'Ik probeer mensen in hun waarde te laten' 'In Nederland moet ik terug naar af 'We spelen min of meer onszelf Rtv show MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 12 STARDOM Kees Schil- Kees Schilperoort, die deze maand 75 jaar peroort doet hoopt te worden, moet het van zijn arts voorlopig even rus- wat rustiger aandoen. De man, die onlangs met.zijn aan. arc- legendarische spelletje 'De Stemband' overstapte foto van Veronica naar Radio 538, moest binnen korte cpd tijd tweemaal in het ziekenhuis worden opgeno men. Eerst voor een maagbloeding, daarna voor twee lichte attaques en een ontsteking aan de voet. Inmiddels is Schilperoort aan de beterende hand. Op termijn hoopt hij zijn radio-activiteiten te her vatten. 'Gezelligheid kent geen tijd'. En: 'Hoe meer ziel, hoe meer vreugd'. Het zijn twee van die typisch Ne derlandse spreuken, die prijken op bordjes die vooral naar het buitenland uitgeweken landgenoten aan de muur ophangen. Er zijn mensen die er zelfs naar gaan leven. Robert Long bijvoorbeeld. Hij woont samen met twee vrienden en zegt zich daar uitermate wel bij te voelen.Waarom zou je niet van twee mensen kunnen houden?" Het gaat maar door, het zoeken naar een zinvol le bezigheid voor de gesjeesde Brandpunt-verslag gever Willibrord Frequin. Vorig seizoen mocht hij fröbelen in het programma 'Voor de leeuwen', waarin hij steeds een ander beroep probeerde te le ren. Nu wil de KRO Willibrord lanceren in een nieuw praatprogramma. De proefopnameszijn al gemaakt. Sinds Rosanne Arquette (zij van 'Desperately seeking Susanne') hem heeft verlaten, vond musi cus Peter Gabriël hun landhuis (waarde 6 miljoen gulden) wat te groot worden. Recentelijk is hij ver huisd naar een kleiner huis aan de rivier, op roeiaf- stand van zijn studio. Elton John eist 15 miljoen dollar van 'Para mount Pictures'. Deze maatschappij bracht het be richt dat de zanger besmet zou zijn met het aids-vi rus. De zanger voelt zich aangetast in zijn privacy. BOOS-presentator Bart de Graaf wacht al 5 jaar wanhopig op een donor die hem een nieuwe nier kan bezorgen. Probleem is dat de nier precies moet passen. Nu moet Bart dagelijks vier keer zijn li chaam 'spoelen'. Dat wordt hij soms flink zat. ,,Maar ik weet dat er geen ontkomen aan is." leke Al- Willeke Alberti is energieker dan ooit. 'Oud zeer' i zit dank maakte haar down en depressief. Dankzij therapie en gea- bij een homeopaat en een 'geavanceerde gezond- vanceerde heidspil' is Willeke er weer helemaal bovenop, gezondheids- ,,Nog nooit zat ik zo goed in mijn vel als nul", roept pil beter in de zangeres enthousiast, naar vel dan ooit. foto RTL-Plus, de commerciële Duitse zender, is archieffoto boos op Linda de Mol, die enkele programma's voor anp de zender presenteert. De Mol heeft het publiek in haar show 'Kol legen, Kol legen' voor de gek gehou den. Zij deed alsof ze zelf een dodensprong aan een elastiek maakte. In werkelijkheid sprong een stand-in. Producenten broer John de Mol heeft het bedrog inmiddels toegegeven. De RTL-Plus-bazen hebben hem duidelijk gemaakt dat iets dergelijks nooit meer mag gebeuren. Binnen de muren van Buckingham Palace wordt het verlangen naar rust met de dag groter. Maar he laas, het blijft maar stormen bij de Windsors. Eerst plaste Fergie naast de koninklijke pot, vervolgens moesten Di en Charles samen naar Zuid-Korea om daar het hopeloze van hun relatie in te zien en nu dreigt er weer een schandaal rond Andrew, ex-man van Fergie. Toen alles nog koek en ei scheen met Fergie, keek de prins ook wel eens over de schut ting