Vliko mag lozen op poldersloten Buurtbus Zoeterwoude onmisbare schakel Regio Leiden 'Als er maar niet te veel bezoek komt' 'De schoonmaakkast had nooit open mogen staan' Warmond blijft bij bouw woningen op KPM-terrein WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 redactie miep de g h buitink astrid van den berg Raad van State wijst bezwaren af 'Als het regent moeten we bij elkaar op schoot zitten Afvalverwerkingsbedrijf VLiko in Leiderdorp mag door gaan met het lozen van regenwater op de sloten in de Achthovenerpolder. De Raad van State heeft de bezwa ren van omwonende agrariërs tegen de lozingen verwor pen. leiderdorp*voerd en de overige afvalstoffen, zoals puin, hout en zand wor den op het terrein van het be drijf opgeslagen. De Raad van State stelt dat er genoeg controlemogelijkheden zijn om het door Vliko afgevoer de regenwater na te kijken op mogelijk vervuilende stoffen. „De aan het hemelwater gestel de eisen zijn toereikend met het oog op de bescherming van de kwaliteit van het oppervlakte water. De door de boeren voor gestelde afvoer van hemelwater op het riool of de Oude Rijn is dan ook niet noodzakelijk", al dus het rechtscollege. caroline van overbeeke De Leiderdorpse boeren had den bezwaar gemaakt tegen de lozingen van Vliko: het regen water dat het bedrijf van zijn terrein aan de Achthovenerweg afvoert, zou vervuild zijn met afvalstoffen. De in het omrin gende weiland grazende koeien drinken dat water en zouden er volgens de agrariërs ziek van kunnen worden. De veehouders willen dat het hemelwater voortaan op het riool of in de Oude Rijn wordt geloosd. Volgens de Raad van State is er niks mis met de lozingsver gunning die aan Vliko is ver leend volgens de wet 'verontrei niging oppervlaktewateren'. Vli ko zamelt bouw- en sloopafval in met behulp van containers en sorteert dit afval in een over dekte loods met een vloeistof dichte vloer. Schadelijke stoffen worden voor verwerking afge- De boeren zijn ook bang dat het regenwater van de niet ge asfalteerde delen van het Vliko- terrein doorsijpelt naar de bo dem en uiteindelijk het grond water vervuilt. Volgens de Raad van State echter heeft dit pro bleem niks met de lozingen op het oppervlaktewater te maken, en 'kan dit bezwaar daarom in deze procedure geen rol spe len'. Angst Omwonende C. Bos is teleurge steld over de uitspraak. „Het ri sico van vervuiling is ons in ziens wèl aanwezig. In het ver leden hebben we al eens last ge had van olieresten in de sloten. En we hebben toen niet kunnen achterhalen waar het vandaan kwam. Dat is ook onze grote angst: dat we straks niet kunnen achterhalen wie de vervuiler is. We weten ook niet zeker of het hoogheemraadschap het regen water van Vliko inderdaad wel regelmatig controleert. Wij vin den dat je het zekere voor het onzekere zou moeten nemen en het regenwater van alle bedrij ven op het riool of de Oude Rijn moet lozen." Bos en zijn collega-agrariërs willen nu uitzoeken in hoeverre ze de milieudienst van de poli tie kunnen inschakelen. „Wel licht kan die milieudienst gaan controleren bij Vliko en andere bedrijven. We willen het er in elk geval niet bij laten zitten want we hebben bèlang bij schoon slootwater." Wethouder: condoomautomaten bij scholen in Oegstgeest antoon koch Wethouder A. Kohlbeck (PvdA/onderwijs) over weegt in navolging van Leiden condoomauto maten te plaatsen in Oegstgeest. De automaten wil hij ophangen bij middelbare scholen en in openbare