Leidsch Dagblad Kabinet geeft voorkeur aan een beroepsleger n\c r X Sint nog het populairst Mislukte coup tegen Peruaanse president s TE HUUR sis VfïtXP- Massale vechtpartijen jongeren in Rotterdam Musical Cyrano naar Broadway GOED NIEUWS Akkoord bij Hoogovens: geen gedwongen ontslag ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40008 LOSSE NUMMERS 1,50 DEN haag cpd Overal liggen de etalages al weken vol met kerstartikelen. „Sinterklaas raakt uit", roepen velen. Toch blijkt dat Sinter klaas nog niet is verdrongen door de kerstman. Meer dan de helft van de Nederlanders (62 procent) geeft nog steeds cadeaus op het 'avondje' van Sinterklaas. Met kerst geeft maar 35 procent een cadeau weg. Bij de jongeren tussen de 20 en 29 jaar blijkt de Sint ech ter wel minder populair te zijn. Zij spelen vaker voor kerst man. Tot die conclusie komen de medewerkers van AGB Du- ratrend in hun onderzoek naar de populariteitsgraad van Sin terklaas en de kerstman. De bewoners van Rotter dam, Den Haag en Amster dam moeten ook worden aan gepakt door de liefhebbers van de Sint, indien zij zijn verjaar dag in stand willen houden. In de drie grote steden wordt het minst met Sinterklaas gege ven. Volgens de onderzoekers is dit te wijten aan het feit dat de leeftijdsgroep 30-39 jaar in deze steden minder is verte genwoordigd. Deze mensen hebben vaak kinderen en ge ven daarom het meest uit aan sinterklaascadeaus. Bewoners in het noorden en het oosten van het land blijven Sinterklaas het meest trouw. In Noord-Brabant, Limburg en Zeeland wordt gemiddeld evenveel gegeven op 5 decem ber als met de kerstviering. De meest gevraagde deaus zijn boeken, CD's, par fums en after shaves. Onge veer 1.600 van de 4.000 onder vraagden zetten dit op de top 3 van hun verlanglijst. Da speelgoed laag scoort, koml doordat kinderen jonger dan twaalf jaar niet zijn onder vraagd. Bonden furieus 3 De bonden zijn furieus, omdat het kabinet wil dat de CAO's in de 'Plannen voor coup' Incest 7 Een conservatieve af gevaardigde in het I Z groep Godsdienst Russische parlement heeft en Incest richt zich op A De landelijke werk- IZ zorgsector alsnog worden gisteren plannen onthuld seksueel misbruik binnen Adonis A q Drie neerlandici leg- I «7 gen hun eigen pen- nevruchten en die van an deren vast in het tijdschrift opengebroken. voor een coup door Jeltsin. streng-religieuze gezinnen. 'De Leidse Adonis' Dorpsgenoten <^r DêVoorhouters 2 «3 Rob van Dijk en Edwin van der Sar staan tegenover elkaar in de kra ker Feyenoord - Ajax. Lubbers pleit voor fasegewijze invoering 'Chinese monnik eeuw eerder dan Columbus' Het kabinet wil naar een beroepsleger. Dat heeft minis ter-president Lubbers gisteren na afloop van het kabi netsberaad duidelijk gemaakt. „Het zal zeker de kant van een beroepsleger opgaan", aldus de premier. Lubbers sprak van een „fasegewijze invoering". Machinebouw e den haag gpd Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 m -reparatie engineering motorrevisie LIMA Rtr-DPA Gepensioneerde officieren ontevreden parlement ontbond en de rech terlijke macht reorganiseerde, was gedwongen het regerings paleis te verlaten. Tweehonderd soldaten en enkele tanks had den zich bij het paleis opgesteld om de coup uit te voeren. De couppoging is uiteindelijk mislukt omdat de opstandige soldaten te weinig steun kregen. Vanuit het hoofdkwartier van de strijdkrachten, dat de 'putchis- ten' ook hadden willen inne men, schaarde zich geen enkele militair aan hun kant. Van anonieme militaire bron nen is vernomen dat binnen he leger