Jeltsin beraamt presidentiële coup' Posusje, het eindpunt voor Bosnische vluchtelingen Buitenland Overgangsteam Clinton politieke verjonging Afscheid van Dubcek Tegen kinderarbeid Ex-premier DDR Stoph niet verder vervolgd Telefoongesprek Charles en Camilla afgeluisterd Publieke steun Europese eenwording afgenomen Broer Rigoberta Menchu met de dood bedreigd ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 Th* Independent IPS Inter Prrss Serwe Geen garage? Dan een rijverbod Tokyo» De politie in de Japanse hoofdstad Tokyo heeft voor het eerst met de wet in de hand een autobezitter een rijverbod gege ven omdat hij niet kon bewijzen over een eigen parkeerplaats of garage te beschikken. Ondanks diverse waarschuwingen had de „wildparkeerder" zijn wagen zo maar op de openbare weg ge stald. 'Frankrijk levert Taiwan Mirages' taipei Volgens de Taiwanese krant United Evening News heeft de Franse regering de vliegtuigfabrikant Dassault Aviation toe stemming gegeven voor de verkoop van 60 Mirage-straaljagers aan Taiwan. Een ander bedrijf, Matra, zou duizend raketten aan Taiwan mogen leveren. Een woordvoerder van de Franse pre mier ontkende echter dat de regering het groene licht heeft ge geven voor de transactie. Condooms uit vorige eeuw geveild londen Bij het Londense veilinghuis Christie's zijn donderdag vijf condooms uit de vorige eeuw voor ongeveer 20.000 gulden van de hand gegaan. De duurste van de vijf, 8.500 gulden, werd in de catalogus omschreven als een „zeldzaam mannelijk voor behoedmiddel van dierlijk vlies", verlucht met een erotische af beelding. Irak krijgt voedselhulp van VN rome» Irak krijgt met het oog op de komende winter en het slinken van de voorraden voedselhulp van de Verenigde Naties. De vier maanden durende hulpoperatie zal vooral zijn gericht op de Kurdische gebieden in het noorden. Daar zullen naar schatting 750.000 mensen hulp krijgen. Illegale handel hardhout floreert Tokyo» De illegale handel in tropisch hardhout heeft in Zuid- oostazië dramatische vormen aangenomen. Dat heeft het We reld Natuur Fonds (WNF) gemeld. „De illegale handel is verant woordelijkvoor het verdwijnen van honderdduizenden hectares tropisch regenwoud in deze regio", aldus de onderzoekers. Bo vendien zien de betrokken landen (Indonesië. Malaysia, Myan mar, Papua-Nieuw-Guinea, Thailand en de Filipijnen) jaarlijks miljoenen guldens aan deviezen en belastingen aan zich voorbij gaan. 'Australië in jaar 2000 republiek' sydney» Een toenemende nationalistische stroming zorgt ervoor dat aan het einde van deze eeuw Australië een republiek zal zijn. Dat heeft de Australische premier, Paul Keating, gisteren gezegd. De afgelopen 20 jaar hebben de Australische kiezers enkele ke ren de stichting van een republiek afgewezen. Maar volgens een peiling in maart bleek dat 57 procent daar nu wel voorstander Inuit akkoord met derde territorium iqaluit De Inuit in het noorden van Canada Hebben met een ruime meerderheid ingestemd met de vorming van een derde Canadees territorium, waardoor zij een bepaalde mate van zelf bestuur krijgen. Het nieuwe gebied Nunavut, 'ons land' in de Inuittaal, beslaat 2,2 miljoen vierkante kilometer. Een gebied van 350.000 vierkante kilometer wordt eigendom van de oor spronkelijke bewoners van Canada. Verder veel vrouwen en zwarten washington Het door Bill Clinton benoemde team medewerkers dat zijn overgang naar het Witte Huis begeleidt, toont een aanzienlijk aantal vertegenwoordigers van de jongere politieke generatie. Clinton heeft totaal 48 mensen op posities in zijn over gangsteam benoemd. Daarbij is ook een relatief groot aantal zwarten en