gebouwen. CDA'ster P. Mandema reageerde gisteravond in de commissie onderwijs niet onverdeeld en thousiast op het plan: „Hoe laag is de drempel dan? Kunnen de kinderen van de basisscholen er dan ook gebruik van maken?", zo vroeg zij zich af. Ook I. Kotterman van de WD had haar twijfels: „Als je dergelijke automaten ophangt, ga je kinderen juist aanmoedigen om 'het' te doen." Kohlbeck: „Behalve op scholen, kunnen con doomautomaten bijvoorbeeld worden opgehan gen in het clubgebouw van de SJJO aan het Boerhaaveplein of zelfs in het raadhuis. Maar verwacht niet dat ik net als een Leidse collega wethouder een dergelijke condoomautomaat officieel in gebruik zal nemen." zoeterwoude astrid v Ergens halverwege de route waarschuwt een bejaarde man op klompen met een armgebaar de chauffeur. Achter hem komt zijn vrouw. Ze heeft last van haar heupen en komt met haar krukken maar moeizaam in het gele voertuig. „Je komt me ze ker niet halen, vanmiddag op Westend?", vraagt ze. „O jawel hoor", luidt het antwoord, „dat vraag ik wel even aan Kees. Die lost me dadelijk af." De buurtbus in Zoeterwoude bestaat tien jaar. Inwoners van het dorp maken er veelvuldig gebruik van. „Ik rij al tien jaar mee met de bus", vertelt de vrouw. „De allereerste keer dat de bus reed kwam hij me ook halen. Ik weet het nog goed, we gingen toen kaarten in Gelders- woude. Ideaal vonden we het." Haar medereizigers zijn net zo tevreden over de busdienst, die dagelijks drie keer dezelfde route rijdt tussen 7.30 en 17.30 uur. Doordeweeks voert het tra ject door de Zuidbuurt, Zoeter woude, Weipoort, Hazerswou- de-Rijndijk, Benthuizen, West einde en Hazerswoude-Dorp. In het weekeinde rijdt de bus al leen naar het Elisabeth-zieken- huis in Leiderdorp. „Ik heb zelf geen auto, dus ik moet wel met de bus naar het ziekenhuis", vertelt een jonge vrouw bij de halteplaats bij het Elisabeth-ziekenhuis. „Twee tot drie keer per week rijd ik mee naar Leiderdorp. De buurtbus doet er ongeveer twintig minu ten over. Als ik met de gewone bus naar het Elisabeth ga, moet ik eerst naar Leiden en daar overstappen. Dan ben ik ruim een uur onderweg." Kaartmiddag De buurtbus heeft veel bejaarde klanten. Zij maken dankbaar gebruik van de dienst als zij naar de Eendenkooi in Zoeter- woude-Rijndijk gaan voor hun kaart- en biljartmiddag. „De be jaarden betalen een geredu ceerd tarief', vertelt chauffeur J. van Rijn, die al vier jaar zo'n twee keer per week 'dienst Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de buurtbus deelt de chauffeur een bloemetje uit aan zijn passagiers. draait'. „Een vierrittenkaart kost hen 3,30 gulden. Ook kinderen die ik naar en van school breng, betalen het goedkope tarief. Voor anderen kost een vierrit tenkaart 6,60 gulden." Via de Ommedijkseweg en de Weipoortseweg gaat het rich ting Noord-Aa. De weg is smal en slecht. Het water van de slo ten staat tot aan het randje van de dijk. „Lijnbussen komen hier niet", aldus de chauffeur. „Het is hier veel te smal. Er kan geen auto meer langs als die hier rij den. Bovendien kunnen ze hier niet keren. Voor mensen die langs deze route wonen, is de buurtbus een uitkomst. Veel vrouwen gaan met me mee om het dorp boodschappen te doen. Ze stappen weer in als ik m'n rondje naar Benthuizen heb gemaakt." Sinds september van dit jaar doet de buurtbus ook de scho len in het dorp aan. Tussen half vier en kwart voor vier rijdt Van Rijn langs het Westwoud en de Klaverweide, daarna langs de