Warmond heft toeristenbelasting Steunpunt in een 'anonieme' gemeente Bouw villa in duinen roept protesten op Regio Leiden MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 miep de graaff uesbeth 8uit1nk astrid van def* WILFRED SIMONS CAROLINE VAN OVERBEEKE *071-1 Exploitanten campings fel tegen Alle sta-caravanhouders en campingbezoekers in War mond moeten volgend toeristenbelasting gaan betalen. De 15 campinghouders in Warmond zijn fel tegen de in voering van toeristenbelasting. Zij vrezen dat toeristen door de nieuwe heffing van hun campings zullen weg blijven. boot of caravan in het dorp. Mensen die een paar dagen of weken met hun tent of caravan op een camping in het dorp verblijven, blijven hierbij buiten schot. caroline van overbeeke Toeristen die geen vaste stand plaats op de camping hebben, moeten volgens het gemeente- voorstel volgend jaar 2,90 gul den per persoon per nacht gaan betalen. Eigenaren van sla-cara vans betalen in 326 gulden per jaar voor een caravan met vier slaapplaatsen of minder en 392 gulden voor een caravan met meer dan vier slaapplaatsen. De campinghouders vinden de nieuwe tarieven te hoog, vre zen administratieve rompslomp en verwachten dat toeristen de Warmondse campings volgend jaar zullen mijden. Donderdag avond bespreekt de raadscom missie financiën het voorstel. Het Warmondse gemeente bestuur wil de toeristenbelasing invoeren omdat de inkomsten uit de zogeheten 'woonforen- senbelasting' afnemen. Deze belasting geldt voor eigenaren van een tweede woning, woon- Wassenaarder kapt illegaal bomen wassenaar Enkele tientallen berken en welgeteld 13 eiken zijn zomaar verdwenen uit een bos aan de Buurtweg in Wassenaar. De eigenaar van het bos, een campinghouder, vond het te lang duren voordat hij een kapvergunning Kreeg en ging alvast kap pen. Die handeling kwam hem op een proces-verbaal te staan. Hond bijt schapen dood wassenaar Twee keer heeft een schapendoder afgelopen dagen toegeslagen in Wassenaar. Vrijdag vond de politie twee dode schapen in een weiland tussen Wassenaar en Voorschoten. Drie schapen waren de sloot in gejaagd. Gisteren trof men langs de Nieuweweg een dood schaap aan. Ook dit dier vertoonde bijt- wonden, waarschijnlijk afkomstig van een hond. Hotelgasten geslagen en beroofd wassenaar Twee gasten van een hotel aan de Wassenaarse Rijksstraatweg zijn zaterdagnacht beroofd van portemonee, sie raden en papieren. Nietsvermoedend lagen de slachtoffers, af komstig uit Parijs, te slapen tpen twee mannen hun kamer inslo pen. Eenmaal wakker kreeg de mannelijke hotelgast trappen en stompen in het gezicht. Hij hield er diverse verwondingen aan over. De insluipers verdwenen langs dezelfde weg als ze geko men waren: via het raam. Leidenaar collecteert voor zichzelf wassenaar Een 14-jarige Leidse jongen is gisteren in Wasse naar betrapt bij het collecteren voor zichzelf. Hij was al langs zo'n 30 woningen geweest met een bus van jantje Beton, voor dat één van de bewoners onraad rook en de politie belde. De bus bleek gestolen. Er zat inmiddels 45 gulden in. Truiendieven aangehouden voorschoten Twee jongemannen die zaterdag rond drie uur voor 500 gulden aan truien hadden gestolen uit een herenmode zaak aan de Voorschotense Schoolstraat, zijn dezelfde dag nog aangehouden. De twee hadden van een kledingrek dat buiten stond, vijf truien gepakt. Een werkneemster van een naburige dameskledingzaak merkte dat op en noteerde het kenteken van de auto waarmee de jongemannen wegreden. Het tweetal, een 27-jarige Leidschendammer en een 30-jarige Hagenaar, kon la ter op de dag worden aangehouden in Voorburg. Doorrijden na aanrijding voorschoten Een 41 - jarige Voorschotenaar is zaterdag na een achtervolging aangehouden. De man had op de Mulderlaan in Voorschoten bij het in- of uitparkeren met zijn trekhaak aan zienlijke schade aangbracht aan een auto die naast hem gepar keerd stond. De eigenaar van de auto waarschuwde de politie. Toen de agenten ter plaatse de schade opnamen, kwam de Voorschotenaar voorbij rijden. De politie achtervolgde de man en kon hem even later