Omzet vuurwerk wordt een topper „TR1KXY" 'Een systeem hoeft niet altijd te falen' Binnenland Surinaamse vrouwen overbelast door taken RUST. ZACHT LIEVE KLEINE ■:m3 Hond en kat ook verzekerd 'Geef land- en tuinbouw tijd' Veel promoties dit jaar dankzij het AIO-stelsel Jaar geëist voor 'diefstal in aardige verpakking' ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 Algemeen Nederfands Persbureau GPD GemeemchappHnke Persdienst 'Schade opgevoerde brommer betalen' enschede» Berijders van opgevoerde bromfietsen hoeven niet bang te zijn dat ze zelf voor de schade moeten opdraaien als ze een ongeluk veroorzaken. Dat blijkt uit een uitspraak van de Ho ge Raad. Het rechtscollege heeft twee vonnissen van de Almelo se rechtbank vernietigd. Die had ten onrechte beslist dat de ver zekering de schade niet hoefde te betalen die een inwoner van Goor had veroorzaakt. De rechtbank vond dat het rijwiel van de man geen bromfiets meer was omdat hij harder dan de toege stane veertig kilometer per uur reed. De Hoge Raad vindt dat een bromfiets een bromfiets is als er een gele plaat op zit, onge acht de vraag of hij opgevoerd is of niet. Ter Beek op bezoek in Griekenland den haag Minister Ter Beek van defensie brengt van dinsdag tot en met donderdag een bezoek aan Griekenland op uitnodiging van zijn Griekse collega Ioannis Varvitsiotis. Ter Beek zal met hem onder meer praten over het voormalige Joegoslavië en over oefenmogelijkheden voor de Nederlandse luchtmobiele brigade. Aan de orde komt ook de toetreding van Griekenland vrijdag tot de Westeuropese Unie (WEU), waarin negen van de twaalf EG-landen op defensiegebied samenwerken. Onderzoek gezondheid ouderen nuttig utrecht Preventief gezondheidsonderzoek bij ouderen in ver zorgingstehuizen is nuttig. De bewoners waarderen zo'n onder zoek bovendien. Dat blijkt uit een onderzoek van verpleeghuis arts H. de Burlet, die hierop eind deze maand promoveert aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Van de Nederlandse be volking is dertien procent ouder dan 65 jaar. Van hen wonen er ongeveer 150.000 in een verzorgingstehuis. Het preventieve on derzoek, naar verborgen klachten van ouderen, is gedaan in drie tehuizen in Haarlem en Heemstede. Van alle klachten die naar voren kwamen, beoordeelde de huisarts er meer dan de helft als 'nuttig'. In een derde van de gevallen werden concrete stappen genomen om de klachten te lijf te gaan. Order Nederlandse bedrijven in VAE Rotterdam Vijf Nederlandse bedrijven gaan onder de r Dutch Finishing Buildingmaterials aan de slag in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). Daarvoor hebben zij een overeen komst gesloten met de Khalifa Juma Al Nabooda-groep in Du- bay. Het gaat om de totale inrichting en afwerking van bouw projecten, waarbij de vijf bedrijven elkaar aanvullen. In de be drijvengroep zitten onder andere scheepsbetimmeraar en interi eurbouwer Struijk en Hamerslag in Strijen, Dewi in Zwijndrecht en Van Noordenne in Hardinxveld-Giessendam. Een groot deel van de fabricage zal in Nederland plaatsvinden. Uit onderzoek blijkt: DEC-78 Vuurwerkfederatie voorspelt op grond van bestellingen: De omzet van legaal vuurwerk wordt dit jaar een topper. Op basis van bestellingen van de winkeliers zal rond de jaarwisseling voor een hoger bedrag worden afgestoken dan het record van 40 miljoen gulden vorig jaar. Dat heeft voorzitter W. Broekhoff van de Vuurwerkfederatie gisteren meegedeeld. In de federatie zijn de vuurwerkim porteurs en -groothandels verenigd. Volgens Broekhoff is vooral de interesse in siervuurwerk bij- L' zonder groot. Dit vuurwerk maakt een steeds groter deel uit van de verkooppakketten en verdringt de 'knallers' steeds meer. Hoe hoog de omzet uit eindelijk zal uitpakken is pas medio december duidelijk. Volgens schattingen van on der meer de stichting Consu ment en Veiligheid is ongeveer dertig procent van het vuurwerk dat in Nederland wordt ver kocht illegaal. Al