'Je moet er wel even aan wennen Stemming Veel ongelukken op kruisingen van S4 Leiden Getuigen: 'Brand is aangestoken' ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 13 'Black spot' bij Wassenaarseweg Sinds 1 november kan er in Leiden met 'plastic geld' geparkeerd worden. Overal in de binnenstad staan nieuwe automa ten, die niet alleen munten, maar ook een speciale magneetkaart accepteren. Op die kaart kan bij de Dienst Parkeer beheer een bepaald bedrag worden weg geschreven, variërend van een kwartje tot maximaal 250 gulden. Telkens wan neer de automobilist zijn parkeerticket haalt, schrijft de automaat het benodig de geld van de kaart af. Is de parkeerpas leeg, dan kan die bij parkeerbeheer weer worden opgewaardeerd. Een vernuftig systeem, zeker voor wie voortdurend om kleingeld verlegen zit. Maar kan de gemiddelde Leidenaar er mee overweg? Want op het eerste ge zicht zien de apparaten er nogal inge wikkeld uit. Twee inworp-gleuven, vier verschillend gekleurde knoppen, en twee afleesvenstertjes. De kans op mis verstanden en gehannes is groot, lijkt het. Een verslaggever van het Leidsch Dag blad haalde bij de Dienst Parkeerbeheer aan de Zonneveldstraat een plastic par- keerkaart. Hij liet daarop 25 gulden bij schrijven en stelde zich op bij parkeer automaat 17 aan de Botermarkt voor een kleine consumententest. Een aantal automobilisten mocht op kosten van het LD parkeren, op voorwaarde dat ze parkeerkaart gebruikten. „Het zijn wel kleine lettertjes, hè", zegt P. van Loon, ter wijl hij gebruiksaanwijzing op de achterkant van de par keerkaart bestudeert. „En dan zul je net zien, dat ik mijn bril niet bij me heb." Van Loon duwt de kaart in de gleuf. Een paar seconden later komt het ding al weer terug. Hij had hem er ondersteboven ingeduwd. Onderzoek in Voorhout duurt nog een week Van een potje klaverjassen met de bejaarden zoals Steven de Vreeze bij zijn aantreden aankondigde graag te willen doen is het nooit geko men. De wethouder financiën en ouderenbeleid vond deze week wel tijd een uurtje mee te rijden met de Ster-bus, het openbaar vervoer voor be jaarden die de dure stadsbus niet kunnen betalen. Zo te zien vond hij dat heel wat spannender dan de dorre begrotingscijfers waar hij dagelijks over gebogen zit. foto henk bouwman LEIDEN WIM WEGMAN Met een blijmoedig 'zo dan' probeert hij het nog een keer. De kaart wordt geaccepteerd, maar Van Loon raakt licht ver twijfeld. „En nu?" vraagt hij de verslaggever. Die houdt zijn mond, want hij wil de consu mententest met de parkeerkaart niet beïnvloeden. Op goed ge luk duwt de proefpersoon ach tereenvolgens de blauwe knop in waarmee telkens voor een kwartje parkeertijd 'gehuurd' kan worden vervolgens de zwarte die nergens toe dient POLITIEKE RUBRIEK Tot voor kort was wethou der Joop Walenkamp een onvermoeibaar man. Zelfs Pex Langenberg, de frac tievoorzitter van opposi tiepartij D66, had tijdens de begrotingsbehandelin gen woorden van waarde ring over voor 's mans in zet, geduld en doorzet tingsvermogen. En vooral voor de vele plannetjes wel werdon aangekondigd maar nooit uitgevoerd. Nu is het de hoogste tijd voor concrete resultaten, ver tolkte de democraat een algeheel gevoelen. Nog geen week later werd Langenberg op zijn wenken be diend toen minister Hanja Maij Leiden een slordige zeventig miljoen gulden toezegde voor het stationsproject. Dat het sta- tionsgeld nu spoedig komt, is weliswaar niet alleen Walen- kamps verdienste, maar dat hij goed gebruik heeft gemaakt van het feit dat Maij en hij tot de zelfde partij