'Major misleidde het Lagerhuis' Zieke koning Hussein heeft ambitieuze plannen Culinaire egotrip met pooiers en ander tuig Burgemeester Groningen is extreem onbehoorlijk Feiten &Meningen DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 Britse premier dreigt te worden meegesleept in Irakgate-scliandaal WIM STEVENHAGEN i het John Major is in gepeins verzonken. Na de ellende van de slechte Britse economie, de val van het pond en de moeizame ratificatieprocedure van het Verdrag van Maastricht wordt de Britse premier nu getroffen door het Irakgate-schandaal. foto*epa „Kijk, ik heb natuurlijk geen videofilmpje van Major die de belastende documenten zit te lezen", zei Labour- woordvoerder Robin Cook gisteren. „Maar dit is het dui delijkste bewijs tegen de premier dat op dit moment maar geleverd kan worden." 'Dit' was een indrukwek kende stapel documenten, waaruit volgens Cook maar één slotsom kan worden getrokken: de Britse premier John Major misleidde het Lagerhuis toen hij in 1990 ver klaarde dat Groot-Brittannië zich aan het wapenembargo tegen Irak had gehouden. londen cees van zwEEDENgevang in te gaan, toen de zaak correspondent opeens een geheel andere wen ding kreeg. De rechter eiste inzage in een aantal documenten dat door een viertal ministers als 'ge heim' was bestempeld. Wat er precies in deze stukken staat, is nog onduidelijk. Maar waar schijnlijk concludeerde de rech ter eruit dat de directie van Ma trix Churchill met medeweten van de regering het embargo had geschonden. Ergo: waarom de gedaagden veroordelen? Matrix Churchill had niet recht streeks wapens geleverd aan Irak, maar machine-onderde len. Het Iraakse regime had de ze onderdelen vervolgens ge bruikt voor de produktie van munitie. Het staat inmiddels vast dat de toenmalige regering-Thatcher wist dat de Irakezen de Britse onderdelen gebruikten voor hun leger. In 1990 schreef Ni cholas Ridley, minister van han del, een brief aan Thatcher waarin hij aandrong op herzie ning van het exportbeleid. Er waren binnen de regering echter talrijke ministers die de export van onderdelen naar Irak niet wilden stoppen. Sommigen wezen erop dat Irak de derde De beschuldigingen i adres van Major (en anderen) hebben betrekking op de perio de van 1985 tot 1990. In dat tijd vak zouden Britse bedrijven het wapenembargo tegen Irak heb ben geschonden, volgens som migen met medeweten van de regering. De vraag is: wist ook de huidige premier ervan? Major bekleed de tussen 1985 en 1990 een aantal hoge functies. Hij was onder meer minister van bui tenlandse zaken en minister van Financiën. Het schandaal, inmiddels Irak- gate gedoopt, kwam vorige week aan het licht. Een rechts zaak tegen de leiding van Ma trix Churchill, een van de be drijven die wapens aan Irak zou hebben geleverd, moest wegens gebrek aan bewijs worden afge broken. In plaats van de direc teuren kwamen de politici in een kwaad daglicht te staan. Geheim De directeuren van Matrix Churchill waren voor het ge recht gedaagd door de Britse douane. Zij leken regelrecht het grootste afzetmarkt voor Britse machine-onderdelen was ge worden. Een andere minister schamperde: „Als je een water stofbom wilt maken, heb je ook een schroevendraaier nodig. Moeten we daarom maar geen schroevendraaiers meer expor teren?". Doofpot Het schandaal is echter niet lan ger meer de schending van het wapenembargo. Het schandaal lijkt steeds meer de pogingen te worden om die schending in de doofpot te stoppen. Labour-wooravoerder Cook ge waagde gisteren van drie stadia in het schandaal. „Eerst was er de bereidheid van ministers om Saddam Hussein te bewape nen", zei hij. „Toen was er de poging dit te verdoezelen, nadat Saddam Hussein die wapens had gebruikt tegen een van on ze bondgenoten. En tenslotte was er de bereidheid om on schuldige mensen het