Oegstgeest en Avanti naderen de titel MSV boekt kostbare winst op Canadians EK erg ver weg voor basketballers Forse zege Lisse Dynamo Sassem redt het net niet Sport Judobond Nederland heeft 'dope-commissie' nog niet rond MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 Clubtitel SRCA weer voor Scheerder alphen aan den run Jan Willem Scheerder heeft na vier jaar door broer Peter Paul te zijn verslagen zijn oude clubtitel van de Alp- hense squashclub SRCA weer veroverd. In de finale van de A- groep klopte hij Mark Veldkamp met 3-2. Bij de vrouwen ging de zege naar Sannie Bombeeck, die in de eindstrijd Angelique Ko men met 3-0 terugwees. Surfwinst Van der schilde alphen aan den rijn» Tijdens de KNWV-o e windsurfkam- pioenschappen zijn dit weekeinde twee Alphenaren in de prij zen gevallen. Comelia van der Schilde surfde op het Rheden- meer naar een eerste plek. Tom Versteeg behaalde bij de junio ren een derde plaats. Provinciale judotitel Beeks alphen aan den run Tijdens de Zuidhollandse kampioenschap pen judo heeft de 31-jarige Alphense Liesbeth Beeks de titel ii de klasse tot 61 kilogram veroverd. Ariashi-clubgenote Coby Dijkshoorn (26) veroverde een zilveren plak in de klasse tot 66 kilogram. LEIDEN RON HOOGENDAM TAFELTENNISMEDEWERKER Hoewel Scylla tegen Tempo Team goed uit zijn slof schoot (5-5), is de Leidse ploeg in feite geen zier opgeschoten. Immers, na drie ronden in de degradatiepoule is de negatieve marge met de Amsterdammers nog altijd vier punten. Met de wedstrijd tegen 'koploper' Kluis in Geleen voor de boeg, lijkt elke misstap fataal. TT-woordvoerder Gerard Poort is er bijna zeker dat zijn ploeg het wel zal halen. „Ja ik denk het wel. We hebben als ploeg slecht gespeeld en toch vijf punten gehaald. Ik denk niet dat Scylla ons nog kan inhalen." En daarin zou Poort, wel eens gelijk kunnen krijgen. Na de verre uitbeurt bij Kluis zal dat moeten blijken. Tegen TT vochten de Leidenaars in elk geval voorbeeldig en is het prijzenswaardig dat de Leidenaars zich niet zo maar gewonnen gaven. Sterker, het verloren dub bel van Jeroen Koudstaal en Martin Groenewold contra Paetzel en Van Elferen (21-23, 20-22) zorg de aanvankelijk voor 1 -1 in plaats van 2-0. Patrick van Meverden en Lars Wittebrood waren immers te goed voor Fransica en Scott. In de enkelspelen won de zeer aantrekkelijk spelende Van Mever den van zowel Scott als de zwakke Fransisca, ter wijl op diezelfde (tweede) tafel Wittebrood zich van Fransisca ontdeed. Op tafel één won Groene wold in een puike partij van Paetzel en verloor van Van Elferen. Door de beide verliesbeurten van Koudstaal bleven de ploegen steken op 5-5, waarmee TT nog het meest gelukkig was. Verzwakt Pecos/Oegstgeest was in Vught veel te sterk voor JCV. Ditmaal tekende de Oegstgeester ploeg voor een 15-3 overwinning. Ondanks een voorsprong van 51 punten (uit 8 ronden) op 'rivaal' Red Stars (71 uit 7) kan de dik verdiende titel in de eerste divisie volgende week tegen rodelantaarndrager SEV worden binnengesleept. In het verplichte nummertje tegen het verzwakte ICV lieten Her man van der Broek en Rob Turk (beiden wonnen viermaal) geen spaan heel van de Brabanders. Good-old Friso Reitsma verloor slechts een partij, terwijl Ted van den Berg het wegens gemis aan onder andere routine tweemaal moest afleggen. De jeugdige spelers van Avanti, opererend in de tweede divisie groep 3, weten zich ook al een tijdje kampioenskandidaat. Het trio Michael van der Haar, Ronald Vijverberg en Edwin Vente (tweemaal verlies) sloten thuis tegen de tweede keus van OKI/Eindhoven af met een verdiende 8- 2 overwinning. Met nog twee ronden te gaan en 25 punten voorsprong op Never Despair, dat nog drie