zijn Michael Chang: wie niet sterk is moet slim 'Say oeh ah Rob van Dijk, say oeh ah Rob van Sport ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 25 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chefTIM BROUWER DE KONiNG ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN slagen te hebben. Chang is in feite een meester in het stoppen van penalties. De tennisser die na elke over winning God bedankt en als zeer bijbelvast wordt omschre ven, heeft van de nood een deugd gemaakt. Niemand vind het prettig om tegen Chang te spelen. Servicegames worden opeens onzekerheden. Hij brengt schier onmogelijke bal len terug en geldt mentaal als een van de allersterksten. Wie Chang deze week in het ECC- toemooi van Antwerpen weer aan het werk ziet, zal met zijn gedachten gewild of ongewild altijd even afdwalen naar die gedenkwaardige wedstrijd tegen Ivan Lendl op Roland Garros waarin de underdog een 2-0 achterstand in sets wegwerkte. Daar gaf hij blijk van zijn speci fieke kwaliteiten. Het was een van de meest lugubere tennis- partijen uit de geschiedenis. Chang lag zo nu en dan met kramp op het gravel, vertoonde uitputtingsverschijnselen en serveerde zelfs op een bepaald moment onderhands. Na zijn overwinning (4-6, 4-6, 6-3, 6-3, 6-3) in 4 uur en 37 minuten zou hij in de kleedkamer tegen de P Michael Chang. foto archief vlakte slaan vanwege de ver moeidheid. In de finale zou hij later Stefan Edberg opnieuw in vijf sets aan de kant zetten en als jongste winnaar van een Grand Slam-toernooi in de boe ken komen. Een eendagsvlieg? Chang zal het tegendeel bewijzen en ooit opnieuw worden gekroond. Vergeet niet dat hij pas twintig jaar is en aan het begin van een nieuwe loopbaan staat. Michael Chang: ,,lk heb niet het gevoel dat de eerste plaats van de we reldranglijst buiten mijn moge lijkheden ligt.'' Waarvan acte. ANTWERPEN ROB VAN DER ZANDEN Michael Chang verbaasde in 1989 de tenniswereld door Rol and Garros niet alleen op zijn kop te zetten, maar ook nog te winnen. Het vermoeden dat de kleine Amerikaan daarmee op 17-jarige leeftijd reeds zijn top had bereikt, leek in de jaren die volgden te worden bewaarheid. Zelden was Chang na zijn hu zarenstukje in Parijs nog groot nieuws en hij had de grootste moeite om niet uit beeld te ge raken. Maar na drie jaar van be trekkelijke anonimiteit en een verbanning ver buiten de top tien is hij weer helemaal terug in de schijnwerpers. Dit seizoen veroverde hij al drie toemooititels (San Francisco, Key Biscane, Indian Wells) en van een plaats buiten de we reldtop voegde hij zich onlangs weer bij de top vijf. Chang is te rug. De zoon van Taiwanese ou ders (geboren 22-2-72, Hobo ken, New York) heeft daarmee veel criticasters de mond ge snoerd. Michael Chang zou niet thuishoren in de wereldtop die wordt gedomineerd door spe lers met een beestachtige ser vice. De algemeen heersende opvatting is dat een tennisser met een ondermaatse opslag zich niet kan handhaven tussen de servicekanonnen. Michael Chang echter spot met alle tenniswetten. Zijn ser vice laat te wensen over. Zijn volleys zijn ook niet wat het moet zijn en met zijn geringe lengte (1.73) heeft hij ook be trekkelijk weinig 'reach' binnen de lijnen. In de top vijftien van de ten nissers die de meeste aces slaan (aangevoerd door Goran Ivani sevic en met Richard Krajicek op een eervolle derde plaats) is hij niet terug te vinden, terwijl vrijwel elke top-tienspeler daar een plaatsje heeft gevonden. Ook in de rangschikkingen van de mannen die het hoogste per centage scoren met hun eerste en tweede opslag staat geen Mi chael Chang. En toch vertoeft hij daar hoog en droog op die alleszeggende wereldranglijst tussen jongens als Ivanisevic, Sampras, Becker en Courier. Hoe handhaaft die kleine dondersteen met de kor te dikke beentjes zich in de ab solute wereldtop? Het antwoord is eigenlijk vrij simpel. Michael Chang is een specialist in