DE Klei kost Leiden ruim drie miljoen Pionierstijd is voorbij op de Rudolf Steinerschool VAX Regio Discriminerend briefje leidt tot handgemeen Jan de Eerste nieuwe baas Hutspotten TIJD J TOEN IwK™ m MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 11 Hagenaar verdacht van overvallen leiden Een 27-jarige Hagenaar is door de Leidse politie aange houden op verdenking van het plegen van twee bankovervallen. De man wordt onder meer verdacht van het beroven van bankfi lialen aan de Lammenschansweg en het Vijf Meiplein, enkele weken geleden. Nadere gegevens ontbreken nog. Inbrekers aan de haal met sieraden leiden Een grote hoeveelheid sieraden is in de nacht van vrijdag op zaterdag buitgemaakt bij een inbraak in een juwelierszaak aan de Haarlemmerstraat. Twintig gouden ringen, een aantal hangers, horloges en colliers zijn gestolen. Het rolluik van de winkel en een ruit zijn geforceerd om de zaak binnen te komen. Winkeldief op heterdaad betrapt sassenheim* Een 30-jarige Leidenaar is zaterdagmiddag betrapt op winkeldiefstal in een warenhuis aan de Hoofdstraat in Sas senheim. De Leidenaar is overgedragen aan de politie. Besparing op herstel riool niet mogelijk Het ziet er niet naar uit dat Leiden vele tientallen miljoe nen guldens kan besparen op het herstel van de riolen. De nieuwe, veel goedkopere methode die D66 enkele we ken voorstelde, werkt hoogstwaarschijnlijk niet als de buizen in klei liggen. En dat is nu net het geval in Leiden. Het D66-raadslid W. Egels, die met de techniek op de proppen kwam, ziet nog steeds mogelijkheden voor zijn plan. Hij wil de gemeente voorstellen op korte termijn een proef te nemen met het procédé. Overigens levert de techniek, zelfs al kan die worden toege past, niet de besparing op die Egels ervan verwachtte. Volgens L. Barendregt, hoofd van de af deling civiele werken van de ge meente, kan het slechts worden gebruikt in buizen die slechts licht zijn beschadigd. Het me rendeel van te vervangen riolen is zo vervallen dat de methode geen soelaas meer biedt. In het allergunstigste geval zou Leiden met de vinding drie miljoen goedkoper uit zijn. „Dat is mooi natuurlijk, maar op de totale in vestering van 90 miljoen die we moeten doen, is het maar een gering bedrag", stelt Barendregt vast. Met de methode, geïntrodu ceerd door het Duitse bedrijf Akzo PQ, hoeft een kapot riool niet meer worden uitgegraven. In plaats daarvan worden in de buis twee speciale vloeistoffen gespoten, die door de scheuren sijpelen en het zand daarachter binden tot een soort kalkzand steen. Omdat er niet gegraven hoeft te worden, is de techniek ongeveer de helft goedkoper dan de gebruikelijke manier van werken. Probleem is alleen dat het alleen is gebruikt bij buizen die in een korrelige bodem, zoals zand, liggen. In klei dat zo compact is dat het nauwe lijks vloeistoffen doorlaat is het spul nog nooit toegepast. Barendregt: „Ik heb de heren van Akzo PQ verschillende ke ren gevraagd of ze het ooit in klei hebben uitgeprobeerd. Dat bleek niet het geval. Zelfs de vraag of het in theorie mogelijk was, konden ze niet beantwoor den. Ik trok daaruit de conclusie dat we er in Leiden dus niet veel aanhebben." Hoewel de techniek niet het resultaat heeft dat D66 er van hoopte, prijst Barendregt het initiatief van de partij. „Ze zijn op iets nieuws gestuit en heb ben ons daarover ingelicht. Het is natuurlijk mooi ais raadsle den meedenken met de ambte- Pand scholengemeenschap ingrijpend verbouwd „Bart, worden die leuningen rood?", willen twee leerlingen weten. 