Paus roept op tot bescherming joden 'In feite fiets ik maar wat rond' öV Kerk Samenleving Nieuwe herfstgolf MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 DICK VAN DER PLAS 071-161< BUITENLAND KORT Anti-racismefonds Voor de eerste keer krijgt het ANC geen geld uit het spe ciale fonds voor de bestrij ding van het racisme van de Wereldraad van Kerken. Het ANC en de andere Zuidafri- kaanse bevrijdingsbeweging PAC hadden vanaf de eerste giften in 1970 ongeveer de helft van al het geld ontvan gen. Inclusief de giften van dit jaar heeft het fonds in to taal ongeveer 18 miljoen gul den besteed. Het geld komt van kerkgenootschappen, hulporganisaties, regeringen en steunfondsen zoals Be taald Antwoord in Neder land. Tekort Vaticaan Het Vaticaan rekent over het komende jaar met een tekort van 165 miljoen gulden, het grootste negatieve saldo dat het ooit heeft gekend. Dit jaar wordt een tekort van 161 miljoen gulden verwacht, terwijl het Vaticaan vorig jaar 154 miljoen gulden tekort kwam. Het Vaticaan hoopt het tekort te kunnen dekken door steun van Vaticaanstad (tien miljoen gulden), van de bisdommen (negen miljoen gulden) maar vooral door de Pieterspenning. Deze hoof delijke omslag onder alle rooms-katholieken ter we reld bracht vorig jaar 112 miljoen gulden op. Russisch-Orth. Kerk De Russisch-Orthodoxe Kerk 'betreurt ten diepste" het be sluit van de Anglicaanse sy node om vrouwen tot het priesterambt toe te laten. Dit heeft de kerk in een verkla ring bekend gemaakt, zo meldde zaterdag het Russi sche persbureau Interfax. De Russisch-Orthodoxe Kerk ba seert haar standpunt op de bijbelse traditie 'volgens wel ke de twaalf apostelen man nen waren en het priester schap niet voor vrouwen openstaat'. Het synodebe sluit zal de kloof tussen beide kerkgenootschappen vergro ten, aldus de verklaring. Hulpkonvooi De Servisch-Orthodoxe Kerk heeft de Servische regering ervan beschuldigd hulp transporten naar Bosnië te verhinderen. Een hulpkon vooi van het patriarchaat met voedsel, kleding en me dicamenten werd bij de Bosntèèlte grens door Ser- viërs tegengehouden. Wöordt'óerder Filaret van het patriéfchaat noemde het op treden van de autoriteiten eén 'schandaal'. Zowel de ge vers ajs de ontvangers van de hulpgoederen worden op de ze/wijzè beschaamd in hun vertrouwen op de kerkelijke hulporganisatie. Eredoctoraat tegengehouden Kardinaal Hermann Groer, aartsbisschop van Wenen, heeft een eredoctoraat voor de Duitse ethicus Alfons Auer tegengehouden. De 77-jarige emeritusrhoogleraar uit Tü- hingen heeft in 1989 de Ver klaringvan Keulen mede-on dertekend. Daarin werd scherpe kritiek geuit op de wijze waarop volgens de ver klaring paus lohannes Paulus II en het Vaticaan de weten schappelijke vrijheid van rooms-katholieke theologen .aan banden trachten te leg gen. Kerkengemeenschap Leiderdorp: 'Dovenpastoraat behouden' Paus Johannes Paulus II heeft de Duitse bisschoppen dringend opgeroepen zich bijzonder in te zetten voor de bescherming van joodse medeburgers. bezoek' aan Rome, waarbij ze met de paus en de curie over hun werkzaamheden spreken. De bisschoppen moeten er volgens lohannes Paulus II alles aan doen om te voorkomen dat zich racistische en nationalisti sche tendenzen vooral onder de jongeren verspreiden. „In geen geval mag het zover komen dat de christenen onverschillig blij ven. Dit zou niet minder ge vaarlijk zijn dan het geweld zelf. „De ontwijding van synagoges en de aanvallen op gedenkte kens, die voor de joden veel be tekenen, kunnen nooit worden getolereerd." De paus