Sport Fris Rijnsburg pakt Katwijk een punt af Feyenoord staat weer stil Rob van Dijk: een ervaring èn een teleurstelling rijker MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 15 REDACTIE. HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER D Ernst Happel 1925-1992 De gedroomde dood, 'Umfal- len und Wegwezen' in zijn stamcafé, was Ernst Happel niet gegund. De succesvolste voetbaltrainer uit de geschie denis stierf zaterdag in Inns bruck, op 66-jarige leeftijd. Ge sloopt door ziekte. In de beenderen en gewrich ten knarsen de wielen van de lijkwagen, schreef Elsevier in september. Ernst Happel is ziek, doodziek. Maar zijn vechtlust is ongebroken. ,,Ich bin noch nicht kaputt mein Junge." Happel, de Meistermacher, bediende zich van een taaltje met Weense, Nederlandse, Duitse en Vlaamse invallen. „Kein geloei", was zijn gevleu gelde uitspraak. Happel dwong op natuurlijke wijze respect af. Hij was hard, maar menselijk. Een blik was vaak voldoende. „Respect ontstaat uit vakken nis", zei hij eens. „Daar zijn geen woorden voor nodig." En: „Een coach die een keer met zijn jongens gaat stappen, is verloren." En: „Vijftig pro cent van het voetbal is spreken in het veld." Happel was aanhanger van echte vleugelspelers, zoals Coen Moulijn, en opkomende vleugelverdedigers. Bij Feye- noord besprak hij de tactiek met middenveld-genie Van Hanegem. Het Oranje van 1974 was zijn favoriete team. Het elftal van Michels, zijn ge renommeerde vakbroeder en vriend, dat de Duitsers dacht te vernederen na de voor sprong van 1-0. In mei zag Nederland hoe ziek Happel was. Hij was uitge teerd, droeg een honkbal pet. Door de chemo-therapie was hij kaal, en een Wener is ijdel. Vandaar. Hij was met de Oos tenrijkse ploeg in Sittard, voor de interland tegen Oranje, en ontmoette Wim Jansen en Wim van Hanegem. De kranten schreven dat hij kanker had. Hijzelf hield het op een levervirus, opgelopen tijdens een trainingskamp met FC Tirol op de Bahamas. Een virus dat hevig opspeelde door de stress van het voetbalvak. Happel was voetbal. Hij zag vrienden wegvallen. Soms letterlijk. Eentje, ene Jo- hann Brunnbauer, viel in het Weense stamcafé Ritter van de barkruk. Hartinfarct. Umfallen und wegwezen. Zo zag hij de ideale dood. „Zonder gezond heid heeft het leven geen waarde", zei hij in Elsevier. „Als er geen einde komt aan de ziekte, hoeft het voor mij niet meer." Happels succes als trainer be gon in Nederland, bij ADO in Den Haag. Als voetballer was hij een grootheid geweest. Af gezien van een korte onder breking bij Racing Club de Pa ris, speelde hij zijn hele loop baan voor Rapid Wien. Hij kwam tot 51 interlands, werd met het Wunderteam derde op het WK van 1954 in Zwitser land. Soms schoot hij een strafschop met de hak in, als de stand het toeliet. Later, als trainer, maakte hij indruk op voetballers door de bal neer te leggen waar hij wilde. Als trainer was de bekerwinst met ADO in 1968 zijn eerste succes. Hij verhuisde naar Rot terdam. Hij won met Feye- noord het kampioenschap en, in 1970, de eerste Europa Cup voor landskampioenen voor een Nederlandse ploeg. Toen Ove Kindvall twee minuten voor het einde van de verlen ging in de finale in San Siro te gen Celtic 2-1 scoorde, was Happel de enige die onbewo gen bleef zitten op de bank. Die zege was het hoogtepunt. Happel herinnerde zich vaak de duizenden op de Coolsin- gel, het feest in stamcafé het Haantje. Van iedereen kreeg hij een