Meer vertentie op globetrotters Een barre week in het Reuzengebergte I y Toerisme Verhuur van snowboards Nieuw classificatiesysteem voor kampeerterreinen ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 .27 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN déze speciale Statin Paginate plaatsen. Bel onze advertentie- VUUt afdeling. Het Reuzengebergte (Kr- konose) in het noorden van Tsjechoslowakije is een natuurpark, waar de steile hellingen en oude gletsjerdalen vijf maanden per jaar zijn bedekt met een dik pak sneeuw. De Nederlandse reisorganisa tie Sindbad Tours organi seert er een langlaunrek: op de ski's van de ene ac commodatie naar de ande re, terwijl de bagage wordt vervoerd ln een snowcat Volgens Duitse volkssagen heerst in het Reuzenge bergte de berggeest Rübe- zahl, een engerd die zon neschijn onverhoeds kan inruilen voor bliksem en donder; voor nevel en re gen; voor sneeuw en mist. Als er nog mensen zijn die niet in sprookjes geloven... Snowboard wordt in perfecte con ditie gebracht. foto archief Center Pares naar Amerika Center Pares hoopt binnen drie jaar een bungalowpark te ope nen in de Verenigde Staten van Amerika. Uit een marktonder zoek zou zijn gebleken dat er bij Amerikanen grote belangstel ling bestaat voor een dergelijke vorm van vakantie-accommo datie. Voorlopig is de omgeving van Boston de belangrijkste kandidaat voor het eerste Ame rikaanse vestiging van Center Pares, maar ook bij New York wordt gezocht naar een ge schikte locatie. Het ligt in de be doeling elders in Amerika kort achter elkaar nog twee bunga lowparken te bouwen. Nieuwe fiets en wandelgids 'European Touring Pas' is de naam van een zesdelige fiets en wandelgids die in januari gaat verschijnen. Samensteller en uitgever Caema-Holland zal de opbrengst van de gidsen na aftrek van de kosten bestem men voor de organisatie Artsen zonder Grenzen. Van 16 november tot 3 decem ber bestaat de gelegenheid in te tekenen voor de gidsen voor een bedrag van zes gulden per deel. Het eerste deel beschrijft vier natuurgebieden, Zuid-Urn- burg, Montferland. Giethoorn en Oosterhout. compleet met vier fietstochten en vier wande lingen. Elke gids telt 64 pagina's in binrienzakformaat. De eerste gids is ook per post te bestellen bij j. Caenen. Burg- Teheuxweg 9, 6271 II Gulpen. Een betaalcheque insluiten voor een bedrag van zeven gulden met aparte vermelding van naam en adres en 'Artsen zon der Grenzen'. Cityhopper dagelijks naar Legoland Sinds kort vliegt een KLM City hopper dagelijks van Amster dam naar het Deense Billund. waar Legoland is gevestigd. Dit onder meer naar aanleiding van het feit dat het Nederlandse be zoek aan dit speciale attractie park in enkele jaren is gestegen van 25 000 naar 80400 Hn ligi in de bedoeling dat er in de toe komst speciale Cittyhopper Tours naar Legoland worden georganiseerd. Onder deze naam heeft de maatschappij ook al korte trips naar Londen en Ierland op ae markt ge bracht. Voor all in prijzen wordt niet alleen de vliegreis verzorgd maar ook het logies. Het huren van snowboards is duur. Per dag moet er in landen als Oostenrijk en Zwitserland (omgerekend in Nederlands geld) al snel een gulden of 30 tot 35 worden betaald en voor de nieuwste modellen zelfs hog meer. De razendsnelle opgang van Erasmus Snowboards' in Leiden is daarom niet echt een wonder. Carel Erasmus name lijk, de nog studerende, 24-jari- ge directeur van het bedrijf, ver huurt zijn snowboards voor prijzen van 10,00 tot 17,50 gul den per dag. De boards kunnen niet alleen worden afgehaald in Leiden, maar ook bii filialen in Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en Nijmegen. Info: 0 71 - 14 22 73. REISBERICHTEN Zult en rauwe uien als ontbijt 'Attraktie '93' samen met Huishoudbeurs De Attractiebeurs begin dit jaar voor het eerst gehouden krijgt een vervolg. Onder de naam Attraktie '93. zullen van 14 tot en met 18 april tientallen bedrijven