aanhouden. Na een test bleek de man bij na één promille alcohol in zijn bloed te hebben. Echtpaar op straat mishandeld voorschoten Op de Treubstraat in Voorschoten is zaterdag middag een Voorschotens echtpaar mishandeld door een 40-ja- rige inwoner van het dorp. Reden was een schuld van 1500 gul den die het echtpaar bij de man zou hebben, een 'oprotpremie' voor het verlaten van een woonboot. De man sprak het echtpaar op straat aan maar dat weigerde met hem in discussie te gaan. Daarop schopte de schuldeiser de vrouw tegen haar knie. Haar man en de scnuldeiser gingen op de vuist. De vechtlustige is la ter door de politie aangehouden. Niet eerlijk Gemeente-ambtenaar C. Neef jes licht de motieven voor de nieuwe belasting toe: „Onze uitgaven voor de recreatievoor zieningen in het dorp blijven onverminderd hoog. Bovendien is het niet eerlijk dat er bij woonforensenbelasting voor de ene caravan wel wordt betaald en voor de andere niet." Volgens de ambtenaar zijn de nieuwe tarieven voor stand plaats-houders in elk geval lager dan de huidige woonforensen belasting. „De nieuwe toeris tenbelasting is toch een paar tientjes goedkoper voor de cara- vanbezitters. Zij gaan er dus fi nancieel niet op achteruit." De 'tijdelijke toeristen' worden wel geconfronteerd met een flinke kostenstijging. De gemeente wil volgend jaar tijdens het toeristenseizoen van 1 maart tot 31 oktober vier maal steeksproefsgewijs bij de campings gaan controleren. „We moeten natuurlijk onge veer weten hoeveel toeristen er op de campings zijn om de be lasting te kunnen heffen. Maar dat aantal kunnen we nooit he lemaal nauwkeurig berekenen want dan zouden we elke dag moeten langsgaan. De cam pinghouders krijgen aan het eind van het seizoen van ons een belastingaanslag. De cam pings moeten de belasting dus zelf aan de toeristen doorbere kenen." Volgens berekeningen zijn er in totaal 717 standplaatshou ders in Warmond. Zij krijgen twee keer in het seizoen een aanslag. Het aantal tijdelijke toeristenplaatsen wordt geschat op veertig. Als volgend jaar blijkt dat er méér toeristen op de campings overnachten dan de gemeente nu heeft berekend, kan de toeristenbelasting om laag. De gemeente schat de op brengst van de nieuwe belasting volgend jaar op ruim 263.000 gulden, dat is iets meer dan de huidige opbrengst van de woonforensenbelasting: 262.000 gulden. zoeterwoude Vrouwen in petticoats, witte sokjes en zwarte schoenen, het haar getoupeerd. De heren in zwarte colberts met glimmende re- rs, daaronder witte overhemden met rode bretels, puntschoenen en sommigen met spuuglok. Dat was afgelopen zaterdag het beeld van de rock roll-marathon in de Zoeterwoudse Eendenkooi, georganiseerd door de vereniging Rockin'Syndicate. Bij het evenement moesten de beentjes van 's middags half drie tot 's nachts half drie van de vloer. De deelnemers gingen tien minuten 'op' en twintig minuten 'af'. Helaas voor de organisatie: bijzonder groot was de belangstelling voor de marathon niet. In totaal deden er 15 paren aan mee. Het was in de Eendenkooi lang niet ongezellig: de band was enthousiast en sfeervolle jaren 50-attributen ontbraken niet maar woordvoerdster Leny de Boer was desondanks niet helemaal tevreden. „Het valt nu wat tegen. Maar reken er op dat we volgend jaar weer een groot evenement organiseren." foto henk bouwman Omwonenden zoeken gelijk bij Gedeputeerde Staten wassenaar wilfred simons De omwonenden van de Was senaarse Van Bergenlaan, Stich ting Duinbehoud en de Vereni ging voor Vogelbescherming gaan niet akkoord met de voor genomen bouw van een villa in de duinen bij Rijksdorp. Zij vre zen dat door de bouw de natuur in de duinen wordt aangetast. De Wassenaarse politici staan de bouw van de villa toe, maar zeer tegen hun zin. De commis sieleden vinden in hun hart dat het natuurgebied intact moet blijven en hebben gesteld dat dit écht de laatste keer is dat er in de duinen wordt gebouwd. De meningsverschillen rond de bouw van de villa bestaan al sinds 1975, toen de gemeente toestemming verleende voor de bouw van twee huizen. Eén daarvan is