wedstrijden voor de boeg heeft, kan het kam pioenschap en een daaraan gekoppelde terugkeer naar de suptop (eerste divisie) volgende week worden gevierd. Veilig De mannen van Rijnsoever sloten een divisie la ger hun uitwedstrijd tegen Korenbeurs af met een klein verlies (6-4). In Schiedam mocht Gert-Jan van Duin zich met 2 zeges kopman noemen, loost Mentink was slechts Simons de baas. terwijl Johan van Meurs te sterk bleek voor Van Wijk. Meer dan een veilige vierde plek zit er voor de Katwijkers niet in. Docos, uitkomend in de derde divisie nam in en tegen Rhenen sportieve revanche voor het eer dere 7-3 (thuis)verlies. Ditmaal was de uitslag precies andersom. Met nog twee thuisduels voor de boeg moeten Edward Hulst, Michel van der Kooy en Armin Ramic zich kunnen handhaven. De mannen van Treffers moesten thuis in Hui zen hun meerdere erkennen. De drie punten in het met 3-7 verloren duel werden door Rob Thijs- sen. Hans van der Zwet en Koos van Beek bijel- kaar geslagen. Ook de Veners weten hun plaats in de derde divisie te handhaven. Spannend In vierde divisie zal het voor de mannen van Play Fair spannend blijven tot de laatste ronde. Want dan zullen zij een waar degradatietreffen moeten uitvechten met de reserves van llac (7-3 verlies tegen Hotak 2). De Leimuidenaren verloren thuis met 7-3 van Bergeyk en staan met nog twee duels te gaan precies gelijk met llac, Ondanks het feit dat Arnold Heuzen (lx winst), Addie van de Hoek (lx) en Fred Mollers (geen winst) de sterke Ed van den Berg achter de hand hebben, zullen ze van zijn diensten derhalve geen gebruik maken. Knap De vrouwen van Pecos/Oegstgeest hebben na de knappe 7-3 winst in en tegen Rhenen slechts een theoretische kans op behoud in de eerste divisie. De achterstand op Veldhoven is iets teruggelopen (min 8), maar gelet op het minst zware program ma (thuis tegen A dam en 't Zand) is het slechts hopen voor Iris Sjaardema (3x), Mariska de Haas (3x) en Miranda Karsdorp (lx). leiden» arendo badmintonmedewerker In de laatste wedstrijd van de eerste competitieronde verloren in de tweede klasse zowel Lisse als Vlietwijk. De derdeklassers ging het beter af: Merenwiek 1 en 3 behaalden een overwin ning, Merenwiek 2 verloor van Nivo 1. Veglo versloeg Corbulo 2 met grote cijfers, terwijl klas- segenoot Dynamo Sassem het niet redde tegen Eridos 2. In de vierde klasse was de tegenstan der van Leiden, Delft 4, geveld door griep waardoor Leiden niet in actie hoefde te komen. Spot vogels behaalde een 7-1 over- winnig tegen Eridos en Vlietwijk verloor met dezelfde cijfers van Velo 7. Tweede Klasse Lisse verloor twee belangrijke punten tegen de directe concur rent Heerhugowaard 3. Heer- hugowaard had eerder met 7-1 van Zuiderveld verloren, terwijl Lisse daar een gelijkspel tegen behaalde. „Een overwinning lag dan ook in de lijn der verwach ting", aldus Conijn. De drie wedstrijden werden gewonnen door Erik Mesman in de singel, Christine van Santen in de vrouwen-singel en de mixed-dubbel van Erik Mesman en Angela Conijn. De overige wedstrijden werden met redelijk gemak door Heerhugowaard gewonnen. Vlietwijk wist tegen DKC 2 geen enkele partij te winnen. Ook de mix van Marjan Voogt en Radbout Mutsaers, de enige drie-setter in de wedstrijd, kon de eer van Vlietwijk niet redden. Derde Klasse Merenwiek behaalde tegen het tweede van Heemskerk een ge makkelijke overwinning. Heemskerk, dat op de voor laatste plaats stond, kon het Krampachtig rugbyteam gaat ten onder Het nationale rugbyteam is in de C-poule van de FIRA- competitie slecht gestart. In Praag werd gisteren met 21- 16 (18-9) ongelukkig verloren van Tsjechoslowakije. De ploeg, met een fiks aantal spelers van DIOK, bezat