Leiden Regio Gi 'Stuur de F-side er maar op af 'Abonnees Stadskabei betalen te veel btw' 'Student voerde fraude slim uit' Bouw snookercentrum moet worden gestaakt WAAROM U MAAR BETER VOOR EEN DOORLOPEND KREDIET VAN DE GKB KUNT KIEZEN GOED VOOR UW LENING Haarlemmerstraat hecht aan benenbrekers Leerkracht mishandeld WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 15 koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (CHEF) wim wegman 071-161417 Veel bekeuringen bij verkeerscontrole leiden Tijdens een controle op de kruising Schipholweg-Oegst- geesterwegzijn gisterochtend tussen zeven en acht uur 27 be keuringen uitgedeeld. Het ging om 16 automobilisten die door rood licht reden en 11 die van de busbaan gebruik maakten. Tas met duizend gulden gestolen leiden Uit sociëteit 'De Burcht' aan de Burgsteegis gisteravond een schoudertas met duizend gulden gestolen. Een 46-jarige be zoekster van het café ontdekte om kwart over twaalf dat de tas verdwenen was. Inbraken in Verdistraat leiden .Uit een de flat in de Verdistraat is gisteren tussen negén uur 's ochtends en halfvier 's middags een videorecorder met afstandsbediening gestolen. De toegangsdeur van de flat was opengebroken. In de woning op de vierde etage was ook half september al eens ingebroken. Een nabijgelegen woning in de Verdistraat werd gisteren overdag eveneens door inbrekers be zocht. Daar werd de voordeur geforceerd, maar er werd niets vermist. Fiets in brand gestoken leiden Onbekenden hebben gistermiddag rond twee uur aan de Johan Wagenaarlaan een fiets in brand gestoken. De daders hadden daartoe kranten in de fietstassen van het rijwiel gestopt en daarin een vuurtje gestookt. De fiets stond tegen de muur van een kinderdagverblijf. Een deel van de gevel raakte bij de brand licht beschadigd. CD JA-jongeren voelen niets voor sociale dienstplicht leiden» De Raad van State heeft de bouwvergunning voor een snookercentrum aan de Utrechtse Veer geschorst. Buurtbewoners hebben terecht bezwaren tegen de komst van een centrum dat in strijd is met het bestemmingsplan. De gemeente moet er ook op toezien dat in de betreffende panden geen verdere bouw- leiden»judith bilsen vervolg van voorpagina De student/beheerder van de studentenflat aan de Middelste gracht, die verdacht wordt van verduistering van 20.000 gul den, ging gewiekst te werk. Hij haalde het geld contant van de rekening, zodat het moeilijk werd om achteraf zijn gangen na te gaan. De nieuwe beheer ders kwamen de zaak toch op het spoor doordat bankafschrif ten waren bewerkt met Tipp-ex. Zoals het er nu naar uitziet, heeft hij het verduisterde geld in eigen zak gestoken. Het geld is afkomstig van de Stichting Studentenhuisvesting Leiden (SLS) die studentenhuizen voor schoonmaakwerkzaamheden maandelijks 200 gulden per ver dieping geeft. „De flat heeft vijf verdiepingen. Dat betekent dus Ga bij een Doorlopend Krediet vooral niet over één nacht ijs. Vergelijk de rentetarieven. Eis duidelijkheid. Kijk hoe u behandeld wordt Met de Gemeentelijke Kredietbank Leiden bent u alles bij elkaar altijd beter af. En vooral ook voordeliger. Onze effectieve rente per jaar behoort tot de allerlaagste tarieven van Nederland. Bij een [jEEIÏEIsHÏEBESEÏBÏS] IMiWt'lilBIbedraaqt deze rente momenteel jffWVralEEfli Verder wordt u heel prettig en persoonlijk geholpen. In een ongedwongen sfeer. En natuurlijk is de GKB Leiden lekker dichtbij. Welkom dus, u zit er zó! Of belt u eerst voor informatie? Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -254145 - fax 071-120270 leiden. paulv De CDA-jongeren in Brinkmans eigen woonplaats voelen niets voor een sociale dienstplicht. Waarom zouden ze parken vegen of bejaarden 'uit de poep vissen', als ze daar na hun universitaire studie niets aan hebben? Ster ker nog, als die maanden 'oponthoud' het vinden van een baan zwaar bemoeilijken? teren weer goed voor menige uitsmijter. Zo noemde hij PvdA-fractie- voorzitter Wöltgens 'een oude, geslofte man met verhalen waar echt geen enkele visie meer in zit' en waarschuwde hij dat de luchtmobiele brigade een 'luchtfietsbrigade' wordt als er niet voldoende geld op tafel komt: „En hoe Waarom de jongeren geen soci ale dienstplicht willen werd gis teravond duidelijk op een dis cussie-avond van het Leidse CDJA in het Gulden Vlies aan de Breestraat. CDA-fractieleider Brinkman wist men niet te strikken voor de avond, maar CDA-Kamerlid Hillen bleek gis- ouderenprobleem oplossen? Moeten we ze soms allemaal euthaniseren?" Eigenlijk is de oud-NOS-jour- nalist defensiewoordvoerder van zijn partij. Hij wilde giste ren dan ook vooral uitleggen waarom het zo goed is dat de militaire dienstplicht wordt af geschaft. Het CDJA had echter vooral oren naar de sociale dienstplicht, een plan dat Brink man vorige maand lanceerde. De organisatie is al jaren voor een combinatie van die twee. Jongeren kunnen dan kiezen, maar ontsnappen' zou er niet meer bij zijn. Inmiddels lijkt de dienstplicht te verdwijnen en kreeg Brink mans idee niet bepaald een warm onthaal op het Binnen hof. Zelfs de eigen fractie is ver deeld. Hillen vindt het idee mooi, maar acht het onuitvoer baar. 'Moeten we soms toe naar sociale kazernes?' Als uit onder zoek blijkt dat het wèl kan, laat hij zich echter graag overtuigen. F-side De Leidse afdeling gelooft dat niet zo. Onder de tachtig leden zitten veel studenten en die zijn nu eenmaal wat 'conservatie ver', zoals voorzitter H. Kuckler dat noemt. Het wemelde giste ren dan ook van de argumenten als: „Waarom nemen we voor de klusjes geen mensen die toch al geen werk hebben en de staat alleen maar geld kosten?". Een ander liet direct de naam F-side van Ajax vallen. Hillen noemde deze F-side een 'interessante groep'. Nooit te beroerd om andermans be zittingen te vernielen, maar di rect er op los meppend als ie mand aan de eigen stereotoren komt: „Dat laatste gevoel zou je verder moeten ontwikkelen." Een van de CDJA'ers wierp te gen dat bejaarden geen speel goed zijn: „Wat doe je ze aan als je daar ongemotiveerde jonge ren op afstuurt?" Daar zou nog werkzaamheden plaatsvinden. De afgelopen maanden is dat wel gebeurd. In de panden is al een staalconstructie aange bracht, er is een bar getimmerd en een glaswand met deur geïn stalleerd. Zonodig mogen B. en Wr ingrijpen als de verbouwing toch doorgaat. De Raad van Sta te schorste de vergunning om dat het het snookercentrum veel groter is dan het bestem mingsplan toelaat. zo'n 1000 gulden per maand", rekent een gedupeerde be woonster uit. Uit bankafschrif ten blijkt ook dat hij nog eens 3500 gulden heeft opgenomen van de gezamenlijke rekening van het huis. Bovendien zou hij geld voor de glazenwasser heb ben achtergehouden. „Die heb ben we het afgelopen jaar ook maar één keer gezien", aldus de bewoonster. Een van de huisgenoten van de student liep hem tijdens va kantie op Aruba tegen het lijf. „Zij wist ons te melden dat onze beheerder in het Las Palmas- hotel op hetzelfde eiland ver bleef. Voor de grap zeiden we nog tegen elkaar: hij is vast van ons geld op vakantie", vertelt de bewoonster van het studenten huis. „De afschriften van Aruba moeten nog komen, dat is nog het ergste", meldt ze somber. Als uitstallingen verboden worden, zal menige klant stilletjes hun zaken voorbij gaan, vrezen de winkeliers in de Haarlemmerstraat. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Winkeliers kunnen niet zonder uitstallingen leiden inge ruigrok Wie vanaf de Blauwpoortsbrug over de Haarlemmerstraat loopt, kan tot bij de Hema in een redelijk tempo doorstap pen. Daarna wordt het toch echt moeilij ker. De voorbijganger wordt links en rechts overspoeld met lokkertjes. Patat- zakken als reclameborden, kledingrek ken vol koopjes, bakken met cd's, boven maatse stoelen zelfs. Terwijl de straat steeds smaller wordt, lijken de obstakels in grootte en aantal toe te nemen. De achterliggende gedachte is duidelijk: zien doet volgens de winkeliers nog altijd