-Holland gaat verkeer op provinciale wegen aanpakken Traditionele ondernemer sterft uit DEN HAAG/LEIDEN MONICA WESSELING Alle wegen in de provincie, waar een maximum snelheid geldt van 80 kilometer, moeten veili ger worden. Door het aanleggen van tientallen rotondes en een intensieve snelheidscontrole moet dat doel worden bereikt. Het systeem om gevaarlijke kruispunten ('black spots') stuk voor stuk te beveiligen, wordt daarmee losgelaten. Deze werk wijze leidt wèl tot een daling van het aantal gewonden en do den, maar naar het oordeel van de provincie niet voldoende. De meeste problemen doen zich voor op de wegen waar slechts 80 mag worden gereden. Die grens wordt vaak overschre den en daarom wil de provincie een groot aantal kruispunten vervangen door rotondes. Deze zijn veiliger omdat de voorrang duidelijk geregeld is. Bovendien zijn ze overzichtelijker dan een normaal kruispunt en daardoor zal de doorstroming van het verkeer beter zijn. Samen met de politie wil de provincie de overtreding van het maximumsnelheid terug dringen door extra controles. Die zullen, volgens verkeersge- deputeerde T. Jansen, deel gaan uitmaken van een uitgebreid pakket van maatregelen. In de buurt van Alphen aan den Rijn zijn bijvoorbeeld goede ervarin gen opgedaan met de combina tie van waarschuwingsborden en -lichten, een andere bocht en de aanplant van bomen langs de weg. Bomen wekken LEIDEN JAN WESTERLAKEN Staatssecretaris Kosto (justitie) vindt dat de politie geregeld te gekleurd of voorbarige voorlich ting geeft. Topambtenaar Van Dijk uitte die kritiek op politie berichten gisteren namens hém op een symposium over recht en media in Leiden. Dit was door de 75-jarige studentenver eniging Grotius van de faculteit rechten georganiseerd. Volgens Kosto moet de bericht geving van de politie zijn geba seerd op feiten. Daarbij moet het principe gelden dat iemand pas schuldig is, als de rechter dat heeft uitgesproken. Een zaak waaraan veel publiciteit wordt gegeven voor die bij de rechter dient, kan negatieve ge volgen hebben voor het proces. Dit leidt in veel gevallen tot een lagere straf. Recht en media trok zo'n vierhonderd toehoorders naar de Stadsgehoorzaal waar mr. A. de suggestie dat er hard wordt gereden. Binnen enkele weken wordt begonnen met de aanleg van ondermeer een rotonde op van Delden, president van de rechtbank in Den Haag, onder meer opmerkte dat in Neder land fatsoenlijke journalistiek wordt bedreven. Hij doelde daarmee op de schandalen in het buitenland, die tot in details in de roddelpers worden be schreven. Volgens hem verva gen ook hier de grenzen. De journalist, zei hij, gaat ook steeds vaker zelf op onderzoek uit. Hij wacht niet meer op hap klare brokken, maar speurt ze zelf op. Blootstellen Van Delden is van mening dat burgers in de krant niet mogen worden blootgesteld aan ver dachtmakingen. Met hoge bo de aansluiting van de de snel weg Den Haag/Amsterdam (A4) met de Ripselaan in Alkemade. Ook met de aanleg van een men, zei hij, hoeft de pers niet zo zorgvuldig om te gaan, maar wel met de individuele burger. In zijn ogen is justitie soms overdreven voorzichtig met het verstrekken van gegevens. „Het gebeurt ook dat justitie de pers nodig heeft. Vaak staat ze voor aan en maakt opnamen die jus titie graag wil hebben. Ik vraag me af of justitie aanspraak kan maken op foto's, beelden en stukken die nog niet zijn gepu bliceerd." De journalist heeft verscho ningsrecht waarop hij zich in dat soort gevallen kan beroe pen. Van Delden: „Justitie moet iets niet te snel willen hebben. Laat ze eerst zelf zoeken. Lukt het niet iets boven water te krij- rotonde in Moordrecht en een in Monster wordt de komende weken begonnen. Voor de maatregelen in het gen, dan kan zij altijd nog bij de journalist aankloppen. Maar dan alleen over zaken die van belang zijn, niet voor kleine dingen." Televisie in de rechtzaal? Van Delden voelt daar niet veel voor. Bij een kort geding heeft hij daar geen moeite mee, maar als het om een strafzaak gaat moet een advocaat er goed bij stil staan wat voor beelden er kun nen worden uitgezonden. Van Delden: „Veel pers, geen punt, maar geen televisie." Mr. G. Spong, strafpleiter uit Den Haag, vergeleek het straf recht en de media met een echtpaar dat een slecht huwelijk heeft, maar niet buiten elkaar kan. Als voorbeeld daarvan kader van de zogeheten duurza me verkeersveiligheid heeft de provincie voor komend jaar drie miljoen gulden beschikbaar. noemde Spong het feit dat ver zoeken om nader onderzoek, dat nieuw licht op een zaak kan werpen, met regelmaat van de klok worden afgewezen. Dan gebeurt het wel eens dat een advocaat een journalist inscha kelt om dat onderzoek te doen, zei hij. Een weekblad deed dat ooit toen een hardnekkig ge rucht de ronde deed dat een Nederlandse kapitein versteke lingen over boord had gezet. Zijn mening over tv in de rechtzaal? Het kan als een ver dachte of slachtoffer niet her kenbaar in beeld komt, aldus Spong. „Ze dwingen een officier van justitie en rechter tot grote re zorgvuldigheid. De camera's dragen eraan bij dat ze zich be ter opstellen