Politie voorkomt mars neo-nazi's Buitenland Serviërs laten honderden moslims en Kroaten vrij Priester Haïti: Bush slachtoffer voodoo-vloek Eerste grenspaal geslagen voor 'New Netherland' Dubcek begraven Treinramp in Duitsland MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 Algemeen Nederlands Persbureau AP Assoc. che Presse Agentur CPD GemeenschappeMike f 1 The Independent IPS Honderden doden overstromingen India madras» Zware regens en overstromingen hebben in het zuiden van India aan meer dan 230 mensen het leven gekost en duizen den dakloos gemaakt. Ongeveer 120 mensen kwamen om toen zware regens in de heuvels van de regio Madurai, in de deelstaat Tamil Nadu, modderlawines veroorzaakten. Zeker 80 mensen kwamen om door verdrinking of door het instorten van hun hui zen in negen andere districten van Tamil Nadu. Uit de naburige deelstaat Kerala werden 34 doden gemeld. Bloedig weekeinde Noord-Ierland Belfast Bij aanslagen in Noord-Ierland zijn het afgelopen weekeinde vier mensen omgekomen. Drie katholieke mannen werden zaterdag gedood toen leden van een verboden protes tantse para-militaire groep het vuur openden op aanwezigen in een wedkantoor in Belfast. Een politieman werd gisteren door het hoofd geschoten bij een grenspost tussen Ulster en Ierland. De politie-agent was bezig met de controle van passerende au- Mijnongelukken China: 10.000 doden peking» In totaal zijn vorig jaar in China bijna 10.000 mensen omgekomen bij mijnongelukken. Dat staat in een zaterdag ge publiceerd rapport van het Chinese ministerie van arbeid. Ze ventig procent van de doden viel in kleine lokale mijnen waar de veiligheidsmaatregelen zeer te wensen over laten. In totaal wer den 9.395 ongelukken gemeld. Rellen in Reims na vrijspraak Reims Voor de tweede achtereenvolgende avond hebben zich gisteren in de Noordfranse stad Reims ongeregeldheden voorge daan. Jonge buitenlanders gingen woedend de straat op uit pro test tegen de vrijspraak van een bakkersvrouw die in 1989 een Arabische jongen had doodgeschoten. De jongeren gooiden mo- lotov-cocktails naar de politie. Zaterdagavond kwam het in de zelfde wijk ook al tot rellen. Panama zegt 'nee' tegen wijzigingen panama-stap» De bevolking van Panama heeft zich gisteren in een referendum uitgesproken tegen nieuwe grondwetswijzigin gen. Ruim 59 procent stemde 'nee'. Het wijzigingspakket bevatte onder meer het voorstel het leger af te schaffen. Finse Communistische Partij failliet helsinki De communistische partij van Finland, opgericht in 1918 in Moskou, heeft zichzelf gisteren failliet verklaard. Partij functionarissen zeiden dat de partij een schuld heeft van 95 mil joen Finse marken (ongeveer 35 miljoen gulden). Twee jaar ge leden werd de partij formeel ontbonden, maar zij behield haar landbezit en overige eigendommen. Frans stadje weigert Turks gezin FRANCONViLLEDe plaatsvervangende burgemeester van het Franse stadje Franconville heeft zaterdag geweigerd een Turks gezin tot een woning toe te laten die het had toegewezen gekre gen van de regionale regering. De man besloot de woning aan een Frans gezin te geven. De loco-burgemeester ging vervolgens met tien andere stadsfunctionarissen voor het stadhuis posten; allen droegen daarbij armbanden met de Franse driekleur. Litouwse ex-communisten winnen vilnius» Bij de tweede ronde van de parlementsverkiezingen in Litouwen lijken de voormalige communisten het opnieuw goed te doen. Van de tien districten waar de uitslag gisteravond al binnen was, bleek de Democratische