kopen. Als het aan de gemeente Leiden ligt, zal dat beeld van de Haarlemmerstraat binnenkort tot het verleden behoren. Wethouder J. Walenkamp van economi sche zaken kwam op het idee om naar Maastrichts voorbeeld de uitstallingen voor winkels voortaan te gaan verbieden. Veiligheid en aanzien kunnen daardoor verbeteren. „Die uitstallingen zijn te ver doorgeschoten", motiveert Walenkamp zijn plannen. „Als ze weg zijn, is de Haarlemmerstraat plezieriger te belo pen." De plannen van de wethouder staan nu nog in de kinderschoenen. Zo is het nog niet bekend of uitstallingen geheel verboden zullen worden of dat er uitzon deringen worden gemaakt. Walenkamp: „Misschien dat we wel toestaan dat bij voorbeeld groenteboeren hun kistjes schuin tegen de muur zetten." Dat de omzet voor veel winkeliers zal dalen zonder de uitstallingen noemt de wet houder 'onwaarschijnlijk'. „Als mensen zich storen aan zo'n reclamebord, zullen ze een winkel eerder voorbijlopen dan er iets kopen." De meeste winkeliers in de Haarlem merstraat vrezen echter wel degelijk een daling van hun inkomsten en zijn dan ook niet bepaald vrolijk gestemd over het besluit van de wethouder. De uitstal lingen zijn volgens hen van groot belang om het publiek te trekken. „Dat ik mijn spullen op straat zet, is puur uit econo mische overwegingen", zegt bloemist I. de Jong van 'De Anjelier', die hoofdzake lijk planten, potten en een rek met bloembollen voor zijn winkel heeft staan. „Zonder uitstallingen kan ik mijn zaakje wel inpakken." J. Treffers van kledingzaak Flitz en P. Klom van lunchroom Cupido, beiden ge vestigd aan het begin van de Haarlem merstraat, zijn evemin te spreken over het plan van de wethouder. Treffers: „De mensen moeten weten wat er te koop is." Klom vreest een omzetdaling van ongeveer 15 tot 20 procent. Drogist H. Walenkamp een neef van de wethouder vindt dat er gezocht wordt naar problemen die er niet zijn. „Dat de Haarlemmerstraat veiliger zou zijn zonder winkeluitstallingen is waan zin. Aan het begin van de straat staan ook palen waar een ambulance moeilijk langs kan." Plaatsvervangend brandweercomman dant J. Baardscheer geeft toe dat er in derdaad nog geen problemen waren met de veiligheid, al vindt hij het idee van de wethouder nog niet zo gek. „Het ziet er gewoon beter uit", vindt Baardscheer. „Ik heb zelf jarenlang in Maastricht ge woond. Toen ik in Leiden kwam, ver baasde ik me over die rotzooi in de Haarlemmerstraat." Toch zijn er ook winkeliers die vinden dat veel collega's het inderdaad te bont maken. „Bij Intertoys bijvoorbeeld breek ik bijna mijn benen", zegt D. Vermeer van Diep Fashion, die overigens zelf zo veel rekken met kleding voor haar winkel heeft staan dat de deur amper vindbaar Het winkelend publiek lijkt zich nau welijks te storen aan de uitstallingen van de winkeliers. „Ze moeten het wel een beetje mooier opruimen", vindt G. Zuur bier uit Leiden die regelmatig in de Haarlemmerstraat te vinden is. Ook W. Oudshoorn vindt het eigenlijk wel gezel lig. „Ik woon nu toevallig zelf in Maast richt. De winkeliers daar beginnen lang zamerhand hun spullen weer op straat te zetten, ondanks het verbod. Het is ook zo'n absurde situatie. Op het Vrijthof mag je tegenwoordig niet eens meer met een glas bier in je hand gaan staan." bijkomen dat de jongeren direct het slachtoffer zouden worden van de machtswellust van ver pleegster. Zoals sergeanten graag de baas spelen over dienstplichtigen, zouden ver pleegsters het heerlijk vinden ook eens iemand onder zich te hebben. Toch waren er ook voorstan ders, betogend dat jongeren ook wel eens wat terug mogen doen. Ze zien dan meteen welke ellen de er is en wat daaraan gedaan kan worden. Of, zoals dat giste ren heette: „Onze maatschappij geeft jongeren amper de kans zich te ontplooien." Een leerkracht van de Dr. van Voorthuysenschool aan de Mar- nixstraat is gistermiddag op school door een man in het ge zicht geslagen. De vrouw heeft aangifte gedaan van mishande