in oktober nam de politie in Hoorn een grote partij nieuw vuurwerk in beslag. Het ging om 350 kilo die door een man werd verkocht aan scholieren. De vangst van het vuurwerk was volgens de politie „absurd vroeg in het jaar". Dinsdag wist de politie in Den Haag de hand te leggen op vier duizend kilo vuurwerk. Het is nog niet toegestaan vuurwerk te bezitten. Twee da gen voor Oudjaar start de ver koop officieel. De keurings dienst van waren in Rotterdam, die de controle in Nederland op kwaliteit en verkoop van vuur werk coördineert, gestart met steekproeven bij verscheidene importeurs en groothandels. Resultaten daar van zijn niet bekend. Volgens cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek werd in 1991 in totaal 3.9 mil joen kilo legaal vuurwerk in Ne derland ingevoerd voor een be drag van 17,4 miljoen gulden. In 1990 was dat 3,8 miljoen kilo voor totaal bijna 18 miljoen gul den en in 1988 slechts' 2,4 mil joen kilo voor 11,5 miljoen gul den. Voor dit jaar zijn alleen de cijfers tot en met augustus be schikbaar. In die periode werd 1.4 miljoen kilo geïmporteerd voor een bedrag van 6.2 miljoen gulden. Vorig jaar deden zich als ge volg van het afsteken van vuur werk rond de jaarwisseling on geveer duizend ongevallen voor. Dat waren er toen tweehonderd minder dan een jaar eerder. utrecht anp Surinaamse vrouwen die in Ne derland buitenshuis werken, zijn met een betaalde baan en een huishouden dubbel belast. Soms zelfs driedubbel als ze ook nog vrijwilligerswerk doen en dat is in Suriname heel gebrui kelijk. Surinaamse mannen ne men maar aarzelend huishou delijke taken op zich. Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de Landelij ke Organisatie Surinaamse Vrouwen (LOSV) is gehouden en vandaag in Utrecht is gepre senteerd. Voor het onderzoek zijn 140 Surinaamse vrouwen n ondervraagd. KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR Migratie van Surinaamse ge zinnen naar Nederland blijkt gevolgen te hebben voor het huishouden. Eenmaal in Neder land zijn Surinaamse mannen iets meer bereid om de handen uit de mouwen te steken. Hun vrouwen vinden echter dat dat nog veel te weinig is. Een negatief gevolg is dat het in Suriname wèl aanwezige vrouwennetwerk voor opvang van praktische problemen in Nederland vrijwel is verdwenen. In Suriname helpen vrouwen elkaar met kinderopvang en vrijwilligerswerk, maar zo'n net werk functioneert hier niet meer, ook al doordat gezinnen ver van elkaar wonen. In het onderzoek staan aan bevelingen die uiteindelijk moeten leiden tot een gelijkere verdeling van betaalde en onbe taalde arbeid onder Surinaamse mannen en vrouwen. Suri naamse vrouwen moeten ook economisch zelfstandiger wor den door vaker betaald werk te gaan doen. J A - l - ..I" - :'k. „•■v:i Ook honden en katten kunnen van de wieg tot het graf tegen CDA-partijbestuur pleit voor enige clementie landbouwbeleid om kostbare milieu-investeringen te stimule ren. Totdat 'Brussel' zover is. moet de Nederlandse overheid die taak op zich nemen. Daarbij moet onder meer worden ge dacht aan belastingmaatrege- den haag gpd Dat menig dierenliefhebber veel voor zijn hond of kat over heeft, is bekend. Luxe hapjes, speel tjes, tussendoortjes, zachte manden, complete klimrekken met slaapplaats en krabpaal voor katten; niets is te gek voor de beste vriend van de mens. Verzekeraars zagen een gat in de markt en bedachten dat honden en katten net zo goed recht hebben op een adequate verzekering. De Rotterdamse verzeke ringsmaatschappij ZOO verze kert alle gezonde honden en katten vanaf twaalf weken tot zeven jaar tegen de kosten van onderzoek, operaties (sterilisa tie en castratie), medicijnen en alternatieve geneeswijzen. Ook euthanasie wordt vergoed mits ZOO daar schriftelijke toestem ming voor geeft. Er zijn ook po lissen voor ongevallen en cre matie. Aan de verzekering zijn een paar voordeeltjes verbonden: zo is er geen eigen risico en de ver zekeraar kan