Ruim 350 aromatische stoffen bepalen smaak van de tomaat Oesters, 't goud van Marennes-Oléron Smaak Voor presidenten Borstvoeding vermindert de kans op infecties Bloedworst smaakt in België anders WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 REDACTIE •HENRlfTTEV LIEVELINGSRECEPT „Hoewel het een vrij machtig toetje betreft, is er nog nooit een hap van terug gegaan naar de keuken." schrijft MEVROUW BERKHOUT UIT HAARLEM. „Eet het en weet het: dit is een succesrecept." ITALIAANS DESSERT Klop in ongeveer vijf minuten deeidooi- Nodig: drie eidooiers; ers, suiker en vanil- drie eetlepels suiker; lesuiker tot een crè- een zakje vanillesui- me. Roer de crème ker; 300 gram mas- door de mascarpo- carpone heel jonge ne. Bedek de bodem Italiaanse kaas); een van een langwerpi- pak lange vingers; ge schaal met de halve dl sterke koffie; helft van de lange twee eetlepels cog- vingers. Vermeng de nac; twee eetlepels koffie met de cog- cacao-poeder. nac en besprenkel de lange vingers met de helft van het mengsel. Verdeel hierover de helft van de mascarponecrème. Leg hierop de overgebleven lange vingers en besprenkel deze met de rest van het kof- fie-cognac-mengsel. Bedek het met de overgebleven mascarponecrème. Doe de cacao-poeder in een zeef en bestrooi zo de schaal. Nu het geheel afdekken en het des sert enkele uren in de koelkast laten opstij ven, eventueel licht laten bevriezen. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG (zie onderstaand COURGETTESALADE MET MACARONI VANILLEVLA MET ABRIKOZENJAM EN KANEEL Verwijder van twee kippepoten het vel en bak ze in een eetlepel olie bruin. Neem de kip uit de pan en bak 30 gram mager rook- spek langzaam bruin en knapperig. Bak een kleingesneden ui en eventueel een uitge perst teentje knoflook mee. Strooi een eet lepel bloem in de pan, warm dit goed door en voeg onder goed roeren een eetlepel to matenketchup,nvat tijm, ongeveer 3 dl kip- pebouillon, de kippepoten en 300 gram poesta mix toe en stoof dit 45 minuten op een zacht vuur. Per persoon: 1400 kilojoules, 330 kilocalo rieën, 30 g eiwit, 16 g vet 19 g koolhydra ten. AVOCADO MET GARNALEN (zie onderstaand recept) VARKENSFILETLAPJE BLOEMKOOL MET PETERSELIESAUS AARDAPPELEN Snij een rijpe avocado in de lengte door. Verwijder de pit en druppel citroensap over het vruchtvlees. Was 50 gram garnalen. Maak een saus van een halve dl Umer, een eetlepel magere slasaus, een theelepel to matenketchup, paprikapoeder, peperen zout. Meng de garnalen met de saus en vul de avocadohelften met de garnalen. Gar neer met wat peterselie. Per persoon: 440 kilojoules, 110 kilocalo rieën, 7 g eiwit, 7 g vet 4 g koolhydraten. STAMPPOT RAUWE VELDSLA MET KOMUNEKAAS Schil 700 gram aardappels en kook ze in weinig water met zout in 25 minuten gaar. Was 200 gram veldsla en snijd de groente klein. Snij 100 gram komijnekaas in blokjes. Maak van de aardappelen met ongeveer 2-3 dl hete melk peper, paprikapoeder een ste vige puree. Roer de groente en de kaas door de puree en warm dit nog even door. Direct Per persoon: 2200 kilojoules, 520 kilocalo rieën, 27 g eiwitten, 15 g vet, 71 g koolhy draten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- Wat is eigenlijk de smaak van een tomaat? Om daar achter te komen liet het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen TNO een onderzoek verrichten. Uit dat onderzoek komt naar voren dat 60 procent van de tomaten- eters een zoete tomaat wil proe ven en 40 procent de voorkeur geeft aan een wat zure smaak. Inmiddels is komen vast te staan dat een tomaat meer dan 350 aromatische stoffen bevat die duidelijk de smaak van de vrucht beïnvloeden. Tomaten worden in het West- land onrijp geplukt en verzon den. Ze liggen na een dag al in de winkel. Een niet geheel rijpe tomaat smaakt niet. Omdat de transportlijnen steeds korter worden, worden nu de tomaten iets rijper geplukt. Hoe roder de Tomaten worden tegenwoor dig wat rijper geplukt foto'archief tomaat, hoe beter de smaak, hoe zoeter ook. Datzelfde geldt voor de paprika. De smaak van het produkt is wel enigszins te beïnvloeden door het toedienen van bepaalde meststoffen. Maar een scheiding aanbrengen