'Baksteen rood' luidt het bevestigende antwoord. Beide dames trekken een bedenkelijk gezicht, de nieuwe kleur van de trapleuningen is het voor hen duidelijk toch niet helemaal. „Misschien is het mooier als het opdroogt", probeert Bart de da mes diplomatiek gerust te stel len. Een jaar geleden werd een be gin gemaakt met de verbouwing van de Vrije Schoolgemeen schap Rudolf Steiner. Ouders en leerlingen legden vorige week de laatste hand aan het schil derwerk. Het ministerie van on derwijs stelde voor de verbou wing van de school een bedrag van 1,7 miljoen gulden beschik baar. Afgelopen vrijdag is de school feestelijk heropend. De Rudolf Steinerschool, een Vrije school voor voortgezet on derwijs, nam drie jaar geleden haar intrek in het gebouw aan de Surinamestraat. „De pio nierstijd is nu wel voorbij. We zijn al aardig ingeburgerd. Het leerlingenaantal stijgt gestaag en de contacten met de buurt zijn goed", vertelt Bart van Dam, woordvoerder van het be stuur van de Rudolf Steiner school. Hij is, net als de rest van de docenten, erg enthousiast over het resultaat van de verbou wing. Toen we hier introkken, was het een bouwval. Achter stallig onderhoud, lekkages slechte verwarming en vooral heel veel sombere kleuren. In de winter was het soms zó koud in het gebouw, dat we zelfs een keer overwogen hebben de leer lingen naar huis te sturen", her innert hij zich. Gevoelsleven Het onderwijsprogramma van de Vrije School legt de nadruk op de persoonlijke ontwikkeling van de kinderen. De leerlingen krijgen daarom niet alleen de bekende hoofdvakken als bij voorbeeld wiskunde, scheikun de en geschiedenis maar ook veel creatieve vakken. Door die vakken wordt het gevoelsleven van de kinderen ontwikkeld, een aspect wat volgens Van Dam bij gewone onderwijsin stellingen niet of nauwelijks aan bod komt. Zo krijgen de leerlingen van de Rudolf Steinerschool onder meer les in tekenen, schilderen, textiele werkvormen, muziek, toneel en koorzang. Van Dam is zelf leraar euritmie. Dat is een combinatie van een soort ritmi sche gymastiek en ballet. „De bedoeling van euritmie is dat de essentie van de muziek tot uit drukking komt", legt Van Dam uit. Tijdens de verbouwing werd de oude gymzaal omgetoverd tot een aula, een zaal met een toneel. Van Dam is erg te spre ken over de nieuwe zaal: Door het toneel kunnen de leerlingen nu op school uitvoeringen ge ven. Alleen de gordijnen en de verlichting ontbreken nog, maar daarvoor gaan we zelf geld op halen." Wat opvalt aan de nieuwbouw zijn vooral de pas telkleuren waarin de zaal is ge schilderd. Roze, lichtblauw en lila zijn de kleuren die zorgen vooreen ruimtelijk effect. Erkenning Van Dam is erg tevreden over de keuze van de verftinten. De pastelkleuren en de stijl van de nieuwbouw passen volgens hem prima bij de opvattingen van de vrije school. Om zich goed te kunnen ontplooien, moet een kind zich in een zo licht en natuurlijk mogelijke omgeving bevinden. Het interi eur was veel te somber en daar om hebben we overal veel ra men laten maken en de klaslo kalen in pasteltinten geschil derd. De kleuren die domineren zijn lichtblauw, zachtgeel en la vendel." Volgens Van Dam krijgt de Vrije school steeds meer erken ning. Dat blijkt onder meer uit de plannen van het ministerie voor de ontwikkeling van de ba sisvorming, stelt hij. „Het is grappig om te zien dat de plan nen van de minister voor de ba sisvorming steeds dichter bij de opvattingen van de Vrije school komen te liggen. Onze leerlin gen hoevenbijvoorbeeld geen vakken te kiezen, ze doen ge woon alles. Ze worden ook niet naar niveau gesplitst, ze doen alle vakken samen. Als ze op 18- jarige leeftijd onze school verla ten kunnen ze overstappen naar een gewone HAVO of VWO- school. Ze zijn dan ouder, we ten beter wat ze willen en kun nen dus een betere keuze ma ken. Dat is precies de kant die de minister ook op wil met de basisvorming." leiden Een briefje met discriminerende inhoud leidde vrijdagavond tot een korte schermutseling in een koffieshop aan het Havenplein. Een 28-jarige Turk zonder vaste woon- of