het meest onderontwikkelde onder deel van het toptennis: de ser vice-return. Wie niet groot en sterk is moet slim zijn. Chang was al vToeg overtuigd van het feit dat hij harder moest werken dan zijn collega's. Een bere-condi- tie, snelheid en reactie-vermo gen werden zijn handelsmer ken. Er is geen speler ter wereld die zo veel punten scoort op de service van zijn tegenstander. Chang is de onbetwiste leider in het 'andere' klassement dat vaak weinig bekijks heeft, maar des te belangrijker is. Hij is de beste 'retoumeerder' zo laten de statistieken van de Associa tion of Tennisprofessionals (ATP) zien. Als zijn tegenstan der honderd keer serveert gaat het punt maar liefst 38 keer naar Chang. Een ongekend hoog aantal in het door moker slagen producerende tennissers gedomineerde circuit. Serveren in tennis wordt steeds vaker vergeleken met pe nalty-schieten bij voetbal. Van wege de snelheid van de bal (soms meer dan 200 kilometer per uur) moet de ontvanger een hoek kiezen om nog kaats van Michael Chang in een karakteristieke houding: een moeilijke bal op het nippertje halend. Voorhouter morgen bij Feyenoord onder de lat in De Kuip bij klassieke voetbaltopper tegen Ajax VOORHOUT GüS VAN OOSTEN In de periode dat hij in de D- tjes van Foreholte speelde, gaf hij er de brui aan. Als 11 -jarig keepertje had Rob van Dijk het geschopt tot de Bollenstreek-se lectie, maar in het doel van Fo reholte D-l groeide de ergernis. „We verloren toen alles. Ik had geen zin meer om te keepen. Ik dacht dat als ik in het veld ging staan dat het dan beter zou gaan", vertelt Van Dijk over het vroegtijdig einde van zijn prille keepersloopbaan. Met Van Dijk is het toch alle maal goed gekomen. Morgen verdedigt hij in De Kuip het doel van Feyenoord in de klas sieker tegen Ajax. Zijn vakbroe der aan de overzijde is een oude bekende: Edwin van der Sar, eveneens afkomstig uit Voor hout. Van der Sar (22) en Van Dijk (23) waren §en ingespeeld duo in de A-l van Foreholte. Van der Sar stond onder de lat, Van Dijk iets daarvoor als libe- Zeven jaar nadat hij had be sloten niet voor doelman verder te gaan, kreeg Rob van Dijk weer de kriebels. Achttien jaar was hij inmiddels toen hij de draad oppakte. De Voorhouter werd keeper van het tweede elf tal van Foreholte, toen een vier deklasser. Na een jaar belandde hij in het eerste team en even later stond Frans Hoek, de kee perstrainer van Ajax, op de stoep. Van Dijk werd uitgeno digd voor een stage van drie maanden in De Meer. Tot een overgang naar de Amsterdamse club kwam het niet. Ajax koos voor Edwin van der Sar, die in middels Foreholte had verruild voor Noordwijk. Van Dijk nam de vacante po sitie die Van der Sar bij Noord- wijk achterliet in. Van Dijk: „Toen wist ik dat ik het als kee per ver zou kunnen schoppen. Bij Foreholte was ik in twee sei zoenen al aardig vooruitgegaan. De belangstelling van Ajax gaf mij vertrouwen. Toen ik naar Noordwijk ging, was het voor mij duidelijk dat ik het hoogst mogelijke zou nastreven." Na één seizoen in Noordwijk 2, had hij zijn doel bereikt: een basis plaats in het keurkorps van trai ner John Eelman. De nuchtere Voorhouter had zijn top echter nog lang niet be reikt. Met sprongen ging hij de laatste jaren vooruit, de pro gressie ontging de bonds- coaches in Zeist en de scouts van de profclubs niet. Hij werd geselecteerd voor het Neder lands amateurelftal en Pim Doesburg haalde Van Dijk naar Feyenoord. De ontwikkeling die Van Dijk na zijn achttiende jaar doormaakte heeft iedereen ver baasd. Paul van der Zwaan, hij gaat maandag als trainer aan de slag bij WSB uit Noordwijkerhout, was zelf keeper bij Foreholte en had als jeugdtrainer Van Dijk enkele jaren onder zijn hoede: „Ik heb Rob van Dijk met meer dan gewone belangstelling de laatste vijf jaren gevolgd. Dat hij talent heeft wist iedereen bij Fo reholte, maar dat hij zo goed zou worden had niemand ge dacht. Bij Foreholte