'Meer dan een feestelijke ontmoeting' Hotelverblijf met geld toe )TT 3L ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 Op de foto boven: de koninklijke familie bij aankomst op de luchthaven Hato (Curasao) waar het volkslied werd gespeeld. Links pre mier Maria Liberia-Peters, naast prins Claus gouverneur Jaime Saleh. Op de foto links: koningin Beatrix bij het verlaten van de Capriles-kliniek op Curasao. foto s anp Antillianen doen beroep op koningin Beatrix ken in zijn portefeille heeft en daarom de koningin op haar trip vergezelt, ziet de reis ook meer dan wat hij noemt 'een feestelij ke ontmoeting'. Om twee rede nen. Ook hij merkt dat veel men sen hopen dat de koningin haar persoonlijke invloed kan aan wenden om lokale problemen aan te kaarten in Nederland, zo vertelde hij bij een informele persontmoeting. Bovendien spreekt de minister in de marge van het bezoek zelf ook veel mensen tijdens de vele afspraken van de koninklijke familie. Noodkreten Het is onzeker of alle noodkreten naar de koningin effect zullen hebben. Formeel mag zij geen mening uitdragen. Bij openbare Prins Willem Alexander lest in Willemstad zijn dorst met verse cocosmelk. gelegenheden kan zij dan ook geen vragen stellen. Er zijn echter ook bijeen komsten achter gesloten deuren, waar de ko ningin wel vrijuit kan spreken. De Antilliaanse vice-premier Frank Ro vrouw niet naar om niets met haar indrukken te doen." Hij denkt dat de koningin bij terug komst in Nederland de problemen die ze tij dens het bezoek kreeg voorgelegd zal zendaal verwacht dat het bezoek wel degelijk aankaarten bij Nederlandse politici, effect zal hebben. „Koningin Beatrix is er de Om dat te bevorderen wordt ook alles in gezet om haar een reëel beeld te geven. Za ken worden niet mooier voorgesteld dan ze zijn. Men schaamt zich ook niet voor mis standen. Of zoals bankdirecteur Lionel Capriles het zegt: „Het zal de koningin pijn zijn gastheren, doen om te zien dat er in een deel van haar koninkrijk nog duidelijk armoede heerst, dat krotten en behuizingen er verpauperd en mensonterend bij staan, dat openbare facili teiten en het onderwijs achteruit zijn gegaan. Het is goed dat ze dit ziet." Verzet Het is opvallend dat voorafgaand aan dit ko ninklijk bezoek weinig protesten of anders zins negatieve gevoelens zijn geuit. Bij vorige bezoeken waren er altijd wel een of twee groepen die zich verzetten tegen de komst van de koningin. En dat terwijl de verhoudin gen met Nederland thans eigenlijk slechter zijn dan jarenlang het geval was. De Neder landse politiek spreekt zich vaak uit over wat er op de eilanden naar hun inzicht zou moe ten gebeuren. Dat wordt lokaal opgevat als bemoeizucht. De Nederlandse Tweede Ka mer heeft immers geen zeggenschap over wat wel en niet in de Antillen gebeurt: zij mo gen slechts het beleid van Hirsch Ballin controleren. Wat ook weerstand tegen Neder land oproept is de nadrukkelijke aanwezigheid van Nederlanders op met name Curasao. Ze ko men er lucratieve zaken opzet ten, pikken baantjes in of genie ten van het mooie leven als pens- honado, een rentenier in de tro pen onder zeer gunstige belas- tingvoorwaarden. Dat maakt de sfeer er niet beter op, maar daarvan is tijdens het koninklijk bezoek niets te ken. „Waarschijnlijk' zo zegt ook premier Maria Liberia-Pe- ters, „omdat het koninklijk gezin iets anders is dan de Hollanders in het algemeen". De leden van het Koninklijk huis hebben bij meerdere gelegenhe den hun betrokkenheid bij de Antillen getoond. Dat gaat meestal in subtiele bewoordin gen. Koningin Beatrix spreekt dan in algemene zin over de al eeuwenlang sterke band tussen Nederland en de Antillen. Ook haar medeleven met de nabe staanden van de Bijlmerramp foto anp heeft die betrokkenheid opnieuw duidelijk laten zien. Prins Wil- lem-Alexander was deze week bij een bezoek aan de olieraffinaderij op Curasao nog iets duidelijker. „Ik hoop hier nog vele malen t rug te komen", zei hij in een dankwoord tot et lijkt wel een referen- H dum', zegt een. hoge amb- JL JÊL tenaar als hij met de ko ninklijke familie door de Cura^aose volkswijk Otrobanda wandelt. Duizenden mensen stro men de straat op. Kleine kinderen klampen zich vast aan de prinsen en de menigte gilt onophoudelijk 'Leve