'Schrijven heeft iets toverachtigs' Hommage aan Van Doesburg en De Stijl Cultuur Kunst De vrolijke bekering van Don Juan Tenorio ZIEKTEKOSTEN? BETER AF BIJ DVZM 'Misdaadroman beter lenen dan kopen' ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 19 Concert 'Capella' in Groene Kerk oegstgeest Het koor 'Cappella pro Cantibus' geeft vanavond een concert in de Groene Kerk in Oegstgeest. Op het programma staan onder meer de mis van C. Saint-Saëns en bewerkingen van vier gregoriaanse gezangen van M. Duruflé. Het optreden begint om 20.15 uur. Expositie Paul Stikkelorum den haag De Leidse kunstenaar Paul Stikkelorum exposeert tot 31 januari in het vergadercentrum van het ministerie van ver keer en waterstaat in Den Haag. De tentoonstelling van diverse gouaches en pastels is alleen te bezoeken op afspraak (tel. 071- 768154). THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA 'Don Juan Tenorio' van José Zorrilla Y Mo ral door het Rotheater. Regie/bewerking- /decor George van Houts en Leopold Witte Spel: Guus Dam, Joop Keesmaat, Paul Kooij, Ruurt De Maesschalck, Han Oldigs en Stefan de Walle. Gezien: 13/11, LAK theater, Aldaar nog te zien: vanavond. Het hele verhaal rond Don Juan Tenorio spelen de vijf acteurs van het Rotheater met een hu moristische knipoog. In zo'n ge val kan meligheid op de loer lig gen. Bij deze produktie valt daar geen spoor van te bekennen door het hoge speltempo, de geestige vondsten en een fijn gevoel voor maat houden. 'Don Juan Tenorio' is een hoogst ver makelijke voorstelling gewor den. Don Juan en zijn concurrent Don Luis Mejfas bespreken de resultaten van hun wedden schap die zij een jaar tevoren hadden gesloten. Omdat een ie der voor zich de eer van de overwinning opeist, gooit Don Juan er nog eens een wedden schap tegenaan: hij zal de bruid van Don Luis verleiden en een nonnetje uit het klooster ont- Don Juan houdt ziin woord, maar er komt moord en dood slag van. Het laatste deel van de voorstelling toont ons Don Juan vlak voor zijn sterven. Gaat hij door zijn zondig leven linea rec ta naar de hel? Op voorspraak van het, hem altijd trouw geble ven, nonnetje krijgt de uiteinde lijk toch nog berouwvolle Juan vergeving van zonden. En toen werd het dus toch nog gezellig. Tot dat moment namelijk is de voorstelling bijna ingetogen ge worden om daarna weer even met een leuke grap af te sluiten. De vijf heren nemen alle rollen, inclusief die van de nonnetjes en van de bruid van Don Luis, voor hun rekening. Bovendien zijn ze zelf de muzikanten die het verhaal sterk ritmisch bege leiden. Moeiteloos loopt dat al lemaal in elkaar over. Het stijl middel van de lichte overdrij ving wordt goed in de hand ge houden. Het resultaat is dan ook een aantrekkelijk schouw spel waarin ongecompliceerd speelplezier voorop lijkt te staan. 'De Leidse Adonis' viert éénjarig bestaan in X-theater Het begon als een wild idee in de kroeg. Een blad op richten met zowel korte verhalen als poëzie en be schouwingen. Het idee werd echter serieus en groeide uit tot een literair tijdschrift. Drie jonge neer landici leggen intussen hun eigen pennevruchten en die van anderen vast in 'De Leidse Adonis'. Opge richt uit liefde voor het schrijven en om enige vorm van censuur te ver mijden. LEIDEN INGE RUIGROK Vanavond wordt vanaf 20.00 uur het éénjarig bestaan van het tijdschrift gevierd in het Leidse X-theater. Dan wordt het vijfde nummer gepresenteerd en zijn er optredens van het Leidse Schrijvers en Dichters Collec tief, een theatergroep en een strijkkwartet. 