maakte hij in het begin als keeper nog wat fouten. Hij oogde ook wat onze ker. Vorig seizoen zag ik hem met Noordwijk tegen Vitesse Delft, waar ik trainer was. Ik was zeer onder de indruk. Rob heeft enorm veel uitstraling. Heel im ponerend." Van Dijk vindt zelf zijn snelle ontwikkeling niet zo opzienba rend. „Ik weet niet of het met mij anders was gelopen als ik eerder was gaan keepen. Mis schien had ik dan eerder mijn top bereikt. Omdat ik pas op mijn achttiende begon moest het allemaal snel. Ik wist dat ik het kon, het talent was aanwe zig, dus zo gek is het niet. En Noordwijk heb ik nooit als mijn eindstation gezien. Ik had mijn zinnen al gezet op een profclub. Zoiets als Haarlem. Dat Feye noord uit de bus kwam rollen, was natuurlijk fantastisch De eerste vier maanden bij Feyenoord zijn voor Van Dijk vlekkeloos verlopen. „De eerste twee weken waren pittig, tien keer per week trainen. Daarna ging het wel. De spelers hebben me snel opgenomen, iedereen doet normaal tegen me. Kortom, ik heb het enorm naar mijn zin. Feyenoord of Ajax, het kon me nooit veel schelen. Maar de afgelopen maanden heeft Feyenoord werkelijk mijn hart gestolen. Het leventje als profvoetballer bevalt me uitste kend. Ik ben bezig met het Praktijk Diploma Boekhouden, verder heb ik mijn handen vrij voor het voetbal. Ik hoop zo lang mogelijk dit bestaan vol te houden." Rob van Dijk (links) en Edwin van der Sar. Twee keepers uit Voorhout die in de voetbalklassieker Feyenoord-Ajax tegenover elkaar staan. Morgen zal hij waarschijnlijk (de medische staf stelt alles in het werk om Ed de Goey fit te krijgen, maar de kans dat dat lukt is vrijwel uitgesloten) in een kolkende Kuip zijn debuut ma ken. Die gedachte maakt hem niet zenuwachtig, Van Dijk be kijkt de situatie rustig. „Ik denk er niet zo veel bij na. Ik weet niet wat me te wachten staat. Het is natuurlijk allemaal nieuw voor me. Maar last van stress, dat heb ik niet. Ik ben helemaal met die wedstrijd bezig, hoewel het nog niet honderd procent zeker is dat ik speel, en de rest laat ik rusten." Zoals de telefoon. Dinsdag trok hij de stekker uit de muur. „Het was een gekkenhuis. Tot maandag was ik natuurlijk nog de grote onbekende. Nu wil ie dereen weten wie Rob van Dijk is. De laatste paar dagen heb ik de publiciteit gemeden, ik wil me helemaal richten op de wedstrijd tegen Ajax." Misschien klinkt het morgen in een afgeladen Kuip say oeh ah Rob m/i Dijk, say oeh ah Rob van Dijk'. ACHTERGROND LEIDEN AD VAN KAAM Het omstreden imago van de Springboks In oktober waren de Springboks In Frankrijk. Hier banen it) zkh In Bordeaux een weg over en langs de Franse bekriten. In 1969 speelden de Springboks voor het laatst op Twickenham, dé rugbytempel bij uitstek in Engeland. Dat duel liep volledig uit de hand. Niet zo zeer in sportief opzicht, alswel voor wat betreft de omlijstende acti viteiten van een paar honderd demonstran ten. Die anti-apartheidsgroepering over spoelde het speelveld en zorgde voor een enorme chaos. Drie jaar later werd hun roep om uitsluiting van de Zuidafrikaanse sporter verhoord. De internationale sport wereld deed Zuid-Afrika in de ban en volg de daarmee de richtlijnen van de Verenigde Naties in deze. Vandaag zijn 'de Boks' na 23 jaar terug in de stad waar een deel van het publiek ze destijds uitkotste. Strenge veiligheidsmaat regelen zijn intussen genomen om een her haling van het gebeuren te voorkomen. Ge zien de ontvangst die de Zuidafrikanen vo rige week in Engeland ten deel viel (een groep demonstranten bekogelde de ploeg met eieren) lijkt dat geen overbodige luxe. Want officieel is de ban dan opgeheven en de apartheid door De Klerk afgeschaft: dat wil nog niet zeggen dat het racisme is ver dwenen uit de harten en gevoelens van hor den blanken. In Zuid-Afrika, maar ook in Engeland. En dus zijn de tegenstanders pa- Probleem met de Springboks is dat juist zij, gewild of ongewild, in