de koningin'. Deze mas sale opkomst is meer dan koninginnedag in de tropen. De bewoners van de verpauperde wijk Otrobanda vragen steun van de konin gin en leggen haar onbeschroomd hun klach- Een woordvoerder van de winkeliersvere niging van Otrobanda klimt op het podium waar het koninklijk gezelschap kokosmelk nuttigt en vraagt directe hulp aan koningin Beatrix, want de wijk krijgt te weinig aan dacht. Zijn gebaar is typerend voor dit werk bezoek. Tussen de zingende schoolkinderen en de dansende folkloregroepen door grijpen de Antillianen iedere gelegenheid aan om hun wensen kenbaar te maken in de hoop dat de koningin er persoonlijk iets mee doet. Milieu Zo ook tijdens de deftige lunch van de voltal lige koninklijke familie in het landhuis Kar- pata op Bonaire. Een gelegenheid waar een woordvoerster van de milieuvereniging Ami- gu di Tera haar kans grijpt. Voorkomen moet worden dat Bonaire ten prooi valt aan mas satoerisme, zo vertelt mevrouw Strauss-Mar- cena aan de koningin. „Voor sommigen is het moeilijk om over te schakelen van kwan titeit naar kwaliteit." En dan, direct tot de ko ningin, „we hopen in de toekomst op uw bij zondere aandacht te kunnen rekenen". De slogan waarmee Bonaire toeristen trekt is Unhurried, unspoiled en unforgettable, maar het eiland heeft meer dan alleen toeris ten nodig om zichzelf te kunnen bedruipen. En dat brengt het eilandsbestuur in een tweeslachtige positie. Terwijl op het plein voor het bestuurskantoor een soort carnaval losbarst, inclusief gekostumeerde dansers, legt gedeputeerde mevrouw N. Gomes bin nen aan de koningin uit dat van het bestuur een dubbelzinnig beleid wordt verlangd. Aan de ene kant moet het eiland bedrijvigheid en meer toeristen trekken, maar dat mag het na tuurschoon niet aantasten. Ook het eilands bestuur doet een beroep op de koningin. Gomes: „Wij missen nu de overbruggings hulp om de toekomst redelijk en levend te halen. De steun van de Nederlandse regering is onontbeerlijk." Minister Hirsch Ballin, die Antillaanse za- De voltallige koninklijke fa milie verblijft op de Antillen. Een werkbezoek van twee weken dat nu op de helft is. Op de eilanden leeft de hoop dat koningin Beatrix na te rugkeer in Nederland haar persoonlijke invloed kan aanwenden om lokale pro- fjf blemen aan te kaarten, üèa' Onderzoekinstituut test medicijnen "v. N Directeur Jonkman: „De proefpersonen lopen geen enkel risico." fcifn Noordnederlands Fotopersburo MARISKA FRERIKS Het gastenverblijf heeft iets weg van een groot hotel dat van alle faciliteiten is voorzien. In een hoek van de zaal leggen jongens een kaartje, anderen kijken tv en in een zithoek wordt ge discussieerd. De tijdelijke bewoners verblij ven er op basis van vol pension, maar hier voor betalen de gasten niets. Sterker nog: ze krijgen zelfs geld toe. De enige tegenprestatie die van hen wordt verlangd is, dat zij zich ter beschikking stellen van de wetenschap. Ze zijn beschikbaar als proefkonijnen, op wie dagelijks medicijnen worden uitgeprobeerd die nog op de markt moeten komen; ze worden midden in de nacht uit bed gehaald, omdat artsen hun bloed af willen nemen. Vaak wekken ver pleegkundigen de gasten allemaal jongens een paar uur later opnieuw om de activi teit van hun hart te kunnen meten. De gasten van 'hotel' Zuidlaren zijn betaalde proefko nijnen voor het onderzoekinstituut Pharma Bio Research. Over hun betaling laaide begin september in de Tweede Kamer een discussie op. D66-ka- merlid Kohnstamm wil niet dat proefperso nen die meedoen aan medische experimen ten nog langer betaald worden. Bloeddono ren en draagmoeders krijgen immers ook geen geld voor hun bijdrage, redeneerde het kamerlid. Directeur J. Jonkman van Pharma Bio Research vindt deze vergelijking niet te recht. Hij verwijst naar de slechte regeling in het buitenland: „Daar krijg je wel geld voor het afstaan van bloed en organen. Met als ge volg dat zich ook ongezonde mensen melden die in geldnood verkeren. Er komen dan slechte organen en slecht bloed op de markt." Een ander punt van discussie in de kamer is dat geldgebrek een reden kan zijn voor deel neming. Dit zou proefpersonen in geldnood afhankelijk maken van deelneming aan me dische experimenten, vreesde het PvdA-ka- merlid