ontevredenheid bestaa over de pensionering van offi eieren. Fujimori vaardigde don derdagnacht een decreet ui waardoor hij zelf belissingen kan nemen over het met pen sioen sturen van militairen. De maatregel zou gisteren ingaan en had onder meer betrekking op de rangen van generaals, majoors, kapiteins, vice-admi- raals en luitenant-generaals. Na de mislukte coup namen soldaten posities in bij het rege ringspaleis om het gebouw te bewaken. Aan de mislukte couppoging is zo goed als zeker geen enkele vorm van geweld voorafgegaan: over schotenwis selingen in de omgeving van het regeringspaleis of elders in de hoofdstad Lima is niets gemeld. Hoewel de ministerraad giste ren voor het eerst over deze kwestie sprak, bleek dat het ein de van de dienstplicht voor alle bewindslieden al vrijwel een uitgemaakte zaak is. Ook een ruime kamermeerderheid is de dienstplicht liever kwijt dan rijk. ZATERDAGS Een gezaghebbende advies commissie onder leiding van de Drentse commissaris der konin gin Meijer adviseerde minister Ter Beek onlangs de dienst plicht juist niet af te schaffen. Volgens Meijer is er onvoldoen de animo onder jongeren om zich vrijwillig aan te melden voor een beroepsleger. De druk om de dienstplicht af te schaf fen, is inmiddels echter te groot geworden. De discussie zal zich nu toespitsen op twee vragen: hoe groot wordt het nieuwe le ger en hoelang moet de invoe ring gaan duren. Gisteren pleit te CDA-kamerlid Frinking in de Haagsche Courant voor een vrij rappe invoering binnen twee a drie jaar. „De knop moet ge woon om", aldus Frinking. In een reactie zei PvdA-woord- voerder Valk desgevraagd het voorbarig te vinden om in dit stadium hierover uitspraken te doen. „Ik wil mij niet vastleggen op een termijn. De omschake ling naar een vrijwilligersleger moet zo goed mogelijk verlo pen, maar het moet niet tot in het oneindige duren." Volgende maand hakt het ka binet de knoop door over de toekomstige omvang van het le ger. Dat besluit wordt opgeno men in de Prioriteitennota van Ter Beek waarin behalve de om vang van het leger ook het ta kenpakket van het toekomstige leger wordt geschetst. Als het aan Ter Beek ligt, wordt de deel name aan VN-vredesoperaties de belangrijkste taak van de krijgsmacht. In de groeiende groep mensen die Amerika heeft ontdekt, is nu een Chinees opgedoken. „De beroemde Chinese boed dhistische monnik Faxian was 1.580 jaar geleden de eerste die in Amerika arriveerde", aldus een Chinese wetenschapper. Faxian zou daarmee Columbus die dit jaar precies 500 jaar geleden voet zette op het Ame rikaanse continent met meer dan 1.000 jaar hebben geklopt Het historische bewijs van de aankomst van Faxian in Amerika is volgens professor Li an Yunshan, verbonden aan de Chinese Maatschappij voor Studie van de Geschiedenis van de Pacific Regio in Peking, gevonden in een Chinees boed dhistisch geschrift. Een kleine groep gepensioneer de Peruaanse officieren heeft gisteren geprobeerd het rege ringspaleis in te nemen en pre sident Alberto Fujimori te ver moorden. De couppoging was volgens de regeringsverklaring bedoeld om de aanstaande ver kiezingen van 22 november voor een grondwetgevend con gres te belemmeren. De officie ren zijn gearresteerd, aldus de regering. Fujimori, die begin april het ASPECIAL BRAND OF FREEDOM DeNH<>7 is kiemen litht. Zelt'i geschikt voor de binnenzak, n Fraaie ergono mische vormgeving. Met een B&O spea- DE TELEFOONSPECIALIST Flevoweg 35c, Leiden telefoon 071-213024 BIJVOEGSEL Dertig jaar geleden verschenen in Leiden nog vijf Regionale