Van Kempen jaagt op Dolle Dries Sport Schaakteam Katwijk in goede vorm Van Utrecht speelt zich in de kijker 2T00" ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 23 N JOUSTRA AO VAN KAAM (CH(f B ONDERWATER* SCHAAKMEDEWERKER Achter de koplopers LSG 4 en Voorschoten 1 deden de scha kers van Katwijk 1 goede zaken in de promotieklasse van de Leidse competitie. De Katwij- kers bevestigden de sterke in druk die zij tijdens de eerste ronde al tegen Oegstgeest 1 achterlieten en drukten de Voorschoter-reserves naar de onderste regionen. De Vooschotenaren Jan Beij en Hans Lindeboom schoten vanuit florissante posities stevi ge tijdnoodbokken tegen hun opponenten Daan Binnendijk en Goudriaan. Het leverde de Katwijkers onverwachte winst punten op, die de balans tevens volledig in hun voordeel deed doorslaan. Verlies hing overi gens al geruime tijd voor Voor schoten 2 in de lucht. Kopman Charles van der Ven kwam er niet aan te pas tegen Gert Koe- lewijn, terwijl Ger Both weinig had in te brengen tegen Guidi van de Bent. Rick Bausch pakte de zaken bovendien veel te op portunistisch aan tegen Vreug- denhil en verloor eveneens. De Voorschotense eer diende daar om gered te worden door het trio Wiebes, Sluiter en Verstra ten. Zij remiseerden in rustige partijen met Hellenberg, Wilfried Binnendijk en Gijs Haasnoot. In de eerste klasse A boekten Leithen 1 en Leiderdorp 1 hun tweede winst ten koste van res pectievelijk Paardekracht (2-6) en Katwijk 3 (6 1/2-1 1/2). De twee overige titelkandidaten Alphen 1 en Oegstgeest 2 zagen hun onderlinge treffen met een voorlopige 2-3 ten gunste van de Alphenaren afgebroken. In IB nam LSG 5 dankzij een 3 1/2 -4 1/2 overwinning bij Katwijk 2 de leiding. Utile Dulci lijkt zich bij een 2-4 voorsprong tegen ri vaal Bodegraven 1 mede in de kop te handhaven. Konings Leon Konings werkte zich bij de voorwedstrijden om de nationa le titel op naar richting midden moot. De Leidse kampioen re miseerde in de vierde ronde te gen Perez Garcia, verloor van Verdonk en won vervolgens van De Bie. Resultaten die hem op een score van 2 1/2 uit 6 brach ten. Derby Vanmiddag staat in de derde ronde van de landelijke schaak competitie in het Antonius za lencentrum de eerste klasse derby tussen LSG en Philidor op het programma. LSG is op volle sterkte, Philidor mist Rag de Graaff en weet nog niet of Piet Bakker van de partij is. ROTTERDAM ROB VAN DER ZANDEN Leonard van Utrecht heeft zich de afgelopen maanden behoor lijk in de kijker gespeeld. De Noordwijkse voetballer die dit seizoen bij Excelsior zijn debuut in het betaalde voetbal maakt, wordt gevolgd door onder meer FC Utrecht, Willem II en twee Engelse clubs. De 23-jarige rechtsbuiten is in vorm en is wekelijks een van de uitblinkers bij de eerste divisie club. „Het gaat erg lekker en via-via heb ik inderdaad ge hoord dat er veel interesse be staat van andere clubs. Zelfs uit Engeland zijn er al scouts ge weest, al weet ik niet van welke club." Tot op heden heeft niemand zich rechtstreeks gewend tot de dribbelaar die via zaterdageer steklasser Noord wijk naar Kra lingen verkaste. „Maar het is wel duidelijk dat ik erg graag hogerop wil. Ik ruil Excelsior niet in voor een club als Haar lem, maar Utrecht of-Willem II is natuurlijk interessant. Hoe het contractueel zit en of ik wel weg mag, weet ik niet. Met mijn opleiding aan de sportacademie gaat het niet best, dus ik zou