gevang in te laten draaien". Een verwij zing naar de Matrix ChurchUl- directeuren die bijna waren ver oordeeld omdat vitale docu menten a decharge door minis ters als 'geheim' waren bestem peld. In een poging de storm van kri tiek tot bedaren te brengen, kondigde Major vorige week een diepgaand gerechtelijk on derzoek aan naar de zaak. Gis teren zei de premier dat de on derzoeksrechter, Lord Justice Scott, verregaande bevoegdhe den krijgt. Tot die bevoegdheden behoort ook het onder ede horen van de premier zelf. tel aviv ad bloemendaal correspondent Met de gezondheid van de Jordaanse koning Hussein is het niet best gesteld, maar zijn am bitie is er niet minder om. Ver dergaande democratisering, economisch herstel, vooruit gang in het vredesproces met Israël en betere betrekkingen met de Golfstaten. Ziedaar in kort bestek het programma dat hij wil afwerken vóór november 1993, als in Jordanië de eerste democratische parlementsver kiezingen sinds de jaren vijftig worden gehouden. Het wordt een enorme krachts inspanning voor de 57-jarige koning, die eind september te rugkeerde uit Amerika waar hij een kankeroperatie onderging. Het massale en geestdriftige welkom dat de bevolking hem bereidde, was duidelijk veel meer dan alleen maar een geor ganiseerde steunbetuiging. Mis schien gaf dat spontane hulde blijk hem de kracht om in een toespraak, eerder deze maand, een paar minder aangename mededelingen te verwerken. Daar was om te beginnen de aankondiging dat hij regelmatig terug zal moeten naar de VS voor vervolgbehandelingen, in combinatie met de constatering dat het land niet afhankelijk moet zijn van één man. Daar mee maakte de koning het volk duidelijk dat zijn genezing nog allerminst vaststaat. In de ko mende tijd zal Husseins jongere broer en troonop volger, de 44-jarige Hassan, veel meer dan vroeger als re gent moeten optre den. Maar dat is hem wel toever trouwd. Hij heeft ook in de afgelopen jaren al veel werk voor het koninkrijk verzet, vooral op economisch gebied. Afkeuring Het tweede element in Husseins toe spraak dat vele on derdanen wat rauw op de maag moet zijn gevallen, was de afkeuring van het bewind in Irak. Tij dens de Golfcrisis en de daaropvolgende oorlog was Saddam immers uitbundig gesteund door de Jordaanse bevolking. In een vraaggesprek met The New York Times, kort na zijn toespraak, nodigde Hussein de Iraakse be volking zelfs zonder omwegen uit een eind te maken aan Sad dams regime. Sinds het eind van de Golfoor log heeft de koning met succes gewerkt aan de verbetering van zijn relatie met het Westen, niet in de laatste plaats om econo mische redenen. Maar dit was de meest vergaande uitspraak over Irak, waarschijnlijk vooral gericht tot Saudische oren. De Jordaanse parlementsverkiezingen van november 1993 zullen een zware inspanning vergen van koning Hussein, politiekènlichamelijk. foto *fp cobet zoek van de Jordaanse koning aan Saudi-Arabië. De slechte relatie met de Golfstaten heeft Jordanië al veel geld gekost. Niet alleen omdat het land geen Finan ciële steun meer ontvangt, maar vooral door de te rugkeer van vele tienduizenden Pa lestijnse arbeiders. Die konden zich in Jordanië onmiddel lijk aansluiten bij het bestaande leger werklozen. Herstel van de banden met Saudi-Arabië, en daarmee met de rest van het Golfge- bied, is economisch levensbelang. Koning Fahd, die Husseins pro- Iraakse houding uiterst kwalijk heeft genomen, staat op een openbare verontschuldiging. Al leen die zou de betrekkingen tussen de twee landen weer op normaal niveau kunnen bren gen. Maar Hussein wil die gang naar Canossa niet maken. Niet temin hebben de kranten in de Golfstaten, met inbegrip van het in Londen gepubliceerde Saudi sche dagblad Ashark al-Awsat, zijn uitspraken van de afgelo pen weken met zeer veel in stemming begroet. Er