ling. De dader kwam naar de school in het gezelschap van de moeder van een leerling, die kwaad was omdat haar zoon zonder zijn bril was thuisgeko men. De vrouw had eerder naar de school gebeld waar de bril was. Zij kreeg te horen dat die gewoon vermist kon zijn. Hier op besloot de moeder met een man naar de school te gaan. Die deelde daar plotseling de leer kracht klappen in het gelaat uit. Tegen de man wordt proces verbaal opgemaakt. Schoonmaak van Gerrit Doustraat De gemeente begint volgende week met de sloop van het voormalige pand van Van der Greft in de Gerrit Doustraat. De sloop is noodzakelijk om bo demsanering mogelijk te ma ken. Er moet ruimte komen om de benodigde apparatuur de binnenplaats op te rijden. De gedeeltelijke sloop neemt naar verwachting zo'n drie we ken in beslag. Daama worden enkele oude olietanks uit de grond gehaald. De afgraving van met olie vervuilde, daarom heen liggende grond, begint in de eerste weken van januari. De afgraving zal in totaal on geveer vier maanden duren. Omdat de grond die moet wor den verwijderd direct naast wo ningen ligt, moet een damwand worden geslagen om verzakkin gen en beschadigingen aan de huizen te voorkomen. Gedurende de werkzaamhe den zijn de peuters van kinder dagverblijf De Cresj tijdelijk ge huisvest in een zogenaamde 'portocabine' naast kinderdag verblijf Het Konijn in de Dui- venbodestraat. Misverstand Een misverstand in het artikel 'Leuker winkelen tussen bewa kers', van zaterdag 14 novem ber, heeft tot de nodige ondui delijkheid geleid. Breestraat- winkelier A.J. Immink zegt de cijfers uit het criminaliteitsrap- port niet te 'wantrouwen', dit in tegenstelling tot wat in het stuk staat. Immink: „Welk percenta ge winkeliers zich veilig voelt is mij niet bekend." Leidenaar D. Crama is tot dus verre de enige van de 25.000 abonnees van de Stadskabei die er over klaagt. De andere 24.999 is het klaarblijkelijk een zorg dat ze voor het vierde kwartaal 43,5 cent oftewel één procent btw te veel hebben betaald. Crama: „Het is per abonnee inderdaad niet veel maar in totaal strijkt de overheid zo wél 10.875 gulden teveel op." Het vierde kwartaal begint op 1 oktober en dat is precies de dag waarop de btw (18,5 pro cent) met één procent is ver laagd. Op de rekeningen die de Stadskabei onder de abonnees heeft verspreid is van die verla ging niets te merken. Wethouder S. de Vreeze rea geert als volgt: „Had die meneer ook gebeld als de btw tussen tijds met enkele procenten was verhoogd?" Voor verdere infor matie verwijst hij naar W. Kruijshaar, chef van de Stadska- bel. Die wil geen cent afdoen aan de berekeningen van Cra ma. Toch is er geen haar op zijn hoofd die aan teruggave denkt. „Behalve die btw-verlaging zijn er ook enkele externe kosten ontwikkelingen die van invloed zijn op het tarief voor de kabel en die we ook niet doorbereke nen. Bijvoorbeeld het besluit van de bank- en girocentrale om de kosten van verwerking van acceptgirokaarten in reke ning te brengen. Een andere be langrijke ontwikkeling is het ge meentelijke plan om precario rechten te heffen op de kabels die de Stadskabei onder de grond heeft liggen. We kunnen niet voor elke wijziging in de kosten en baten van het Stads kabelbedrijf de tarieven aanpas sen. We ajn «'i hier juist een beetje trots op dat ondanks de invloeden van de inflatie de ta rieven sinds 1989 constant zijn gebleven." Een dezer dagen, zegt de chef Stadskabei, zal hij burgemeester en wethouders dan ook advise ren de verlaagde btw niet door te berekenen in de abonne mentsgelden. Lisette Weenink, woordvoerster van het ministe rie van financiën, stelt vast dat .iis het college eo de raad dit ad vies overnemen er geen moge- Ujkhdd bestaat om de doorbe rekening van de btw-verlaging, van hogerhand af te dwingen. „Er zijn ook heel veel winkels die gewoon nog net doen alsof het btw-tarief nog altijd 18.5 procent is. Daar wordt ook niet tegen opgetreden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15