Kabinet wil CAO's in zorg openbreken Borg's straalt 't uit na versiertoer. Binnenland Advocaat Bruinsma eist vernietiging van boek Heel klein staartje Gifpiepers Ziekenfonds draait op voor hulp onverzekerden JOVD: Oppositie VVD Topman vraagt opnieuw vertrouwen aandeelhouders lijkt op een operette Timmer: Philips verkoopt geen divisies Het was scorenscoren en nog eens scoren ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 3 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdiei 'Eis ABOP van 2,5 procent bizar' den haag Bizar en naïef, zo noemt premier Lubbers de salaris eis van 2,5 procent voor 1993 van de grootste onderwijsbond ABOP. „Vragen staat vrij, maar dit is luchtfietserij", aldus de be windsman na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad over de looneis die de ABOP stelt bovenop de 711 miljoen gulden die het kabinet tot 1996 uittrekt om de leraren wat extra's te bieden. Het CDA heeft er al zeer grote moeite mee dat het kabinet honder den miljoenen extra uittrekt voor de leraren terwijl anderen pas op de plaats moeten maken aan het loonfront. Vermoorde man gevonden in bos kessel In een bos in het Noordlimburgse Kessel heeft de politie gisteren het stoffelijk overschot aangetroffen van een nog onbe kende man van ongeveer vijftig jaar. De man is volgens de poli tie vermoord. Omwonenden ontdekten het lijken alarmeerden meteen de politie. Die trof vlak bij het stoffelijk overschot een verdacht koffertje aan. De Explosieven Opruimingsdienst kwam na onderzoek tot de slotsom dat het koffertje geen explosieven bevatte. Bosio mag nog even blijven den haag De Fransman Michel Bosio (46) mag van het ministe rie van justitie de uitspraak afwachten in het kort geding dat hij tegen de Staat heeft aangespannen tegen zijn uitwijzing. Het ge ding dient op 4 december. Justitie heeft Bosio vorige week als ongewenst vreemdeling op een vliegtuig naar Parijs gezet. De Fransman keerde dezelfde dag nog per trein terug naar Neder land, waar hij in Amsterdam bij vrienden onderdook. Bosio is in de jaren tachtig verwikkeld geraakt in een drugsaffaire. De gang van zaken rond die affaire is nooit boven water gekomen, mede doordat Justitie de centrale Figuur in die zaak dekt. De man was -en is mogelijk nog- een agent van de DEA, de Amerikaanse an- ti-narcoticadienst. Eis tien jaar voor drugssmokkel den haag De Haagse procureur-generaal heeft gisteren tien jaar geëist tegen een 22-jarige Rotterdammer wegens mishandeling en drugssmokkel. De man werd eerder door de rechtbank tot tien jaar cel veroordeeld, maar moest wegens een administratie ve fout op vrije voeten worden gesteld. Hij werd evenwel verder vervolgd. De man zou hebben meegedaan aan twee ontvoerin gen, waarbij de slachtoffers ernstig werden mishandeld. Een deel van de pink van een man werd afgesneden, een vrouw werd bewerkt met een gloeiend heet mes. De ontvoeringen hadden te maken met problemen rond drugstransporten die de man orga niseerde. Land van Ooit stapt naar de rechter drunen» Het Brabantse attractiepark Land van Ooit heeft een kort geding aangespannen tegen haar grootste aandeelhouder MKB-Investment. Het Land van Ooit wil de aandeelhouder dwingen haar aandelenpakket te verkopen aan een Brabantse beleggingsgroep, zodat de dreigende sluiting van het attractie park kan worden afgewend. Het park is in conflict geraakt met MKB-Investment, een dochter van de ING-bank, omdat MKB weigert de onverwachte verliezen over 1992 door een tegenval lend bezoekersaantal aan te vullen. Er is een liefhebber voor de aandelen van MKB, maar er is nog geen overeenstemming. De situatie is echter nijpend: directeur Taminiau heeft van de fiscus nog vijf dagen gekregen om een belastingschuld van enkele ton nen te voldoen. Bovendien heeft het personeel al vier weken geen salaris meer ontvangen. 