tus sen zoet of zuur blijkt bijzonder moeilijk. Smaakproject Het komende voorjaar wordt in het Westland een speciaal smaakproject opgezet. Een kweker zal een nieuw soort to maat gaan telen die een meer aromatische smaak moet heb ben en zoeter is. De temperatuur in een kas, het licht en de verdamping be- invloeden de smaak van ieder produkt. De kweker weet als geen ander hoe nauw dit luis tert en zal minitieus de advie zen van het Proefstation opvol gen om maar een zo goed mo gelijk produkt af te leveren. De meeste moeders zijn waar schijnlijk al vóór de geboorte van hun kind bezig met de vraag: wat geef ik straks, borst of fles? Het is van groot belang dat de moeder zelf een beslissing neemt waar ze helemaal achter staast en zich niets laat opdrin gen door anderen. De keuze moet door de situatie en de om standigheden worden ingege ven. F.en kind voeden is voor de moeder een goede manier om contact te krijgen en aan haar baby te wennen. Dit kan zowel met borstvoeding als met fles voeding. Borstvoeding blijft de meest natuurlijke voeding voor zuige lingen. De voeding die recht streeks van de moeder komt is compleet, hygiënisch, milieu vriendelijk, goedkoop, altijd be schikbaar en op de juiste tem peratuur. Het is waar dat borstvoeding ongewenste stoffen bevat, maar een groot onderzoek, dat in 1988 door de WHO werd uitge voerd, heeft geen enkel nadelig effect van deze stoffen op ba by's kunnen aantonen. Steeds opnieuw blijkt dat borstvoeding bijzonder goed is voor kinderen. Deze voeding vermindert het ri sico op allerlei infecties. Een ba by met aanleg voor allergie zal hier minder last van krijgen als hij moedermelk krijgt. Toch krijgt in Nederland iets minder dan de helft van de kin deren de borst. Als om welke re den dan ook geen borstvoeding gegeven kan worden, is flesvoe ding een goed alternatief. Het voordeel van flesvoeding is dat de partner of anderen gemakke lijker bij het voeden kunnen worden betrokken. Dat geeft de moeder meer bewegingsvrijheid omdat ze minder is gebonden aan de voedingstijden van haar kind. Voor vrouwen die voor fles voeding kiezen zijn uitgebalan ceerde zuigelingenvoedingen verkrijgbaar, de zogenaamde volledige zuigelingenvoeding. Het spreekt vanzelf dat uiterst hygiënisch met deze voeding moet worden omgegaan. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft een nieuwe brochure gemaakt over de voe ding van kinderen tot één jaar: Van zuigeling tot peuter. Het is te bestellen door overmaking van 5,50 (incl. verzendkosten) op giro 4323700. In heel Europa wordt bloed- wordt gegeten, maar er ziin dui delijke regionale verschillen in de samenstelling. In Engeland, bijvoorbeeld, is Bury in Lan cashire beroemd om zijn bloed worst. De 'black pudding' van Bury is kort en dik van vorm en heel erg donker. De Britse bloedworst wordt bij voorkeur gestoomd en restaurants van naam en faam voelen zich niet te goed om dit eenvoudige pro dukt op de kaart te zetten. Bij voorbeeld als voorgerecht en met een flinke lik van die gele, verraderlijk hete Engelse mos terd. De Nederlandse bloedworst is letterlijk doorspekt met stukjes spek en wordt vooral gebakken, met appeltjes en soms uien serveerd. De Belgische bloedworst lijkt op de Franse; in lange, licht bruine strengen liggen zij als slangen in de etalages Vlaamse spekslagers en Waalse charcuteries, in cirkels gedra peerd op kleine piramides var wilge-tenen. Belgische bloed worst kunt u zo klaarmaken: Nodig: 150 tot 200 g Belgische bloedworst (per persoon); der 1 appel; 1 handpeen boter, peper; zout; in kwarten gesne den aardappelen; een rode kool met een paar laurierblaadjes; 100 g in blokjes gesneden rook- spek; scheutje rode wijn. Neem een pan met een goed afsluitend deksel. Smelt daarin de boter en beleg de bodem met de in schijven gesneden appels en peren en drapeer daarop de zoveel mogelijk heel gehouden, met peper en zout gekruide bloedworst. Doe het deksel op de pan en zet die op een niet te hoog vuur. Schaaf intussen de rode kool en i bak die een paar minuten ii vet van de even uitgebakken stukjes spek. Doe er de laurier blaadjes bij, leg een deksel op de pan en zet die op een zeet