Parkeeroverlast kwelt Vreewijk 'SKM wist in september al van precariorechten' Leiden Wethouder krijgt vertrouwen raad WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 BEGROTING '9 3 Bewoners bezinnen zich op acties Bewoners uit Vreewijk willen actie gaan voeren, als er geen maatregelen worden genomen tegen de parkeer overlast in de wijk. In een brief aan het college van bur gemeester en wethouders, voorzien van een kleine hon derd handtekeningen, vragen de bewoners om een on derzoek en oplossingen. Als die uitblijven, overwegen de wijkbewoners om bijvoorbeeld zelf straten af te sluiten. LEIDEN EMIEL FANGMANN Overigens lijkt er binnen afzien bare tijd een oplossing voor de Vreewijkers in zicht. Het voor stel van het CDA om het par- keerrestrictiegebied naar Vree wijk, de gehele Academiewijk en Tuinstadwijk uit te breiden, is gunstig ontvangen door het college van burgemeester en wethouders. Of daarmee alle kou uit de lucht is, blijft de vraag. Niet alle wijkbewoners zijn gecharmeerd van het stren ge parkeerbeleid. Sinds een deel van de aan grenzende Academiewijk deze zomer tot parkeerrestrictiege- bied werd verklaard, zeggen de bewoners van Vreewijk zelf moeilijk een plek te kunnen vinden. Daarnaast is er overlast van rondrijdende auto's en wordt op stoepen en fietspaden geparkeerd. 'Vreemde' auto's zouden dagen en zelfs weken op dezelfde plaats staan. Het zou vooral om wagens van stu denten gaan die in de Acade miewijk niet voor hun wagen willen betalen en geen vergun ning hebben. Met name de Wit te Singel, de Jan van Goyenka- de, de Bilderdijkstraat, Vree wijkstraat, Hugo de Grootstraat en Gerrit Doustraat zouden de dupe worden van het parkeer beleid. Bilderdijkstraatbewoner E. van Seggelen zegt dat in de ei gen buurt geen plaats meer te krijgen is. „Vroeger kon je na Tarieven stijgen in '93 minder CDA-wethouder A. van Bochove geniet vooralsnog het vertrou wen van de gemeenteraad. Bij na alle politieke partijen zijn te vreden over de manier waarop de wethouder reageert op de kritiek die eerder is geuit. Alleen D66 schoffelde de wethouder van sport, welzijn en perso neelszaken gisteravond nog eens keihard onderuit. Tijdens een eerdere vergade ring over de begroting diende de oppositiepartij al een 'motie van treurnis' in tegen de wet houder. Fractievoorzitter Lan- genberg maakte gisteravond nog maar eens duidelijk dat het 'menens' is. „Wij vinden dat hij zich te weinig aantrekt van de kritiek." Van Bochove is vooral onder vuur genomen omdat hij te laat plannen presenteert. De sport- nota is veel later verschenen dan was verwacht en de wel- zijnsnota is er nog steeds niet. Heel kwalijk nemen alle fracties het de wethouder ook dat hij nog geen plannen heeft gepre senteerd om allochtonen te hel pen. De sportnota is inmiddels verschenen en de wethqjider heeft aangekondigd dat de plannen voor een minderhe denbeleid nog dit jaar klaar zijn. De welzijnsnota met een duide lijke visie op de toekomst van het Leidse welzijnswerk wil hij voor de zomer van 1993 presen teren. De meeste partijen zijn tevreden met deze toezeggin gen. Maar D66 weigert dat te geloven. Langenberg veronder stelde dat Van Bochove door de collegepartijen CDA, PvdA en Groen Links 'onder curatele' is gesteld. De fractievoorzitters van deze drie partijen ontken nen echter dat Van Bochove meer in de gaten wordt gehou den dan de andere wethouders. Ook voor J. Laurier van Groen Links is de~zaak nu afgedaan. „We hebben afspraken gemaakt en ik ga ervan uit dat die ook worden nagekomen. Met de beste wil van de wereld kan ik niet zien dat dat betekent dat we een wethouder onder cura tele stellen. We maken zo vaak afspraken met wethouders." Ook de kritiek vanuit de eigen CDA-fractie van Van Bochove verstomt. Fractievoorzitter P. Kluck ontkende gisteravond dat de wethouder weinig krediet