vooral in de tweede helft een fors overwicht, maar kon de in matige eerste periode op gelopen achterstand niet goedmaken. Oranje leidde na drie mi nuten via een dropkick van DIOK'er Marc Michelsen met 0-3. De vreugde was kort, want twee minuten later zorgde Sevcik (goed voor 16 punten) uit een strafkick voor de gelijkmaker: (3-3). De Nederlandse rugby- ploeg zocht in de tweede helft vergeefs naar een doel matiger aanpak en speelde krampachtig. Na een half uur trad licht herstel op aan Oranje-kant. Uit een straf kick verkleinde Maarten van der Kolck de achterstand tot vijf punten (11-6), maar in de resterende tijd van de eerste helft liepen de Tsjechen weer uit naar een ruime voordeli ge marge (18-9). In de tweede helft domi neerde Oranje. De Oosteuro peanen hadden fysiek sterke re aanvallers, maar kwamen nauwelijks onder de druk uit Met nog 25 minuten kwam Oranje door een try van Marcker en een conversie van Van der Kolck heel dicht bij (18-16). Een ommekeer zat er echter niet meer in. Merenwiek in geen enkele partij moeilijk maken. Een 8-0 over winning was het gevolg. Meren wiek 2 was zoals zovele wed strijden dit seizoen duidelijk de mindere in de wedstrijd tegen Nivo. „De tegenstand op dit ni veau is gewoon te sterk voor ons", aldus Van der Brand. Slechts Jeanette Peerdeman, in haar enkelspel en Saskia de Mos, met Peerdeman in de dubbel, wisten hun wedstrijden te winnen. Merenwiek 3 ver sloeg Kennemerland met 5-3. De overwinning kwam tot stand via overwinningen in de eerste vijf partijen; alle singels werden gewonnen alsmede het man nen-dubbel. De laatste drie par tijen gingen, onder andere door concentratie gebrek, naar Ken nemerland. Veglo liet in de uit wedstrijd tegen Corbulo slechts één wedstrijd achter. Die wed strijd werd verloren door Anne- lies Smit, die na een lange afwe zigheid weer meespeelde maar duidelijk nog wat wedstrijdrit me te kort kwam. Eridos 2 behaalde volgens captain Jan Klein van Dynamo Sassem een verdiende overwin ning (5-3). De vrouwen van de Sassenheimse vereniging zorg de voor de gewonnen partijen. Myma Vereisen en Petra van Dam wonnen beiden hun sin- Vierde Klasse Spotvogels versloeg Eridos 3 met 7-1. De verloren wedstrijd kwam op naam te staan van Mark Gritter die zijn singel in drie sets verloor. Mark van Bek- kum: „Het werd tijd dat we weer eens een makkelijke over winning behaalden, onze moti vatie kon dat wel gebruiken". Vlietwijk 2 verloor zonder hun eerste heer, die Patrick Kraan in het eerste verving, met 7-1 van Velo 7. Remco Romeijn redde de eer. MSV blijft voorlopig drijven in de eredivisie. De door blessures geteisterde ploeg, die het ook nog eens zonder de geschorste coach Rick Driessen moest stellen, kon eindelijk weer eens een overwinning boeken. De derde zege van dit seizoen op Canadians (57-54) was tegelijk een belangrijke. Canadians zal een van de tegenstanders zijn in de elite B-poule, waarvan de deelnemers gaan strijden tegen degradatie. De Amsterdamse ploeg bleef zo puntloos en MSV bouwde ten opzichte van de laatste plaats een marge van zes punten op. Paul Vrind hangt aan de basket, nadat hij heeft gescoord. Oranje klopt Tsjechen maar legt lot in handen van België NOORDWUK GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER Driessen zat zijn tweede en laatste schorsingsduel uit en be keek vanaf de tribune naar wat zijn team presteerde, terwijl Renate Sluys de coaching had overgenomen. Erg onder de in druk kan hij nooit geraakt zijn. Bij MSV wilde het nodige nog wel eens mislukken. Het was aan Canadians te danken dat de Noordwijksen steeds een voor sprong konden behouden. Toch was hij na afloop opgelucht. „Ik kan niet zeggen dat het goed was, maar