Chaos, emotie en vooral frustratie ZATERDAGS BIJVOEGSEL nr eindredactie: willem schrama ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 vormgeving: fred van gelderen marco kroes ruud vogelesang Bryan Roy in Foggia. 'Mijn jongen gaat het hier wel redden' I ervvijl zaakwaarnemer Rob Jansen I zich aan een Schipholbalie druk staat te maken over de in allerijl bestelde (maar niet gereed liggende) tickets voor vlucht KL 394 naar Rome, staat Bryan Roy er wat verloren bij in een hoekje van de vertrekhal. „Het is rond ja", mompelt hij, leu nend over een balustrade. „Ik ga naar Fog gia." Daarmee is blijkbaar alles gezegd, want Roy verzinkt in een diep stilzwijgen. Vriendin Nada van Nie, door sommigen op Schiphol herkend als medewerkster van het TROS- programma TV-Masqué kijkt de voetballer enigszins bezorgd aan. „Neem nou nog maar een chocoladeballetje", klinkt het liefdevol. „En maak je niet zo druk." Bryan Roy ver toont, behoudens een snelle greep in de hem voorgehouden doos zoetigheid, geen enkele reactie. Bryan Roy staat, eenzaam en alleen afscheid te nemen. Van Amsterdam, van Ajax, van zijn familie en van Louis van Gaal. Het is woensdagavond, tegen half zeven. Ongelooflijk eigenlijk, hoe snel dit allemaal in zijn werk is gegaan. Amper een etmaal eerder scoorde Roy nog de enige treffer van Ajax 2 in het treffen met de reserves van Sparta en nu staat hij aan de vooravond van wat misschien wel als de grootste stap in zijn leven kan wor den beschouwd. Die gedachte lijkt nu ook vat te hebben gekregen op de speler zelf. De donderdag ervoor was er voor het eerst contact geweest. Tussen Ajax. Foggia, Roy en Jansen. „Liep op niks uit", aldus Rob Jansen die na de gebroeders Witschge en Jan Wou ters zijn vierde 'grote' transfer aan het afron den is. De partijen reageerden dan ook stom verbaasd toen Foggia afgelopen dinsdag avond weer contact zocht. „De club liet we ten alsnog zaken te willen doen", glimlacht de zaakwaarnemer. „En snel, heel snel. In ie der geval voor het verstrijken van de over schrijvingstermijn in Italië. Voor vanavond zeven uur dus. We hebben het bericht voor De zwarte parel vertoonde barstjes, en dus moest hij weg uit De Meer. Hetgeen op aangeven vanAjax-coach Louis van Gaal ook gebeur de. Ajax nam de kapitaalver nietiging voor lief en zo speelt Bryan Roy de rest van dit seizoen en de komende twee voetbaljaargangen voor het Italiaanse Foggia. Hoewel: de kans bestaat dat hij dit seizoen niet eens zal afinaken bij de tobbende club uit de Serie A. Eigenaar- voorzitter Pasquale Cassilo is na een eerdere (vergeefse) poging bij Napoli inmiddels druk bezig AS Roma over te nemen. Als dat de steenrijke Cassilo lukt, kan Roy pas echt een lange neus naar Louis van Gaal trekken. Want dan verhuist hij mee naar de Romeinse topper. Voorlopig is het echter nog even doorbijten voor 'de zwarte bliksemschicht'zoals Bryan Roy arriveert bij het stadion in Foggia. Honderden supporters wachten hem op. foto cmjtillo hofleverancier vervult voor de topclubs. Zo verdween er na vorig seizoen bijna een ge heel elftal, onder wie sterspeler Signori (Lazio Roma), Shalimov (Inter Milan) en spits Baia- no (Fiorentina). En dat doet pijn voor een vereniging die in vier jaar tijd van de Serie C naar het hoogste platform steeg. De pijn wordt vergroot door het plan dat Cassilo heeft opgevat een grote club naast Foggia op te kopen. Hij probeerde het al eer der bij Napoli. faalde, en heeft zijn gretige blik nu gericht op AS Roma. Voor Bryan Roy schept dat heel wat mogelijkheden, omdat Cassilo er tot groot ongenoegen van de tifosi van Foggia geen geheim van maakt dat hij in dat geval zijn sterspelers vanuit het Zuiden naar het Romeinse domein zal overhevelen. Het kan allemaal in Italië, waar (voetbal)geld geen rol speelt en spelers worden ge- en ver kocht als waren zij slierten spaghetti. Stil Na een korte nachtrust worden donderdag de twee grootste sportkranten van Italië, La Gaz- zetta dello Sport en de Corriere dello Sport, aangeschaft. De naam van de Nederlander staat op beide voorpagina's in letters ter grootte van een reclamebord. 