vrouwen. De jonge garde in de over- gangsploeg telt als belangrijkste vertegenwoordigers David Wil helm (35), George Stepha- nopoulos (31) en Mark Gearan (36). Alle drie hebben een be langrijke rol gespeeld in de campagne van Clinton. De uit acht leden bestaande overgangsraad wordt geleid door de zwarte rechter Vernon Jordan. Ook de inauguratie commissie heeft een zwarte aan het hoofd in de persoon van Ro nald Brown, voorzitter van de nationale commissie van de De mocratische Partij. De overgangsraad telde aan vankelijk maar een vrouw, ex- gouvemeur Madeleine Kunin van Vermont. Na kritiek van de vrouwenbeweging voegde Clin ton nog twee vrouwen aan de raad toe, te weten de activiste Tumult in Russische parlement over onthullingen Een nieuw hoogtepunt in de strijd tussen de Russische president Jeltsin en het parlement: gisteren onthulde een conservatieve afgevaardigde tijdens de plenaire zitting 'de uitgewerkte plannen voor een presidentiële staats greep'. „Ik heb dit van drie verschillende betrouwbare bronnen in het Kremlin", riep de betrokken parlementa riër, Iona Andronov. moskou hans geleunsevice-premier Poltoranin verle- correspondent nen hand- en spandiensten. De conservatief Andronov, Andronov somde vervolgens de vice-voorzitter van de parle- volgende feiten op: 17 novem ber zal Jeltsin met regionale lei- mentscommissie van buiten landse zaken, eiste gisteren dat ders spreken en hen onder druk de betrokkenen tekst en uitleg Doris Matsui en Anne Cohn Donnelly, directeur van de kin derbescherming. Alexis Herman is een andere vrouw op een prominente posi tie in het overgangsteam. Zij is een vertrouwelinge van domi nee Jesse Jackson en moet de verbindende schakel vormen tussen diens achterban en de nieuwe regering. Het binnenlandse beleids team staat onder leiding van Al From. Deze zette zich er de laatste jaren vooral voor in dat de Democratische Partij weer een brede partij van het midden werd. De Harvard-hoogleraar Ro bert Reich leidt het economi sche team. Hij is net als Clinton voorstander van een geleidelijke terugdringing van het begro tingstekort, omdat de overheid de komende tijd aanzienlijke uitgaven zal moeten doen ter verbetering van onder meer het onderwijs. Het beleid op het terrein van de gezondheidszorg wordt voorbereid door de hoogleraar Judith Feder. Zij staat al aan het hoofd van een commissie die aanbevelingen moet doen over hervorming van de gezond heidszorg. zetten om ontbinding i parlement te steunen. Op 24 november ontmoet Jeltsin de leiders van de autonome repu blieken, waar hetzelfde punt op de agenda staat. Vervolgens wordt het parlement ontbon den. Andronovs bronnen hebben hem verzekerd dat defensiemi nister Gratsjov de grote strateeg achter het plan is. Jeltsins spe ciale adviseur Boerboelis en Arrestaties na aanslag op toeristen Egypte QENA AFP-Rtr De Egyptische politie heeft gis teren in een dorp in het zuiden van het land 270 arrestaties ver richt in verband met de aanslag donderdag op een bus met toe risten. De politie viel het dorp Hugayrat met 1.000 manschap pen, drie pantserwagens, 60 pa trouillewagens en vier bulldo zers binnen. De aanslag in Qena, waarbij vijf Duitse toeristen en twee Egyptenaren gewond raakten, was de vierde gewelddadige ac tie tegen toeristen sinds mili tante moslims in september buitenlanders adviseerden bui ten het gebied te blijven. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog door niemand opgeëist. Vorige aanslagen wer den gepleegd door de radicale organisatie el-Garna's el-Isla- miya. Macedonië wil troepen van VN belgrado upi-ap De Macedonische president Gligorov heeft VN-secretaris-ge neraal Boutros-Ghali gevraagd troepen naar zijn republiek te sturen om een uitbarsting van etnisch geweld te voorkomen. Na zijn terugkeer uit New York verklaarde Gligorov gisteren ook dat hij de VN opnieuw heeft verzocht lid te mogen worden. Het verzoek van Gligorov aan de VN om troepen te sturen komt na een schietpartij tussen Albanezen en politie afgelopen weekeinde in de Macedonische hoofdstad Skopje. Daarbij vie len vier doden. De voorlopige Joegoslavische republiek Macedonië riep vorig jaar september de onafhanke lijkheid uit. Het heeft zich tot op heden buiten de strijd kunnen houden, die begon in Slovenië en later oversloeg naar Kroatië en Bosnië-Hercegovina. Waar nemers hebben gewaarschuwd dat wanneer de strijd overslaat naar Macedonië mogelijk alle buurlanden (Albanië, Grieken land, Bulgarije en Servië) daar bij betrokken zullen raken. komen geven in het parlement. Maar voorzitter Chasboelatov dacht daar anders over. „Ik ga Gratsjov even bellen", deelde hij mee. De vergadering ging ondertussen gewoon door. Chasboelatov kwam even la ter opgelucht terug. „Minister Gratsjov heeft me verteld dat het leger en hij trouw zijn aan de Grondwet en aan het parle ment. Minister Gratsjov was heel erg verrast door de mede deling van kameraad Andron ov", aldus Chasboelatov. Het parlement besloot vervol gens Andronovs eis niet te steu nen. Maar de beschuldigingen van de parlementariër werden evenmin afgekeurd. Waar het om gaat. is dat rege ring en parlement in een hevige strijd om de macht zijn verwik keld. De scheiding tussen uit voerende en wetgevende macht is steeds vager geworden. Een van de beschuldigden, Poltoranin, kon gisteren alleen maar lachen om Andronovs onthullingen. „Het probleem met dit parlement is dat het in clusief zijn voorzitter geheel zal moeten worden vervangen. De ze mensen hebben het contact met de werkelijkheid verloren", meent hij. Het probleem voor Poltoranin is dat Jeltsin geen verkiezingen kan uitschrijven omdat die vanwege de econo mische rampspoed zeker door de conservatieven worden ge wonnen. Bratislava Een oude vrouw loopt huilend weg nadat zij afscheid heeft genomen van Alexander Dubcek. De leider van de Praagse Lente van 1968 overleed begin deze week aan de gevolgen van een verkeerson geluk. Dubcek wordt vandaag begraven. foto reuter petr josek new delhi» Kinderen, die onder mensonterende omstandigheden hebben gewerkt in weverijen, hebben gisteren in de Indiase hoofdstad New Delhi gedemonstreerd tegen kinderarbeid. Aan de pro testactie deden ongeveer 200 kinderen mee. Zij hadden geluk, want zij werden kortgeleden door de kinderbescherming uit hun benarde positie bevrijd. Honderdduizenden leeftijdgenootjes zwoegen nog steeds zo'n 12 uur per dag in donkere en bedompte fabrieken. foto reuter sunil berlun afp-dpa-ap Stoph moest samen met Honecker en ex-Stasichef Miel- ke terecht staan wegens hun aandeel in de dood van 13 Oostduitsers die tijdens vlucht pogingen zijn omgekomen. Te gen ex-minister Kessler van de fensie, zijn voormalige staatsse cretaris Streletz en de voormali ge partijchef van de regio Suhl, Albrecht, zijn minder zware aanklachten ingediend. Stoph, die van huis uit metse laar was, was 22 jaar premier van de DDR. Hij nam pus twee dagen voor de val van de Ber- lijnse Muur ontslag. In 1991 bracht hij korte tijd in de gevan genis door. Het proces tegen de vroegere Oostduitse leider Erich Honec ker en enkele mede-leiders van de voormalige DDR zal maan dag worden voortgezet zonder oud-premier Willi Stoph. Dat heeft de Duitse justitie gisteren meegedeeld. Medisch onderzoek heeft uit gewezen dat de 