rondje. Overal waar hij werkte, had hij een favoriet lo kaal waar hij kon kaarten. Ook het casino lonkte. De haltes na Feyenoord: FC Sevilla, Club Brugge, Neder lands elftal, Standard Luik, Hamburger SV, FC Tirol en de Oostenrijkse nationale ploeg. Met HSV won hij in 1983 de Europa Cup, met Oranje ver loor hij de WK-finale van 1978 tegen Argentinië. Rensenbrink schoot twee minuten voor tijd tegen de paal. Maar, was Hap pel overtuigd, als het slange mens had gescoord zou de scheidsrechter hebben laten doorspelen. Desnoods tien mi nuten. President Videla wilde de beker. Verzuim kost Jackson een record lonpen Een verzuim van de wedstrijdorganisatoren heeft Colin Jackson de erkenning van het Europese record op de 110 meter horden gekost. Op 10 juli liep de Engelsman in Londen een tijd van 13,06 seconden, waarmee hij zijn record met tweehonderd ste seconde scherper stelde. De organisatoren vergaten echter de atleet op te roepen voor de dopingcontrole die verplicht is voordat een Europees- of wereldrecord kan worden erkend. Schaakprofessor Elo overleden Washington De ontwerper van het klasseringssysteem in de schaaksport, de in Hongarije geboren fysicus en astronoom Ar- pad Emrick Elo, is op 89-jarige leeftijd overleden. Volgens de New York Times stierf Elo al op 5 november in zijn huis in Mil waukee aan de gevolgen van een hartaanval. In 1950 ontwierp Elo voor de Verenigde Staten een classificatie systeem, waarin de schakers in verhouding tot de sterkte van hun tegenstander werden ingedeeld. Het systeem werd later door de wereldschaakbond (FIDE) ingevoerd. Ook in andere tak ken van sport, ondermeer tafeltennis, werd het Elo-systeem Overgenomen. Tiener wint fortuin met perfect game scheveningen De 15-jarige bowler Michael Sassen heeft met zijn sport een klein fortuin verdiend. De jeugdige Hagenaar, zoon van de bekende profbowler Wim Sassen, gooide tijdens de huis competitie van Bowling Scheveningen een zogenaamde perfect game. Die topprestatie (300 punten) werd beloond met een be drag van 75.000 gulden. Het bowlingcentrum was tegen deze stunt verzekerd. Derby Lugdunum besliste I de stadsderby tegen UDWS ruim in zijn voor deel. De Kikkers wonnen, met 4-1 Dorpskraker q De dorpskraker tus- I O sen Meerburg en SJZ eindigde in een gelijk spel. Aan de Rijndijk in Zoeterwoude werd het 1 - 1 Krajicek A Richard Krajicek staat in de mondiale tennis top-tien. Hij treedt na zijn zege in Antwerpen in de voetsporen van Tom Okker Arie Kurver geeft toe dat hij eerder grote schoonmaak had moeten houden KATWIJK ROB ONDERWATER Voetbalminnend Rijnsburg durft weer te lachen. Een tijd lang onderscheidden de plaat selijke Boys zich louter in nega tief opzicht, maar die zwarte bladzijde is definitief omgesla gen. Wie in Rijnsburg tevreden is met een keihard werkend elf tal zonder opsmuk komt weer aan z'n trekken. Kampioen zal Rijnsburgse Boys niet worden, maar de ploeg heeft voldoende kwaliteiten om zoals zater dag een titelfavoriet als Kat wijk in eigen huis op 0-0 te hou den. Op basis van de voor rust ver kregen kansen verdiende de ploeg van Arie Lagendijk de winst, maar in de tweede helft vertoonde Rijnsburgse Boys een hartverwarmende inzet. De jon kies van Arie Kurver vochten voor elke meter grond en kre gen uiteindelijk wat ze verdien den: een punt bij de koploper. Wennen Nog niet eens zó lang geleden was een dergelijk resultaat geen enkele reden tot uitbundigheid, maar sinds