laag afgestelde warmtebron. Giet er na enkele minuten het scheutje rode wijn bij. Kook de kool tot ze beetgaar is, dus nog knapperig. Kook de aardappelen apart. De drie on derdelen van de maaltijd zullen na zo n 25 minuten tegelijk gaar zijn. Mogelijk dat de kool wat minder tijd nodig heeft, ze mag niet papzacht worden. Het is belangrijk dat de moeder zelf de beslissing wel of geen borstvoeding neemt. De afgelopen maanden is de wereld uitvoe rig ingelicht over niet alleen de politieke ca paciteiten, sociale gevoelens en wat al niet meer voor positieve eigenschappen de lief hebbers voor het presidentschap van de VS zouden bezitten, maar ook over allerlei zeer persoonlijke zaken uit hun verleden, om nog maar niet te spreken over die van hun familie. Merkwaardig is, dat bij alle saillante bijzonderheden die de media ons opdisten bepaalde amoureuze avonturen wèl be langrijk geacht werden, maar dat er gezwe gen werd over culinaire voorkeuren. Alsof die niet belangrijk kunnen zijn om iemands karakter te leren kennen! Toevallig weet ik van Bush waar zijn smaak en die van Barbara naar uitgaat, om dat de chef-kok van het Witte Huis mij dat persoonlijk heeft verteld. Het echtpaar Bush eet het liefst sea-food, en dan vooral in de vorm van een krab- of garnalencocktail of kreeftesla. En dat zou kunnen wijzen op een koele, nuchtere geest. Pinda's Dat de eenvoudige pinda-boer (zoals hij spottend genoemd werd) Jimmy Carter een eenvoudige smaak had. moge blijken uit het feit dat hij zich. na de enerverende beë digingsceremonie, te goed deed aan sand wiches met harde eiren uit een plastic doos. Maar de ex-president 1977-'81 j heelt wèl zijn naam mogen geven aan een gerecht: 'Carter Custard'. Wie de brave limmy nog eens aan de vergetelheid wil ontrukken en bovendien van pindakaas houdt, zou dat eens kunnen proberen. Klop hiervoor in de mixer 180 g kwark met 2 dl melk, 125 g pindakaas en 50 g suiker lot een romige massa. Spatel er 2.5 dl stijfgesla- gen slagroom door. Zet tegen de binnen wand van een hoge puddingvorm lange vingers netjes naast elkaar, schep de custard erin en laat dit bevriezen. Stort de custard, laat enigszins ontdooien en strooi er gehakte pinda's bovenop. Of dit een po pulair dessert geworden is in chique restau rants zou ik niet kunnen zeggen. Democraten De meest culinaire president die de VS ooit gehad hebben was echter de derde na het uitroepen van de onafhankelijkheid. Tho mas lefferson (1743-1826). de man die de partij van de Democraten heeft opgericht en president was van 1801 tot 1809. twee ambtsperioden dus. Hij was enkele jaren ambassadeur van de VS in Parijs en heeft daar waarschijnlijk het plezier in een verfijnde keuken leren ken nen. In zijn vaderland was het wat dat be treft maar behelpen. Hij heeft in die lijd veel door Europa gereisd en overal intensief genoten van de goede dingen die de ver schillende Europese keukens te bieden had den, vooral de Italiaanse. Verschillende lekkernijen, ooit uit de Nieu we Wereld naar de Oude gebracht en daar met fantasie gebruikt, bracht hij weer terug met nieuwe mogelijkheden, zoals vanille. Uit Italië bracht hij Parmezaanse kaas mee, broccoli en kappertjes en ook vijgen. En pasta, lang voor de grote landverhui/ers- stroom uit Italië op gang kwam. Zelfs pasta machines. In Frankrijk raakte hij verslin gerd aan de crêpes, vliesdunne flensjes, wel wat anders dan de dikke pancakes met stroop uit New England. Lazy Susan In 1787 voerde hij Italiaanse rijst uit Pie mont in om daarmee de rijstvlakten uit Ca rolina opnieuw te beplanten. In 1694 had een Hollandse kapitein er de eerste rijst ge bracht, maar in de Onafhankelijkheidsoor log waren die door de Engelsen vernield lefferson zorgde voor de herleving van de goede Carolina-rijst. In de tuin van zijn landgoed Monticello tuinierde hij er lustig op los met allerlei kruiden en groenten, vooral salade-soorten; daar was hij verzot op. Een mooie uitvinding was ook de'btzy I Susan', luie Suusje, een klein buffetje op wieltjes-dat tussen de gasten in geplaatst kon worden, zodat die zichzelf konden be dienen en het personeel geen gesprekken meer kon afluisteren. Praktisch