Krajicek in de voetsporen van Okker Yep Kramer regeert in marathonpeloton Boerenpop en tranen van Post Sport Klimtijdrit in de Giro Zwerver en co zijn onderhand op elkaar uitgekeken Van Velde is verder dan hij denkt MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 24 Haymakers wint Grote Prijs Amsterdam Piet Raymakers heeft gisteren de Grote Prijs van Amsterdam gewonnen. De Brabantse ruiter, in dienst van Leon Melchior, bleef in de barrage net als Olympisch kampioen Lud- ger Beerbaum foutloos, maar was met Rinnetou Z aanzienlijk sneller. McColgan wint in Tokyo Tokyo» Liz McColgan heeft gisteren de marathon van Tokyo op haar naam geschreven. De Britse atlete, die vorig jaar ook al de marathon van New York won, zegevierde in een tijd van 2.27.38. De Duitse Katrin Dorre, drievoudig winnares in Tokyo, werd tweede in 2.30.05. Ramilia Boerangoelova eindigde als derde in 2.30.34. Europees zwemrecord Sievinen Helsinki.» Jani Sievinen uit Finland heeft een Europees record (25-meterbad) op de 50 meter rugslag gezwommen. Zijn tijd tij dens de nationale kampioenschappen in Hyvinkaa was 24,81 se conden. Het record stond met 25,01 op naam van de Zweed Ru- di Dollmayer. Jaspers verliest finale berlun» Torbjöm Blomdahl heeft de Nederlandse driebander Dick Jaspers in Berlijn, waar het derde toernooi uit de wereldbe- kercyclus plaatsvond, van de overwinning gehouden. De Zweed zegevierde in de Finale met 3-2, nadat Jaspers een voorsprong van 2-0 in sets had genomen. Golfers in achterhoede MQNTPELLiERDe kans dat volgend jaar een Nederlandse golfer een kaart voor de Europese Tour bezit is halverwege het kwalifi catietoernooi in Montpellier nog een op honderd. Alleen Con stant Smits van Waesberghe kan het heel misschien nog halen. De Brabander dient in de resterende drie ronden een kloof van zes slagen te overbruggen en zeventig spelers te passeren om het begeerde startbewijs te halen. Organisator NK-wielrennen failliet meerssen Het Limburgse sportmarketingbureau Majuna BV is failliet verklaard. Majuna had de laatste jaren onder meer van de KNWU (Koninklijke Nederlandse Wielren Unie) de rechten voor de organisatie van de Nederlandse kampioenschappen op de weg gekocht. Daarvoor werd ongeveer een kwart miljoen gulden betaald. Volleyballers ZVH uitgeschakeld den haag Drie Nederlandse volleybalclubs hebben de tweede ronde bereikt in de verschillende Europese bekers. Alleen kam pioen ZVH mag niet meer over de grens. In Zevenhuizen won ZVH met 3-1 van Donetsk, niet genoeg om de nederlaag van 0-3 in de Oekraïne weg te werken. Bij de bekerwinnaars plaatste VCG uit Geldrop zich als verwacht, door met 3-0 te winnen van Salzburg. Zwolle en Dynamo Apel doorn kwalificeerden zich op punten. Het Nederlandse tennis heeft sinds gisteren officieel een plaats in de absolute wereldtop. Richard Krajicek bereik te door het ECC-toernooi van Antwerpen te winnen de magische grens. Met ingang van vandaag is hij de num mer tien van de mondiale ranglijst. antwerpen rob van der zanden Door de titel te pakken in het laatste nummer van de ATP- Tour is de 20-jarige Hagenaar direct toegelaten tot het jaarlijk se 'toetje' van het profcircuit: de Masters. Morgen begint in Frankfurt het evenement waar in principe de beste acht van de wereldranglijst voor worden uit genodigd. Door afzeggingen van de geblesseerden André Agassi en Ivan Lendl mag Kraji cek meteen doorstomen naar deze prestigieuze slotact. En dat allemaal door een 'droomweek' in de Belgische havenstad. Krajicek wilde aan vankelijk niet eens aantreden in de Scheldestad. Het zat niet in zijn schema en de Masters le ken buiten bereik voor de num mer 13. Hij kreeg echter op het laatste moment een wild card en vervolgens ging het lopen. Via Wally Masur en Grant Con- nel bereikte hij de laatste acht. Met overwinningen op Petr Korda en Jim Courier ('s we relds nummer één) stuntte hij vrijdag en zaterdag en gisteren was de