Corbuloschool. Een handjevol kinderen stapt in. „Vorige week was het veel drukker", wil een jongetje wel kwijt. „Toen moes ten we bij elkaar op schoot zit ten." Van Rijn beaamt het. „Vooral als het slecht weer is, is het druk. Als de zon schijnt, gaan veel kinderen met de fiets naar school." Doordat de scholen in de route zijn opgenomen en het gereno veerde Weddepad en Broekweg weer in gebruik zijn genomen, hoopt het buurtbus-comité dat het aantal reizigers weer een beetje zal aantrekken. „Vorig jaar was er een terugloop van het aantal reizigers", vertelt se cretaris J. Harland. „Dat had al- foto jan holvast les te maken met de afsluiting van het Weddepad en Broek- weg. De bus moest omrijden, had een andere dienstregeling. Daardoor stonden er wel eens mensen voor niets te wachten." „Maar nu de twee wegen weer open zijn, merk je dat de belangstelling weer toeneemt. In de eerste helft van november waren er al vijftig passagiers meer dan het jaar ervoor. Uit eindelijk willen we weer naar zo'n 4500 tot 500 reizigers per jaar. Net als in '87. Toen hadden we een record van 5200 passa giers." Vrouw rukt spiegels van auto's voorschoten Een 24-jarige inwoonster van Voorschoten is van nacht om half vier aangehouden. De jonge vrouw had op de Leidseweg zeven personenauto's beschadigd door de spiegels af te breken. Op deze manier probeerde zij de aandacht van de po litie te trekken. Dat is haar gelukt, de vrouw is meegenomen naar het bureau. Auto in brand op Veurseweg voorschoten Op de Veurseweg in Voorschoten is gistermiddag het motorgedeelte van een personenwagen volledig uitgebrand. De bestuurster van de auto had problemen met de motor. Toen zij opnieuw wilde starten bleek de motor in brand te staan. De brandweer bluste het vuur. Oudste Zoeterwoudse wordt 100 zoeterwoude Bejaarde overlijdt na eten chloortabletten arieschakenbosch Warmond houdt vast aan het bebouwen van het KPM-terrein. De bezwaren tegen de bouw werden gisteravond in de com missie ruimtelijke ordening ver worpen. De protesten van zeven Warmonders richten zich voor namelijk tegen de verwachte verkeersoverlast, het ontbreken van speel- en groenvoorzienin gen in het plan en de procedure die is gevolgd voor het wijzigen van het bestemmingsplan. De plannen voor de bebou wing van het Warmondse jacht- havengcbied dateren al van een jaar of tien geleden. Vorig jaar wilde het college van Ben Wal een exploitatieovereenkomst met een projectontwikkelaar sluiten. Maar de reacties van de omwonenden waren zo heftig, dat het college besloot het on derwerp voorlopig van de agen da te halen. Na een aantal gesprekken met de omwonenden keurde de gemeenteraad in april de ex ploitatie-overeenkomst toch goed. Alleen Progressief War mond (PW) was tegen omdat in het gebied geen sociale woning bouw wordt gerealiseerd. Ter compensatie kreeg de gemeen te echter 760.000 gulden om eventueel sociale woningbouw elders in Endepoel III mo gelijk te maken. Vooral de bewoners van de Teylingerkade zijn bevreesd voor de toename van het ver keer door hun straat en par keeroverlast. Bewoner P. Wasse naar drong er vanaf de publieke tribune op aan om het toege zegde 'autoluw' houden van de Teylingerkade ook in het be stemmingsplan vast te leggen. „Dat geeft dan tevens de gele genheid een speelvoorziening te realiseren." Bewoner N. Koem an meende dat het veranderen van de jachthavenbestemming in een woonbestemming strij dig is met het recreatiebeleid van de