Honderd gulden beloning voor laag energiegebruik Heilig huisje ontwikkelingshulp heeft langste tijd gehad Binnenland Shell steekt 4 miljard in raffinaderij Pernis Kijkje in een grafheuvel Boete geëist wegens leverantie aan Irak Onderzoek gesjoemel met declaraties universiteit Meisjes aangehouden na ontvoering en mishandeling Krakers eisen verbod ontruiming DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 5 GPD Gemeenschjpprhffct (Vrutenst Naam communisten deugt niet den haag Het Centraal Stembureau in Den Haag heeft gewei gerd de Nieuwe Communistische Partij Nederland (NCPN) in te schrijven in het kiesregister, waardoor de partij niet aan verkie zingen kan meedoen. De naam lijkt volgens het Centraal Stem bureau te veel op de eind vorig jaar opgeheven Communistische Partij Nederland (CPN), die officieel is opgegaan in Groen Links. Het Centraal Stembureau beroept zich op de Kieswet. Daarin staat dat inschrijving wordt afgewezen als de naam van een par tij te veel lijkt op die van een andere, waardoor verwarring kan ontstaan. De NCPN gaat tegen de beslissing van het Centraal Stembureau in beroep bij de Raad van State. Banen bij AID op de tocht kerkrade Het aantal banen bij het hoofdkantoor van de Alge mene Inspectiedienst (AID) in Kerkrade moet fors worden inge krompen. Er zullen nog maar 46 volledige arbeidsplaatsen over blijven. Nu verdienen in Kerkrade nog zon 90 ambtenaren hun brood. De inkrimping is het gevolg van de eerste reorganisatie plannen van de AID-directie. Doel: meer mensen in het veld en minder op het hoofdkantoor. De AID is onderdeel van het mi nisterie van landbouw en visserij. De dienst controleert onder andere de naleving van de visquota. Bosio aangehouden en weer vrijgelaten arnhem» De Franse zakenman M. Bosio, die Nederland twee weken geleden moest verlaten als ongewenst vreemdeling, is gisteren in Arnhem aangehouden als illegaal. Na overleg met het openbaar ministerie en staatssecretaris Kosto van justitie is hij weer heengezonden. Bosio moet zich wel ter beschikking van de politie houden en zich elke week melden bij de vreemdelingen politie in Arnhem, totdat is bepaald wat met hem moet gebeu ren. Bosio is in langdurige processen tegen de Nederlandse Staat verwikkeld omdat hij meent dat de overheid hem onrecht heeft Geld voor woonprojecten ouderen den haag Er komt een aparte pot geld voor huizen waar hulp behoevende ouderen zelfstandig kunnen wonen (woon-zorg- projecten). De ministeries van VROM en WVC stoppen er geld in. Minister d' Ancona (WVC) schreef dat gisteren aan de Twee de Kamer. Om hoeveel geld het gaat, is nog onbekend. Het kabi net doet het voorstel omdat de tot voor kort bestaande financië le regelingen langs elkaar heen liepen en te veel geld kostten. Toen het kabinet in juli besloot de financieringskraan van de kant van Volkshuisvesting dicht te draaien, laaide een storm van protest op bij gemeenten, provincies en ouderenorganisaties. Fi nanciering van woon-zorgprojecten zou daardoor onmogelijk worden gemaakt. Het kabinet geeft nu ook toe dat het besluit van juli tot problemen leidt. Goed voor winst en milieu' rotterdam» cpd-anp Shell gaat bijna vier miljard gul den uittrekken voor een ingrij pende modernisering van zijn raffinaderij in Pemis bij Rotter dam. Hier wordt vooral ruwe olie met een hoog zwavelgehal- te verwerkt. ..e whim ais uei iiiiucu. uc uiiecue m„aïsS?PP'l.,ri u ")f Wil in ruil daarvoor dat de over- milieuvergunning van het be drijf in 1989, na jarenlange pro cedures, was vernietigd door de Raad van State. De raffinaderij in Pernis draait nu op gedoog- beschikkingen. Shell stelt dat de investerin gen goed zijn voor zowel de winst als het milieu. De directie jaar drie miljard gulden beste den aan vernieuwing van de raffinaderij. Er komen onder meer een grote Hydrocracker (kraak-installatie) en een olie vergasser. Verder zal tot het jaar 2010 een bedrag van 800 mil joen tot een miljard gulden worden gestopt in verbetering van bestaande installaties. Het resultaat zal onder meer zijn dat de installaties in Pemis