hond of kat niet weigeren als hij of zij veel ou- derdomskwaaltjes krijgt. Boven dien werkt ZOO met een bonus- /malus systeem. Als de kat in een jaar minder dan honderd gulden kost, krijgt de eigenaar het volgende jaar een geeltje korting op de premie. Geeft de eigenaar echter ruim 175 gul den uit, dan moet hij 25 gulden meer premie betalen. Vreemd genoeg betaalt de ei genaar voor een ziektekosten verzekering van een kat elk jaar 188,20, terwijl de jaarlijkse premie voor honden afhankelijk is van hun leeftijd. „Katten wor den vrij oud. Bij een hond van tien spreek je al van een oud beestje, terwijl een kat van die leeftijd nog wel vijf jaar mee kan. Je ziet dan dat bij katten de kwaaltjes veel meer in de tijd verspreid liggen dan bij hon den," legt ZOO-woordvoerster Marion Schmitz uit. Eigenaars kunnen de verzeke ring afsluiten via hun dieren arts. Momenteel zijn 153 van de ongeveer drie- tot vierhonderd dierenartsen die zich met kleine huisdieren bezighouden, aan gesloten bij ZOO. „Een goed be gin," vindt Schmitz. In totaal zijn er zo'n zeven miljoen hon den en vier miljoen katten in Nederland. Met een verzekering voor honden en katten is het top punt van vertroeteling overi gens nog niet bereikt. Bij de Ja panse Sanwa Bank kunnen die renliefhebbers hun huisdieren voorzien van een spaarrekening op naam van het dier. Victor en Floortje krijgen vervolgens een informatiemapje compleet met identificatiebewijs en pasfoto. In Nederland zijn banken nog niet op het idee gekomen, maar Schmitz is erg enthousiast. „Hoewel we geen bank zijn, kunnen we er in de toekomst misschien iets mee doen". De Nederlandse land- en tuin bouw moet de tijd krijgen zich aan te passen aan strengere milieu-eisen. Dat schrijft het partijbestuur van het CDA in 'De Nederlandse land- en tuin bouw verzet de bakens'. De toe komstvisie op de agrarische sector is gisteren aangeboden aan de CDA-bewindslieden Bukman en Gabor. Het partijbestuur van het CDA acht een actieve deelname van de partij aan de discussie over de landbouw noodzakelijk „gezien de grote betrokkenheid van grote delen van de CDA- achterban". Volgens het bestuur wordt de Nederlandse land - en tuinbouw geconfronteerd met een omge ving die sterk verandert. Het EG-subsidiestelsel wordt afge bouwd, er is meer aandacht voor natuur en milieu en de consument stelt hogere eisen aan de kwaliteit van zijn voed selpakket. De land- en tuinbouw moet zich daarom aanpassen. De sec tor is daarvoor in de eerste plaats zelf verantwoordelijk, al dus het CDA. Maar dat betekent niet dat de problemen die daar mee gepaard gaan, eenzijdig op boeren en tuinders mogen wor den afgewenteld. Van de rest van de samenleving mag in de ogen van het CDA solidariteit worden verwacht Bovendien moet de land- en tuinbouw de tijd krijgen zich aan te passen. Van de overheid mag worden verwacht dat deze een duidelijk en samenhangend beleid voert, vindt het CDA. Verder pleit het partijbestuur ervoor geld vrij te maken in het kader van het EG- AMSTERDAM ANP Aan de Universiteit van Amster dam (UvA) zijn dit jaar waar schijnlijk 365 promoties. Dat zijn er ruim honderd meer dan vorig jaar. De groei wordt vooral veroorzaakt door het zogeheten AIO-stelsel, dat in 1986 in wer king is getreden. Dat meldt Fo- BUKO BEVERWIJK 02510-11727 Nieuwe communistische partij opgericht Lange mensen lopen een verhoogd risico van rug- en andere fysieke klachten. De werkplek speelt daarbij een grote rol. Volgens de ARBO-wet heeft u recht op een aangepaste werkplek met verhoogd meubilair. Over hoe je die aanpassingen kunt realiseren en welke weg je moet bewandelen, over andere 'ongemakken' die lange mensen ontmoeten én hoe die te voorkomen, heeft de Stichting Languit samen met het Ministerie van Sociale Zaken en Wetenschappen een brochure geschreven die u telefonisch kunt bestellen (02152-66800). Alleen de kosten van admini stratie en verzending worden u in rekening gebracht (f 