Leiden Regio 'In deze rotherrie kan ik niet alles uitleggen' 'Wie van beton is, kan geen politie-agent zijn' 'Leids verleden verdient museum' Schillenboer keert terug in Leiden MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 7 redactie: janet van dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (CHEF) w1m wegman 071 -161417 Bouwlawaai grootste handicap voor treinreizigers Of de jongeman de koptelefoon van zijn walkman even van zijn oren wil halen. Alleen dan heeft het immers zin dat de leden van de NS-controleploeg iets tegen hem zeggen. De treinreizigers moeten namelijk, anders dan gebruikelijk, voor ze verder de passage inlopen hun treinkaartje laten zien. Door het donderend kabaal bo ven op de perrons blijven de controleurs echter volstrekt on verstaanbaar voor de muziek- minnende passant, die echter snel van begrip is: hij haalt zijn kaartje tevoorschijn en schuift in één vloeiende beweging zijn koptelefoon terug op zijn oren. Op zijn mond keert de glimlach v^n de tevreden walkman-dra ger terug: de gierende gitaren hebben het weer overgenomen van de sloopapparatuur van Strukton Betonbouw. De slechte verstaanbaarheid. Dat is dit weekeinde nog het grootste probleem geweest op station Leiden, waar door 200 in ploegendienst opererende werklieden van Strukton specta culaire, maar vooral luidruchti ge werkzaamheden aan het sta tion zijn verricht. De stations- omroepster, die doorlopend uit het geheel gewijzigde spoor boekje voorleest, zal vandaag wel schor zijn. Van elke trein van en naar Den Haag, Haar lem, Amsterdam en Rotterdam heeft ze de alsmaar veranderen de spoornummers en vertraging omgeroepen. Niet één zin is on geschonden doorgekomen, ook niet in de herhaling. Haar ver sterkte stemgeluid is niet opge wassen tegen het Strukton-ge- weld. Gelukkig hebben de NS tal van mededelingen op stencils afgedrukt. Die hangen op de toegangsdeuren of kunnen wor den meegenomen nadat een treinkaartje is aangeschaft. Ook de gele kaarten met vertrektij den achter glas, die dit weekein de van generlei waarde zijn, zijn overgeplakt. Lang niet iedereen begrijpt dat direct. Een wat ou dere man scheurt de velletjes eraf. Zijn trillende vinger maakt een horizontale streep, die ein digt bij spoor 8. De NS-contro leploeg maakt hem met veel ge schreeuw en in gebarentaal dui delijk dat £r maar twee sporen in gebruik zijn en daar zit spoor 8 niet bij. Meneer zal voor zijn treinrit naar Rotterdam echt op spoor 4 moeten zijn. De treinen stoppen door deze beperkingen niet naast maar achter elkaar. Het is door deze gebrekkige 'startopstelling' dat er veel vertragingen zijn, die meestal beperkt blijven tot vijf tien minuten. Alleen voor reizi gers die de kant van Utrecht op moeten, verandert er niets. Door het helse kabaal is het maar moeilijk te geloven dat er boven iets wordt gecreëerd. Toch is dat zo. Sinds zaterdag ochtend vroeg heeft de passa gierstunnel een nieuw dak. Dat dak is tevens de nieuwe onder grond voor de rails. De spoor- dragende trogbruggen zijn za terdag en zondag 'ingebracht'. Ze zijn er via de achterkant van het station, die het hele week einde voor reizigers is afgeslo ten, ingerold en -geschoven. Uit veiligheidsoverwegingen mogen alleen mensen met een trein kaartje de perrons op. P. van Milligen, woordvoerder van Strukton, denkt dat na dit 'schuifweekeinde vol hoogte punten' voor de treinenloop de ergste ellende voorbij is. „Voor de reizigers begint het pas want we breken het hele oude station af. Mensen die gewend zijn om met hun duffe kop naar een be paald spoor te lopen, moeten nu zoeken." H. Vedder, lid van de contro leploeg, geeft toe dat hij zijn Temidden van het bouwgeweld van Structon, bleven de treinen het afgelopen weekeinde gewoon rijden. Zij het met flinke vertragingen. foto henk bouwman werk liever in een trein verricht. Echte klagers heeft hij op deze regenachtige zondagmiddag niet te woord hoeven staan. „De meesten weten wat er aan de hand is en tonen begrip. Voor mensen met haast is het wel lastig dat ze na die lange rijen voor de kassa's hier wéér in hun tassen en jassen moeten graai en voor dat kaartje. Gelukkig is het weekeinde, dan valt het met die haast wel mee." Zijn collega vertelt een dag eerder dat er ook reizigers zijn die denken dat de NS de kaartcontrole hebben ge ïntensiveerd, te beginnen in Leiden. ,,Dat laat ik maar zo. Ik ga niet alles uitleggen in die ro therrie." Groep mishandelt voorbijgangers leiden Zes Leidenaars tussen 19 en 24 jaar zijn door de politie aangehouden wegens het plegen yan openlijk geweld en het