'Roy naar Fog gia', kopt de Corriere dello Sport, 'bescher meling van Gullit en Van Basten aan het hof van Ze man (coach van Foggia). De zwarte flits, voorzien van de dribble-mania'. Roy hoort de vertaling stilzwijgend aan. Dat wordt anders als hij de naam van Louis van Gaal in de Gazzetta dello Sport ontdekt. De eerste vertaling van het stuk ('Roy voor dertien miljoen naar Foggia!! Roy gebruikt Foggia als opstap naar Roma') doet hem niks. Maar wanneer de reactie van Van Gaal wordt opgelezen ontsnapt er een welgemeende ver wensing richting Amsterdam. 'Roy', zo zegt Van Gaal in dit verhaal, ,is een technische speler, maar hij mist de mentaliteit van een goede prof. Voor Ajax was hij daardoor on bruikbaar geworden. Van mij mag-ie weg.' Oud nieuws, maar toch, Bryan Roy trekt zich heel stil terug op zijn kamer. Het Nederlandse gezelschap arriveert don derdagmiddag om half vier 's middags dan eindelijk op de plaats van bestemming. We derom weinig belangstelling en bovendien slaat de schrik om het hart van Roy cum suis wanneer een eerste blik op zijn nieuwe woonomgeving wordt geworpen. De stad van 200.000 inwoners, 150 kilometer ten oosten van Napels maakt een eerste indruk die nog het best te vergelijken valt als zou Louis van Gaal tijdens de vlucht naar Italië plotseling tot hoofdtrainer van de plaatselijke trots zijn gebombareerd. Een dor landschap, fabrieken die hun laatste produkt verkocht lijken te hebben in de tijd dat Foggia nog in de Serie C acteerde, vervallen woningen en vuil. ver schrikkelijk veel vuilnis op en rond de open gespleten wegen. Tot overmaat van ramp gaat het nog regenen ook. Zenuwachtig en vergeefs zoekt de hand van Nada van Nie naar die van haar levenspartner, maar die heeft inmiddels al vijf vingers voor zijn mond geslagen. „Een buitenwijk, Bryan", probeert Rob Jansen zijn beschermeling gerust te stel len, „een buitenwijk." Aangeslagen Na een al evenzeer tegenvallend bezoek aan het hotel en het restaurant dat Foggia voor het bezoek uit Nederland heeft gereserveerd, vervolgt de tocht zich om vijf uur richting stadion waar de officiële presentatie van Roy zal gaan plaatsvinden. Bryan Roy heeft er weinig fiducie meer in. Hij maakt een totaal aangeslagen indruk. De Meer is verder weg dan ooit. Zaccheria! Van het ene op het andere mo ment recht het stadion zijn rug. midden in 'Brie-An, breng ons weer naar Europa!!' Foggia. Moeilijk waarneembaar in de plotse ling ingevallen duisternis, maar desondanks: het bastion, met een toeschouwerscapaciteit van een kleine 30.000 plaatsen mag er zijn. Fris, met een omgebouwde hoofdtribune en (o opluchting) honderden tifosi voor de poort die als een hongerige groep leeuwen de auto met Bryan Roy lijken te ruiken. Chaos, ge schreeuw ('Brie-an, Brie-an!!'), duwen en trekken. Het begint plotseling weer te rege nen. Van enige afkoeling is geen sprake. 'Brie-an, Brie-an. breng ons naar Europa!!!' De tifosi draaien dol en Bryan Roy lacht. Waarschijnlijk zijn eerste echt gemeende glimlach na die door hem zo vervloekte 16de september toen Louis van... Vito, vito' snauwt nu de chauffeur. Roy moet de auto onmiddellijk verlaten, het sta dion in. Hij lijkt het met tegenzin te doen. Een clubsjaal van Foggia hangt dan al rond zijn nek. Een cordon, dat vriendin, Rob Jan sen en vader Roy buitensluit perst de zwarte parel uiteindelijk naar binnen. De eerste kennismaking met zijn nieuwe coach, de Tsjech Zdenek Zeman volgt in rap tempo, zoals alles zich nu met versnelde weergave voltrekt. De Italiaanse verslagge vers, vol eerbied, laten een verachtelijk ge zucht klinken als de voormalige volleybalin- temational zijn nieuwe aanwinst begroet. Ze- man praat al sinds enkele weken niet meer met de media, ze zouden zijn woorden con stant verdraaien. Zeman heeft er maling aan. zoals hij maling aan veel zaken heeft. Hij weet dat hij te boek staat als een ambtenaar die zijn spelers indoctrineert. Wat dat betreft krijgt Roy al meteen bij zijn eerste kennisma king een voorproefje. „Ik