zei dit -zaterdag tot de aartsbisschop van Berlijn, kardi naal Sterzinsky, en de acht bis schoppen uit Oost-Duitsland. Zij brengen momenteel het ver plichte vijfjaarlijkse 'ad limina- Wij zouden gevaarlijke ontwik kelingen bevorderen als we al leen de methoden en niet de motieven van deze schendingen van mensenrechten zouden veroordelen." De gevolgen van de atheïsti sche dictaturen en van het machtsmisbruik worden nu pas duidelijk, zei de paus. „Daarbij gaat het niet in eerste instantie om materiële schade waaronder de burgers van uw land te lijden hebben, maar vooral op geeste lijk gebied heeft de ideologie van de communistische macht hebbers de jeugd beïnvloed.' LEIDERDORP DICK VAN DER PLAS Bij de grote bezuinigingsopera tie binnen de Nederlandse Her vormde Kerk, moet het doven pastoraat buiten schot blijven. Met die oproep richt de her- vormd-gereformeerde kerken gemeenschap van Leiderdorp, waar om de twee weken een dienst voor doven en slechtho renden wordt gehouden, zich tot de hervormde synode. Kerk gangers konden de brief giste ren ondertekenen. Voor het houden van doven- diensten wordt door de her vormden samengewerkt met de Gereformeerde Kerken en de Christelijk Gereformeerde Kerk. Elk van de drie kerkgenoot schappen betaalt een predikant. Gevreesd wordt nu dat dit com plete werk in gevaar komt, als één van de kerkgenootschap pen zich terugtrekt. Het schrappen van het dovenpastoraat is een onder deel van het grootscheepse be zuinigingsplan, waarmee op het landelijk apparaat van de Ne derlandse Hervormde Kerk een bedrag van in totaal 8,3 miljoen gulden moet worden bespaard. De kerk wil 88 van de bestaande 451 arbeidsplaatsen schrappen. Het plan wordt op 27 november door de synode besproken. De Leiderdorpse kerkge meenschap wijst er in haar pro test op dat de lasten van de operatie niet gedeeltelijk bij 'de zwaksten in ons midden' mo gen worden gelegd. „We heb ben in ons plaatselijke gemeen tewerk ervaren hoe enorm be langrijk het werk van de doven- pastores is Pastoor B. van der Plas ruilt Noordwijkerhout voor Zoeterwoude Thuis, op de pastorie, zul je pastoor B. van der Plas niet vaak aantreffen. „Hier woont maar één parochiaan, de rest woont erbuiten", verklaart hij zijn veelvuldige afwezigheid. Het is meteen ook de essentie van wat hij ziet als zijn taakop vatting. „Met de mensen op trekken. Dat vind ik het allerbe langrijkst." De pastoor op zijn fiets vormde tien jaar lang een onderdeel van het straatbeeld in Noordwijkerhout. Aan het eind van deze maand slaat hij af naar Zoeterwoude. Met pijn in het hart, dat wel. „Noordwijkerhout is voor mij een zalig dorp. Kerkelijk zéér meelevend, daar sta je van te kijken. De pastoor werkte hier vroeger met assistentie van twee kapelaans. Maai fk had er in feite wel 400. Dat is namelijk het aantal mensen dat meedoet in allerlei werkgroepen die de St. Jozefparochie in feite draai ende houden." Zijn taak in het geheel? „Sti muleren en coördineren. En er voor zorgen dat het niet steeds dezelfde zijn die ergens voor opdraaien. Want dan creëer je nieuwe martelaren." Van der Plas mag zijn eigen rol graag bagatelliseren. „Iedereen denkt dat ik het druk heb. Maar in fei te fiets ik maar wat rond." Dat hij op zijn zestigste toch nog koos voor een andere paro chie, heeft vooral te maken met de betrekkelijk lange periode die hij al in Noordwijkerhout werkzaam is. „De verrassing is op een gegeven moment weg. Dat merk je bijvoorbeeld als je kinderen bij de mis betrekt, die vervolgens haarfijn voorspellen wat je gaat doen. Dan