Operatie 'Sneeuwbal' Woorden die vlees worden ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 ZATERDAGS Stel: u bent vrouw, niet tevreden over de omvang van uw borsten, maar voelt er absoluut niks voor om zich ter vergroting aan het mes van een of an dere chirurg te laten rijgen. U voelt er evenmin voor uw geld te vergooien aan de dubieuze zalfjes die om duistere redenen altijd aangeboden wor den door half-Belgische naar porno riekende post orderbedrijven via viezige, vaag afgedrukte adver tenties in boulevardbladen en tv-bodes. Wat voor alternatief blijft er dan, behalve oplicht-bh 's en pvc-vullingen, nog over? Het antwoord: 'Tryhyp- Inosis'. n plaats van onmiddellijk de conclusie trekken dat e bij mij beslist een paar weerstanden zijn doorgebrand, is de het wel zo eerlijk als u eerst evi verder leest. Het verhaal van borstvergroting door middel v: hypnose begint aan het einde van de vijftiger jaren als de on derzoekers Sinclair- Gieben en Chalmers in het vooraanstaande middelde toename medische tijdschrift The Lancet centimeter in borstomtrek, een artikel publiceren over de verwijdering van lichaamsweef sel door middel van hypnose. In het artikel wordt de hypnotische behandeling beschreven van 14 patiënten die aan beide kanten vaten daarin, konden voelen kloppen. Van de zittingen wer den bandopnames gemaakt die huis na- ook daar naar te luis teren. Bij zo'n 85% van de vrou wen bleek na afloop sprake te zijn van borstvergroting; 46% moest zelfs aan een grotere maat bh. De metingen lieten een ge- 3,5 ongeveer 2,5 centimeter in door snede en van zo'n 1,7 centimeter hoogte. Deze veranderingen hin gen niet samen met veranderin gen in gewicht of met menstrua- tiecyclus. Sinds de publikatie in i hun lichaam medisch vrijwel 1977 van deze studie zijn er nog onbehandelbare wratten had den. De patiënten werd onder hypnose de suggestie gegeven dat de wratten aan de ene kant i hun lichaam zouden ver dwijnen, terwijl de andere kant, i soort van controle, onge moeid werd gelaten. Binnen e r andere studies gepubliceerd met nagenoeg dezelfde resulta- Hoe borstvergroting door middel van hypnose precies in zijn werk gaat is nog onbekend. Mogelijk is er sprake van een selectieve ve wijding van bloedvaten in de kele weken bleken de wratten bij borst waardoor deze voller i de 14 patiënten aanzienlijk wordt. Mogelijk kan ook zijn dat te zijn verschrompeld of verdwe- r alleen aan de behan delde lichaamszijde. Op de on behandelde kant zaten nog even veel wratten als tevoren, behalve bij een patiënt wiens wratten a i hormonaal bepaalde a maak van borstweefsel de oor zaak is. Hoe dan ook: we zien hier een opmerkelijk voorbeeld van hoe het woord vlees kan worden. de onbehandelde kant spontaan Over het antwoord op de vraag verdwenen, zes weken nadat de behandelde kant wratvrij was. Dit soort onderzoek werd door andere onderzoekers, onder meer aan de Universiteit van Harvard overgedaan; de uitkom sten waren vrijwel identiek. Waarom zo'n ophef gemaakt r de verdwijning van een paar wratten door middel van sugges tie? Wratten zijn tumoren, goedaardige huiduitgroeisels die veroorzaakt worden door een vi rus. Dat virus is overal. Maar niet iedereen krijgt wratten en dus moet een bepaald soort im- muunreactie de meeste mensen tegen wratten beschermen. De hypnotische wratbehandeling werkt vermoedelijk door ofwel het immuunsysteem te activeren ofwel door het veranderen van de bloedstroom naar die uit groeisels, ofwel door beide. Als je er goed over nadenkt, is de manier waarop de psyche deze behandeling uitvoert, uiterst ele gant: snel, pijnloos, geen bijwer kingen en geen littekens. Verge lijk dat eens met het tamelijk brute 'invriezen', wegbranden, wegsnijden of door middel van tinctuur wegbijten in de 'moder- medische behandeling. In