Liberia legt beest in mens bloot stuwt de werkloosheid omhoog De verloren generatie van tussen de twintig en veertig T *1,1 it Fijn weekje overlegeconomie Feiten &Meningen Hongaarse veiligheid ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 2 In het'land van de vrijheid'staat alleen moorden vrij Liberia Land of Liberty. Bijna vergeten was de oor log in het land van de vrij heid', weggemoffeld achter het schreeuwende nieuws uit Somalia, Angola en Bosnië. De ellende gede gradeerd tot een pakkende reclameposter voor Benne- ton een strijder met in zijn handen een mensen- bot. De wereld was blind voor de gruwelijkheden, door de strijdende partijen toegepast als voorbeeldige leerlingen van Pol Pot en Idi Amin. Pas vorige week keek ze weer even op, toen vijf Amerikaanse nonnen werden vermoord. AMSTERDAM MAARTEN KUIPER De strijd in Liberia heeft het beest in de mens genadeloos blootgelegd. Door de wirwar van etnische en religieuze span ningen, het ratjetoe van strij dende rebellenfacties loopt slechts één constante: de totale verachting van menselijke waarde. In de buitenwijken van de hoofdstad Monrovia ligt de scheidslijn tussen goed en kwaad. Aan de ene kant de 300.000 stedelingen en vluchte lingen van het platteland, be schermd door de 12.000 man schappen van een Westafri- kaanse vredesmacht. Aan de andere kant, in een cordon om de stad, de loerende rebellen van Charles Taylor. Daar tus senin de rottende lijken van burgers, soldaten en rebellen, getuigen van een genadeloze strijd. In de stad heerst een gespan nen orde, daarbuiten de wanorde. Rebellen razen roeke loos rond in verbouwde jeeps. Toyota's en Chevy's met achter op een zware mitrailleur, ba zooka of zelfs een flink kanon. Op de motorkap of het lucht rooster prijkt soms een glan zend witte schedel. Met verach ting en vol trots schieten ze over de stoffige wegen, als waren ze weggereden uit een Mad Max- film. De verknipte strijders zelf lijken te zijn weggeplukt uit de getto's van Detroit en New York. In hun uitgelopen tennisschoenen, kistjes en mocassins, en getooid met haarbanden en baseball caps lopen ze stoer rond, zwaai end met hun vervaarlijk uitzien de hakmessen en machinege weren. Om te imponeren zijn ze uitgedost met de bleke botten van gedode tegenstanders en op hun gezichten geschilderde do denmaskers. Het is een maca bere melange van bijgeloof, zwarte magie en een onvolwas sen zucht naar potentie. Vrijheid Liberia Land van de vrijheid. Ooit zo genoemd als symbool van de vrijheid, de vrijheid om te leven, nu vertaald als de vrij heid om te profiteren, te ver minken, te moorden. Liberia werd in 1847 gesticht door vrij gelaten Amerikaanse negersla ven die, ontheemd in de Vere nigde Staten, in Afrika op zoek gingen naar hun wortels. Zij vonden een land en noemden het naar hun herwonnen vrij heid. Wat zij verzuimden was het ook naar de principes van die vrijheid in te richten. De kleine groep 'Americo-Libe- rianen' enkele tienduizenden in getal nam direct de macht over van de oorspronkelijke be volking. Met Amerikaanse rege ringssteun werden deze 'Afro- Liberianen' onder de duim ge houden. Ook de economische rijkdommen van het land, rub ber en ijzererts, eigenden de immigranten zich toe. Hun da den zouden de slavenhande laars die hun voorouders naar Amerika brachten, niet hebben misstaan. Toch bleef Liberia de cennia lang een land van vrede, niet in de laatste plaats dankzij de onderdanigheid van zijn oor spronkelijke bewoners. Het heeft Liberia uiteindelijk niet voor de schijnbaar on vermijdelijke Afrikaanse ge weldsspiraal kunnen behoeden. In 1980 pleegde sergeant Sa muel Doe, een 'Afro-Liberiaan', een staatsgreep tegen de rege ring van president Tolbert, een 'Americo-Liberiaan'. Het werd een bloedige wraak voor meer dan een eeuw onrecht. Tolbert en honderden volgelingen wer den aan palen gebonden en voor de ogen van het volk ge- executeerd. Daarna verging het Liberia als zovele Afrikaanse landen. Doe beloofde een democratisch, rechtvaardigen menswaardig beleid, maar ging in de praktijk over tot onderdrukking en bloe dige schendingen van de men senrechten. Verzetsgroepen te gen zijn bewind schoten als paddestoelen uit