over vijftien jaar niet meer met afval olie worden gestookt, maar met het veel schonere gas. Dit blijkt uit een door Shell gepresenteerd 'Plan van Aan pak'. Het is opgesteld nadat de Elektrische auto valt in de smaak utrecht» anp Auto's met een elektromotor zijn geschikt voor het vervoer in de stad. Dat geldt vooral voor bedrijven die vrij weinig kilo meters afleggen, zoals de PTT en gemeentelijke diensten. Ook de treintaxi kan worden uitge rust met een milieuvriendelijke elektromotor. Dat heeft een woorvoerder van de Nederland se maatschappij voor energie en milieu (Novem) gisteren be kendgemaakt. Novem organiseerde vorig jaar een praktijkproef bij dertig bedrijven. De kosten (1,5 mil joen gulden) zijn betaald door de ministeries van VROM, ver keer en waterstaat en economi sche zaken. De proef leidde volgens de Novem tot verrassingen bij de gebruikers van de elektrische auto's. Tegen de verwachting in blijkt zo n auto goed mee te kunnen in het stadsverkeer. Veel gebruikers pasten hun rijstijl aan. Ze letten bijvoor beeld scherper op fietsers en voetgangers die vanwege de ge ruisloze elektromotor de auto niet horen aankomen. Volgens Novem is er geen technisch struikelblok meer voor de invoering van elektri sche auto's. De aanschafprijs is nog wel een probleem. Daarom wil de Novem bij een tweede proef elektrische auto's via een lease-contract aan bedrijven Mill 1> Franerex-directeur zegt van niets te weten amerongen Gisteren mochten de eerste be langstellenden een kijkje nemen in een model grafheuvel in de bossen bij Amerongen. De provincie Utrecht telt veel grafheuvels. Het oudste teruggevonden exemplaar dateert van ruim veertig eeuwen geleden. Om het publiek inzicht te geven in hoe die heuvels er oor spronkelijk hebben uitgezien, is nu bij breda gpd Het bedrijf Franerex in Hooger- heide heeft zich ingelaten met de „fanatieke kanonnenbou- wer" Gerard Bull. Die zou on derdelen hebben geleverd voor het door Irak te ontwikkelen su perkanon. De Franerex-directie had daarom moeten weten dat de kartonnen granaathulzen die ze via Bulls bedrijf leverde niet voor Griekenland, maar voor Irak waren bestemd. Dat zei de Bredase officier van justitie mr. J. Bijvoet giste ren in de strafzaak tegen Fra nerex. Hij verweet het bedrijf dat het valse informatie heeft verschaft om aan een uitvoer vergunning te komen voor 2.350 van zulke hulzen, die uit eindelijk in Irak zijn terechtge komen. Ook is het bedrijf vol gens de openbare aanklager in 1989 feitelijk betrokken geweest bij die uitvoer zelf. Tot slot ver weet hij Franerex dat het in 1990 met munitie gevulde hul zen aan België heeft geleverd, terwijl het bedrijf wist dat die hulzen uiteindelijk voor Thai land waren bestemd. Bijvoet eiste voor deze feiten een boete van vijftigduizend gulden. Franerex-directeur 1. Verwey bestrijdt de lezing van de offi cier. Hij zegt niet te hebben ge weten dat de hulzen die in Irak zijn beland niet voor Grieken land waren bestemd. „Waarom zou ik zo'n risico lopen? Als je één keer voor zoiets wordt be trapt, krijg je een zware straf en is het bedrijf afgebrand. Orders waarvan ik het minste vermoe den heb dat er een luchtje aan zit, accepteer ik niet. Maar ik kan onmogelijk voorkomen dat met ladingen die bij ons de deur uit zijn, onderweg wordt gesjoe meld." Omdat het een order van slechts 32.000 dollar betrof („overigens nog een leuke prijs voor een partijtje kartonnen hulzen"), matigde de officier zijn eis. Hij had maximaal 133.000 gulden kunnen eisen. Franerex-raadsman mr. W. Len- sink bepleitte vrijspraak. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. Minister Andriessen gaat praten over 'spaarsnip' Forse vergoedingen docenten voor nevenfuncties rotterdam gpd-* heid nu de nodige milieuver gunningen afgeeft. Het concern voegt hier aan toe dat méér maatregelen niet van Shell kun nen worden verlangd. Verder gaande of snellere vermindering van de milieubelasting zou de winstgevendheid en de concur rentiepositie van het concern te veel aantasten. Shell presenteerde in 1990 ook al een grootscheeps moder niseringsplan voor de raffinade rij in Pemis onder de naam P'95. Dit project, dat in 1995 moest zijn afgerond, liep door een reeks van factoren grote vertraging op. Een van de be langrijkste knelpunten was het fiasco van de Hycon-installatie. Deze 2,5 miljard kostende fa briek, die uit zware reststoffen bruikbare brandstoffen zou moeten halen, heeft sinds de in gebruikneming in 1989 nog nooit goed gewerkt. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben positief op het plan gereageerd. Volgens milieugedeputeerde Van der Vlist is Shell het eerste grote be drijf dat laat zien hoe het wil voldoen aan de doelstellingen van het Nationaal Milieube leidsplan (NMP Plus). Minister Andriessen (economische zaken) wil huishou dens belonen als ze zuinig zijn met energie. De minister beloofde de Tweede Kamer gisteren dat hij met de ener giebedrijven gaat praten over invoering van een 'spaar snip': honderd gulden beloning voor huishoudens die bezuinigen op gas en elektra. Details van het plan zijn er nog niet. Wel hebben minister Alders (milieu) en staats secretaris Heerma (volkshuisvesting) al hun instemming betuigd met het idee van Andriessen. den haag gpd-anpger tarief. Deze fractie wilde voor elk huishouden vaststellen wat een normaal verbruik is waarvoor het normale tarief geldt. Wie meer verbruikt, zou volgens de sociaal-democraten een hoger tarief moeten beta len. Maar volgens Andriessen is De minister kwam met zijn plan, nadat hij met steun van CDA en WD een initiatief van de PvdA had verworpen. De PvdA had voorgesteld veelver- bruikers te straffen met een ho- het ondoenlijk „elk gezin de maat te nemen" voor het ener gieverbruik. Dan voelt hij veel meer voor het belonen van zui nigheid in de vorm van de spaarsnip. Voordat die alge meen wordt ingevoerd, wil hij er eerst op kleine schaal mee experimenteren. De minister was niet erg inge nomen met een motie van CDA, PvdA, WD en D66 die vraagt om een „concreet en contro leerbaar plan" voor energiehulp aan Oost-Europa. Daarbij gaat het om het overdragen van technische kennis voor het effi ciënt en schoon produceren van energie. Bovendien zou zo'n plan iets moeten zeggen over fi nanciële hulp bij investeringen. Andriessen wil niet verder gaan dan kleinschalige hulp voor Oost-Europa. „Het is een wat naïeve redenering om te denken dat meer geld leidt tot een betere en schonere energie- produktie daar. Die landen zijn niet in staat tot grootschalige projecten. Daarvoor is de chaos te groot." De minister vreest dat extra geld voor Oost-Europa on doelmatig zal worden besteed. Andriessen is wel bereid met de Nederlandse energiebedrijven te overleggen over nieuwe plan nen, als aanvulling op lopende projecten in de voormalige Sov jetunie, Polen, Hongarije en Tjecho-Slowakije. Minister Ritzen (onderwijs) heeft het bestuur van de Eras mus Universiteit in Rotterdam gevraagd een onderzoek in te stellen naar gesjoemel met de claraties door medewerkers van de Rotterdam School of Mana gement (RSM). De RSM is een zelfstandige stichting, opgericht door medewerkers van de Rot terdamse universiteit. Ritzen liet dat weten in antwoord op vragen van WD-kamerlid Franssen. De WD'er had vragen gesteld naar aanleiding van een ac countantsrapport, waaruit blijkt dat docenten forse declaraties inden voor werk voor de RSM, terwijl ze in vaste dienst van de universiteit waren. De declara- amsterdam anp De Amsterdamse politie heeft twee 14-jarige meisjes aange houden wegens ontvoering en zware mishandeling van een leeftijdgenootje. Het slachtoffer, een ex-vriendin van een van de verdachten, werd beroofd van haar spullen. Daarna sneden de verdachten de polsen van het slachtoffer door, aldus een woordvoerder van de hoofdste delijke politie. De problemen tussen een van de verdachten en het slachtoffer ontstqnden vermoedelijk een paar maanden geleden. Het slachtoffer zou hebben rondver teld dat een van de verdachten drugs gebruikte. De twee arrestanten hebben het slachtoffer vorige week don derdag bij school opgewacht, waarna eerst werd geprobeerd de