SPD akkoord met strengere asielwet Buitenland 9Ontvoerde Moro mocht niet worden gered9 Een kleine rookpauze Sihanouk schittert te midden van ruïnes Chaos door metrostaking Parijs Palestijn gedood bij aanslag in Jeruzalem China tegen democratisering 'Charles wil geen koning worden' DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 7" Uitvindster tanga bekeert zich sap Paulo De Braziliaanse uitvindster van de in haar land zeer populaire tanga heeft verklaard dat haar leven totaal is veran derd sinds ze zich heeft aangesloten bij een religieuze sekte. De 37-jarige Rose di Primo, die in 1971 als eerste Braziliaanse naakt in de PZrtj'boy verscheen, heeft aangekondigd voor TV haar le vensverhaal te vertellen zodat „de duivel zich zal schamen voor wat hij heeft gedaan". Havel kandidaat presidentschap Tsjechië praac» Vaclav Havel, tot juli president van Tsjecho-Slowakije, heeft gisteren gezegd dat hij president wil worden van de Tsje chische republiek. Tsjechië en Slowakije krijgen ieder een eigen president als de twee deelstaten eind dit jaar van elkaar worden gescheiden. Verkiezingen in Kenya uitgesteld nairobi De algemene verkiezingen in Kenya zijn met ruim drie weken uitgesteld tot 29 december. Dat heeft de nationale kies commissie gisteren bekendgemaakt. Aanvankelijk zou op 7 de cember worden gestemd, maar de oppositie had deze datum voor de rechter aangevochten omdat zij niet genoeg tijd zou hebben om zich voor te bereiden. Ruim 17 miljoen werklozen in de EG brussel De werkloosheid in de Europese Gemeenschap is in de maand september gestegen tot 17,3 miljoen. Dat komt overeen met 9,6 procent van de beroepsbevolking. Een stijging met 0,1 ten opzichte van de maand ervoor. Dat blijkt uit cijfers van het bureau voor de statistiek van de Europese gemeenschappen, Eu- rostat. De stijging van de werkloosheid was die maand het sterkst in Frankrijk, Spanje en Italië. Tsjetsjeense troepen trekken zich terug moskou Na een week van spanning en bijna-confrontatie met het Russische leger zijn de strijdkrachten van Tsjetsjeno zich gis teren begonnen terug te trekken uit betwist gebied. De positie van de Tsjetsjeense president Doedajev is volgens media aan het wankelen. Jezuïeten willen nieuw moordonderzoek san Salvador Salvadoraanse jezuïeten hebben gisteren een on derzoek geëist naar topofficieren in het leger die vermoedelijk betrokken zijn geweest bij de moord op zes prominente jezuïe ten, precies drie jaar geleden. „Leden van de regering en de strijdkrachten proberen te zeggen dat de jezuïeten-zaak gesloten is nu twee mensen zijn veroordeeld. Dat het alles is. Dat is een leugen, het is niet alles, het brein achter de moorden is nog steeds vrij", aldus priester José Maria Tojeira. De beroemdste 'spijtoptant' van de maffia, Tomasso Buscetta, heeft gisteren ruim acht uur ge sproken met de leden van de parlementaire anti-maffiacom missie over de banden tussen politiek en georganiseerde mis daad. Buscetta heeft herhaald wat rechter Giovanni Falcone die de belangrijkste gesprekspart ner was van Buscetta nog vlak voor zijn dood beweerde, namelijk dat de politici door de maffia worden gecommandeerd en niet andersom. Het zoge naamde 'derde niveau' een boven de maffia staande orga nisatie van politici bestaat volgens Buscetta niet. De voormalige maffiabaas verklaarde dat de maffia op dit moment in ernstige moeilijkhe den verkeert en te verslaan is. „Jullie zijn dicht bij de overwinning; profiteer van deze situatie", aldus Buscetta. Buscetta heeft gisteren ook gesproken over episodes in de roerige jaren '70. Hij zei in 1978 te zijn benaderd om in te grij pen tijdens de ontvoering van de leider van de christende mocratische partij, Aldo Duitse sociaal-democraten gaan minder ver dan regering