'Het is een nieuw begin' Zwerver Zebedeus (61): 'In een park zit geen deur met een bel' CAD's: handen vol aan gokverslaving 'Elfstedentocht' FNV moet extra impuls geven 'Breng afvalhout naar Albanië' Het Gesprek van de Dag Drie auto's betrokken bij aanrijding op rijksweg v» DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 17 Jan Brands wordt lid van Nieuwe Communistische Partij Nederland Door familie-omstandigheden was Jan Brands afgelopen zaterdag niet in De Hoeksteen in Amsterdam om het op richtingscongres van de Nieuwe Communistische Partij Nederland bij te wonen. „Maar ik word wel lid van die partij. Zeker te weten." Voor wie Jan Brands (60) niet kent het volgende: Hij zat zeven jaar voor de CPN in de Leidse gemeenteraad, waarvan het laatste jaar bepaald niet vrolijk was. Brands kon zich niet meer vinden in het beleid van de toenmalige CPN, waarin de ar beiders waren vervangen door intellectuelen en feministes van de Leidse universiteit, die de klassestrijd alleen maar uit de theorieboekjes kenden. In 1985 stapte hij uit de partij en kon digde aan voortaan met 'com munist' aangesproken te willen worden. Even later sloot hij zich aan bij het Verbond voor Com munisten in Nederland, waarin de zogenaamde horizontalen zich verenigden. Daarop eisten de PSP en PPR, de partijen waarmee de CPN toen samen werkte, dat Brands uit de raad zou verdwijnen Dat verbond is zaterdag opge heven en gaat eigenlijk verder in de NCPN. „Ik ben er heel erg blij mee", zegt Jan Brands die nog steeds een overtuigd marxist-leninist genoemd mag worden. „Ik ben destijds teleur gesteld uit de politiek verdwe nen, maar dit geeft mij weer moed. Het is een nieuw begin voor het communisme." Een nieuw begin? Het is toch juist terug naar de oude com- m un istische waarden „Voor een deel ja. Maar er zijn toch ook veranderingen. Zo denk ik dat het begrip democra tie straks een veel grotere plaats gaat innemen dan in de stalinis tische periode toen werd uitge gaan van het democratisch- centralisme. In de toekomst kan ieder die uitgaat van het weten schappelijk socialisme zelf in vullen hoe hij tegenover demo cratie staat. Waar dat in de praktijk nu op neerkomt? Nou, dat de NCPN de mensen in de wijken weer bij de politiek gaan betrekken." Het belangrijkste is volgens Brands dat de NCPN weer een partij voor de arbeidende klasse wordt. Die partij is nodig nu de PvdA enthousiast meewerkt aan de afbraak van de verzorgings staat. Maar ook omdat de laag ste lonen erop achteruit dreigen te gaan. „Dat laat de PvdA hele maal liggen. De partij laat de vakbeweging in de kou staan. Alles wat in het verleden met hard knokken is verworven, wordt systematisch afgebroken. Dat moet een halt worden toe geroepen. Iedereen maakt ons wijs dat er sprake is van een cri sis en dat de lonen dus een pas op de plaats moeten maken, dat is allemaal gelogen. Het i: de weer te kunnen verhogen." En van Groen Links hoeft de ar beider volgens Brands ook hele maal niets te verwachten. De partij schuift op naar het mid den en begint steeds meer te lij ken op D66. „Nou wil ik die par tij niet verketteren, want op ge beid van het milieu doet ze goe de dingen. Maar ja, de arbeiders hé, die worden helemaal verge ten", aldus voormalig timmer man Brands. Die arbeiders dreigen volgens Brands massaal naar extreem rechtse figuren zoals Janmaat over te lopen. „Er wordt voor de arbeiders in de oude wijken toch helemaal niets gedaan. De economische crisis die er zoge naamd is wordt door het kapi taal toegeschreven aan de bui tenlanders. De werkgevers zeg gen altijd dat die mensen hier naartoe zijn gekomen