Arbeidspartij er in zeven te hebben gewonnen. Bij de eerste ronde waren de ex-communis ten al sterk uit de bus gekomen. ANC gaat geweld onderzoeken Johannesburg» Bij geweld in Zuid-Afrika zijn het afgelopen weekeinde zeker 15 doden gevallen. Het ANC maakte gisteren bekend na berichten dat ANC-aanhangers elkaar afslachten een onderzoek te hebben ingesteld. Volgens de organisatie bevinden de vermoedelijke daders zich onder haar burgerwachten in de zwarte woonoorden. Evacuatie uit Sarajevo hervat Sarajevo apte gaan. In Karlovac wachten echter nog steeds 1.000 van de Meer dan 700 gevangenen zijn 1.500 in oktober vrijgelaten zaterdag uit een Servisch deten- krijgsgevangenen op toelating tiekamp in het noorden van door een derde land. Bosnië vrijgelaten. In een kon- Ongeveer 1.500 inwoners van vooi van twintig bussen zijn ze Sarajevo zijn gisteren in bussen vertrokken naar Kroatië, zo uit de stad geëvacueerd. De heeft woordvoerder Michael Ke- evacuatie, die vorige week nog ats van het Hoge Commissari- was opgeschort, verliep zonder aat voor de Vluchtelingen van incidenten. Zo'n 600 Serviërs, de Verenigde Naties (UNHCR) overwegend vrouwen en kinde- verklaard. ren, werden naar het door Ser- De gevangenen Kroaten en viërs beheerste Lukavica ge- moslims zaten in het kamp bracht. Een groep van 900 Manjaca en zullen worden Kroaten werd kort daarna in de- overgebracht naar een UNHCR- zelfde bussen naar Kiseljak ge- opvangcentrum in Karlovac, om bracht, dat in handen is van van daaruit naar andere landen Kroaten. port-au-prince apDe priester zei niet te weten wie de vloek over Bush heeft President George Bush is het uitgesproken, maar dat dit is slachtoffer geworden van een gebeurd na de staatsgreep te- voodoo-vloek en de enige ma- gen de Haïtiaanse president nier om hiervan te worden Jean-Bertrand Aristide in sep- verlost is het Amerikaanse be- tember 1991. leid ten opzichte van Haïti te Het eerste bewijs dat Bush is veranderen. Dat heeft de Haïti- vervloekt kwam tijdens zijn a an se rooms-katholieke pries- staatsbezoek aan Japan waar ter Gerard Jean-Juste gezegd, hij ziek werd en tijdens het di ner moest overgeven, aldus de priester. Of Bush door de vloek ook de presidentsverkiezingen heeft verloren kon de priester niet zeggen. „Maar zijn geluk kan terugkeren als hij besluit zijn beleid in het terugsturen van de Haïtiaanse bootvluchte lingen te veranderen", aldus jean-Juste. De nieuwe Ameri kaanse president Bill Clinton heeft al aangekondigd dat hij de bootvluchtelingen niet zo maar zal terugsturen. Foto's verwisseld In de krant van zater dag zijn door een tech nische fout op de pagi na buitenland de ver keerde foto's geplaatst. Wij bieden u hiervoor onze excuses aan. LEWES HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Als een Amerikaan vertelt dat hij naar New England is geweest, dan weet ie dereen welk deel van zijn land hij heeft bezocht. De noordoostelijke staten van de VS zijn al sinds mensenheugenis on der die verzamelnaam bekend. Maar vraag waar New Netherland ligt, en elke Amerikaan zal de schouders ophalen. Ergens in Europa misschien? Mis. New Netherland bestaat niet. Nog niet. Maar dat zal, als het aan en kele geschiedenisbewuste Nederlanders ligt, niet lang duren. Gisteren is de eer ste 'grenspaal' geslagen langs de grens tussen New Netherland en de rest van de Verenigde Staten. Uiteindelijk moet New Netherland net zo'n begrip wor den als New England dat is. Vandaag, 16 november, is de Dutch- American Heritage Day, de dag waarop de