kort koestert de ge plaagde en vooral afgekalfde formatie elk puntje. Voor de met successen verwende sup porter is het even a het niveau, maar dit er voor Rijnsburgse Boys geen weg terug. Daarvoor heeft de selectie te veel aan kwaliteit in geboet en lopen er nog te veel langdurig geblesseerden (Wendt, Hooymans en Carli) rond. Dat er niettemin nog genoeg valt te genieten, bewees Rijns burgse Boys zaterdagmiddag op De Krom. Onbedoeld toonde het drastisch verjongde elftal aan dat Arie Kurver feitelijk veel eerder aan de grote schoon maak had moeten beginnen. De trainer voelde zich zaterdag niet te groot om te bekennen dat hij de rotte appels (Koet, De Louw Marco de Ridder verzendt de bal naar het hoofd van Hans Zwaan. Menno Vaartjes komt namens Rijnsburg te laat. foto loek zuyderduin en Bodaan) eerder uit de mand had moeten halen. „Maar ach teraf praten is makkelijk. Ik ben er de man niet naar om iemand zo maar uit de selectie te gooi en, want voetballen doe je nog altijd voor je plezier. Maar eer lijk is eerlijk, ik had eerder moe ten ingrijpen." Waar hij in het begin van het seizoen Rijnsburgse Boys nog bij de kampioenskandidaten schaarde („ik wilde het in mijn laatste jaar nog een keer probe ren"), moet Kurver zijn ploeg nu van de rode streep weghou den. Hij heeft daar alle vertrou wen in. „Maar dan moet het ook wel een beetje meezitten. Tegen Serooskerke zat werkelijk alles tegen. Vorige week tegen Zwart Wit lieten ze de mooiste kansen liggen en vandaag had den we dan eindelijk de wind een beetje in de zeilen. Als we in de eerste 20 minuten op achter stand komen, wordt het hele verhaal tegen Katwijk natuurlijk anders." Waarschuwing De thuisploeg speelde na de de monstratie vorige week tegen Quick Boys een klasse minder. De ploeg sloeg de waarschu wing van Lagendijk om het duel tegen de rode-lantaarndrager niet te onderschatten in de wind en speelde ongeïspireerd. de tweede helft werd fiet zelfs ronduit slecht) verkreeg Katwijk in de eerste helft de mooiste kansen. Doelman Jan Blankespoor verkeerde evenwel in grootse vorm en ranselde de inzetten van Carlo van Zeist, Hans Zwaan en Kees Krayenoord (hij vooral) uit zijn doel. En zoals dat zo vaak gaat in de voetballerij viel het doelpunt bijna aan de andere kant van het veld. Doelman Teun van Duyvenbode reageerde echter adequaat op een keiharde pegel die door Ron de Jager van dertig meter plots werd afgevuurd. Het was de eerste keer dat RB zich ontworstelde aan de Kat- wijkse druk. Tot dat moment hanteerde de ploeg het motto 'vrouwen en kinderen eerst' en kogelde alle ballen in de rich ting van de geïsoleerde voor- waartsen Leon Vonk en Ron de Jager. Na de rust kwam dat tweetal veel vaker in beeld. Veel gevaar leverde dat overigens niet op (daarvoor was de bewaking van Henk Langemaat en Johan de Kroon te stringent), maar het duo zorgde met veelvuldig bal bezit voor 'lucht'. De Jager en Vonk haalden het tempo uit de wedstrijd en Katwijk raakte er door van de wijs. De vertrouw de aanvalspatronen werden steeds vaker door de ijverige te genstander verstoord. Daarom zocht Katwijk ten einde raad steeds vaker en di recter het hoofd van Hans Zwaan, maar de topscorer werd volledig lamgelegd door Dik Heemskerk. In een hectische slotfase, waar de geblesseerd af gehaakte leidsman Kemkers was vervangen door grensrech ter Pieterman, bezweek Rijns burg bijna onder de druk van de thuisploeg. Hijgend en steunend, maar zo trots