Squashbanen in bedrijfspand De geheime wapens van SJZ Regio Leiden Psycholoog bepleit anti-pestprogramma Leven op aarde, van prehistorie tot heden Zoeterwoude: kleine gemeenten ontzien bij afrekening Sava-schuld Warmondse politie vindt automerkplaatjes DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 Zoeterwoudse supportersvereniging bestaat 25 jaar zoeterwoude miepde graaff Twee mijlpalen in de veelbesproken ge schiedenis van de Zoeterwoudse voetbal vereniging SJZ: de supportersvereniging is een kwart eeuw oud en het clubblad rolt voor de 1000- ste keer van de persen. Al thans, het is de bedoéling dat 'De Groen witter' vandaag, hooguit morgen bij de 400 SJZ-leden in de bus rolt. Gisteravond rond acht uur begaf de apparatuur het plots klaps. Zorgen maakten drukker Theo Engel en bladcoördinator Jan de Heiden zich daar niet over. „Welnee, er komt straks wel een monteur. Zal het vanavond elf, twaalf uur worden, maar uitkomen doet het blad. In al die 25 jaar is het altijd uitgekomen. In weer en wind." De Heiden en Engel zijn beiden mannen van het eerste uur. Zij en een groep trouwe medewerkers zorgen dat een groep 'thuis werkers' kopij plus typemachines krijgt aangereikt om alle kopij uit te tikken, druk ken het af, rapen de losse bladen en nieten de boel aan elkaar en bezorgen nog ook. Eenieder kent zijn of haar taak. Zo gaat het blad welgeteld 42 weken per voetbalseizoen naar ruim 400 Zoeterwoudenaren. Zelf zijn ze van het getal 1000 bepaald niet onder de indruk. „Welnee, of het nou de 899ste is of de 1000ste, dat maakt voor ons niet uit." Pr-man Gerard van der Hoe ven is de man die benadrukt dat het jubile um van 'De Groenwitter' wel degelijk aan dacht verdient. „Vroeger hadden we als ka tholieke club, die we van origine zijn, een plekje in het parochieblaadje van de kerk. In die tijd zijn er meerdere pogingen ge weest om een eigen clubblad op te richten. Nooit kwam er iets van de grond. Mede dankzij deze mannen is het destijds wèl mogelijk geweest en van meet af aan heeft het blad goed gelopen." Volgens Van der Hoeven heeft het SJZ- blad in zoverre een uniek concept dat er van ieder elftal iets in terug te vinden is. „Zo'n blad wint aan waarde als je er van ie der team wat in terugvindt. Vaak zie je bij dergelijke bladen alleen stukken over het eerste elftal het visitekaartje of hoog uit de Al, BI enzovoorts. Bij ons komen ook de C3 en de E4 aan bod, die zijn voor de club toch net zo belangrijk?" Cadeautje Is de wekelijkse uitgave volgens De Heiden en Engel tegenwoordig „een fluitje van een cent", dat is wel eens anders geweest. Dik twintig jaar moesten de heren wekelijks ploeteren met een moeizaam te hanteren stencilmachine. Sinds een paar jaar staat er die off-set apparatuur. Cadeautje van de supportersvereniging. De tribune (kosten: 33.000 gulden) is er ook dankzij dit 'gehei me wapen' van SJZ, en hetzelfde geldt voor de lichtinstallatie, een deel van de kleed ruimte en de geluidsinstallatie. Alle 'leuke dingetjes' worden via de supportersclub ge- financieerd die inmiddels een slordige 125.000 gulden in de vereniging heeft ge stopt. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan ligt nog eens een bedrag klaar van 15.000 gulden waannee kleedkamers en kantine van SJZ- zullen worden verfraaid. Doorgaans komt de slechts uit vijf man bestaande supportersvereniging („onze constructie is uniek, ze krijgen dat bij ande re clubs maar niet van de grond") aan geld door het organiseren van druk bezochte bingo-avonden, de verkoop van loten en de verhuur van reclameborden. „Vandalisme en agressie? Nee, dat soort zaken komt hier gewoon niet voor. Waar schijnlijk omdat geen mens zich hier ver veelt. Er zijn zoveel leden actief bezig met trainen, werken in de kantine, het begelei den van de kleintjes. En de sociale controle is natuurlijk heel sterk. Nee, ik denk wel eens: de rest van de wereld zou er 's een voorbeeld aan moeten nemen hoe het er hier aan toegaat", zeggen Koos Romijn en Piet Opdam van de 'sup-club'. Ook voor de supportersclub geldt dat er alleen oudgedienden in zitten. De onderlin ge sfeer is dan ook prima, roepen de twee in koor. Zegt laatstgenoemde veelbetekenend: „En, wat héél belangrijk is: onze vrouwen kunnen het ook heel goed met elkaar vin den." Het was dringen bij de off-set machine waar de 1000-ste 'Groenwitter' v Romijn, Will Hoogervorst, Jan de Heiden en Piet Opdam. Boete voor rijden op vluchtstrook wassenaar Bij een controle op de Rijksstraatweg tussen Leiden en de Wassenaarse Rozenweg zijn vanmorgen de kentekens van tien auto's genoteerd door de politie. De automobilisten reden op de vluchtstrook om de file snel te kunnen passeren. Binnen kort zullen zij een bon ontvangen van 250 gulden. Martin Gaus bezoekt vogelasiel oegstgeest De Dierenambulance en Vogelasiel Oegstgeest be staat binnenkort twintig jaar. Op 1 december 1972 werd de dienst opgericht in Leiden. In 1985 verhuisde hij naar het huidi ge onderkomen aan de Haarlemmerweg in Oegstgeest Daar wordt op zaterdag 28 november van 11.00 tot 16.00 uur een open dag gehouden om het jubileum te vieren. Martin Gaus komt langs om vragen te beantwoorden over de verzorgingen behandeling van huisdieren. Verder zal een dierenambulance- medewerker een demonstratie geven van eerste-hulpverlening bij dieren. Wassenaarse Kolff krijgt legpenning wassenaar De 65-jarige Wassenaarse C. Kolff-Sutherland heeft gisteren de gemeentelijke legpenning ontvangen. Kolff kreeg de onderscheiding omdat zij sinds 1939 actief is geweest voor de Wassenaarse sport In 1953 was zij betrokken bij de oprichting van het Wassenaarse Sportcontact, waar zij tot afgelopen voor jaar het secretariaat voerde. Een op de vijf kinderen wordt getreiterd Leidschendammer wil van hobby beroep maken Leidschendammer Steijn wil in het bedrijfsverzamelge bouw aan de Voorschotense Dobbeweg een sportcen trum vestigen. Steijn wil er acht squashbanen aanleggen die tevens dienst kunnen doen als aerobicruimten. De Leidschendammers is op het idee gekomen omdat be drijven geen belangstelling hebben voor de ruimte. Ontwerpen Bloemencorso Bollenstreek caroune van overbeeke De 11-jarige Martin staat stille tjes in een hoek van het speel plein terwijl zijn klasgenoten onder luid gejoel tikkertje spe len. Hij mag niet meedoen. Martin mag nooit meedoen want hij 'is stom en ziet er stom uitEen van de grotere jongens komt naar hem toe gelopen en stampt eens hard in een grote plas regenwater. „Net goed, stommeling." Martins broekspijpen zitten onder de modderspattten. Hij trekt wit weg maar zegt niks. De jongen, een verlegen en terug getrokken kind zonder vriend jes, raakt meer en meer in zich zelf gekeerd. Zijn leraar ziet wel dat er iets aan de hand is, maar weet niet goed hoe te handelen. Praten met de daders heeft niet veel zin: na schooltijd gaan zij fjewoon door met pesten. De eerkracht voelt zien machte loos. En het pesten wordt erger en erger. Martin is een van de vele slachtoffers van pesterijen op school. Gistermiddag kwamen 120 leerkrachten van de Oegst- geester basisscholen en de Leid- se Houtschool in de Gevers Deutz Terweeschool bij elkaar om over dit en andere proble men te praten. In acht workshops spraken deskundi gen over problemen variërend van