de grond en Doe werd geconfronteerd met een reeks couppogingen. De laatste, eind 1990, werd hem fa taal. Vredesmacht Een jaar eerder was rebellenlei der Charles Taylor tegen presi dent Doe ten strijde getrokken. De voormalige vertrouweling van Doe stond aan het hoofd van het Nationaal Patriottisch Front van Liberia (NPFL). De man, die onder zijn volgelingen bekend staat als een onderge waardeerde intelligente leider en onder zijn tegenstanders als een op macht beluste gek, riep zichzelf in 1990 uit tot presi dent. Vanuit zijn zetel in Gbam- ga beheerst hij inmiddels ne gentig procent van het land. Al leen ae hoofdstad Monrovia ligt nog buiten zijn bereik. Een vredesmacht met soldaten uit zeven Westafrikaanse lan den (Ecomog) houdt Taylor af van deze hoofdprijs. Twee jaar geleden stuurden de landen van de Economische Gemeenschap van Westafrikaanse Staten (Eco- was) de vredestroepen naar Li beria. Nigeria, Ghana, Gabon en Sierra Leone leverden de hoofd moot van de troepenmacht. Ze installeerden in Monrovia een interim-president en lanceer den een vredesplan, gericht op het houden van vrije verkiezin gen. Maar Taylor moest er niets van hebben. Financieel gesteund door Burkina Faso.en het buur land Ivoorkust die zich willen afzetten tegen Nigeria begon hij drie weken geleden een be storming van de hoofdstad. De Ecomog reageerde met lucht aanvallen, zwaar artillerievuur en beschietingen vanaf schepen voor de kust. De troepensterkte in Monrovia werd met 5.000 man opgevoerd tot 12.000. Vorige week besloten de Eco- was-landen tevens om een land-, lucht- en zeeblokkade in te stellen tegen het door Taylor beheerste gebied. Nigeriaanse schepen blokkeren de havens van Buchanan en Harper. Zo willen ze voorkomen dat Taylor nog langer hout, ijzererts, dia manten en rubber exporteert en met de enorme opbrengst wa pens importeert. Toekomst Taylor schreeuwt nu moord en brand. Hij verwijt de Ecomog niet langer neutraal te zijn, maar openlijk hem vijandig ge zinde rebellen te steunen. Tay lor zegt dat vrede alleen moge lijk is als de Ecomog haar bie zen pakt en wordt vervangen door een VN-vredesmacht. Maar de ervaring elders in Afri ka, in Somalia bijvoorbeeld, leert dat dat een oplossing waarmee iedereen behalve de bevolking is gebaat. De toekomst van Liberia ligt niet in de handen van de Vere nigde Naties of de Ecowas. Ze ligt bij de kinderen van Liberia. En dat stemt somber. Want de oorlog kweekt een verloren ge neratie. Duizenden kinderen zwerven door het land, zonder ouders, die zijn gevlucht of ge dood. Bij de rebellen vinden zij nieuwe vaders. Ze krijgen er on derdak, kleding en eten. En een geweer. Die kinderen, vaak nog geen dertien of veertien jaar oud, wordt het doden met de paplepel ingegoten. Menselijke waarden kennen ze niet, alleen haat en doodsverachting. Zij zijn de toekomst van Liberia. HAARLEM FRANS NYPELS Dat was weer een fijn weekje voor de hoofdrolspelers van on ze overlegeconomie. Belangrijk doen over punten en komma's, iedereen frustrerend die echt oog heeft voor de dramatische omslag van de nationale econo mie. Want de groei van het na tionaal inkomen is zo margi naal, dat bij ongewijzigd kabi netsbeleid slechts kan worden gesproken over verdeling van het tekort. Nederland zou Nederland niet zijn als wij het met z'n allen niet eens zouden worden over die conclusie. Het gaat slecht. De financiële pagina's van dag en weekbladen doen kond van saneringen fusies en overne mingen. De stemming zakt be neden peil, en dat net voor Sin terklaas en Kerst. En het gure najaarsweer versterkt die som berheid nog. Waar moet dat heen? Nergens natuurlijk. De wal zal het schip wel weer keren, net als in die vreselijke jaren 1982 en 1983 toen vele duizenden per maand werden opgeborgen in de WW of in een gunstiger geval in de WAO. De jacht naar meer individuele welvaart overheerst tenslotte in een maatschappij waar de calculerende burger het belangrijkste doelwit is voor naar laezersgunst hakende poli tieke partijen. Dat was weer een fijn weekje voor de heren Stekelenburg, Rinnooy Kan, De Vries, Kok, Lubbers, Wöltgens, Bolkestein en Brinkman, de hoofdrolspe lers van onze zieltogende over legeconomie. De