eindstrijd opeens een koud kunstje tegen de Australiër Mark Woodforde (6-2, 6-2). De winstpremie van 144.000 dol- laar was in feite bijzaak; Kraji cek had het walhalla van het in ternationale tennis bereikt. Dat telde vooral. Na Tom Okker (1975) stond er nooit meer een Nederlandse tennisser bij de beste tien van de wereld. Krajicek brak de ban, hoewel hij daar dit jaar nog niet voor klaar leek te zijn. „Het is nog maar top tien", glimlachte de snelle stijger gis teren in de catacomben van het sportpaleis van Antwerpen. „Nou ja, het is nogal wat na tuurlijk, maar er is ook nog een top vijf. Ik moet vanaf nu maar eens bewijzen dat ik er bij blijf', aldus het aanstormende talent die met Antwerpen zijn derde grote toernooi won na Hong Kong('91) en Los Angeles. Volgens de mensen die het Hollandse servicekanon bege leiden, misstaat Krajicek niet tussen de besten van de wereld. „Richard is op de tennisbaan een combinatie van Marco van Basten en Ruud Gullit", meent haptonoom Ted Troost. De the rapeut van de tast doelt daar mee op de kracht en intelligen tie die de tennisser bezit. Troost heeft recht van spreken, hij kneedt het lichaam van de 'Milanezen' en heeft ook Neer- lands beste tennisser in behan deling. Krajiceks privé-coach Rohan Goetzke vindt dat zijn pupil vooral tussen de oren erg vol wassen is. Mentaal is 'de Kraai' veel verder dan Siemerink, Haarhuis, Koevermans en de rest van het Hollandse veld meent hij. „Hij is steeds moeilij ker uit zijn evenwicht te bren gen en slaat op belangrijke mo menten de beste ballen", aldus Goetzke. „Dat tekent de top per." Aces Krajicek slaat bijvoorbeeld aces als hij breakpoint tegen heeft. Maar in Antwerpen bewees 'de hardste opslagmepper van het circuit' (Gazet van Antwerpen) dat hij meer kan dan alleen maar goed serveren. De service- returns verbeteren en ook de backhand lijkt stabieler. „We hebben daar anderhalf jaar hard aan gewerkt, maar het kan en moet nog beter", meent Goetz ke. Krajicek zelf maakt zich om zijn tenniskwaliteiten niet veel zorgen. „Voor mij is de fysieke kant de basis. Als mijn lichaam sterk is, kan ik alles. Ik moet na een service nog sneller op het net zitten, dan ben ik helemaal moeilijk te passeren". Hij heeft sinds kort naast zijn toch al dure begeleidingsteam (Troost, Goetzke) een derde man toegevoegd aan zijn 'be drijfje'. Het is looptrainer Bob Boverman. Die moet in de toe komst voorkomen dat de ten nisser weer halverwege een toernooi moet afhaken vanwege een schouderblessure, iets wat hem in '92 meermalen (Austra lian Open, Roland Garros) over kwam. Volgens de medici die Kraji cek raadpleegde is zijn lange lijf (1.96) inmiddels uitgegroeid. De schouderproblematiek zat voor al in de groei die hij nog steeds doormaakte. In Antwerpen was hij vrij van lichamelijk ongemak. Opnieuw bewees hij waartoe dat allemaal kan leiden. Krajicek: „Of het be reiken van de top tien een droom is? Nee, als ik droom, droom ik van het winnen van een Grand Slam-toernooi", zei hij gisteren tegenover tientallen buitenlandse journalisten die hem massaal bestormden in Antwerpen. In Frankfurt speelt Krajicek in elk geval eerst drie partijen in de poule tegen Jim Courier, Go ran Ivanisevic en Michael Chang. Dat levert hem trou wens een keurig bedrag op van 70.000 dollar per wedstrijd, on geacht de uitslag. Mogelijk is hij echter vrijdag uitgeschakeld in Duitsland (de eerste twee gaan over) en kan hij zaterdag alsnog naar het NK indoor in Amster dam. De tennisbond is bereid om de snel gerezen wereldster tege moet te komen en wil hem al vast plaatsen voor de halve fina le die pas op zaterdag wordt ge speeld. Er is financieel en spor tief weinig te halen voor de spe ler, maar hij deelde gisteravond mee best Frankfurt én Amster dam te willen spelen. Als Kraji cek het leuk vindt om de ene dag op een praalwagen te zitten en de volgende dag over te stap pen op een strontkar moet hij dat zeker doen. Richard