gaan zelfs geruchten over een spoedig be met Israël was Jor danië eind vorige maand het eerste land dat schriftelijk over eenstemming bereikte over een agenda. De bestaande menings verschillen lijken overbrugbaar, al ziet het er niet naar uit dat koning Hussein zijn handteke ning zal zetten onder een vre desverdrag zolang er geen over eenstemming is tussen Israël en de andere partijen bij het over leg. Maar misschien zal er bin nen een jaar een Israëlisch-Pa- lestijns akkoord zijn bereikt over autonomie. In dat geval behoort een voorlopige Jordaans-Israëlische overeen komst tot de mogelijkheden. Democratie Ondertussen werkt koning Hus sein aan een geleidelijke trans formatie van zijn land tot een democratie. Een nieuwe grond wet staat de vorming van poli tieke partijen toe, voor het eerst sinds 1957. Onder de zes die zich tot nu toe hebben aange meld is het 'Islamitische Actie Front', een samenwerkingsver band van de Moslim Broeder schap met een aantal kleinere fundamentalistische facties. De zelfde opzet dus als het 'Islami tische Reddingsffont' in Alge rije, dat vorig jaar eerst de ver kiezingen won en daarna ille gaal werd verklaard. De belangrijkste voorwaarde die de Jordaanse wet stelt aan de toelating van politieke partijen, is dat ze niet samenwerken met buitenlandse regimes. Wat dat betreft was een proces tegen twee islamistische parlements leden - wel fundamentalisten maar geen leden van de Broe derschap - een duidelijke waar schuwing. Het tweetal is begin vorige week wegens samenzwe ring met Iran door een militaire rechtbank tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Maar drie dagen later al kondigde ko ning Hussein aan dat hij 140 ge vangenen, onder wie de twee parlementsleden en een aantal andere islamieten, amnestie zal verlenen. Binnenlandse onrust is het laatste waar het Hashemi- tisch vorstenhuis het komende jaar behoefte aan heeft. Buiten de deur eten in Moskou MOSKOU TONY BARBER THE INDEPENDENT De laatste keer dat ik die onschuldig lij kende T-shirts met hun blauwe en witte horizontale strepen had gezien, was in 1986 op de hoogvlakte van westelijk Af ghanistan. Zij werden gedragen, onder hun gevechtstenue, door Sovjet-soldaten die tot taak hadden het land in de naam van 'internationale vriendschap en soli dariteit' te onderwerpen. De T-shirts zijn onlangs opnieuw opge doken, deze keer in de burgermaat schappij. Bij het restaurant Delhi in Moskou zal men niet verder dan de in gang komen zonder te worden uitge daagd door een potige, zuurkijkende schurk die het T-shirt draagt bij zijn ca mouflagepak en een zwarte knuppel die op zijn rug zit gebonden. Hij is de uitsmijter van het restaurant, een bloeiend beroep in de door geweld geplaagde maatschappij van het post communistische Rusland en ideaal voor gedemobiliseerde soldaten die houden van intimideren. Het geeft een beetie een idee van het soort klanten dat dezer dagen in een Moskou's restaurant wordt verwacht, dat men bereid moet zijn zich te onderwerpen aan fouillering op revol vers en munitie voordat men kan gaan zitten voor zijn kerrierijst. Enig artillerie glipt er natuurlijk toch doorheen. Net als in 1985, toen de gas ten in weerwil van Gorbatsjovs gedoem de anti-alcoholcampagne fiessen wodka het restaurant binnensmokkelden, kan men nu, als men goed oplet, de aanblik van glinsterend metaal opvangen dat er op wijst dat iemand aan de volgende ta fel de trotse bezitter is van een 9-mm- Makarovpistool. Bijna hetzelfde verhaal geldt voor U Pi- rosmani, een etablissement dat is ge noemd naar één van de meest gevierde 19de-eeuwse kunstenaars uit Georgië. Op sommige avonden cirkelen politie mannen als haviken rond het restaurant, klaar om zich op de Transkaukasische bandieten te storten die een voorkeur hebben voor deze keuken. Een duister fi guur