'Schrijflust moet leiden tot leeshonger' vermeldt het eerste nummer van 'De Leidse Adonis' als doel. Van schrijflust is gezien de inhoud van het tijdschrift in derdaad sprake, of dat leidt tot leeshonger van een breed pu bliek valt door het nogal intel lectuele gehalte te betwijfelen. Het tijdschrift lijkt bedoeld voor een selectief publiek, hoewel volgens initiatiefnemer Arjan Berben van een doelgroep geen sprake is. „Iedereen kan lezen. We zouden onszelf een beper king opleggen als we een duide lijke doelgroep voor ogen had den. Het enige is dat we geen studentenblad willen zijn." Arjan Berben (I) en Casper Gijzen: „We zitten niet te wachten op een Gerard Reve-imltatie of een nieuwe Maarten 't Hart" foto jan holvast Wat de makers in elk geval willen, is dat het blad gezien wordt als de nieuwe versie van 'De Rotterdamse Hermes' van de 18e eeuwse schrijver Jacob Campo Weyerman. Berben: „Die man schreef zo leuk. Hij bracht zowel fictie als non-fictie en poëzie bij elkaar in één blad dat hij wekelijks uitgaf. We heb ben zijn idee gebruikt voor de opzet van ons tijdschrift. Her mes was een bode van de go den. Dat vonden we een beetje minderwaardig. Daarom heb ben we er Adonis van gemaakt, de mooie jongen." De verhalen in het tijdschrift moeten volgens de oprichters oorspronkelijk zijn. „Er zijn wel eens mensen die een boek lezen en dat na proberen te doen", vertelt redactielid Casper Gij zen. „Maar we zitten niet te wachten op een Gerard Reve- imitatie of een nieuwe Maarten 't Hart." Aan welke eisen inge zonden verhalen moeten vol doen, is minder duidelijk. Ber ben: „Er is geen recept voor een goed verhaal. We willen de kwa liteit van ons blad hoog houden. We willen iets dat diep ont roert." Naast losse gedichten en kor te verhalen kent het blad drie vaste rubrieken. Zo worden in de rubriek 'Uit de baldadige bi- bliothèque' interessante we tenswaardigheden vermeld, ko men in de 'Bijfljval' recensies aan de orde en is er de 'Kroniek van de verleiding', een briefwis seling tussen een zekere Cicely en J.C.. Het tijdschrift verschijnt om de twee a drie maanden, kost drie gulden vijftig en kent geen vast aantal pagina's. Van elk nummer worden ongeveer honderd exemplaren verkocht op de universiteit en bij boek handel Kooyker. Ook is het blad te vinden in enkele boekwinkels in Amsterdam en telt het twin tig abonnees. Kostendekkend zijn de opbrengsten van de ver koop echter niet. De redactiele den moeten ongeveer honderd gulden per nummer uit eigen zak betalen, willen ze het tijd schrift kunnen financieren. Ondanks dat het blad volgens de redactie populairder is dan officiële literaire tijdschriften, steeg de oplage na een jaar niet. Volgens Casper Gijzen ont breekt het de redactie aan 'de juiste uitgeversmentaliteit'. „Ik vind het op de eerste plaats leuk om mijn eigen verhalen te schrijven en te publiceren. Om het hele tijdschrift te promoten is iets anders. Dat heeft niets met mijn schrijven te maken. Bovendien heb ik er niet zo'n behoefte aan om andermans gedichten of verhalen aan te prijzen." Op de vraag of de twee neer landici het tijdschrift grootser willen aanpakken en zich willen wagen op de uitgeversmarkt, klinken verschillende geluiden. Arjan Berben: „Met dit blad wil ik eerst mijn eigen mening kun nen vormen. Tot nu toe reiken mijn ambities niet zoveel hoger. Ik zou het willen houden zoals het nu gaat." Gijzen ziet het schrijversschap wel zitten en hoopt ooit een echte roman op zijn naam te kunnen zetten. „Dat lijkt me het mooiste dat er is. ik wil en kan alleen maar schrijven. Het