'Aantijgingen zijn onrechtmatig amsterdam De Amsterdamse advocaat En- gelsma heeft gisteren voor de rechtbank geëist dat het boek van Parool-journalist Bart Mid delburg over de vorig jaar ver moorde topcrimineel Klaas Bruinsma uit de handel wordt genomen en vernietigd. Engels- ma wordt in het boek geportret teerd als handlanger van Bruin sma. Middelburg publiceert in Het Parool al sinds 1988 artikelen over Bruinsma, die het grootste misdaadsyndicaat van Neder land leidde. De publicaties en het boek hebben behalve een golf negatieve publiciteit ook geleid tot een klacht van de de ken van de Amsterdamse Orde van Advocaten tegen Engelsma. In het boek is een heel hoofd stuk gewijd aan de raadsman. Engelsma wordt afgeschilderd als Bruinsma's brug tussen de onder- en bovenwereld bij tal van zakelijke transacties. Het boek bevat tevens een beschrij ving van een bijeenkomst van kopstukken van de Bruinsma- bende op de Noordhollandse boerderij van Engelsma. Ook de raadsman zou daarbij aanwezig zijn geweest. Voornaamste agendapunt was het binnen smokkelen van een reusachtige partij hasj, die in februari 1990 in een loods bij Leusden i: slag werd genomen. De smok kei had Bruinsma in de gek heid moet stellen het wat rusti ger aan te gaan doen. Middel burg baseert zich voor het ver haal op één bron, de voormalige lijfwacht van Bruinsma. Engelsma en zijn advocaat Kemper zeiden gisteren dat het hele verhaal door de lijwacht uit de duim is gezogen. Veel erger vinden ze echter de suggestie in Middelburgs boek dat Engelsma rechtstreeks betrokken zou zijn geweest bij een mislukte moordaanslag op de lijfwacht, waarbij een 19-jarige man om het leven kwam. Kemper be toogde dat de steeds zwaarder wordende beschuldigingen aan het adres van Engelsma on rechtmatig zijn en dat de lijf wacht als een uiterst onbe trouwbare bron moet worden aangemerkt. Middelburgs advocaat Van Manen kaatste de bal echter te rug: „Engelsma vecht die ge loofwaardigheid aan met het ar gument dat de lijwacht met topcrimineel Klaas Bruinsma heeft samengewerkt. Maar En gelsma heeft ook met Bruinsma samengewerkt. Te nauw, vol gens meer dan één autoriteit." Rechtbankpresident Asscher wijst vonnis op 26 november. Bonden furieus, voorspellen nieuwe acties Het kabinet wil dat de tweejarige CAO's in de zorgsector (475.000 werknemers) alsnog worden opengebroken. Het kabinet vindt de afgesproken 4,5 procent te veel en heeft de werkgevers uitgenodigd voor een gesprek komende donderdag. De NZF, de grootste werkgeversorganisatie in de zorgsector, hield zich gisteren op de vlakte, maar de AbvaKabo en de CFO zijn woedend. ken. „Onaanvaardbaar. Dat is spelen met vuur. De werkne mers hebben maandenlang ac tie gevoerd om dit CAO-resul- taat in de wacht te slepen. Die 4,5 procent is bovendien be paald niet aan de hoge kant, ze ker als je bedenkt dat er in de den haag anp De twee bonden hebben het ka binet in een eerste reactie 'grote onrust' in het vooruitzicht ge steld als de na moeizaam on derhandelen afgesloten CAO's inderdaad worden opengebro- zorgsector sprake is van een sa larisachterstand", aldus een woordvoerder van de christelij ke CFO. De CFO is bovendien furieus omdat het kabinet de bonden niet heeft uitgenodigd. „Dat is hoogst onbehoorlijk. Dat men op deze manier de vakbonden denkt te kunnen passeren is