uit de dagreceatieve sector, zoals attractieparken, musea, rederijen, dierenparken, maar ook steden, zich in de RAI in Amsterdam presenteren on der het motto: .Alle dagjes uit in Nederland onder één aak". De eerste attractiebeurs kortweg Attraktie geheten beleefde in maart van dit jaar haar première. Initiatiefnemer was het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT): plaats van handeling het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. De verhuizing naar de RAI is onder meer ingegeven door het feit dat daar tegelijkertijd de Huishoudbeurs en de Huis Interieur RAI wordt gehouden. De organisatoren menen dat de verschillende exposities elkaar uitstekend aanvullen. Reisnieuwslijn Wie zich van tevoren wil informeren over de toestand op de Eu ropese wegen, kan dat doen via de ANWB-Reisnieuwslijn. Voor twee kwartjes per minuut verschaft 06 - 910 910 10 inlichtingen over onder meer drukte, files, mist, wegopbrekingen, sluiting van passen en het gebruik van sneeuwkettingen. City Trips naar Nice Air France meent dat de Cóte d'Azur ook in de winter voldoende aantrekkelijk is voor een korte vakantie. Vandaar de introductie van Winter City Trips naar Nice en Juan-les-Pins. Het arrangement be staat uit een vliegretour Amsterdam - Nice en twee of meer over nachtingen (met ontbijt). Prijs voor de goedkoopste 3-daagse: 545,--. Fly-drive reizen (vliegretour en huurauto) zijn er vanaf 586 gulden. Info: ANVR-reisbureau's. Bon Week-end in Parijs Voor de vierde achtereenvolgende winter in de aanbieding: Bon Week-end in Parijs. Bijna 100 hotels in de Franse hoofdstad stellen gasten in staat twee nachten te slapen voor de prijs van een. Aan komst dient plaats te vinden op vrijdag of zaterdag en de reserve ring moet op z'n laatst 8 dagen voor de vertrekdatum zijn gemaakt. De prijzen liggen tussen de 100 en 400 gulden per persoon. Kinde ren onder de tien jaar kunnen gratis bij de ouders op de kamer sla pen. De aanbieding wordt uitgebreid beschreven in de brochure 'Bon Week-end a' Paris' en is aan te vragen bij Maison de la France, Prinsengracht 670,1017 KX Amsterdam. Hellendoorn met Kerstmis Avonturenpark Hellendoorn opent straks de deuren voor een kerst markt. In het weekeinde van 12 en 13 december en van 19 tot en met 23 december kunnen van 15.00 tot 21.00 uur niet alleen be faamde attracties worden bezocht als Silver City, de Monorail, het Doolhof en de Magical Monkey Show, maar worden bezoekers ook in staat gesteld inkopen te doen in speciale kerstmarkthuisjes. Ui teraard geeft de kerstman acte de présence. Info: 05486 - 55555. Reizen naar Afrika Camavalsreizen Ondanks het grote aantal doden dat er jaarlijks valt, nog steeds een geliefkoosde reisbestemming: het carnaval van Rio de Janeiro. Van daar dat Nouvelles Frontières in samenwerking met de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij Varig van 20 tot en met 27 februari een carnavalsreis organiseert. De prijs voor een basisarrangement be draagt 2.255 gulden, voob tickets voor de befaamde Sambaparade kan (tegen extra betaling) worden gezorgd. Wie Rio wel gelooft en liever naar Salvador Bahia gaat, kan door hetzelfde samenwer kingsverband eveneens op z'n wenken worden bediend. De prijs voor een 7-daags arrangement bedraagt hier 2.660 gulden. Info: Nouvelles Frontières, telefoon 020 - 664 4131 010 - 414 51 44. Australië en Nieuw Zeeland Komen als toeristische bestemmingen langzaam maar zeker steeds meer in de belangstelling: Australië en Nieuw Zeeland. Het Travel Centre van beide landen heeft daarom voor het eerst twee brochu res uitgegeven met daarin opgenomen de reismogelijkheden naar een door beide landen. Ze zijn verkrijgbaar bij het Travel Centre, Leidsestraat 32, 1017 PB Amsterdam (telefoon: 020 - 627 36 53), maar ook bij de meeste ANVR-reisbureau's. Motorvakanties I iet fenomeen waaide over vanuit de Verenigde Staten van Ameri ka en lijkt nu ook in Europa