meer heeft. De motie van treurnis van D66 krijgt waarschijnlijk ook geen steun van de WD. T. van der Nat, de leider van deze op positiepartij, zei gisteravond nog even te willen afwachten wat Van Bochove vanavond zegt tijdens de afsluitende ver gadering over de begroting. „We hopen dat er dan zand over kan. We zijn het wel met D66 eens dat het allemaal een treurige bedoening is geweest, maar de vraag is of je een zwaar middel als een motie van treur nis moet inzetten." Alle gemeentelijke tarieven stijgen in 1993 met één pro cent minder dan aanvanke lijk de bedoeling was. In de gemeentebegrotingen voor volgend jaar was rekening gehouden met een inflatie percentage van 3,75 procent. Vorige week maakte het Cen traal Planbureau (CPB) het nieuwe, verwachte percenta ge bekend. Het CPB houdt voor 1993 rekening met een inflatiepercentage van 2,4. Voor alle fracties was dat aanleiding wethouder S. de Vreeze (PvdA/financiën) om een bijstelling te vragen. De nieuwe CPB-cijfers vormen aanleiding om alle tarieven met 1,35 procent minder te laten stijgen. Burgemeester en wethouders willen echter een 'veiligheidsmarge' van 0,35 procent inbouwen. Als het inflatiepercentage toch hoger uitpakt, is er een buffer om die klap op te vangen, al dus het college. een rondje rijden nog iets vin- keerplaatsen kent." Volgens De parkeerproblematiek van den, nu na vier rondjes zelfs Van Seggelen staat 80 procent Vreewijk komt op 23 november niet meer. Terwijl de Academie- van de Vreewijk-bewoners ach- in Huize Groenhoven aan de or- wijk nu een overschot aan par- ter de brief naar de gemeente, de op de wijkvergadering. Wethouder weerlegt beschuldigingen Merenwijkse kabel-tv LEIDEN WIM Van een 'overval' door de ge meente op de Stichting Kabel net Merenwijk (SKM) is geen sprake. Wethouder S. de Vreeze (PvdA/financiën) legde gister avond tijdens de begrotingsbe handelingen de verwijten die de SKM de gemeente heeft ge maakt naast zich neer. Twee SKM-bestuurders beweerden gisteren in deze krant dat zij of ficieel nog altijd niets weten van het plan van De Vreeze om pre cariorechten te heffen op de tv- kabels onder de grond. De se cretaris van de SKM heeft De Vreeze echter al in september een brief over de kwestie ge schreven. Als De Vreeze's plan wordt uitgevoerd, is de SKM gedwon gen de 6000 kabelabonnees in de Merenwijk 20 tot 25 gulden méér in rekening te brengen. In tegenstelling tot Stadskabei, die kabeltelevisie voor de rest van Leiden verzorgt, kan de SKM de precariorechten niet betalen uit een reservepot. De SKM is woe dend en spreekt van 'een over val'. Het bestuur beweert ner gens van te weten. De accept girokaarten voor de inning van de abonnementsgelden voor 1993 zijn dan ook al gedrukt. Op die kaarten is met de tariefsver hoging geen rekening gehou den. Wethouder De Vreeze vertel de de gemeenteraad gister avond echter dat hij het Leidse bezuinigingsplan, waarvan de nieuwe heffing van precario rechten op nutsleidingen onder de grond een essentieel onder deel is, ruimschoots van tevoren heeft aangekondigd bij betrok ken instellingen. De Vreeze zei ook dat hij eind september een brief van de secretaris van de SKM heeft ontvangen waarin deze een reactie op de heffing aankondigt. Op 12 oktober volgde een brief van een andere SKM-be- stuurder, aldus De Vreeze. In die brief worden tal van bezwa ren tegen de heffing geuit De wethouder begrijpt er helemaal niets van dat de SKM roept dat ze is overvallen. De kans dat het plan om precariorechten te hef fen doorgaat, is overigens groot. Een meerderheid van de raad steunt het voorstel van B en W. Geen reclamebelasting voor objecten in winkel of huis LEIDEN WIM KOEVOET Winkeliers die achter hun eigen winkelruit affiches met reclame-uitingen hangen, hoe ven niet bang te zijn dat ze met ingang van volgend jaar worden aangeslagen voor re