dit is een belangrijke overwinning. Zeker als je ziet met wat voor problemen we te maken hebben. Maar de in vloed die je van de tribune kan uitoefenen is toch nog best groot. Ik zat vlak achter de bank", aldus Driessen. Indruk Driessen was overigens niet de enige die afwezig was. Scheids rechter Jan Chris Herweijer was in de veronderstelling dat de wedstrijd een half uur later be gon. Zodoende stond er in de eerste helft slechts één leids man, die de zaak overigens goed onder controle had. MSV wekte de indruk sterker te zijn, maar liet dat in scoren niet echt blijken. In de veertien de minuut was er een gaatje (20-13) dat twee minuten later alweer was gedicht: 20-20. Er werd wat slordig met balbezit omgesprongen en een echte lijn zat er niet in de aanval. Waar mogelijk werd er vooral door Yvonne van der Put van afstand geschoten. Echt succesvol er mee was ze niet. Van der Zon Pas tegen het eind van de eerste helft nam MSV weer een beetje afstand. Sluys had inmiddels besloten Elise van der Zon in te zetten en deed een goede keus. De nieuwkomer bij MSV be wees dat ze best kan meedraai en en het is dan ook een raadsel waarom ze zo lang bleef zitten. Na rust (34-28) liep MSV gelijk door naar een grotere voor sprong (41-32). Het spel bleef rommelig, maar dat de winst kansen aanzienlijk waren, was duidelijk. Canadians kon nog even dichterbij komen in de 32e minuut (49-47), maar kwam nimmer langszij. Ook omdat de belangrijkste speelster Susan Mulders vijf minuten voor tijd met vijf fouten het veld moest verlaten. Spannend MSV besloot het echter span nend te houden tot de laatste seconden. Een ogenschijnlijk veilige marge 44 seconden voor tijd (57-51) werd door dom bal verlies nog bijna teniet gedaan. Canadians profiteerde met een driepunter en kreeg zelfs nog het laatste balbezit. De Amster damsen opteerden echter voor een tweepunter met nog tien seconden te gaan waar een driepuntspoging verstandiger was geweest. Een één-om één situatie was het hoogste w,4t dq ploeg er uitsleepte en daardoor kwam de winst niet meer in ge vaar. Canadians miste zelfs not de eerste vrije worp, waardó'oF MSV de tijd kon uitdribbelqrteo, de twee o zo belangrijke prumcri veiligstelde. De Amsierdamkch bleven voor de elfde keer rriLt lege handen achter. Scores MSV: Van der Put 11, Ter Laak 10, Van der Zon 8, an son 8. Canadians: Mulders 14, Het- AMSTERDAM GPD De rekenkamer van de Neder landse Basketbalbond moet overuren maken. In de eerste plaats om te becijferen hoe piepklein de mogelijkheid pre cies is dat Oranje na de 97-91 zege op Tsjechoslowakije nog in aanmerking komt voor deelna me aan het EK. Daarnaast is er de kansberekening over de toe komst van bondscoach Randy Wiel. De Nederlandse assistent van de Amerikaanse universiteits- ploeg van North Carolina wil zelf dolgraag verder met Oranje. Op het bondsbureau wordt mo menteel uitgerekend of dat fi nancieel haalbaar is en, belang rijker, of een langere periode met Wiel wel gewenst is. Vóór woensdag, als Nederland in Den Bosch tegen Turkije speelt, krijgt de bondscoach uitsluitsel. Oranje heeft nog steeds een voet tussen de deur naar het EK. Al is na zaterdagavond, toen met minimaal dertien punten gewonnen moest worden om de Tsjechen in ieder geval voor te blijven, de hulp van alles en ie dereen nodig om 'Duitsland' te halen. Als België woensdag avond in en van Tsjechoslowa kije wint, zou dat Oranie heel goed uitkomen. Zo niet dan kan Nederland zich met een mont- steroverwinning op de Turken wellicht nog redden. Herboren Tot twee keer toe had Neder land in Amsterdam een riante uitgangspositie. Na de enorme zeperd tegen België oogde de ploeg als herboren. Voor rust kwam er een maximale