verblijfplaats maakte zich kwaad over een briefje boven de bar waarop stond: 'verboden Turks te praten, wel Engels en Nederlands toegestaan'. De man raakte slaags met de eigenaar van de zaak, een 24-jarige Beverwij- ker van Turkse afkomst. De politie kreeg na bemiddeling tussen beide partijen van de eigenaar te horen dat hij het gewraakte brief je had opgehangen om Nederlanders 'niet weg te jagen'. De politie heeft de Beverwijker geadviseerd het briefje weg te halen. VRIJE TIJD EHBO De algemene ledenvergadering van EHBO-vereniging Peerke Donders wordt vanavond, maandag 16 november, gehou den in de Ridderzaal achter de Herensingel parochie, ingang Alexanderstraat. Aanvang 20.00 uur. Na de vergadering volgt een betoog van arts L. den Hou- ter over polio. Smalfilm De amateurfilmer Simon v.d. Burg geeft vanavond, maandag 16 november, een presentatie van vakantiedocumentaires van Frankrijk, Portugal, Zwitserland en de Floriade voor de Leidse Video en Smalfilm Liga. Plaats van handeling is wijkcentrum Aktief aan ae Berlagestraat. Aanvang 20.00 uur. Vrijwilligers Jongeren tussen de 12 en 18 jaar die vrijwilligerswerk willen doen, kunnen zich melden bij Tieners Aktief. Telefoon: 071 - 123143 (van 09.00 tot 16.00 uur). Gastouderopvang Het gastouderbureau van de Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden (COKL) verzorgt op dinsdag 17 november vanaf 20.00 uur een informatieavond over het gastouderschap. De in formatie-avond wordt gehou den in het gebouw van de Stich ting Welzijn Leiden, Breestraat 117. Diabetes De Diabetes Vereniging Neder land houdt dinsdag 17 novem ber een informatie-avond. Dr. M. Rol, oogarts in het St. Elisa- bethziekenhuis, spreekt over 'diabetes en het belang van re gelmatige controle door de oog arts'. De bijeenkomst wordt ge houden in de aula van gebouw 50 op het terrein van het AZL De aanvang is 20.00 uur. leiden. Carnavalsvereniging De Hutspotten heeft afgelopen zaterdag de nieuwe prins car naval ingehaald. In het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare werd Jan Bakker, eigenaar van onder meer restaurant De Doelen aan het Rapenburg, gekroond tot Prins Jan de Eerste. Om elf minuten over elf barstte een feest los waaraan zo'n 400 mensen deelnamen. Prins Jan neemt de fakkel over van Wim van Dui- venbode. De eerstvolgende activiteit van de Hutspotten is het nieuwjaarsbal op de eerste zaterdag van januari. FOTO HENK BOUWMAN ti «f l r; Gezicht op de Grofsme derij, vanaf de Zuidsin- Tekening c Schut (1948) De Grofsmederij was meer dan een bedrijf De wonden zijn na bijna vijftien jaar misschien wel ge heeld. Misschien, want ook nu nog reageren veel vroegere werknemers van de Grofsmede rij vaak nog wat emotioneel op vragen en opmerkingen. Velen hebben het gevoel dat de ondergang van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij te vermijden was geweest. De toenmalige directie wordt nog steeds als de hoofdschuldige aangewezen. Naar het perso neel werd, volgens de werkne mers, niet geluisterd. Als je je na vijftien jaar nog eens verdiept in de geschiedenis van de Grof smederij vallen een aantal za ken op. De banden tussen Leiden en dit bedrijf zijn heel hecht geweest. De Grofsmederij was iets in Lei den. Duidelijk bleek dit in 1978, aan de vooravond van het fail lissement. Na talloze conflicten waren de werknemers overge gaan tot bezetting van het be drijf. De Leidse bevolking toon de zich nauw betrokken bij dit arbeidsconflict. In de stad werd geld ingezameld voor de actie voerders. Lokale politici be zochten het bedrijf om voor de bezetters te koken of boden op een andere manier hulp aan. Maar niet alleen in Leiden, ook landelijk ontvingen de bezetters steun. T oneelgezelschappen traden op in de fabriek. De lan delijke pers besteedde veel aan dacht aan de bezetting. De