drukwekkend is ook wat er alle maal voor zo'n psychische be handeling komt kijken. Het brein moet vage suggesties als 'wratten gaan weg' vertalen in heel gede tailleerde krijgsplannen. Chemi sche boodschappers worden door de hersenen uitgestuurd n de cellen van het immuun systeem te mobiliseren om een massale aanval uit te voeren op de viraal veroorzaakte tumor. Mogelijk ook worden kleine bloedvaatjes selectief afgesloten, waardoor de wrat als het ware wordt doodgehongerd terwijl het naburige gezonde weefsel ge spaard wordt. de 70er jaren be gonnen onderzoekers zich de vraag te stellen of je behalve het wegnemen van lichaamsweefsel door hypnose, zoals de wratstu dies aantonen, ook lichaams weefsel kunt toevoegen door middel van hypnose. De psycho loog Willard en zijn groep onder namen een studie met een wel heel opmerkelijkdoel: de vergro ting van borsten door middel van hypnose. Aan het onderzoek na- i deel. Vooraf gaande aan de behandeling werd bij de vrouwen door onafhanke lijke beoordelaars heel nauwkeu rig borsthoogte, -doorsnee en - omtrek gemeten. De vrouwen werden vervolgens eenmaal per week, twaalf weken lang, met hypnose behandeld. In zittingen kregen ze suggesties voor diepe ontspanning en werd hun bij voorbeeld gesuggereerd dat er i water over hun borsten stroomde, dat een straallamp hun borsten verwarmde en dat ze hun borsten, of liever de bloe- of dit soort effecten van hypnose ook bij bepaalde mannelijke or ganen te behalen zijn, tasten we nog in het duister, maar ik wil nu al vast wel toezeggen to break the news zo snel mogelijk als daar meer over bekend wordt! Suggestie blijkt ook werkzaam bij andere problemen waarbij de bloedvaten een belangrijke rol spelen. In een recente studie vond Robert Ader de grond legger van de psychoimmunolo- gie, de wetenschap van de wis selwerking tussen psyche en im muunsysteem dat hoge bloed druk door suggestie aanzienlijk verlaagd kan worden. Patiënten met hoge bloeddruk werden in eerste instantie behandeld met 'echte' bloeddruk verlagende middelen. Na een aantal weken werden deze middelen vervan gen door pillen, die er hetzelfde uitzagen maar in werkelijkheid geen direct chemisch werkzame stoffen bevatten. Neppillen dus of, vriendelijker gezegd, place bo's. Ader vond dat de mensen die placebo's kregen langer een gezonde bloeddruk wisten te houden dan degenen die geen placebo kregen. Maar hoe kan nou een onwerkzame pil onze bloeddruk beïnvloeden? Het ant woord luidt: conditionering. Als mensen herhaaldelijk de licha melijke effecten, zoals bloedvaat- verwijding, van het innemen van een 'echte' pil hebben ervaren, treedt een onbewust leerproces op waarbij op de duur het ritueel van innemen.van een pil al vol doende kan zijn om diezelfde li chaamsreacties op te roepen. Dat gebeurt overigens alleen als de medicatie eerst een tijdje is ingenomen in het geloof en met de ervaring dat deze werkt. De betekenis van dit soort stu dies is enorm. Periodieke vervan ging van medicamenten door placebo's zou patiënten in staat kunnen stellen dezelfde thera peutische effecten te bereiken maar nu met een minimale ('echte') medicatie en dus met heel weinig of geen bijwerkingen. Het zou bovendien een aanzien lijk effect op de kosten hebben. Wat maar weer eens, of het nou gaat om gezondheidzorg of eco nomie, bewijs levert voor de stel ling: Alles is psychisch, hoewel psychisch natuurlijk niet alles is. RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie Overlevingskamp voor doorgewinterde werklozen Overlevingskamp voor doorgewinterde De ijskoude poolnacht en het on herbergzame landschap van Noord-Noorwegen hebben de Afgelopen jaren vijftien doorgewinterde Ne derlandse werklozen weer aan de slag gekre gen. De Egmondse jongerenwerker Willem van Eijk begon in 1990 het experiment 'Ope