Akkoord over gezondheidszorg PvdA-top gooit olie op golf van verontwaardiging Binnenland Politie Rotterdam wil jeugdbegeleidingsgroep Het blijft voorlopig oorlog in Rotterdam Dinky Toy-dag 'Boeing wil praten over schadeclaims' Besmette hemofiliepatiënten willen geld MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 3 CPD Gem«nschappeti|lcc Persdiens Meisjes woedend over XTC-poster hoorn Chantal van der Post (20) en Petra Schouten (21) uit Hoorn spannen een kort geding aan tegen Horeca Nederland omdat deze organisatie een poster verspreidt met hun afbeel ding erop in het kader van een campagne tegen de drug XTC. De foto's voor de poster werden gemaakt tijdens een houseparty. Op pamfletten die bij de posters horen worden bezoekers van discotheken opgeroepen geen XTC te gebruiken. Van der Post en Schouten vinden dat de indruk wordt gewekt dat zij XTC-ge- bruiksters zouden zijn. Het kort geding dient op 3 december in Utrecht. Vrouw overlijdt na steekpartij Amersfoort Een 38-jarige Amersfoortse is zaterdagavond in haar woning doodgestoken. Een 39-jarige kennis raakte zo ern stig gewond dat hij in een ziekenhuis moest worden opgeno men. De politie kon later de vermoedelijke dader, de ex-man van de vrouw, arresteren toen die zich met verwondingen in het ziekenhuis had gemeld. De dader drong rond half tien 's avonds het huis binnen. Kort daarop ontstond een vechtpartij waarbij de dodelijke steken vielen. Dode man bij Kessel blijkt Duitser kessel De dode man die vrijdagmorgen in een bosje in het Noordlimburgse Kessel werd aangetroffen, blijkt een 53-jarige man uit Wuppertal te zijn. De man is donderdag voor het laatst gezien in zijn woonplaats. Hoe en met wie hij naar Kessel is ge gaan, weet de politie nog niet. Hoe de man om het leven is geko men is ook na de sectie op het stoffelijk overschot niet duidelijk. Politiebond twijfelt aan 'OV-politie' den haag De Algemene Christelijke Politiebond (ACP) twijfelt aan het plan van de Rotterdamse vervoermaatschappij RET om controleurs en surveillanten onder te brengen bij de politie. De ze controleurs zouden, uitgerust met wapenstokken en hand boeien, vervolgens weer door de RET kunnen worden ingezet voor kaartcontrole en bestrijding van agressie in het openbaar vervoer. ACP-voorzitter Blijleven:Als het doorgaat, krijg je de situatie: 'wie het kan betalen heeft politietoezicht'. Dat kweekt rechtsongelijkheid". Daarnaast voorziet hij problemen bij de op leiding en is hij bang voor preventief geweld als de controleurs handboeien en wapenstokken krijgen. Oplage van dagbladen stabiel arnhem De totale oplage van de Nederlandse dagbladen is dit jaar met ruim 4,6 miljoen exemplaren vrijwel gelijk gebleven aan de oplage in 1991. Er trad wel een verschuiving op van losse ver koop naar abonnementen, zo blijkt uit de vandaag bekend ge maakte oplagecijfers 1992 van het Centraal Bureau voor de Cou rantenpubliciteit (Cebuco). De landelijke dagbladen nemen 44 procent van de oplage voor hun rekening, de regionale dagbla den 56 procent. Volgens Cebuco worden dagelijks per 100 huis houdens 77 kranten verspreid. Toenemend geweld jongeren beteugelen rotterdam gpd De Rotterdamse politie onder zoekt of er in het centrum een jeugdbegeleidingsgroep moet komen om de toenemende agressie onder jongeren te be teugelen. De politie reageert hiermee op de vechtpartijen waarbij het afgelopen weekein de jeugdbendes allochtonen en skinheads betrokken waren. Vrijdagavond viel een groep allochtone 'Lijnbaanjongeren een skinhead aarr. Zaterdag nacht raakte een groep skin heads in een café slaags met an- rotterdam peter louwerse „Het blijft oorlog", zegt Moha- med (16) beslist. Zijn ogen fon kelen van woede als hij praat over skinheads. „Eerst moeten we die skinheads terugpakken. Dan kan er pas weer vrede ko men". Mohamed behoort net als zijn vrienden Driss (17) en Murat (16) tot de harde kern van de Rotterdamse Lijnbaanjongeren, die vrijdagavond een skinhead in elkaar geslagen