clamebelasting. Burgemeester en wethou ders hebben gisteravond tijdens de begro tingsbehandelingen laten weten dat zij de verordening op precario- en reclamebelas ting op dit punt aanpassen. Het college doet dit mede naar aanleiding van de kritiek op de reclamebelasting van vooral WD en CDA. In de oorspronkelijke verordening waren niet alleen borden op de openbare weg belastbaar, maar ook recla me-uitingen die vanaf de openbare weg kunnen worden waargenomen. Dit gaat CDA en WD veel te ver. Burgemeester en wethouders stellen nu voor geen belasting te heffen op 'objecten' die zich binnen een bedrijf of woning be vinden. Daarmee is het CDA geheel tevre dengesteld. De christen-democraten trek ken hun motie over reclamebelasting dan ook wqer in. De WD wil blijkens haar motie helemaal van de reclamebelasting af en een heel an dere verordening opstellen. B en W ontra den die motie. De kans is klein dat de WD voor haar voorstel een meerderheid krijgt. I De naam heeft ze niet mee, de Leidse PSV. Politie Sport Vereniging, daar staat de afkorting voor. En daarmee houdt de gelijkenis met die weinig populaire club uit Eindhoven niet op. De successen zijn van dezelfde orde. Het zaalvoetbalteam van de Leidse hermandad is landskampioen geworden. Hulde. Het politiebureau aan de Langeg- racht heeft geen bordes. Dat is nou jammer, want er was eindelijk weer eens aanleiding voor een sportief feestje. Ongetwijfeld zou heel Leiden er voor zijn uitgelopen: de huldiging van het politie zaalvoetbalteam. Bij gebrek aan een bordes werd gisteren een receptie gehouden in de kamer van korpschef Molenaar. Kampioen Bloemen waren er, en lovende woorden. „Dit heeft natuurlijk heel wat training gevergd", ver onderstelde Molenaar. En in derdaad, die agenten lopen wat af. Niet alleen op straat achter de feiten aan, maar ook bij hun eigen verenigingen. Want het team kent nogal wat grote na men. Neem nou Jan Stel, die dit jaar met voetbalvereniging Kat wijk een gooi lijkt te gaan doen naar het kampioenschap bij de zaterdagamateurs. Met Stel is de toon gezet: de LPSV is niet zo maar even een gezelligheidsclubje. Het gaat er wel degelijk fanatiek aan toe. Onder de bezielende leiding van de coaches Van der Giessen en Westmaas trappen de spe lers uiterst fanatiek een balletje. „We zijn steeds op zoek naar nieuw talent. Dat kost vaste krachten misschien hun plaats, maar dat moet dan maar", al dus de trainers. Naar verluidt zijn enkele agenten al eens overgeplaatst naar Italië omdat Westmaas en Van der Giessen het vertrouwen in hen hadden Kameroen Het spijkerharde beleid begint zijn vruchten af te werpen. Na een derde plaats drie jaar gele den is nu eindelijk een grote prijs binnengehaald. Lands kampioen zaalvoetbal bij de po litie. Dat klinkt als een klok. Het toernooi werd 4 november in Utrecht gehouden. Er waren nogal wat gerenommeerde te genstanders. Steden als Amster dam en Rotterdam hebben het natuurlijk relatief gemakkelijk met een enorm arsenaal agen ten waaruit ze spelers kunnen putten. Maar toch kwamen twee outsiders in de finale te recht. Leiden en Alkmaar. Dat is verrassend. Voor degenen die niet echt verstand hebben van de krachtverhoudingen: bij het professionele WK-voetbal zou dit een eindstrijd zijn tussen Kameroen en Koeweit. Leiden won met 1-0 en kon de beker in ontvangst nemen. Molenaar, die niet bij het toer nooi aanwezig was, liet de voet ballende dienders gisteren we ten bijzonder trots te zijn. „Zoals jullie weten kom ik uit Alphen. Dat was geregeld op een heel andere manier in het nieuws. Dit soort positieve za ken kan ik dan ook erg waarde ren." Appels met peren vergelij ken, maar ja, wat wil je. Die man was natruurlijk door emo ties overmand. Gewoon doen De vraag rijst of de spelers nog wel gemotiveerd zijn nu de hoogste prijs is bereikt. Ook het politievoetbal