tegenover de ver dachte want dat laat nogal eens te wensen over. Soms krullen mijn tenen ervan en moet je hen zelfs tot de orde roepen. Kortom, publiciteit verhoogt de kwaliteit van het strafrecht." LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Produktiebedrijven moeten zich aanpassen en concurreren met serviceverlening, want iedereen maakt tegenwoordig produkten van uitstekende kwaliteit. Zo'n omschakeling heeft grote gevol gen voor de manier van werken binnen de bedrijven: minder traditionele gezagsverhoudin gen en meer mensen die geza menlijk verantwoordelijk zijn voor een deel van de service en produktie. Dat zei R.V. Strobos, alge meen directeur van Heineken Nederland, gistermiddag in de Pieterskerk in Leiden. Strobos sprak op het symposium 'Toen, nu en morgen,' georganiseerd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de LVI Vereni ging voor ondernemingen, de vroegere 'Leidsche Vereeniging vanlndustrieelen'. De industrie wordt een dienstverlenende bedrijfstak, stelde Strobos vast. Ten eerste moet je als ondernemer duide lijk weten wie je klanten zijn. Voor Heineken zijn dat niet in de eerste plaats de 'gewone' consumenten, maar de horeca en de detailhandel. Die groep krijgt van Heineken dan ook een uitgebreid pakket diensten aangeboden, uiteenlopend van soepele betalingsregelingen tot adviezen van de eigen juridi sche dienst en een 'last minute' leverantie-service. Deze dienstverlenende werk wijze heeft consequenties voor de interne organisatie van een bedrijf. Omdat snel op (service- Jvragen uit de markt gereageerd moet worden, delegeert de top van een bedrijf zo veel mogelijk verantwoordelijk naar lagere ni- Daar is niet langer één baas verantwoordelijk, maar een team dat gezamenlijk het werk moet inventariseren en uitvoe ren. „Die teams zijn door inter ne contractrelaties verbonden. Als ze falen ten opzichte van el kaar worden ze net zo hard aan gepakt, als wanneer ze tegen over een klant te kort zouden schieten." Die andere stijl van werken vereist volgens Strobos 'een mentale omschakeling'. De traditionele ondernemer is gewend te denken in hiërarchi sche verhoudingen, terwijl nu meer openheid, meer commu nicatie, het parool is. Bij Heine ken heeft het nieuwe model de afgelopen twee jaar goed ge werkt, verzekerde de Heineken- topman zijn gehoor. „Mensen krijgen snel meer verantwoor delijkheid en ze zijn beter ge motiveerd. Maar vooral blijkt het succes natuurlijk uit de be tere resultaten." Meer ambtenaren pakken de flets naar hun werk DEN HAAG Steeds meer medewerkers van de provincie Zuid-Holland laten hun auto staan. Ze hebben hun auto verruild voor de fiets of het openbaar vervoer om naar hun werk te gaan. De provincie sti muleert de ambtenaren door fietsvergoedingen en gratis OV- kaarten te verstrekken. Slechts 20 procent rijdt met de auto van huis naar het werk op en neer. Het streven was om het aan tal autokilometers woon-werk- verkeer met 20 procent te ver minderen. Uiteindelijk is dat 30 procent geworden. In vergelij king met andere vervoerplan nen in Nederland is dat volgens de provincie een goed resultaat. Het vervoerplan van de pro vincie heeft betrekking op bijna 1600 ambtenaren. Om die me dewerkers uit hun auto te krij gen is er in het provinciege bouw een 'halte' geïnstalleerd. De halte is een servicepunt waar het werkverkeer van de medewerkers geregeld wordt. Ze krijgen daar een kaartje voor het openbaar vervoer of een dienstauto ter beschikking. Leids symposium over recht en media De GGD Leiden begint volgende week met de tweede tieronde tegen polio (kinderverlamming). Maandag 23, woens dag 25 en donderdag 26 november kunnen zij die op 12 of 13 oktober een roze of blauw formulier hebben gekregen, zich voor de tweede keer laten prikken. De mensen die ervoor in aanmerking komen, moeten aan vier voorwaarden voldoen: ze moeten in Leiden of naaste omgeving wonen, tussen de 13 en 41 jaar oud zijn en voor het eerst in ok tober een prik hebben gehad. Hun formulier moeten ze meene men. Voor deze mensen geldt dat ze in mei 1993 nog eens een derde inenting krijgen. Niet in aanmerking voor een vaccinatie komen zij die ouder zijn dan 41 jaar. Ook degenen die 18 jaar en ouder zijn en afkomstig uit andere landen, inclusief Turkije, Marokka en Suriname, hoeven zich niet te laten'prikken. Voor de tweede ronde kan men op de volgende plaatsen te recht: maandag 23 november: Roelofarendsveen: 9.30-11.30 uur, Kruisgebouw, Spoorstraat 1; Oegstgeest: 14.00-15.30 uur, Kruisgebouw, Lijtweg 7; Voorschoten: 9.30 uur-11.30 uur, Ds. Fortgensgezondheidscen- trum, Prof. Van der Waalslaan 25. woensdag 25 november: Zoeterwoude-Dorp: 9.00-10.30 uur, Kruisgebouw, J. van Ban- ningstraat41; Leiderdorp: 14.00-16.00 uur, kantine Gemeentewerf, Simon SmitwegÓ; Leiden: 17.30-19.30 uur, GGD, Roodenburgerstraat la. donderdag 26 november: Leiden: 9.00-12 uur, Gezondheidscentrum Stevenshof, T. Mans- holtstraat 3; Leiden: 17.30-19.30 uur, GGD, Roodenburgerstraat la Wie vragen heeft over polio kan daarmee terecht bij de GGD, tel. 071-163333.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19