ongehoord." Zijn collega van de AbvaKabo laatt zich in soortgelijke termen uit. Bovendien gaat hij er van uit dat het kabinet ook bij de werkgevers bot vangt. „Die heb ben tot nu toe in ieder geval al tijd gezegd: contract is contract. De werkgevers hebben denk ik ook weinig zin om zich op nieuw enorme trammelant op de hals te halen", aldus de Ab vaKabo. Een woordvoerster van de NZF, de grootste werkgeversor ganisatie waarbij ondermeer de ziekenhuizen en de zwakzinn igeninrichtingen zijn aange sloten, wilde gisteren niet in gaan op de vraag of de werkge vers er voor te porren zijn om de CAO's open te breken. split» In plaats van een echte staart heeft een Nederlandse 'blauwe baret' zijn haar laten millimeteren op een klein 'staartje' op zijn achterhoofd na. Alle Nederlandse VN-militairen die sinds vorige week zondag in het Kroatische Split zijn gelegerd, hebben er inmiddels aan moeten geloven: in het VN-leger Unprofor wordt pertinent geen lang haar toegestaan. foto anp herman pieterse Amsterdam Actievoerders van Milieudefensie deelden gisteren aan bezoekers van een Amster damse supermarkt onbespoten aardappelen aan in het kader van een actie tegen het gebruik van landbouwgif in de aardap pelteelt De actie is vooral ge richt tegen het bintje, volgens Milieudefensie de gifpieper bij uitstek. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) noemt de actie "ontzettend irritant en enorm stom. Wij zijn momenteel druk in de weer om het Meerja renplan Gewasbescherming uit te voeren, waarbij het gebruik van bestrijdingsmiddelen wordt gehalveerd. Daarbij is het be langrijk dat er voldoende draag vlak onder de akkerbouw be staat. Een dergelijke actie op dit moment werkt dan alleen maar contraproduktief." foto anp frans van der linde Ziekenfondskaarten misbruikt in Amsterdam Een grote groep onverzekerde mensen blijkt medische hulp te ontvangen via de ziekenfonds- kaarten van anderen. Hoe vaak dat gebeurt is niet bekend. Bij het Ziekenfonds Amsterdam en Omstreken (ZAO) loopt op dit moment een studie naar het misbruik van ziekenfondskaar- De Bijlmermeerse huisarts Bond zegt overspoeld te raken met het uitschrijven van recep ten voor derden op kosten van het ziekenfonds. Zijn huisart senpraktijk telt 3000 patiënten met 30 verschillende nationali teiten. Jaarlijks is zijn patiënten bestand met een derde gewij zigd. „Het gebeurt nogal eens, dat iemand meekomt met een verzekerde. Herhaaldelijk wordt dan gevraagd of die ander me dicijnen of medische hulp op zijn verzekering kan krijgen. Meestal wordt gezegd dat het gaat om een familielid dat tijde lijk bij hen logeert. Ik vermoed dat in Suriname, Ghana en zelfs Iran medicijnen in omloop zijn die hier op deze wijze zijn ver strekt". Welke omvang het misbruik van ziekenfondskaarten heeft aangenomen, weet ook Bond niet. Een aantal artsen en apo theken in de Bijlmermeer in ventariseert op dit moment hoeveel recepten er op deze wijze onterecht zijn uitgeschre ven. Ook het ZAO kent de omvang van het probleem niet. „De de claraties van de zorgverleners worden immers zonder die ken nis bij ons ingediend", consta teert woordvoerder Stam van het ZAO. „Zolang er geen legiti matieplicht bestaat, is ook con trole niet mogelijk." Eerder al kaartte het zieken fonds samen met de gemeente Amsterdam het probleem rond de onverzekerden aan bij het ministerie van WVC. Het pro bleem speelt niet alleen rond mensen die illegaal in ons land verblijven en dus buiten alle verzekeringen vallen. Er is ook een grote groep legalen die ge woon niet verzekerd is. arnhem «anp De WD