behoren, staat vast. Walenkamps praatjes vullen wel degelijk gaatjes, een gat in het budget in dit geval. Eindelijk kan Walenkamp met beton aan het werk. Tot voor kort bouwde hij louter aan 'draagvlakken' en daar komt geen steen aan te pas. Stad en land reisde hij af om vooral in ondernemerskringen zieltjes te winnen voor zijn plannen voor ren autoluwe binnenstad, een sladsilistnbutiecentrum, De en de groene knop in waarmee de transactie wordt voltooid. Van Loon kijkt tevre den op als er, nadat hij de par keerkaart weer uit de gleuf heeft getrokken, een parkeerticket uit het apparaat rolt. „Oh, dat is wel erg weinig", zegt hij, nadat hij het briefje heeft bestudeerd. „Zes minuten maar. En ik heb ten minste een half uur nodig". Hij probeert het nog een keer, en nog een keer, maar er blijven parkeertic- kets ter waarde van een kwartje waarmee zes minuten gepar keerd kan worden uitrollen. Bij de vierde keer vertelt de ver slaggever hem maar dat hij de blauwe knop een paar maal achter elkaar moet indrukken, net zo lang tot hij zijn half uur parkeertijd bij elkaar heeft. „Mooi systeem, toch wel", zegt hij, terwijl met een handvol nut teloze tickets vertrekt. Vreselijk duur Het tweede 'slachtoffer', A. Alexopoulos, laat zien dat de parkeerautomaat wel degelijk vlot bediend kan worden. Zon der te aarzelen reserveert hij met plastic kaart twee uur par keertijd. Kent hij deze auto maat, vraagt de verslaggever, die in luttele seconden vijf gul den armer is geworden. „Nee", antwoordt de man. „Het is wel duidelijk. En handig. Jammer alleen dat de tarieven niet ver anderd zijn. Want het is vrese lijk duur." Mevrouw E. Andriessen komt slechts een enkel moment in de problemen. Ondanks de aans poring om de tekst op de ach terkant van het kaartje goed te lezen, duwt ze het plastic be taalmiddel resoluut in de gleuf. En weet vervolgens niet goed hoe ze verder moet. ,,'s Kijken", Sleutelhof en de koopavond op vrijdag. Zijn enige bouwmateriaal wa ren woorden. En veel meer dan zoiets zweverigs als 'een verbe terd investeringsklimaat' kun je daarmee niet maken. Des te be grijpelijker is het dat de vrien delijkste wethouder van het he le college woedend uithaalde naar de Kamer van Koophandel toen deze het waagde om de betekenis te relativeren van het hardbevochten maar nog heel kwetsbare resultaat van al die luchtverplaatsingen. Walen kamp kon en kan het niet ver kroppen dat de KvK maar zo zegt ze, maar beseft dan dat de gebruiksaanwijzing, met de kaart, in de machine zit. Zonder verdere uitleg vindt ze echter de 'annuleerknop', waarna de par keerpas weer naar buiten komt. Ze bestudeert de aanwijzingen, en schrijft zichzelf foutloos ver volgens de gewenste parkeertic ket uit. Valse start Ook H. Beekman kent een valse start, omdat hij de neiging niet kan weerstaan eerst op de bo venste knop te drukken. En die moet hij nu juist als laatste be waren. Hetzelfde overkomt C. de Held en J. Mata. Maar alle drie krijgen ze er bij de tweede beurt een kaartje uit. Zij het dat De Held uiteindelijk slechts een kwartier parkeertijd reserveert, terwijl hij er zelf van overtuigd is dat hij een half uur op zak heeft. Een beginnersfoutje, dat hem op een dure bekeuring kan komen te staan, maar goed... Bijna denkt de verslaggever dat Leiden er in is geslaagd een uiterst handzame machine langs de parkeervakken te in stalleren, tot mevrouw A. van Polanen langs komt. Het lukt haar maar niet om de kaart iets te laten doen, en als ze er einde lijk een ticket uitkrijgt, blijkt de parkeertijd weer veel te laag. „Ik snap er niets