Teiger en Woelrat 'in kleding' Leven en wonen Klazien in cosmetica Dcc: cassettebandje dat klinkt als cd DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 10 TUIN Voorjaar op 'n winterse dag Teiger en Woelrat zijn zo ver. De twee 'lieve jongens' die zo'n belangrijke rol hebben gespeeld in leven en litera tuur van Gerard (van het) Reve (Taal der liefde, Lieve Jongens) gaan gebruik maken van hun literaire namen om hun eigen artistieke creaties meer bekendheid te ge ven. Willem Bruno van Albada Teiger, Tijger, Teigetje en Henk van Manen Woelrat presenteerden gis teren in de Utrechtse City Art Gallery hun kledingontwer pen onder de merknaam Teiger en Woelrat. Willem van Al bada (rechts) en Henk van Manen poseren in zelfgemaak te kleding naast een tors in hun atelier. foto cpd Als de dagen kort en donker zijn, overvalt ons het verlangen naar kleur en fleur van bloe men. Er zijn natuurlijk volop snijbloemen in de handel, maar nu milieuliefhebbers de chry sant, in verband met de zeer zwaar vervuilende teelt, van hun lijst geschrapt hebben, is de keuze klein. Denk daarom eens aan zeifin bloei getrokken bollen. Het een voudigst te kwe ken is de hyacint op water. Koop hiervoor zoge naamd geprepa reerde bollen. Bollen die enige tijd op een be paalde wijze zijn gekoeld. Zet ze thuis in het over bekende hyacin tenglas en zorg er voor dat de bol het water net raakt. Tot het moment dat de piepkleine worteltjes zicht baar zijn, dan zo veel water uit het glas dat er één centimeter lucht tussen water en bol is. De wortels zoeken nu zelf hun weg. Zet de donkere plek bij een temperatuur van rond 13 gra den weg. Vaak voldoet een gangkast of een kast op de matig gestookte slaapka mer aan deze voorwaarden. Controleer geregeld of er vol doende water is en kijk hoever het met de groei staat. Zodra er een groene punt van rond 8 cm is, mogen de bollen met glas en al in het licht en in de warmte. Succes is dan verzekerd. U zult meer bloem dan blad te voor schijn zien komen. Slaat u de donkere, koele periode over dan ontstaat meer blad dan bloe men. Ook met tulpen kunt u nu nog aan de gang. Koop hiervoor tulpen die geschikt zijn voor kweek in de kamer. Liefst kort- stelige soorten. Zet ze dicht tegen elkaar in pot ten met goede potgrond. Ook deze potten moeten op een donkere plaats bij een tempera tuur van rond 10 graden wor den bewaard. Iets kouder dus dan de hyacinten. Vaak lukt het in een diepe kist (in schuur of garage) met een laag grond over en tussen de potten. Houd de grond matig vochtig. Na onge veer twaalf weken graaft u de verbannelingen uit, maak de potten goed schoon en zet ze in een lichte, warme kamer. Dan zullen ze heel snel bloemknop pen maken en iets blad. Al deze voorgetrokken bollen kunnen na de bloei gewoon op de composthoop of in de bak met organisch afval. Het is on doenlijk om ze, na deze krachts inspanning, opnieuw in bloei te trekken. LEZERSVRAAG MEVROUW TINMERMANS HENNEVELT IN DRIEHUIS is de trotse bezitter van een wit bloeiende passiebloem die bo vendien veel vruchten heeft ge dragen. Die vruchten zijn eet baar, bovendien lekker en er zijn er dit jaar zo veel in ver band net het uitermate milde voorjaar. Op de vraag of er weer een witte passiebloem voort komt uit zaad kan ik geen ant woord geven. Ik weet niet of de ze soort 'zaadvast' is, maar ik zou het zeker proberen. Zeer vroeg in het voorjaar binnens huis in een pot beginnen met Op de vraag betreffende het in korten