ratic Sneeuwbal' met een ploegje werklozen uil de categorie 'onbemiddelbaar': mensen die door persoonlijke omstandigheden niet aan het werk zijn. Na een overlevingskamp in barre omstandigheden en een intensieve be geleiding door Van Eijk, arbeidsbureau en so ciale dienst verdwenen de werklozen uit de kaartenbakken. Ze werden opgenomen in het arbeidsproces. Niet iedereen 'slaagde', maar na drie toch ten ligt de score op zo'n tachtig procent. Ge noeg om het project voort te zetten, vond het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorzie ning (RBA). Volgend jaar worden in januari, februari en september expedities door het RBA en deelnemende gemeenten uit Noord- Kennemerland, Westfriesland en de Noord- kop gefinancierd. Per deelnemer een investe ring van circa 10.000 gulden. Een bedrag dat snel is terugverdiend als de werklozen niet meer aankloppen voor een uitkering. Zwaarder middel Overleven in de Ardennen met friteskramen en cafés binnen handbereik, dat soort avon- turenuitstapjes zet vindt Willem van Eijk geen zoden aan de dijk als je tot het diepste van de menselijke ziel wilt doordrin gen. Van Eijk maakte als jongerenwerker jaarlijks zo'n trip met probleemjongeren. Het lukte vaak om hun gedrag te beïnvloeden. Van Eijk wilde echter meer met de 'survival methode' die ook wordt gebruikt om gedeti neerden weer in het gareel te krijgen. Volgens de filosofie van Van Eijk kan dal niet in het verstedelijkte deel van Europa. Om iemand aan te pakken die al lange tijd werkloos is en ontevreden met zichzelf en de wereld, is een zwaarder middel nodig. Pas dan, is zijn stel ling, kunnen de blokkaden die iemand op werpt, worden geslecht. Van Eijk heeft een paar jaar in Noorwegen gewoond. Hij wist een geschikte blokhut en had Noorse kennissen. Bovendien kent hij het zware poolgebied met zijn toendra's en bevroren bergmeren. Ruig en extreem. Van God en alles verlaten en.daarom uitermate geschikt. Met steun van de gemeenten Eg- mond en Bergen mocht hij dit 'middel' in 1990 inzetten om een ploegje onbemiddelba- re werklozen te motiveren weer iets van hun Operatie 'Sneeuwbal: je bent werkloos en je wordt overgeleverd aan de elementen. Winter aan het randje van de poolcirkel. Dikke pakken sneeuw op de toendra's. Geen stromend water of elektriciteit. Geen sterve ling in de buurt. Overge leverd aan jezelf in een eindeloze poolnacht. En dan maar bedenken wat je verder wilt met je le ven. Doorgaan met niks doen en je hand ophou den? Of er achter komen dat je wel wat waard bent. En daarna dat zelf respect omzetten in actie om wat van je leven te maken. Een project voor 'onbemiddelbare' werk lozen. leven te maken. Met succes. De onbemiddelbare werklozen komen uit de kaartenbakken van de gemeentelijke soci ale diensten. Vaak hebben ze afgebroken op leidingen, of helemaal geen opleiding, of mislukt op arbeidservaringsplaatsen. Mensen die hun situatie zelf als uitzichtloos c Ze willen veranderen, maar kunnen de moed niet opbrengen. De sociale dienst maakt de eerste selectie, daarna volgen gesprekken met Willem van Eijk of Jolanda Schouten, beiden begeleiders van de Stichting Nova Holland, die verant woordelijk is voor de expedities. De tochten worden gemaakt door mannen en vrouwen die geen sportieve achtergrond hoeven te hebben om het tot een goed einde te bren gen. Willem van Eijk: „De mensen moeten gemotiveerd zijn, bereidheid tonen om wat aan hun leven te veranderen. Als dat er is, maken we met de sociale dienst en de tra jectbemiddelaar van het arbeidsbureau een plan de campagne. Die samenwerking met sociale dienst en arbeidsbureaus is heel be langrijk. Samen met die diensten en de werk loze zoeken we een doel om in Noorwegen naar toe te werken. Er moeten aan het eind van de rit soms oplossingen worden gekozen die niet