die opleiding eventueel kunnen la ten vallen." Voor de andere Noordwijker bij Excelsior, Bram Marbus, be staat minder belangstelling hoewel ook hij voldoet op Woudestein. Van Utrecht: „Bram heeft het als centrum spits zwaar, maar is voor de ploeg misschien nog wel be langrijker dan ik. Hij moet sleu ren, lopen en vangt veel klap pen op. Door het werk van Bi am speH ik /u lekker SPORT OP TV Dat andere schaatsers hem een plakker vinden, die profi teert van zijn sterke eindschot, vindt Richard van Kem pen klinklare onzin. „Toen ik nog wielrenner was, deed ik dat. Maar op het ijs doe ik ook mijn portie werk. Ik ben niet iemand die zich verschuilt en wacht tot de laatste ronde. Als je dat doet nemen de anderen je te grazen, dat heb ik bij het wielrennen wel geleerd." AMSTERDAM RONALD V GPD-VERSLAGGEVER Het gebeurde in de Omloop van Noord-West Friesland. De eer ste tien zouden zich kwalifice ren voor het Nederlands kam pioenschap. Junior Richard van Kempen was mee in een kop groep van elf renners. Sprinter Van Kempen rekende zich al rijk. De laatste tien kilometer gewoon de benen stil houden en dat NK kon hem niet meer ontgaan. Maar twee mede vluchters, de heren Erik Breu- kink en Gert Jakobs, ergerden zich groen en geel aan die plak ker. Breukink ging op kop sleuren en achteraan liet Jakobs, met Van Kempen geconcentreerd in het wiel, een gaatje vallen. Hon derd meter werden er tweehon derd. Van Kempen: „Ineens knalt Jakobs vol terug naar de groep, ik kon niet volgen. Ik werd elfde en mocht niet naar het NK. Daar ben ik goed ziek van geweest. Zo ben ik in die tijd een paar keer genept. Eigen schuld, dat wel. Maar het is wel de reden dat ik toen met fietsen ben gestopt." Later pikte hij overigens, als amateur, de draad weer op bij de formatie van Swift/Casba, voor welke ploeg hij nog altijd uitkomt. Atletiek Maar zijn eerste liefde was atle tiek. Op zijn negende verhuisde de familie Van Kempen van .Alphen aan de Rijn naar Den Hoef, waar zijn vader een riet- dekkersbedrijf overnam. In Den Hoef was geen atletiekvereni ging, wel een wielerclub. Dus klom Richard van Kempen op de fiets. „Het mooiste van die tijd vond ik dat ik alles zelf heb ontdekt. Andere jongens wer den door hun vader en moeder altijd met de auto gebracht. En als ze niet wonnen was het jan ken geblazen. Dat stuitte me te gen de borst. Ik ging zelf naar wedstrijden, op de fiets. En als de koers ver weg was, probeer de ik met iemand mee te rijden. Mijn ouders kwamen wel eens kijken, maar ik ben blij dat ik het allemaal zelf moest uitzoe ken. Dat komt je later weer van pas." Gefrustreerd door Breukink en Jakobs, koos Van Kempen in eerste instantie voor het schaat sen. Hij bleek geen ster op de korte nummers, maar de lange afstanden lagen hem wel. En omdat hij ook op het ijs een sterke sprinter was, ontpopte hij zich binnen de korste keren als een ware plaaggeest op de ma rathon. In zijn tweede en derde seizoen verscheen hij als B-rij der 32 keer aan de start. Hij won 31 keer. De enige die hem ver sloeg was André Verdonk. Die dingen vergeet Richard van Kempen niet. Verbijsterd In zijn eerste volledige seizoen (1985-'86) bij de A-rijders won hij vier wedstrijden en greep ook meteen de KNSB-Cup, de ervaren rijders verbijsterd ach terlatend. „Het was natuurlijk wel een stunt. Ik keek enorm op tegen iemand als Hilbert van der Duim. Twee jaar daarvoor zat ik nog thuis voor