hebben. De drie Marokkaanse jongens wo nen in het Oude Noorden en trekken elke vrijdagavond naar de Lijnbaan. „Gewoon, voor de gezelligheid", zegt de MAVO- scholier. Vrijdag een week geleden was geen gewone dag voor de hon derden allochtone jongeren die zich wekelijks verzamelen bij het standbeeld van de beertjes. „Het begon twee weken geleden op de kermis in de wijk Zeven kamp", legt Murat uit. „Toen heeft een skinhead een Marok kaanse jongen in elkaar gesla gen. De vrijdag daarna wilden wij die gosers op hun bek slaan, maar dat is niet gelukt. Daarom wilden we afgelopen vrijdag weer naar Zevenkamp om die skinheads een lesje te leren". Ze hadden afgesproken om in groepjes naar de nieuwbouw wijk te gaan. Bij metrostation Capelsebrug werd een tussen stop gemaakt: daar zou het eerst treffen met de skinheads plaatsvinden. „Maar de politie stuurde ons terug", zegt Murat op spijtige toon. Ruim tweehonderd opgefokte jongeren gingen weer. het een- Kabinet en verzekeraars willen 'maatschappelijk verantwoord pakket' Kabinet, ziekenfondsen en particuliere verzekeraars on dertekenen morgen een overeenkomst over de stelsel herziening waarin ze afspraken maken over een betere kostenbeheersing in de gezondheidszorg via onder meer eigen bijdragen en eigen risico's. De zorgaanbieders wei geren te tekenen omdat ze niet bij de totstandkoming van het document betrokken zijn geweest, de politieke oppositie is boos omdat de Kamer niet tevoren in de tekst is gekend. schappelijk verantwoord pak ket' overblijft. Ook zijn de ver zekeraars bereid eigen bijdra gen en eigen risico's in te voe ren. Over de omvang van die ei gen risico's en bijdragen wordt utrecht. anp-gpd De verzekeraars zeggen in het zogeheten 'memorandum' toe te bekijken welke hulp kan wor den geschrapt zodat een 'maat- in het stuk echter niet gerept. Ook het tijdstip van invoering ontbreekt. Het kabinet van zijn kant zegt toe dat het budgetteringsbeleid voorlopig niet verder zal wor den aangescherpt. Daarbij mo gen ook de verzekeraars maar een bepaald bedrag per jaar uit geven. De verzekeraars zijn daar fel tegen. Staatssecretaris Si mons van volksgezondheid wil de dat beleid verscherpen maar hij ziet daar nu voorlopig van af. Volgens Simons heeft het stuk niets te maken met het plan-Si- mons, de basisverzekering te gen ziektekosten. „Het is niet meer dan een intentieverklaring hoe de partijen in de komende tijd willen samenwerken. Het stuk bevat geen concrete af spraken", aldus een zegsman Groen Links, D66 en WD hebben inzage in het convenant geëist voordat dit morgenmid dag wordt ondertekend. WD- kamerlid Kamp meent dat de Kamer door Simons is „mis leid". Zij vraagt zich af wat de bewindsman te verbergen heeft als de overeenkomst achter de schermen is voorbereid. Een tweede 'kopie' van het u ook onderte kend worden tussen kabinet en de zorgaanbieders, maar dat gaat niet door. De Nederlandse Zorgfederatie (NZF), de koepel van ziekenhuizen, verpleeghui zen, geestelijke rgezondheids- zorg en gehandicaptenzorg, is nijdig dat de zorgverleners zelf niet bij de totstandkoming van de overeenkomst zijn betrok ken. In een boze brief aan pre mier Lubbers stelt de NZF van daag dat de inrichn'ng van de gezondheidszorg een zaak is waarbij ook de zorgaanbieders en patiëntenorganisateis be trokken moeten zijn. „Een lou ter verzekeringstechnische aan pak betekent een verschraling van de zorg waarbij dan alleen kostenbeheersing nog een rol speelt. De zorgverlening is niet gebaat bij eenzijdige afspra ken", aldus de brief. De NZF stelt dat overheid en zorgverzekeraars over de over eenkomst maandenlang ver trouwelijk overleg hebben ge voerd. Simons repte er echter pas eind vorige maand over in de Tweede Kamer. De NZF heeft er sindsdien vergeefs op aangedrongen om bij het over leg le worden betrokken. KLM controleert motorophanging Jumbo 's amsterdam Advocaten van slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmer ver wachten dat er een snelle schik king komt