heeft iets tover achtigs." De kosten van de gezondheidszorg blijven stijgen. Daardoor zullen ook de premies van de meeste ziek tekostenverzekeringen omhoog gaan. DVZ Verzeke ringen doet dat slechts bij hoge uitzondering: zo gaat de toch al scherpe premie voor de Direct Effect Polis van DVZ dit jaar niet omhoog! VRAAG GRATIS OFFERTE AAN! DVZ is specialist in ziektekosten verzekeren. Dat levert voordelen op voor u als consument. Een voorbeeld: de premie voor de populaire Direct Effect Polis begint al bij 25,85 (excl. wettelijke heffingen). Waarbij u toch een zeer brede dekking heeft. Bovendien kunt u kiezen uit verschei dene eigen-risicobedragen. Vraag met de bon een vrijblijvende offerte aan. Dan rekenen we u voor wat u kunt besparen! Of bel: 01718 - 29881 Ja, ik wil zo snel mogelijk een gratis offerte ontvangen. Stuur mij ook uw infopakket ziektekostenverzekeringen. postcode/wpl.: telefoon:leeftijd man:Ift. vrouw: leeftijd kinderen: 1234 Zend deze bon in een enveloppe aan DVZ, Antwoordnummer 14029, VK Katwijk. Een postzegel is niet nodig. Een hommage aan De Stijl, de internationale kunstenaars groep die in 1917 rond Theo van Doesburg, Piet Mondriaan en J.P. Oud in Leiden werd op gericht. Dat hadden Maarten Kersten van galerie Liga Nieuw Beelden en kunstenaar Sjef 01- theten in gedachten toen zij be sloten elf kleine gevelobjecten te plaatsen in de kleuren van de Stijl. Vanaf 19 november kan deze 'stijl-volle' route in Leiden worden afgelegd. Tot 17 januari, een symbolische datum omdat Theo van Doesburg toen het pand aan het Kort Galgewater 3 betrok. Kort daarna hield hij daar De Stijl als kunstrichting en internationaal kunst-ideolo gisch tijdschrift ten doop. Het begin van de manifestatie valt samen met de onthulling van een straattableau in het pla veisel vóór Kort Galgewater 3. Het is een kopie van een typo grafisch ontwerp van Van Does burg, die het samen met Huszar ontwierp. Ben Walenkamp, voormalig galeriehouder, nam het initiatief hiertoe. Ook bracht Walenkamp met onder anderen de kunstenaar Jan-Willem Bruins een replica van een werk van Lissitzky - eveneens een re presentant van De Stijl - aan op de 40 meter hoge gevel van de Het straat-tableau in het plaveisel voor het huis Kort Galgewater 3, v De Stijl oprichtte. Oude Meelfabriek. Deze hom mage aan de Stijl, zo is de be doeling, moet veel bezoekers naar Leiden trekken. De elf pan den zijn voor de gevelconstruc ties uitgekozen, omdat zij vrij wel allemaal iets te maken heb ben met de oorsprong van De Stijl. De route gaat van het VW naar de President Steijnstraat 14, waar galerie Liga Nieuw Beelden is gevestigd en vervol gens naar de Joubertstraat 8, waar Oltheten zijn eigen huis met een kunstwerk in 'de stijl' heeft verfraaid. Dan volgt een bezoek aan de Da Costastraat 9, het eerste Leidse woonadres van Van Doesburg. Kort Galge water 3 is vervolgens aan de beurt, om via Blauwpoortsbrug richting Aalmarkt 2 te gaan. Daar is drukkerij lansen geves tigd, indertijd de huisdrukkerij van De Stijl. Hier is een gevel- constructie aangebracht evenals op het pand van de Oude Har monie aan de Breestraat. Daar was indertijd de eerste expositie van de kring rond Van Does burg te zien. In 'In Den Vergulde Turk' werd ooit de eerste poëzie- voordracht en lezing door Van Doesburg gehouden, vandaar dat ook hier een buisconstructie in primaire kleuren is aange bracht. De Stadhouderslaan 23 werd door van Doesburg be woond alvorens hij naar het Kort Galgewater verhuisde. Op steenworp afstand hiervan is de Vreewijkstraat 