gemeente. Wethouder J. Wassenaar wil de echter niet verder gaan dan de toezegging dat hij gaat on derzoeken of de overlast van verkeer kan worden beperkt. Over de wijziging van het be stemmingsplan zei hij: „Het handhaven van de huidige be stemming maakt de vestiging van een vervuilend bedrijf mo gelijk. We hebben daarom deze keuze gemaakt om grip te heb ben op de ontwikkelingen." VRIJE TUD Expositie René de Korte en Tineke van Gils exposeren van 14 novem ber tot en met 10 december in Galerie het Oude Raadhuis in Warmond. De Korte toont schil derijen en acryl en Tineke van Gils keramiek. Klucht De afdeling toneel van de vere niging St. Matthias voert op vrij dag 20, zaterdag 21 en vrijdag 27 november de klucht 'Een be zem voor de bruid' op. Plaats van handeling is 't Trefpunt aan de Herenweg 80 in Warmond. Aanvang kwart over acht. jan de vries Cornelia Belt is de oudste in woonster van Zoeterwoude. Gisteren werd zij honderd jaar oud. Precies een eeuw geleden werd mevrouw Belt, 'juffrouw hoor', in Stompwijk geboren op een kaasboerderij vlakbij de Zoeterwoudse Geerweg. Al vroeg moest ze meehelpen en omdat haar broers een kaaszaak hadden in Den Haag, stak ze ook in de hofstad een handje toe. „Dan moest ik eerst door Stompwijk naar de Kniplaan. Die liep ik af naar de Vliet en die stak ik dan met een pontje over. In Voorschoten nam ik de Blau we Tram naar Den Haag." In 1924 kwam Cornelia Belt in Zoeterwoude werken op de kaasboerderij van haar zus aan het Westeinde. Zij hielp ook mee met het grootbrengen van de kinderen van het gezin De Jong. Als dienstbode-kinder meisje heeft ze veel betekend voor deze kinderen en vele an deren dikke zestigers nu. „Voor mij is zij een tweede moeder geweest", vertelt de Zoeterwoudse mevrouw Van Diemen, een vaste bezoeker van 'tante Kee'. Het was hard werken bij de familie De Jong. „Maar daar word je niet slechter van", be nadrukt Cornelia. „Eerst moest ik 's morgens om half vijf het waterfornuis aanmaken om re genwater te koken voor de kaas makerij. de was en het eten. Een waterleiding hadden ze nog niet aan de Westeindseweg en de wc was buiten. Die weg werd daar om ook wel 'de hel' genoemd. Daarna ging ik koeien uit het weiland naar de stal brengen. Met mooi weer was dat heel lekker." De Zoeterwoudse hielp met kaasmaken, ze schuurde de klompen wit met schelpenzand, maakte het boenhok schoon en deed de was. Gezond Nu woont Cornelia Belt alweer 24 jaar in verzorgingshuis Emmaus. Ze is nog gezond en redelijk ter been. „Ik scheel niks naar ik weet." Met haar vrien din die 83 is, maakt ze regelma tig een wandelingetje rondom Huize Emmaus, sinds twee jaar met een stok. De dorpsoudste heeft een vaste leefregel die ze vaak her- hillegom kees jongsma vervolg voorpagina „Een tragedie, waarschijnlijk ontstaan na een menselijke fout." Zo omschrijft M. Buik, adjunct-directeur zorg van ver pleegtehuis Den Weeligenberg, het overlijden van een 91-jarige bewoonster vorige week woens dag na het eten van een of meer chloortabletten. „De schoon maakkast had natuurlijk nooit open mogen staan. Het is moei lijk te achterhalen wie de kast voor het laatst gebruikt heeft, maar eigenlijk vinden we dat niet zo belangrijk. In dit soort zaken ben je niet op zoek naar de dader." Een personeelslid van het ver pleegtehuis betrapte vorige week woensdag aan het einde van de middag de drie bewoon sters. Zij zaten op een bankje bij de schoonmaakkast op de afde ling en hadden chloortabletten