de buis z'n rondetijden te noteren op de tien kilometer". Van Kempen bleek een blij vertje. Hij trad toe tot de Label- lo-ploeg met Jan Kooiman, Erik van den Boogerd en Rick van der Hoom. In twee seizoenen tijd won hij 24 wedstrijden en dat betekende het einde van de Labello's. „Ik was te eerzuch tig", verklaart Van Kempen. Pardon? „Dat werd me door de anderen verweten. Kijk, Jan Kooiman is natuurlijk ook geen misselijke jongen, maar hij werd binnen de ploeg duidelijk door mij overklast. Dat ging twee jaar goed, toen viel de Karakteristiek gebaar van Richard van Kempen r ploeg uit elkaar." „Je kan marathonschaatsen niet vergelijken met wielrennen, waar knechten zich opofferen voor de kopman. Die jongens wilden ook winnen. Je rijdt voor je eigen eerzucht, niet voor vijf tig of vijfhonderd piek. Het geld komt bij marathonrijders op de tweede plek. Ze vonden mij te eerzuchtig. Ze hadden verwacht dat ik ook wat voor hen terug zou doen. Dat deed ik niet, ik won gewoon. Daar heb ik dus wel van geleerd." „Dat ze me een plakker von den deed me niet zoveel. Heb je eenmaal die naam, dan blijft die je achtervolgen, ook al ben je het niet. Ze hebben ook altijd gezegd dat ik op natuurijs niks kon. Maar ik ben in Finland wel twee keer officieus wereldkam pioen op natuurijs geworden." Kommer en kwel Na het succes met de Labello- ploeg volgden twee seizoenen vol kommer en kwel bij de jon ge Sony-formatie, waar kopman Van Kempen te veel alleen moest doen. Zijn jonge teamge noten misten de ervaring en ge slepenheid, eigenschappen die in het marathonpeloton voor succes onontbeerlijk zijn. In middels is hij aan zijn derde jaar bij de Klerks-ploeg bezig. De afgelopen twee jaar toonde hij aan nog steeds een klasse apart te zijn. In het seizoen 1990-'91 won hij zeven mara thons en het Nederlands kam pioenschap, vorig jaar zes stuks en de KNSB-Cup. Dit seizoen heeft Van Kem pen nog weinig van zich laten horen. Tijdens een trainings kamp in Inzeil kwam hij met zijn mountain bike ten val. Fo to's toonden een verdraaiing van het bekken aan. Rust en veel fysiotherapie moesten de blessure genezen. Inmiddels staat hij weer op het ijs. Prolon gatie van de KNSB-Cup heeft hij echter al uit zijn hoofd gezet. ZATERDAG 10 00-11 00 EURO: International motorsport. 11 00-12 00 EURO: Autosport GP van Australië voor F1-wagens 12.00-12.30 Sportnet: World sports special 12 00-13 00 EURO Boksen 12 30-13 00 Sportnet NFLthis week in review: American football- magaztne 13 00-14 00 Sportnet Futbol Espa- nol: Spaans voetbal 13 00-20 00 EURO Saturday alive: met supercross (indoor toernooi vanuit Parijs-Bercy). klimmen (World- cup vanuit Neurenberg), tennis (ATP- toernooi vanuit Parijs-Bercy). Euro scores, kunstri|den op de schaats (Nations Cup on Ice vanuit Geisenkir- chen). 13 15-18 05 BBC 1 Grandstand football focus (Engels en Europees voetbal), paardekoersen vanuit Chel tenham, rugby union (Engeland Zuid- Afrika), boksen (Andy Holligan-Jose Castro om de titel in het licht weiter), Final score (voetbaluitslagen). 14 00-15 00 Sportnet: Watersport: powerboatraces, F-lII vanuit Berlijn en F-l vanuit Rotterdam. 14.30-17.00 BRT 2: ECC-tennistoer- nooi in Antwerpen. 15.00-16.50 Sportnet: Tennis: ECC- toernooi van Antwerpen, le halve fi nale, live. 16 50-17 50Sportnet Autosport: WK Rally. 12e ronde, rally van Ivoor kust. 17.25-18.00 Did 1 Sporischau. 