als een pauw, haalde Rijnsburgse Boys ongeschon den het einde. Katwijk-Rijnsburgse Boys 0-0. Toe schouwers 2500. Scheidsrechter Kem kers (Pieterman) Geel Bader (Rijns burgse Boys) Zwaan, De Ridder Rijnsburgse Boys: Blankespoor; Van Delft (Vletter). Aandewiel. Heemskerk, Bader; Vaartjes. Van Duyn. Marcel de Jager, De Haan; Ron de Jager, Vonk I Van Hanegem: 'Ze zien het niet, ofte laat' Ajax-doelman Edwin van der Sar viert in zijn eentje de openingstreffer van ploeggenoot Davids. De Voorhouter keepte in De Kuip een uitste kende wedstrijd. foto kees van hoocdalem Wim van Hanegem laat tijdens de wedstrijd het praten J over aan zijn assistent Geert Meijer. De Feyenoord-coach JU vindt dat hij anders niet rustig naar de wedstrijd kan kij- ken. Hij moet immers kunnen zien wat er op het veld H fout gaat, en na afloop wil hij daar graag met een gede- gen analyse op terugkomen. Gisteren zag hij lijdzaam toe hoe Ajax gemakkelijk met de winst ging strijken (0-3). onstentenis van de geblesseerde Joszef Kiprich op een positie er gens tussen middenveld en aanval. Hij vertrok, was onder weg en kwam aan, maar steeds zonder het speeltuig. Dean Gor- ré, door Van Hanegem als een goudzoeker omschreven omdat hij met zijn hoofd naar beneden speelt, is een speler die Van Hanegems kritiek moet aan trekken. Gisteren was hij weinig aan de bal en nam geen enkel initiatief. „Gorré moet eens uit zijn schulp kruipen", zegt Van Hanegem. Omdat Fraser nauwelijks in het spel werd betrokken, en zo wel Regi Blinker als Gaston Tau-« ment niet loskwam van Sonny Silooy respectievelijk Frank de Boer stelde Feyenoord aanval lend weinig voor. Voor rust zo weinig dat Edwin van der Sar nauwelijks in actie hoefde te ko men. De keeper uit Voorhout zag schoten van Gorré en Fraser hoog over gaan. De op zondag ochtend genezen verklaarde Ed de Goey, die wegens een enkel- Van Hanegem is de laatste die zich ergens druk over zal ma ken. De oud-international weet dat Feyenoord kwalitatief min- dere voetballers in het veld heeft staan dan het sierlijke Ajax. Toch moet het hem lang zamerhand gaan irriteren dat zijn spelers tactisch nauwelijks vooruitgang boeken. Al maan den verkondigt Van Hanegem dat Henk Fraser de man is waar hij de speelwijze op wil afstem- Fraser, een geslepen voor stopper, schoof een linie op en moet door zijn medespelers in stelling gebracht worden. „Fra ser is voor het doel gevaarlijk, en als hij van het middenveld vertrekt is hij minder lang on- - derweg", aldus Van Hanegem. Het grote euvel bij de Rotte J lï dammers is dat het moment dat aanstalten maakt om het vijandelijke doel op te zoeken niet wordt opgemerkt. „Ze zien het niet, of te laat." Fraser speelde tegen Ajax bij blessure een week niet had ge traind, voorkwam dat de Rotter damse bekerwinnaar in de eer ste helft op achterstand kwam. Pettersson, Bergkamp en Over- mars bevestigden toen nog eens te over dat een kans bij Ajax niet altijd een doelpunt is. Kwalijk „Het enige wat ik mijn ploeg kwalijk kan nemen is dat wc voor rust geen afstand hebben genomen", keek een tevreden Louis van Gaal terug op de wed strijd. „Ik denk dat we een goe de wedstrijd hebben gespeeld. De hele week heb ik gehamerd op de speldiscipline." Blind en Jonk, met daarachter een zeer zelfverzekerde Van der Sar, kwamen in het hart van de ver dediging één keer voor proble men te staan. Dat was vlak na rust toen Ed gar Davids balverlies leed en Fraser Taument