Dagbladen. Na vandaag is er nog maar een over.... Noodkreet van de supporters: 'Brie-An, breng ons weer naar Europa!' Bryan Roy in Foggia. Een exclusieve reportage. Antillianen vestigen hun hoop op koningin Beatrix. Lokale wensen bij een werkbezoek. Noord-Korea in beeld. Iihpressies van fotograaf Kadir van Lohuizen. De 'Operatie Sneeuwbal'. Een project voor 'onbemiddelbare' werklozen. advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk. tel. 01719-46566 fax. 01719-48547 HOUTWERK KANTOREN WINKELS BEDRIJFSRUIMTE Inlichtingen DË RAAD BOUW BV jjsj Tel. 01718-5H14 sn i"ie In de loop van de avond werd op de Lijnbaan een donkere jongen doodgestoken. Volgens ooggetuigen had de steekpartij echter niets te maken met de relletjes elders in de stad. De politie probeerde via mond-op-mond-beademing en hartmassage het leven van het slachtoffer, dat In de hals was geraakt, te redden. Nadat de gewonde jongen werd omgedraaid, bleek hij echter ook in de rug te zijn gestoken. Toen de GGD arriveerde, was het slachtoffer reeds overleden. De politie, die de omgeving meteen afzette, heeft in verband met dit misdrijf Inmiddels een verdachte aangehou den. FOTO» ANP» PAUL STOLK In Rotterdam is het gisteravond op verschil lende plaatsen tot vechtpartijen gekomen tussen groepen allochtone en autochtone jongeren. Volgens de politie waren er enke le honderden jongeren bij betrokken. De jongeren waren vorige week vrijdag al met elkaar slaags geraakt op de kermis in de nieuwbouwwijk Zevenkamp. Onder meer ruzie over vriendinnetjes zou de aanleiding zijn. In de loop van de week kreeg de politie aanwijzingen dat het gisteravond in Zeven kamp weer tot een confrontatie zou komen. Er werd op school al over gesproken. De politie had naast de geüniformeerde dienst honderd extra agenten op de been ge bracht, onder wie vijftig ME-ers. Het politieoptreden was er vooral op ge richt een confrontatie te voorkomen tussen jongeren uit het centrum, de zogenoemde Lijnbaangroep, en 'Zevenkampers'. Op het Binnenwegplein kwam het omstreeks acht uur tot een vechtpartij waarbij ongeveer ze ventig jongeren waren betrokken. Daarbij vielen volgens de politie „rake klappen". Na ingrijpen van de politie verspreidden deze jongeren zich verder over de stad. Omstreeks negen uur, tegen het einde van de koopavond, kwam de politie weer in actie toen groepen in de metro naar Zeven kamp trokken. Twee groepen werden door de politie tegengehouden op de metrosta tions Voorschoterlaan en Kralingse Zoom. Op de Voorschoterlaan haalde de politie een groep van ongeveer zeventig jongeren uit de metro. Die hadden even daarvoor aan de noodrem getrokken. Aan het einde van de avond was op enke le ingeslagen ruiten bij een snookercentrum aan de Blaak na nog onbekend of verder veel vernielingen zijn aangericht. Primeur voor Nederlandse produktie in stijl bij PIET KERKHOF zwart, marine en zwart lak van 35,- AMSTERDAM ANP De Nederlandse musical Cyra no van Joop van den Ende The- aterprodukties gaat naar het Amerikaanse Broadway. Van den Ende maakte gisteren op Schiphol bekend dat hij in New York donderdagavond een co- produktie-contract heeft geslo ten met de Broadway-producer Peter T. Kulok. Bij de onderte kening waren ook aanwezig de schrijver van Cyrano, Koen van Dijk, en de componist Ad van Dijk. Het is voor het eerst dat een Nederlandse musical naar Broadway gaat. De co-produktie zal door bei den voor de helft worden gefi nancierd. Het totale budget, in clusief één maand speeltijd, komt neer op 11 tot 12 miljoen gulden. De premièredatum ligt tussen 