'Willy Brandt was ook een asielzoeker' Nederlandse militairen vast in modder Indiaan tart kledingvoorschriften van Amerikaanse Senaat Koning van Bhutan rijdt in Toyota en woont in blokhut Feiten &Meningen MAANDAG 16 NOVEMBFR 1992 2 LONDEN PHIL REEVES CORRESPONDENT Met zijn hoed en smalle stropdas heeft Ben Nighthorse Campbell meer weg van de zin gende cowboy Roy Rogers dan van de ach terkleinzoon van een Cheyenne-indiaan die tegen de roemruchte generaal Custer heeft gevochten. Maar hij lijkt nog het minst op wat hij net is geworden: lid van de Ameri kaanse Senaat, een instituut dat is gewend aan de zachte tred van blanke mannen in driedelig grijs, die hun collega's al shoc keren als /.e hun zijden clubdas verruilen voor een kleuriger exemplaar. De Democraat uit Colorado is de eerste Amerikaanse indiaan in zestig jaar die tot senator is gekozen. Zijn komst en de ver kiezing van zeven vrouwelijke senatoren wordt gezien als een kleine overwinning voor de vele ondervertegenwoordigde groe pen in de Verenigde Staten. Tot nog toe hebben de naar schatting twee miljoen indianen nauwelijks een rol ge speeld in de nationale politiek. Ze zijn ver vreemd geraakt van de blanke machtsstruc turen in Washington en apathisch gewor den door armoede en werkloosheid. Verandering Maar dit jaar lijkt hierin verandering te zijn gekomen. De verkiezingscampagne van Bill Clinton en Al Gore heeft zoveel mogelijk groepen gemobiliseerd om het machtige Republikeinse kiezersblok te verslaan. Hier door heeft een ongekend groot aantal india nen zich naar de stembureaus begeven. „Dit is ongetwijfeld de grootste indiaanse opkomst in de geschiedenis", zo verklaarde Kevin Cover, een Pawnee-indiaan en de na tionale coördinator van de campagne 'in heemse Amerikanen voorClinton-Gore'. Gover, in het dagelijks leven advocaat in Al buquerque, is niet verbaasd dat de india nen massaal voor Clinton hebben gestemd. De Democraten hebben indiaanse stam hoofden naar hun verkiezingshoofdkwartier uitgenodigd en hen aan vooraanstaande campagneleiders voorgesteld. Gover en an deren hebben de indianenreservaten telefo nisch en per post met partij-politieke infor matie bestookt om de indianen ertoe te be wegen hun stem uit te brengen. Volgens Gover hebben de Republikeinen zien be duidend minder ingespannen. Ze hebben drie mensen opgetrommeld, die ze plechtig hebben benoemd tot het Republikeinse 'in heems Amerikaanse campagnecomité'. De Democratische campagne heeft haar ac tiviteiten vooral toegespitst op twee kritieke staten: New Mexico en Montana. In Monta na, waar 36.000 inheemse Amerikanen wo nen, heeft de indiaanse stem volgens Gover zelfs de doorslag gegeven. Een campagne om zoveel mogelijk indianen als kiezer te laten inschrijven, leverde 10.000 nieuwe stemmers op precies de marge waarmee Clinton in deze staat won. De indianen hebben nu voor het eerst een vertegenwoordiger in de Amerikaanse Se naat in de persoon van Ben Nighthorse Campbell. En in hem hebben ze een onor thodoxe vertegenwoordiger. Hij werd gebo ren in Californië als zoon van een aan de drank verslaafde noordelijke Cheyenne ge naamd Albert (zijn overgrootvader heette Nighthorse) en een Portugese moeder, die aan TBC overleed toen hij nog jong was. Judoka Campbell groeide op in katholieke instellin gen en verliet voortijdig de middelbare school om zich bij het leger aan te sluiten. Voordat hij in de politiek ging, had hij meerdere banen. Hij was onderwijzer, boer en ontwerper van sieraden. Hij bekwaamde zich in judo en in 1964 veroverde hij een plaats in het olympische team van de Vere nigde Staten. In Washington plukte hij eens de vruchten van zijn sportieve vaardigheid toen hij er in slaagde een jeugdige overval ler te overmeesteren. Inheemse Amerikanen vormen slechts een kleine minderheid van zijn achterban, die grotendeels wordt gevormd door vakbon den, boeren en Spaanstalige Amerikanen. Maar hij heeft wel gebruik gemaakt van zijn indiaanse identiteit door zich te presente ren als een man van actie. In het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, waar