Krajicek toont het gouden, met diamanten ingelegde racket van Antwerpen dat hij na zijn ovenwin ning op Mark Woodforde (6-2,6-2) even mocht vasthouden. Mee naar huis nemen mag hij het kostbare ding pas als hij in de komende vier jaar nog eens twee keer wint. foto anp milaan »afp De organisatoren van de Giro d'ltalia hebben in tegenstel ling tot de collega's van de Tour de France wél een aan tal wensen van Claudio Chi- appucci ingewilligd. Dat bleek zaterdag in Milaan tij dens'de presentatie van het schema voor volgend jaar. Minder kilometers tegen het uurwerk bijvoorbeeld tij dens de 21 etappes omvat tende en 3777 kilometer lan ge ronde, die drie dagen uit wijkt naar het eiland Sicilië. In de 76ste editie van de Ronde van Italië dienen de renners slechts 92 kilometer af te leggen in tijdritten, te gen 114 kilometer dit jaar. Een proloog van negen kilo meter, een race tegen het horloge over 28 kilometer en op de voorlaatste dag een klimtijdrit over 55 kilometer van Pinerolo naar Sestrières. De Ronde van Italië begint op 23 mei op het eiland Elba en finisht op 13 juni in Mil- Baars Henk Baars doet goede za ken. Gisteren vergrootte de 32-jarige veldrijder zijn voor sprong in het klassement om de Superprestige-trofee. Op het glibberige circuit van Za- rautz finishte de wereldkam pioen van 1990 als vijfde op ruime afstand van winnaar Daniel Pontoni. De wereldkampioen bij de amateurs is nu de voor naamste belager van de her boren Baars. De Italiaan heeft tien punten minder. Pavel Camrda en Danny de Bie verloren in het Basken land terrein op de Nederlan- der. bathmen anp Henk Lubberding (39) werd za terdag in Bathem bij zijn af scheid als beroepsrenner lid van verdienste van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. Voorzitter Zevenbergen speldde de onderscheiding op zijn re vers. De burgemeester uit zijn dorp Voorst bracht ook een cadeau tje, maar niet een koninklijke onderscheiding. Henk Lubber ding ging in zestien jaar be roepswielrennerij meer dan ge noeg voor anderen door diepe dalen om een lintje verdiend te hebben. Dit was een kleine omissie tijdens een sprankelend afscheidsfeest van een unieke wielrenner. Henk Lubberding was dit jaar de laatste nog actieve coureur van Nederlands gouden genera tie, glans gegeven door Knete- mann, Raas, Kuiper en Zoete melk, allen wereldkampioen en uitblinkers in Tour de France en klassiekers. Lubberding zelf winnaar van Gent-We vel gem, drie Tour-etappes, twee landsti tels en een gele trui, was wegbe reider, aanvoerder en soms commandant; in het milieu meesterknecht geheten. Hij ging voor in de strijd om ande ren te laten winnen. Hij zette wel trends: wapperende lange haren en haarbanden. Lubberding was veelge vraagd, kreeg elk seizoen aan biedingen van andere ploegen, in zijn topjaren ook voor goud geld. Lubberding reed echter al zijn zestien profjaren in de ploegen van Peter Post. Hij te kende soms bij zonder ook maar één seconde met de baas te onderhandelen. De keiharde zakenman Post beloonde die trouw altijd met goede contracten. Zaterdag be taalde hij de betrouwbaarste Nederlandse renner aller tijden met een omhelzing en twee tra nen. De ongevoeligste ploeglei der ter wereld toonde zaterdag in danszaal Boode te Bathmen emotie. Het gereünieerde wie- Ierwereldje keek ademloos toe. Post schoot vol tijdens zijn toespraak en kon nog met moeite „Henk, bedankt" uit brengen. Maar niet nadat hij nog eens genadeloos had uitge haald naar de huidige generatie wielrenners, die in zijn optiek niet hun sponsors maar alleen zichzelf dienen. Gevoelsmens Henk Lubber ding had de grootste moeite zichzelf in de hand te houden tijdens zijn leuke afscheidsfeest. Er waren vele sprekers, maar niet allemaal vervelende. Daar was de oude mevrouw Steur die Henkie, lang voor hij prof was, met haar man elke week naar de koers bracht en hem weer mee naar huis nam. Dat was nog in de tijd dat wiel rennen geen