van", verzucht ze en drukt steeds nerveuzer op willekeurige knoppen. Een keer, als de automaat de kaart voor de zoveelste keer uitspuugt, ramt ze het ding met zoveel kracht terug dat het bijna dub belvouwt. Haar gemoedstoe stand wordt er niet beter op, als er zich achter in korte tijd zo'n vijf ongeduldige parkeerlustigen verzamelen. Uiteindelijk brengt een toe vallig passerende monteur van de Dienst Parkeerbeheer uit komst. Razendsnel haalt hij voor haar een het juiste par keerticket uit. „Toch vind ik het wel een makkelijk systeem", zegt mevrouw Van Polanen, ter wijl ze weer op adem komt. „Je moet er alleen even aan wen- weinig waardering opbrengt voor zijn missie. Walenkamps uithaal naar de KvK zal historisch blijken te zijn en de omslag in zijn denken en doen markeren. De bestuurder maakte er in één klap mee dui delijk dat zijn geduld op is. Dat de miljoenen guldens voor het station zo'n beetje tegelijk ko men met Walenkamps woede uitbarsting is toeval maar wel mooi meegenomen. Walen kamp wil na al dat gezaai nu oogsten en wie een vruchtje wil meepikken is van harte welkom maar dient hem wel te volgen. Ineens is hij ook niet meer geïn teresseerd in draagvlakken. Zijn achteraf gezien toch serieus be doelde plan voor de wederop bouw van een Rembrandt-huis werd door de gemeenteraad weggehoond. De Walenkamp in z'n oude doen had er nog een bijeenkomstje tegen aan ge gooid en de woordenkraan wa genwijd opengedraaid om het bubbeltjesbad, waarin hij alle bezwaren wegmasseert, tot de rand te vullen. De Walenkamp van nu maakt er niet nog meer woorden aan vuil. Dan maar kitsch, briest hij en bestelt voor het huisje wat 17de-eeuwse meubeltjes bij de Lakenhal. „Als het maar ver koopt", is zijn nieuwe motto. De tegenstanders van Sleutel hof, vrijdagse koopavonden en de autoluwe binnenstad kun nen hun borst natmaken. Voor de andere CDA- -wethouder.Aart van Bochove, moe ten dit de moeilijkste weken van WIM KOEVOET EN GERT VISSER zijn nog korte politieke loop baan zijn. Eerst vielen vrijwel al le politieke partijen over hem heen omdat zijn welzijnsbeleid niet deugde waarop deze week partijgenoot Piet Biegstraaten met de sportnota in de hand het sloperswerk kwam afmaken. Piet zou zich nooit meer op de sportvelden kunnen vertonen, dacht hij, als hij nu niet zei waarop het stond. Natuurlijk, het was nogal hinderlijk dat de wethouder een partijgenoot was maar dat kon Piet niet van zijn missie weerhouden. Ach, het was allemaal wat onbe holpen maar je kan die CDA-raadsleden tenminste niet verwijten dat ze conflicten bin nenskamers proberen te hou den. Of ontwikkelt de oude Biegstraaten zich tot het enfant terrible van het CDA waarop ze bij die club geen vat meer kun nen krijgen. Wie fractievoorzit ter Paul Klück er naar vraagt, krijgt te horen dat er zeker geen sprake is van een onhandig ge regisseerde vertoning. Welnee, Kluck is het van harte eens met de kritiek van zijn partijgenoot die zijn aanval 'hoogstens wat zwaar heeft aangezet'. Kluck zelf is ook niet zo gelukkig met het solistische optreden van zijn wethouder. En by the way'met collega Joop Walen kamp is het niet veel anders. „Nee, wij vinden dat we als col legefractie gruwelijk weinig uit het college te horen krijgen wil Kluck wel kwijt. Dus geen eenmansactie van een bezorgd raadslid maar een bekeken stra tegie van een getergde fractie waarin Biegstraaten slechts als pion in het aanvalsspel functio neert. Hij mocht zijn gang gaan mits hij zich maar verre hield van vijandige aanvallen van de oppositie. De heren Walenkamp en Van