omdat Nederlanders het vuile werk niet meer wilden opknappen. Dat is gelogen. Het is zo dat buitenlanders veel goedkoper waren. En nu ze niet meer bruikbaar zijn moeten zij terug naar hun heimat. Schandalig." Maar wat gaat de NCPN doen aan het ongenoegen dat leeft in arbeiderswijken met een hoog per een tage bu i ten landers? „Kijk, die angst wordt de men sen gewoon aangepraat. Het probleem dat er met een hand jevol illegalen zou zijn, krijgt verschikkelijk veel aandacht. Dan wakker je de angst voor vreemdelingen en dus het racis me natuurlijk aan. De overheid moet eens serieus beginnen met het bestrijden van de ver paupering in bepaalde wijken." Als het aan Brands ligt worden niet de illegalen maar de onder nemers die hen werk geven, eens opgejaagd. „Als je die flink straft is het zo afgelopen, want dan loont het niet i Brands erkent dat Communist Jan Brands: „De Nieuwe CPN moet ten in het verleden fouten heb ben gemaakt. Met name het geen wat in het Oostblok is ge beurd vormt een loodzware last voor de nieuwe partij. „Van fou ten moet je leren. Elk land heeft een eigen cultuur en historie en moet van daaruit opereren. Dat geldt ook voor het Nederlandse communisme. Die heeft een in drukwekkende staat van dienst tijdens de oorlog opgebouwd, maar ook daarna als anti-fascis- mebeweging. Ik denk dat jonge ren heus wel door het c Het Van der Werffpark in Leiden biedt een mistroostige aanblik op de maandagoch tend. Regen heeft de paden slijkerig ge maakt. Een eenzame kraai staat doodstil in het gras, als een begrafenisondernemer die wacht op de nabestaanden. Zebedeus (61) trekt er zich niets van aan. Met zijn kiotje op en gekleed in een morsige regenjas zit hij op een bankje nabij de ingang. Zebe deus is een zwerver. Een zwerver uit roe ping. Van instellingen als het Leger des Heils moet hij niets hebben. „Daar willen ze je allemaal naar de hemel hebben. En ze zingen met Kerstmis altijd zo vals." Zebedeus zwerft al vanaf zijn vijfenveertig ste. Hij is overal geweest. Waar hij geboren is, wil hij niet zeggen. Ook zijn achternaam gaat ons niets aan. Hoe hebben we eigenlijk het lef hem aan te spreken? „Daarom woon ik nu juist niet in een huis, meneer. In een huis zit een deur en dan kunnen ze bij je aanbellen. Ziet u hier in dit park een bel. ziet u hier een deur? Hoe weet u dan dat ik thuis ben voor u?" Zebedeus heeft net een halfje casino ge haald. Zorgvuldig ontdoet hij elk boterham metje van de korst. De korsten moeten heel blijven. De boterhammetjes zijn deels voor de vogels, deels voor hemzelf. „Ik vind het wel een nobel idee dat wij hetzelfde eten. Gedeelde armoede is halve armoede. Ik heb ook wel regenwater gedronken, net als de vogels, ijskoud regenwater. Het is lekker, maar je moet wel voorzichtig drinken an ders komt er zand mee." Zebedeus heeft geen tand meer in zijn mond staan. Daarom haalt hij de korsten van het brood af. „Dat deed mijn moeder vroeger ook voor me. En ze sopte het brood voor me in de melk. Ik had geen tanden, net als nu. Maar nu moet ik zelf mijn brood klaarmaken. En melk kan ik niet kopen. Ik heb het gevoel alsof het sinds mijn geboorte alleen maar minder is geworden. Zo gaat dat, ja. Zo gaat dat." Zebedeus begint te eten. Bij het kauwen komt zijn onderlip over zijn neus heen. Waarom ik ben gaan zwerven?, vraagt hij tussen twee happen door.Ach, hoe begint dat? Ik was als jongen wel goed op school, maar moest bij mijn vader in de smederij werken. Hij maakte hoefijzers voor paar den. Toen de paarden werden vervangen door de stoomtram, ging hij op de fles. En toen ben ik van het ene baantje in het an dere