'Ineen dodencel is het dagelijks sterven' Belbezorging cl kill ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 ZATERDAGS BIJVOEGSEL Onze Taal Marly Orleans met een foto van de ter dood veroordeelde Amerikaan Sam Johnson. Sam lohnson, inmiddels vijftig, werd in 1981 ter dood veroordeeld, omdat hij een blanke politieman vermoord zou hebben. De zwarte Newyorker bezocht toevallig voor de eerste keer de zuidelijke staat Mississippi, een van de racistische staten van Amerika. Hij is er nooit meer weggekomen. Uit processtukken en uit verhalen van anderen blijkt volgens Marly Orleans dat een van de andere man nen die bij Sam was, de politieman heeft doodgestoken. „Hij draaide opeens door." Sam die dit probeerde te verhinderen, raakte besmeurd met bloed. Zijn vrienden kregen vijftien jaar en Sam die door de dader aange wezen werd als de schuldige, de doodstraf. De weduwe van de politieman zei dat ze pas rust zou hebben als Sam geëxecuteerd was. „Sam is in de ogen van de mensen uit Mis sissippi een Yankee-nigger. Die vinden ze nog erger dan de zwarten uit hun eigen buurt." Marly is er van overtuigd dat hij on schuldig is. Maar ook als zij die overtuiging niet had, zou ze Sam hebben geholpen. „Wat iemand ook gedaan heeft, ik ben tegen de doodstraf. Oog om oog, tand om tand, vind ik het slechtste principe dat er is. Marly zou in de ergste gevallen, bij voorbeeld als duidelijk vast staat dat iemand een gevaar is voor de samenleving, eerder pleiten voor levenslange opsluiting. „Je loopt dan tenmin ste niet het risico dat onschuldige mensen door de staat vermoord worden." Bidden 3In haar flatje in Maastricht liggen, netjes ge sorteerd, meer dan vierhonderd brieven van Sam. Vijf jaar lang heeft Marly hem trouw el ke week teruggeschreven. Sinds enkele jaren bidden ze ook twee keer per dag samen. Daarvoor hebben ze een ingewikkelde tijds constructie bedacht die er voor zorgt dat ze, ondanks het tijdsverschil, tegelijk kunnen bidden. Johnson is daardoor wel om vijf uur 's nachts aan de beurt. „In de dodencel heb je toch geen dag- en nachtritme. Dat peertje brandt vierentwintig uur per dag. Sam gaat slapen als hij moe is." Maar het kost haar moeite om die belofte na te komen. „Het loopt echt uit de hand. Ik kan me niet uit gezelschap blijven terugtrek ken met de1 mededeling: Sorry hoor. ik moet even bidden." Ook maakt ze maandelijks bijna honderd dollar aan hem over. „Hij heeft zelf nog niet eens geld om een stuk zeep te kopen. De Amerikaanse justitie gaat er van uit dat de fa milie wel alles zal betalen." Cynisch: „Toeval lig komen die gevangenen niet uit de rijkste families. Bovendien woont die van Sam een dertig uur durende busrit van hem vandaan." Drie keer heeft ze hem nu bezocht Samen met haar echtgenoot. „Zonder mijn man had ik dit allemaal niet aangekund. Hij heeft me af en toe terug moeten Duiten, als hij merkte dat ik er te veel in opging. Na mijn man bete kent Sam meer voor mij dan wie ook." Bezoek Sams advocaat Clive Stafford Smith regelde haar bezoekjes. „Ik kreeg een zogenaamde paralegale status. Ik mocht de hele dag bij hem blijven." Dat 'bij hem blijven' was ech ter relatief. Via een luikje in de bezoekers ruimte konden ze met elkaar praten en af en toe eikaars hand vast houden. De Parchman- gevangenis omschrijft ze als een ruimte waar we hier nog geen vee in zouden stallen. „Als het regende kwam het water aan zijn kant van het luikje bijna tot aan de knieën. Aan de bezoekerskant hadden ze emmers neergezet. En achter het deathrow-complex zag je de schoorsteen van de gaskamer." Zijn medegevangenen zaten er volgens haar als zombies bij. „Zo worden ze ook behan deld. Alsof ze al dood zijn. De meesten zijn psychisch helemaal aan de grond. Zitten in een dodencel is dagelijks sterven. Sam heeft zich door de steun die hij uit de hele wereld kreeg op de been kunnen houden. Maar als hij depressief was, schreef hij niemand meer, behalve mij. Van de anderen die met hem corresponderen, kreeg ik telefoontjes met de vraag wat er met Sam aan de hand was." Tijdens een bezoek aan Sam kreeg ze te ma ken met de beruchte K9-groep. Een