denk je, ai! In Zoeterwoude wil ik probe ren om weer eens vijf of zes jaar origineel te zijn." De overtuiging dat de St. Jo zefparochie niet staat of valt met zijn vertrek, vergemakke lijkt de beslissing. „Een geloofs gemeenschap bestaat omdat de mensen het geloof aan elkaar doorgeven. Niet omdat er een pastoor is." Benedictijnen De in Wassenaar als oudste van een gezin van negen kinderen geboren Van der Plas, wist al Pastoor B. van der Plas: „Met de n vroeg dat hij zijn leven in dienst van de kerk zou stellen. „In het milieu waarin ik opgroeide was dat bijna vanzelfsprekend. Er waren een paar priesters in de familie, twee ooms waren bene dictijner monnik en ik had een tante in het klooster." Na zijn opleiding in achtereenvolgens Heemstede (klein seminarie) en Warmond (groot seminarie) werd Van der Plas in 1959 ge wijd. De eerste gemeente waar hij als kapelaan aan de slag mocht, was Reeuwijk. Drie jaar zou Van der Plas ër blijven. „Een gebrui kelijke periode voor een eerste parochie. Dat is heel wijs van net bisdom. De stommiteiten die ie in zo'n beginperiode uit haalt, heb je zelf nog niet in de gaten. En voordat anderen je er op aanspreken, kun je gedag zeggen." Rotterdam en later het Westland zouden vervolgens n optrekken. Dat vind ik het allerbelangrijkst." het werkterrein van Van der Plas worden. Hij ontwikkelde een voorliefde voor het werken met jongeren en legde zich uit eindelijk helemaal toe op het geven van godsdienstonderricht aan scholieren. Na kwart over drie, als de les sen stopten, was hij vanaf 1972 ook pastoor van Maasdijk, dat het al geruime tijd zonder 'her der en leraar' moest doen. Van der Plas werkte hier onder meer mee aan de bouw van een nieu we kerk. Het nieuwe Godshuis werd over het oude heen ge bouwd, Een klokketoren ont brak. „De kerk stond vlak bij die van de gereformeerden en de hervormden. Zij begonnen hun diensten ook om half tien, net als wij. Toen heb ik gezegd: jul lie luiden ook maar voor ons." Standplaats Toen de bisschop in 1982 een goede vervanger voor het on-, derwijswerk van de pastoor vond, belandde hij uiteindelijk in Noordwijkerhout. Aanvanke lijk leek het alsof hij deel zou gaan uitmaken van- een heel pastoraal team. „De deken woonde hier nog in huis en deed ook mee met het dienst rooster voor de missen. Verder verbleef mijn voorganger hier nog, die regelmatig ook een mis deed, en was er nog een pasto raal werker. Ik dacht bij mezelf: dat kan ik wel aan." Maar al snel ging de deken in ruste, viel de pastoor door ziek te weg en werd de pastoraal werker overgeplaatst. „En uit eindelijk bleef ik hier alleen over. Nou ja, alleen. Er is na tuurlijk het legertje van '400 ka pelaans' uit de parochie. En mijn huisgenote en assistente Annemiek Vijverberg, die al FOTO •HIELCO KUIPERS vanaf de Westlandse periode bij me is en straks ook weer mee verhuist." Van der Plas vindt zijn toe komstige parochianen in Zoe- terwoude-Dorp en de Zuid- buurt. Wat hij inmiddels weet van zijn toekomstige stand plaats? „Ik ben er een paar keer doorheen gefietst: twee keer in het donker en één keer overdag. In het donker kun je bij de mensen naar binnen kijken. En wat ik zag, beviel me wel." Van der Plas heeft zich voorgeno men ook hier snel ingeburgerd te raken. „Je moet de mensen kennen. Aan een onbekende kan ik de sacramenten niet toe dienen." Bij dat ingeburgerd raken ver vult zijn rijwiel weer een onmis bare functie. Van der Plas: „Ik fiets gewoon door." COLOFON n Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van tjer Post (adj). 