gerold. Ik ben met werken gestopt toen ik vijfenveertig was. Ik werkte in een karton- nagefabriek. Op een maandagochtend heb ik de boel een keer in de soep laten lopen. Mijn chef daar was een Indischman: met zijn langzame stem zei hij tegen me: 'Zebe deus, jij wordt nooit een goeie kartonnage- man.' Ik zei: 'Maar dat wil ik ook helemaal niet worden'. En toen heb ik mijn biezen gepakt. Ik moet er nog vaak aan denken als ik in een kartonnen doos slaap. Dan hoor ik het die engerd weer zeggen: 'Jij wordt nooit een goeie kartonnageman.'" Voorlopig hoeft Zebedeus echter niet in een kartonnen doos te slapen. Hij heeft een piepkleine uitkering weten te krijgen. Hoe lang dat duurt, weet hij niet. Zeker is dat hij weer gaat zwerven.Als ik een tijdje in een en dezelfde omgeving verblijf, krijg ik het benauwd. Die flats waarin de mensen wo nen - dat zijn toch eigenlijk allemaal kleine gevangenisjes. Die mensen zijn allemaal hun eigen cipier. En daar moet je dan nog voor betalen ook. Hier in Leiden heb ik nu een klein kamertje. Het is zo klein dat ik klem kom te zitten als ik me 's morgens uit rek. De wastafel bevindt zich boven het voeteneinde van mijn bed. Ik moet me knielend wassen. Laatst was er lekkage en werd ik wakker met zijknatte voeten. Sche ren doe ik me maar heel zelden. Met alleen maar koud water lukt dat niet zo goed. Bin nenkort zeg ik: dag kamer! Zebedeus gaat weg!'" „Voor vrouwen heb ik me nooit zo geïnte resseerd. Ze zijn wel mooi soms, maar ik heb er nog niet een ontmoet die niet aan de toekomst dacht. Daar kan ik niet tegen. Die toekomst is er toch nog niet. Nou dan. Ik heb geen toekomst. En die wil ik ook niet hebben. Wilt u me nu alstublieft alleen la ten! Alstublieft! Ja, ja, ik weet dat u van de krant bent. Maar kranten lees ik nooit. Die leg ik alleen over mijn hoofd heen als ik het een beetje donker wil hebben." CEES VAN HOORE Ministehe wil 'piekkasten verbieden Oplossing voor chronisch tekort LEIDEN/ALPHEN JAN WESTERLAKEN De Consultatiebureaus voor Al cohol en Drugs hebben hun handen vol aan de gokverslaaf den. Het CAD in Leiden schat dat het op dit moment honderd gokkers van hun verslaving pro beert af te helpen. Elke week, zegt woordvoerder Kooren, zien we er zeker drie. In.Alphen liet het bureau al eerder alarmeren de geluiden horen, omdat de verslaving aan de gokkast was verdubbeld. Maar het ministerie van econo mische zaken gaat paal en perk stellen aan het exploiteren van de automaten. De zogenaamde 'piekkasten', waarvan een ver slavende werking uitgaat, wor den verboden. Woordvoerder Didden van EZ denkt dat het ongeveer een jaar in beslag neemt voordat er een regeling ligt. Dan gaat het nog eens een jaar duren om alle de apparaten daadwerkelijk op te ruimen, voorspelt hij. Kooren vertelt dat de meeste gokkers tussen de veertien en twintig jaar oud zijn. Het me rendeel van hen (driekwart) komt uit Leiden, de rest uit de regio. Hij zegt: „Het geld dat ze, bij voorbeeld, met een kranten wijk verdienen, gaat allemaal in de gokkast. Soms pikken ze uit de portemonnee van hun moe der." Het verbod van de minister spreekt hem maar een beetje aan. „Ze kunnen toch blijven gokken", legt hij uit. „Wij zou den het liefst zien dat er een verbod kwam voor alle appara ten. Komt dat er niet, dan blij ven wij met dat probleem zit ten. Alles goed hoor. maar laat ze ons dan meer subsidie geven om die verslaafden te kunnen behandelen. Wat mij betreft zouden die gokkasten in elk ge val verboden moeten worden in sportkantines en patattenten, want daar kan de jeugd vrij haar gang gaan." Afkicken Vooralsnog zien de CAD's kans om