van Buckingham Palace naar andere vrouwen. So far, so good, iedereen werpt op z'n tijd een steelse blik naar passanten, nietwaar?! Maar sinds kort verblijft Catherine Oxenburg, ooit actrice in de soap-serie Dynastie, met haar dochtertje in Lon den. En nq zijn er van die roddelaars, die op grond van hun status van royalty-expert menen een frap pante gelijkenis te bespeuren tussen meisje Oxen burg en Andrew's dochter. Niet dat ze er iets mee -willen zeggen, maar toch.. Het programma is getiteld 'Daniël en zijn moeder' en daarmee wordt de realiteit geen geweld aan gedaan. Da niël Leeuwenberg is de zoon van Dorine. Dorine van der Klei ging solo na een periode van bijna tien jaar artistieke arbeid met haar zuster Gerrie. Tussen 1970 en 1979 vormden ze het onweerstaanbare duo de Sis sies dat met smachtende tril lers en ijle heimweestem- metjes onvergankelijke suc cessen uit het wereldreper toire aanpakte en in geheel Europa terecht kon. Nadat Dorine van der Klei had besloten om alleen ver der te gaan, koos ze voor een totaal andere koers. Sinds 1981 heeft ze uitsluitend ca baretprogramma's gemaakt met een niet-commerciële, documentaire inslag. Geen lekker makkelijk amuserend showwerk, maar getuigend, motiverend muziektheater. Sloven In 1981 bracht ze 'Leven is sloven, liefde is lastig', een programma over relaties. In het programma 'Wein' ich, lach ich?' getuigde ze in 1982 van de jaren '20, de crisistijd met opkomend nazisme, na- tionaalsocialisme, antisemi tisme en haatgevoelens te genover minderheidsgroe pen. In woord en muziek maakte ze in 1984 misschien haar sterkste programma, 'Ga maar rustig slapen', met gedichten, songs, liedjes, leu zen, proza en poëzie uit de periode voor, tijdens, en vlak na de Tweede Wereldoorlog. Een groot publiek heeft Dorine van der Klei, oud- joumaliste, daarmee niet be reikt. Commercieel is wat ze deed en doet nooit een groot succes geweest, hoe goed de pers ook schreef. Daar heeft ze genoegen mee genomen. Is ze cynisch? „Ja... jawel. Cy nisch, dat is de andere kant van emotioneel. Ik ben niet heel hard. Sarcasme is een afweermechanisme. Ik ben geen vrolijk type. Door de oorlog ben ik getekend, maar daar wil ik niet meer over zeurep. Ik ga nog steeds te werk als journaliste, verza mel gegevens en maak een programma. Ik probeer me te onthouden van een mo raal. Mensen moeten zelf maar kijken wat ze er uit ha len. Ik heb ze ook laten la chen en altijd zit er een zon nige draai in. Zo van: en ze leefden nog lang en geluk- kig..." Toch verzuimde Dorine van der Klei niet wat lichtere accenten aan te brengen, toe ze in 1987 'Champagne, ro zen en rotte tomaten' maak te, waarin ze in zang en con férences materiaal bracht over de vedetten van de film, de revue en het theater, ver rijkt met grappige en gruwe lijke ervaringen die ze op deed in 'de wereld van artiest en publiek'. Waarna ze twee jaar gele den haar hang naar monter, doch kritisch pessimisme op nieuw waar maakte in 'Alle maal ellende'. Die voorstel ling speelt ze nog steeds. Dat levert geen bezwaar op, want er is geen overeenkomst met haar nieuwe programma 'Daniël en zijn moeder'. Ze zit nog in de try-outfase. Wat staat ons te wachten? Dorine van der Klei: „De nadruk ligt op liedjes en lie deren, nieuw geschreven of bestaande. Alles past op het thema moeder en zoon. De voorstelling begint met het beeld van een moeder die in een café op haar zoon zit te wachten. Natuurlijk komt hij te laat. Intussen speelt de pianist iets vreselijks, bij voorbeeld 'My Way.' Mijn zoon Daniël en ik spelen min of meer