van de plant kan ik kort zijn: een stuk terugsnoeien maakt het gemakkelijker om de overblijvende takken te be schermen tegen strenge vorst. Passiebloemen zijn niet hele maal winterhard. Dus flink wat droog blad of stro op de voet en de bovengrondse delen be schermen. De matjes waarop we zonnebaden doen het hier voor zeer goed. Rest nog de slakkenplaag. Niets eenvoudiger dan slakken op een milieuvrien delijke wijze be strijden. Graaf hiervoor schaal tjes of lege jam potten gevuld met bier in, zo dat de rand gelijk komt met de aar de. De arme slak ken zijn gek op bieren zullen verdrinken. Als troost: het is wel licht een aange name dood. Elke morgen controle- LM. A. GRO TENHUIS IN HAARLEM is de trotse bezitter van een rijkbloei- ende oleander die nu te groot wordt. Dat is dan geen enkel pro bleem. Ik neem aan dat de olean der inmiddels verhuisd is naar een vorstvrije plaats in huis, ga rage of kelder. Daar komt hij tot rust en dan kun nen we de plant het best in- snoeien. Dat mag flink diep, mits we er voor zorgen dat het buitenste oog altijd het laatste oog is. Dan groeien de nieuwe takken naar buiten en krijgen we weer een mooie plant. In het voorjaar, als de plant flink uitloopt, dunnen we eventueel uit. Te veel jong groen wil elkaar nog wel eens verdringen. J. OUWERKERK IN OEGST- GEEST blijkt een bewonderens waardig avonturier te zijn in de tuin. Hij (of zij) heeft zaad ge wonnen van hyacinten en dit uitgezaaid. Alleen komt er het eerste jaar slechts groen te voorschijn. Geheel volgens pro gramma zou ik willen zeggen. De hyacint, familie van de lelie- achtigen, is een vaste plant en slechts weinig vaste planten bloeien tijdens het eerste groei seizoen. Dat kan wel een jaar of twee duren. En als die hyacin ten bloeien is het niet zeker dat ze lijken op de moederplant. Ze zijn niet 'zaadvast'. In de bol- lenkwekerij worden er op geraf fineerde wijze kleine bolletjes tot ontstaan gebracht op een volwassen bol. Met deze bolle tjes, die 'vegetatief zijn verkre gen, wordt verder gekweekt en die hyacinten bloeien dan pre cies hetzelfde als de moeder plant. J. Ouwerkerk zal naar ik aanneem over een jaar of twee mooie bloemen ontdekken aan de zelfgekweekte bollen. Hoor ik dat dan? Ik ben heel nieuwsgierig. TIP VAN LEZER DE HEER VAN ROOYEN (OUD HOVENIER) IN BENNEBROEK leeft intens mee met de proble men van andere lezers. Hij komt met twee tips: wie wordt geplaagd door zevenblad moet zeker twee keer in de week schoffelen, liefst als het regent, want aan regen heeft zevenblad een broertje dood. Wie last heeft van kattestaart moet daar in het najaar verse varkensmest op gooien, dan verdwijnen ze gegarandeerd. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u op sturen naar Damiate Dagbla den, Postbus 507,2003 AP Haarlem La.v. de redactie LE VEN EN WONEN. Een gesprek over de ontwer persactiviteiten van Willem en Henk onder de bedrijfsnaam De Jongens kan niet uitslui tend over mode gaan: de nieu we merknaam verwijst daarvoor te nadrukkelijk naar hun verle den met Reve. Een verleden, dat trouwens nog heel actueel is. „We hebben gemerkt hoeveel mensen hun betrokkenheid bij Gerard hebben opgeblazen. We hebben altijd het gevoel gehad, dat wij daaraan niet moesten meedoen. Maar we zijn ook tot het inzicht gekomen dat het tijd is geworden om te openbaren hoe de werkelijkheid is geweest. We zijn begonnen aan een boek over onze relatie met Gerard en dat zullen sommige mensen misschien