hun bagage de loden last van de apartheid met zich meedragen. De allereerste interland na het opheffen van de ban. in Kaapstad tegen wereldkampioen Australië, liep twee maanden geleden meteen uit op een walgelijke demonstratie van Afrikaner Weerstands Beweging, de ul tra-rechtse partij met zijn radicaal fascis tische ideeën. Het alternatieve 'volkslied' Die Stem, ook al zo'n wit symbool, werd ge zongen en de minuut stilte die het ANC had gevraagd voor de herdenking van de tien- FOTO £aa tallen doden die de week daarvoor bij on- In het begin van dit jaar werd de sportieve ban ten aanzien van Zuid- Afrika opgeheven. Betrekkelijk ge ruisloos verscheen een equipe atleten aan de start bij de Olympische Spelen van Barcelona. Minder geruisloos daarentegen verliep de afgelopen maand de tour van het nationale rug- byteam door Europa die morgen in Innden wordt besloten met een offi ciële interland tegen Engeland, de eerste sinds 1972. Onverbrekelijk verbonden aan dat logo van de Springboks kleeft dan ook de apart heid, een bagage die de 'trots' van Zuid-Afrika als een loodzware last met zich meetorst lusten in de zwarte woonoorden waren ge vallen, werd compleet genegeerd. Voor waar, dat heet nu een valse (tul Maar rugby, de belangrijkste sport in Zuid- Afrika sinds deze sport rond de vorige eeuwwisseling werd geïntroduceerd, is daar bij uitstek dan ook het tijdverdrijf én de trots van de blanken. Ze zijn er heel goed in, horen bij de absolute top van de wereld. Officieel staat de beoefening open voor ie dereen. maar in de praktijk komen de min der kansrijken nauwelijks aan bod. Het hoeft geen betoog wie dat daar zijn. Op top niveau zie je er althans maar heel weinig te rug. Bij de Springboks niet één zelfs. ..Maar is dat onze schuld", vroeg Naas Bo tha. de aanvoerder en beste speler van de nationale ploeg, zich gisteren nog maar weer eens af bij de BBC. De blonde record- international en spreekbuis van de Spring boks was daar aan de vooravond van de al maanden geleden uitverkochte interland tegen vice-wereldkampioen Engeland te gast in het programma Sportanight Direct na die demonstratie van de AWB maakte hi) in elk geval een gebaar door met zijn team genoten op veldjes in de zwarte woonwij ken te tTainen. Dat het ANC van Nelson Mandela uiteindelijk toestemming gaf voor de tour naar Frankri)k en Engeland had me de met de actie van de nationale volksheld Botha te maken. Die probeerde gisteren voor de zoveelste maal uit te leggen dat de samenstelling van het nationale team historisch was gegroeid en dat het ontbreken van kleurlingen daarin niets met apartheid van doen heeft. „Het selectiecomitó beslaat uit zes man. Drie blanken en drie zwarten. En het is inder daad zo dat rugby vooral populair is bij hei blanke volksdeel. Dit in tegenstelling tot het voetbal. Ons nationale voetbalteam gaat volgende week naar Frankrijk. Dan zal je niemand horen over het feit dat daar niet één witte speler in het veld staat", aldus Bo tha. Die overigens net als zo veel andere Zuidafrikaanse topspelers Hollandse voor ouders heeft. Of zijn woorden veel indruk zullen maken bij de anti-apartheid-comités in Engeland, wiens vertegenwoordigende team overigens wél twee kleurlingen herbergt, is de vraag. Voor hen zijn en blijven de Springboks de naam alleen al is besmet hét symbool van de apartheid. Voor die groepen gooit minister-president I>e Klerk bovendien nog olie op het vuur door vanmiddag (de wed strijd is live op de BBC te volgen) op het ereterras van Twickenham te verschijnen En daardoor een officieel tintje aan deze kraker te geven. De bedoelingen van De Klerk en Botha kun nen best gr»ed zijn. Alleen hebben ze voor lopig de schijn nog tegen Pas als de eerste kleurling ook daadwerkelijk het groene shirt van de Springboks om zijn schouders heeft zal daar verandering in komen. En niet eer-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25