onszelf, zij het wat gestyleerd en soms in het ab surdegetrokken." Zingende zussen „Uit de dialogen blijkt ook dat we ons afvragen: wie voedt wie op? En ook: bestaat er eigenlijk nog zoiets als een generatieconflict? Daarnaast is het kritisch, serieus, poli tiek getint en parodistisch. Op een gegeven moment vraagt mijn zoon: 'Die Sissies van jou, hè, toen je met mijn tante Gerrie zo'n liedje zong als When I take my sugar to tea, hoe ging dat?' Je begrijpt dat we als moeder en zoon dan samen zingende zussen worden!" Het programma van Dori ne van der Klei en Daniël Leeuwenberg gaat in premiè re iri de Stadsschouwburg te Amsterdam waar ze van 17 tot en met 21 november spe len. Het is samengesteld uit bijdragen van Dick van der Stoep en Dorine en Daniël zelf. Verder is gekozen voor materiaal van Tucholsky, Brecht, Lehrer, Eisler, Johnny Cash, Dolly Parton, Koos Speenhoff en David Bowie zelfs. Er is geen reden tot alge mene somberheid. Dorine van der Klei, ten slotte: „Het grote succes bij de eerste in- speelvoorstellingen was de potpourri van moeder-en- zoonsmartlappen. Zangeres en presentatrice Margriet Hennans lanceert nieuwe plaat Moeder en zoon op de planken Vele jaren geleden maakte het programma Moeder en haar jongens een tournee langs de theaters. Het draaide om Marjan Berk als hoofdpersoon en Bill van Dijk (jawel, die van Cyrano) plus een zekere Bob van Leeuwen. Zij, Marjan Berk, speelde de moeder, maar was niet de echte moeder van die twee jongens. Gedrieën zongen ze veel, hard en onverstaanbaar en het showtje liep kort. Nu staat er weer een moeder met twee jongens in het theater, de cabaretière Dorine van der Klei. Zij heeft een jongen vlak haast zich, Daniël Leeuwenberg, en een binnen handbereik aan de vleugel, Wim Boor. Ik ben met z'n tweeën' noemde ze haar nieuwe cd. Twee zielen in één lijf. Twee persoonlijkheden, de tele visiester en zangeres, die allebei in het lichaam van Margriet Hermans huizen. Dat was het idee achter de titelkeuze. „Maar", zegt ze lachend, „ik wist toen ik de plaat maakte niet dat ik zwanger was." Anderhalf jaar geleden is Margriet Hermans serieus be gonnen zich op de zwanger schap voor te bereiden. „Ik heb een dieet gevolgd, want met mijn gewicht en dan nog een kind erbij: dat kon niet goed zijn, dacht ik. Maar daarna was het meteen raak. Ongelooflijk, ik ben achtendertig, mijn li chaam is niet gewend aan be vruchting. En zeg nou zelf: een koelkast die een paar jaar nutte loos in een kamertje heeft ge staan en waarin je opeens een stekker steekt: dat is ook eerst bibberen en kraken Iedereen in Vlaanderen kent Margriet. In Nederland ligt dat anders. Als ze hier al bekend is, komt dat voornamelijk door haar werk als televisiepresen tatrice. Als zangeres is ze min der populair. „Ik heb het idee dat ik, nu ik hier ben om be kendheid te geven aan mijn plaat, terug moet naar af. Dat ik moet knokken. Het is af en toe een beetje ontmoedigend, maar het is logisch en noodzakelijk. Je wilt toch dat mensen in Ne derland ook naar je liedjes luis- Buitenbeentje Op de cd zingt ze, op teksten van zichzelf, Roland Verlooven en Stef Bos, over onder meer vriendschap, over meisjes met Margriet Hermans: „Toen ik de plaat 'Twee zielen in een lijf' ;maakte, wist ik niet dat ik zwanger was." foto c pd poppen en jongens met gewe ren, over een meisje dat een plaatje heeft gemaakt. „Het zijn uiteenlopende onderwerpen en de muziek is ook afwisselend. Het is belangrijk dat op zo'n plaat je eigen persoonlijkheid tot uitdrukking komt. Boven dien kun je het volgens mij niet