woordblindheid, hoogintel- ligente kinderen tot pesterijen. En pesten Is een heel groot pro bleem op school. „Iedereen heeft er wel eens mee te ma ken", zei een van de leerkrach ten. „Maar wèt kunnen we er aan doen?" Treiteren Petra Wisbrun is ontwikkelings- psycholoog bij het Riagg in Lei den. Ze heeft groepen Idnderen onder haar hoede die slachtof fer zijn van treiteren en leert hen in 'sociale vaardigheidstrai ningen' hoe ze zich tegen agres sieve leeftijdgenootjes kunnen wapenen. Maar ze realiseert zich ook dat er veel méér moet gebeu ren. .Alleen met de slachtoffer tjes bezig zijn, is lang niet ge noeg. Je moet ook aandacht be steden aan de pestkoppen, de andere kinderen, de ouders en de leerkrachten op school. De leerkracht kan toezicht houden in de pauzes, maar hij moet het probleem ook bespreekbaar maken in de klas. Hij kan spe ciale klasseregels opstellen waarin het pesten wordt verbo den en waarbij heel streng op de naleving ervan wordt toege- De psycholoog komt met schokkende cijfers: „Uit onder zoek is gebleken dat 23 procent van kinderen op basisscholen slachtoffer is van pesterijen en dat 20 procent dader is. Veel ge peste landeren hebben ook op latere leeftijd nog last van die nare ervaringen: ze zijn vaker depressief dan kinderen die dat niet is overkomen. Ook is geble ken dat daders op latere leeftijd vaker crimineel gedrag verto nen." Het slachtoffer van pesterijen is vaak een wat teruggetrokken, verlegen kind, vertelt Wisbrun. Soms heeft het kind bepaalde gedragskenmerken waardoor net mikpunt is van spot een bril, rood haar of overgewicht maar dit hoeft niet. „Het zijn vaak gevoelige, niet-zelfverze- kerde kinderen die niet in staat zijn om zich tegen de agressie van anderen te verdedigen. Het kind kruipt door het pesten in zijn schulp en wordt steeds angstiger. En als het snel huilt, heeft de pestkop zijn zin. Het pesten zal daardoor alleen maar toenemen." Pesten en plagen kan extreme vormen aannemen. Sommige kinderen die veelvuldig worden getreiterd, plegen zelfs zelf moord, vertelt Wisbrun. „In Noorwegen was de zelfmoord van drie jongens van 10-15 jaar een aantal jaren geleden een re den om een landelijke campag ne tegen pesten te beginnen. En met succes: door een speciaal programma op scholen is het treiteren daar afgenomen met maar liefst 50 procent." VOORSCHOTEN ASTR1D VAN DEN BERG Steijn heeft de Nederlandse Sportfederatie ingeschakeld om in Voorschoten en omgeving een marktonderzoek uit te voe ren. „Op grond van de gegevens die ik nu heb, verwacht ik wel dat er in Voorschoten en Was senaar voldoende belangstelling bestaat voor de squashbanen. En van de kant van de gemeen te heb ik ook enthousiaste reac ties gehad. Er zijn maar weinig sporten waarin zij geen cent hoeven te investeren. Boven dien zal niemand in het dorp last hebben van het squashcen- trum. Ten eerste zitten we niet midden in een woonwijk en ten tweede is er op het industrieter rein voldoende parkeergelegen heid." „Ik liep al een paar jaar met deze plannen rond", vertelt de initiatiefnemer. „Ik ben zelf een fanatiek squasher en mijn vrouw doet veel aan aerobic. Bovendien voel ik wel een drang naar het zelfstandige on dernemerschap. Die combina tie heeft het hem gedaan." Als Steijn zijn plan realiseert, is er in korte tijd heel wat veran derd aan de Dobbeweg. Sinds de zomer van het vorige jaar zit Holland Karton uit Zoeterwou- de in het nieuwbouwpand van de voormalige 'kistenfabriek' Steijn Pallets. In februari van dit jaar werd begonnen met de bouw van het verzamelpand. De belangstelling van bedrijven viel echter nogal tegen. De vier bedrijfjes die wèl be langstelling