problemen uit te praten in een portiek. Toen dit na een uur niet was gelukt, kreeg het slachtoffer een mes op de keel en werd zij meegenomen naar het Oosterpark, waar ze in de bosjes werd geduwd. Haar han den werden met een sjaal op haar rug gebonden en haar mond werd volgepropt met toi letpapier. Het slachtoffer werd beroofd van haar gymschoenen, jas en horloge waarna de polsen van het meisje werden doorge sneden. Nadat ze ook nog was ge schopt, vertrokken de twee ver dachten. Het slachtoffer wist vervolgens uit de bosjes te ko men en de aandacht van voor bijgangers te trekken. Later kreeg ze in een ziekenhuis elf hechtingen in beide polsen. De twee verdachten hebben inmiddels een bekentenis afge- AMSTERDAM- Een groep krakers die zondagavond een deel van het voormalige Amsterdamse stadhuis herkraakte, heeft giste- kraakte panden liggen aan de Oudezijds Achterburgwal en grenzen aan de nieuwe bestem ming van het voormalige stad- i kort geding voor de recht- huis, Hotel The Grand. Volgens bank in Amsterdam een verbod op ontruiming geëist. De ge- de panden uitgevoerd en beho ren ze bij het hotel. De krakers zeggen dat helemaal niet meer wordt ge- of verbouwd. Op de foto overleggen enkele krakers met hun advocaat, mr. J. Donk. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE ties zouden geregeld boven de duizend gulden per dagdeel lig gen. Ritzen ziet geen reden voor onderzoek naar extra verdien sten van universitaire werkne mers die bijbaantjes hebben bij stichtingen. Ze mogen die ne venfuncties hebben, als ze maar precies opgeven wat ze ermee verdienen en verlof vragen als ze voor een stichting werken in hun normale werktijd. Wel vindt Ritzen dat het Erasmus- bestuur moet nagaan of de re gels goed zijn toegepast. 'Leven-polis ook vaak geldig voor VN-militairen' Militairen die namens de Vere nigde Naties worden uitgezon den en die voor het bekend worden van hun uitzendingsda tum een levensverzekering had den afgesloten, zijn ook tijdens hun verblijf in het buitenland normaal verzekerd. Alleen die militairen die na het bekend worden van hun uitzendingsda tum een levensverzekering af sluiten, hebben te maken met de bepaling die zegt dat hun polis niet geldt voor 'gewapend- conflict-situaties'. Dat heeft de Nederlandse Vereniging van Levensverzeke raars (NVt) gisteren laten we ten. Deze reactie volgt op be richten dat Nederlandse VN- militairen in het voormalige Joegoslavië en Cambodja slachtoffer zouden zijn van de uitzonderingsclausule. Zaterdag zei het plaatsvervangend hoofd Arbeidsvoorwaardenbeleid van het ministerie van defensie, A Boerhout, in een TV-program ma van de VARA dat sommige levensverzekeraars zo'n uitzon deringsclausule voor uitgezon den VN-militairen hadden inge voerd. den haag margreet vermeulen In 1973 werd in Nederland het principe ingevoerd dat 1,5 procent van het Net to Nationaal Inkomen (NNI) aan ont wikkelingshulp moet worden besteed. Deze 1,5-procentsnorm werd al snel een politiek heilig huisje. Nu, twintig jaar later, is een kamermeerderheid de norm liever kwijt dan rijk. Maar daar houdt de overeenstemming op. De PvdA wil een nieuwe norm op een ho ger niveau, de WD wil ook een nieuwe norm maar lager dan nu en het CDA dobbert tijdelijk 'normloos' rond. Het belangrijkste doel van de 1,5- procentsnorm was destijds het budget voor Ontwikkelingssamenwerking in snel tempo op te krikken. Dat doel is zonder meer bereikt. Het budget voor de arme landen groeide van 1 miljard gulden in 1973 naar 6,4 miljard in 1992. In andere opzichten is de 1,5-pro centsnorm minder succesvol geweest. Het was immers de bedoeling andere rijke landen uit te dagen ook een direc te koppeling te leggen tussen hun eco nomische groei en hun uitgaven voor de Derde Wereld. Het idee vond ner gens ingang. Nederland bleef het bui tenbeentje dat zijn ontwikkelingsuitga ven langs de meetlat van het NNI leg de. Andere landen gebruiken de norm van de Verenigde Naties van 0,7 pro cent van het Bruto Nationaal Produkt (BNP). De grote waarde van de Nederlandse norm was vooral symbolisch. Hij