De Duitse sociaal-democraten (SPD) gaan akkoord met een verandering van de grondwet, waardoor de stroom asielzoekers kan worden ingedamd. Dat heeft de SPD gisteren besloten op haar buitengewoon partijcongres in Bonn. Het SPD-voorstel heeft alleen betrekking op vluch telingen uit landen waar geen vervolging plaatsvindt. Zij vormen het leeuwendeel van de honderdduizenden die jaarlijks Duitsland binnen komen. derde omstandigheden moet geven. En dat de omstandighe den zijn veranderd, zal nie mand bestrijden." Toch houdt de SPD nog een slag om de arm. In een resolutie heet het dat de individuele aan spraak op asiel voor politiek vervolgden onaantastbaar is en blijft. Dat geldt ook voor het recht van afgewezen asielzoe kers op een beroepsprocedure. De partij komt daarmee enigszins tegemoet aan bezwa ren van de linkervleugel en de SPD-jongeren. Na het besluit van het SPD- bonn hans hoogenduk correspondent „Ter wille van de buitenlanders die nu bij ons zijn en degenen die in de toekomst zullen ko men, moeten we onze harts tochtelijk gevoerde strijd sta ken", zei partijvoorzitter en ge doodverfde lijsttrekker Björn Engholm. „We hebben deze discussie niet gevoerd, omdat we bezweken zijn voor de druk van de straat, zoals sommigen boosaardig beweren. Nee, wij doen het, omdat verantwoorde politiek antwoorden op veran- congres gaan oppositie en rege ring rond de tafel zitten om een oplossing te zoeken. Eenvoudig zal het niet worden, want CDU en CSU staan erop dat vluchte lingen die ten onrechte een asielaanvraag hebben inge diend, aan de grens kunnen worden teruggestuurd. In eigen land kunnen ze dan beroep aantekenen. Kohls liberale coalitiepartner FDP en de SPD achten dit in strijd met de grondwet en het volkenrecht. Hoe de sociaal-de mocraten zich een versnelde procedure in Duitsland voor stellen, bleef vaag. Maar met de nu aangenomen resolutie heb ben ze in ieder geval hun zet ge daan en is nu de regering weer aan de beurt. De eerste com mentaren van regeringskant be loofden weinig goeds. De berg heeft gebruld en een muis ge baard, zei een CDU'er. Moro. De maffia weigerde en Moro werd later vermoord door de linkse terreurbeweging Rode Brigades. Voor Buscetta was het echter duidelijk dat Moro niet mocht worden gered. „Ik zal aan de rechters vertellen waar ze ban den met telefoongesprekken kunnen vinden, en dan kunnen jullie het zelf horen", aldus de spijtoptant. Ook vertelde Buscetta dat de maffia in 1979 door onbeken den werd benaderd om gene raal Carlo Alberto Dalla Chiesa te vermoorden. Dalla Chiesa was toen nog werkzaam in Mi laan en leidde het offensief van de staat tegen het terrorisme. Buscetta moest contact zoeken met leden van de Rode Brigades en hen vragen of zij de verant woordelijkheid van de moord wilden opeisen. De terroristen weigerden dit, maar Dalla Chiesa werd door de maffia alsnog vermoord. Wie destijds Dalla Chiesa dood wilde hebben, wil de Buscetta gisteren niet zeggen. Maar uit zijn ver klaringen blijkt dat de De Italiaanse politie is van morgen een grote actie begon nen tegen de maffia. In het ka der van de 'Operatie Leopard' doorzocht de politie tientallen huizen. Ze hoopt 200 arresta ties te kunnen verrichten op Sicilië en het Italiaanse vaste land. Onder de beoogde arres tanten zijn ook drie leden van het parlement. De politie ging maffia con te werk op basis van verklarin- tacten had gen van twee berouwvolle maf- met tal van fiosi, Leonardo Messina en subversieve Paolo Severino. Degenen die organisaties, worden opgepakt, zullen wor- geheime den beschuldigd van misdrij- diensten en ven als moord, omkoping en loges van de verkiezingsfraude. vrijmetselarij. manerplaw» Een vrouw van het Myanmarese Karen-volk steekt een pijp op terwijl haar kind nieuwsgierig