Uitbreiding van Schiphol zeker half jaar vertraagd Oppositie eist spoeddebat over herenakkoord zorg Peper wilde wedstrijd staken bij racisme Binnenland Eén speelautomaat voor elke 200 Nederlanders Nieuw licht op historie Nijmegen Gestolen goed gedijt niet DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 NS gaan portieren controleren arnhem» De Nederlandse Spoorwegen gaan nog deze week alle 1640 duren bij haar dieseltreinen controleren op metaalmoe heid. Dit naar aanleiding van een ongeluk vorige week bij Eist, waarbij een deur van de stoptrein op weg van Arnhem naar Roermond losschoot. Toen de deur eruit zwaaide, passeerde net een trein vanuit Arnhem richting Tiel. De deur sloeg tegen de voorbijgaande trein en verwondde de machinist aan het gezicht. Eén reiziger werd door splinters getroffen, terwijl twee passa giers een shock opliepen. Op 3 oktober was ook al een deur uit een dieseltrein gevallen. Toen werd nog gedacht aan een op zichzelf staand ongelukje. Twee doden bij schietpartij Scharmer scharmer Een schietpartij vanmorgen in Scharmer (provincie Groningen) heeft aan twee mensen het leven gekost. De schiet partij deed zich voor op het erf van de woonboerderij van een autohandelaar. De man werd neergeschoten toen hij op weg wilde gaan naar de automarkt in Utrecht. Het is nog niet bekend of er sprake is van een wraakactie. Het tweede, nog niet geïden tificeerde, dodelijke slachtoffer werd aangetroffen in een auto. De man was bewapend met een machinepistool. De door fami lie van de handelaar gewaarschuwde politie werd ook bescho ten. De dader is nog spoorloos. PvdA-maandagavondtoernee van start Leeuwarden Het PvdA-voorzittersduo Felix Rottenberg en Ruud Vreeman is gisteren in Leeuwarden begonnen aan een 'maan dagavond toemee'. De komende maanden zal het duo 65 electo raal belangrijke plaatsen aandoen om te praten over landelijke en regionaal politiek belangrijke onderwerpen. Alleen op deze manier kan volgens Rottenberg de openheid van de partij wor den gedemonstreerd en de vernieuwende lijn duidelijk worden gemaakt. In Leeuwarden hebben naar schatting 200 tot 250 per sonen de bijeenkomst bezocht, waarbij de staatssecretarissen Wallage en Simons aan de tand werden gevoeld. Volgende week is Leiden aan de beurt waar de ministers Dales en d'Ancona bij de 'maandagavondtoernee' aanwezig zullen zijn. Lonen in landbouw 2,1 procent hoger pen haag De lonen in de agrarische sector gaan op 1 januari met 2,1 procent omhoog. Het gaat om een prijscompensatie voor de periode 1 april-1 oktober 1992. Ondanks het vorige week gesloten sociaal akkoord wil het Landbouwschap de tweejarige CAO's niet openbreken. De agrarische sector kent een kleine twintig CAO's. In totaal vallen er ongeveer 60.000 werknemers onder. Emancipatie komt minder ter tafel den haao Emancipatie wordt als gespreksonderwerp steeds minder populair. Van de jongeren praat thans 58 procent wel eens over gelijkheid van mannen en vrouwen. Bij de meisjes is dat 70 procent, bij de jongens 40 procent, zo blijkt uit een on derzoek van NSS/Marktonderzoek naar het effect van de cam pagne 'Een slimme meid is op haar toëkomst voorbereid' die in 1989 van start ging. Toen was emancipatie bij 70 procent van de jongeren een populair gespreksonderwerp. Het percentage jon geren dat de slagzin kent, is inmiddels opgelopen tot 99 procent. Van die jongeren denkt 42 procent dat de campagne was gericht op het maken van een juiste beroepskeuze. Bijna een kwart van de jongeren geeft het juiste antwoord namelijk dat het gaat om „voor jezelf kunnen zorgen en onafhankelijk van anderen zijn". rotterdam» anp Burgemeester Peper heeft zon dag vlak voor de voetbalwed strijd Feyenoord-Ajax opdracht gegeven de wedstrijd te staken als in de vakken massaal en aanhoudend racistische spreek koren zouden klinken. Dat heeft hij gisteren gezegd tijdens een toelichting op de onrust van het afgelopen weekeinde. Iets meer