niet zo prettig vin den. Maar dat kan ons nu niet meer zo veel schelen: wij willen er nu ook zelf voor uitkomen dat we van groot belang zijn ge weest voor Gerard." Het ontstaan van De Jongens en eerder nog, van de winkel De Eenhoorn in Veenendaal vloeit direct voort uit hun relatie met Reve. Willem (Teiger) ver telt het verhaal het gemakke lijkst: hij maakt de indruk, dat hij veel eerder dan Henk de veeleisendheid van Reve is gaan ervaren als een belemmering voor zijn eigen ontwikkeling als mens. „We zaten daar in Greon- terp afgesloten van de wereld. Gerard meed zo veel mogelijk het contact met de buitenwe reld. Hij kon er zelfs steeds min der tegen om geluiden van die buitenwereld te horen. Toen hebben we de mogelijkheid ge opperd om naar Veenendaal te verhuizen. Daar is Henk gebo ren en zijn moeder woonde er nog steeds in een groot huis. Gerard zag dat ook wel zitten: in ieder geval kon Henks moeder voor ons zorgen." In Veenendaal begon Henk de keramiek, die hij maakte, te verkopen: "Ik wilde per se een eigen bron van inkomsten heb ben. Voor Gerard hoefde dat niet zo nodig: hij verdiende goed en vond het helemaal geen probleem dat wij uitslui tend van zijn geld leefden. Maar die totale afhankelijkheid zo wel emotioneel als materieel ging toch beklemmend wer ken." 'Wolkruideniers' Toen ook Henk tot dat inzicht was gekomen werd besloten om van de keramiek over te stap pen op het verkopen van brei- wol: Henk breide al veelvuldig en intensief vanaf zijn zesde jaar en de nabijheid van de fa briek van Scheepjeswol maakte die keuze voor de hand liggend. De winkel De Eenhoorn werd een succes. Met het succes nam ook de druk toe: 'We waren nog uitsluitend met de winkel bezig. We waren wel begonnen met zelfontworpen kleding in de zaak te presenteren. Maar daar was helemaal geen belangstel ling voor. We hadden geen tijd meer voor onszelf, laat staan voor onze vrienden of een nor maal sociaal leven. We voelden ons 'wolkruideniers' en dat wil den we niet langer." Ondertussen verslechterde de relatie met Gerard: „Zijn de pressieve aanvallen werden on draaglijk; zijn behoefte aan af sluiting van de wereld steeds onrealistischer. Gerard heeft toen het 'huis' in Frankrijk ge kocht. Het bleek een ruïne, een stuk grond dat grotendeels een steile berghelling was. We zijn er nog mee naar toe geweest; maar daar leven was voor ons onmogelijk. Gerard leerde bo vendien die man uit Weert ken nen (Guus van Bladel); en die heeft hem bij ons 'wegge kocht'." Ontwerpers In 1983 verkochten ze De Een hoorn. Van middenstanders werden ze 'createurs'; kunste naars, omdat ze zich wilden la ten leiden door creativiteit en niet door commercie: geen couturiers maar kledingontwer pers. Die overgang naar zelf standigheid werd nog versterkt, doordat Willem en Henk had den ervaren dat hun ontwerpen door groten in de Nederlandse ontwerperswereld hogelijk wer den geapprecieerd. Fong Leng liep weg met hun kleding en ook Frans Molenaar wilde graag van hun ontwerpen gebruik maken. Maar dan wel onder zijn eigen naam. Dat ging het tweetal te ver: „We hebben ont zettend leuk met Frans gewerkt. Maar we wilden niet bekend worden als de 'breiers van Mo lenaar'. En dus werden ze 'De Jongens', die twee- tot driemaal per jaar de produktie van de voorafgaande periode showen. Ze hebben er zich een vaste kring van klanten mee veroverd. Hoewel, klanten... „Wij noemen ze liever verzamelaars. Klanten klinkt te veel naar handel en daar