de camera in kijkt Tabak is het enige genotmiddel dat bij de Karen is toegestaan. De Karen-minderheid wordt al jarenlang door de autoriteiten van Myanmar (het voormalige Burma) vervolgd, foto reuter api- chartweerawong richard ehrlich Terwijl de wanhoop zich Cambodja meester maakt, zetelt de konink lijke familie weer in volle glorie in het oude paleis in de hoofdstad Phnom Penh. On danks zijn dwalingen in het verleden is prins Sihanouk inmiddels uitgegroeid tot de grootste kanshebber bij de verkiezingen van volgend jaar, als die ooit worden gehouden. Momenteel worden alle internationale krachten aangewend om Cambodja te be hoeden voor een nieuwe burgeroorlog. Ge vreesd wordt dat de beruchte leider van de Rode Khmer, Pol Pot, op het punt staat de macht weer te grijpen. Zo vergaderde dit weekeinde de Veiligheidsraad over Cam bodja nadat besprekingen tussen de strij dende Cambodjaanse partijen waren stuk gelopen op de weigering van de Rode Kh mers zich te voegen naar het vredesplan voor Cambodja. In Phnom Penh is het herstel, na de on dertekening vorig jaar van het vredesak koord, nog maar nauwelijks begonnen. Veel straten zien er vervallen uit. De oorlog heeft van de hoofdstad .een ruïne gemaakt. Ont heemde families proberen te overleven te midden van de puinhopen. Het contrast is groot met het geheel in koloniale stijl her stelde paleis waar Sihanouk zetelt. Vorige week vierde hij in alle pracht en praal en met alle diplomatieke égards zijn zeventig ste verjaardag. Het corps diplomatique zong voor hem tijdens het drie dagen durende verjaardags feest. Champagne smeerde de kelen. Er werden zalm, paté en andere heerlijkheden opgediend. Gasten werden direct vanuit Pa rijs ingevlogen en de koninklijke familie zong Franse liederen, uit eerbetoon voor Frankrijk, de voormalige koloniale macht die in 1941 de macht overdroeg aan Siha nouk. Zijn groeiende populariteit laat zich on der meer aflezen aan de verjaardagskaart die Sihanouk mocht ontvangen van de di plomatieke gemeenschap van Phnom Penh. Volgens de brief, ondertekend door de ambassadeurs van de meeste Europese ambassades en door Japan, wordt hij „uni verseel gezien als de levende belichaming van de Cambodjaanse natie". De officiële titel die Sihanouk tegenwoor dig draagt is die van staatshoofd en voorzit ter van de Hoge Nationale Overgangsraad (SNC) de coalitie van de vier strijdende partijen van Cambodja. Maar veel Cam- bodjanen beschouwen de prins als mo narch. De meest loyale Sihanouk-getrou- wen geloven zelfs dat de prins over mystie ke krachten beschikt waardoor hij onraak- baar is voor kogels van zijn tegenstanders en in staat is andere bovennatuurlijke acti viteiten uit te voeren. Inmiddels weet de prins ook de Cam bodjaanse regering van premier Hun Sen achter zich. Hun Sen benoemde zelfs een van Sihanouks zonen tot vice-premier en hoopt dat de prins het tot president zal brengen. Net als het Cambodjaanse volk lijkt de regering Sihanouk te hebben verge ven voor zijn tijdelijke alliantie met de Rode Khmer, die eind jaren zeventig een schrik bewind vestigden in Cambodja. De huidige steun en loftuitingen betekenen een omme zwaai na het jarenlange wantrouwen tegen de prins. Maar niet iedereen voelt zich gerust over de comeback van de prins. Tegenstanders zeggen dat de terugkeer van de koninklijke familie niet overeenkomt met het streven om van Cambodja een democratie te ma ken. Volgens een Europese diplomaat heeft de koninklijke familie graag dat „mensen voor hen buigen". Anderen hebben niets tegen een koning, mits in de Cambodjaanse grondwet is vastgelegd dat het land een monarchie is. Bovendien, zo betogen zij, is Sihanouk de enige die het uiteengevallen land weer tot een eenheid kan smeden. het v i Ve- berlun