11waar zijn vriendin lena Milius woonde. Aan het Utrechts Jaagpad 17 was indertijd het secretariaat van De Stijl gevestigd en daar kwam de Dada-reeks 'Mécano' tot stand. Het pand besluit de Stijl-route. Tegelijk met de hierboven ge noemde manifestaties is in ste delijk museum Qelakenhal een mini-expositie over Van Does burg en De Stijl ingericht. Deze tentoonstelling duurt tot eind januari. Thomas Ross en Chris Rippen in bibliotheek Morskwartier ACHTERGROND LEIDEN ANNEMIEK RUYGROK LEIPEN CONNY VAN DER ZANDE Misdaadromans en porno-ban den hebben één ding gemeen. Ze verkopen nauwelijks, maar ze worden in groten getale ge leend. Omdat er in de biblio theek van het Morskwartier een ongekend hoge vraag is naar misdaadromans, besloot de or ganisatie twee Nederlandse misdaadauteurs uit te nodigen: Chris Rippen en Thomas Ross. De eerste schrijver kreeg vorige maand voor zijn boek 'Play back' de Gouden Strop, de prijs voor het beste en spannendste Nederlandstalige misdaadboek. Thomas Ross is vooral bekend van zijn roman 'Walhalla'. Ross had wel een verklaring voor de lage verkoopcijfers van de misdaadromans. „Een mis daadroman laat zich lezen als een kruiswoordpuzzel. Als je de oplossing gevonden hebt, dan is de lol eraf. Het is een boek dat je maar één keer leest. Zo'n boek kun je dus beter lenen dan kopen." Zelf probeert Ross in zijn boeken een diepere laag aan te brengen door maat schappelijke problemen aan de kaak te stellen. Hij hoopt dat zijn boeken ook bij herlezing nog interessant zijn. De consu ment zit hier echter niet op te wachten. Ross: „Ik noem dat het Ron-Brandstedereffect. De lezer wil na een dag hard wer ken niet nadenken over maat schappelijke problemen. Hij wil vermaakt worden door een Kwis op de tv of hij gaat onderuit met een spannend boek. Neem de boeken van Agatha Christie, de meest succesvolle misdaadau teur aller tijden. Zij schreef haar boeken in de jaren twintig en dertig, toen er een crisis in En geland was. In haar romans vind je daarvan niets terug." Geen knieval Toch wil Ross geen knieval ma ken voor het publiek en ook Chris Rippen wil aan zijn verha len een extra dimensie toevoe gen. Zijn nieuwe roman 'Los zand' is geïnspireerd op het milieu-schandaal in Alphen aan den Rijn. Rippen gaat echter uit van verzonnen personen en hij noemt de plaats Barwoude om dat hij geen zin heeft in proble- OPROEP Het Centrum voor Humaan Geneesmiddel Onderzoek (Academisch Ziekenhuis Leiden zoekt contact met vrouwen na de overgang (menopauze). In verband met een onderzoek naar een middel dat wordt gebruikt door mensen met klachten die verband houden met de overgang. Vrouwen die tenminste 1 jaar geleden voor het laatst menstrueerden worden gevraagd te reageren. Gezocht wordt naar deelnemers (met of zonder overgangsklachten), die tenminste sinds 2 weken geen hormoonpreparaten gebruiken, of die in het geheel niet gebruiken. Het onderzoek is weinig belastend en neemt 3 dagen in beslag. Deelnemers ontvangen een ongemakkenvergoeding. Voor informatie (geheel vrijblijvend) kunt u bellen: 071 - 26 19 15 of 26 80 04. Leiden pikt gratis graantje mee men met gemeenteraadsleden, verschijnen. Hiermee had de bi- De auteur las een klein stuk bliotheek van het Morskwartier voor uit zijn boek dat nog moet een wereldprimeur. Walenkamp staat tevens aan het hoofd van een projectgroep (waarvan Caroline Griep, Jan-Willem Bruins en Piet van Veen deel uitmaken) die buiten deze initiatieven ook met het plan kwam voor een straat-tableau in het plaveisel voor Kort Galgewater 3, het huis waar