legde een direct verband tussen onze wel vaart en die van de ontwikkelingslan den. Met als gevolg dat over het budget voor de arme landen zekerheid be stond. Daarover kon niet worden ge- Een kwart van de totale begroting van minister Pronk wordt besteed aan zaken die de Derde Wereld niet direct ten goede komen. Dat is 1,6 miljard gulden per jaar. Het gaat onder andere om de personeelskosten op het depar tement, hoewel dat geen echte 'vervui ling' van het budget is. Voorbeelden van echte 'vervuiling' zijn bijdragen van Pronk aan: de opvang van asiel zoekers (420 miljoen), de lerarensala rissen (100 miljoen), de aanschaf van een militair transportvliegtuig (40 mil joen), de arbeidsvoorwaarden in de collectieve en zorgsector (23 miljoen) en noodhulp aan Oost-Europa. Die vervuiling is overigens i marchandeerd als het kabinet eens van de laatste jaren. In 1982 kwam 15 krap bij kas zou komen te zitten. Deze voordelen van de 1,5-procents norm bestaan niet meer. Uit het potje van Ontwikkelingssamenwerking wor den steeds meer andere dingen be taald. Dat leidt tot uitholling van die norm. Die is inmiddels een „schijnver toning" (CDA), een „schijnheilige" ver toning (VVD). procent van het ontwikkelingsgeld niet direct ten goede aan arme landen. Dat percentage liep op via 17 procent in 1986 en 22 procent in 1990 naar 25 procent nu. Kortom, de 1,5-procentsnorm wordt met voeten getreden en alle fracties in de Tweede Kamer zoeken naar alterna tieven. Het CDA gaat het verst. Daar overweegt men te breken met het au tomatisme dat de hulp aan arme lan den omhoog gaat als het ons land eco nomisch gezien voor de wind gaat. Dat betékent beslist niet dat het CDA de ontwikkelingshulp van het verlanglijst je schrapt, aldus CDA-kamerlid Aarts. „Het onderwerp moet juist terug op de voorplicht van de politieke discussie", is zijn stelling. „Ik wijs erop dat Scan dinavische landen jarenlang meer aan ontwikkelingshulp uitgaven dan Ne derland. Terwijl ze daar geen automa tische koppeling kenden van het bud get aan hun welvaart." PvdA'er Melkert brengt daar tegenin dat het zonder norm nóg moeilijker wordt het budget van Pronk te be schermen. De PvdA wil dat Nederland zich aansluit bij de internationaal ge bruikte norm: het Bruto Nationaal Pro dukt. De Verenigde Naties adviseren lidstaten om 0,7 procent van dat BNP voor 'zuivere ontwikkelingshulp' uit te trekken. De PvdA wil op 1 procent van het BNP uitkomen. In harde guldens is dat 7,4 miljard (dus een miljard meer dan het huidige budget). Volgens de PvdA kunnen we „geleidelijk" toegroeien naar dat miljard extra. De WD wil de internationale aanbe veling opvolgen om. 0,7 procent van het BNP te besteden aan Derde-We- reldhulp. Dat is pakweg 200 a 300 mil joen minder dan wat Pronk nu aan zui vere hulp uitgeeft. Het grote voordeel van de BNP- norm is dat het is afgelopen met de vervuiling van het budget. Want inter nationaal is precies vastgelegd wat wèl en wat niet onder ontwikkelingshulp wordt verstaan, zodat niemand de schijn kan ophouden een gulle gever te zijn terwijl hij dat in werkelijkheid niet Minister Kok (financiën) sloot giste ren in de Tweede Kamer niet uit dat Nederland inderdaad op termijn toegroeit naar 1 procent van het BNP, zoals de PvdA wil. Op nadere details wilde hij zich echter niet vastleggen. UNIEKE PARKETAANBIEDING Wegens verhuizing van onze parket - fabriek naar een nieuw pand bieden wij aan: 2 VLOEREN HALEN 1 BETALEN 30 m' Massief Essen of Eiken Mozaiekparket 8 mm. keihard gelakt dus direct beloop baar 68,- per m1. U ontvangt hierbij 30 m1 GRATIS (ook keihard gelakt). Voor lamel stroken, Eiken/Essen gelden dezelfde condrties Nu samen met uw buurman 60 m kopen, betekent een voordeel van 2.040,- (legkosten 20,- per m7) m* ma htw Verder nog keuze ut tientallen andere hout-, lamnaat- en kuksoorten Eventueel afnemen m 1992 en betalen r 1993 Bel nu Van der Laan Parket 030 - 72 13 07 of 020 - 83 §1 720 •2 00 787 (ook «het weekend) voor een afspraak txj de dchtattwide dealer

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5