heeft immers te lijden van de patatgeneratie, zoals Leo Beenhakker de huidi ge groep twintigers eens om schreef. Misschien krijgen ze vedetteneigingen, helemaal omdat de toekomst van het toernooi ongewis is. Met de re gionalisering van de politie korpsen bestaat de kans dat straks teams uit districten tegen elkaar gaan spelen en niet meer uit steden. Daar zijn de Leide- naars niet zo bang voor. „Regio naal of plaatselijk, we blijven in deze formatie uitkomen. Dit is gewoon het beste team dat in de hele regio is te vinden", klinkt het strijdvaardig. Groot spraak of niet, de discussie is door de winst een jaartje uitge steld. De Leidse agenten plaats ten zich door de overwinning rechtstreeks voor het volgende eindtoernooi. Trouwens, waar zouden ze dat voetballen heb ben geleerd? Toch niet op straat mogen we hopen. Dat is verbo den. (LL) Roy Klopper en Loman Legfmans Vaartversnelling De redactie van het Leidsch Dagblad nodigde 'buiten staanders' uit om de vergade ringen van de gemeenteraad over de begroting voor vol gend jaar bij te wonen. In een column geven zij hun indruk ken weer. De derde bijeen komst van de raad werd bij gewoond door B. de Vos, di recteur van het Leidse recla me-adviesbureau Vos Part- Ik zet mijn auto op het Stad huisplein. Vraag niet hoe ik er ben gekomen. Hij staat er als enige. Dat klopt volgens mij niet. We schrijven 19.55 uur. Het moet nu zo beginnen, denk ik. Het stadhuis, ik ben er voor de eerste keer, ziet er mooi uit. Veel zwart-wit vloeren. Echte Eschers in de kamer van bur gemeester en wethouders. De voorzitter opent om 20.08 uur de vergadering. D66 vraagt om een meer politiek karakter van de begrotingsbe handeling. Wil de moties op de dag zelf indienen en ont vangt de financiële stukken graag op tijd. (Er komen nu nog wat mensen binnen. Het is 20.20 uur). Een waterval van cijfers. Tussentijds zit het CDA met D66 te praten. Praten de raadsleden Vonk en Driessen van de WD over heel iets ge zelligs. Laat Van Duijn (CDA) de heer Klück (ook CDA) een papiertje zien. En geeuwt bur gemeester Goekoop de vorige vergadering van zich af. Menselijk gezien is dit niet te doen: risico-analyse en prognoses. Reorganisatie en managementposities. Motie en toelichting. Er wordt gela chen. Men brengt koek rond. Heeft iedereen? Er wordt om stilte verzocht en om niet te smakken. Het geroezemoes duurt voort. De burgemeester grijpt in. Er lopen raadsleden weg. Burgemeester en wethouders zitten de krant te lezen. En de heer Langenberg van D66 maakt het extra lang. „Voorzit ter mijn fractie heep ook...De burgemeester gaat even weg en doet zijn ambtsketen af. Wethouder Van Rij van de PvdA mag er even op passen. Het is nu 20.40 uur. Nog steeds een waterval van woor den en gebeurtenissen. De PvdA is aan de beurt. Met een licht Limburgs accent begint de heer Baaijens. De burgemeester gaat weer even weg. Zonder ambtsketen, daar wordt op gepast. Het Leidsch Dagblad wordt verschillende malen genoemd. Mevrouw Driessen heeft voor haar colle ga Vonk een kopje koffie ge naaid. De zoon van Molly Geertsema interrumpeert. Hij spreekt net zo duidelijk als zijn vader. Baaijens gaat door. Bestuurlijke vernieuwing, de term valt voortdurend. Nie mand kan uitleggen wat het precies betekent. Het moet iets met efficiency te maken hebben. Misschien is 'bestuur lijke efficiency' dan beter. Be ter maar minder. Vooral an ders. Vonk heeft nu koffie gehaald voor Driessen. Aan de beurt is Van der Nat van de V\D. Hij wil nieuw be leid in plaats van het oude be leid. Maar niet met de lasten van het oude beleid. Snapt u het nog? Mevrouw Kramp van het CDA haalt tussentijds geld op. Zeker iemand jarig. Het is 21.25 uur. Laatste punt gelukkig: trendontwikke- ling, zeer positief. Grapjes over 's nachts door gaan, ambtelijke ondersteu ning en de nachten die van burgemeester Goekoop