dan een uur voor de wedstrijd heeft Peper met zijn wethouders een scenario ge maakt dat voorzag in vier stap pen, variërend van een waar schuwing van de aanvoerders van beide teams tot het defini tief stopzetten van de wedstrijd. Ook hield de politie er rekening mee dat zij een of meer vakken zou ontruimen wegens racisti sche uitingen. Volgens de burgemeester hoefde het scenario „gelukkig" Nieuw onderzoek naar veiligheid luchtvaart ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappenke Persdienst «gpd den haag nkuys Aanvullende en nieuwe onderzoeken moeten de ge wenste informatie opleveren over de risico's van het vliegverkeer op Schiphol en de kans op een ongeval voor omwonenden. Ook zal de veiligheid van de luchtvaart op en rond Schiphol onder de loep worden genomen. Een en ander heeft tot gevolg dat de uitbreidingsplannen van de luchthaven minimaal een halfjaar worden vertraagd. fer te worden van een ongeval. Eenvoudige oplossingen zijn volgens de ministers uitgeslo ten. Verbeteringen zijn alleen mogelijk door internationaal af spraken te maken. De luchthaven kan bijdragen aan een grotere veiligheid door de aanvlieg- en vertrekroutes te wijzigen, maar daarvoor moe ten start- en landingsbanen worden verlegd en bouwlocaties worden verplaatst. Ook die mo- De ministers Maij-Weggen (ver keer en waterstaat), Alders (VROM) en Andriessen (econo mische zaken) verwachten eind juni 1993 over de uitkomsten van de onderzoeken te rappor teren, zo hebben ze gisteren de Tweede Kamer laten weten. De onderzoeken moeten klaarheid brengen over de kans voor omwonenden om slachtof- gelijkheden zijn volgens de mi nisters derhalve 'begrensd'. Vooralsnog zal het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaborato rium verder gaan met het op stellen van modellen om de risi co's te kunnen bepalen. Los daarvan wordt ambtelijk beke ken welke risico's voor de om wonenden aanvaardbaar zijn. Dat wordt afgezet tegen het economische belang van de luchthaven, het geldende veilig heidsbeleid voor vaste installa ties en gecombineerd met maatregelen tegen geluidsover last. Ten slotte krijgt een interna tionaal onderzoeksbureau de opdracht de veiligheid van de luchtvaart op en rond Schiphol te onderzoeken. De verkeersaf- niet uit de kast. Wel erkende hij links en rechts kreten te hebben gehoord die „niet direct op Feyenoord of Ajax slaan". Justi tie heeft rond de wedstrijd drie mensen gedagvaard omdat zij racistische leuzen riepen en de Hitlergroet brachten. Peper ging gisteren ook in op de rellen tijdens de koopavond afgelopen vrijdag, waarbij hon derden jongeren waren betrok ken. Volgens hem was geen sprake van rassenrellen en is er „geen enkele reden voor pa niek". In een gisteren uitgelekt rap port waarschuwt de Rotterdam se politie voor uitbarstingen van geweld in de oude wijken. Niet racisme, maar ontevredenheid zou daarvan de belangrijkste oorzaak zijn. Onder allochtonen is de kans op een uitbarsting het grootst. wikkeling (voorbereiden, in checken, starten, landen, vlucht), het handelen van men sen en organisaties en de ge bruikte hulpmiddelen staan daarin centraal. De directie van de luchthaven kan instemmen met de inhoud van de plannen. „Het is begrij pelijk en terecht dat na de ramp met het El Al-vliegtuig in de Bijlmer extra aandacht wordt besteed aan de externe veilig heid van Schiphol." Wel is zij van mening dat alle onderzoe ken zo snel mogelijk moeten worden uitgevoerd „omdat alle betrokkenen erbij gebaat zijn dat de besluitvorming over de verdere toekomst van Schiphol kan worden voortgezet en afge rond". Bijna de helft van de gemeen ten in Nederland heeft te ma ken met gokverslaafden. Uit een onderzoek van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) blijkt dat 43 procent van dc gemeenten sinds 1990 signalen opvangt over pro bleemgokkers. Deze mensen kampen niet alleen met geld problemen, maar ook met moeilijkheden met hun part