sport was maar een passie. Daar waren ook zijn oud-col lega's Gerrie Knetemann, Aad van den Hoek en Leo van Vliet die hem zingend uitwuifden. Daar was ook Bennie Joling, de kopman van de boerenpop, die hem oerend-hard bezong in zijn evergreen. Henk Lubberding kwam van de boerderij. Hij gaat daar naar terug. Hij was een goede wiel renner en terug in Voorst zal hij zeker goed boeren. „Maar men moet niet gek opkijken als ik plotseling weer opduik om wat in de wielersport te doen", zei hij na zijn met diepe zuchten gelardeerde speech, „ik kan na melijk zo intens genieten als an deren er iets door bereiken." Uitgerekend op zijn 35-ste ver jaardag hervond Yep Kramer zijn zelfvertrouwen. Het ex- kemploeglid uit Oudeschoot, die het twaalf maanden zonder overwinning op kunstijs had moeten stellen, bevestigde za terdag in Eindhoven zijn mees terschap door de vierde wed strijd van de landelijke r thoncompetitie te winnen. Kra mer verwees in de vervroegde eindsprint acht medevluchters naar het tweede plan. Fausto de Marreiros en Lammert Huitema eisten de tweede en derde plaats op. De 'wedergeboorte' van Kra mer had alles te maken met zijn techniek. De afgelopen week kortte hij zijn slagen in waar door de felheid terug kwam. Het rendement mocht er zijn. Toen er na 30 ronden een omvangrij ke kopgroep van 30 man ont stond, was Kramer erbij. Met name door zijn kopwerk en dat van Robert Vunderink werd er na 45 omlopen een ronde winst geboekt. De wedstrijd kende vervol gens nog vele enerverende mo menten. Constant werden er uitlooppogingen geregistreerd. Met nog 25 ronden voor de boeg zette de jury wederom een vluchtgroep op papier. Het ble ken negen rijders te zijn die al len al een ronde winst op zak hadden. De kopgroep met on der anderen Lammert Huitema, Yep Kramer, Robert Vunderink en lijstaanvoerder Peter de Vries ringeloorden in een kort tijds bestek het peloton. De leden van het jurykorps moeten hoofdpijn van het re kenwerk hebben gehad. Na het intensieve boekhoudwerk wie wel of niet een ronde had, werd er in ieder geval een foutje ge maakt. Volgens de reglementen moest de kopgroep nog een toegift van vijf ronden geven, maar het werden er maar twee. „Deze afsprintprocedure was in het voordeel van de sprinters. Met vijf extra ronden heb je meer tijd te demarreren. Nu werd het tempo direct al opge schroefd en kon een sprinter de klus klaren", vond werelduurre cordhouder Robert Vunderink. Winnaar Yep Kramer zat er niet mee. Hij had gewoon heel gewiekst zijn werk gedaan. „In de laatste bocht bën ik aan de buitenkant van de baan op het mooie ijs gaan rijden. Ik maakte weliswaar meer meters maar kreeg wel meer snelheid dan de jongens die op het uitgetrapte ijs reden. Op het laatste rechte stuk kon ik De Marreiros en Huitema nog bijhalen. Nee, over de afsprintprocedure moe ten we niet zeuren. Iedereen in de kopgroep wist dat we maar twee ronden extra hoefden te rijden. Dat hoorden we van de speaker. En dan stel je je daar natuurlijk op in", aldus Kramer. Kramer kreeg veel steun van zijn ploeggenoot Richard van Kempen. De rietdekker uit Nieuwveen is nog altijd herstel lende van een lastige rugblessu re en moet nu het vuile werk voor de Klerks-formatie op knappen. „Leuk is dat niet. Maar we hebben nu eenmaal de afspraak gemaakt dat we voor de best geklasseerde rijden. En dat is momenteel Yep." Van Kempen liet zien aan de bete rende hand te zijn, getuige zijn tiende plaats. Henk Angenent, voor de wedstrijd nog de trotse klassementsleider, werd elfde. En daarmee mocht hij blij zijn. Hij was er namelijk niet bij toen in het begin van de wed strijd een grote groep een ronde voorsprong nam. Wellicht was hij met zijn gedachte bij de aan rijding die hij eerder op de dag veroorzaakte, en die hem zijn auto kostte. Even later herstelde hij zijn fout en sprintte naar de elfde plaats. De 25-jarige Alphe- naar verloor wel zijn leidende positie in het algemeen klasse