politiek, nau welijks bezuinigend, loofde so ciale partners die het eens zijn dat zij het oneens zijn over het verdelen van het tekort. De so ciaal-economische beleidso riëntatie, de vrucht van weken lang gemillimeter tussen werk gevers, werknemers en kabinet, bevat een litanie aan goede voornemens. Maar verplichtend zijn de aanbevelingen niet, dus had iedereen zich de moeite kunnen besparen die op papier te zetten. Zijn we zo kort van memorie dat we nu al weer zijn vergeten wat sociaal-democraat Helmut Schmidt als credo verkondigde toen hij nog net bondskanselier was? Winst is werk. Vele Neder landers die na 1984 een baan veroverden, mogen het hem nazeggen. De versterking van de winstpositie van Nederland se ondernemingen lokte tussen 1984 en 1990 inderdaad inves teringen uit, die op hun beurt honderdduizenden banen ople verden. In de beleidsoriëntatie van sociale partners en kabinet wordt nuchter vastgesteld, dat zelfs bij een nullijn in 1993 „nog sprake zal zijn van een daling van de gemiddelde winstquo te". Wie vindt dat er meer ba nen moeten komen voor de honderdduizenden die wèl wil len, maar niet mogen werken, zou spontaan moeten accepte ren dat hij/zij wat inschikt in het nog steeds royaal bemeten loongebouw. Die conclusie ontbreekt even wel in de notitie, die de richting aangeeft voor de loonontwikke ling in 1993. Erger nog: het door de politiek bejubelde akkoord rept slechts over „beperking van de loonstijging". Het wordt dus minder meer volgend jaar, maar wèl méér. Dag banen, dag af spraken over een grotere ar beidsparticipatie. Als meer winst meer werk genereert, dan is het omgekeerde ook praktijk. Dat is ons ook al voorgehouden. Volgend jaar loopt de werkloos heid op. Hoe fors? Neemt u maar van mij aan: fors. We zijn immers calculerende burgers. Twee tiener-strijders uit Charles Taylors NPFL-verzetsbeweging worden begeleid dooreen soldaat van de Ecomog-vredesmacht. De jongens wil- CTAMnDI A a TC Dl ir> ADCCT den zich overgeven, maar kwamen terug op hun besluit toen ze in de buurt rebellen van een rivaliserende beweging signaleerden, foto rtr nick ->T AN D r LAATb D U u Ar EbT Vijftig meter van mijn huis is het gastenverblijf van de Hongaarse regering. Heel handig. Ik weet altijd precies wanneer er een belangrijke buiten landse gast in het land is. Als zo'n gast aankomt of vertrekt, verschijnt op de hoek van de straat namelijk een agent. En hon derd meter verderop nog een. En weer honderd meter verderop nog een. Kilometers lang, tot aan de plek waar de gast een bezoek brengt, staat elke honderd meter een agent langs de weg. In de communistische tijd hadden die agenten de taak het hele verkeer stil te leggen terwijl de gast met zo'n honderd kilometer per uur voorbijstoof. Dat heeft nog eens een dode gekost. Aan het be gin maakt onze straat een scherpe knik en daar vloog een motoragent die zo'n stoet begeleidde, uit de bocht. Morsdood. De stoet is er zonder te stoppen langsgeraasd. Je valt een president toch niet lastig met een dooie diender? Tegenwoordig wordt het verkeer alleen nog maar in zeer bijzondere gevallen opgehouden, voor Bush of de paus bijvoorbeeld. De laatste keer dat dat gebeurde was een half jaar geleden, bij de jaarvergadering van de Europese Bank voor We deropbouw en Ontwikkeling. Daar waren toen tientallen ministers van financi en bijeen. En bij zoveel belangrijke personen op een kluitje slaan de stoppen van de Hongaarse veiligheidsambtenaren door. Buiten het congres gebouw waren vrijwel alle wegen voor gewoon verkeer afgesloten. De hele stad lag lam. Binnen was het net zo erg. Ik heb daar journalisten zien vechten, omdat veiligheidsagenten ieder contact tussen pers en gedelegeerden in de wandelgan gen onmogelijk maakten. Mijn geduld was op toen een agent me belette mijn eigen straat in te gaan. Wat kan het soms opluchten iemand voor verrotte vis uit te schel den. En het hielp nog ook. Nu moet dat een slim me agent zijn geweest. Normaal gesproken zijn de mannen die voor dit soort bewakingswerk worden ingezet namelijk van een botte stompzin nigheid die zijn weerga niet kent. Onlangs werd Budapest vereerd met het bezoek van de Russische president Jeltsin. Belangrijk