71-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 A8 Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: SleuteltjesTelefoon 071 -143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (ind. BTW) per kwartaal80.10 per kwartaal (post)113.85 perjaar310.85 per maand27.80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA MAANDAG 16 NOVEMBER Alg. ledenvergadering EHBO-ver. Alexanderstraat, aanvang 20.00 uur. Presentatie van vakantiedocumentai res en de Floriade voor de Leidse Vi deo en Smalfilm Liga door de ama teurfilmer Simon v.d. Burg, wijkcen trum Aktief, Berlagestraat, aanvang 20.00 uur. DINSDAG 17 NOVEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boorsr ma, Zwanenburg 61van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Informatieavond over gastouderschap door de Centrale Org. Kinderopvang Leiden (C0KL), in het gebouw van de Stichting Welzijn Leiden, Breestraat 117, aanvang 20.00 uur. Informatie-avond Diabetes Ver. Ne derland, spreker dr. M. Rol, oogarts, over 'diabetes en het belang van re gelmatige controle door de oogarts', aula gebouw 50 AZL, aanvang 20.00 Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.C" 11, aanvang 20.00 uur. Noordwijkerhout Magna Carta: Chris Linda Simpson, org. Folkclub Noordwijkerhout, in't Wapen van Noordwijkerhout, zaal n 20.C g 20.30 u WOENSDAG 18 NOVEMBER 10.30 tot 12.C Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal 'De Wassenaarseweg, van 16.00 Dia-lezing over IJsland door dhr. Ver- kade, org. Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, Buurthuis, Hoofdstraat Brug', Was* tot 17.00 u HET WEER ROB GROENLAND Afgelopen zaterdag mocht Neder land bijkomen van een heuse herfstgolf die vorige week zijn spo ren naliet. Een rug van hogedruk, afkomstig uit Engeland kwam in de ochtend al met zijn as boven de kust te liggen om in de middag heel langzaam naar het oosten te trekken. Door deze ontwikkeling viel de stroming midden op de dag vrijwel weg. Ondanks de lage lucht temperatuur van 5-7 graden, was het aangenaam vertoeven buiten. Een grote verscheidenheid aan wolkensoorten en een bleek zonne tje maakte het tot een fraaie na jaarsdag. In deze zeer rustige at mosfeer ontstonden boven de in dustrie-gebieden duidelijk kunst matige wolken, die over enorme af standen in Nederland te zien wa- De Rijnmond vormde in de Leidse regio een goed voorbeeld. Een kunstmatige cumulusstraat bracht over bepaalde gebieden letterlijk een schaduw. Wie de straat goed bestudeerde, kon daarin een hoop vuiligheid ontdekken dat in het zonlicht een roestbruine kleur kreeg. Tijdens de namiddagschemering kon aan de zuidwestelijke horizon op 4-5 kilometer een grauw opko mend wolkendeken worden waar genomen wat een slechte voorbode- voor de zondag betekende. Een Ier se depressie was over Engeland naar het oosten getrokken waarbij aan de zuidoostzijde warme lucht naar het relatief koudere noorden probeerden op te dringen. Het opglijden van de warme over de koude lucht zorgde voor een in tensivering van de neerslag wat gis teren overdag duidelijk bleek. Een strook ten noorden van Leiden naar midden-Nederland kreeg een 10 tot 15 liter water per vierkante me ter te verwerken. Deze week staat ons een zeer wisselvallig weerbeeld te wachten, waarbij het nauwelijks mogelijk is om in de verwachting in detail te treden. Onder een goed ontwikkel de straalstroom boven de Atlanti sche Oceaan worden diverse storin gen meegetrokken, die snel West- Europa weten te bereiken. De ko mende avond trekt een degelijk frontensysteem over de