hulp te bieden. Maar het wordt moeilijk, zegt Kooren. „We geven ouders aanwijzingen hoe ze ook zelf kunnen helpen. Tot nu toe lukt dat aardig. Ze ker, je ziet bij de kinderen af- kick-verschijnselen als depressi viteit, niet kunnen slapen, moeilijk naar de wc kunnen en dat soort zaken. Kortom, die mensen voelen zich lamlendig. En daar kunnen ouders een handje helpen." Castellum Automaten in Alp hen, dat enkele honderden gok kasten in en om Leiden exploi teert, herhaalt de vraag: wat is een verslavende automaat? ,Aan een apparaat kun je niet verslaafd raken", aldus woord voerster Bianca Piek. „Wel aan alcohol of eten, niet aan een au tomaat. We spreken wel van probleemspelers, mensen die te vaak spelen. Het is niet zo dat wij aan hen een vermogen ver dienen. Zij dragen ongeveer tien procent bij aan onze om zet. Zaken als wij moeten het echt hebben van mensen die zo nu en dan een gokje wagen." Piek zegt dat exploitanten ze ker hun ogen niet sluiten voor gokverslaving. „Op al onze au tomaten staat een waarschu wing. Een sticker met de tekst 'Waag gerust een gokje, maar zet jezelf niet op het spel'. En we geven aan waar voor hulp kan worden aangeklopt. Daar voor staan we ook een deel van de opbrengst af. Grote steden krijgen meer dan dorpen, dat is duidelijk." Volgens Piek probeert de Ver eniging Automaten Nederland met gemeenten afspraken te maken, dat er in horecagelegen heden niet meer dan twee kas ten mogen worden neergezet. Kantines en buurthuizen vallen daar buiten. Jonger dan acht tien jaar mag er niet worden ge speeld. Laat een café-baas dat herhaaldelijk toe, dan moet zijn vergunning worden ingetrok ken. Overlast Zo nu en dan veroorzaken pro bleemspelers ook overlast. Dat ondervond een Leidse vrouw dit weekeinde nog. Toen zij een patje mét haalde zat er een gok ker luidruchtig op zichzelf te schelden. De vrouw zei daar wat van, maar de speler pikte dat niet en deelde haar een paar ra ke klappen uit. Later op de avond deed ze daarvan aangifte bij de politie. Wat ook gebeurt, aldus woordvoerder Graveland, is dat ze 's nachts naar een zaak teruggaan om het geld uit de automaat te halen dat ze er eer der die dag in gegooid hebben. REGIO Bij een aanrijding gisteravond op rijksweg A4 is een gewonde gevallen. Er waren drie auto's bij de botsing betrokken. Een 51-jarige automobilist uit Lei den reed op de linker rijbaan toen van de linker vluchtstrook een andere automobilist de weg opkwam. De Leidenaar moest krachtig remmen. Een 23-jarige Fransman uit Bordeaux zag dat niet en knalde tegen hem aan. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Nederland moet overtollig hout storten of verbranden, terwijl in Albanië vrijwel elke boom is op gestookt. Het Nederlandse hout naar de Balkan verschepen lijkt dus een logische gedachte, maar tussen droom en daad staan wetten in de weg, en praktische bezwaren. Het Leid se Pro/sys venture management probeert vraag en aanbod bij el kaar te brengen. Het managementbureau voerde al vaker projecten uit in Oost- Europa en kwam daarbij in con tact met vertegenwoordigers van de herstelbank voor Oost- Europa. Deze bank maakte een rapport over de alarmerende si tuatie rond de energievoorzie ning in Albanië. Het enige wat in het rapport ontbrak zijn con clusies. „En wij onderzoeken nu wat we zouden kunnen doen," zegt B. Klaversteijn van Pro/sys. Zowel energie- als milieupro blemen spelen een rol bij het project. „In Albanië wordt steenkool verstookt met een zwavelgehalte van 10 procent, terwijl dat hier 1 2 procent is. Dat geeft een ongekende ver vuiling," stelt Haventeijn vast „Vergelijk dat met