hij drie ambtstermijnen volmaakte, kreeg hij speciale toestemming om tegen de kleding voorschriften in fel gekleurde sjaals met in gelegde sieraden te dragen. Als lid van het Congres zette hij zich in voor de belangen van de indianen. Hij introdu ceerde een wet om een plek op het slagveld waar Custer vernietigend werd verslagen door de Sioux-indianen uit te roepen tot 'The Little Big Horn National Monument'. Hij verdedigde het recht van stammen op water dat hun in oude verdragen met de fe derale regering was toegezegd en steunde een wetsvoorstei om geld vrij te maken voor voorlichting in de reservaten over de geva ren van drankgebruik tijdens zwanger schap. De strijd om de rechten van Amerikaanse indianen is een zware opgave. „Soms denk ik wel eens dat er óf meer indianen zouden moeten zijn, óf helemaal geen indianen", verzuchtte Campbell ooit. „Want het is ver domd zwaar de enige indiaan te zijn." On der president Clinton zou zijn bestaan wel eens een stuk gemakkelijker kunnen zijn. VERTALING MARGREET HESLINGA SPD-leider Björn Engholm moet vandaag op het SPD-congres in Bonn zijn partij achter de door hem voorgestelde wijziging van het asielrecht zien te krijgen. Het portret aan de muur is van de voormalige SPD-frac- tielelder Herbert Wehner. foto rtr michael urban Duitse sociaal-democraten buigen zich over wijziging asielrecht Advertentiecampagnes in de kranten en meer dan 150.000 demonstranten die van de sociaaldemocratische SPD een 'nee' tegen de wijziging van het liberale grond wetsartikel over asiel verlangen. Maar ook CDU-plakka- ten waarop de SPD-leden worden aangemoedigd hun partij over te halen tot het tegenovergestelde. De oudste democratische partij van Duitsland heeft het niet gemak kelijk op het buitengewone congres, dat vandaag in Bonn begint. BONN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Voor het congresgebouw spre ken de spandoeken boekdelen: 'Willy Brandt was ook een asiel zoeker' en: 'Wie racisme zaait, zal fascisme oogsten'. De Jusos, de jongerenafdeling van de SPD, heeft een schip bij de hal voor anker laten gaan, waarop alternatieve bijeenkomsten worden gehouden. Binnen de partij rommelt het aan alle kan ten. Veel regionale afdelingen hebben hun gedelegeerden naar Bonn gestuurd met de op dracht elke verandering tegen te houden, maar partijvoorzitter Björn Engholm is vastbesloten te vechten voor een aanpassing van het liberale artikel in de grondwet om de ongecontro leerde stroom asielzoekers een halt te kunnen toeroepen. Als de meerderheid van de 438 afgevaardigden zich niet achter Engholm schaart (wat overigens niet wordt verwacht), dan kan de partij niet alleen op zoek naar een nieuwe voorzitter maar ook naar een lijsttrekker voor de algemene verkiezingen van 1994. Engholm zal dan niet beschikbaar zijn. Engholm heeft de problemen min of meer zelf veroorzaakt door zijn ommezwaai tijdens de zogenoemde Petersberger Con ferentie, eind augustus. Toen maakte hij bij een vergadering van de partijtop bekend dat ge zien de gigantische stroom vluchtelingen het 'heilige' arti kel 16 in de grondwet zou moe ten worden aangepast. Luisteren Minder dan vijf procent van de asielzoekers krijgt na een vaak jaren durende procedure de sta tus van politiek vervolgde. CDU, CSU en FDP pleiten al jaren voor verandering van de grond wet. Engholm, in wiens deel staat Sleeswijk-Holstein de spanningen tussen de bevolking en de asielzoekers ook steeds bedreigender worden, gaf als argument voor zijn omme zwaai: „Doen we niets, dan lo pen mijn kiezers massaal weg", en: „Het kan geen kwaad ook te luisteren naar wat onder de mensen leeft." Misschien had hij in herinne ring de waarschuwende woor den van de oud-SPD'er Herbert Wehner, die tien jaar geleden zei: „Indien wij blijven falen bij de sturing van het asielpro bleem, dan worden we op een dag door de kiezers wegge vaagd. Ik zeg jullie, aan het eind zijn wij dan medeschuldig als fascistische groepen actief wor den". Herbert Wehner zei dat in 1982 toen Duitsland ongeveer 49.000 vluchtelingen