ner. In een aantal gevallen gaan ze zelfs het criminele pad op. Nederland telt in totaal 73.000 speelautomaten, zo blijkt uit het onderzoek. Dat komt neer op één automaat per 205 inwoners van Neder land. Het grootste deel bestaat uit kansspelautomaten zoals fruitautomaten (52.700), de rest zijn behendigheidsauto maten (20.300). De meeste speelautomaten (57.000) zijn te vinden in restaurants, cafés, cafeteria's en sportkantines. De overige (16.000) staan in 308 speelautomatenh allen. Het onderzoek werd gedaan omdat volgens de VNG veel ge meenten hun beleid ten aan zien van speelautomaten heb ben veranderd of van plan zijn te veranderen. Zo zegt bijvoor beeld 41 procent van de ge meenten een actief beleid te voeren om het aantal speelau tomaten in cafés, sportkanti nes, restaurants en cafetaria's te verminderen. Het ministerie van economi sche zaken wil dat op den duur de zogenoemde 'piekkasten', die honderden guldens per uur opslokken, worden verboden. Op deze gokkasten kunnen spelers in korte tijd veel geld verliezen. Daar staat tegenover dat ze de weinige keren dat ze uitbetalen, dat ook fors doen. Uit onderzoek is gebleken dat vooral deze gokkasten ernstig verslavend werken. Je hoeft niet op je klompen aan te voelen wat een goede schoenenzaak is. De betere zaken herken je zo. De betere zaken herken je zo. Je hoeft geen twijfels te hebben over het vinden van een goed hotel. Dienstplicht eindigt in 1998 den haag gpd De dienstplicht wordt met in gang van 1 januari 1998 afge schaft. Dit heeft een hoge amb tenaar van het ministerie van defensie gisteren meegedeeld aan het personeel van het de fensiekantoor in Kerkrade. Hon derdtachtig mensen in Kerkrade verliezen daardoor over vijf jaar hun baan. Vrijdag maakte premier Lub bers bekend dat de dienstplicht wordt afgeschaft en stapsgewijs vervangen door een beroepsle ger. Gisteren kwam een hoge ambtenaar het personeel in Kerkrade vertellen dat dat met ingang van 1998 is. Op 1 januari 1994 wordt bovendien de dienstplicht van twaalf maan den teruggebracht naar negen. Deze maatregel heeft tot gevolg dat de huidige eerstejaars stu denten met uitstel niet meer in dienst hoeven. Defensie gaat daarentegen waken voor dienst plichtigen die via juristencollec tieven proberen uitstel te krij gen en hun datum van opkomst over 1997 proberen heen te til len De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek (ROB) heeft in Nijmegen en het nabijge legen Wijchen belangrijke vondsten uit de Ro meinse tijd gedaan. In Nijmegen op het Kops Pla teau zijn helmen van Romeinse strijders gevon den. Ook werden een pot met denarii (gouden munten) gevonden en een zilveren medaille op een officierskist. Uit de medaille, een archeologisch zeer belang rijke vondst, blijkt dat ook het Achtste Legioen van keizer Augustus, de opvolger van Caesar, in het toenmalige Germania Inferior is geweest. Tot nu toe werd aangenomen dat alleen het Tiende Legioen in Nijmegen is geweest. De ROB wilde vooral de vondst van de zilveren medaille liever nog stilhouden om souvenirjagers op een afstand te houden. „We hebben ongeloof lijk veel last van metaaldetector-bezitters. Ze klimmen op het Kops Plateau over het hek, horen het apparaat piepen en steken de spade de grond in. Daarmee verstoren ze de omgeving van de vondst op een verschrikkelijke manier", aldus woordvoerder Haytsma. 