de milieu normen hier. Straks mag je hier geen lucifer meer afsteken om dat daar ook zwavel bij vrij komt!" „Hout is er niet meer in Alba nië," weet Klaversteijn. „De ver- Hierop slingerde de Leidenaar naar de rechter rijstrook en werd daar weer aangereden door een 38-jarige man uit Alp hen aan den Rijn. De 21-jarige inzittende van de auto van ae Fransman raakte gewond. De Fran<;aise is met onbekend let sel overgebracht naar het VU- ziekenhuis in Amsterdam. De auto's van de Leidenaar en de Fransman zijn afgevoerd. De veroorzaker van de aanrijding is doorgereden. houding jonge aanplant versus kap is 1:4." In Albanië is gemid deld 1 ton hout per familie per jaar nodig. Een ton hout kost ongeveer 33 gulden, ongeveer een kwart van een gemiddeld jaarsalaris. „Kun je nagaan hoe belangrijk het voor ze is." zegt Klaversteijn. „In Nederlands hout zit gemiddeld voor 30 gul den energie per ton." Voor gebruikt hout begint in Nederland weliswaar een nerge- bruik-circuit op gang te komen, maar dat is nog niet groot ge noeg om het aanbod te kunnen verwerken, onder meer in de spaanplaatindustrie. Een deel van het hout wordt gestort, een ander deel verbrand. En ook dat kost geld. Duister is nog wie het project moet gaan betalen. Contacten met de Verenigde Naties in New York hebben nog niets con creets opgeleverd en met met het ministerie van VROM en lo cale overheden moet Pro/sys nog in de slag. De beste manier om het hout naar Albanië te verschepen is in geperste blokken. Dat heeft het bureau al laten onderzoeken, maar op welke termijn het eer ste schip het ruime sop kan kie zen is niet duidelijk. Volgens Klaversteijn kan dat binnen twee maanden, 'maar het kan ook twee jaar duren als alle ambtelijke molens langzaam malen.' LEIDEN ERIC JAN WETERiWSS Het districtbestuur van de FNV wil samen met afdelingen in elf steden in Zuid-Holland het plaatselijke vakbondswerk 'een extra impuls ge ven'. In de Leidse regio valt alleen de gemeente Leiden die eer te beurt. Een Inkomens Effecten Rapportage en 'contract compliance' zijn twee zaken waar de FNV zich de komende maanden sterk voor wil maken. Een Inkomens Effecten Rapportage (IER) is een model dat gemeenten duidelijk moet maken wat pre- De mies! FNV ontwikkelt dit model in samenwerking met een aantal sociale diensten in Zuid-Holland. „'Contract compliance' zou je het beste kunnen vertalen als 'voor wat hoort wat'," zegt H. van der Pluijm, voorzitter van de FNV Zuid-Holland. Als een gemeente een contract sluit voor de bouw van een weg of een ander openbaar bouw werk, is het de bedoeling dat zij in het contract met de aannemer extra afspraken opneemt. De aannemer verplicht zich bijvoorbeeld het karwei voor een deel door langdurig werklozen of ande re kansarme groepen te laten uitvoeren. Van der Pluijm: „Men doet er vaak moeilijk over, maar je maakt gewoon een afspraalc." In Leiden heeft de gemeente een dergelijke afspraak gemaakt met JVC. Praten Met haar 'Elfstedentocht' probeert de FNV de bestuurlijke ontwikkeling in Zuid-Holland te vol gen. Het Rijk decentraliseert en de gemeenten werken steeds meer samen in regio-verbanden. „Met die gemeenten willen wij in gesprek ko men," zegt Van der Pluijm. Over de contacten met het Leidse gemeente bestuur en met de plaatselijke sociale dienst is hij zeer te spreken. „Met die mensen is goed te praten." Begin volgend jaar hoopt de bond een werkplan te presenteren met een aantal concrete projecten. Naast een IER en 'contract complian ce' hoopt de bond werk te maken van betere kin deropvang en het bestrijden van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17