marge van dertien op het bord (35-22) en na de hervatting sloeg de tel ler zelfs door naar een gat van zestien punten (60-44). De ineenstorting (78-76) was vervolgens weer tekenend voor de huidige situatie binnen het Nederlandse basketbal. Veertig volle minuten geconcentreerd spelen is nog steeds te veel ge vraagd. Toen Cees van Rootse- laar bij 97-88 een geforceerde driepunter miste kwam de over winning weliswaar niet meer in gevaar, maar dreigt de magere marge van zes punten (97-91) Oranje buiten het EK te hou den. De bond zal dat zeker laten meetellen in de gesprekken met Wiel over contractverlenging. In de stem van Peter Notten klinkt ook twijfel door als het onder werp wordt aangesneden. De directeur beweert zelf echter het tegendeel. Wiel is kennelijk niet veeleisend. De meeste internationals, die zijdelings naar hun mening werd gevraagd, zijn duidelijk. Ze vinden de situatie met Wiel 'niet ideaal'. Regeren op af stand, zoals de bondscoach vanuit zijn kantoor in North Ca rolina doet, levert in de praktijk nooit de beste relatie tussen coach en spelers op. Afmaken Wiel denkt daar uiteraard an ders over. Waar een deel van de Nederlandse spelersgroep op teert voor Ton Boot, wil ae hui dige technische baas zijn werk graag afmaken. „Er loopt ge noeg talent rond om op te kun nen bouwen. Alleen de positie van spelverdeler zal problemen opleveren. Die zijn er hier nau welijks. Daarom moeten er in de toekomst kampen worden gehouden om 'echte' spelverde lers te kweken. Jongens die tien beslissende passes belangrijker vinden dan zelf dertig punten te scoren." Cees van Rootselaar van de Helderse landskampioen Com modore is, erkent Wiel, zo'n gu ard. Het verlengstuk van de coach binnen de lijnen zette ook tegen Tsjechoslowakije de lijnen voorbeeldig uit. Voelde als enige aan dat Okke te Velde 'het' weer eens had en voedde zijn scherp schietende teamge noot voortdurend. Met 21 pun ten, waaronder vijf driepunters, had Te Velde een groot aandeel in de zege. Nóg belangrijker was de in breng van Tico Cooper, die met de sterke Chris van Dinten de lange Tsjechen Maticky en Svo- boda uit de wedstrijd speelde. De 26 punten (tegen 71,42 pro cent) en 10 rebounds waren voor de Arubaan bovendien een uitmuntend visitekaartje op weg naar een nieuw contract. Mocht de financiële janboel in Den Helder na de beslissende 15de december niet meer te redden zijn, dan zal Tico Coo per de buitenlandse (België en Frankrijk) aanbiedingen vrijwel zeker voor het uitzoeken heb ben. Ook Cooper was tegen de Tsjechen voor Van Rootselaar een vast aanspeelpunt, met de lobpass als vaak gehanteerd al ternatief Zeer tegen de zin van coach Wiel die vond dat zijn ploeg juist daardoor te veel bal verlies leed. „Onzin", reageerde Van Rootselaar pissig. „Natuur lijk gooi je de bal op die manier wel eens weg. Maar veel vaker levert het wèl een score op. Dat ziet-ie zeker niet." Wiel heeft er geen problemen mee als z'n spelers kritisch op hem reageren. Hij zegt dat zelfs uit te lokken. „Ik weet ook best dat ze me streng vinden. Maar dat ben ik niet. Moeilijk, dat is een beter woord. Je moet bas ketballers prikkelen, op trainin gen het idee geven dat ze niet zeker zijn van een basisplaats. Daar worden ze alleen maar scherper van." Niet scherp genoeg echter om EK-kwalificalie op eigen kracht af te dwingen. LEIDEN GERRfT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER NIEUWEGEIN ANP De Judobond Nederland (JBN) heeft de commissie die de dopingbeschuldigin- gen van Ben Spijkers gaat onderzoeken, nog niet rond. De JBN wil zo snel moge lijk duidelijk scheppen in de zaak. Spij kers heeft anderhalve week geleden in een tv-programma verklaard dat er in de subtop