ment. Frans Biemond uit Nieu we Wetering eindigde op de achttiende plaats, Jan-Dirk Corts (Koudekerk), Rick van der Hoorn (Ter Aar) en Piet van der Geest (Zoeterwoude) eindigden in de grote groep. Bij de vrouwen zegevierde Pe tra Moolhuizen. De Konica- kopvrouw, wist zich halverwege de race samen met Baps Bijlsma uit het peloton los te weken. Het tweetal werd niet meer achterhaald. In de finale ging Moolhuizen met succes so lo op avontuur. Henriëtte Vooys uit Rijnsburg sprintte naar de negende plaats. Jolanda Grim bergen (Rijnsburg) werd twaalf de, terwijl Marion Borst (Leider dorp) haar eerste marathon- wedstrijd van dit seizoen als twintigste beëindigde. De schaatsbond en de Lan delijke Technische Commissie hebben de strijdbijl begraven. Vlak voordat het seizoen begon, keurde de KNSB de begroting af, die de LTC had ingediend. De LTC zal dit jaar werken met een begroting van 220.000 gul den. De nationale volleybalploeg is verzadigd. De wil om te winnen ontbrak bij de vedetten die voor het revanchetoernooi van de Olympische Spelen naar Japan moesten. De zilveren medaille winnaars van Barcelona eindig den in Osaka een treetje lager. Als douceurtje mochten ze 60.000 dollar verdejen. Brazilië won, net als in Barcelona. „Het team leek op een bijeen geraapt zootje", zei Ron Zwer ver na de troostfinale, met 3-0 gewonnen tegen de Verenigde Staten. „Er moet een hoop ver anderen. Het is van belang dat er een goede bondscoach komt die opnieuw begint, die nieuwe spelers zoekt. Deze groep is op elkaar uitgekeken. Het is goed dat we gigantisch op onze bek zijn gegaan. Dit team heeft een frisse wind nodig." Hotel Miyako in Osaka was een symbolisch verblijf. Twee jaar geleden vergaderde de se lectie er uren, over het ant woord op de vraag of doorgaan wel zin had na het aangekon digde vertrek van Peter Blangé. Nu werd weer gepraat over de toekomst. „In de tussenliggende periode is heel wat afgezeurd", aldus manager Verhalle. Vorige week zaterdag kwa men de internationals samen op Schiphol. Acht uit Italië, een uit Frankrijk, een uit Duitsland, twee Nederlandse achterblij vers. Ze moesten even naar Ja pan, voor een contractueel ver plicht toemooitje in het land van de grote sponsors. Voor de zesde keer naar Japan. Nederland won de afgelopen week twee keer van de Verenig de Staten, verloor van de supe rieure Olympisch kampioen Brazilië en twee keer van Japan, dat het laatste jaar opvallende vordering heeft gemaakt. Wu- qiang Pang, in Osaka verant woordelijke bondscoach. schaamde zich. Hij, normaal as sistent, was voor de gelegenheid eerste man. In de schijnwerpers verloor hij twee keer van Japan, het land waarmee Nederland de laatste jaren nooit problemen kende. Het was opvallend, dat spelverdeler Peter Blangé meteen na de tweede nederlaag op Pang afstapte. „Het ligt niet aan jou", troostte Blangé. „Wij hebben het verknald." deventer anp Een week na zijn internationale seizoenzege won Gerard van Velde de IJssel Cup. Bij de vrouwen zegevierde Christine Aaftink. die na Al- bertville nog even met de gedachte heeft ge speeld te stoppen. Wegens een trainingkamp op Tenerife had den de allrounders van Ab Krook enige weken geen schaats aan de voeten gehad. De tot vier rijdsters uitgedunde vrouwenkemploeg moet volgens de nieuwe trainer Henk Gemser de slag nog te pakken krijgen. Sterker drie van de vier moeten opnieuw leren schaatsen. Van Velde's 38,71 op ae 500 meter was de beste tijd, die ooit bij de openingsklassieker werd geregistreerd. Van Velde en Aaftink zetten gisteren hun na tionale zegereeks voort. De kernploegsprinters wonnen de 500 meters tijdens de 'interland' tussen Friesland en de Rest van Nederland. Met 41,76 noteerde Aaftink in Heerenveen haar bes te seizoentijd. Van Velde klokte 38,15. Door een zwakke 100 meter verspeelde Van Velde overi gens de eerste plaats in een sprintklassement.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24