hebben voor de huur van een unit kunnen nog steeds in het verzamelgebouw terecht. Dan is er nog voldoen de plek om de squashbanen te maken, want het gebouw bood oorspronkelijk ruimte aan tien bedrijven. „Als er verder geen bezwaren komen tegen de ba nen, dan wil de gemeente het bestemmingsplan via een ver snelde procedure wijzigen. Als alles meezit kunnen squashers en aerobicers misschien binnen een half jaar in het gebouw te recht", aldus Steijn. Toekomst corso aan zijden draad hillegom kees van der unpen „De toekomst van het bloe mencorso hangt aan een zij den draadje", zegt voorzitter J. Pennings van de Stichting Bloemencorso van de Bollen streek. De stichting is in rap tempo aan het interen op haar financiële reserves. Het corso rijdt het komend jaar nog gewoon door de Duin en Bollenstreek, liet Pen nings gisteravond in Hille- gom weten. Maar om de een miljoen bezoekers ook na 1993 naar de streek te trek ken, moeten ondernemers verenigingen en overheden de stichting te hulp komen. In zijn toespraak haalde Pennings fel uit naar de over heid. Sinds vorig jaar mogen de praalwagens na afloop van het corso niet meer in brand worden gestoken. Dat zou milieubelastend zijn. De wagens moeten nu door een gespecialiseerd bedrijf wor den afgetuigd. De kosten daarvan bedragen 35.000 gulden. „In brand steken kostte ons alles bij elkaar niet meer dan 780 gulden." Die gepeperde rekening dreigt de stichting de nek om te draai- hillegom kees van der unden „Van de noordpool tot het hart van de jungle, van de prehisto rie tot de toekomst." Zo om schreef ontwerper Kees van Driel gisteravond in het Hille- gomse hotel Flora het thema dat hij heeft gekozen voor het Bloemencorso van de Bollen streek van 1993: 'Leven op Aar de, van prehistorie tot heden'. Of zijn opvallende ontwerp voor de wagen aan de kop van de stoet - een reusachtige blauwe dinosaurus - ook wordt uitge voerd, is echter de vraag. In hotel Flora kozen zo'n vijf tien organisaties gisteravond het ontwerp voor hun praalwa gen. Na de inleiding van Van Driel in de grote zaal, ontstond een run op het naastgelegen vertrek, waar de 35 ontwerpen waren opgehangen. Binnen een minuut of tien hadden de meeste organisaties hun keuze gemaakt. Met de zorgvuldig gekozen opzet van Van Driel houdt nie mand rekening. De wagens - die in april door de streek rijden - worden beoordeeld op kleur ('niet te veel blauw, dat is zo'n moeilijke kleur') en vorm. Hoe schitterend de wagen met een vis en koraalrif ook is, niemand waagt zich eraan. „De uiteinden zoeterwoude caroline van overbeeke Zoeterwoude wil minder aan het Sava-debacle de mislukte vuilverbranding bij Ypenburg betalen dan de bijna één mil joen gulden die nu door het Sa- va-bestuur is opgelegd. Het Zoeterwoudse gemeentebe stuur stelt de Sava een andere rekenmethode voor waarbij wordt uitgegaan van het aantal woningen in het dorp en niet van het aantal inwoners. De deelnemende gemeenten moeten opdraaien voor ruim 120 miljoen gulden aan voorbe- reidingskosten voor de afgebla zen verbrandingsinstallatie bij Ypenburg. Zoeterwoude heeft de Sava inmiddels laten weten het niet eens te zijn met de be rekening. Op basis van de eigen reken methode zou Zoeterwoude ruim 778.000 gulden aan de Sa va moeten betalen, ruim twee ton minder dan de Sava nu vraagt. De grotere gemeenten zoals Leiden en Den Haag ko men er door deze verdeelsleutel minder voordelig vanaf: zij zou den juist méér moeten gaan be talen. van het koraal worden heel strak opgebonden met stro, dan wordt het steken van de bloe men veel te zwaar", legt een er varen bloemensteekster uit. De Groep Bollenkwekers De Zilk