verschilt geen zier van de andere partijen op het Bin nenhof. Dat de burger zich heeft afgekeerd van de politiek, is voor de WD blijkbaar geen reden om met liberale alterna tieven te komen voor het wolli ge gedoe van CDA en PvdA. De WD voert sjoelbak-oppositie: zij schuift van alles naar voren in de wetenschap dat het resul taat hooguit vier punten is. Aldus de nieuwe voorzitter van de liberale jongerenorgani satie JOVD Koen Petersen van daag in zijn eerste redevoering. Hij verwijt de WD-fractie een weinig liberale, soms zelfs stie keme houding. Zij zwicht voort durend voor het CDA en voert oppositie als in een operette, al dus de jonge liberale leider. Petersen noemde het plat van de WD om de alternatieve plannen voor 1993 voor een be langrijk deel te willen financie ren uit geld voor ontwikkelings hulp. De visie op het minderhe denprobleem ruikt volgens Pe tersen vooral naar ledenwer ving, zo haalde hij fel uit naar fractieleider Bolkestein. amsterdam gpd Philips denkt er niet aan om een of meer di visies te verkopen. Daarmee zou het Eind- hovense concern de gemakkelijke weg naar herstel bewandelen, zo heeft Philips-top- man Timmer gisteren in Amsterdam op de Dag van het Aandeel nog eens herhaald, en dat is het niet van plan. „Met het verkopen van twee divisies zou den we onze complete schuld kunnen weg werken. En als we er nog één bij doen, heb ben we zelfs geld op de bank. Maar het is de gemakkelijke weg, en die willen we niet kie zen. Bovendien, met het verkopen van be drijfsonderdelen verkoop je ook winst in de toekomst", aldus de Philips-topman tot de verzamelde - vooral kleine - beleggers. Volgens Timmer moet Philips de moeilij ke tijd doorkomen door zo zuinig mogelijk aan te doen. Die rigoureuze kostenbespa ring is geen wanhoopsdaad, betoogde hij, maar „het doorvoeren van de lijnen die bij de operatie Centurion zijn uitgezet". Bij die wereldwijde bezuinigingsoperatie wil Phi lips minstens 30.000 van de 270.000 ar beidsplaatsen afstoten. Timmer deed opnieuw een klemmend beroep op de aandeelhouder vertrouwen te houden in Philips. „Ik weet dat we een zwaar beroep doen op uw vertrouwen. En ik weet dat we niet altijd gebracht hebben waar u recht op had. Maar de aandeelhou der staat bij Philips sinds Centurion veel meer in de aandaent. Er is de laatste tijd bij ons meer over aandeelhouders gesproken dan in de laatste 25 jaar." Ook verontschuldigde Timnfer zich alvast voor de tegenvallende cijfers als gevolg van de kosten van de komende sanering bij de kwakkelende divisies consumenten-elektro- nica en componenten. Maar dat negatieve effect op de winst is slechts tijdelijk, hield de Philips-baas de beleggers voor. „Iets wat zo geweldig naar beneden gaat als de markt voor consumenten elektronica, moet eens weer omhoog gaan," verzekerde hij. 5 de zaak Voor wie het even niet gevolgd heeft: week deed het winkel-team van Borj; dicht en ging vol op de versiertoer. Voor wie het wil bijven volgen: na een heerlijke versiertoer staat het complete winkel team voor u klaar in een zaak die het s. uitstraalt Van de kerstsfeer, natuurlijk. Kom nu kijken en geniet van de meest verrassende ideeën voor een kerst vol gezelligheid! i: 9.30 -17.00 u Openingstijden: di t/m vr: 10.00 -18.30 u maandags gesloten. Speciale openingstijden: 3 dec: 10.00 - 21.00 uur, 4 dec: 10.00 - 21.00 uur, 5 dec: 9.30 - 17.00 uur; 21 dec: 13.00 - 18.30 uur; 22 dec: 10.00 - 21.00 uur; 23 dec: 10.00 - 21.00 uur, 24 dec 10.00 -16.00 uur. Tussen Kerstmis en 5 januari gesloten. FOR HOME&GARDEN RIJKSSTRAATWEG 725, 2245 CC WASSENAAR. TELEFOON (01731) 76991. FAX (01731) 76945 CNV-coördinator Van der Knaap teleurgesteld in centraal overleg utrecht pieter couwenbergh De stem van de voorlichter klinkt plichtmatig. „Natuur lijk zijn ook wij tevreden met het akkoord. De loon maatregel is van tafel en de collectieve sector blijft in de pas lopen". Even verder, op de gang van de tweede verdieping van het CNV-kantoor in Utrecht, ijsbeert Cees van der Knaap chagrijnig in het rond. De ogen nog roodomrand door het chronisch slaapgebrek, moppert hij voor zich uit. „Als je het op de keper beschouwt is het natuurlijk een flut-akkoord. Er is niks concreets geregeld over werkgelegenheid, niks over de VUT, niks over senioren beleid. Dat had wel gemoeten, want er zullen de ko mende maanden enige duizenden mensen op straat komen te staan. Het had ook gekund. Maar ja, als een meerderheid het eens is, kun je wel blijven blaffen in de woestijn, maar de karavaan trekt voort. Het was het maximaal haalbare en dan moet je daarmee leren le- In de nacht van woensdag op donderdag kwamen kabinet, werkgevers en bonden overeen om de loonstij ging volgend jaar te matigen en in de eerste twee maanden van komend jaar zelfs te 'bevriezen'. Het was het eerste centraal overleg voor de voormalig CAO-on- derhandelaar van het CNV in de Rotterdamse haven. En het is hem niet meegevallen: „Wat mij zo tegenviel, was het volkomen ontbreken van een gemeenschappe lijk doel. Iedereen zat er voor het eigen belang, terwijl er toch zoveel op het spel staat". In de Rotterdamse haven was er volgens CNV-be- stuurder Van der Knaap altijd wederzijds het streven om samen als overwinnaar uit de strijd te komen. „Je komt elkaar immers volgend jaar weer tegen." Zo niet bij centrale onderhandelingen. Daar gelden andere re gels: „Het was scoren, scoren en nog eens scoren." Van der Knaap pauzeert, haalt een hand door het haar: „Misschien ben ik naïef. We hebben toch een aantal problemen in Nederland, waar we het allemaal over eens zijn dat die moeten worden opgelost. Nog geen twee maanden geleden doet Anton (Westerlaken - voorzitter van het CNV) het voorstel de lonen vijf jaar te matigen in ruil voor investeringen in milieu en werk. Applaus klinkt alom. Maar nu een eerste aanzet kan worden gedaan, blijft het stil. Het kabinet heeft even geen tijd, en de werkgevers willen helemaal niks." Van der Knaap mocht dinsdag en woensdag met col- Iega-arbeidsvoorwaardencoördinatoren en de directeu ren sociale zaken van de werkgevers het voorbereiden de werk doen. De voorzitters probeerden vervolgens tot woensdagavond spijkers met koppen te slaan. Toen dat niet lukte werden ze één voor één te biecht gevraagd bij de premier, die vervolgens een onnavolgbaar compro mis uit de hoed toverde. Er volgt een diepe zucht als de rol van de werkgevers ter sprake komt. „Die wilden letterlijk niks." Hij vertelt over de potentiële deal die er dinsdag lag over de WAO. In de tekst gaven zowel werkgevers als vakbeweging aan de WAO-maatregelen te willen herzien (de een de boeteregeling voor de werkgevers, de ander de bevrie zing van de uitkeringen). „Toen is op verzoek van de werkgevers dat artikel eruit gehaald. Dat moest ieder maar afzonderlijk inbrengen. Zo van: als jullie wat wil len regelen over de WAO, Icijken wij wel even de andere kant uit." Frustrerend, zo noemt Van der Knaap de machtspo sitie van de werkgevers in de laatste overlegronde. „We zullen echt iets moeten gaan doen aan onze organisa tiegraad, willen wij in de toekomst nog pressie kunnen uitoefenen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3