daadwerkelijk ge bouwd. Volgens Mare Janssen van Stichting Duinbehoud dacht men omstreeks 1975 nog heel anders over bouwen in de duinen. Nu het milieubewust zijn zo is toegenomen, kan be bouwing niet meer, zegt Jans sen: „Als de eigenaar van de grond dat huis mag bouwen, betekent dit dat er alwéér een stukje van het duingebied wordt afgeknabbeld. De duinen wor den al zo bedreigd. Bovendien ligt het perceel midden in het beschermde natuurgebied Berkheide. Als de politici zeggen dat dit is de laatste keer is, gelo ven we ze onvoorwaardelijk. Maar de ervaring leert dat ge meenten als Katwijk, Den Haag en Wassenaar om de zoveel jaar nen. Als de gemeenteraad de bouw goedkeurt, moet zij bij het pro vinciebestuur een 'verklaring van geen bezwaar' aanvragen. Janssen rekent er op dat de pro vincie die verklaring niet zal ge ven: „De bouw is strijdig met het Beleidsplan Natuur- en Landschap van de provincie. Hoe dan ook staat vast dat wij ons tot en met de Raad van Sta te tegen de bouw zullen verzet ten." Afschuwelijk Duinbehoud is niet de enige or ganisatie die er zo over denkt. De Vereniging voor Vogelbe scherming 's-Gravenbage e.o. en de Algemene Vereniging voor Natuurbescherming 's- Gravenhage tonen dezelfde on verzoenlijke houding. J. Huib- regtse, die beide organisaties vertegenwoordigt, laakt vooral de omvang van de vila: „Die komt bovenop een duintop en domineert de omgeving tot ver in de omtrek. Dat wordt een af schuwelijk gezicht." Ook de omwonenden aan de Van Bergenlaan hebben beslo ten een beroep in te stellen als de gemeenteraad akkoord gaat met de bouw. De omwonenden vrezen vooral overlast van een aan te leggen openbare weg naar het huis. Bewoner B. Fa- ber: „Toeristen denken dat je via zo'n weg naar de duinen kunt komen. Iedere zomer staat het hier nu al vól met auto's en zwerven de mensen hier door de buurt, op weg naar de dui nen." De weg is gepland over het terrein van één van de buurtbewoners. Faber heeft van hem de verzekering gekregen dat hij die grond nooit zal ver kopen. Gemeentewoordvoerder W. Issendonck bevestigt dat de ge meentebestuurders de goed keuring node verlenen: „Als de ze kwestie nu voor het eerst speelde, gingen wij nooit met de bouw akkoord." Hij sluit niet uit dat als de provincie de 'ver klaring van geen bezwaar' niet afgeeft, de gemeente het er ver der bij zal laten zitten: „Dan is het een zaak tussen de eigenaar en de provincie." De eigenaar van de grond was niet voor commentaar bereik baar. Zoeterwoudse bazaar levert 14.000 gulden op zoeterwoude De bazaar van de Zoeter woudse Jeugdraad, afgelopen zaterdag in 'Ons Huisheeft netto 14.000 gulden opgebracht. Dat is evenveel als vorig jaar. De helft van dat bedrag is bestemd voor de instandhouding van 'Ons Huis'. De andere 7000 gul den gaat naar de restauratie- commissie van de Dorpskerk. De bazaar werd voorafgegaan door de huisvlijttentoonstelling, waaraan dit jaar 33 Zoeterwou- denaren meededen. Dat waren er 16 minder dan in 1991. Vol gens kerkvoogd mevrouw Huls bos is de belangstelling wat minder omdat veel mensen in tensief bezig zijn geweest met de restauratiewerkzaamheden voor de Dorpskerk. Meob-terrein in Wassenaar blijft groen Het voormalige Meob-terrein tussen de Ommedijkse polder en de Rijksstraatweg in Wasse naar blijft grotendeels groen als het in Wassenaarse handen komt. Het gemeentebestuur wil slechts een klein stukje van het militaire terrein gebruiken voor de uitbreiding van bedrijfster rein Maaldrift. Maar het over grote deel van de grond moet een 'groene buffer' blijven tus sen de gemeenten Leiden en Wassenaar. Wassenaar is nog met het mi nisterie van defensie in onder handeling over de aankoop van het terrein waar vroeger het Marine Electronisch- en Op tisch Bedrijf (Meob) was geves tigd. Het ministerie wil het mili taire terrein nog dit jaar van de hand doen. „Een paar hectare van de Meob-grond willen we straks bestemmen voor Wassenaarse bedrijven die zich in Maaldrift willen vestigen. Dat bedrijfster rein is nu al te klein gezien de grote vraag van bedrijven. Maar de rest van het Meob-terrein