gaat het ons pas in laatste instantie om. Wij hopen dat on ze ontwerpen zich zodanig on derscheiden van al het andere dat op deze markt wordt gepro duceerd, dat men onze kleding ook verzamelt." Er zijn van die verzamelaars. Henk noemt met name Emmy en Egbert Meindertsma. Zij hebben niet alleen een vorm van 'modem mecenaat' (Henk) gepraktiseerd door regelmatig kleding te kopen, ze hebben ook het huidige atelier aan de Schoolweg in Overberg beschik baar gesteld. Daar wordt de kleding ge maakt, die in het moeizame scheppingsproces wordt be dacht. Ieder kledingstuk wordt eigenhandig vervaardigd. Dat heeft een trage produktie tot ge volg: op de show werden slechts 25 werkstukken getoond: de vrucht van meer dan een half jaar werk. Henk is de verkoper, de slavendrijver. En, zegt Henk, dat is maar goed ook, want Wil lem doet het liefst een jaar over het afwerken van een naad. LONDEN GILES SMITH THE INDEPENDENT Format-moeheid: u herkent misschien de symptomen niet, u mag de ziekte dan niet begrij pen, maar de muziekindustrie zegt dat u er aan lijdt en dat er nu een medicijn is om dat te verhelpen: de dcc. De dcc, digitale compact cas sette, ligt nu in de winkel. Het is een nieuw type cassettebandje, dat er uitziet als het oude maar klinkt als een cd. Ze worden verkocht met muziek er op of onbespeeld om zelf te kunnen opnemen maar er is een nieuw cassettedeck voor nodig. Het apparaat speelt ook be staande cassettebandjes af een voorziening die is ontwor pen om het gemakkelijker te maken voor de nieuwe inves teerder, die zich heel goed zou kunnen afvragen: „Waarom heb ik dit nodig?" Philips zit achter de dcc, net zoals zij achter de compact cas settes en cd's zaten. Het idee is dat de cd heeft gefaald in zijn draagbare versie. In de auto hebben de meeste modellen de neiging om iedere keer dat je een hobbel neemt, drie tracks over te slaan. Gedurende de hele ontwikke ling van de dcc heeft Philips overleg gepleegd met de platen maatschappijen, met als resul taat dat zij hun artiesten alle maal op dcc zetten met uit zondering van Sony, die veel geld en moeite heeft geïnves teerd in het dat-systeem (waar van de commerciële toekomst er somber uitziet) en daar nog steeds geïrriteerd over is. Bij de dcc is het meer een kwestie van wat je nfet hoort, Eigenzinnig Wat voortvloeit uit deze samen werking, uit deze voortdurende discussie dikwijls tot diep in de nacht, is kleding die speelsheid van vormgeving combineert met (soms) gedurfde kleurstel lingen, zuiver materiaal (linnen, wol, leder) met volmaakte af werking. Eigenzinnige kleding, waarin geen concessies worden gedaan aan heersende trends. „Wij willen hiermee mensen in spireren tot andere ideeën, hen uitdagen om risico's te nemen. Daarom maken we van alles ook maar één exemplaar. We willen onszelf niet herhalen; we nemen ook liever geen bestel lingen aan. Hooguit willen we iets op maat maken. We zijn tenslotte geen kleermakers. Wie iets van ons draagt moet zich uniekvoelen." dan wat je hoort. Weg is het korrelige gesis van iemand die een afvoerpijp schuurt, wat je bij een cassette altijd op de ach tergrond pleegt te horen. Weg was ook het zachte bromgeluid van een Formule-1-wagen dat aanzwelt in de 'stilte' tussen de tracks. In plaats daarvan was er stilte zuivere stilte. Er is duidelijk aandacht be steed aan wat de 'welstandsfac tor' wordt genoemd. Voorbe- speelde cassettebandjes hebben altijd te kampen gehad met een imagoprobleem. Was