be zoek. Het verkeer werd ervoor afgezet. Aan net eind van zijn bezoek gaf hij een persconferentie. Vlak voor die zou beginnen kwam ik bij het hotel waar deze gebeurtenis moest plaatsvinden. En daar liep ik vast in een haag van agenten, wier opdracht was: iedereen tegenhouden. Dat gold dus ook voor hotelgasten en journalisten. Ik probeerde, met mijn perskaart in de hand, dui delijk te maken dat Jeltsin binnenzat om met mensen zoals ik, met journalisten dus, te praten. Niets mee te maken, meende de agent: „Over twintig minuten mag u er weer langs." Maar dan is het afgelopen, zei ik. Hij haalde zijn schouders op. Order is order. Ook de smeekbeden van andere journalisten hiel pen niets, net zomin als ons verzoek om het pro bleem voor te leggen aan een hogere officier. Die draaide zich zeer ongeïnteresseerd af. Onze agent grijnsde tevreden en snauwde: „Hoepelt u nu op, voordat ik moe van u wordt." Pas toen de persconferentie al lang en breed aan de gang was, kwam plotseling uit heldere hemel de opdracht: mensen met een perskaart doorla ten. De agent keek diepverslagen dat hij ons niet langer meer mocht koeieneren en liet ons door. Terwijl ik naar binnen rende, vroeg ik me af wat er terecht was gekomen van het samenwerkings project van de Nederlandse en de Hongaarse po litie. Dat was bedoeld om het Hongaarse korps naar westers model te hervormen. Zo'n slecht voorbeeld kan onze politie toch niet zijn? RUNA HELUNCA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Socioloog Henk Becker over generaties en hun kansen UTRECHT CEES VELLEKOOP Wie geboren is tussen pakweg 1955 en 1970, heeft pech gehad. Hij of zij be hoort tot de 'verloren generatie', die tijdens een economische teruggang op de arbeidsmarkt kwam en sinds dien tevergeefs opbokst tegen de machtsposities van eerdere genera ties. Moeilijker aan de slag gekomen, meestal tegen lagere aanvangssalaris sen, hebben deze 'rond-de-dertigers' het heel wat moeilijker dan degenen die behoren tot de na-oorlogse ge boortegolf. En het einde van de ellende is nog niet in zicht, want als die ouderen ein delijk vanaf het jaar 2005 beginnen de beter betaalde banen vrij te maken, gaan de premies voor oudedagsvoor zieningen en gezondheidszorg drama tisch omhoog. Zodat de 'verloren ge neratie' opnieuw het gelag betaalt. Deze waarneming is van de Utrechtse socioloog Henk Becker, die al jaren onderzoek doet naar generaties. Zijn conclusies baseert hij op het bekijken van de levenslopen van 70.000 men sen. Deze week verscheen zijn boek 'Generaties en hun kansen'. „Vroeger hingen iemands kansen sterk af van het nest waarin de ooie vaar hem bezorgde, maar we komen er steeds meer achter dat die kansen net zo sterk afhangen van het mo ment waarop de ooievaar vloog", zegt Becker. „Natuurlijk voldoet niet ieder een aan de kenmerken van zo'n gene ratie. Tot de jaargangen die wij 'de verloren generatie' hebben genoemd, behoren immers ook de yuppies." Desondanks zijn er patronen die voor de meerderheid van deze generaties gelden, is zijn overtuiging. Hij ver wacht dan ook dat mensen in zijn boek een heleboel zullen herkennen van hun eigen levensloop en van mensen in hun omgeving. Vier generaties Becker onderscheidt in onze huidige samenleving vier generaties, die op merkelijk veel kenmerken gemeen hebben. Die gemeenschappelijke ken merken en de verschillen met de ge neraties die eraan vooraf gingen, ont staan vooral door ingrijpende gebeur tenissen in de zogenaamde 'formatie- ve periode', die in de meeste mensen levens tussen de 10 en 25 jaar valt. Dat is de fase waarin een mens de hevigste indrukken opdoet en zijn plaats in de samenleving verovert. De oudste grotendeels nog actieve groep is de 'stille generatie', globaal geboren tussen '30 en '40. Deze men sen maakten in hun jeugd de Tweede Wereldoorlog en de schaarste na de oorlog mee. Zij werden opgevoed door een generatie waarbij de angst voor annoede en chaos er diep inzat. Hard werken en vooral niet proteste ren was vanzelfsprekend voor de meesten. En dat legde hen geen windeieren, want de wederopbouw lukte boven verwachting. Beckers, geboren in 1933, neemt zichzelf als voorbeeld. „Toen ik aan het eind