3,50). Schriftelijk bestellen kan ook. Stuur een briefkaart aan: Stichting Languit Schans 27 1261 MJ Blaricum o.v v. ARBO-brochure "Vrojwen langer dan 1.80 m. mannen langer dan 1.90 m LANGUI T~J den haag gpd Vanaf vanmiddag heeft Neder land weer een communistische partij. De CPN is terug. Met de N van 'nieuwe' ervoor. Formeel is de CPN daarmee nog geen jaar weggeweest. In de praktijk ging de oude communistische partij al jaren geleden op in Groen Links. Tot woede en frus tratie van talrijke communisten. „Er zijn groepen en individu en geweest, communisten, die van mening waren dat de CPN moest doorgaan. Die konden zich niet neerleggen bij het ein de van de partij. Daaruit zijn drie stromingen ontstaan: de VCN, het verbond van commu nisten in Nederland, in Amster dam, de Groninger communis ten en het communistisch plat form Brabant", weet Laurens M eerten (47). Meerten was van 1970 tot 1983 lid van de CPN. Hij zat ook vanaf 1974 voor die partij in de Amsterdamse gemeenteraad. In 1983 keerde hij de CPN echter uit onvrede met de koers van de partij de rug toe. VCN, ook wel bekend als 'het horizontalen- overleg', werd zijn nieuwe club. „De Groninger communisten en het communistisch platform Brabant hebben het initiatief voor de nieuwe partij genomen. Wij, als VCN, zijn daar later bij betrokken", aldus Mccrten. Vandaag in het Amsterdamse partycentrum Marcanti wordt de NCPN formeel geboren, ook al startte op 26 september in Groningen al vast een district. Een soort proefproject. Al met al heeft het dari bijna een jaar geduurd voordat de CPN werd heropgericht. De ou de communistische partij Ne derland verdween formeel op 31 december 1991 van het to neel. Meerten noemt „ideologi sche motieven" voor het jaar Dan ontstaat ook een grotere druk op het kabinet. Ik hoor overal Hadden we maar een ploeg die een rol kan spelen in de acties. Daaraan willen wij ge hoor geven. Juist in moeilijke tijden is daar behoefte aan." Hoewel Meerten nog niet wil pauzeren waarbij hij ondermeer stellen dat de NCPN in die rol verwijst naar de ontwikkelingen in Oost-Europa. Daar faalde het communisme nadrukkelijk, maar Meerten acht dat geen reden om de toe komst van de NCPN met de no dige scepsis tegemoet te zien. „Dat een systeem ergens faalt, wil niet zeggen dat het altijd faalt. Het kapitalisme kent ook vele politieke vormen. Daar wordt al vierhonderd jaar aan gesleuteld en ervaring mee op gedaan." „Het communisme is gepro beerd in een land (gedoeld wordt op de voormalige Sov jetunie, red.) dat in economisch en democratisch opzicht ver achter liep. Het is daar niet suc cesvol gebleken. Maar hier heersen een andere cultuur en historie." Volgens Meerten is een partij als de NCPN ook nodig in Ne derland. „De CPN wordt gemist. Dat hoor ik overal. In vakbonds kring en daarbuiten. Acties van de vakbeweging, van leerkrach ten of tegen de ingrepen in de WAÓ kunnen meer resultaat hebben als zij in een politiek verband worden geplaatst. Dat gebeurt nu niet." „Wij moeten die solidariteit opnieuw organiseren. Acties vertalen naar het parlement. zal slagen, ziet hij de oprichting en de toekomst van de partij zonnig in. Voor het oprichtings congres zijn er zeshonderd aan meldingen terwijl zich nog eens enkele honderden mensen heb ben gemeld om lid te worden van de nieuwe partij. De be langstelling komt voor ongeveer de helft uit de vroegere CPN-ka- ders. De overigen zijn mensen tussen twintig en dertig jaar die ooit actief waren in jongerenor ganisaties en de vredesbewe ging. Meerten stelt dat de NCPN zich niet alleen zal gaan toeleg gen op het politiek vertalen acties in de maatschappij. Er moet „een volwaardige politie ke partij" ontstaan die zich richt op een andere maatschappelij ke orde en opkomt voor de mensen die het het minst breed hebben. Degenen die in het ver domhoekje zitten. „En dat wor den er steeds meer", weet Meerten. De NCPN wil ook meedoen aan dc kamerverkiezingen van mei 1994, waarbij