moest op vangen, evenveel als dit jaar al leen al in de maand oktober. Compromis Na Engholms rede op de Peters- berg barstte de strijd tussen pragmatische sociaal-democra ten en de idealistische vleugel in alle hevigheid los. Tot op het laatste moment werd achter de schermen hard gewerkt om een oplossing te vinden waarmee alle stromingen konden leven. Uiteindelijk Wam een compro mis uit de bus: de sociaal-de mocraten willen het individuele recht op asiel handhaven voor mensen die om religieuze, ra cistische of politieke redenen worden vervolgd. Maar vluchte lingen wier aanvraag gezien de politieke situatie in hun eigen land duidelijk niet gerechtvaar digd is, moeten kunnen worden afgewezen. Niet aan de grens, maar na een versnelde en ver korte procedure. Verder willen de sociaal-demo craten criminele asielzoekers en mensen die bewust hun papie ren zijn kwijtgeraakt, en dat komt steeds vaker voor, direct terugsturen. Het uiteindelijke compromis gaat minder ver dan het besluit van Petersberg, maar voor de regeringspartijen is het niet voldoende. Mochten de SPD-gedelegeerden er mee ak koord gaan, dan volgen nog kei harde onderhandelingen met CDU/CSU en FDP. Zonder steun van de SPD is een grond wetswijziging namelijk onmo- gelijk. Blauwhelmen Maar niet alleen het probleem van de vluchtelingen zal het tweedaagse congres beheersen. De SPD worstelt ook nog steeds met de eventuele inzet van de Duitse strijdkrachten in VN-ver band. Ook hier heeft Engholm water bij de wijn moeten doen. Was hij eerst nog voor gewa pende missies onder bepaalde voorwaarden in VN-verband, nu wil de partij niet verder gaan dan vreedzame acties van de blauwhelmen. Pas als de Vere nigde Naties drastisch zijn her vormd en strijdkrachten onder eigen commando kan vormen, wil de SPD op een volgend par tijcongres besluiten of en onder welke voorwaarden Duitsland daaraan kan meedoen. Ook hier is de angel er dus uitgehaald. Minder omstreden is de resolu tie waarin staat dat voor geweld in Duitsland geen enkele plaats is. Ten slotte wil de SPD nog een soort alternatief regerings programma aannemen om dui delijk te maken dat de sociaal democraten op elk moment be reid zijn kanselier Helmut Kohl af te lossen, maar daar zal Kohl niet wakker van liggen. TIBET Sikkim -1 Thimphu NEPAL KATMANDU —BHUTAN BANGLADESH Deze Britse VN-militair, nu nog in de haven van Split stuurt binnenkort zijn Wanior-pantservoertuig over de bergpassen van Bosnië. Zijn taak: het beschermen van een Nederlandse transporteenheid. foto rtr chris helgren het er voor de rest van de ope ratie weinig hoopvol uit. Hel Terwijl de Nederlanders in Split zaterdagmorgen van het Britse hoofdkwartier te horen hadden gekregen dat aan vertrek niet viel te denken, wist het Britse onderhoudsregiment in To- mislavgrad niet eens dat de 58 Nederlandse voertuigen, waar onder vier- en tientonners, op het punt hadden gestaan over de weg te komen die het regi ment juist met man en macht probeerde vrij te maken voor de komst van een deel van het Cheshire-regiment, dat met Warriors naar boven moest. Luitenant-kolonel John Field van het 35ste Engineering Regi ment vernam de voorgenomen komst van de Nederlandse ploeg van journalisten. „Neder landers, hoeveel? Ach ten vijftig voertuigen, ik weet nergens van, ik verwacht ze ook niet. Ik ga nu uitzoeken wiens fout het is. Ze kunnen hier vandaag ook niet komen. The Dutch will find hell out there", aldus de verbijsterde luitenant-kolonel. Zolang het sein 'militair veilig' niet wordt gegeven, gaat niet één Nederlandse vrachtwagen de weg op. En dan is het nog de vraag of de routes ook begaan baar zijn, zoals afgelopen week einde dus duidelijk bleek. „Van wege de militaire veiligheid moeten wij nu eenmaal met on ze tien tonners over modderwe gen die je, ook al zouden ze ge woon recht zijn, normaal ge sproken absoluut niet zou ge bruiken", aldus majoor Custers van het transportbataljon. „Hier heb je wegen met hellingen van 12 procent en je wordt ook nog tegengewerkt." Modderpoelen Sneeuw is geen probleem voor de