Van Doesburg enkele jaren ver toefde. Dat tableau, uitgevoerd in witte en zwarte betonstenen, is Ontworpen naar voorbeeld van het omslag van tijdschrift 'De Stijl'. Ook brengt deze projectgroep terzelfdertijd een replica van het werk van Stijl vertegen woordiger El Lissitzky aan op de gevel van de Oude Meelfabriek. En alsof het allemaal nog niet genoeg is: in stedelijk museum De Lakenhal gaat op 19 november een exposi tie lopen waar de tekeningen die Van Does burg van de Blauwpoortsbrug maakte te zien zijn. Ook enkele glas-in-Iood ramen van zijn hand alsmede een op de Stijl geïn spireerde constructie van Oltheten zijn te bewonderen. Als klap op de vuurpijl klopte ex-raadslid ('Leiden weer gezellig') en kunstenaar-in- wording Bernard Stöxen bij de gemeente aan om de fontein die van Doesburg ooit ontwierp voor het station in. Leeuwarden - een ontwerp dat overigens nooit is uitge voerd - opnieuw te maken en deze bij net nieuw te bouwen station te plaatsen. Over zoveel initiatief vallen op bet stadhuis Elf panden in Leiden die allemaal iets met de kunstgroep De Stijl te maken hebben, worden de komende tijd opge sierd met kunstwerken in de stijl van deze groep, die rond de persoon van Theo van Doesburg 75 jaar geleden in Leiden ontstond. En daarmee is Leiden naast een Rembrandt-route een Stijl wandeling rijker. Initiatiefnemers zijn Maarten Kersten (Galerie Liga Nieuw Beelden), Sjef Oltheten (de uitvoerend kunstenaar) en Ben Walenkamp (hij kwam met het idee). natuurlijk de ambtenaren van schrik van hun stoel. Geld is er nooit genoeg en zoveel eer voor De Stijl is dat niet een beetje te veel van het goede? Juist op het moment dat 'tout Leiden' de heropening van de Blauw poortsbrug dient te vieren? Zou dat de aan dacht niet te veel afleiden van de wethou ders die bij een dergelijke gelegenheid lin ten dienen door te knippen om vervolgens samen met de aannemer van een beschaafd glaasje namaak-champagne te genieten? De gemeente hield dus de boot af. Die ten toonstelling in De Lakenhal, nu ja dat kon er nog vanaf. En een paar straatmakers die toch aan de Blauwpoortsbrug aan het met selen zijn een straat-tableau laten leggen, ach. dat moet kunnen. Zeker als de aanne mer een duit In de sponsorzak doet. Maar meewerken aan tableaus op maar liefst elf gevels? En zorgen dat een metershoge repli ca van een fontein ook daadwerkelijk wordt uitgevoerd, dat is toch echt te veel van het goede, moet men op het stadhuis hebben gedacht. Om nog maar niet te spreken van gemeentelijke medewerking aan waaghal zerij als een gevelconstructie aan de 40 me ter hoge oude Meelfabriek. En zo kan het gebeuren dat het initiatief van een aantal Leidse kunstliefhebbers van zeer particuliere aard is geworden. Maar de gemeente strijkt wel met de eer. Want wie onthult behalve de Blauwpoortsbrug ook het straattableau ('vignet' noemt men het bij de gemeente) op het Kort (.algewater? Precies: Tjeerd van Rij, wethouder van volkshuisvestingen ruimtelijke ordening. En waar wordt na afloop van deze rillerige bedoening een glaasje gedronken om de notabelen op te warmen? Natuurlijk in ste delijk (lees: gemeentelijk) museum De la kenhal. Waar de genodigden zich aan de kunst van de Stijl kunnen vergapen. De gevclroutc en de constructie aan de Meelfabriek kunnen wel eens een nationale trekpleister worden: de routebeschrijving is bij de VW verkrijgbaar. De gemeente pikt hiervan zeker een graantje mee. Noemen ze dat niet voor een dubbeltje op de eerste rang zitten?

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19