in een leren jack trakteert je op een vleiende glimlach en biedt aan om je au to te parkeren. Een aanbod om niet te weigeren: parkeer hem zelf en hij zal waarschijnlijk tegen de tijd dat de twee de gang op tafel staat, zijn gestolen of opengebroken. Moskou's restauranten zijn voor het overgrote deel geen plekken waar gewo ne Russen komen. Restaurants zijn, on danks dat ze de afgelopen vier jaar in aantal en verscheidenheid zijn gegroeid, dungezaaid zodat het vastleggen van een tafel een kwestie is van geduld, vasthou dendheid en vindingrijkheid. Daar komt bij dat het door de hyperinflatie en ster ke daling van de levenstandaard voor de meeste mensen veel te duur is. En ten slotte eisen veel nieuwe restaurants be taling in dollars of met een betaalpasje. Dat beperkt voor de Russen de ervaring van het uit eten gaan tot twee klassen. De eerste wordt gevormd door nieuwe zelfstandige ondernemers en degenen die werken voor buitenlandse bedrijven. Hun portemonnees puilen uit van de dollars en omdat hun sociale status aan de top erdoor wordt bevestigd, dient een maaltijd in een restaurant meer als een egotrip die ook nog de maag vult. De tweede klasse bestaat uit de misdadi gers, schurken, ploerten en pooiers die dankzij hun onrechtmatig uit diefstal, drugshandel en prostitutie verkregen Ouwerkerk treedt privacy-wet met voeten AMSTERDAM GüS SCHREUDERS JURIDISCH MEDEWERKER Sinds George Orwell in zijn ro man '1984' een afschuwelijke maatschappij schetste waarin de mensen geen enkele privacy hebben, spreken we van het Big Brother-syndroom: de angst dat de overheid alles van ons weet en dankzij deze informatie ons leven tot in de kleinste details kan beheersen. In democrati sche samenlevingen heeft deze angst geleid tot wetgeving om de burgers tegen ongewenste bemoeizucht te beschermen. In Nederland zegt artikel 10 van de Grondwet: Ieder heeft, behou dens bij of krachtens de wet te stellen beperkingen, recht op eerbiediging van zijn persoon lijke levenssfeer. De Groningse burgemeester H. Ouwerkerk kent bitter weinig respect voor dit belangrijke grondwetsartikel. In het Gro ningse A-kwartier bestaat nogal wat overlast in verband met prostitutie. Ouwerkerk wil die overlast nu bestrijden door de kentekens te laten noteren van de auto's die in het A-kwartier rondrijden, om vervolgens via het kentekenregister de adres sen van de automobilisten (of hun werkgevers) te achterhalen. Zij krijgen dan thuis of op hun werk een brief met het verzoek voortaan uit het A-kwartier weg te blijven. Een duidelijk geval van chantage, want in feite zegt de gemeente dat de huisgeno ten of de werkgever van de waargenomen automobilisten van hun aanwezigheid in het tippelgebied op de hoogte zul len worden gesteld. Het is niet voor het eerst dat de ze methode wordt toegepast. In Amsterdam kwam het al eerder voor dat eigenaren van auto's die langzaam rijdend waren ge signaleerd in de omgeving van de tippelzone langs de De Ruy- terkade, dreigbrieven kregen toegestuurd van buurtbewo ners. De namen en adressen hadden de briefschrijvers weten te achterhalen via het kenteken register in Veendam. Ook Arn hemse buurtbewoners namén hun toevlucht tot deze metho de. Nieuw in het Groningse ge val is echter, dat nu de overheid tot deze vorm van chantage overgaat. De gemeente Groningen be schikt over tal van andere mo gelijkheden om de overlast in het A-kwartier te bestrijden. Ze kan in het kader van haar pros- titutiebeleid een gedoogzone aanwijzen die de hinder voor de buurtbewoners wegneemt, of ze kan verkeersmaatregelen tref fen. Maar zolang het niet verbo den is zich op een bepaalde plek te bevinden, gaat het de overheid niets aan welke burger zich op welk tijdstip waar dan ook en met welk doel dan ook wenst op te houden, laat staan dat de overheid derden daarvan op de