mag vanavond al leen nog maar een glas melk drinken voor de medische keuring van morgen", stamelt hij bij terugkeer tegen Nada. „Enne, ik speel op links, mogelijk zelfs in een vrije rol." En weg is-ie weer, hij moet zijn nieuwe collega's de hand schudden. Het vragenuurtje voor de pers trekt massale belangstelling. Het zaaltje in Zaccheria wordt broeierig heet bij de aanwezigheid van zeker zestig journalisten. Vragen? Voldoende, ao blijkt. Bryan Roy werkt zijn eerste 45 minuten voor Foggia af achter een groene tafel met een microfoon. Wat voor persoon is Roy? „Een hele nor male jongen van de straat. En met een opge wekt humeur." Kan Roy Signori doen verge ten bij Foggia? „Ik weet niet hoe hij speelde, maar ik hoop dat de supporters van me kun nen genieten." Waarom Roy is weggegaan bij Ajax? „Dooreen meningsverschil niet de trai ner, over de tactiek." Weet hij dat Zdenek Ze man ook streng kan zijn voor spelers? „Bij Ajax heb ik er aan kunnen wennen." Toch blijft het een vreemde zaak dat een speler als Bryan Roy voor slechts drie miljoen gulden verkast naar Foggia, een provincie club. Dat is er een voor Rob lansen. Jansen „Het heeft enorm gescheeld dat er bij deze transfer, in tegenstelling tot veel transfers in Italië, rechtstreeks contact is geweest tussen Ajax en Foggia. alsmede tussen Foggia en Roy en mijn persoon. Ik weet dat voorzitter Cassilo van plan is alle voorzitters van de clubs hier een brief te sturen waarin hij er op aandringt derden bij transfers buiten te slui ten. Het spreekt voor zich dat onze vakbond die actie van harte ondersteunt. Het zou het Italiaanse voetbal miljoenen besparen En. nadat Bryan Roy ook nog heeft ont kend er een probleem mee te hebben metro pool Amsterdam te moeten verruilen voor het Italiaanse platte land ('Dat stappen is toch wel een beetje over'), komt er ook aan deze chaos een einde. Hoewel, nog even een foto, een handtekening, de RAI tc woord staan die een special zal uitzenden, de regio naJe televisie, deNu wil ik toch echt wel weg Nada", roept de Amsterdammer uit. Er zijn ruim ruim twee uur verstreken vanaf het moment dat Roy door de deuren van Zacche ria werd geperst. Hij zweet. De Nederlandse delegatie verzamelt zich bij de uitgang. De carabinieri zijn opgeroepen. Roy kijkt ze bij na verdwaasd aan. Dan is het moment daar om terug te keren naar de als nooit tevoren lokkende hotelkamer. De honderden tifosi zijn achter hekken geplaatst, maar gaan vol ledig uit hun bol als zij de zwarte bliksem schicht weer ontwaren. Na twee uur wach ten. 'Brie-An, breng ons weer naar Europa!!', klinkt het uit schorre kelen. Op dat moment rukt Bryan Roy zich onveT wacht los van de ijzeren houdgreep van de trotse carabinieri. Hij loopt naar de hekken, naar zijn nieuwe fans. De handen gaan om hoog, de clubsjaal van I oggia wappert in de wind. En Bryan Roy lijkt enkele entimeters te groeien, op dat moment. „Kijk toch eens even", zegt zijn vader. „Hij geniet Dit is pre cies wat hij nodig had om zijn zelfvertrouwen weer te vinden. Ia. mijn jongen gaat het hier wel redden." hij inmiddels door de tifosi van Foggia wordt genoemd. Zijn hart ligt nog in Amster dam, maar zijn lichaam zit tweeduizend kilometer ver derop. Onze verslaggever Karei Jan sen reisde met 'het gezel- schap-Roy' naar Italië en be richt in dit exclusief artikel over de ins en outs van een internationaal aanspreken de transfer. Bryan Roy en zijn n e coach Zdenek Ze- fotq»epa Roy valt vanaf dat moment terug in een ogenschijnlijke onverschilligheid, die ver dacht veel weg lijkt te hebben van zelfbe scherming tegen alles wat komen gaat. Hoe wel 'Rome' wat dat betreft op een teleurstel ling uitloopt. De 'drukte' bestaat uit één man: de chauffeur van de voetbaltrots uit Foggia die de Hollanders naar het hotel moet ver voeren. Roy is zichtbaar verbaasd. Voordeel is wel dat zeer rap het Holiday Inn opgezocht kan worden. Bij aankomst in de lobby van het hotel is de wat landerige stemming duidelijk omge slagen. Rob Jansen heeft de aanwezigheid van een autotelefoon onderweg niet onbenut gelaten en tijdens zijn gesprek met Neder land te verstaan gekregen dat Het Nieuws is uitgelekt. Studio Spon heeft de 'primeur'. Vloeken klinken. Tactieken om op de juiste wijze de media te bedienen worden aange past. 