blijft een 'groene long' tussen Leiden en Wassenaar in", aldus een gemeentewoordvoerder. „Er moeten overigens nog wat hobbels worden genomen voordat we voor die bebouwing toestemming krijgen van de provincie Zuid-Holland. Het terrein heeft immers nu nog een militaire bestemming, dat staat geen vestiging van bedrij ven toe. Er zal dan ook nog wel een jaartje overheen gadn voor dat bedrijven zich er daadwer kelijk kunnen vestigen." Ontmoetingscentrum in Leiderdorp bestaat tien jaar Haringhandel weg uit Katwijk Haringhandel en rederij Parlevliet Van der Plas trekt zich groten deels terug uit Katwijk. Het bedrijf verhuist in mei volgend jaar als het maatjes-seizoen begint zijn visverwerkende tak naar de vestiging in Harderwijk. In september moet deze verhuizing zijn af gerond. Alleen het hoofdkantoor blijft in het zeedorp gevestigd. De directie van P&P ziet zich tot de verhuizing gedwongen om dat pogingen om vervangende huisvesting in Katwijk te vinden op niets uitliepen, nadat de bedrijfspanden aan de Prins Hendrikkade in april vorig jaar tijdens een brand grotendeels waren verwoest Momentopname bij het ontmoetingscentrum 'De Kringloop'. 'Leiderdorp is echt een anonieme gemeente. Je kunt er flink met je ziel onder je arm rondlopen'. foto jan holvast leiden miep de graaff Officieel heet het 'stichting spel en opvoedhuis De Kringjoop', officieus noemt men het 'ont moetingscentrum voor Leider dorp'. Hoe dan ook: De Kring loop, gevestigd in sociaal-cultu reel centrum De Sjelter, maakt zich op voor het tienjarig be staan en acht zichzelf bepaald nog geen overleefd instituut. „Nee, juist voor mensen die hier nieuw komen wonen, vult De Kringloop een gat in de markt. Je kunt in een nieuw- bouwgemeente als Leiderdorp flink met je ziel onder je arm rondlopen. Vooral buitenlandse vrouwen kennen hier vaak geen mens. Het is ook zo'n anonieme gemeente", melden Edith For tuin en Elly Mous, twee van de 18 vrijwilligers die 'De Kring loop' al een decennium draai end houden. Zelf zijn ze ooit ook bij het ontmoetingscen trum terechtgekomen omdat de muren op hen afkwamen. „Ik kreeg nergens aansluiling, ik heb pas echt mensen ontmoet toen ik hier kwam", zegt één van hen. Grootste probleem van de vrijwilligers is hoe nieuwe inwo ners, de potentiële doelgroep, van het bestaan van het cen trum op de hoogte moeten wor den gebracht. Onlangs dachten ze het gouden idee te hebben. Deponeer de Kringloop-folders in het felicitatiepakket dat elke nieuwe inwoner krijgt over- hangigd. Maar dat feest ging niet door. Een plekje in het pak ket is alleen bestemd voor com merciële (lees: betalende) in stellingen en dat predikaat ver dient de Kringloop bepaald niet. Bescheiden Het ontmoetingscentrum wordt al tien jaar draaiende gehouden met een bescheiden subsidie. Al jarenlang zit men op de 'nul lijn', hetgeen inhoudt dat de ge meentelijke bijdrage wordt niet verhoogd. „Gelukkig redden we het nog steeds met vrijwilli gers." Belangrijke financiële pijler is de verkoop van tweedehands speelgoed. Twintig procent van de opbrengst van dit florerende winkeltje is voor de Kringloop. „Voor ons een belangrijke in komstenbron. Maar wat ook be langrijk is: speelgoed dat voor de één waardeloos is geworden, krijgt nu weer een tweede leven. Tegenwoordig is praktisch ie dereen van het nut van herge bruik overtuigd." De Kringloop is elke dinsdag en donderdagochtend geopend, behalve in schoolvakanties. Er worden ook thema-bijeenkom sten georganiseerd over onder werpen als kind televisie en zakgeld. Het ontmoetingscen trum pretendeert zelf niets meer te zijn dan een Inloop mogelijkheid. „Wij zijn natuur lijk niet professioneel we zijn alleen zelf ouders maar we vormen wel een eerste aan spreekpunt. Mensen kunnen hier hun verhaal kwijt. Je kunt hier rustig koffiedrinken, andere ouders ontmoeten, je kind met andere leeftijdsgenootjes laten spelen. Dit is eigenlijk de enige mogelijkheid om je kind met anderen bezig te zien terwijl je er zelf bij bent. In een speelzaal kan dat natuurlijk niet."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11