van het merk Stafilex in hun hand en in hun mond. De zeer giftige tabletten, die eruit zien als pepermuntjes, worden ge bruik bij het aanmaken van chloor voor schoonmaakwerk - zaamheden. Op de afdeling waar het incident zich afspeelde wonen dertig merendeels de menteouderen. Het personeel van Den Weeli genberg trekt zich de tragedie zeer aan. „Je probeert voor de bewoners in de nadagen van hun leven een sfeer te creëren waarbij de veiligheid net zoals thuis hoog in het vaandel staat. En dan gebeurt er zoiets", zegt Buik. „Het heeft bij het verple gend personeel een diepe in druk achtergelaten. Als alles achter de rug is gaan we met al le betrokkenen deze nare erva ring proberen te verwerken." De technische recherche van de rijkspolitie Hillegom onder zoekt of bij het overlijden van de vrouw sprake was van ver wijtbaar menselijk handelen. Buik: „Als een verpleegkundige de deur vergeten heeft dicht te doen, dan spreken we van een menselijke fout. Als het slot van de deur defect was, dan spreken we van een technische fout." „Hoe zorgvuldig het perso neel ook handelt", stelt Buik, „dit soort tragedies is niet uit te bannen. We kunnen moeilijk op elke kast met schoonmaakmid delen een alarm met zwaailicht zetten. Hoe triest ook, maar in dit geval kan je alleen maar spreken van een heel vervelen de samenloop van omstandig heden." Dorpsoudste Cornelia Belt. Een tweede moeder voor veel inwoners van Zoeterwoude. foto jan holvast haalt: ,,'s Morgens vroeg op en verzorgers pas on 's avonds vroeg naar bed." Ja-' staan. „Maar ik g renlang betekende dit voor de gen uur naar bed. Zoeterwoudse om vier uur voor Op veel bezoek dag en dauw op en om negen jaardag heeft ze het niet zo. „Ik feest in Don Bosco, uur weer onder de wol. De hoop niet dat er veel komen. Ik tachtig familieleden en beken laatste jaren mag ze van haar denk dat ik de deur maar op den haar de hand schudden. half acht op- slot doe en in bed ga liggen." i wel om ne- Maar helaas, die verjaardags wens kwam niet uit. Cornelia haar ver- werd gisteren onthaald op een Parkeerplaatsen sneuvelen door noodlokalen Haaswijk school De Springplank in Haas- wijk krijgen de komende jaren met ruimtegebrek te kampen maar minder dan oorspronke lijk werd aangenomen. „Het zullen eerder vier dan zes nood- lokalen zijn die in de nabijheid van de scholen worden ge plaatst. De noodlokalen komen dus niet in de nieuwe woonwijk Morsebel", aldus Kohlbeck. D66-raadlsid E. van Oort- merssen betreurde het dat de opvang van de leerlingen in Haaswijk niet in zogenaamde 'schoolwoniningen' kan. Dit zijn lege woningen van woning bouwvereniging Buitenlust die als schoollokaal kunnen worden ingericht. Kohlbeck: „De af stand tot de schoolgebouwen is te groot. Daarom is dat idee niet uitgevoerd." antoon koch De nieuwe noodlokalen bij de basisscholen Joris de Witte en De Springplank in de Oegst- geester woonwijk Haaswijk, gaan ten koste van parkeer ruimte in de Jan Wolkerslaan. De lokalen worden vermoede lijk begin 1994 geplaatst. „Voor dat we tot plaatsing van de noodlokalen overgaan, wachten we het rapport af van het on derzoeksbureau Advisie. Daarin staan de bijgestelde prognoses van leerlingenaantallen voor de komende jaren. Dat rapport komt begin volgend jaar", ver klaarde wethouder A. Kohlbeck (PvdA/onderwijs) gisteravond in de commissie onderwijs. Zowel de christelijke Joris de Witteschool als de openbare

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18