Het proces tegen de voormalige DDR-leider Erich Honecker en andere DDR-kop- stukken dreigt een fiasco te wor den. Nadat vorige week donder dag op de eerste procesdag de vroegere DDR-premier Willi Stoph al ontbrak wegens hart klachten en de rechters moesten erkennen dat hij niet kan worden verhoord, volgde gisteren ex-Sta si-chef Erich Mielke. De 84-jari- ge, die ook terechtstaat wegens zijn aandeel in de moord op twee politiemannen in 1931, kan twee processen niet aan. En dus zal ook Mielke niet meer verschij nen. Hoe lang de 80-jarige Honecker nog aanwezig zal zijn, is moeilijk te zeggen, maar ook hij is er slecht aan toe. Honecker, die aan leverkanker lijdt, ver scheen gisteren ogenschijnlijk re delijk opgewekt in de rechtszaal. Maar na bijna anderhalf uur trok de vroegere DDR-leider wit weg en stamelde: „Ik kan nu niet meer". Geholpen door een van zijn advocaten verdween hij voor een door rechter Brautigam ge last medisch onderzoek. Het re sultaat: een veel te hoge bloed druk. Het proces werd verdaagd tot donderdag. Op de foto be groet Honecker (rechts) ex-Stasi chef Mielke. POTO •MICHAEL PROeè'T REUTER parus» hansgertsen correspondent Het belooft een bijzonder zwar te week te worden voor de ze ven miljoen gebruikers van het openbaar vervoer in de regio Parijs. De 3.000 machinisten van de Parijse metro staken vanaf vandaag tot en met ko mende maandag tijdens de ochtend- en avondspits uit pro test tegen een aangekondigde herziening van de werktijden. De acties zorgden vanmorgen voor ernstige vertragingen, files en opstoppingen, maar de ech te chaos breekt naar verwach ting pas vanavond uit. De bon den hebben aangekondigd dat het metronet dan vrijwel volle dig plat zal gaan. De directie van het Parijse vervoersbedijf deed gisteravond een laatste poging om de acties te voorkomen. De directie bood aan de omstreden herziening voor onbepaalde tijd uit te stel len, maar de vier betrokken vak bonden wezen dat af. Ze willen Joodse extremisten verantwoordelijk pas weer om de tafel gaan zitten als het plan definitief wordt in getrokken. De stakende machinisten on dervinden over het algemeen weinig begrip voor hun acties. Ze genieten salarissen die ver boven het landelijk gemiddelde liggen en hebben een 30-urige werkweek. Bovendien kunnen machinisten die 25 dienstjaren hebben al op 50-jarige leeftijd in de VUT. EG legt Franse bezwaren GATT- compromis opzij tel av1v ad bloemendaal correspondent Bij een aanslag in Jeruzalem is gistermiddag een 70-jarige Pa lestijnse winkelier omgekomen. Acht anderen raakten gewond toen een handgranaat explo deerde in een drukke steeg van de moslimwijk in de oude bin nenstad. De verantwoordelijk heid is opgeëist door de joodse rechts-extremistische Kach-be weging. De granaat werd vanaf het dak van een huis in een winkel gegooid. Volgens ooggetuigen verschenen even later op de rand van het dak drie Israëli sche mannen, die riepen dat ze alle Arabieren een voor een zouden vermoorden. De politie vermoedt dat de actie het werk is van radicale kolonisten, die in de afgelopen jaren tientallen huizen in de moslimwijk in be zit hebben genomen. De mees ten van hen sympathiseren met de kach-beweging en andere rechts-extremistische groepen. Er zijn nog geen arrestaties ver richt. Meer dan 50.000 mensen hebben gisteren in Tel Aviv ge demonstreerd tegen een moge lijke Israëlische terugtrekking van de Golan-hoogvlakte. De regering werd daarbij opgeroe pen het „nederzettingenbeleid te versterken" en „geen centi meter" van het gebied af te staan aan Syrië. Ln september liet de regering weten bereid te zijn met Damascus te onder handelen over een gedeeltelijke terugtrekking. Er moet hoe dan ook op korte termijn een akkoord Komen tussen de VS en de EG over