'We gaan gewoon door op de ingesla gen weg', klinkt het. Bryan en Nada, vader ~:oy en Rob Jansen zoeken toch aangeslagen hun kamers op. De ingeslagen weg voert het groepje een half uur later, tegen middernacht r digs genaar-voorzitter van Foggia, Pasquale Cassilo de Nederlan ders nog graag de hand wil schudden. Het eerste contact verloopt stroef, Cassilo blijkt met enkele zakenpartners al enige tijd in het luxe etablissement te verkeren en houdt het enigszins beneveld op een mager 'hartelijk welkom'. Passend overigens voor deze 44- jarige Napolitaan, die op z'n minst een opmerkelijke verschij ning in de Italiaanse voetbalcar- roussel genoemd mag worden. De verkoop van seizoenkaarten heeft Cassilo dit jaar verboden omdat hij er het nut niet van in ziet. De multimiljonair, initiator van een kartel van zo'n zestig be drijven waaronder een eigen bank in Foggia, beschouwt sei zoenkaarten puur als een excuus voor supporters om hun mond (klagend) open te trekken. En daar zit hij niet op te wachten. Vandaar dat de tifosi voor elke thuiswedstrijd van Foggia een kaartje aan de kassa dienen te kopen. Het systeem sorteert overigens weinig effect. De matige optre dens tot nu«toe doen de supjxtr- ters met zuidelijke weemoed te rugdenken aan vorig jaar, toen de nietige club zich tot de revela tie van de Serie A kroonde met een zevende plaats in de eindrangschikking. De verklaring voor de terugval is vrij simj)el, omdat Foggia in Italië de rol van kennisgeving aangenomen. Dat leer je wel in dit soort situaties." Woensdagochtend rinkelde de telefoon echter weer. Foggia liet weten met een dele gatie naar Amsterdam'te zullen komen, in het privévliegtuig van eigenaar-voorzitter Pasquale Cassilo. Jansen: „We waren stom verbaasd. Ze plaatsten zich op deze manier in een wel heel slechte onderhandelingsposi tie. We wisten dat ze naarstig op zoek waren naar een type speler als Bryan, we wisten dat ze tegen een deadline aan zaten te werken en we wisten dat de club onderaan in de Serie A bungelde. Foggia had daar blijkbaar geen boodschap aan. Ze wilden maar één ding, en dat was een handtekening." Tijddruk Die konden ze krijgen, ondanks de veel te la- tussenkomst van Pescara dat op woens dagmiddag ook plotseling belangstelling toont in de linksbuiten. Beleefd maar reso luut wordt deze Italiaanse gegadigd Ajax en de steeds zenuwacht zanten van Foggia zijn het na drie uur eens over een transfer- Irag van drie miljoen gulden. Roy/Jansen onderhandelen 'vol gens verwachting' uit en sluiten af op een driejarig contract met alle prés van dien. Jansen: „De tijddruk was zo groot dat de extra voorzieningen die we in Bryans contract wilden opnemen zonder slag of stoot werden geaccep teerd. Voor zeven uur vanavond esten ze in Milaan staan om de Italiaanse voetbalbond de of ficiële papieren te overhandigen. Ik vraag me af of ze hier nog op terug willen komen wanneer we straks in Italië zijn." De vlucht van bijna twee uur taar Rome. tussenstop op weg taar het zuiden van Italië, ver loopt stormachtig. Niet alleen door de weersomstandigheden, ar zeker ook doordat Bryan Roy nu de tijd rijp acht zijn we kenlange stilzwijgen te doorbre ken. Hoewel hij alle moeite doet als een stuk aangeschoten wild over te komen, zakt hij voor dat examen. Roy beticht zijn voormalige coach, Louis van Gaal van asociaal gedrag door op •oor een miljoenenpubliek de ns Roy kapot te hebben willen maken. Zijn verbanning naar het tweede ('Spitsroeden lopen'), de reacties in de media ('Communi catie op het allerlaagste niveau') alsmede de halsstarrigheid van Louis van Gaal zelf ('Er viel men selijk niets meer te lijmen'). het doet de linkspoot zichtbaar goed zijn hart te luchten. De wilde lan ding op het vliegveld van Rome wordt niet eens opgemerkt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31