18.50-21 00 Sportnet Braziliaans voetbal Paoulista competitie, kwart finale, live. 19.15-19 58 Did 1 Sportschau met o.a Bundesligavoetbal 19 30-20 00 BRT 1 Sport. 19 40-19 55 BBC 2 Sport 20 00-20 40 EURO Supercross In- door toernooi vanuit Parijs-Bercy. Ii- 20 30-23 00 BRT 2 ECC-tennistoer- nooi in Antwerpen 20 40-22 40 EURO Voetbal WK kwalificatiewedstrijdFrankrijk-Fin- land. live 21 00-22 30 Sportnet Tennis ECC- toernooi van Antwerpen. 2e halve fi nale. live 22 05-22 25 BBC 1 Sport. 22.15-22 45 Ned 3 Studio Sport. 22 15-23 35 Did 2 Dasaktueile Sport Studio: met Bundeshgavoetbal en tennis (voor mannen in Moskou). 22.30-23.00 BRT 1 Sport op Zater- „Maar ik mik nog steeds op het record van Dries van Wijhe. Die heeft 45 Cup-wedstrijden ge- dag_ wonnen, ik sta nu op 44." Met zoveel zeges achter zijn naam zal hij er financieel ook wel wat wijzer van zijn gewor den? Van Kempen lacht: „Voor de eerste plaats krijg je hon derdvijftig gulden. Dat staat in geen verhouding tot de tijd die je in de sport stopt. Gelukkig is tm'gen uit de FA-cuj de sponsoring de laatste jaren wat beter geworden. Zo ben ik de afgelopen zomer lekker lang op vakantie geweest en kan ik mijn hypotheek wat sneller af lossen dan een ander. Maar rijk word ik er beslist niet van." DE GELIJKENIS LEIDEN HERMAN JOUSTRA Wat dacht u van deze binnen komer? „Ik kan niet op een rus tig niveau sporten. Dat is iets voor watjes." Voor deze uit spraak tekent Tjeerd Scheffer (38), hardloper, een van de drij vende krachten achter de Road Runners en organisator van, on der meer, de Leidse marathon. „Ik moet mijn hele ziel en zalig heid erin gooien. Ik kan niet, om maar wat te noemen, op re creatief niveau een potje biljar ten. Als ik zou gaan biljarten wil ik bij wijze van spreken meteen Rob Scholtes om zeep helpen." Mocht er al enige twijfel be staan, dan is die bij deze wegge nomen. Tjeerd Scheffer is bloed- en bloedfanatiek. Altijd al geweest. Ook in de vijftien jaar dat hij bowlde. Op niveau natuurlijk. „Echt talent had ik niet, ik was een echte werkbow- Ier. Haalde toch de selectie van het Nederlands team. Maar het kwam me op een gegeven mo ment mijn neus uit, toen ik hoorde dat bowlen wéér geen onderdeel van de Olympische Spelen zou zijn. Want dat was mijn drijfveer. Ik ben acuut ge stopt en ben me wezenloos gaan lopen." Wat inzet betreft is Tjeerd bin nen de familie geen buiten beentje, zegt Ger (35). Pa en ma hebben dat en voor alle zes de zoons, opgegroeid in Tuinstad- wijk en later Zuid-West, geldt hetzelfde verhaal. Ger, secreta ris van voetbalvereniging De Sleutels, kent die karaktertrek. „Ja zeker", meldt hij, „maar ik heb dat niet zozeer met sporten zelf. Ik heb ook een tijdje ge bowld. En gevoetbald, maar ik ben wat dat betreft meer een freewheelen Iemand die het wat rustiger aan doet. Het randge- beuren spreekt mij meer aan. Laat mij maar organiseren, din gen uitzoeken. Het liefst alleen, maar dat kan niet altijd. Dat is mijn uitdaging. Geef mij een naam, zeg maar meneer Jansen uit Breda, en ik heb hem binnen de kortste keren opgespoord." Ger mag dan al zijn energie-in het besturen en organiseren stoppen, Tjeerd doet daar be paald niet voor onder. Hij is be halve een gedreven sporter na melijk óók een fanatiek organi sator. Van popconcerten om maar eens wat te noemen. En Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In deze aflevering treden de broers Ger en Tjeerd Scheffer voor