regio. Mor- genoveidag komen we dan even in een tussengebied met opklaringen en buien maar op woensdag gaan de hemelsluizen weer open als de volgende golf frontale regen bin nentrekt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Zuid-Noorwegen: Vandaag droog en af en toe zon. Morgen meer be wolking en in de kustge bieden wat regen, landin waarts sneeuw. Maxima rond het vriespunt, maar enkele graden ho ger. Maar verder be- Denemarken: Overwegend bewolkt en af en toe regen. Vandaag mo gelijk wat sneeuw of natte sneeuw. In de nacht plaat selijk lichte vorst, middag- temperatuur ca. 4 graden. Britse Eilanden: In het algemeen bewolkt en van tijd tot tijd regen. In de Schotse Hooglanden vooral morgen kans op wat sneeuw. Maxima van 5 graden in het noorden van Schotland tot 11 graden in het zuiden van Engeland en Ierland. België en Luxemburg: Bewolkt en van tijd tot tijd regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 9 graden. Duitsland: Bewolkt en van tijd tot tijd regen. In de berggebieden vandaag boven 1000- 1200 meter sneeuw. Maxima van 4 gra den in Sleeswijk tot ongeveer 9 graden in Beieren. Madeira: Vandaag droog en zonnige perioden. Morgen vooral aan de noordelijke stran den enkele wolkenvelden en kans op een bui. Maxima ca. 21 graden. Canarische Eilanden: Vandaag droog en zonnige perioden. Morgen vooral aan de noordzijde van de eilanden wolkenvelden en kans op een enkele bui. Maxima 20 tot 23 graden. Marokkaanse westkust: Wolkenvelden en vooral vandaag enkele buien. Morgen meer zon en op de mees te plaatsen droog. Maxima tussen 20 en 23 graden. Tunesische kust: Perioden met zon, maar van tijd tot tijd ook een enkele regne- of onweersbui. Maxima ca. 24 graden. Frankrijk: In de omgeving van de Franse Rivièra wat zon en vrijwel droog. Maar verder bewolkt en perioden met regen. In de Franse Alpen boven de 1000 meter ook sneeuw. Temperatuur in de middag van 9 graden aan de Kanaalkust tot 15 gra den bij Biarritz en 17 bij Marseille. Corsica en Sardinië: Vandaag bewolkt en enkele buien. Mor gen meer zon en ovberwegend droog. Maxima rond 20 graden. Spanje: Vandaag enkele buien. Morgen droog met wolkenvelden, maar vooral aan de costa's ten zuiden van Valencia flink wat zon. Maxima van 15 graden langs de noordkust, tot 18 bij Barcelona en 21 aan de zuidelijke costa's Portugal: Droog. Vandaag wolkenvelden. Morgen flinke zonnige perioden. Maxima van 17 graden bij Porto tot 20 graden langs de Algarve. Zwitserland en Oostenrijk: Overwegend bewolkt en vooral op van daag veel regen, boven 1000-1200 me ter sneeuw. Maxima in de dalen rond 8 graden. Tsjechoslowakije: Bewolkt en perioden met regen. Vooral morgen boven de 1000 meter ook sneeuw. Maxima rond 5 graden. Hongarije: Bewolkt en vooral morgen perioden met regen. Middagtemperaturen ongeveer 8 GT Veel bewolking en vooral morgen perio den met regen. Temperatuur in de mid dag rond 5 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.03 zon onder 16.45 Maan op - 13.21 Waterstanden Katwijk Hoogwater 7.58 en 20.16 Laag water 3.15 en 15.51 Weerrapporten 16 nov 7 u weer wind temp wzw8 8 5 iq Bordeaux zwaar bew. z2 onbew. zzw4 10 Las Palmas motregen Locarno regen halfbew. zw2 zwaar bew. wzw4 halfbew. wzw5 motregen wzw2 zwaar bew. nno2 2 0 0.6 Buenos Aires licht bew. zw2 BOLLEBOOM CAAAAP... NOU. 20TS ZlSfi HAP JD EEN SBTBRB TJA, IK VQPOWPE OAT l WE CHIQUE UITWAREN. EN f weeTsie WAT..» T- 1 3 HEM £- V HAdHT PAN IKKREUN". JO GAF Mil EEN ENORME DlAMAHTEN RlNEl V HOUPSN l J

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8