Bochove zijn gewaarschuwd. Deze CDA-fractie lijkt mis schien wel een clubje makke schapen dat de herder in goed vertrouwen volgt maar boven de lege trog wordt gemord en worden snode plannen be raamd. KATWIJK LEIDEN» DORITH UGTVOET Op de S4 tussen Leiden en Kat wijk zijn sinds de opening vorig jaar al zeven ongelukken met letsel gebeurt. Met name de kruising van de S4 met de Was senaarseweg in Katwijk is hard op weg een zogeheten 'black spot' te worden. Zo duidt de provincie een punt aan waar, binnen drie jaar tijd, meer dan zes ongelukken gebeuren waar bij iemand gewond raakte. Op het Katwijkse deel van de S4 zijn sinds de openstelling van de weg in totaal 35 ongeval len gebeurd. Op het Valken- burgse deel van de S4 lijken de problemen minder ernstig, maar de kruising met de Voor- schoterweg is toch gevaarlijk. Daar gebeurden zes ongevallen, waarbij één met letsel. Op de rest van de weg werden nog eens zes ongelukken geregi streerd. waarvan een met letsel, zo meldt een woordvoerder van de directie Zuid-Holland van Rijkswaterstaat. Volgens een woordvoerster SASSENHEIM/VOORHOUT ANNET VAN AARSEN In Voorhout doen sterke ge ruchten de ronde dat de brand bij bollenexporteur Van Diest afgelopen zondag is aangesto ken. Zo zou een buurman van de bollenexporteur aan de achterzijde van het bedrijf het vuur hebben zien beginnen bij een stapel houten pallets. Poli tiewoordvoerder R. Colijn be vestigt dat er dergelijke verkla ringen zijn. „Behalve een technisch onder zoek hebben we ook een an der onderzoek lopen, waar mee de groepsrecherche zich bezighoudt. Daar gaat het om getuigenverklaringen. En in derdaad is er een verklaring over een stapel brandende pallets. Maar er zijn ook ver- NOORDWUK Grootschalige en prestigieuze golf-evenementen zoals het Heineken Open moeten niet meer in het duingebied worden gehouden. De schade aan na tuur en landschap is veel te groot. Dat schrijft de stichting Duinbehoud in een brief aan het bestuur van de Noordwijkse Golfclub. Duinbehoud is afgelopen zo mer gaan kijken tijdens het golf- toemooi en is danig geschrok ken. .Auto's en vrachtwagens VRIJE TUD EHBO De algemene ledenvergadering van EHBO-vereniging Peerke Donders is op maandag 16 no vember in de Ridderzaal achter de Herensingel parochie, in gang Alexanderstraat, aanvang 20.00 uur. Na de vergadering volgt een betoog van arts L. den Houterover polio. Turkse ouderen De Turkse Arbeidersvereniging in Nederland houdt op 15 no vember een bijeenkomst voor Turkse ouderen. Er wordt voor lichting gegeven over voorzie ningen die ouderen in staat stellen langer thuis te blijven wonen. Door Turkse ouderen wordt hiervan nog weinig ge bruik gemaakt. Ook de Stichting Ouderenwerk en de Stichting Welzijn zijn vertegenwoordigd. De bijeenkomst wordt gehou den aan de Cathrijnstraat 9 en begint om 14.00 uur. Smalfilm De amateurfilmer Simon v.d. Burg geeft maandagavond 16 november een presentatie van vakantiedokumentaires van Frankrijk, Portugal, Zwitserland en de Floriade voor de Leidse Video en Smalfilm Liga. Het een en ander gebeurt in wijkcen trum Aktief aan de Berlagestraat en begint om 20.00 uur. van de provincie staat de krui sing S4-Wassenaarseweg in Kat wijk nog niet op de lijst van black spots. „Wij weten niet dat dit punt zo gevaarlijk is", meldt ze. ..Maar we sturen er iemand op af om eens te informeren Naar de oorzaken van het grote aantal ongelukken kan de politie slechts gissen. De indruk bestaat dat de verkeersdrukte op de weg is toegenomen. Per etmaal rijden er nu 20.000 voer tuigen over. „De weg is breed