78-jarige Stoph te ziek is om te verschijnen. Het proces tegen Honecker werd donderdag ruim een kwartier nadat het was begonnen ver daagd, omdat Stoph als gevolg van een hartaanval verstek moest laten gaan. posusje simone van priel De 25-jarige Doranovica vluchtte toen Jajce viel. Ze was een van de duizen den die bijna twee weken geleden te voet, met paard en wagen, een tractor, hoe dan ook, aan de Serviërs trachtten te ontkomen. Soms onder vuur- van Servische eenheden liep ze drie dagen en nachten met haar vijf kinderen en haar schoonmoeder naar Posusje, een plaats aan de Bosnisch-Kroatische grens. Gemiddeld meldden zich elke dag vijftig nieuwe vluchtelingen in Posusje, dat voor velen een voorlopig eindsta tion is. Kroatië laat alleen nog vluchte lingen toe die naar een derde land kunnen doorreizen. Dat aantal is te verwaarlozen. De exodus uit Jajce heeft het dagelijks aantal nieuwe vluchtelin gen een tijdje omhoog de situatie weer 'normaal'. Maar Anbelka Begic van het plaatse lijk Rode Kruis heft de handen ten he- De Bosnische minister Haris Silajdzic (buitenlandse zaken) heeft gisteren de westerse landen opgeroepen een militaire interventie in zijn land uit te voeren of te helpen het VN-wapenembargo tegen de republiek op te heffen. Silajdzic was in Bonn voor de ondertekening van het akkoord waarmee Duitsland en Bosnië-Hercegovina diplomatieke betrekkingen zijn aangaan. De minister zei dat als het westen niet bereid is troepen te sturen, de wereld gemeenschap de Bosniërs het recht moet geven zichzelf te verdedigen. „Daar om eisen wij de opheffing van het wapenembargo zodat de regering van Bosnië haar plichten kan uitvoeren en de inwoners tegen agressie kan verdedigen." Ook Frankrijk is van plan diplomatieke betrekkingen aan te knopen met Bosnië-Hercegovina. Het wil binnenkort beginnen met de uitwisseling van am bassadeurs. mei bij de gedachte aan de stroom Bosniërs die als de oorlog blijft woeden de komende winter ongetwijfeld nog de tocht naar Posusje zal wagen. „Dit dorp telt zo'n 4.000, vrijwel uitsluitend Kroatische inwoners. We hebben hier nu 4 tot 5.000 moslim-vluchtelingen opgenomen. Dat is dus een verdubbe ling. Ik weet al niet wat we moeten als de 1500 vluchtelingen die onderweg zijn van Sarajevo naar Split, hier vast komen te zitten." De meeste vluchtelingen in Posusje zitten in particuliere huizen, 460 zijn ondergebracht in het enige schoolge bouw dat het dorp rijk is. De kinderen hebben al sinds juli geen onderwijs meer gehad. Wat eens de gym- en re creatiezaal was, is nu de leefruimte van honderden vrouwen, kinderen en meest oude mannen. Vier, vijf rijen dik liggen matrassen op de kale grond, elk 'woongebied' afgeschermd door zakken met daarin de laatste bezittin gen of door het Rode Kruis verstrekte kleding. De tribunes doen dienst als kasten, de klimrekken zijn behangen met kleding. Het is er kil en bedompt tegelijk, de hygiënische omstandigheden zijn meer dan beroerd. „Ik ben hier twaalf dagen en ik heb nog niet een keer mijn haar kunnen wassen", zegt Doranovica en begint te huilen. Haar grootste zorg en die van andere vluchtelingen is die voor de kinderen, van wie een aantal al aan typhus, geelzucht, huiduitslag of andere ziekten lijdt. Ijskoud water is slechts een of twee uur per dag te krij gen, warm water nooit. Veel ramen in de zaal zijn kapot, wat niet voorkomt dat er een permanente sluier van rook hangt. Rasima Hrnic, die al ruim vier maanden in het centrum zit: „De om standigheden worden steeds slechter. Het is hier al flink koud, er is geen ver warming. Ik ben bang voor de winter." Muhic Ilijaz valt door zijn jeugdig heid