vrij voor Van der Sar zette. De rechtsbuiten, die toch kon meespelen omdat de beroepscommissie van de KNVB hem op zaterdagmorgen vrijspraak had verleend, pro beerde met een lob Van der Sar te verrassen. De vervanger van Menzo, ook niet op zijn achter hoofd gevallen, bleef staan en reageerde alert. Daarmee voor kwam hij dat de wedstrijd een verrassende wending kreeg. Blind: „Als Taument had ge scoord dan hadden we net als teeen Den Bosch en MW weer acnterde feiten aangelopen." Nadat Davids naast had ge kopt en Silooy De Goey op'zijn weg had gevonden brak Berg kamp de wedstrijd open. Op aangeven van Wim Jonk trof zijn schot via De Goey de paal, waarna Davids de bal voor het intikken had: 0-1. De achterstand bewoog het duo Van Hanegem/Meijer tot het nemen van een vreemde beslissing. Aanvoerder John Metgod, die Feyenoord orgnni satorisch staande hield, werd opgeofferd ten gunste van een aanvaller: Mike Obiku. Spoedig bleek dat de wissel een mis kleun van de eerste orde was. Via Pettersson, die slim weg draaide van zijn bewaker John de Wolf en fraai scoorde, en Overmars stelde Ajax prompt de zege veilig. Van Hanegem vond dat hij geen fout had gemaakt, maar de ploeg. „Voor de organisatie maakte het niets uit. We ston den op dat moment met 0-1 achter, we moesten iets crecren met een extra aanvaller. Wat fout ging was dat we niet op buitenspel speelden. Nu was el ke uittrap van Van der Sar ge vaarlijk." En speelde Ajax goed? „We hebben het zelf niet zo bij zonder gedaan." Van Hanegem zal het zijn spelers nog een keer uitleggen. Hij is er geduldig genoeg voor. ROTTERDAM GUS V Gisterochtend om elf uur kwam een eind aan de hectische week van Rob van Dijk. De reservekeeper van Feyenoord kreeg toen te horen dat Ed de Goey fit genoeg was om te spelen in de topper te gen Ajax. Tot op dat moment was de doelman uit Voorhout ervan uitgegaan dat hij die middag zijn debuut in de eredivisie zou ma ken. „Een beetje teleurgesteld was ik wel", zegt Van Dijk. „Maar je weet dat dit kan gebeuren. Ik ben reserve en in die rol moet ik mij schikken." Bijna alle kranten brachten afgelopen week het verhaal van de twee keepers uit Voorhout, die beiden dezelfde weg via Forehol- te en Noordwijk naar een topclub hadden bewandeld. Edwin van der Sar en Rob van Dijk zouden het doel van respectievelijk Ajax en Feyenoord verdedigen. Het voorspoedige herstel van Ed de Goey maakte een abrupt einde aan Van Dijks droom. Rob van Dijk is een ervaring, maar ook een teleurstelling rijker. Edwin van der Sar had te doen met zijn dorpsgenoot. „Ik had ei genlijk wel verwacht dat De Goey zou spelen. Voor de wedstrijd vertelde Rob het mij op het veld. Ik denk dat hij hiervan wel een be hoorlijke tik heeft gekregen. Hij stond op de drempel van zijn ere divisie-debuut. De hele week was hij er mee bezig. Persoonlijk vond ik het ook jammer, maar het is niet anders. Dat is het lot van een reservekeeper. Voor mij geldt ook dat als Menzo weer fit is, ik rekening moet houden met een plaats op de bank." Wim van Hanegem had het volste vertrouwen in Rob van Dijk. „Ik had er absoluut geen hard hoofd in. Maar De Goey is natuurlijk wel een van de beste keepers van Nederland. Zondagochtend ging het goed met hem, dus was het logisch De Goey op te stellen. Een teleurstelling voor Rob, ja. Maar ik denk dat hij oua en wijs genoeg is om zich bij deze beslissing neer te leggen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15