en voorzien van asfalt. De weg nodigt als het ware uit om hard te rijden", zegt P. Tak, woordvoerder van de Katwijkse politie. Volgens een woordvoerder van de Leid se politie hebben ook veel aan rijdingen plaats als gevolg van de vernauwing van de S4 van vier naar twee rijbanen, direct achter het \iaduct van de A44. De Valkenburgse politie denkt dat de afsluiting van de Brou wersstraat in Rijnsburg, de Haagse Schouwbrug en de Dr. Lelvlaan in Leiden tot extra drukte en wellicht tot meer on gevallen hebben geleid. klaringen van mensen die kin deren hebben zien weglopen of een auto hebben zien weg rijden". aldus Colijn. „Op dit moment is nog niet te zeggen hoe het precies heeft gezeten." De politie wil op dit mo ment echter nog niets zeggen over de oorzaak van de mil)<>r nenbrand, die het bedrijf van Van Diest volledig verwoestte. „We verwachten begin volgen de week het onderzoek naar deze brand te kunnen afron den", zegt Colijn. Volgens hem zijn de na speuringen in Voorhout ge compliceerder dan bij de tweede miljoenenbrand die deze week in de Bollenstreek woedde, bij het Sassenheimse vleesverwerkingsbedrijf Van der Mey waarvan vrijwel zeker is dat deze niet is aangestoken. van de televisie crossten door het terrein, overal lagen kabels en de duintoppen werden 'be zet' door televisiecamera's. Met afrastering zijn de meest kwets bare gedeelten van het duinge bied wel beschermd, maar vol gens Duinbehoud is er aan de iets minder waardevolle planta ge veel schade aangericht. Duinbehoud is, zo schrijft ze in haar brief, zeer verontrust over de plannen om het duinterrein op de schop te nemen om er permanente tv-kabels neer te leggen. Cursussen Het AIDS-projectenbureau houdt cursussen voor seroposi tieve mensen. De eerstvolgende cursus is op 16 november. On derwerp is 'strategieën voor overleven'. De cursus duurt acht weken en wordt gegeven door iemand die zelf ook ser opositief is. Voorafgaand aan de cursus hebben deelnemers een gesrpek met iemand van het bureau, Herengracht 50, Den Haag: 070-3649500. Glasblazen In het dienstencentrum Meren- wijk (Rosmolen 6) wordt maan dag 16 november een demon stratie glasblazen gehouden. De demonstratie begint om 14.00 Gastouderopvang Het gastouderbureau van de Centrale Organisatie Kinderop vang leiden (COKL) verzorgt op 17 november om 20.00 uur een informatieavond over het gast ouderschap. Het gastouderbu reau bemiddelt tussen ouders die opvang voor hun klnd(eren) zoeken en ouders die in hun ei gen huis opvang bieden, de gastouders. De informatie avond begint om 20.00 uur in het gebouw van de Stichting Welzijn Leiden, Breestraat 117. De plastic parkeerpas is over enige tijd wellicht ook in andere steden in de Randstad te gebruiken. De Dienst Parkeerbeheer van de gemeente Leiden voert hierover overleg. J. Gelder man, hoofd van deze afde ling: „Het lijkt me een uit stekend idee als mensen in het westen, en zeker in de grote steden, met deze kaart kunnen parkeren. Het zou het gebruik ervan een stuk aantrekkelijker maken." Parkeerbeheer praat ook met busmaatschappijen over de mogelijkheid om de plastic pas te gebruiken als een soort strippenkaart. Af spraken zijn er nog niet ge maakt, maar Gelderman toont zich hoopvol. Hoe de parkeerkaart in Leiden bevalt, kan Gelder man nog niet zeggen. „Daarvoor is het te vroeg, denk ik. We zijn er immers pas op 1 november mee be gonnen." Het loopt in elk geval nog niet storm voor de kaart. Evenmin hebben hem veel klachten bereikt. 'Heineken Open uit duinen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13