landbouwsubsidies. De EG-mi- nisters van landbouw hebben dat gisteren gezegd, na een ver gadering in Brussel. De Franse eis dat er absoluut niet extra in de subsidies mag worden ge ek stilzwijgend terzi Daarmee kunnen i onderhandelaars tegemoet ko men aan Amerikaanse eisen en zou een handelsoorlog kunnen worden afgewend. Morgen gaan landbouwcom missaris MacSharry en buiten landcommissaris Andriessen in Washington praten over de door de Amerikanen gewenste afschaffing van EG-subsidies op oliehoudende zaden I BG I bereid tot een grotere subsidie vermindering. Akkoord over Hong Kong op losse schroeven LONDEN AFP-Rtr Olie Colombia bedreigt natuur van Venezuela caracas ips Een hoeveelheid ruwe olie ter grootte van 8000 olievaten uit Colombia bedreigt de rivieren China zal de Brits-Chinese ak koorden over de toekomst van Hong Kong opzeggen als de au toriteiten in de Britse kroonko lonie hun plannen voor „grote politieke veranderingen" niet opgeven. Dat heeft de Chinese vice-premier Zhu Rongji gister avond in Londen gezegd. Groot- Brittannië zal Hong Kong in 1997 overdragen aan Peking. De Britse premier John Major verzekerde de Chinezen er gis teren van dat de voorstellen voor democratische hervormin gen geen bedreiging vormen voor China. Hij betuigde steun aan Chris Patten, de Britse gou verneur van Hong Kong. Patten brak vorige maand met het op China afgestemde Britse beleid in Hong Kong door voorstellen te doen voor meer democratie in de kroonkolonie. De Wetgevende Raad van Hong Kong hechtte vorige week haar goedkeuring aan de voorstellen, waarop China woedend rea geerde. Peking meent dal Groot-Brittannië een soepele overdracht van de macht over de kolonie saboteert. Peking is voigensdc met Londen gesloten akkoorden gehouden om na 1997 de democratie in Hong Kong te respecteren. nezuela. De olie is afkomstig van twee pijpleidingen die Co lombiaanse opstandelingen het afgelopen weekeinde weekein de hebben opgeblazen. Onmiddellijk na de eerste ex plosie, eind vorige week, trad een noodplan in werking om te voorkomen dat de olie het Ve nezolaanse Meer van Maracai- bo zou bereiken. De pogingen om de schade aan het zeemilieu in het gebied te beperken, wer den echter gehinderd door het slechte weer en de Colombiaan se rebellen. Strijders van de overkoepelende verzetsbewe ging Simon Bolivar hebben de ze maand hun terroristische ac tiviteiten opgevoerd. Daarbij zijn al 80 mensen omgekomen. LONDEN DPA-Rtr Prins Charles wil afzien van het koningschap. Hij wil zijn recht op de kroon overdragen aan zijn oudste zoon William, die tien jaar oud is. Dat meldde het Britse boulevardblad The Sun gisteren. Volgens The Sun heeft Charles zijn moeder la ten weten dat hij afstand wil doen vanwege de crisis in zijn huwelijk met Diana en de aantijgin gen dat hij al geruime tijd nauwe banden onder houdt met een getrouwde vrouw. Het dagblad schrijft de informatie toe aan een niet met name genoemde vriend van prins Charles. Koningin Elizabeth is het niet eens met het voorstel van haar zoon. aldus The Sun. In Buckingham Palace werd gisteren ieder com mentaar geweigerd. Overigens is de opvolgings kwestie op dit moment niet aan de orde. De 66- jarige koningin heeft nog nooit te kennen gege ven dat zij wil aftreden. Het artikel in The Sun is het jongste in een reeks 'onthullingen' over de koninklijke familie en over de huwelijksproblemen tuvsen Charles en Diana. Charles zou een relatie hebben met een oude vlam, Camilla Parker-Bowles. De Britse geheime dienst zou overigens, bui ten medeweten van Charles, de laatste jaren de ontmoetingen van harles met amilla nauw keurig hebben gevolgd en vastgelegd in geheime documenten. Dat meldde The Daily Mirror gis teren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7