voertuigen als die vastvriest. Wel als die smelt en de wegen in modderpoelen veranderen waarop de banden geen enkele grip hebben. Volgens kapitein Kolken van het bataljon zullen de problemen met de begaan baarheid van de wegen minder worden als de winter echt inzet. Intussen daalt echter de tempe ratuur in Centraal-Bosnië, waar de Nederlandse transporteen heid wordt ingezet, ook overdag al tot ver onder het nulpunt. Wat de behoefte van de bevol king aan warme kleding, voed sel en andere goederen alleen maar groter maakt. Het uitge stelde vertrek is voor de Neder landse militairen daarom extra frustrerend. Elke dag dat hun verblijf in hun 'biovakantieoord' (zoals een van hen het uitdruk te) langer duurt, loopt de hulp verlening vertraging op. „We zijn erg ongelukkig met het uitstel en we waren er ook erg ongelukkig mee dat we de man schappen deze boodschap moesten overbrengen", aldus majoor Custers zaterdagavond. „We moeten ook niet optimis tisch ziin. Ik denk niet dat we alle hulp kunnen geven die no- digis." Ook over het eerste konvooi dat het Belgische deel van de trans porteenheid vandaag in Oost- Bosnië rijdt, was hij zaterdag al leszins sceptisch. Een Deense eenheid ondernam eerder al een mislukte poging om het door moslims bewoonde en door Servische eenheden om singelde Frebrenica te bevoor raden. „Er bestaat een groot ge vaar dat ook onze missie niet slaagt." Gisteren bleek dit al thans voor het moment een vooruitziende inschatting. De Belgen zullen in plaats van in Frebrenica 150 ton hulpgoede ren afleveren in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Nog steeds geen kogelvrije vesten SPLIT SIMONE VAN PRIEL VERSLAGGEVER De Nederlandse militairen in Bosnië moeten het nog bijna twee weken zonder kogelvrije vesten stellen. Voor het hele transportbataljon waren voor het vertrek uit Nederland maar elf exemplaren te krijgen. De enkele duizenden in het buitenland bestelde vesten worden over elf dagen in Ne derland verwacht, waarna ze onmiddellijk per vliegtuig wor den doorgevlogen. 200 miles VERSLAGGEVER Van de hulpverlening voor de noodlijdende bevolking van Bosnië dreigt de eerste weken nog weinig terecht te komen. De Nederlandse transporteen heid die konvooien moet rijden in centraal Bosnië, is er het af gelopen weekeinde niet in ge slaagd zelfs maar een begin te maken met het opzetten van een toekomstige basis in Buso- vaca, van waar zij hulpgoederen moet distribueren. Het vertrek van ruim honderd man van de Alpha-compagnie in Split was zaterdagmorgen wegens eerste sneeuwval en de daarop volgen de verkeerschaos op de weg van Li pa naar Prozor afgeblazen. Af gelopen nacht is de groep als nog vertrokken. Hoewel de staf van de com pagnie zich tevreden toont over de samenwerking met de Brit ten, is duidelijk dat Unprofor 2 (de VN-macht voor Bosnië) nog lang niet klaar is om aan haar daadwerkelijke taak te begin nen. De gehele Alpha- en de stafcompagnie zijn op zijn vroegst morgenavond in Buso- vaca, overigens zonder dat nog duidelijk zal zijn of de Neder landers behalve de distributie ook de aanvoer van hulpgoede ren van Split naar Vites op zich moeten nemen. Onder vuur De Spaanse eenheden zijn er tot op heden niet in geslaagd een veilige route van Mostar naar Vites te creëren. Zij werden af gelopen vrijdag voor de tweede keer in drie dagen door Serviërs beschoten. De Britten, die za terdag eveneens opnieuw onder vuur werden genomen, hebben de grootst mogelijke moeite de route naar Vites open te hou den. Zij hebben nog niet al hun Warrior-pantserwagens en an der materiaal naar Vites kunnen overbrengen. Een aantal War riors kwam zaterdag, evenals tientallen personenauto's in de nacht ervoor, hopeloos vast te zitten op de door sneeuw in een grote modderpoel veranderde bergweg van Lipa naar Prozor. De Canadezen op hun beurt hebben zich nog steeds geen weg gebaand naar Banja Luka, hun beoogde basis, en die van de Nederlandse Bravo-com- pagnie. De Bravo-mannen zit ten al twee weken werkloos in Pleso bij Zagreb. Als de situatie van zaterdag tekenend is, ziet