historische banden worden herdacht tussen ons land en de VS. Het is 'al' de tweede keer dat deze dag wordt gevierd. Een initiatief van Coen Blaauw, een Ne derlandse zakenman in Washington, die ook aan de basis staat van het New Netherland-projekL Blaauw, en Steven Moazed van de Nederlandse ambassade in Washing ton, ergerden zich eraan dat de Ameri kanen alles weten over hun historische banden met Groot-Brittannië, en wei nig over hun betrekkingen met ons land. Dat Peter Stuyvesant New Am sterdam, het latere New York, heeft ge sticht, is bekend. Maar dat de Neder landers, in 1631, de eerste Europese be woners waren van Noord-Amerika, we ten ze meestal niet. Het gebied tussen de Delaware-rivier ten zuid-oosten van Washington, tot de Connecticut-rivier ten noorden van New York (dat nu de staten New York, Connecticut, New Jersey, Delaware en Pennsylvania omvat) was in de zeven tiende eeuw bekend als Nieuw-Neder- land. Maar die naam, en het Neder landse karakter van dat gebied, zijn ver dwenen. Blaauw wil nu dat de Ameri kaan zich bewust wordt van zijn Hol landse 'roots'. Daarom moet New Netherland wor den herschapen. „In de eerste fase van ons plan willen we herdenkingsbordjes plaatsen overal waar een weg het ge bied van het vroegere Nieuw Nederland binnenkomt", aldus Blaauw. Op die bordjes, voorlopig tweehonderd, staat: „U betreedt nu het gebied dat van 1609 tot 1664 bekend was als Nieuw-Neder- land". |,In de tweede fase willen we probe ren de naam New Netherland ook op verkeersborden te krijgen", zegt Blaauw. Wie van New York naar het noorden (Boston) rijdt, ziet op de bor den boven de 1-95 geregeld de verwij zing naar 'New England'. Zo moet dat ook met New Netherland gebeuren. Het moet een begrip worden. De eerste grenspaal werd gisteren onthuld in Lewes, in Delaware, waar de Delaware-rivier in de Atlantische Oce aan stroomt. In Lewes stond in 1631 de allereerste Nederlandse, en dus ook Eu ropese, nederzetting in Amerika. Mid den in het slaperige havenstadje staat een oer-Hollands gebouwtje bak steen, roodwitte luiken en een trapge- veltje. Het is het museum 'Zwaanen- dael', zoals ook de nederzetting heette. In de tuin van het, overigens pas in 1931 gebouwde, museum werd gisteren het eerste bordje onthuld. Het oudste gebouw in de hele staat, in het verderop gelegen New Castle, is het uit 1700 stammende Dutch House. En ook ande re dorpjes, zoals het piepkleine, 350 in woners tellende Odessa, zijn door Ne derlanders gesticht. De autoriteiten van Delaware, in 1787 de eerste staat van de VS, werken volop mee aan het initiatief van Blaauw en Moazed. Zij kennen hun band met Ne derland. „We zijn trots op onze plaats in de historie, in het bijzonder onze Ne derlandse afkomst. Deze gebeurtenis is een passende huldeblijk aan onze Ne derlandse voorouders", zei senator Wil liam Roth. Om de kosten te dekken kunnen Ne derlanders (en Amerikanen) zo'n 'gren- spaaltje' adopteren. En de donor kan zelfs zijn naam op 'zijn' grenspaaltje la ten vermelden. Voor de eeuwigheid. Zo kan iedereen deel worden van een stuk je Nederlands verleden in de Ameri kaanse toekomst. Vlaamse liberalen hebben nieuwe politieke partij brussel anp De Vlaamse liberalen hebben gisteren in Antwerpen een nieu we politieke partij opgericht. De partij heet 'Vlaamse Liberalen en Democraten, partij van de burger'. De VLD komt in de plaats van de eerder vorige week opgehe ven PW. Het opdoeken van de oude li berale partij en het stichten van een nieuwe is een poging een antwoord te vinden op