Netelenbos. „Deelnemers mogen maximaal drie keer per jaar meedoen aan onze studies. Dus echt rijk word je er niet van", verweert Jonkman zich. „Bovendien verdienen de proefpersonen op uurbasis niet meer dan het minimumloon." Pharma Bio test de medicijnen van zijn op drachtgevers, de farmateutische industrie, jaarlijks op ongeveer 950 mensen. Vroeger waren dit alleen studenten, tegenwoordig zijn er ook zo'n 285 ouderen die meedoen aan de medische experimenten. Dat was een eis van de overheid omdat bij voorbeeld mid delen tegen dementie op de uiteindelijke doelgroep moeten worden getest. Op vrouwen worden nauwelijks medicijnen getest.Als een vrouw hoofdpijn krijgt, kun je er nooit zeker van zijn of dat met het medi cijn heeft te maken of met de hormonale cy clus ".zegt Jonkman. De proefpersonen bij Pharma Bio dienen zich aan strenge huisregels te onderwerpen. Ze mogen het terrein van het instituut niet af. Alcohol, sigaretten en koffie zijn taboe. Ver der dienen de meesten zich aan een uitge kiend dieet te houden. De twintigjarige Edwin Odink is aan zijn laatste 'werkdag' bij Pharma Bio begonnen. „Morgen mag ik weer naar huis", zegt de En- schedese student. „Ik heb geen moeite met het speciale eten hier. Ontbijt en lunch zijn erg lekker. Het avondeten was minder sma kelijk. Ik verlang wel weer naar een kop koffie met suiker en melk. Maar goed. je weet voor af waaraan je begint." Het is voor de vijfde keer in twee jaar tijds dat Odink zich acht dagen door de farmaceuti sche industrie laat opsluiten. Hij zegt van zijn bijbaantje te houden. „Het is reuze gezellig met de jongens en ik heb het gevoel dat ik iets nuttigs doe. Bovendien houd ik voldoen de tijd over om hier te studeren", vertelt de heao-student. „Morgen ga ik met elfhonderd gulden naar huis. Wat wil je nog meer...?!" Edwin Odink doet niet zo maar met ieder on derzoek mee. ,Als het medicijn je gestel zou kunnen aantasten, haak ik af. Ik voel er niets voor geneesmiddelen te testen tegen de ziek te van Alzheimer of spul te gebruiken waar mee je hormoonhuishouding in de war raakt. Voor ik ja zeg, denk ik er eerst goed over na." De laatste weken heeft Pharma Bio hem als proefkonijn ingezet voor het uitproberèn van een medicijn dat mogelijk aangetaste zenu wen kan helen. „Dat vind ik niet gevaarlijk." Volgens Pharma Bio zijn 'de studies' onge vaarlijk. Directeur Jonkman: „Onbekende stoffen worden nooit direct op mensen uitge probeerd. Jarenlang onderzoek gaat daaraan vooraf. Eerst worden proeven genomen op cellen, organen en dieren. Dan weten we ze ker dat het nieuwe middel niet giftig is en geen gevaarlijke bijwerkingen kent. Daarna pas starten we met de zogenoemde Fase-1 - studies, die moeten aantonen of het middel bij mensen werkt. Bijwerkingen als hoofdpijn of misselijkheid kunnen bij dieren moeilijk worden waargenomen." De overheid werkt al tien jaar aan wetgeving waarin strenge richtlijnen zijn opgenomen voor het toestaan van medische experimen ten. „Voor ons zal er niets veranderen. Wij werken namelijk al jaren volgens de strenge Amerikaanse richtlijnen van de Food and Drug Administration", zegt Jonkman. .Alle onderzoeken dienen vooraf goedgekeurd te worden door een onafhankelijke commisssie. Hierin zitten een hoogleraar medische ethiek, twee artsen, een internist, een jurist en zes andere deskundigen. Er is nog nooit een onderzoeksvoorstel afgewezen". Bedrijven die een medicijn op de markt wil len brengen kunnen niet om die commissie heen. „De producent krijgt anders geen regi stratie en die is noodzakelijk voor de intro- duktie van een nieuw middel. Zelfs als met het nieuwe preparaat alleen publicatie in een toonaangevend vaktijdschrift wordt beoogd, dient het medicijn eerst te zijn getest." Jonkman en een aantal van zijn medewerkers zijn in hun studententijd zelf ook wel eens proefkonijn geweest. „En ik zou het zo weer doen. De proefpersonen lopen geen enkel ri sico. Iedere dag worden hun bloed en urine gecontroleerd en voor en na het onderzoek ondergaan ze ook nog eens een keuring, die net zo zwaar is als voor het afsluiten van een levensverzekering Mensen komen bij ons kerngezond binnen en zo gaan ze ook weer weg Veiligheid staat voorop."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33