het voetlicht, twee geboren regelneven, bezige baasjes. Ger doet alles voor De Sleutels, Tjeerd zet zich in voor de Road Runners en de Leidse marathon. Tjeerd (links) en Ger Scheffer: „Het regelen zit ons in het bloed." van de geslaagde wereldrecord poging bowlen, in 1979. Iets wat hij samen met Ger op poten zette. „Kijk, we werken niet ge makkelijk samen, maar als we iets samen doen, pakken we het ook meteen goed aan", oreert Tjeerd. „Ja", zegt Ger. „met vijf man zestig uur lang onafgebro ken bowlen. Daar ging het om." Tjeerd: „Ja, maar niet zo maar. Je moest ook een bepaald ge middelde halen. Wij brachten dat op bijna 173. Dat record staat nog altijd. Geen hond durft het nog aan te pakken. Heel Zuid-West stond op zijn kop." En dat is het belangrijkst voor de Scheffers. Het zijn geen be stuurders en organisatoren die alles doen puur om de status en de functie zelf. Tjeerd: „Het gaat mij om de sporters. Ik doe het niet omdat het besturen nou zo leuk is, maar iemand moet het toch doen." „Het gaat ons om de leden", betoogt Ger. „Dat wordt gewaardeerd. Dat zie je bij 'De Sleutels, dat zie je bij de Road Runners." Road Runners, een van de stok paardjes van Tjeerd. Een vereni ging die zich alleen maar bezig houdt met de weg- en niet de baanatletiek. „We hebben een frisse aanpak. We werken alleen naar de sporter toe, vooral de gewone loper, niet alleen de toppers. Iedereen kan komen en gaan wanneer hij daar zin in heeft. Daar hebben we een sys teem voor. ledereen kan zelf be palen wanneer hij traint. Wij zorgen voor de rest: trainers, masseurs, de accommodatie." Vindt Ger ook van 'zijn' De Sleutels. „Ook een club met een frisse aanpak, met een goed ka der. Allemaal gediplomeerde trainers, een masseur. De kleed kamers zijn vernieuw^ uit eigen middelen. We zijn van 250 naar 340 leden gegaan. Dan doe je FOTO LOEK ZUYDERDUIN het als bestuur toch goed. Van de 65 reclameborden die we hebben geen club in Leiden heeft er meer zijn 25 borden geschilderd door een lid." „Een club wordt gedragen door zijn vrijwilligers", vult Tjeerd aan. „Voor hen doe je wat ex tra's. Een medewerkersavond bijvoorbeeld. Het bestuur staat dan achter de bar." Ger „Ja. dat doen wij ook. zo n avond. De mensen kijken daar een heel jaar naar uit. Dat moet je goed regelen." Dat regelen, hebben ze dat van elkaar afgekeken? Tjeerd, reso luut: „Nee, dat zit in ons bloed." „Ja", zegt Ger, „dat hebben we van huis uit meegekregen. We hebben discipline, bijten ons in iets vast. We waren al vroeg zelfstandig. Onze ouders waren veel weg, ze werkten alletwee. Ze hadden een brillenzaak. Maar ook al besturen we allebei, ook al organiseren we allebei dingen, ook al zijn we fanatiek, toch zijn wij tegenpolen. Hij is impulsiever. Ik ga meer op ze ker, hij niet. Hij stapt gemakke lijker over op een andere sport, of naar een andere organisatie. Ik ben al tien jaar secretaris van De Sleutels. Dat is mijn tweede huwelijk, c.q. een gezonde ziek te. Ik zou nooit overstappen naar een andere vereniging. Tjeerd wel, hij zoekt steeds een nieuwe uitdaging. Misschien is hij over vijf jaar wel voorzitter van een golfclub." Ger „Golfen, dat doe ik af en toe wel op een rustige manier. Hoewel ik ook in die sport vre selijk te keer zou willen gaan. Alleen zou me dat te veel tijd en geld kosten. Maar toch.. Ik heb wel de neiging dat ik alles een keer zelf gedaan moet hebben. Vroeger zei ik altijd: laat mij maar dertig worden, ik zorg zelf wel voor de kwaliteit van mijn leven. Ik hol mijn gevoel achter na. Al vinden mijn vrouw en mijn twee zoontjes dat niet al tijd even leuk." „Ik zoek bewust een mix", zegt Ger. „Het gezin, ik heb een zoon, en mijn hobby's. Ik ben meer thuis dan jij. Al kan ik niet drie uur achter elkaar op de bank zitten. De telefoon moet rinkelen. Of ik moet zelf bellen." Tjeerd: „Er is niet een Scheffer die kan blijven zitten. Bijvoor beeld: ik liep een tijdje hard. Op mijn werk (nij is beheerder van microsystemen, Ger werkt bij het ministerie van defensie op de afdeling verwerving) zei ie mand tegen mij: heb je de ma rathon van New York gezien? Als iemand dat zou organiseren zou ik zo meedoen. Ik meteen de mensen polsen. Afijn, er gin gen de volgende keer vijftig man naar New York. Later wer den dat er vierhonderd. En nu is er de marathon in Leiden. Het is een sneeuwbaleffect. Het is ook het geloof in eigen kunnen. Maar je kunt natuurlijk ook gi gantisch op je bek gaan. Zien we dan wel weer. Ik ben nu met een boek bezig. Een thriller. Ik kijk gewoon of ik dat ook kan." 03.00-04 00 Sportnet: Go: auto- en motorsport magazine. 04 00-05 00 Sportnet Bowlen Men s PBA-tour vanuit Las Vegas. 05 00-06 00 Sportnet Bowlen La- dies' LP8-tour vanuitYoba City, Cali- 06 00-07.20Sportnet Kickboksen: Int wedstrijden Thai-boksen. ZONDAG 07 20-09 30 Sportnet Braziliaans voetbal: Paoulistacompetitie, kwart finale 09 30-10 00 EURO Zeilen WK voor studenten vanuit Frankrijk. 09 30-11 00 Sportnet Tennis ECC- toernooi van Antwerpen. 2e halve fi nale 10 00-11.00 EURO Trans world sport 11 00-11.30 EURO: Euroscore: ma- 1.00-13.00 Sportnet College foot ball Notre Dame-Penn State. 11.30-13 00 EURO Boksen 11 30-13 00 Ned 2 TROS/Veromca sport magazine 12 45-13 15 BRT 1 Sportmiddag. 13 00-15 00 Sportnet World snook er classics Regal masters vanuit Schotland 13 00-21.30 EURO Sunday alive voetbal (WK kwalificatiewedst"]d Frankri|k-Finland), Supercross (in door toernooi vanuit Pari|S-8ercy. li ve), Kunstrijden op de schaats (Na tions Cup On Ice vanuit Gelsenkir- chen), voetbal (WK kwalificatiewed strijd Roemenie-Tsjecho-Slowakije). 14 00-17 OORTL-r Tennis ECC- toernooi van Antwerpen, finale, (on der voorbehoud). 14 30-18 00 Ned 3 ECC-tenmstoer- nooi Antwerpen live-verslag van de fi nale en paardesport (Jumping Am sterdam) 15 00-17 00 Sportnet Tennis ECC- toernooi van Antwerpen, finale, live. 15 00-18 00 BRT 2 Sport Extra tennis (ECC-toernooi van Antwerpen, finale, live) 15 30-17 00 BBC 2 Paardprennen Cheltenham National Hunt Meeting. 16 30-17.00 Super Pro superbikes 1992 17 .00-17.30 Super: Sports special 17 .00-18.30 Sportnet Top rank bok- 18 45-19 10 RTL 4 Sport 18 45-20 00 Ned 3 Studio sport 19 00-21 00 Sportnet Bundesliga basketbal live 19 30-19 45 BRT 1: Sport. 19 45-20 30 BRT 1 Sport 19 50-19 58 Old 1 Sportschau-Te- -22 00 Sportnet Powersports international 21 30-22 00 EURO: Euroscore ma il? 00-23 00 Sportnet Top match voetbal uit Spanje. Portugal en Ne derland 22 00-23 05 RTL 4 Sport Voetbal 22 00-00 30 EURO Supercross in door toernooi vanuit Parijs Bercy 22 30-22 50 BRT 1 Sport 22 40-22 50 Old 2 Sport am Sonntag 23 00-01 00 sportnet Golf US PGA-tour 1992 Kapalua Internatio nal. live 00 30-01 00 EURO Euroscore 01 00-02 00 Sportnet Bowlen 3Men's PBA tour vanuit Las Vegas.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23