de kloof tussen burger en politiek. Die kwam bij de jongste parle mentsverkiezingen, nu bijna een jaar geleden, duidelijk aan het licht met de sterke opkomst van de anti-partijen Vlaams Blok (tegen buitenlanders) en Rossem (tegen de gevestigde politiek). De operatie was ook bedoeld om de liberale partij te verrui men. En inderdaad traden tien tallen voormalige socialisten, christen-democraten en Vlaams- nationalisten tot de nieuwe partij toe. Dat leidde tot de nodige com motie in de Belgische politiek. Zo zag het gemeentebestuur van Antwerpen, gevormd door socialisten en christen-demo craten, zijn toch al kleine meer derheid in de gemeenteraad verdwijnen. Vreedzame demonstratie in Bonn tegen vreemdelingenhaat Een politiemacht van 1500 man heeft gisteren in het voormalige Oostduitse stadje Halbe, ongeveer 50 kilome ter ten zuiden van Berlijn, een demonstratie van neo-na zi's en rechts-extremistische jongeren voorkomen. De ongeveer 2000 rechtse jongeren wilden op de dag van de Duitse dodenherdenking op het soldatenkerkhof in Hal be een 'heldenherdenking' houden. berlijn hans hoogenduk correspondent Alle wegen naar Halbe werden hermetisch met pantserwagens en politieauto's afgesloten, tert- wijl helikopters boven het ge bied cirkelden en auto's en bus sen scherp werden gecontro leerd. Passagiers die op het sta tion uit de trein wilden stappen, werden gedwongen verder te reizen tenzij ze konden aanto nen in Halbe te wonen of een belangrijke reden te hebben juist deze dag naar Halbe te ko- Ook linkse tegendemonstra- ten werden tegengehouden. An ti-fascistische groepen demon streerden daarom in het vroege re concentratiekamp Sachsen- hausen, ten noorden van de Duitse hoofdstad. De rechtse jongeren hadden vantevoren al laten weten zich niet te zullen houden aan het demonstratieverbod. Zaterdag avond hadden de extremisten al twee café's verwoest en werd op het kerkhof een uit drie man bestaande verkenningseenheid van de neo-nazi's opgepakt. Gisteren werden nog eens 30 extreemrechtse jongeren opge pakt. In Halbe, waar in april 1945 de laatste grote veldslag voor de capitulatie werd uitgevochten, liggen 40.000 soldaten van Hit- Iers Wehrmacht en de SS begra- Sinds de val van de Muur in 1989 is het stadje een bede vaartsoord voor rechts-extre- misten geworden. In Cottbus, een 50 kilometer oostelijker gelegen bolwerk van de neo-nazi's, kwam het tot een korte, maar hevige botsing tus sen rechts-extremisten en de ME. In Hamburg arresteerde de politie 19 neo-nazi's die in uni form door de stad trokken op weg naar het monument voor oorlogslachtoffers. Bonn daarentegen stond het afgelopen weekeinde in het te ken an een demonstratie tegen vreemdelingenhaat. Volgens de organisatoren liepen zo'n 200.000 mensen mee. In tegen stelling tot de protestactie in Berlijn ruim een week geleden, verliep de demonstratie in Bonn zonder incidenten. De betogers demonstreerden tegen wijziging van de liberale asielwet en voor een multi-cul- turele maatschappij. De mars vond plaats onder het motto: 'grondwettelijke rechten be schermen, vluchtelingen be schermen en racisme bestrij den'. Bratislava» In de Slowaakse hoofdstad Bratislava hebben zaterdag dui zenden mensen afscheid genomen van Alexander Dubcek, de leider van de Praagse Lente. Dubcek overleed vorige week aan de gevolgen van een auto-ongeluk. Op de foto: Dubceks zoon Peter met zijn kinderen. FOTO EPA Nederlanders betrokken bij vliegtuigongeluk hanoi-santo domingo Rtr Een toestel van de Vietnamese nationale luchtvaartmaatschap