doping wordt gebruikt. Eerder beschuldigde de negen tienvoudige na tionale kampioen judoka Alex Smeets van het gebruik van ongeoorloofde mid delen. Smeets heeft zich inmiddels tot de tuchtcommissie van de JBN gewend. Volgens de verwachting van JBN-voor zitter Frans Hoogendijk kan de commis sie nog deze week aan het werk. De die onder meer zal bestaan 'uit twee leden van de medische commis sie, zal Spijkers aan de tand voelen over zijn uitlatingen. Het bestuur van de Ju dobond Nederland vindt dat het gebruik van dope bij het wedstrijdjudo niet kan worden toegestaan. Bij nationale en in ternationale kampioenschappen wordt op het gebruik gecontroleerd. Hoogendijk verklaarde vorige week dat er geen plannen zijn om buiten de wed strijden het gebruik van verboden mid delen te controleren. Voor zover er in het verleden judoka's zijn betrapt, betrof het vrijwel altijd diuretica (voentontrekken- de middelen) die worden aangewend om tijdig het vereiste gewicht op de weeg schaal te kunnen brengen. ran DVZ- /Grasshoppers hebben zaterdag een belangrijke zege geboekt op rivaal Voorburg: 63-67. Lisse kreeg Den Helder op bezoek en redde het niet: 49-65. De man nen van Lisse daarentegen haal den fors uit. Flash '82 werd naar een flinke nederlaag gespeeld: 101-74. De vrouwen van Lisse begin nen langzaam uit het dal te klimmen, waarin de ploeg een tijdje verkeerde. De confrontatie met Den Helder werd weliswaar verloren, maar de cijfers wijzen uit dat het beter gaat. Evenals in de uitwedstrijd hield Lisse de schade beperkt. Lisse kon zelfs lang bijblijven. Tot de dertiende minuut ging het goed (18-23). Vier minuten later zag het er al hopeloos uit: 18-36. Donkere wolken pakten zich al weer sa men boven sporthal Meerzicht, maar een drama werd het dit keer niet. Lisse herstelde zich nog voor rust en kroop een beetje dichterbij: 23-37. In de tweede helft bleef het gelijk opgaan. Lisse kwam terug tot negen punten (28 37), maar daar hield het bij op. Via 32-42 liepen de bezoekers naar 32-50 en zat de wedstrijd op slot. Een laatste krachtsinspanning bracht het verschil weer even naar tien (44-54), maar daar mee was het kruit verschoten. Scores Lisse: Van der Hulst 11, Van der Bosch 11 De vrouwen van DVZ- Grasshoppers bewezen tegen landskampioen Voorburg dat ze niet voor niets op een derde plaats staan. Evenals de thuis wedstrijd 'werd er in Voorburg een spannende strijd gevoerd die pas in de laatste minuut in het voordeel zou worden be slist Grasshoppers nam gelijk een voorsprong die tot de rust naar elf punten zou oplopen. In de tweede helft kwamen er ech ter problemen door blessures en foutenlast. Marianne Schuit ging door haar enkel, terwijl Marie-José Allers, Anja Kuyt en Marja Hoogkamer met vijf fou ten het veld moesten ruimen. Zo kwamen de Katwijksen zelfs in de laatste minuut een punt achter. Voorburg verzilverde de vrije worpen echter niet die Grasshoppers wel raak schoot, zodat de ploeg van Lace Strong uiteindelijk ontsnapte: 63-67. i Lisse speel den van het begin tot het eind een goede wedstrijd. Zowel aanvallend als verdedigend zat het goed in elkaar. De 48-31 stand werd uitgebouwd tot een maximale voorsprong in de 32e minuut van 80-52. Pas toen werd wat gas teruggenomen. Scores Lisse: Koot 20. Kamps 17, Van Zonneveld 17. De mannen van MSV moes ten voor het eerste diep gaan in de eerste klasse van het rayon west. In Delft behield de ploeg de ongeslagen status door DAS met 74-75 van zich af te schud den. Ook BV Alphia kwam tot winst tegen Punch (61-69), ter wijl DV7./Grasshoppers en Blitz nederlagen leden tegen respec tievelijk Veenland (90-69) en Ju- ventu# (74-63).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21