met vliegtuigfabri kant Boeing. Het advocatencol- lectief Bijlmermeer en het Ame rikaanse kantoor Spieser, Krau- se, Madole en Nolan sloten za terdag tevreden het eerste ge sprek met Boeing af. De kans dat de slachtoffers door een schikking een lange juridische strijd bespaard blijft, schatte woordvoerder Ballen van het Amerikaanse kantoor op 75 procent. Inmiddels hebben 200 van de 250 slachtoffers contracten met de Amerikaanse advocaten on dertekend. Die krijgen 25 pro cent van de schadevergoeding. Bij uitbetaling komt daar nog 2 procent kosten bij, het Bijlmer collectief krijgt 5 procent. Als er geen schadevergoeding komt, zijn de slachtoffers de advoca ten niets verschuldigd. Het Amerikaanse advocaten kantoor is door het Bijlmer-col lectief in de arm genomen om dat het veertig jaar ervaring heeft met vliegrampzaken. Slachtoffers van de vliegramp kunnen volgens de Amsterdam se advocaten rekenen op een behoorlijke schadeloosstelling. „Er gelden nu hoge, Amerikaan se normen. De verhouding tus sen Nederlandse en Amerikaan se schadevergoeding is er een van één staat tot honderd", al dus woordvoerder Radhakis- kun. De KLM is vandaag op aan wijzing van Boeing begonnen met een uitvoerige inspectie van de motorophanging van al haar 26 Boeings 747. Het onder zoek richt zich op de zogeheten pylons, de verbindingsstukken tussen vleugel en motor, en op de borgpennen waarmee de motorophanging is gezekerd. De KLM verwacht de hele in spectie binnen 35 dagen te heb ben afgerond. dere jongeren. Het incident ge beurde kort nadat een groepje blanke jongeren was aangeval len door twee kaalgeschoren belagers. Toen de jongens zich verdedigden, trok een van de skinheads een mes. De belaag den vluchtten daarop het café De rust leek weergekeerd, maar later drongen acht of ne gen skinheads de kroeg binnen. De eigenaar sommeerde hen de zaak te verlaten, maar de skins weigerden. Na verloop van tijd wisten de cafébezoekers hun belagers tenslotte te verjagen. utrecht» Het verzamelen van kleine autootjes is weer helemaal in. In de Utrechtse Jaarbeurshallen werd afgelopen weekeinde de grote verzame laarsjaarmarkt gehouden, waar vele duizenden Dinky- en andere toys van eigenaar verwisselden. foto anp Raymond rutting den haag gpd hooglanderveen gpd Hemofilie-patiënten die via een bloedtrans fusie met het HIV-virus zijn besmet, gaan schadeclaims indienen bij de overheid van tussen de één en twee ton. Dat is zaterdag besloten tijdens een bijeenkomst van de Vereniging van Hemofiliepatiënten in Hooglanderveen. De vereniging stelt dat in Nederland 300 mensen via bloedtransfusies zijn besmet met het virus, dat op termijn de dodelijke ziekte AIDS veroorzaakt. 170 Van hen lijden aan de bloederziekte en hebben dus regel matig bloedtransfusies nodig. Van die 170 zijn er inmiddels 25 overleden. Bij nog eens 39 slachtoffers is AIDS geconsta teerd, aldus voorzitter Hulst van de vereni ging- De vereniging vindt schadevergoedingen meer dan terecht. De patiënten wacht im mers niet alleen geheel buiten hun schuld een voortijdig overlijden, maar komen ook voor hoge kosten te staan als reis- en voe dingskosten en begrafeniskosten. Hulst: „Het gaat om behoorlijke bedragen. Wij vinden dan ook dat de overheid als eindver antwoordelijke voor de bloedtransfusies de patiënten een tegemoetkoming moet geven waardoor zij in dat soort kosten kunnen voorzien De vereniging zal bij de Tweede Kamer aandringen op een onafhankelijk onder zoek naar besmetting door bloedtransfu sies, met name naar de zorgvuldigheid van de procedures. Hulst: „Ik denk dat dat in ons land wel meevalt, maar we eisen daar over volstrekte zekerheid. Niet alleen in ons belang, maar ook in het belang van de me dische wereld en de industrie'Wan de poli tieke partijen zal in elk geval de WD zich hard maken voor de claims. Enige tijd gele den riep WD-kamerlid en vice-fractievoor- zitter Dijkstal al de besmette hemofiliepa tiënten op om schadeclaims in te dienen. Kamer moet premier kiezen dan van de overige ministers. Vooral op het terrein van de Eu ropese politiek spelen de rege ringsleiders in de EG-landen een grotere rol dan de andere ministers. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft zich altijd verzet tegen die rol van premier Lubbers. Hij lijkt die strijd echter verloren te hebben. Als de Tweede Kamer na ver kiezingen de kabinetsformateur aanwijst, die dan tevens- pre mier zou moeten worden, wordt daarmee de rol van de premier zwaarder. Hij heeft ook een grotere politieke legitimatie dan de overige ministers, omdat alleen hij gekozen is door het parlement. Een commissie onder leiding van oud-minister De Koning vindt dat de Tweede Kamer in het vervolg de premier moet aanwijzen. Bovendien zou de rol van de premier wettelijk moeten worden versterkt. Tot nu toe is de premier 'slechts' voorzitter van de ministerraad. De commissie-De Koning heeft mogelijkheden onder zocht om de relatie kiezer en gekozene te versterken. Het idee van D66-leider Van Mierlo om de minister-president recht streeks door het volk te laten kiezen, wordt door de meerder heid afgewezen. In de praktijk is de rol van de minister-president al zwaarder trum in. Een skinhead die alleen op het Binnenwegplein liep, kreeg alle opgekropte woede over zich heen. „Hij trok een mes", vertelt Mohamed. „We werden helemaal gek, iedereen liep achter hem aan. Hij sprong nog in een taxi, maar de chauf feur gooide hem eruit". De skinhead werd afgeranseld. „We sloegen met alles wat we bij ons hadden: hamers, beitels, para plu's, alles. Die jongen werd niet meer als mens gezien. Hij had wel dood kunnen zijn", al dus Mohamend. Niet alle agressie was toen af gereageerd. De jongens pro beerden een tweede keer tever geefs naar Zevenkamp te reizen. „Te veel politie en ME", zegt Driss. Pas toen later op de avond een 14-jarige jongen werd neergestoken, kalmeerde de groep. „Ze hadden ruzie om een gemeenschappelijke vrien din", zegt Mohamed. „Ik kende die jongen. We zijn er allemaal erg van geschrokken". Maar dat betekent niet dat de allochtonen nu de strijdbijl be graven. „Eerst moeten de skin heads stoppen, dan stoppen wij ook. In wijken als Overschie, Zevenkamp en Capelle stikt het van de skinheads. Daar word je al Marokkaanse jongen zomaar in elkaar geslagen. Hier in de stad durven ze niet, hier zijn te veel buitenlanders", zegt Murat. De jongeren zijn het met de politie eens dat het onzin is over rassenrellen te praten. „Nee", stelt Mohamed, „Als je tegen skinheads vecht, ben je echt geen racist. Wij willen ons veilig voelen, de discriminatie moet stoppen". g haag harm harkema „De Mobiele Eenheid patrouil leert hier rond het gebouw. Vijftig demonstranten zijn met honden weggestuurd. Als dat het nieuwe gezicht is van de PvdA, dan bedank ik ervoor", roept iemand aan het begin van de briefing, Luid applaus van een deel van de zaal. Als vanaf het prodium informatie wordt verstrekt over de illega len-problematiek, schreeuwt een ander uit de zaal: „Die in formatie kunnen we ook uit de krant halen. Hou hier mee op. Ik wil het hebben over falende partijbestuurders en politici". Weer applaus. De sfeer in de met 400 verhit te belangstellenden zo goed als volle Nieuwe Kerk in Den Haag is gespannen. Met opmerkingen als het 'laten verdwijnen' van il legalen en 'de wet dient ge handhaafd te worden, dus ille galen moeten het land uit' had den staatssecretaris Kosto van justitie en partijvoorzitter Rot tenberg de afgelopen weken menig partijgenoot tegen zich ingenomen. Dergelijke harde taal staat im mers haaks op het sociale ge zicht van de PvdA die van ouds her opkomt voor de zwakkeren. „Ik ben al wekenlang gigantisch kwaad. Jullie propageren nu wat Janmaat al jaren roept, alleen 'nog drie keer zo erg", roept een rood aangelopen meisje met trillende stem. Weer applaus, maar nu ook boe-geroep. Zo lijkt de zaal amper twintig minuten na het begin op een kruitvat. De ontploffing blijft de 'Illegalen bij elkaar in