pij is zaterdag met 30 inzitten den verongelukt in een tyfoon. Het toestel, een YAK-40 van Sovjet-makelij, was op weg van Ho Chi Minh-Stad naar de zui delijke kustplaats Nha T rang. Opsporingsteams hebben nog geen spoor van het vliegtuig weten te vinden, aldus een woordvoerder van Vietnam Air lines. De luchtverkeersleiding verloor zaterdag vijftig minuten nadat het was opgestegen het contact met het toestel. De Yak-40 had zes beman ningsleden, vijftien Vietnamese en negen buitenlandse passa giers aan boord. Onder hen be vinden zich twee Nederlanders. In de Dominicaanse Repu bliek is gisteravond een Cu baans vliegtuig met twintig in zittenden aan boord tegen een heuvel gevlogen en neergestort Daarbij zijn alle inzittenden omgekomen. Het viermotorige propeller vliegtuig verongelukte tijdens een hevige regenbui. Oppositie Peru: Couppoging was propaganda nqrtheimBij een ernstig trein ongeluk in het noorden van Duits land zijn gisteren zeker 11 men sen om het leven gekomen. Gis termiddag waren 52 gewonden, van wie 30 in kritieke toestand, naar het ziekenhuis gebracht. Een passagierstrein, die op weg was van het Oostenrijkse Innsbruck naar de Deense hoofdstad Kopen hagen, botste om half twee 's ochtends op een ontspoorde goe derenwagon. Het ongeluk gebeur de bij het station van Northeim, op 70 kilometer van Hannover. De goederenwagon was losge raakt en op een ander spoor te rechtgekomen doordat een stalen buffer van een van de wagons op de rails was gevallen. Kort daarna boorde de passagierstrein zich met een snelheid van 120 kilome ter per uur in de wagon. De trein reed nog 80 meter door met de goederenwagon eromheen ge vouwen. Nog eens 14 goederen wagens die aan de eerste vastza ten werden losgerukt en kwamen terecht op wagons met passa giers. Door de botsing ontspoor den vier passagierswagons. Een vijfde werd door de kracht van de botsing over een brug geslingerd en kwam vijf meter lager op een autoweg terecht. Gevreesd wordt dat zich onder die wagon nog weggebruikers bevinden. FOTO REUTER HERBERT KNOSOWSKI Buitenlandse diplomaten en le den van de Peruaanse oppositie hebben het afgelopen weekein de hun twijfel uitgesproken over de bekendmaking van de Peru aanse president Fujimori dat de geheime dienst een couppoging van gepensioneerde legeroffi cieren heeft verijdeld. Volgens hen heeft Fujimori zijn positie willen versterken voor de ver kiezing van een grondwetge vende vergadering aie op 22 no vember zal plaatsvinden. De president zei zaterdag voor de radio dat een groep Ie gerofficieren hem en chef van staven Nicolas de Bari Hermoza had willen vermoorden Hij zei dat 25 actieve en gepensioneer de legerofficieren waren gear resteerd en dat de tweede man binnen het leger, generaal Josc Valdivia, onder huisarrest stond. Volgens Fujimori werd het plan voor de staatsgreep don derdagavond gesmeed door de gepensioneerde generaals Jaime Salinas Sedo, Jose Pastor Vivcs en Luis Palomino Rodriguez en de bevelhebber van de land macht, Marcos Zarate Rota. De gepensioneerde generaal Vives bestreed Fujimori's versie over het gebeurde en ontkende enige betrokkenheid bij een couppoging. „Dat is toch ab surd", zei hij. „Zowel rond het paleis als het legerhoofdkwar tier staan enorm veel veilig heidstroepen opgesteld, waarte gen een groep officieren hele maal niets kan uitrichten." De in Washington werkzame Peruaanse journalist Gustavo Gorriti noemde Fujimori's be kendmaking „je reinste propa ganda".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5