op tussen alle vrouwen, kinderen en oude mannen. Hij is 30 jaar en blijkt een gevluchte moslimstrijder uit Proji- dor te zijn. „Projidor telde 54.000 mos lims. die niet meer dan 150 geweren haddenvertelt hij en maakt een moedeloos gebaar. „Daarmee ga je geen Serviërs te lijf. Toen mijn vader omkwam en er op de begraafplaats niet eens meer ruimte was om hem te begraven, was dat voor mij een soort keerpunt. Ik besloot om met mijn ge zin te vertrekken. Als zovelen anderen kon Muhic te gen afgifte van al zijn geld en bezittin gen en de schriftelijke belofte dat hij niet zou terugkeren, met een bus weg. Ook voor hem is Posusje voorlopig het eindpunt. De krant Daily Mirror heeft gisteren gezegd te beschikken over de tails van een afgeluisterd telefoongesprek die bevestigen dat kroon prins Charles al geruime tijd een verhouding heeft met Camilla Parker Bowles. Volgens de krant betuigden Charles en Camilla el kaar in het telefoongesprek hun liefde en vertelde Charles dat hij dol en trots was op zijn vriendin. De krant schreef eerder deze week dat Charles en Camilla elkaar al enkele jaren regelmatig in het geheim ontmoeten en dat vrien den van hun verhouding op de hoogte zijn. De berichten volgen op maandenlange speculaties, dat het elfjarige huwelijk van Charles en Diana op de klippen is gelopen. Camilla was met Charles bevriend voor hij met Diana trouwde. Zij is gehuwd met Andrew Parker Bowles, een 52-jarige officier die verantwoordelijk is voor de veterinaire dienst van het leger. Zij zijn 19 jaar getrouwd en hebben een 17-jarige zoon en een 14-jarige dochter. Charles is de peetvader van de jongen. Brusselanpjuist flink is toegenomen. In fei te, zo constateren de onderzoe kers, is er in Denemarken spra ke van een gestaag opgaande lijn. Bij het referendum in juni wees een nipte meerderheid van de Denen het verdrag nog van de hand. Van de Britten zou slechts 26 procent zich in een referendum positief uitspreken over het ver drag van Maastricht. De Nederlanders behoren tot de grootste voorstanders van de Europese eenwording: ruim 78 procent van de bevolking laat zich er positief over uit. Alleen in Italië, België en Portugal overtreft het aantal vc ders de tachtig procent. De steun onder de EG-bevol- king voor eenwording van West-Europa is het afgelopen half jaar aanzienlijk afgenomen. Maar in tien van de twaalf lid staten is de meerderheid nog al tijd voor verdere integratie, zoals voorzien in het verdrag van Maastricht. Dat blijkt uit een opiniepei ling, die begin vorige maand werd uitgevoerd en waarbij ruim 13.000 personen werden ondervraagd. Opmerkelijk resultaat is dat het aantal Denen dat voorstan der is van de Westeuropese eenwording, geheel in tegen spraak met de algemene trend, CHIMELL AP De broer van de Guatemalteek se Nobelprijswinnares Rigober ta Menchu heeft gezegd dat hij met de dood is bedreigd sinds zijn zuster vorige maand is on derscheiden voor haar werk ten behoeve van de indianen van Guatemala. „Leden van de Vrij willige Burgerpatrouilles heb ben laten weten dat zij een eind willen maken aan de stamboom van de Menchu's, te beginnen bij de oudste nog levende broer", zei de 43-jarige Nicolas Menchu. „Ik v r mijn le- De familieleden van Rigober ta wonen in de westelijke hoog landen van Guatemala, waar militaire en paramilitaire groe pen nog altijd vrij spel hebben, ondanks het feit dat er al zes jaar een burgerregering aan de macht is. Ook de andere fami lieleden vrezen aanslagen op hun leven. Rigoberta vluchtte na de moord op haar ouders in 1981 naar Mexico, waar zij nog altijd woont.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5