kazerne' den haag anp Staatssecretaris Kosto van jus titie wil illegalen die worden uitgezet in een gezamenlijke ruimte onderbrengen. Hij denkt erover daarvoor een ka zerne te vorderen, zo heeft hij gisteren voor de radio gezegd. Op dit moment verblijven il legalen die Nederland moeten verlaten in een politiecel (maximaal 30 dagen) of in een huis van bewaring. De ver blijfsduur voorafgaand aan de uitzetting kan soms tot drie maanden oplopen omdat on bekend is uit welk land ze ko men. Dat moet eerst worden uitgezocht voordat ze kunnen worden teruggestuurd. Kosto wil de beschikbare celcapaci teit echter alleen gebruiken voor criminelen. Verhitte gemoederen zaterdag in de Nieuwe Kerk. De PvdA-kopstukken slaagden er echter in om (bijna) ie dereen tot bedaren te brengen. foto gpd monique baan PvdA echter bespaard. Sterker nog, de sfeer aan het slot van de bijeenkomst is eerder vredig. De kopstukken blijken er in ge slaagd te zijn de gemoederen tot bedaren te brengen. Zo er kennen de boosdoeners Kosto en Rottenberg dat zij in hun presentatie en woordkeus fou ten hebben gemaakt. Maar, voegen ze eraan toe, inhoude lijk wensen ze geen duimbreed te wijken. Als tegen het einde van de bijeenkomst een boze Amsterdammer alsnog hun af treden eist, valt hem nog slechts een zeer mager applausje ten deel, dat ruim wordt overstemd door hoongelach en boegeroep. De spanningis vooral weg geëbd dankzij de ministers Pronk van ontwikkelingssamen werking en d'Ancona van WVC. Zij zeggen weliswaar ook dat aan uitzetting van illegalen als sluitstuk van het beleid niet valt te ontkomen, maar verder uiten zij toch vooral hun mededogen met deze zwakste groep jn de samenleving. Pronk pleit voor een verruiming van de immi gratiemogelijkheden voor vreemdelingen en houdt een begripvol verhaal over de mo tieven van vreemdelingen om hier naar toe te komen. D'Ancona vertolkt op betrok ken wijze wat menigeen dwars zit. „Mij benauwt het dat de dis cussie niet zorgvuldig is ge voerd. Door niemand. Ik kan daar zeer emotioneel over wor den. Ik vind het prima dat de discussie gevoerd wordt, dat er geen taboe op rust en dat de di lemma's kenbaar worden ge maakt. Ik vind ook dat Aad Kosto, die justitie vertegen woordigt, moet doen wat hij doet. Maar laten we ook bijzon der duidelijk afspreken dat we dat zó genuanceerd doen, dat we geen enkele aanleiding ge ven tot die verschrikkelijke din gen die er om ons heen gebeu ren, zoals in Duitsland". Het grootste applaus van de middag is voor haar, de sfeer klaart snel op- De Belgische socioloog, socia list en Europarlementariër Lode van Outrive feliciteert de PvdA zelfs met het debat, dat volgens hem onmiddellijk navolging verdient van socialisten in de rest van Europa. En Thijs Wölt- gens, op wie toch al nooit ie mand boos kan worden, kan in alle rust nog eens vertellen dat er ondanks alle opwinding aan het beleid van de PvdA niets is veranderd. Weliswaar is als gevolg van de bijeenkomst de spanning over dit onderwerp uit de partij ver dwenen, dat wil nog niet zeggen dat alle neuzen nu dezelfde kant opwijzen. Vice-partijvoor- zitter Ruud Vreeman bracht de verschillende standpunten tot twee dilemma's terug. Het eer ste is het dilemma tussen zij die pleiten voor barmhartigheid en zij die zich afvragen wat het draagvlak daarvoor is in de sa menleving. Het ander is dat tus sen wel of niet discussiëren over gevoelige onderwerpen. Want roep je door discussie geen geesten op die in de fles horen te blijven? Het voorzittersduo Rotten berg/Vreeman heeft voor zich zelf de laatste vraag al beant woord. Vreeman na afloop: „Een partij die in de samenle ving wortelt, moet onderwerpen durven oppikken die in het café het gesprek van de dag zijn. De partij wordt daar weerbaar van. Wanneer je met een grote boog om gevoelige onderwerpen heen loopt, wat de PvdA lang heeft gedaan, krijg je op zeker moment de rekening gepresen teerd door de Centrumpartij".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3