Meerten wel zijn hart vasthoudt voor het ge val die verkiezingen eerder moeten worden gehouden. „Lubbers moet niet te snel weg, want anders zijn wij nog niet klaar", erkent hij. lia, het weekblad van de Univer siteit van Amsterdam. AlO's zijn assistenten in op leiding. staan in dienst van een universiteit en moeten binnen vier jaar na hun doctoraalstudie een promotie-onderzoek doen. Vaak slagen de AIO's daar niet in. Vandaar dat nu pas, ruim zes jaar na de invoering van het AIO-stelsel, een forse groei van het aantal promoties te zien is. De Vereniging van Samen werkende Nederlandse Univer siteiten (VSNU) verwacht dat de groei, die overigens ook bij an dere universiteiten in Neder land te merken is, de komende jaren zal aanhouden. Op het moment zijn er 6.000 AIO's in Nederland, jaarlijks komen er zo'n 1.200 bij. len. Het partijbestuur vindt dat de land- en tuinbouw zijn inko men in de toekomst in de eerste plaats uit de markt moet halen. Voor inkomenstoeslagen is in de visie van het CDA eigenlijk geen plaats. Een systeem van inkomenstoeslagen, waarbij de boer geen tegenprestatie hoeft te leveren, komt onder politieke en maatschappelijke druk te staan, meent het bestuur. Het zegt dan ook grote zorg te heb ben over de houdbaarheid van het nieuwe EG-beleid. Pirelli bereikt overeenstemming met huisbankiers DEN HAAG «GPD Het bandenconcern Pirelli heeft toch overeenstemming bereikt met de huisbankiers over de voorgenomen aandelen-emis sie. ABN AMRO en dothtcron derneming Pierson, Heldring Pierson beloven een voorstel klaar te hebben voor de aan deelhoudersvergadering op 1 december in Amsterdam. ABN AMRO zal de leidende bank zijn bij het plaatsen van de nieuwe aandelen. Pierson. Heldring Pierson is de belangrijkste part ner, tevens verantwoordelijk voor de notering. Het gaat om een emissie ter waarde van on geveer 465 miljoen gulden te gen de extreem lage koers van 10,- gelijk aan de nominale waarde van een aandeel. Een verkiezingsposter uit de jaren vijftig dat daar 19.400 gulden voor no dig was. Dat geld zou de vrouw na de sessie terug kriigen. De vrouw ging op het voorstel in. Tijdens de zwarte magie-ses sie werd het geld in een kussen sloop gestopt. Na drie dagen mocht de kussensloop worden geopend, zo kreeg de 'patiënte' te horen. Toen de vrouw dat deed, ontdekte zij dat het geld was verdwenen. Een ander slachtoffer werd op een verge lijkbare manier voor 2000 gul den opgelicht. Officier van justitie mr. J. van der Poll geloofde niets van het verhaal dat de jonge vrouw al leen vertaalde. „Getuigen heb ben verklaard dat zij ook uit zichzelf dingen vroeg en deed." Van der Poll vond vrijdag de dertiende overigens bij uitstek geschikt om deze zaak te be handelen. „Sommige mensen zijn bij- en goedgelovig. Daar misbruik van maken is een ern stige zaak." De officier vond dat de vrouw betrokken was ge weest bij twee „doodordinaire diefstallen in een aardige ver pakking." Uitspraak 27 november. DEN haag ANP Een jaar gevangenisstraf wegens diefstal en oplichting. Dat eiste de Haagse officier van justitie gisteren tegen een 20-jarige vrouw die, samen met een nog voortvluchtige vrouw, door middel van zwarte magie twee Haagse vrouwen had getild. De sessie had de vrouwen van hun kwalen moeten bevrijden, maar het enige waarvan ze 'bevrijd' werden was 19.400 en 2000 gul den. De verdachte beweerde tij dens de zitting dat zij alleen als vertaalster voor waarzegster Maria had gediend omdat deze uitsluitend Servo-Kroatisch sprak. Zij was onder de indruk van Maria geraakt, toen de waarzegster haar rake dingen over haar verleden had verteld. Toen zij haar op een gegeven moment vroeg naar Den Haag te gaan, deed ze dat. Op een plein in Den Haag sprak het tweetal een vrouw aan. Zij vertelden haar dat zij zich zorgen maakten over haar toestand. Het duo overtuigde de ervan dat zij haar konden genezen via zwarte magie en

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7