groep van buiten de gevangenis die elke week een inval doet om de gevangenen te treiteren. „Alles wordt met harde hand overhoop ge haald en gevangenen worden naakt aan de tralies geketend. Dat was echt afschuwelijk. Overal hoor je geschreeuw en gebonlc Sam en ik hadden het geluk dat we in de bezoe kersruimte zaten. Niemand weet precies wanneer ze komen." Haar laatste trip naar Mississippi was on draaglijk spannend. „Mijn man wilde op een gegeven moment weg. Hij vreesde voor mijn leven. Zeker toen ik daar ook nog op de tele visie geweest was." De plaatselijke sherrif 'een creep van een vent', had dreigementen in haar richting gemaakt die er op neer kwa men dat een blanke vrouw die steun geeft aan een zwarte gevangene, het scum of the earth' is, het grootste tuig op aarde. Bedreigend Tijdens de rechtszitting die ze bijwoonde wierp de weduwe van de politieman, gefian- fOTO WIDDERSHO VEN keerd door twee zwaar bewapende, bevrien de agenten Marly steeds dodelijke blikken toe. „Elke seconde van de zitting was ik bang dat er eentje door zou draaien en Sam zou neerknallen. Ik vrees ook voor zijn leven als hij vrijkomt." Ze zegt nooit in de Verenigde Staten te kun nen leven. „Ik zou er nog niet begraven wil len worden. Dat systeem is tot op de bodem verrot. Apartheid is heel normaal daar." Met de democraat Bill Clinton als nieuwe president is ze wel blij, hoewel hij zich opstelt vóór de doodstraf. „Maar liever een demo craat die voor de doodstraf is dan een repu blikein." Het afgelopen jaar zijn door de nieuwe crime-bill26 mensen in de Verenigde Staten ter dood gebracht. „Ze willen de do dencellen leeg hebben. Om ze vervolgens el ke dag weer met nieuwe gevangenen te kun nen vullen. De criminaliteit wordt er echt niet minder door." Ze hoopt door de verkie zing van Clinton dat de democratische rech ter Mario Cuomo uit New York het nieuwe hoofd van het hoogste gerechtshof in de Ver enigde Staten wordt. „Van hem is bekend dat hij tegen de doodstraf is." Toekomst Voor de toekomst van Sam heeft ze al grote plannen. „Hij is een geboren schrijver. Elke keer vraag ik hem om eindelijk zijn boek t af te maken. Mensen kunnen dan uit de ste hand lezen hoe het is om in een dodencel te leven. Bovendien vind ik het financiële peet ook belangrijk. Het valt voor ons niet meer op te brengen om alles te betalen. Laatst heb ik weer een nieuwe tekstverwerker voor hem gekocht, omdat ze zijn oude had den vernield." Voor Marly Orleans is Sam de laatste ter doodveroordeelde met wie ze heeft gecorres pondeerd. „Zoiets kun je niet je hele leven blijven doen." Ze vindt zelf niet dat de hele zaak uit de hand gelopen is. „Ik had met Sam geen andere keus." Wel heeft ze zich voorge nomen om weer 'normaal' te gaan leven. „Maar zoals vroeger zal het natuurlijk nooit meer worden." Mocht Sam Johnson ooit vrij komen, dan is hij van plan om in Maastricht te gaan Dicht bij de mensen die hem de laatste jaren De Post heeft de nieuwe tarie ven bekendgemaakt zoals ze in 1993 gaan gelden. Grote adver tenties van een halve pagina in alle dagbladen. Ik bereken dan meteen hoeveel brieven ik voor de prijs van zo'n advertentie had kunnen versturen. Maarzo moet je niet denken. De Post komt naar de klanten toe en die klantvriendelijkheid mag wel wat kosten. Omdat ik een trouwe klant ben van onze posterijen en wekelijks heel wat brieven schrijf, heb ik die advertentie goed bekeken. Het was een heel verhaal, met plaatjes en tabellen, maar alles erg duidelijk. Daardoor weet ik nu dat er or mij eigenlijk niets verandert. Een gewo- brief blijft voorlopig 80 cent kosten en ik schrijf alleen maar gewone brieven. En hoe wel er gesproken werd over een 'omvangrijk marktonderzoek' om meer te kunnen 'inspe len op de wensen van de klanten", werd er gezegd over weer fatsoenlijk bezorgen op maandag, noch over een vlottere bezor ging, zodat er ook in dat opzicht weinig hoop is op verbetering. Als ik de advertentie goed begrijp, gaat het vooral om een 'vereenvoudiging'. Die vereen voudiging bestaat hierin, dat de Post voort - i onderscheid gaat maken tussen busbe zorging (dat is wat de postbode in