15 oktober en 15 decem ber 1993. In de Broadway-versie doen in principe geen Nederlandse spelers mee. Dat is gezien de Amerikaanse regelgeving prak tisch onmogelijk. Ook zal de Nederlandse regisseur, E. Hab- bema, niet voor de Broadway- regie tekenen. De Broadway-Cyrano wordt op een aantal plaatsen aange past aan Amerikaanse thea terafmetingen. Het geheel zal iets groter en forser worden zonder dat het „pompeus" wordt. Van den Ende houdt als co-producent het recht om be paalde veranderingen af te wij- De audities in New York, die zes weken in beslag zullen ne men, beginnen rond maart. Op Broadway is nog geen theater gereserveerd. Dat kan pas maxi maal vijf maanden van tevoren. De voorkeur van Van den Ende gaat uit naar het Mynskoffthea- ter midden op Broadway, met iets meer dan 1.600 stoelen. De musical is een open-eind- produktie. Dat betekent dat er net zo lang wordt gespeeld als er vraag naar is. Dat kan tien jaar zijn, maar ook - een ramp scenario - twee weken. Bij het staalbedrijf Hoogovens in IJmuiden vallen tot 1995 geen gedwongen ontslagen. Vakbonden en directie bereik ten vannacht een akkoord over een pakket maatregelen om vol gend jaar 2.300 arbeidsplaatsen op een sociaal aanvaardbare wijze te schrappen. Een oude- renregeling voor werknemers van 55 jaar en ouder en outpla cement (herplaatsen bij andere bedrijven) spelen daarbij een belangrijke rol. De huidige CAO, die op 1 Nog geen abonnee nri 071 - 161400" DEL! 071 161353 HET WOORD IS AAN Ten Kate Een lied, een bloem, een geur, een kleur, een woord, een klank, en paradijzen die lang verloren zijn, herrijzen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Programma's Regio Religie Sport- Zaterdags bijvoegsel 31 t/m 39 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 0 HET WEER Verwachting van het KNMI Perioden met zon Vannacht een enkele mistbank en minimumtemperatuur van 5 gra den aan zee tot om het vriespunt in het binnenland. Overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Wind draaiend van noord west naar zuid, matig, rond kracht 3, in het noordelijk kustgebied eerst nog af en toe krachtig, 6. Dode bij ongeluk op Nil in Alphen alphen aan den r Een 34-jarige vrouw uit Nieu- wegein is gisteravond op de Nil in AJphen aan den Rijn ge schept door een auto. De vrouw was op slag dood. Het ongeluk had plaats ter hoogte van Ar- cheon. De vrouw had haar auto langs de rijbaan laten staan en was de weg overgestoken. Waarom ze dat deed, is de poli tie niet duidelijk. De 42-jarige Amsterdammer die de auto be stuurde, zag de vrouw op de on verlichte weg te laat en kon haar niet meer ontwijken. LcidxTi ZGSDigblad SjgfdJteaewj NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:- Adres: Postcode: I Plaats: i Tel.: umuiden» frans van den berg april 1993 afloopt, wordt onge wijzigd met twee jaar verlengd. Die CAO verbiedt collectief ont slag. Pensioenpremies en twee procent van de eindejaarsuitke ring worden in fondsen gestopt. De arbeidsplaatsen die verlo ren gaan, zijn het gevolg van een extra bezuiniging van drie honderd miljoen gulden. Een door de vakbonden ingehuurde accountant bevestigt de nood zaak om dat bedrag structureel te besparen gezien de huidige staalcrisis. Het staal- en alumi- niumconcem verwacht dit jaar een verlies van een half miljard. Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand, automatisch j (f 27,80)*. D Per kwartaal, via acceptgiro (f80,10). Per kwartaal, automatisch j (f80,10)*. *Nr. bank/giro; Handtekening:

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1