vaste voet aan de grond te krijgen: een georganiseerde vakantie per motor. Safe Motorreizen uit Rotter dam heeft er nu zelfs een 60 pagina's dikke brochure voor uitgege ven met daarin onder meer trips door Europa, Amerika en Azië. Er zijn tochten van 4 dagen (Eifel, Moezel), maar ook van 21 dagen (Noorwegen). Zeer aantrekkelijk voor motorfreaks lijkt de 'Bom to be wild Tour', een reis van 4.600 kilometer door de Verenigde Sta ten. De trip wordt gemaakt op een Harley Davidson Sportster en uiteraard wordt de route gevolgd die ook door Henry Fonda in de gelijknamige film werd afgelegd. De prijs bedraagt 6.450 gulden, passagiers betalen 3,099 gulden (exclusief vliegreis naar Amerika). Info: Safe Motorreizen, 010 - 492 85 06. Hij verscheen een beetje laat, maar niet tè: Arke's Afrika-reis- brochure voor de winter van 92- 93. Uiteraard nemen trips naar Zuid-Afrika de belangrijkste plaats in, maar ook Kenia en in iets mindere mate Tanzania ko men aan bod. Bij zo goed als el ke reis is een game drive, ofte wel een safari inbegrepen. Deel nemers aan de tochten, kunnen zich van tevoren op de hoogte stellen van de mogelijkheden en de bezienswaardigheden van het te bezoeken land op infor matie-avonden die in Utrecht worden gehouden. Prijzen (in clusief een 3-daagse game dri ve) zijn er vanaf ongeveer 2.000 gulden. Info: het ANVR-reisbureau. Aan de Tsjechisch/Poolse grens wordt je een 'spy who come in from the cold.' foto cerritoverchjkink Het sneeuwt en het waait hard als we half maart aanko men in Harrachov, een vakantieplaatsje in het noorden van Tsjechoslowakije, pal aan de Poolse grens. Volgens de groep langlaufers op terugreis, die we op het vliegveld van Praag zijn tegengekomen, staat ons een barre week te wachten. Maar ook zonder die sombere voorspellingen van landgenoten zijn we op het ergste voorbereid. In het Reuzengebergte, waar in de ijstijden elf grote gletsjers als buldozers steile hellingen opwierpen en dalen diep uitsleten, heerst van oudsher een ruig klimaat. Kampeer- en bungalowterrei nen zullen volgend jaar volgens een nieuw systeem worden ge kwalificeerd. Volgens een be richt in Recreon, het vakblad voor de recreatieve onderne mers in Nederland, verdwijnt het oude systeem van sterren (voor sanitair) en vlaggen (voor recreatieve voorzieningen) om dat gebleken is dat de recreant de betekenis van de vlaggen niet kende. De Stichting Classi ficatie Kampeer- en Bungalow- bedrijven zal in 1993 alleen nog sterren uitdelen. Campings kunnen er ten hoogste vijf krij gen. In het nieuwe cassificatiesys- teem gaat kwaliteit een veel be langrijker rol spelen dan voor heen. Per categorie zullen er minimum eisen worden gesteld waaraan het terrein dient te vol doen. Zo moet er een bepaalde verhouding zijn tussen het aan tal douches en staanplaatsen en ook worden er punten toege kend voor de kwaliteit van de voorzieningen. Naast sanitaire en recreatieve voorzieningen, gaan zaken als slecht weer-voorzieningen is van invloed op het nieuwe dassificatiesy- foto archief Ook het al dan niet aanwezig zijn van steen voor kampeerterreinen. onderhoud van het terrein en j opstallen en grootte en plek (beschutting) van de stand- t plaats eveneens een rol spelen. Volgens Recreon lag het aan vankelijk in de bedoeling ook. privacy in het systeem op te ne men. maar dit aspect bleek te moeilijk te meten. a' J Dat wordt al op de eerste dag duidelijk. Alles zit tegen. De ja gende sneeuw bedekt binnen enkele minuten de bril en vraagt steeds opnieuw om het zelfde ritueel: stokken in de sneeuw prikken, handschoenen uit, natter wordende zakdoek te voorschijn halen, bril schoon- poetsen, bril opzetten, hand schoenen aan, stokken uit de sneeuw trekken... en intussen zijn de brilleglazen alweer half bedekt. Daarenboven is er ook nog iets mis met het voor een spot prijs gehuurde materiaal. Er zit kleverige was onder de latten en daar verzamelt zich binnen de kortste