weet beslag te leggen op 'In het hart van de jungle'. Een roze aap die aan lianen in de palm bomen hangt. Voorop de wagen prijkt een kakatoe. Van Driel geeft schoorvoetend toe, dat hij dit zijn mooiste ontwerp vindt. Ton van Eijk en Maija van Bladel kiezen voor de Hobaho Bloembollenveiling 'Mijn ach tertuintje leeft'. De wagen is tweede keus, want het ontwerp 'Bloeiende schoonheid' is al weggekaapt door de KA VB en VW Zuid-Kennemerland. Ook Keukenhof had 'Bloeiende schoonheid' willen hebben. Na wat gesmoes belooft de ontwer per een nieuwe wagen te teke nen voor Keukenhof. Een wagen met sterren en ruimtevaarders gaat naar de Noordwijk Space Expo. Het zal het sluitstuk van de stoet zijn, de toekomst. De opening van de stoet, de blauwe dinosaurus met twee vliegende reptielen genaamd 'Pre-historisch leven', heeft nog geen bloemenstekers gevonden. Een woordvoerder van de ge meente Zoeterwoude: „Ge meenten zijn voor hun inkom sten immers ook afhankelijk van het aantal woningen en niet van het aantal inwoners. Het rijk gaat bij de verdeling van het geld van huizen uit, niet van be woners. En dat is ons inziens ook een eerlijker verdeling." „Wat de Sava-schuld betreft: ons voorstel is voordeliger voor kleinere gemeenten en nadeli ger voor grotere plaatsen. Maar we vinden dat ook logischer want kleinere gemeenten heb ben bij de Ypenburg-besluitvor- ming nauwelijks een vinger in de pap gehad. We moesten ge woon in de pas meelopen ter wijl grote gemeente het voor het zeggen hadden gezien de stem verdeling." „Bovendien, als je kijkt naar de afvalverwerking per gemeen te en de doorberekening van de kosten daarvan: dat gebeurt aan de hand van het aantal huis houdens en is dus niet zozeer afhankelijk van het aantal inwo ners. Want: twee huizen vervui len nu eenmaal méér dan een huis, ongeacht het aantal perso nen." warmond De politie in Warmond is op zoek naar ruim 30 autobezitters die het merkplaatje van hun voertuig missen. De plaatjes, hier getoond door de agenten P. de Boer en M. Zijlstra, werden afgelopen weekeinde gevonden bij een van de dieven. De politie kan echter geen proces-ver baal opmaken omdat er geen officiële aangiften van diefstal en vernieling binnen zijn. Wel kwamen er in de afgelopen twee maanden meldin gen van beschadigde auto's. Dit weekeinde ging het balletje rollen toen de daders werden opgepakt van een brandje op een brug bij de Kloosterwei. Onder hen waren en kele jongereri die zich waarschijnlijk schuldig hebben gemaakt aan diefstal van merkplaatjes en vernielingen aan auto's, zo bleek uit het ver hoor. Het onderzoek van de politie richt zich op 15 jongeren die ook worden verdacht van andere vernielingen en het in bezit hebben van verbo den vuurwerk. Met behulp van aangiften wil de politie achterhalen wie bij welke overtreding betrokken is geweest. „Bovendien", zo verklaart een politie woordvoerder, „is aangifte noodzakelijk voor eventuele schadeclaims. De benadeelden kunnen alleen schadeloos gesteld worden als ze komen aangeven hoe en wanneer hun auto beschadigd is." In veel gevallen zijn de auto's niet alleen van het merkplaatje ontdaan, maar ook flink be krast doordat de daders het plaatje er met een schroevedraaier vanaf sloopten. foto jan Rijnsburger gewond bij botsing Een 11 -jarige Rijnsburgse jongen is gistermiddag gewond i bij een aanrijding op de Kleipettenlaan in zijn woonplaats. De jon gen kwam ten val toen hij door een grote plas water fietste. Een 32- jarige automobilist uit Rijnsburg kon een aanrijding niet meer voorkomen. De jongen is met nekletsel naar het AZL overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16