meer maken om aan één stuk door één en het zelfde genre te brengen. Mensen gaan na een half uur geeuwen. Ze zijn door de televisie, door de radio zo ge wend aan afwisseling." Margriet Hermans is altijd een buitenbeentje geweest. ,,lk heb altijd het idee gehad dat er iets met mij zou gebeuren, maar ik wist niet wat. Ik dacht dat ik het in vreemde landen moest zoeken. Ik heb eerst een half jaar in Madrid gewerkt. In 1981 ben ik naar Californië ge gaan. Ik had er een huis en ik had er een job: lerares Frans. Ik had me al zowat gesettled, maar ik kreeg onverwacht geen werk vergunning en moest spoorslags terug." „Toen ben ik in Turnhout bij een postorderbedrijf gaan wer ken. Ik wist iets van commercie. We hadden thuis een banket bakkerij. Mijn vader had een mooi bedrijf opgebouwd, met zes zaken. Later ben ik nog bij een textielbedrijf gaan werken. En in m'n vrije tijd zong ik af en toe. Tijdens een 'open podium' ben ik - heel ouderwets - ont dekt. En daarna is het hard ge gaan. In 1987 heb ik meegedaan aan de Belgische voorronde van het Eurovisie Songfestival. Vlak daarna vroeg Johan Verminnen me om mee te doen aan het fes tival in Middelkerke." De oogst tot nu toe: een paar hitsingles, zoals 'Een Vriend' en twee cd's, maar ook een eigen begeleidingsgroep, de XL-band, waarmee ze na de bevalling weer op toemee gaat. „Ja, hoe wel ik het wel een beetje wil be perken. Ik wil weer wat meer te levisie gaan doen. Het is voor een kind niet goed als moeder 's avonds vaak weg is. Ik woon nu samen, maar dan moet je het ook samen doen. We zijn bin nenkort opeens met z'n drie- Zo moeder zo zoon: Dorine van der Klei en Daniel Leeuwenberg maken binnenkort een rondje langs de Nederlandse theaters. De hond Marlow blijft gewoon in de mand. foto cpd Robert ten Brink, pre- j sentator van 'All you I need is love' snapt j niets van de opwinding rond zijn programma, waarin liefdes- I relaties centraal staan. Confron- terende televisie, in de Verenig de Staten sinds jaar en dag de gewoonste zaak van de wereld, lijkt nu ook in ons land steeds meer in zwang te raken. 'All you need' bijvoorbeeld wordt op de dinsdagavond door ruim drie miljoen mensen bekeken. hilversum jan van stipriaan „Uiteindelijk houd je altijd maar een paar geschikte kandidaten over. Ook tijdens de - enige dagen durende - selectie-periode moet je de adspirant-kandidaten bege leiden", zegt Ten Brink. „Je ziet vanzelf wie er stevig in z'n schoenen staat en abso luut weet wat hij of zij wil. Je ziet ook snel genoeg of je een twijfelaar voor je hebt of iemand die gewoon gek is. Je hebt veel Ten Brink: „Geen moment heb ben we gedacht: zo'n program ma wordt gevreten. Ik probeer mensen in hun waarde te laten. Deed ik dat niet, ik zou mezelf niet zijn. Dan zou ik me moeten forceren. Bovendien is volgens mij je programma zo afgelopen, als je op die manier werkt." Dat sommige kandidaten in de studio en op lokatie schrik ken van een confrontatie kan Ten Brink zich goed voorstellen, maar hij vindt het sterk over dreven om daar een zwaarwich tig probleem van te maken. „Wat zeuren sommige mensen toch", reageert hij, „het gaat toch alleen maar om leuke din gen. Ik vertel ze toch geen nare dingen? En als het wel naar is, dan betreft het een verbroken relatie, die we willen herstellen." Geïrriteerd weerspreekt Ten Brink de suggestie dat hij voortdurend op zoek gaat naar tranen ten behoeve van op sensatie beluste kijkers. „Op zoek naar de traan? Als je van tevoren bedenkt dat er gehuild moet worden, wordt het een verkrampte boel. Terwijl de charme van