keren een sneeuw klomp, die het glijden onmoge lijk maakt. In gespoorde loipes zou dat vermoedelijk niet net geval zijn geweest, maar die zijn er in Harrachov slechts mond jesmaat en later in het ge bergte helemaal niet. Met een van de twee gidsen, die om de tien minuten wat sneeuw losbikt, blijf ik ver achter. Af en toe wacht de groep. In een heldhaftige poging bij de afdaling wat van het gedeuk te zelfvertrouwen terug te win nen, kom ik op een lang, steil stuk met wandelaars als tegen liggers zwaar ten val. In diepe sneeuw, dus lichamelijk is er niets aan de hand. Maar een voordeel kan in het tegendeel verkeren: mijn bril, die donker der kleurt naarmate de ultravio lette straling in de lucht toe neemt, is weg, foetsie, verdwe nen en absoluut onvindbaar. Rübezahl, de berggeest, heeft er plezier om en laat prompt het zonlicht doorbreken, waardoor ik op de laatste kilometers naar Harrachov ook nog bijna steke blind word. Klant geen koning Het herstel duurt vervolgens lang. In Oost-Europa immers, is de klant nog lang geen koning. Getuige het incident dat zich 's avonds, in het duurste restau rant van Harrachov (Hubertus), voor doet. Na de kaviaar en de wildzwijnfilet met frietjes en groente alles tezamen voor Van luxueuze draairestrauranten zoals die in Alpen kunnen worden gevonden, is in het Reuzengebergte geen sprake. Maar koek-en-zopies, redelijk goed voorzien van alcoholische versnaperingen, zijn er hier en daar welfotocerrit overdiikink ongeveer een tientje willen we graag nog een nagerecht of koffie. Maar nee, zegt de ober beslist, het is negen uur, tijd om te sluiten. In de dagen erna volgen meer van dit soort voorvallen. Maar je raakt er aan gewend, reageert er nauwelijks meer op. Zeker na die loodzware, maar prachtige tocht naar de oorsprong van de Elbe. Dan is de avond vol vro lijkheid. Wat je dan weer op breekt als je de volgende dag in een vette mist een afdaling moet maken die mij al vlug voorkomt als een vrije val in het duister. De grens tussen Polen en Tsjechoslowakije. die we vele kilometers in noordelijke rich ting volgen, past als grimmige entourage voortreffelijk bij dit weertype. Een Poolse soldaat passeert, wantrouwig kijkend. Grensteksten in twee talen ver hogen de indruk 'the spy who came in from the cold' te zijn. Van de gidsen hoef je niet veel steun te verwachten. Sta- nek, een werkloze ingenieur uit de streek, en Martina, een stu dente Engels en sportweten- schappen aan de universiteit van Praag, hebben soms meer belangstelling voor elkaar dan voor de groep. Ze gaan samen in de stoeltjeslift en zeggen niets over de onverwacht steile knik die boven genomen moet worden. Bij het behoedzaam oversteken van skipistes zien achterblijvers ze niet, terwijl dat toch niet zonder risico is. Nu eens hebben ze geen was bij zich. dan weer de verkeerde. En aanwijzingen hoe je het langlaufen beter zou kunnen doen, zijn er al helemaal niet bij. Toch zijn ze niet onsympa thiek. Het lijkt wel of ze ten onrechte een beetje geïmpo neerd zijn door die bereisde toeristen uit het Westen. Maar hun 'afwezigheid' maakt de langlauftrek door het Reuzengebergte des te moeilij ker. Reden voor Sindbad om te rug te komen op de mededeling dat de tocht ook geschikt zou zijn voor beginners. Misschien dat mijn ervaring en conditie te gering waren en dat ik daarom na de derde dag de groep moest verlaten. Maar een reisgenoot, die de week wel volmaakte, schreef mij dat de Odyssee naar de oudste berghut van het Reu zengebergte zo zwaar was. dat de groep het laatste stuk in de snowcat moest afleggen. Ze sliepen er zes meter onder de grond (sneeuw), kregen de vol gende ochtend zult met rauwe uien als ontbijt, en vertrokken in dichte mist. De slotdag re gende het zelfs en zo werd het laatste traject in papsneeuw af gelegd. Die Rübezahl toch. Info: Sindbad Tours ln Eindho ven, tel. 040-111444.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27