VARA verzorgde uitzendingen vanaf het fabrieksterrein. In de Tweede Kamer werden vragen gesteld. Hoe hartverwarmend deze ac ties ook waren, helpen deden ze niet. De commissarissen waren niet bereid tot concessies. Op de wens van het personeel, aat directeur Schut het veld zou ruimen, werd niet gereageerd. De geëiste garantie voor be houd van werkgelegenheid werd als onhaalbaar afgewezen. Het was gebeurd, de Grofsme derij ging failliet. Bijna 150 jaar had de relatie tus sen Leiden en de Grofsmederij bestaan. Uit de reacties van de betrokkenen bleek dat het be drijf meer was geweest dan een plaats om je geld te verdienen. Er heerste saamhorigheidsge voel, werken bij de 'Grof bete kende iets. Willem I De Grofsmederij was gesticht in 1836 met duidelijk koninklijke belangstelling. Koning Willem I kocht 12 aandelen van 1.000,-. Al dan niet in navolging van het koninklijke voorbeeld schaften ook andere bewindslieden aan delen aan. Onder andere Van den Bosch, minister van koloni ën en grondlegger van het cul tuurstelsel. Ook een aantal raadslieden en enkele wethouders kochten aandelen. Het begin van een verhaal, waarin goede en tijden elkaar opvolgden. De belang stellingvan het Koninklijk Huis voor de smederij bleef bestaan en dankzij deze belangstelling overleefde het bedrijf ook de eerste grote crisis. Aanvankelijk probeerde de Grofsmederij in te spelen op de komst van de Spoorwegen. Di recteur Bake sloot in 1837 een overeenkomst met de Holland- sche IJzeren Spoorweg Maat schappij voor de levering van spoorrails vooV de lijn Haarlem- Amsterdam. De betrokken aan nemer ontdook de overeen komst en kocht de rails goedko- er in het buitenland. Bake ood lager, sleepte alsnog een deel van de order binnen, maar kon op de afgesproken tijd niet leveren. De Grofsmederij overleefde de ze operatie dankzij leningen van het Koninklijk Huis. Na deze teleurstellende ervaring richtte de Grofsmederij zich op de scheepvaart. In 1876 werd een sleephelling ingericht voor scheepsreparaties en dat werd een succes. In 1875 telde het bedrijf 170 ar beiders, twintig jaar later waren er 290. In 1897 werd de Smede rij uitgebreid met een kettingfa- briek. Aan de Zijlsingel was hiervoor geen plaats, daarom werd de fabriek gebouwd op het Waardeiland. Tot ongeveer 1930 ging het goed, daarna eiste de crisis haar tol. Bij het begin van de Tweede Wereldoorlog telde het bedrijf ongeveer 500 personeelsleden. Overleven werd toen de belang rijkste doelstelling. Machines en produkten werd zoveel mogelijk voor de Duitsers verborgen. De toenmalige directeur De Jong was een opmerkelijke figuur. Autoritair, maar met een warm hart voor zijn personeel. Deze directeur gaf, met gevaar voor eigen veiligheid, opdracht om de voorraad cokes onder het personeel te verdelen. Er wer den aardappels gehaald: de Grofsmederij had een eigen gaarkeuken en teelde zelf tabak. Iedere maand ontvingen de werknemers bij het loon een klein zakje met tabak. Opnieuw was het iets bijzon ders om bij de Grofsmederij te werken. Bij het 125-jarig be staan telde de fabriek 700 werk nemers. Daarna ging het lang zamerhand slechter. In 1971 moesten 80 mensen weg. In 1972 nog eens 150. De verdeling over Zijlsingel en Waardeiland bleek te kostbaar en dus onhoudbaar. Verhuizing naar het Waardeiland werd ech ter onmogelijk. De firma Socol kocht een groot deel van het ei land om er bungalows en villa's te bouwen. De Grofsmederij verliet Leiden in 1974 en vestigde zich op een nieuw fabrieksterrein in Zoeter- woude. Daar ging het definitief mis. Toen een faillissement dreigde, bezetten de werkne mers de fabriek. Leiden leefde fel en intensief mee. Tevergeefs. Onder grote publieke gelang- stelling van veel oud-werkne mers werd op 18 juni 1978 de schoorsteen op het oude terrein aan de Zijlsingel opgeblazen. Voor