hoogte mag stellen. Wie dit niet inziet, heeft de grootst mogelijke minachting voor het grondwettelijk beschermde pri- vacy-belang. Weinig mensen hebben er enig idee van in hoe veel registers gegevens over hun persoon worden bewaard. Het bevol kingsregister, het telefoonboek, het register van woningzoeken den, de registers bij de Kamer van Koophandel, het kenteken register. adressenbestanden van postorderbedrijven, noem maar op. De meeste van deze regis ters lijken volkomen onschul dig, omdat ze geen gevoelige gegevens bevatten. De noodzaak om die informatie te beveiligen, dringt zich dan niet echt op. Anders ligt het na tuurlijk als we praten over dos siers met medische informatie en registraties van politie en justitie. Iedereen begrijpt dat daar gegevens zijn opgeslagen die niet aan de grote Idok mo gen worden gehangen. Maar wat lijkt er onschuldiger dan het kentekenregister? Het Regle ment Kentekenregistratie ver leent aan de daarin opgeslagen gegevens een half-openbaar ka rakter. Niet alleen de overheid heeft belang bij de registratie van de betaling van wegenbelasting en het opleggen van verkeersboe tes. Het moet ook mogelijk zijn, om iemand die is betrokken bij een aanrijding op te sporen en te achterhalen bij wie een scha declaim kan worden ingediend. Daarom kan iedereen tegen be taling gegevens uit het kente kenregister opvragen bij de Rijksdienst voor het Wegver keer. Hier stuiten we op de kern van de privacywetgeving: wanneer mogen bepaalde gegevens aan derden worden verstrekt. De Wet op de Persoonsregistratie is weliswaar niet van toepassing op de kentekenregistratie, maar geeft wel een handzame om schrijving van het rechtsbegin sel dat alle burgers moet be schermen tegen aantasting van hun persoonlijke levenssfeer. Dit beginsel zegt: gegevens mo gen alleen worden verstrekt voor het doel waarvoor ze be stemd zijn. Het probleem is, dat niet kan worden nagegaan voor welk doel de gegevens in een be paald geval worden gebruikt. De overheid moet dan echter het goede voorbeeld geven. Ze zou zich, ook bij het gebruik van het kentekenregister, moe ten verplichten drie voorwaar den in acht te nemen: Het gebruik van de gegevens vloeit voort uit het doel van de registratie: of het wordt vereist ingevolge een wettelijk voorschrift: of het gebeurt met schriftelijke toestemming van de geregi streerde. Dit zijn precies de voorwaarden die de Wet Persoonsregistratie stelt aan de verstrekking van ge gevens aan derden uit registra ties die onder de wet vallen. In het Groningse geval is natuur lijk aan geen enkele van deze voorwaarden voldaan. Daarom is het een extreem onbehoorlij ke manier van doen. fortuin van harde valuta als sterk riekend schuim boven zijn komen drijven op de Russische maatschappij. In sommige restaurants, zelfs in aie eetgelegenheden die zijn opgezet als een westerse joint venture, nuttigen deze criminelen en hun beschilderde vrouwvolk overvloedig voedsel en proosten ze de hele nacht op zichzelf, de ontberingen honend die de grote meerderheid van de Russen moe ten lijden. Omdat zoveel klanten banden hebben met de onderwereld, vinden de mana gers van Delhi en andere restaurants het nodig om gewapende uitsmijters bij de ingang neer te zetten. Een schietpartij tijdens de koffie zou de zaken geen goed doen. De verdeling van Rusland in een dunne laag bezitters en een grote massa bezit lozen wordt nergens beter weerspiegeld dan aan de restauranttafels van Moskou. Maar het zou te ver gaan om terug te verlangen naar de oude tijd toen je als mogelijke eter bij het restaurant kwam en daar een bordje op de deur kon aan treffen: „Wegens lunch gesloten." VERTALING LUUTJE NIEMAMTSVERDWET Een prostituée wacht op klanten aan de Amsterdamse De Ruyterkade. FOTO FREDERIQUE mouf

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2