Zuinige vorst geeft het goede voorbeeld THIMPHU TIM MCGIRK THE INDEPENDENT Om de corruptie in zijn eigen land in de Himalaya te bestrij den, heeft de koning van Bhu tan maatregelen genomen die de meeste heersers te huive ringwekkend zouden vinden om te overwegen: hij heeft in zijn eigen uitgaven gesneden. In de eerste plaats is hij uit zijn voorname, ais een fort gebouw de paleis buiten Thimphu, de hoofdstad van Bhutan, getrok ken en woont hij nu in een blokhut van twee kamers. In plaats van een nieuwe limousi ne (Mercedes) te kopen, heeft hij zijn oude, een model uit 1981, ingeruild en een Toyota gekocht met vierwielaandrij- ving. De nummerplaat met het woord BHUTAN erop is het eni ge dat hem onderscheidt van de tientallen andere saaie, blauwe regeringswagens in het dorpse Thimphu. „U zou de blokhut moeten zien", zegt een vooraanstaand functionaris, „de verf bladdert van het hout. En het meubilair binnen is zo versleten dat een van de koninginnen het alle maal weg wilde gooien." De ko ning zette zijn gemakkelijke ou de meubels echter weer terug. De blokhut ligt boven Thimpnu, in een afgesloten bos van pijn bomen en cypressen. De ko ning, Jigme Singye Wangchuck (36), gaat daar 's avonds heen om de regeringsdossiers te be studeren. Hij is een soort uvrkaholic In de blokhut is al leen maar ruimte voor de ko ning. Hij heeft acht kinderen bij vier vrouwen en hoewel de vier koninginnen elkaar goed ken nen het zijn zusters zou het toch wat krap zijn geweest. Koning Jigmes gezin woont nog in het oude paleis. Yanki Wangchuck, de belang rijkste boekhoudkundige van Bhutan, zegt: „Meestal wanneer de mensen denken aan een mo narch. denken ze aan een dicta tor die alle rijkdom van zijn land bij elkaar graait. Onze ko ning niet. Mijn bureau is groter dan dat van hem." Vanwege de zuivere reputatie van het land kost het Bhutan geen moeite om buitenlandse steun te krijgen voor ontwikke lingsprojecten. Maar de afgelo pen tien jaar is Bhutans afhan kelijkheid van buitenlandse hulp gedaald van 50 naar 20 procent. Tot nu toe is de per soonlijke kruistocht van de ko ning tegen de corruptie een succes. De grootste verduiste ringszaak die tijdens het 19-jari- ge bewind van de koning is ont dekt, vond plaats in 1985 en be trof ruim 20.000 gulden. Ver scheidene hoge ambtenaren gingen de gevangenis in. Dege nen die geluk hadden, raakten alleen maar hun baan kwijt. „Wij zijn niet allemaal enge len", zegt Khandu Wangchuk, secretaris van de Koninklijke Commissie van Ambtenaren. „Maar het volk van Bhutan is van nature niet erg discreet. Als ik morgen 10.000 rupia (600 gulden) verdien en ik geef er 30.000 uit, dan weet iedereen dat." Bhutan is zo groot als Zwitser land en heeft 600.000 inwoners, die allemaal verwant lijken te zijn. Vriendjespolitiek, de plaag van veel ontwikkelingslanden, is in Bhutan rigoreus uitgeban nen. De minister van binnen landse zaken, Dago Tsjering, zegt: „Ik mag niet eens mijn ei gen chauffeur inhuren. Dat gaat allemaal via een centraal bu reau." Om te voorkomen dat Bhutan helemaal door het toerisme wordt bedorven, worden er per jaar maar 2.000 buitenlanders binnengelaten. Toen het toeris me onlangs werd geprivati seerd, verzekerde de koning dat de industrietak over alle agent schappen werd verdeeld, niet alleen over de reisbureaus van familieleden van de koninklijke familie of van kabinetsminis ters. Corruptie heeft in Bhutan niet op grote schaal wortelgescho- ten, omdat de ambtenaren, an ders dan in andere Zuidaziati- sche landen, goed worden be taald. Een kabinetminister ver dient ongeveer 1.200 gulden per maand, wat op het Indiase sub continent een aardige som is. Die extra uitgaven voor de staat hebben, aldus de autoriteiten, het aantal gevallen van smeer gelden en omkoping laag ge houden. Bhutan heeft onlangs een gea vanceerde uitrusting gekocht voor het vliegveld. „De Europe se fabrikanten boden onze on derhandelaars een commissie", aldus een functionaris. „Toen we dat afwezen, waren ze stom verbaasd." VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2