Noord-Korea: 'Voorportaal van de hemel' ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 FOTO'S KADIR VAN LOHUIZEN Les in dirigeren onder toezicht van Kim il Sung en zijn zoon Kim Jong il. Scholieren in de hoofdstad Pyongyang. Noord-Korea. Volgens critici het laatste Stalinistische bolwerk ter wereld, volgens de Grote en on volprezen Leider Kim il Sung een voorportaal van de hemel. Voor de westerse bezoekers zijn de eerste in drukken van Noord-Korea vooral surrealis tisch. De Noordkoreanen zijn trots op het feit dat ze de hoofdstad Pyongyang, die na de Amerikaanse bombardementen tijdens de Koreaanse oorlog (1950-1953) was wegge vaagd, weer op de kaart hebben gezet. Maar het is wèl een stad die op papier is bedacht. De brede avenues hebben nauwelijks een functie, want snelverkeer is schaars. Ver keerslichten reguleren de niet bestaande ver keersstroom. Desondanks maken voetgan gers gebruik van tunnels om aan de overkant te komen. Pyongyang oogt als één groot de- Sinds de scheiding van het Zuiden als ge volg van de opdeling in een Sovjet- en Ameri kaans bezettingszone na de Tweede Wereldoorlog en de oorlog die later volgde is het communistische Noorden zijn eigen weg gegaan. Noord-Korea heeft getracht een evenwicht te bewaren tussen de machtige communistische buurlanden en grootmachten Sovjetunie en Chi na. Waar mogelijk werden die te gen elkaar uitgespeeld, zodat Noord-Korea op papier een on afhankelijke politiek kon voeren. Pyongyang ontwikkelde overi gens met financiële injecties van Moskou en Peking zijn eigen defensieapparaat. Noord-Korea trad. in tegenstelling tot bij voor beeld de Sovjet-cliënten Vietnam en Cuba, niet toe tot het han delspact Comecon. Dit heeft er mede toe geleid dat de economie er weliswaar niet goed voor staat, maar er wel minder ernstig aan toe is dan die van staten die blindvoeren op de Sovjetunie. Ondanks het streven naar een bijna-autarkie hebben de vele veranderingen in de rest van de wereld de Noordkoreanen niet koud gela ten. Het wegvallen van de steun uit met na me de uiteengevallen Sovjetunie heeft ook Pyongyang gedwongen tot een koerswijzi ging. Schoorvoetend zijn gesprekken begon nen met de andere regionale grootmacht, Ja pan. en met de kapitalistische vijand' in het Zuiden. Veel heeft dat nog niet opgeleverd, al zijn de eerste Westerse investeerders al in Noord-Korea aan de slag gegaan. In een land waar het werkvolk geen stem heeft, niet mag staken en met een karig loon tevreden moet zijn, valt veel te verdienen. Met een sterke voorkeur voor Verre Oorden, zwerft de Utrechtse fotograafKadir van Lohuizen het grootste deel van het jaar over de wereld. In de landen die hij bezoekt richt hij zijn camera op 'het dagelijks le ven'. Zo maakte hij onder meer, samen met Adriaan van Dis, een Zuid-Afrikaboek. Op deze pagina een aantal fo to's van Van Lohuizens recent bezoek aan Noord-Korea. Wezen van ouders die voor hun land hun leven hebben gegeven worden op een speciale school in Mayongdae opgeleid voor hoge militaire functies. Kleuters in Pyongyang. De koreanen betichtten hun ka meraden in de Sovjetunie van een te grote nadruk op de pro- duktiefactoren. waardoor het volk tussen de werkbanken bekneld dreigde te raken. De na druk zou veel sterker moeten lig gen op de ideologische vorming en het kneden van de mens dan op de technologische vooruit gang. Dat kneden gaat in Noord- Korea bijzonder ver. Honderd duizenden Koreanen bevinden zich ook nu nog in concentratie- en zogenaamde 'heropvoedings kampen'. Een ander corrigerend Koreaans vingertje betrof het kopiëren door de vazalstaten van de uit Moskou gedicteerde leer. zonder dat deze werd aangepast aan de kenmerken van het eigen land. Jitche, Noord-Korea's eigen vari ant op het socialisme, voorziet volgens de autoriteiten nu juistg wel in 'een creatieve toepassing van de marxistisch-leninistische leer op de condities van het ei gen land'. Juche zou ruimte bieden aan be langrijke facetten uit de eigen cultuur en geschiedenis. Typisch Aziatische cultuurelementen spelen nog steeds een rol binnen het Noordkoreaanse systeem. Waarvan een uiterst gediscipli neerde levenshouding. een 'hondse' toewijding van het volk jegens leider Kim II Sung en het vasthouden aan een dynastieke traditie het meest in het oog springen. Kim wordt dan ook opgevolgd door zijn zoon, die al een aan tal touwtjes in handen heeft.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 35