ver nielen van fietsen bij de Zijlpoortsbrug. De groep viel vrijdag avond omstreeks elf uur willekeurige voorbijgangers aan. Na een seintje van enkele slachtoffers greep de politie in. Fietsster beroofd leiden Een fietsster uit Leiden is zaterdagmiddag beroofd in de Paulus Buysstraat. Een passerende bromfietser greep omstreeks half zes haar handtas uit een fietsmand. De tas werd later op de dag gevonden op de Morssingel, zonder portemonnee. Man in Steenstraat aangevallen leiden Een f8-jarige man uit Leiden is in de nacht van zaterdag op zondag zonder enige reden mishandeld door een groepje jongens. De man liep omstreeks half drie op de Steenstraat en werd plotsklaps aangevallen door drie voorbijgangers. Zonder enige aanleiding begon het drietal op hem in te slaan en te schoppen. Het slachtoffer is voor onderzoek naar het ziekenhuis overgebracht. Leiden is hard toe aan een mu seum over zijn eigen verleden. Voor een breimachine uit de tijd dat Leiden nog textielstad was, moet je niet in Leiden maar in musea in Tilburg zijn. In de Sleutelstad zijn nog nau welijks sporen van de textielge- schiedenis en het industriële verleden te vinden. „Met alle respect voor de Lakenfeesten, hoor, maar veel over het toen malige Leidse bedrijfsleven kom je daardoor niet te weten", zegt Groen Links-raadslid'Jan Lau- Het sociaal-historisch muse um dat Laurier op het oog heeft, zou kunnen worden gevestigd in het huidige museum voor geologie en mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht. Als het centrum voor de beeldende kunst (CBK) zijn intrek heeft ge nomen in dit voormalige wees huis, blijft er genoeg ruimte over voor zo'n museum. Het Groen-Linksraadslid ziet in het sociaal-historische muse um 'een logische aanvulling' op de cultuur-historische Laken hal. „Leiden heeft een rijke soci aal-historische geschiedenis", zegt hij. „Er waren hier floreren de drukkerijen, textielbedrijven en er was metaalindustrie. De levens van de mensen waren toen veel nauwer met hun werk verbonden. Ze woonden onder de rook van de fabriek waar ze werken. In veel gevallen hadden hele families één en dezelfde werkgever." Hij wil er geen nostalgisch of romantisch mu seum van maken. „Kinderar beid en de harde striid tussen werkgevers en arbeidersbewe ging moeten ook aan bod ko men." Het museum voor geologie en mineralogie gaat in 1995 op in het nieuwe natuur historisch museum aan de Plesmanlaan. Wethouder H. Köek (PvdA/Clll tuur) heeft 'haar' deel van het in fasen leeg komende weeshuis al opgeëist voor het centrum voor de beeldende kunst. Daarmee komt het gebouw aan de Hoog landse Kerkgracht echter lang niet vol. Volgens Laurier kun nen de 'stichtingskosten' voor het sociaal-historisch museum binnen de perken blijven. Ook voor de exploitatie van het ge bouw kan het volgens hem aan trekkelijk zijn om het CBK en het nieuwe museum in één ge bouw onder te brengen. Plaatsvervangend korpschef La Rivière weg uit Leiden Helemaal precies weet hij het niet meer, maar het moet de eerste of tweede dag zijn ge weest dat hij in dienst was bij de Leidse politie. Begin augus tus 1969. Adjudant-inspecteur van politie Jan Hein la Rivière wordt ingeschakeld bij de bege leiding van het Bloemencorso. Met een collega wacht hij in de auto op de hoek van de Rijns- burgerweg en de Warmonder- weg op de stoet, die wordt aan gevoerd door leden van de rijks politie te paard. Tot zijn verba zing ziet de jonge Leidse agent de paarden linksaf slaan. „Ik zeg tegen mijn collega: ze moeten toch rechtdoor? Maar nee, de rijkspolitie zette geen stap op Leids grondgebied. De mensen van de rijkspolitie, col lega's mocht je ze niet noemen, maakten een omweg naar Lei derdorp, waar ze de stoet weer opvingen." Verhouding Dik twintig jaar later is de ver houding tussen de rijkspolitie en de gemeentepolitie heel an ders. Op dit moment wordt de samenvoeging van beide koip- sen voorbereid. La Rivière, in middels plaatsvervangend korpschef in Leiden, is zelf een verpersoonlijking van de sa mensmelting. Hij verlaat de Leidse politie, en krijgt een functie op het Leiderdorpse hoofdbureau van het grote korps Midden-Holland, dat 35 gemeenten in Zuid-Holland be dient. „Ik word account-mana ger, een nieuwe functie binnen de politie. Ik moet vooral de contacten met andere instellin gen in het gebied, zoals winke liersverenigingen, Riagg's, de basisgezondheidsdienten, on derhouden." Het feit dat de collega's van de rijkspolitie inmiddels meer dan zomaar collega's zijn is niet de enige verandering. In twintig jaar tijd is veel meer gebeurd. La