van de jaren vijftig jaren afstudeerde, kon ik vrij ge makkelijk een aardige baan krijgen bij de overheid. Mijn inkomen steeg snel en ik kon al gauw een huis kopen. Dat huis steeg bovendien zo snel in waar de, dat ik jarenlang bijna gratis heb gewoond." Normen Die generatie had zulke goede kansen en was bovendien met zulke normen opgevoed, dat er geen enkele reden was om zich niet stil te houden. Dat lag anders voor degenen die tussen 1940 en 1955 waren geboren, in de VS meestal aangeduid als de 'baby boom-generatie'. Zij maakten de ge voeligste jaren van hun jeugd mee in een tijd van snel stijgende welvaart en kwamen ook voor hun mening uit. In de tweede helft van de zestiger ja ren begonnen deze jaargangen zich af te zetten tegen het vanzelfsprekende materialisme van de ouderen. Het studentenprotest, de democratise ringsbeweging en de seksuele revolu tie, vormden deze 'protestgeneratie'. Deze geest van verzet, vol geloof in de mogelijkheden om de wereld te verbe teren, hield globaal stand tot de eco nomische recessie er in 1975 een eind aan maakte. Intussen had deze protestgeneratie vaak wel een moeilijker start in de sa- merileving. Door de groeiende wel vaart waren er voor hen nog wel ba nen, maar zij waren met zovelen, dat slechts weinigen een bliksemstart konden maken. En ook de riante winsten op een eigen huis zaten er niet meer zo in. De economische omslag rond 1975 werd bepalend voor de volgende ge neratie, ruwweg geboren tussen 1955 en 1970. „Velen van hen hadden hard gewerkt op school, maar de arbeids markt had voor hen geen plaats. Som migen hebben het toch gered, maar heel veel van deze generatie zijn niet aan de slag gekomen, of ver beneden hun niveau, waardoor hun loopbaan een nooit meer in te halen schade heeftopgelopen." 'Verloren generatie' Toch lijkt er voor veel mensen van de ze jaargangen hoop voor de toekomst. Na 1970 immers liepen de geboorten in Nederland razendsnel terug. Daar door zijn er de komende jaren een voudig minder kapers op de kust als de voorgaande generaties ophouden met werken. Zodat de pechvogels als nog een kans krijgen om in de tweede helft van hun loopbaan iets van hun moeilijke start goed te maken. Dat betekent nog niet dat rijkdom hun deel wordt. Want de generaties voor hen tellen heel veel mensen. Dat worden heel veel ouderen, die eerst aanspraak maken op AOW en vervol gens op medische zorg. En het is dui delijk wie de rekening voor een groot deel zullen betalen. Deze waarnemingen zijn veel meer dan leuke wetenswaardigheden, waar schuwt Becker. Er zal ook beleid nodig zijn dat rekening houdt met deze ge gevens. Nu al wordt alom gewaar schuwd dat de AOW en de gezond heidszorg te duur worden. Nu al is te voorzien dat door de massale pensio nering van de 'protestgeneratie' te veel ervaring en arbeidskracht verlo ren gaat, zeker als de VUT blijft be staan. Eerst de wetenschap en vervolgens de politiek zullen moeten zorgen dat de samenleving in totaal daardoor zo min mogelijk schade lijdt. En boven dien is het een zaak van rechtvaardig heid om zo veel mogelijk te voorko men dat de 'verloren generatie' op nieuw de sigaar wordt, meent de so cioloog. „Dat betekent onder meer in de na bije toekomst een dringend beroep op de ouderen om langer te blijven wer ken, desnoods part-time. Dat betekent veel aandacht voor een goede oplei ding van de nu opgroeiende jongeren, want zij zullen met weinigen heel veel moeten presteren om de welvaart en het welzijn in dit land, maar ook in heel West-Europa op peil te houden." En hij zegt het voorzichtig, maar een beetje meer bevolkingspolitiek zou ook niet verkeerd zijn. „En dan denk ik dat de overheid vooral moet zorgen voor een drastische verbetering van de kinderopvang. Steeds meer vrou wen willen werken en dan is het ont breken van opvang de voornaamste hinderpaal om kinderen te krijgen." Henk Becker „Vroeger hingen iemands kansen sterk af van het nest waarin de ooievaar hem bezorgde, maar we komen er steeds meer achter dat die kansen net zo sterk afhangen van het moment waarop de ooievaar vloog." foto gpd erwin de leeuw 'SIËRRA LEONE .Zwedrir ^Atlantische;

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2