de bus doet) en belbezorging (dat is waarvoor de postbode moet aanbellen). Onder belbezor ging vallen bij voorbeeld pakjes, buitenmo delbrieven en aangetekende stukken. Omdat belbezorging een splinternieuw woord is, mogen we daar wel even bij stil staan. Belbezorging. daar is niets op aan te merken, al weet ik nog niet waar het me aan doet denken. Iets tussen lijkbezorging en bel lenblazen in. Maar hoe langer ik er over na denk, hoe meer ik besef dat alleen het woord maar nieuw is. Want het was toch al lang zo, dat de postbode voor een pakje of een aange tekend stuk aanbelde? Er verandert dus hele maal niets. Was het nou nodig geweest om voor iets dat niet verandert, wat al honderd jaar hetzelfde gebleven is, zo'n grote dure advertentie te plaatsen? Alleen om te vertellen dat het voortaan 'belbezorging' heet. Uit de kleine lettertjes is op te maken dat die belbezorging wel fiks duurder wordt. Blijkbaar is het daar allemaal om begonnen. De postbode die moet aanbeller moet voortaan Het zij zo. Ik had trouwens al een hele poos de indruk dat dit bellen de postbode zwaar op de maag lag. Het overkomt mij namelijk geregeld dat ik van die gele briefjes krijg met de medede ling dat ik niet thuis was en dat ik mijn pakje of aangetekende brief 's middags op het postkantoor kan komen halen, terwijl ik wel degelijk thuis was! Blijkbaar een postbode die alleen maar geleerd heeft voor busbezorging. Of een volledig bevoegde postbode met haast, die liever mij naar het postkantoor laat fietsen dan dat hij bij mijn voordeur even t wachten. Menselijk, maar toch niet juist Ik heb dan ook geen bezwaar tegen belbezor ging noch tegen het woord, noch tegen het verschijnsel. Ik kan zelfs billijken dat er een hoger tarief voor wordt gerekend. Dat was trouwens altijd al zo. Maar alleen op één uit drukkelijke voorwaarde. En dat is, dat er dan ook inderdaad gebeld wordt! bedacht dat hij zich dan met werk voor Amnesty International en schrijvend i leven kan houden. Gaat ze dan een drie hoeksrelatie beginnen? Lacht: „Nee, mijn man is er natuurlijk ook nog Maar ik vind dat Sam er gewoon bijhoort. Een leven j der hem is voor mij ondenkbaar geworden." Maastrichtse schrijft en bezoekt ter dood veroordeelde wt- ll I', wrohr rJ ls Sam geëxecuteerd zou zijn, was een gedeelte van mij met J^hem gestorven." Haar ogen kijken indringend. Amper terug uit de Vere nigde Staten heeft de Maastrichtse Marly Or leans tijd nodig om alle emoties te verwer ken. „Wat ik heb meegemaakt is met geen pen te beschrijven." Haar belevenis begon met een documentaire op televisie. „Ik wilde eigenlijk een ander pro gramma zien. Maar toen ik het toestel aanzette, zag ik een ge boeide zwarte man. Hij zat veer tien jaar in de dodencel. Dat was de eerste keer dat ik met de doodstraf werd geconfronteerd. Slapeloze nachten had ik er van. Dezelfde vragen bleven door mijn hoofd flitsen. Hoe voel je je met steeds dat zwaard van Da mocles boven je hoofd? Dat moet toch een nooit eindigende nacht merrie zijn. Met wat ik nu na vijf jaar weet, zeg ik: het is nog erger dan dat." De zwarte man bleek Willie Dar- don en al vrij snel schreven Mar ly en hij brieven naar elkaar. Een jaar later werd het zevende exe- cutiebevel echter werkelijkheid en op de televisie hoorde ze dat hij dood was. „Ik dacht: dat doe ik nooit meer. Willie was in een korte tijd zo vertrouwd gewor den. Een terdoodveroordeelde schrijft namelijk pijnlijk open hartige brieven. En dan houdt het opeens op." Maar de 46-jarige Marly Orleans kon niet meer ophouden. Door een documentaire over de de- athrow, het cellenblok voor ter- doodveroordeelden in de staats gevangenis Parchman in Missis sippi viel haar oog op Sam. Via een solidariteitsgroep kwam ze aan zijn adres en binnen een mum van tijd kreeg ze een brief temg. „Het was liefde op het eerste ge zicht. Ons contact via brieven was al snel heel intens. Alsof we elkaar al jaren kenden. Ondanks zijn eigen ellende was hij altijd heel erg geïnteresseerd in hoe het mij ging. Vaak had ik het ge voel dat hij me meer steunde dan ik hem."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 39