vooreen president die 'lekken' wil voorkomen. En zo zien we maar weer, dat politiek en belangstelling voor culinaire zaken en smaak voor lekker eten heel goed samen kunnen gaan. Helaas gaan ze dat maar zel den samen. Schelpdieren zorgen voor omzet van 330 miljoen gulden Oesters. Veel Nederlanders zijn er vies van. De gemid delde Fransman daarentegen beschouwt het naar binnen slurpen van een half of heel dozijn van de slijmerige schelpdieren als het toppunt van gastronomisch genot. Minstens 100.000 ton oesters verorberen de Fransen jaar lijks. Bijna de helft van de totale bin nenlandse consumptie komt uit het bekken van Marennes- Oléron, waar de oesterindustrie, onmiddellijk na het toerisme, de belangrijkste bron van in komsten is. Niet alleen kwanti tatief geeft het iets ten noorden van de monding van de Gironde gelegen bekken de toon aan, maar ook kwalitatief. De baai tussen het lie d'O- léron en het Franse vasteland doet bij eb een beetje aan de Waddenzee denken. Tweemaal per dag trekt de zee zich ver te rug en komen honderden me ters brede modder- en zand banken bloot te liggen. Maar daarmee houdt de vergelijking met de Waddenzee op. Bijna zo ver als het oog reikt, zijn de zandbanken bedekt met meta len stellingen die van elkaar ge scheiden worden door lange houten stokken die horizontaal in de bodem zijn gepriemd. De stokken markeren de verschil lende oesterpercelen en op de stellingen liggen ontelbare aan tallen oesters, verpakt in zakken van 15 kilo. Een paar uur later, als de zee het terrein weer heeft teruggewonnen, zijn alleen de toppen van de stokken nog te zien. Het land vlak achter de kust is haast een soort negatief van een Hollands polderlandschap. In plaats van stukken grasland die van elkaar gescheiden worden door sloten en vaarten, bestaat het uit rechthoekige of langwer pige waterputten die van elkaar gescheiden worden door smal le, lage dijkjes en dammetjes. Het zijn oude zoutputten. Van de late middeleeuwen tot de achttiende eeuw verdienden de bewoners van de streek hun brood met het winnen van zee zout n met de hand gegraven putten in de zeeklei. Ruim hon- deid jaar later is bijna de helft van de duizenden oude zout putten weer in gebruik. Niet meer om er handmatig zout te sumptierijpe oesters nog een aantal weken in te laten gedijen alvorens ze op weg gaan naar de consument in Parijs, Lyon, Brussel of Rome. De 'claires' zoals de oude zoutputten in vakjargon heten, hebben voor een belangrijk deel bijgedragen aan de roem van de oesterkweek in Marennes- Oléron. Want het verblijf in de 'claires' geeft de oesters een heel bijzondere, zachte smaak. In het schone, brakke water on dergaan de oesters een me tamorfose. Ze groeien, worden wat vleziger en als ze lang ge noeg in de 'claires' hebben gele gen, wordt het vlees met een beetje geluk een beetje groenig. Groene 'fines de claires' zijn voor de fijnproever het sum- Oesters, Nederlanders moeten ze nog leren eten. foto united Photos de Boer'olaf kraak mum van genot. Voor oester kwekers doen ze de kassa het hardst rinkelen. Smaak „De claires zijn voor de oesters wat het eikenhouten vat voor de cognac is. Ze geven een smaak aan de oesters die je nergens mee kunt vergelijken. En wij zijn de enige regio die over een vrijwel ongelimiteerde hoeveel heid claires beschikt", doceert Bernard Laugraud, de voorzitter van de regionale vereniging van schelpdierenkwekers. Laugraud vertegenwoordigt de 2300 oes terkwekerijen die het bekken van Marennes-Oléron telt. Sa men zijn ze goed voor 10.000 banen en een jaaromzet van een miljard franc (ruim 330 mil joen gulden). De macht van de oesterkwekers in het bekken doet zich voelen. In geen enkel ander deel van Frankrijk zijn de waterzuiveringsinstallaties zo goed in orde als hier. „Schoon water is voor ons van levensbe lang. We controleren regelmatig alle installaties in de buurt. Het water hier is van excellente kwaliteit. Er is geen enkele ver vuilende industrie in de buurt en die zal er ook nooit komen", aldus de voorzitter. Bernard Laugraud:„De beste oesters ter wereld komen uit onze streek." foto gpd

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11