dit programma nou juist is dat alles écht is. En daarom kijken er ook zoveel mensen." „Je kunt ervan uit gaan, dat we heel inte ger omgaan met de mensen die in 'All you need' verschijnen. We zitten hier niet met: ha, ha, ha, die zullen we eens lekker pak ken. Zo werkt het niet en bovendien is tele visie veel te onverbiddelijk.." Voorbereiding Bij 'All you need' gaat het doorgaans om een kandidaat die een verbroken relatie met hulp van de tv-camera wil herstellen. Het is natuurlijk altijd onzeker, of de andere partij daar überhaupt wel oren naar heeft. „Dat proberen we van tevoren via-via na te gaan, want we willen er absoluut zeker van zijn, dat er geen ellende in het spel is. Men sen die elkaar najagen of hun kinderen slaan. De voorbereiding van zo'n program ma is enorm belangrijk. In veel gevallen blijkt natuurlijk, dat het met een verhou ding niet goed zit. Vaak wordt maar twintig Robert ten Brink: „We gaan heel integer i love' verschijnen." you need Robert ten Brink lacht om de kritiek op 'All you need is love procent van de waarheid verteld. Ze probe ren de kluit te beduvelen. Bij onze research komen we daar achter. Op het moment dat inderdaad de wederhelft door de camera wordt overvallen en er zou dan, zonder dat wij er op zijn voorbereid, een partij ellende boven tafel komen door leugens, zenden we zo'n scène niet uit." Gedurende de uitzending en de uren en dagen daarna wordt door ongeveer 35.000 mensen gebeld, die reageren op een 'con tactvideo' of die ook in de uitzending willen komen om een verbroken relatie te herstel len. Op dat moment begint het werk voor de redactie. Selecteren, screenen, weer se lecteren, wéér screenen. Net zo lang tot de redactie er behoorlijk zeker van is, dat alle bedoelingen van de kandidaten zuiver zijn. - Geruchten gaan dat de 'slachtoffers' die worden over vallen het spelletje meespelen. 'Fake', dus. Robert ten Brink: „Ik weet ab soluut niet van tevoren hoe ie mand eruit ziet. Niets is in scè ne gezet. We zetten de aan en wachten af wat beurt." - Geven de mensen zich niet een beetje te veel bloot ten be hoeve van een televisieprogram ma? „Het is weer zo typisch Hol lands om dat te zeggen. Je mag toch wel zeggen, dat je verliefd Jie in 'All bent op iemand? Ik vind het in o» dijkstra elk geval waanzinnig interes sant. En neem nogmaals van mij aan: we zijn niet uit op goedkoop senti ment. De kandidaten zouden dat ook niet pikken. Daar ben ik van overtuigd." - Over sentiment gesproken: is het niet moeilijk om geconfronteerd te worden met geëmotioneerde, soms snikkende mensen „Voor hetzelfde geld krijg ik een klap voor m'n bek. Als mensen gaan huilen, dan moet je dat natuurlijk wel even op een nette ma nier oplossen. Je kunt dan niet zeggen: dankjewel, over naar het volgende onder werp. Verder is het zo, dat er na de uitzen ding nog uren met de kandidaten wordt doorgepraat. Ook dagen na de uitzending wordt nog contact gezocht." Er was kritiek op de uitzending van enke le weken geleden, waarin een (amateur- )zanger moest kiezen uit twee meisjes. Tij dens de opnamen ging het damestweetal bijna met elkaar op de vuist. Je kunt je af vragen, of dergelijke confronterende televi sie wel moet worden uitgezonden. „We hebben vanaf het begin open kaart ge speeld met beide meisjes. Ze wisten precies wat er ging gebeuren. En waar maken de mensen zich druk om: het ging om een zanger, die kiest met wie hij uitgaat. Er ge beuren wel heftiger dingen op de televisie." (Nederland 2, morgenavond om 20.20 uur)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12