langer zijn dan die van anderen. De raadszaal is moe. Men begint daarom plotseling over spreektijden. De burgen-ader geeft iemand vier minuten, die eigenlijk drie minuten heeft. Enige humor houdt het karak ter van deze vergadering in ie der geval heel. De heer Kluck van het CDA neemt het woord om 21.50 uur. Eerst een visie over proce dures en projectpresentaties. Vaartversnelling is volgens hel CDA noodzakelijk. Geertsema vraagt iets over motie 17, net zijn vader. in de vensterbank zitten nu twee wethouders, zij zijn wat voor zichzelf begonnen, denk ik. Vergeer van de Socialistiese Partij is nu aan het woord. Er zijn nu 18 van de 33 stoelen leeg. We schrijven 22.25 uur. Hierna komt de heer Laurier van Groen Links. Hij kan de aandacht niet vasthouden. Wel vijf verschillende samen scholingen zorgen voor gezel lig geroezemoes. Nu is zowat iedereen met wat anders be zig. De krant lezen. Wegzak ken. Laurier sluit af met het verzoek om aanschaf van een papierversnipperaar zodat daar het plan in kan van D66. Niet aardig. Goekoop geeft wethouder De Vreeze het woord. Hij houdt een soort epiloog. De dagsluiting. Politiek is een spel tussen mensen, meer nog dan tussen fracties. Vonk maakt een grapje. Mevrouw Driessen lacht. Een moeilijk vak: luiste ren naar mensen die eigenlijk nooit hebben geleerd om goed te spreken. Precies om 23.02 uur is het gedaan. Iedereen haalt opgelucht adem. Ik ook. Plan voor verhuizing van sportambtenaren van tafel Het voorstel om de gemeentelij ke afdeling sport en recreatie te verhuizen naar het stadhuis is voorlopig van tafel. Wethouder A. van Bochove (CDA) wil het idee om een deel van de sport ambtenaren volgend jaar weg te halen uit het huidige pand aan de Smaragdlaan nog eens nader bestuderen. De betrokken amb tenaren zijn fel tegenstander van bedoelde verhuizing omdat de service aan verenigingen daardoor minder zou worden. De verhuizing zou het gevolg zijn van een reorganisatie waar bij alle bestaande gemeentelijke afdelingen in vijf diensten wor den onderverdeeld. P. Peters, de nieuwe directeur van de dienst waaronder sport en recreatie gaat vallen, is ook geen voor stander van verplaatsing van een deel van zijn ambtenaren. Peters zegt met het voorstel te zijn gekomen omdat er te veel onduidelijkheid heerste onder de betrokken ambtenaren. Tot een echt besluit is het nooit ge komen. Peters: „Er gingen zo veel geruchten dat het me beter leek om erover te praten. Uit die gesprekken kwam toen het voorstel om toch te verhuizen. Daarbij was een regeling be dacht om de goede service aan de verenigingen veilig te stellen „Het voorstel was misschien wat voorbarig", geeft Peters achteraf toe. „Vóór 1 januari wordt het ambtenarenbestand bekeken. Pas daarna wordt er over de huisvesting van de diensten gesproken. Voor die tijd moeten we om de tafel gaan zitten en opnieuw bekijken wat de eisen zijn die we aan de toe komstige huisvestingstellen." Inmiddels wordt er wel ge sproken over het huisvestings probleem. Bochove en Peters zijn vandaag het overleg begon nen dat mogelijk tot een andere oplossing leidt. Van Bochove: „De huisvesting van de dienst kunst en educatie, waaronder sport en recreatie gaat vallen, is uit de besprekingen over de re organisatie gelicht. Wc moeten rustig de tijd nemen om dit te bespreken." Leiden wacht met identiteitskaart leiden»ministerie van binnenlandse za ken en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten over een nieuwe kaart afwachten. IX- kaart, die uiteindelijk de meeste bestaande identiteitsbewijzen gaat vervangen, moet op 1 janu ari 1994 zijn ingevoerd. De gemeente Leiden is niet van plan om. in navolging van an dere gemeenten in deze regio, volgend jaar een identiteitskaart in te voeren. De gemeenteraad wil de gesprekken tussen het

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17