helemaal in het systeem passen. Zoals iemand laten studeren met behoud van uitkering. Als dat helpt dan is dat een geoor loofd middel om iemand te laten slagen in het leven." Verplichting De deelnemers moeten bereid zijn hard te werken om hun doel te bereiken. Deelnemen aan alle onderdelen van het Sneeuwbalpro- gramma is verplicht. „Ze moeten ook weten dat we ze niet loslaten als we terugkomen uit Noorwegen. We zijn een soort vangnet, maar soms wordt dat ook wel eens een beetje een dwangbuis. We geven samen met het ar beidsbureau extra aandacht. Als we maar vol houden dan drukken we iemand over zijn drempel heen. We geven mensen niet de kans om in Noorwegen gemaakte afspraken niet na te komen. Pas als het echt hopeloos is, laten we los. Als iemand echt de goot in wil, dan moet hij dat maar doen. Maar dan verder ook niet zeuren over subsidies en spe ciale regelingen. Voor het zo ver is, houden we lang vol. We hopeg dat drie maanden be geleiding voldoet, maar we gaan ook wel eens negen maanden of een jaar door. Zo lang er maar hoop op verbetering is." De expeditie begint als een gezellig reisje. Met het vliegtuig naar Oslo, verder naar Bodö en dan het binnenland in, waar in een dorpje wordt overnacht. De volgende dag wordt het menens. Dan moet er een dag door be sneeuwde bergen worden gebaggerd om het kamp in het Saltgebergte aan de rand van de poolcirkel te bereiken. Met tien kilo bepak king en voor een groot deel wandelend bij maanlicht: in de Noorse winter is het alleen van tien uur 's ochtends tot twee uur 's mid dags even schemerig dag. Training In het kamp krijgen de deelnemers een ski training en ze leren dingen als ijsvissen, om gaan met sledehonden, hout hakken, overle vingstechnieken in de sneeuw, kompaslezen. Allemaal bedoeld voor het uiteindelijke 'doel' van de tocht: een driedaags sneeuwbivak. De reis met sledehonden en ski's, waarbij in ten ten of in een sneeuwhol met rendierhuid wordt overnacht, lijkt een overwintering op Nova Zembla. Van Eijk: „Dat valt wel mee. ledereen die aan het begin wat terugschrikt, is er op een gegeven moment wel rijp voor. De mensen gaan vanzelf grenzen verleggen en doen dingen die ze nog nooit hebben ge daan. Want welke Nederlander heeft ooit een nacht op de poolvlakte doorgebracht onder een rendierenhuid... Dat is toch prachtig om later thuis te kunnen vertellen." Een commando-opleiding lijkt er niets bij, maar de Stichting Nova Holland heeft een heel ander doel voor ogen. Van Eijk: „Menta le training. Het is geen psychoanalyse of zo, maar de mensen krijgen in die dagen meer zicht op hun eigen kwaliteiten. En we maken natuurlijk een plan de campagne over de wij ze waarop terug in Nederland de draad het beste kan worden opgepakt." Daarvoor zijn er veel groepsdiscussies en individuele gesprekken met de begeleiders. „Je krijgt vanzelf allerlei groepsgesprekken. Je zit nu eenmaal met z'n allen in die hut. In het begin heb je nog wel eens mensen die roepen dat ze werkloos zijn uit principe. Nou, daar maken we korte metten mee. We praten over maatschappijvisies, economie en hoe ze het vinden om van een uitkering te leven, hoewel ze gezond en niet bejaard zijn." De begeleiders zelf blijven bij die discus sies niet buiten schot. Willem van Eijk: „Je moet jezelf ook kwetsbaar opstellen. Als ze alles willen horen over mijn leefsituatie en of ik mislukkingen heb gehad in mijn leven, dan krijgen ze daar een eerlijk antwoord op." Tachtig procent van de onbemiddelbare werklozen weer weten te motiveren om aan de slag te gaan. geeft Van Eijk een tevreden gevoel, maar het kan altijd beter. „Er is altijd wel iemand van wie je uiteindelijk je handen af moet trekken. Mensen die ondanks bege leiding en hulp alles verknallen. Dat is jam-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 32