veel oud-werknemers het symbool van het einde van een relatie. Het deed pijn, want de Grofsmederij had altijd iets be tekend in de Leidse samenle ving. Bram Verhoog BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Kang Jing, dv. S. Zheng en L. Cui Natasja Lieuwke, dv. B. de Vries en M.C, Bellaart Helena Serafina. dv. E.P. Wiermga en Hesti Widyawati Wie- ringa Cornalijne Adriana, dv. D.A. Meindersen N.H. Kooi Rembrand, zv. J.J.M. van Ginneken en S.M. van Wijk Zarah Maria, dv. H.T. van der Putten en C.M. Hoek Eloisa Stella Maria, dv. J A M. van Breukelen en N.M. van der Linden Caressa Yasmite, dv. H. Dec kers en J.J. van Bommel Janet Christi na Maria. dv. J.P.M. Versmissen en J.S.E. Zijlstra Rob Johannes Maria. zv. J.P.M. Versmissen en J.S.E. Zijlstra Alexander Floris, zv. P.J. Buitenhuis en M.H. van Coeverden Carly Elisa. dv. R.C.J. Mendelewski en P.H.M.W. Paulus Frank Adriaan, zv. J.C. Verweij- meren en E.J. van der Niet Marlous, dv. P. Cnossen en N.M. Miedema Thijs, zv. P.C. Drukker en H.C. Melissen Rosanne. dv. J.N. Beekman en M E. Bink Fleur Anne Sophie, dv T A M. Sikkes en M.J. van Rijn Jamie-Lee Siërra, dv. RSager en M. Selhorst Pauline Gerda. dv. F.C. de Beer en A.H. de Vries* Leroy, zv. J.P.M. van der Pouw Kraan en T.W.8 Slof Steffi, dv. Th. van 't Wout en J M.J, Spierenburg* Jessica, dv. J. van Rijn en G.M. Haas noot Murat, zv. D. Bayrak en H. Bayrak Miranda, dv. C. Haverkampen C.G.M. Looijesteijn Josephus Willem Damlo. zv. J.M. van der Lansen G.J.M. Boekel- man Hanke Maria Geeske, dv. G.A. Wiegersen L.H. Swarts* Mohamed- Amin, zv. M. El Atmani en F. Kassn Nicolaas Jan Marcus, zv. Th.H. Jongen us en E.N. van 't Wout Mathiis David Sebastiaan. zv. P.H. Casander en S.C. van Loon Camiela Lisa. dv. A. Bolk en A. Siappendei Maria Jacoba. dv. C. Krijgsman en G. Guijt Marleen Lean- ne. dv. M. Schreuder en H. Kelder Abraham Cornells, zv A van der Spijk en J.G, de Koning San Elisabeth, dv. J.H. van Beek en J P. Rijsdijk An- nefleur MagdaCathelijne, dv J C Bak ker en C.M. Kille Cornells Nicolaas, zv C. van Egmond en N. Heemskerk Si- mone Elise Mathilde Petèrs, dv. J.W Wiersemaen L.C.H.M. Peters* Brenda Laura Gabriëlle, dv. R.R.J. Langezaalen M.J.P. van der Meij René, zv. A R. Keijzer en K. Dreef Lisanne Jacque line. dv. S.G Oei en N.L.J. van der Ha gen «Ashja Elisabeth, dv K.H van der Aa en L. Hus Geert Jan. zv. J.J. Zand bergen en W. Ros Rami, zv S A Bayoumi All en M M. Said Krista Alie ke Willemieke Francisca. dv. G.J.M Wassenburg en G.J. van Di|ken Iris Ge nevieve. dv J.P.J. Petersen A. den Daas Elise, dv. D. van der Plas en I A J Edeling Jacky, dv. H.G. van Mulligen en M, van Duijn Eveline, dv. A.J. van Biemen en M.P.J. Beltvelzen Overleden J. Bakker, geb. 11 juni 1933, man H. Mensmk, geb. 1 aug. 1922, man W.J. Huijbers, geb. 22 juli 1910. man* M.C. van Paridon, geb 2 jan. 1919. geh. gew met W.B.A Riet veld J. Schouten, geb. 7 okt. 1992. zoon M.H.V. Kerckhoffs, geb. 23 april 1926, vrouw L.J. van Hastrecht, geb. 25 jan. 1923. man M.J.T. Wennekers, geb. 15maart 194 7. vrouw* J.J. Cor net. geb. 19 jan. 1913. man J C Plu. geb. 28 jan. 1913, man G.A. Buch ner. geb. 22 feb 1913, echtg. van Th Taverne *J. Stodel.geb. 18 april 1905. geh. gew met H. Vet P P. Nieboer, geb. 24 aug 1905, vrouw M. Becker, geb. 28sept. 1904, geh gew. metD.H van Valburg* F. Bleijenberg, geb. 29 okt. 1927, man H. van der Burg. geb. 2 mei 1908. geh, gew. met P.C. van Traa*A H Heyi.geb. 24okt. 1915. geh gew met H. Marmeistem W J.M. van Lier. geb 22 mei 1948. echtg van C P. Soonius Gehuwd* J.P Voetsen E.I. van der Meijden P. van Ham en M.C.M. Schoon W Broeksma en H M Kort hof W.G- Landman en A A de Vries S.C.M Beekveidten A. M. van Dalen* A. Fooladi en M Bipar R de Roos en J.E.M. Pouw.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9