Rivière (46) weet nog goed hoe gesloten het Leidse politie korps was, toen hij er na een opleiding aan de Nederlandse Politie-academie zijn intrede maakte. Officiële contacten met de gemeenteraad, de pers of verenigingen waren er nauwe lijks. Maar ook officieus be moeiden de agenten zich nau welijks met de buitenwereld. Lid worden van de oudercom missie van een school of van een 'gewone' sportvereniging, dat hoorde allemaal niet. „En nu voetbalt een collega van ons op heel hoog niveau, in Katwijk i Samenleving De wereld van de politie was een andere dan de gewone we reld. Gevolg is dat 'we toen bij na totaal geen zicht hadden op wat de burgerij wilde', zegt La Rivière. „We spraken van wets handhaving. Iets was fout, om dat het fout was, nu praten we overwettoetsing." De politie heeft tegenwoordig een beter beeld van wat er in de samenleving speelt, zegt La Ri vière. Maar aan de andere kant doen mensen zelf ook veel va ker een beroep op de politie dan vroeger. „Mensen zijn min der tolerant, maar ook veel minder geneigd om zaakjes zelf te klaren. Neem bijvoorbeeld geluidsoverlast. Mensen lopen zelf niet even naar de buren toe als ze daar last van hebben. Nee, ze bellen meteen de poli tie." La Rivière steekt de beschul digende vinger ook uit naar de overheid. „Want die heeft de bevolking ook geleerd om niet zelf te denken en te handelen, door in de jaren zestig belache lijk veel regels in te voeren. Daar moeten we nu weer vanaf." Terugslag Zelf is La Rivière niet veranderd, die jaren bij de Leidse politie, vindt hij zelf. Zeker niet in de zin dat hij harder is_&eworden „Iemand die van beton is. kan geen politie-ambtenaar zijn. Ik heb een aantal afschuwelijke verkeersongelukken mecge maakt. In zo'n situatie handel je, doe je wat ie moet doen. maar als je terugkomt krijg je de terugslag. Ik herinner me nog goed het eerste dodelijke auto ongeluk waar ik naar toe moest. Ergens in de Noordoostpolder. waar ik stage liep, was een meisje aangereden, pal voor haar huis. Verschrikkelijk. De chauffeur werd bijna gelyncht, ik zie het nog zo voor me." Het overbrengen van slechte berich ten is ook iets dat nooit went. „Ik heb heel wat aanzeggingen gedaan. Vaak ben ik naar ou ders geweest van wie een van de kinderen was overleden. Ik kan ze allemaal nog zo opnoe men." Mond Wel vaker was La Rivière een niet graag geziene gast. „Leide naars zijn ongelooflijk rap met hun mond. Wat voor ziektes en dreigementen ik allemaal wel niet naar mijn hoofd heb gekre gen... Maar gelukkig zitten hun handen niet zo los als hun tong, anders waren er weinig Lelde- De gemeente Leiden gaat de schillenboer in ere te herstellen. In enkele hoogbouwwijken wor den werklozen ingezet om huis- aan-huis het groente- en fruitaf val op te halen. Flatbewoners hebben nu de beschikking over een gft-bak in de straat maar moeten daarvoor wel regelma tig met hun schillenemmertje de trappen af. Die moeite hoe ven zij bij de komst van de schillenboer niet meer te doen. Leiden volgt daarmee de ge meente Dordrecht waar onlangs een experiment met de schillen boer succesvol werd afgesloten. Tot de proef werd besloten om dat het inzamelen van gft-afval in hoogbouwwijken dreigde te mislukken. Bewoners waren on voldoende bereid om naast de bekende grijze vuilniszakken ook nog eens groene gft-zakken naar beneden te sjouwen. Tij dens het experiment haalden de schillenboeren - paard en wa gen waren vervangen door een eigentijdse elektrocar - in Dordtse hoogbouwwijken we kelijks het afval op. Dat leverde ook een aantal nieuwe banen op. In Leiden werd onlangs een begin gemaakt met de versprei ding van bruine gft-bakken in de hoogbouwwijken. De flatbe woners krijgen de beschikking over een schillenemmer en 25 papieren zakken om hun aard appelschillen naar de bak die op straat staat te transporteren. De Leidse flatbewoners zijn zo enthousiast aan het scheiden van hun afval geslagen dat er volgens de woordvoerder 'zelfs containers bij zouden moeten'. Milieuwethouder H. de la Mar toont zich echter enthousiast over het plan van Dordrecht. De Ia Mar: „Wij denken al langere tijd aan het inzetten van werk lozen voor het ophalen van het gft-afval in hoogbouwwijken. Dat dat gaat gebeuren staat in principe al vast. Op welke ter mijn en in welke wijken is al leen nog niet bekend. Vermoe delijk in de Slaaghwijk of in de Mors". Jan Hein la Rivière: „Leidenaars zijn ongelooflijk rap met hun mond. Wat voor ziektes en dreigementen ik al lemaal wel niet naar mijn hoofd heb gekregen..." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7