de lp van vinyl de Rolls Royce in de we reld van de muziekweergave, de cassette was de Austin 1100. De winst is, zoals u zult ver wachten, financieel. De inkom sten van de muziekindustrie schoten met de cd omhoog, omdat mensen werden aange moedigd opnamen die ze in een andere vorm al bezaten, op nieuw te kopen. De industrietak moet stiekem hopen dat men sen nu bereid zijn hun cassettes te vernieuwen. Voorbespeelde cassettes zijn altijd goedkoper geweest dan cd's. Voorbespeel de dec's zullen echter even duur zijn als cd's. Zal de dcc op dezelfde weer stand stiiiten als de compact disc toen die voor het eerst ver scheen? Het lijkt niet erg waar schijnlijk dat de consumenten net zo emotioneel gehecht zijn aan het gejank en gefladder van een overspeelde cassette als ze beweerden te zijn aan de kras sen op hun eigen platen. Maar hoe dan ook, u kunt beter aan de dcc wennen. De keuze is al gemaakt. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Het kon niet uitblijven: Klazien uit Zalk heeft haar eigen krui- dencosmeticalijn. Niet dat ze daar verstand van heeft, maar ze heeft de firma waarmee ze in zee is gegaan precies verteld 'wat er in moest'. Zo zit in de dagcrème bij voorbeeld het Maarts viooltje, dat verfraaiend zou werken en in de brandne telshampoo is op aanwijzing van Klazien ui-extract verwerkt omdat dat de haargroei bevor dert en de hoofdhuid zuivert. De produkten zijn hypo-aller- geen en dierproefvrij, de prijzen liggen tussen de 18 en 20 per potje of flesje. In het assorti ment zitten drie shampo's, een crèmespoeling, een reinigings melk en een reinigingslotion, een dag- en nachtcrème, een bad- en doucheschuim en een kruidenhuidbalsem. Op het eti ket prijkt, natuurlijk, Klazien. Mascara met schoonmaak- schijfjes Bij aankoop van een mascara van Invite krijgt de klant een doosje met dertig 'remover- pads' cadeau, met removerolie doordrenkte schijfjes, waarmee de mascara zonder problemen is te verwijderen. Invite atten deert op de volgende vier mas cara's: waterproof en extra wa terproof, die een goede be scherming bieden bij een on verwachte regenbui en de mas cara's super lash en extra long lash, die zeer geschikt zijn voor contactlensdraagsters. De laatste twee leggen een filmpje mascara om elke vvimperhaar en zijn 'veegvast'. Alle masca ra's worden uitgebracht in drie kleuren. Beschermd tegen wintersportzon Delial heeft de winterzonnecos- meticalijn 'snow and sun' ver nieuwd. De lijn bestaat nu uit drie tubes zonnecrème met de hogere beschermingsfactoren 8, 12 en'20 om de huid nog beter te beschermen en een lipstick met de beschermingsfactor 12. Factor acht is geschikt voor het begin van de winter (december- januari), 12 voor februari maart,wanneer de zonne-in- tensiteit sterker is. Factor 20 is speciaal voor de gevoelige huid. Delial waarschuwt voor het ge bruik van zomerzonnecosmeti- ca. Sommige van die produkten bevatten namelijk vocht en-dat kan in de winterkou op het ge zicht bevriezen. Potpourri Gloria Vanderbilt doet, zoals be kend, in geurtjes. Nu heeft ze haar markt uitgebreid met pot pourri's. Er zijn losse zakken (van 23,50 af), maar ook met potpourri gevulde tasjes 38,50) en met brocaat over trokken kussentjes (per drie ƒ49,50). Zebra Deze zebra's presenteren de nieuwste snijroos die hun naam draagt. De roos is wit-roze gestreept, foto cpd Ontwerpersduo kiest voor Reve-namen als merkaanduiding

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10