'Simons zet parlement buitenspel' De oppositie in de Tweede Ka mer eist een spoeddebat met staatssecretaris Simons van volksgezondheid over het he- renaldcoord met de zorgverze keraars, dat een zware kabinets delegatie vanmorgen heeft on dertekend. WD, D66, Groen Links, SGP, GPV en RPF vinden dat Simons het hele parlement buitenspel heeft gezet. De oppositiepartij en nemen dat zeer hoog op. Zij zeggen zich niet te kunnen voorstellen dat de stelselwijzi ging die zoveel commotie gaf, nu in het geheim onderdeel wordt van een herenakkoord buiten het parlement om. De Nederlandse Zorg Federa tie (NZF) heeft de overeen komst van Simons en de zorg verzekeraars al een farce ge noemd en vreest dat de kwali teit van de gezondheidszorg zal lijden onder de volgens haar eenzijdige nadruk op kostenbe heersing. Volgens het akkoord moet de toekomstige basisverzekering gezondheidszorg vorm krijgen aan de hand van zeven criteria. Dat zijn achtereenvolgens: geen strijdigheid met inter nationaleverdragen, iedereen moet in gelijke mate zorg kunnen krijgen: door invoering van de basisverzeke ring mag niet een bepaalde groep worden benadeeld, de basisverzekering mag geen onevenredig groot beslag leggen op overheidsgelden, beperkingen in de zorg die onder de basisverzekering gaat vallen, mogen de volksgezond heid niet aantasten, de eigen verantwoordelijk heid van de burger moet vol doende gestalte krijgen via ei gen bijdragen en eigen risico's, een ongewenste vervanging van bepaalde vormen van zorg door de invoering van de basis verzekering moet worden voor komen, er moet een samenhangend pakket zorg overblijven, op ba sis waarvan de verzekeraars een goede en werkbare aanvullende verzekering kunnen opzetten. Welke vormen van zorg in de basisverzekering komen en of deze al dan niet voor eigen re kening van de burger dienen te komen, is een zaak van politie ke besluitvorming. westervoort» Na een wilde achtervolging verander de gisteren een autodief zijn net bemachtigde Mer cedes in Westervoort met een enorme klap in een hoop schroot. De lantaarnpaal sneed de wagen bijna In tweeën. Dankzij de airbag, nog te zien op de voor bank, kon de man lichtgewond het wrak veriaten om zijn tocht te vervolgen in een politiewagen. FOTO anp» Een medewerkster van de ROB puzzelt met stukjes van op gegraven helmen uit de Romeinse tijd. De archeologen zijn al tevreden met één passend stukje per dag. Op de voor grond een van de ijzeren maskers die ook werden gevon den op het Kops Pla teau bij Nijmegen. FOTO ANP HERMAN PIETERSE CDA: Werkloze moet werk van illegalen doen den haag gpd Hardere sancties voor werklo zen kunnen een bijdrage leve ren aan de oplossing van het il- legalenprobleem. Dat zegt CDA-fractievoorzitter Brinkman in het partijblad CD-Aktueel. Hij voelt er verder niets voor het huidige beleid te versoepelen. „We moeten de overheidsloket ten gesloten houden voor men sen die hier illegaal verblijven", zei hij gisteren op een spreek beurt in Goes. In CD-Aktueel stelt Brinkman dat bij een illegalen-beleid een discussie hoort over de rol van de werkgevers „die vaak mee dogenloos gebruik maken van deze goedkope krachten, maar soms ook radeloos gedwongen zijn hun toevlucht te nemen tot hen die nog wel bereid zijn dat rotwerk te doen". Hij wil daar om een straffer sanctiebeleid „voor hen die werkloos toezien maar heel wel in staat zijn dat werk te doen". Rotterdammers krijgen beloning voor 'opzoomeren De gemeente Rotterdam geeft een beloning voor alle straten in de Maasstad waar de be woners aan het 'opzoomeren' slaan. Overal waar bewoners zelf actief meewerken aan het schoon, heel of veilig maken van hun straat, wil de ge meente een Opzoomerzegel ter waarde van 3.000 gulden geven. De bewoners kunnen deze waardebon bij Gemeentewer ken inruilen voor bloembak ken, planten of sierbestrating. Maar ze kunnen er ook mee naar de gemeentelijke reini gingsdienst voor een half jaar extra vegen, naar de politie voor preventiecursussen, of naar het Centrum voor Beel dende Kunst voor een fotose rie van de opzoomerende straat. Het werkwoord 'opzoome ren' is ontleend aan de Op- zoomerstraat in het Nieuwe Westen, waar de bewoners een paar jaar geleden de han den uit de mouwen staken om hun straat te verbeteren. Het voorbeeld heeft inmid dels in honderd straten navol ging gekregen en vrijdag wil de gemeente deze straten in het zonnetje zetten. Dan is in het stadhuis de Dag van de Sociale Vernieuwing.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3